PDA

View Full Version : Honda hornet 600 vs honda cb 1000r!



Kostas156
26/09/2016, 20:18
Καλησπερα σε ολους!!Eιμαι σε διλημμα ρε γαμωτη...Λοιπον καταρχας ειμαι 24 οδηγαω 2 χρονια παπι και 2 χρονια ειχα ΧΤ 600 με το οποιο και τρακαρα ασχημα γιατι καποιος ειχε την τρομερη ιδεα να με παρει σβαρνα αλλα τωρα νταξει.. ολα καλα και σιδερενιος αφου φοραγαμε τον απαραιτητο εξοπλισμο!!Να τονισω οτι τα μυαλα τα ειχα παντα στο κεφαλι μου και ποτε δεν εκανα χοντρες μαλακιες!Την μηχανη δεν την βλεπω αποκλειστικα σαν μεσο μετακινησης αφου υπαρχει κουτι στην οικογενεια αλλα και τα μεσα μαζικης μεταφορας δεν με χαλανε οταν δεν υπαρχει φραγκο!Με προυποθεσεις την αξιοπιστια ,την ομορφια ( υποκειμενικα μιλωντας ) και το να μην χρειαζεται να εχω 45 καραβια για να συντηρησω μια μηχανη καλοβλεπα ασχημα το Ηοnda Hornet 600 απο 2007-8 και μετα!!Μετα ομως ειδα το honda cb 1000r και κολλησα ρε φουστη.....Να σας πω οτι η μηχανη θελω να τα κανει ολα , προφανως με υποχωρησεις..δηλαδη και πολη και ταξιδακια αλλα ισως και πιστα για να μαθω να οδηγω σωστα καποια στιγμη...για πειτε ρε αλητες...τι να κανω?εχει τοσο τρομερη διαφορα η μεταξυ τους συντηρηση ? (δεν εννοω βενζινες...δεν με ενδιαφερει καθολου...αμα δεν εχω φραγκο απλα δεν καβαλαω...) Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!

ptc
26/09/2016, 21:57
Μετα ομως ειδα το honda cb 1000r και κολλησα ρε φουστη.....

Στην αγορα μηχανης πανω απ΄ολα μετραει η καψουρα... ;)

Με το καλο και καλοταξιδη.

Dant3
26/09/2016, 23:48
Καλοριζικο το 1000.
Μη το σκεφτεσαι,δεν εχουν και τρελες διαφορες στη συντηρηση,εφοσον δε κανεις και τρελα χλμ.

lleonidas
27/09/2016, 00:28
Καλησπερα σε ολους!!Eιμαι σε διλημμα ρε γαμωτη...Λοιπον καταρχας ειμαι 24 οδηγαω 2 χρονια παπι και 2 χρονια ειχα ΧΤ 600 με το οποιο και τρακαρα ασχημα γιατι καποιος ειχε την τρομερη ιδεα να με παρει σβαρνα αλλα τωρα νταξει.. ολα καλα και σιδερενιος αφου φοραγαμε τον απαραιτητο εξοπλισμο!!Να τονισω οτι τα μυαλα τα ειχα παντα στο κεφαλι μου και ποτε δεν εκανα χοντρες μαλακιες!Την μηχανη δεν την βλεπω αποκλειστικα σαν μεσο μετακινησης αφου υπαρχει κουτι στην οικογενεια αλλα και τα μεσα μαζικης μεταφορας δεν με χαλανε οταν δεν υπαρχει φραγκο!Με προυποθεσεις την αξιοπιστια ,την ομορφια ( υποκειμενικα μιλωντας ) και το να μην χρειαζεται να εχω 45 καραβια για να συντηρησω μια μηχανη καλοβλεπα ασχημα το Ηοnda Hornet 600 απο 2007-8 και μετα!!Μετα ομως ειδα το honda cb 1000r και κολλησα ρε φουστη.....Να σας πω οτι η μηχανη θελω να τα κανει ολα , προφανως με υποχωρησεις..δηλαδη και πολη και ταξιδακια αλλα ισως και πιστα για να μαθω να οδηγω σωστα καποια στιγμη...για πειτε ρε αλητες...τι να κανω?εχει τοσο τρομερη διαφορα η μεταξυ τους συντηρηση ? (δεν εννοω βενζινες...δεν με ενδιαφερει καθολου...αμα δεν εχω φραγκο απλα δεν καβαλαω...) Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!

Το λοξοκοιτούσα και εγώ αλλά όταν το καβάλησα,άλλαξα γνώμη...δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαινόμουν αστείος πάνω σε μια τόσο μικρή(ως προς το μέγεθος)μοτοσυκλέτα!
Αν το είδες μόνο και δεν το οδήγησες,κάνε έναν κόπο να του κάνεις ένα test ride για να δεις αν σε καλύπτει.Αν ναι,βρες ένα ποιοτικό από τα πολλά διαθέσιμα μεταχειρισμένα που υπάρχουν και προχώρα :)

Vice
27/09/2016, 08:11
Καλημέρα φίλε.

Καταλαβαίνεις οτι και τα δυο μηχανάκια που κοιτάς είναι γυμνά, οπότε το κομμάτι "ταξίδια" είναι κάπως υποκειμενικό μιας και δεν θα μπορείς να πηγαίνεις με πολλά χλμ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα.

Αφου θέλεις ενα απο τα δυο εγώ θα διαλεγα το CB1000R διοτι, εκτός του οτι το θεωρώ πιο όμορφο, η ροπή που έχει στις χαμηλομεσαίες είναι ολα τα λεφτά. Δεν θα το έχεις με το Hornet αυτο οπου θα πρέπει να το δουλευεις ψηλά σε στροφές για να δώσει.

Ψαξε βρες ενα καλό ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ διότι και εγώ οταν εψαχνα τον Αύγουστο είδα μερικά και γίνεται της ....τανας απο πεσμένα και προβληματικά.

Με το καλό οτι και να ειναι και ΠΑΝΤΑ εξοπλισμό παντου

Kostas156
27/09/2016, 08:21
Καλημέρα φίλε.

Καταλαβαίνεις οτι και τα δυο μηχανάκια που κοιτάς είναι γυμνά, οπότε το κομμάτι "ταξίδια" είναι κάπως υποκειμενικό μιας και δεν θα μπορείς να πηγαίνεις με πολλά χλμ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα.

Αφου θέλεις ενα απο τα δυο εγώ θα διαλεγα το CB1000R διοτι, εκτός του οτι το θεωρώ πιο όμορφο, η ροπή που έχει στις χαμηλομεσαίες είναι ολα τα λεφτά. Δεν θα το έχεις με το Hornet αυτο οπου θα πρέπει να το δουλευεις ψηλά σε στροφές για να δώσει.

Ψαξε βρες ενα καλό ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ διότι και εγώ οταν εψαχνα τον Αύγουστο είδα μερικά και γίνεται της ....τανας απο πεσμένα και προβληματικά.

Με το καλό οτι και να ειναι και ΠΑΝΤΑ εξοπλισμό παντου

Ναι το καταλαβαινω αυτο που λες για τα ταξιδια αλλα απο την αλλη με το ΧΤ ειχα γυρισει την μιση ελλαδα....μην ασχολεισαι ειμαι μαζοχα και την βρισκω με τον αερα :D

Kostas156
27/09/2016, 08:22
Το λοξοκοιτούσα και εγώ αλλά όταν το καβάλησα,άλλαξα γνώμη...δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαινόμουν αστείος πάνω σε μια τόσο μικρή(ως προς το μέγεθος)μοτοσυκλέτα!
Αν το είδες μόνο και δεν το οδήγησες,κάνε έναν κόπο να του κάνεις ένα test ride για να δεις αν σε καλύπτει.Αν ναι,βρες ένα ποιοτικό από τα πολλά διαθέσιμα μεταχειρισμένα που υπάρχουν και προχώρα :)

ελα ρε συ...τοσο πολυ μικρο???σαν το Ζ 750 μου φαινεται εμενα...

thunder ace
27/09/2016, 08:31
Παρε το 1000.
Οσο για το θεμα ταξιδι και γυμνο,μη σκας.Εμεις δλδ που το 80 ταξιδευαμε με γυμνα (cbx 550 πχ)τι παθαμε;
Στη τελικη βαλε μια ζελατινα.

Vice
27/09/2016, 08:31
Ναι το καταλαβαινω αυτο που λες για τα ταξιδια αλλα απο την αλλη με το ΧΤ ειχα γυρισει την μιση ελλαδα....μην ασχολεισαι ειμαι μαζοχα και την βρισκω με τον αερα :D

Σε καταλαβαίνω αλλά το CB1000 δεν είναι XT600. Τρέχει! εχε το στα υπόψιν.

nikma
27/09/2016, 09:23
Το 600 πάρε διότι δεν έχουν αξιόλογη διαφορά στο γκάζι, το 600 είναι οικονομικότερα σε βενζίνες κλπ, είναι πιο εμπορεύσιμο όταν χρειαστεί να το πουλήσεις, από την άλλη υπάρχουν αρκετά προς πώληση και μπορείς να βρεις αυτό που σου ταιριάζει, η γεωμετρία του είναι καλύτερη και στο φινάλε τα 2-3 χιλιάρικα που θα δώσεις παραπάνω για το 1000 δεν θα τα δεις πουθενά. :)

Kostas156
27/09/2016, 09:29
Το 600 πάρε διότι δεν έχουν αξιόλογη διαφορά στο γκάζι, το 600 είναι οικονομικότερα σε βενζίνες κλπ, είναι πιο εμπορεύσιμο όταν χρειαστεί να το πουλήσεις, από την άλλη υπάρχουν αρκετά προς πώληση και μπορείς να βρεις αυτό που σου ταιριάζει, η γεωμετρία του είναι καλύτερη και στο φινάλε τα 2-3 χιλιάρικα που θα δώσεις παραπάνω για το 1000 δεν θα τα δεις πουθενά. :)

Ρε συ δεν ειναι ομως 2-3 χιλιαρικα παραπανω..μιλαμε για ιδια τιμη πανω κατω... :/

sniper
27/09/2016, 09:32
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Hornet και cb1000r, πουθενά.

Όχι μόνο οπτικά που το 1000 είναι μακράν πιο όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό) αλλά κυρίως στον κινητήρα, φρένα κλπ

DoctoR_k6
27/09/2016, 09:37
Το 600 πάρε διότι δεν έχουν αξιόλογη διαφορά στο γκάζι,(:confused:) , η γεωμετρία του είναι καλύτερη(:confused:) και στο φινάλε τα 2-3 χιλιάρικα που θα δώσεις παραπάνω για το 1000 δεν θα τα δεις πουθενά. :) :confused:

Δεν αλλαζει μονο ο κυβισμος σε αυτα τα 2 μοτο...

Οπως ειπε κ o sniper...απλα δεν συγκρινονται!

Kostas156
27/09/2016, 09:40
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Hornet και cb1000r, πουθενά.

Όχι μόνο οπτικά που το 1000 είναι μακράν πιο όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό) αλλά κυρίως στον κινητήρα, φρένα κλπ

Ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα προβληματιζομαι ως προς τη συντηρηση που απαιτει το καθενα , γιατι νταξει σιγουρα σαν τετρακυλινδρα εχουν πολυ μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο τα χρεπια που καβαλουσα αλλα ποσο μεγαλυτερο ειναι το κοστος στο 1000 απο οτι στο 600..???

sapila racing
27/09/2016, 09:40
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Hornet και cb1000r, πουθενά.

Όχι μόνο οπτικά που το 1000 είναι μακράν πιο όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό) αλλά κυρίως στον κινητήρα, φρένα κλπ

+ 1074 σε οτι είπε!

Δεν έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης το 1000 εκτός κι αν το πλακώνεις και τρως λαστιχα.

nickald
27/09/2016, 09:50
Η διαφορα του χορνετ με το cb1000r στο γκαζι είναι σαν την βουρτσα με την πιτσα (με ου).....

Μη λεμε ότι θελουμε.... το χιλιαρι εχει πολύ περισσοτερο γκαζι, πολύ καλυτερα φρενα και πολύ καλυτερο στησιμο.....

Εκτος αν μιλαμε για το εκμεταλευσιμο γκαζι που τοτε ναι δεν εχουν διαφορα γιατι και τα δυο σε στελνουν αυτοφωρο σχετικα ευκολα.

Αλλα ο τροπος που σηκωνει μπροστα τροχο το cb είναι εντυπωσιακος.

Επισης είναι πανεμορφο (νταξ υποκειμενικο αυτό) το μονομπρατσο του

Αν το γουστάρεις να παρεις, μαζι με 2 πισινα λάστιχα γιατι εχει μια ταση να τα τρωει ευκολα

εντιτ

Αυτό με το ταξιδι παντως να το δεις λιγο.... θα κανεις σβερκο... και επισης δεν εχει κωλο να στηρίξεις κανενα σακο ή ξερωγω κατι...

Ελπιζω να μην εννοεις ταξιδι με 2 ατομα ε?

notakos600
27/09/2016, 09:51
1000 δαγκωτό...τα 600 φαίνονται λίγα μετά από καιρό.
Στο λέει κάποιος που είχε ΧΤ 600, αγόρασε XJ6 και στο καπάκι παντρεύτηκε το RR....
Τα έχω όλα φυσικά...δεν πουλάω τίποτα...:lol:
Καλοτάξιδος και όρθιος. :beer::beer:

Ζεύκας
27/09/2016, 09:53
Ρε συ δεν ειναι ομως 2-3 χιλιαρικα παραπανω..μιλαμε για ιδια τιμη πανω κατω... :/


μιλάμε πάντα για χορνετ600 και σεμπε1000 ιδιας χρονολογίας μεταξύ τους;

sniper
27/09/2016, 09:55
μιλάμε πάντα για χορνετ600 και σεμπε1000 ιδιας χρονολογίας μεταξύ τους;


Ναι, αλλωστε ο φίλος δεν ενδιαφέρεται για 600 του 98 με 16ρι μπροστά.

Kostas156
27/09/2016, 09:59
μιλάμε πάντα για χορνετ600 και σεμπε1000 ιδιας χρονολογίας μεταξύ τους;

Απο το 2007-8 και μετα!

Ζεύκας
27/09/2016, 10:09
Απο το 2007-8 και μετα!


το cb1000 πήγε άπατο (λογικό με τέτοιους αντιπάλους) και ήταν αντιεμπορικό οπότε γι'αυτό φαίνεται η χαμηλή τιμή.

αφού σου αρέσει πάρτο :beer:

Kostas156
27/09/2016, 10:40
Θα το παρω το κοριτσι σε λιγο καιρο!και ας το παντρευτω , καποια στιγμη πρεπει να σοβαρευτω και εγω! :P

Kostas156
27/09/2016, 10:43
Η διαφορα του χορνετ με το cb1000r στο γκαζι είναι σαν την βουρτσα με την πιτσα (με ου).....

Μη λεμε ότι θελουμε.... το χιλιαρι εχει πολύ περισσοτερο γκαζι, πολύ καλυτερα φρενα και πολύ καλυτερο στησιμο.....

Εκτος αν μιλαμε για το εκμεταλευσιμο γκαζι που τοτε ναι δεν εχουν διαφορα γιατι και τα δυο σε στελνουν αυτοφωρο σχετικα ευκολα.

Αλλα ο τροπος που σηκωνει μπροστα τροχο το cb είναι εντυπωσιακος.

Επισης είναι πανεμορφο (νταξ υποκειμενικο αυτό) το μονομπρατσο του

Αν το γουστάρεις να παρεις, μαζι με 2 πισινα λάστιχα γιατι εχει μια ταση να τα τρωει ευκολα

εντιτ

Αυτό με το ταξιδι παντως να το δεις λιγο.... θα κανεις σβερκο... και επισης δεν εχει κωλο να στηρίξεις κανενα σακο ή ξερωγω κατι...

Ελπιζω να μην εννοεις ταξιδι με 2 ατομα ε?

Mονος ταξιδι!!η κοπελια μετα απο το ατυχημα που ειχα ουτε ζωγραφιστη δεν θελει να βλεπει μηχανη :P

Panos76
27/09/2016, 10:49
Να συνδράμω και εγώ στο θρεντ με λίγα αποστάγματα εμπειρίας μου για το Cb. :lol:¨

Το έχει ένας στη γειτονιά, του 2008 σε αυτό το πανέμορφο ''κιτρινοπράσινο''.

Το μηχανάκι είναι απλά μνάρα._ Κόβω βηματισμό για να το χαζέψω στα κλεφτά κάθε φορά που το βλέπω παρκαρισμένο.

Παραδόξως έχει μικρότερη ιπποδύναμη από τον ανταγωνισμό (πχ Ζ1000) αλλά ίδιες τελικές.

Αλλά φαντάζομαι καλύτερα με abs και καλορίζικο :beer:

Kostas156
27/09/2016, 10:58
Και για πειτε εσεις που ξερετε ρε παιδια γιατι πηγε απατο αυτο το μηχανακι?

sniper
27/09/2016, 11:02
Και για πειτε εσεις που ξερετε ρε παιδια γιατι πηγε απατο αυτο το μηχανακι?


Γιατί γέμισε ο Ελλάδα (γιατί για Ελλάδα μιλάμε) με τύπους που θεοποίησαν τα Ζ1000 και παράξενους που καβαλάνε Τουόνο και θάφτηκαν διαμάντια όπως το cd και το FZ1...

Δεν έχει σημασία όμως, στην τελική, οι διαφορές είναι τόσο αμελητέες που μόνο σε ακραίες καταστάσεις καταλαβαίνεις διαφορές. (Και στις ευθείες, όπου όλοι είναι γρήγοροι).

Ζεύκας
27/09/2016, 11:09
Και για πειτε εσεις που ξερετε ρε παιδια γιατι πηγε απατο αυτο το μηχανακι?

άπατο πήγε σε σχέση με άλλα μοντέλα της χόντα πχ cbf600 ή hornet600.

όποιος ήθελε γιαπωνέζικο γυμνο με άλογα θα πήγαινε σε καβασάκι
ενώ όποιος ήθελε γυμνό που να στρίβει κιόλας θα πήγαινε σε ευρωπαίο.

αλλά περί ορέξεως... :beer:

nickald
27/09/2016, 11:28
Γιατι τα χιλιαρια naked είναι ούτως ή αλλως μια δυσκολη αγορα και αυτό ειχε να ανταγωνιστεί μηχανες ψημένες εδώ και χρονια.

Η τιμη του δεν το βοηθησε αφου επαιζε στην κατηγορια με το speed triple, το tuono και το super duke (με όχι σοβαρες διαφορες). Επισης στην κατηγορια επαιζε και ο καβασακης που πουλησε καμποσα κομμάτια....

Η αληθεια είναι ότι σε σχεση με τον ευρωπαικο ανταγωνισμο υστερουσε στην αισθηση.... ηταν καπως ηλεκτρικο και δεν ειχε το μπρααααααααα που ειχαν τα 3 που λεω πιο πανω...

Όλα αυτά βεβαια είναι σχετικα. Από προσωπικη εμπειρια παντως, ενώ το θεωρω εξαιρετικο μηχανακι γι αυτό που είναι, αν ηταν να ξαναπαω σε τετοια κατηγορια παλι στο τουονο θα πηγαινα....

nikma
27/09/2016, 12:06
Δεν έχει φρενάρες το 600; δε στρίβει; δεν είναι πανέμορφο; Ίσως να είναι και το πιο οικονομικό σε βενζίνες στη κατηγορία του.

sniper
27/09/2016, 12:09
Δεν έχει φρενάρες το 600;
Όχι, σόρρυ, δεν έχει. Φρένα έχει, φρενάρες δεν έχει, ειδικά συγκρινόμενο με του 1000.


δε στρίβει;
Στρίβει, ειδικά τα του 07 και μετά, τα παλιότερα τα ένοιωθες να στραβωνουν το δοκάρι. Αλλά δεν στρίβει όπως το 1000.

δεν είναι πανέμορφο;

Υποκειμενικό, δεν μου άρεσε ποτέ.


Ίσως να είναι και το πιο οικονομικό σε βενζίνες στη κατηγορία του.
Δεν αγοράζεις γυμνή μηχανή 600 ή 1000 βάσει της οικονομικότητας του.

notakos600
27/09/2016, 12:15
Δεν έχει φρενάρες το 600; δε στρίβει; δεν είναι πανέμορφο; Ίσως να είναι και το πιο οικονομικό σε βενζίνες στη κατηγορία του.

Ναι....αλλά δεν θα γίνει ποτέ 1000....:a01:

Kostas156
27/09/2016, 12:15
Γιατι τα χιλιαρια naked είναι ούτως ή αλλως μια δυσκολη αγορα και αυτό ειχε να ανταγωνιστεί μηχανες ψημένες εδώ και χρονια.

Η τιμη του δεν το βοηθησε αφου επαιζε στην κατηγορια με το speed triple, το tuono και το super duke (με όχι σοβαρες διαφορες). Επισης στην κατηγορια επαιζε και ο καβασακης που πουλησε καμποσα κομμάτια....

Η αληθεια είναι ότι σε σχεση με τον ευρωπαικο ανταγωνισμο υστερουσε στην αισθηση.... ηταν καπως ηλεκτρικο και δεν ειχε το μπρααααααααα που ειχαν τα 3 που λεω πιο πανω...

Όλα αυτά βεβαια είναι σχετικα. Από προσωπικη εμπειρια παντως, ενώ το θεωρω εξαιρετικο μηχανακι γι αυτό που είναι, αν ηταν να ξαναπαω σε τετοια κατηγορια παλι στο τουονο θα πηγαινα....

καλα το τυονο το εχει φιλος μου...το εχω οδηγησει και το θεωρω κορυφαιο μηχανακι απλα εγω θελω κατι πιο πολιτισμενο γιατι 1ον δεν μπορω να τα οδηγησω ετσι οπως τους αρμοζει και 2ον δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το να τα πηγαινω ταπα...κυριως να με πηγαινει παντου αξιοπρεπεστατα και αξιοπιστα θελω...τωρα γιατι 1000αρι???απλα με τρελαινει εμφανισιακα :P

sniper
27/09/2016, 12:17
καλα το τυονο το εχει φιλος μου...το εχω οδηγησει και το θεωρω κορυφαιο μηχανακι απλα εγω θελω κατι πιο πολιτισμενο γιατι 1ον δεν μπορω να τα οδηγησω ετσι οπως τους αρμοζει και 2ον δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το να τα πηγαινω ταπα...κυριως να με πηγαινει παντου αξιοπρεπεστατα και αξιοπιστα θελω...τωρα γιατι 1000αρι???απλα με τρελαινει εμφανισιακα :P


Νατη η καραμέλα με τα τουόνο... Δλδ το 1000 δεν πάει "τάπα"; ΟΚ, δεν θα μείνει κανένας στο χωριό...

pipe_smoker
27/09/2016, 12:19
Πολύ ωραίο μηχανάκι είναι το 1000.

Από τα γιαπωνέζικα της κατηγορίας θα το προτιμούσα και από κάβα και από fz1.

Το μόνο κακό είναι το σελάκι, αλλά γιατί δε χωράει ο κWλος μου.
Αν ο δικός σου χωράει είσαι κομπλέ.

Kostas156
27/09/2016, 12:20
Νατη η καραμέλα με τα τουόνο... Δλδ το 1000 δεν πάει "τάπα"; ΟΚ, δεν θα μείνει κανένας στο χωριό...

ναι...τωρα που το παρατηρω λαλακιες λεω δεν εχεις καθολου αδικο!

pipe_smoker
27/09/2016, 12:21
Νατη η καραμέλα με τα τουόνο... Δλδ το 1000 δεν πάει "τάπα"; ΟΚ, δεν θα μείνει κανένας στο χωριό...


ναι...τωρα που το παρατηρω λαλακιες λεω δεν εχεις καθολου αδικο!

Κάτσε να σας μυριστεί ο Βύρωνας και θα σας πω εγώ μετά:tooth:

Kostas156
27/09/2016, 12:24
Νατη η καραμέλα με τα τουόνο... Δλδ το 1000 δεν πάει "τάπα"; ΟΚ, δεν θα μείνει κανένας στο χωριό...

απλα ξερεις τι γινεται...οταν σκεφτομαι το τυονο δεν μου ερχεται ας πουμε μια ''πολιτισμενη'' χρηση...δεν ξερω γιατι αλλα ετσι το εχω στο κεφαλι μου..

sniper
27/09/2016, 12:24
Κάτσε να σας μυριστεί ο Βύρωνας και θα σας πω εγώ μετά:tooth:


Ο Βύρωνας είναι λογικός κι έχει και yamaha (και είχε και Ηonda όταν ήταν νεότερος, οπότε έχει στρωθεί σωστά το μυαλό του).
Άλλους φοβάμαι, που είναι στα όρια της μ@λακίας.

Καλό κι άγιο το τουόνο, με σούπερ περιφερειακά, που κοστίζουν όμως πιο πολύ, γενικώς.

BLiTzER
27/09/2016, 12:25
Το 600 (2007+) είναι κακάσχημο. Το 1000 είναι μ@@νάρα. Τουλάχιστον ήταν τότε. Προχώρα.

Ζεύκας
27/09/2016, 12:27
Κάτσε να σας μυριστεί ο Βύρωνας και θα σας πω εγώ μετά:tooth:


δεν έχει άδικο ο άντμιν. Για μια γρήγορη βόλτα μια χαρά κάνει το σεμπε1000.
και ένα τρανσάλπ μπορεί να πάρει το σκάλπ του τουόνο, ο αναβάτης παίζει τον σημαντικότερο λόγο.

τώρα άμα ο φίλος θέλει να μπλέξει με πίστες και οριακές καταστάσεις τότε ναι,ένα τουόνο θα ήταν καλύτερο.

AristidisZ
27/09/2016, 12:28
Το 600 (2007+) είναι κακάσχημο

Υποκειμενικό είναι αυτό

Εμένα μου αρέσει ακόμα πολύ στο μάτι, για αυτό και δε το έχω δώσει ακόμα :D

Πάντως το 1000άρι είναι σαφώς πιο όμορφο

BLiTzER
27/09/2016, 12:32
Εντάξει, υπερβάλλω. Δεν είναι κακάσχημο, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα όμορφο. Το μούτρο παλεύεται, αλλά αυτή η ουρά... :a06:

nikma
27/09/2016, 12:34
Για τη τιμή έχεις δίκιο, η διαφορά έχει κατέβει στα 1500 €.
Θα σου έλεγα να τα οδηγήσεις και τα δύο κι όποιο σε βολέψει καλύτερα.
Και τα δύο είναι ωραία μηχανάκια κατά τη γνώμη μου.
Αν πάρεις το χίλια πάρτο επειδή σου αρέσει ή επειδή σε βολεύει γιατί ο ανταγωνισμός θα σε αφήνει πολύ πίσω :)

byron
27/09/2016, 12:35
με σούπερ περιφερειακά, που κοστίζουν όμως πιο πολύ, γενικώς.

#DIV/0!

sniper
27/09/2016, 12:39
#DIV/0!

Ιδια τιμή έχει καινούριο ένα rsv4 κι ένα cb1000r;

(για το κόστος συντήρησης, υποθέτω ένας V θέλει περισσότερα αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας)

byron
27/09/2016, 12:44
Ιδια τιμή έχει καινούριο ένα rsv4 κι ένα cb1000r;

(για το κόστος συντήρησης, υποθέτω ένας V θέλει περισσότερα αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας)

Πως μπήκε στην κουβέντα το RSV4?

sniper
27/09/2016, 12:46
Πως μπήκε στην κουβέντα το RSV4?

Εκ κεκτημενης ταχύτητας, μιλουσαμε για σοβαρά μηχανάκια :tooth:

ΟΚ, τουόνο-σεμπε είναι η σύγκριση στην τιμή απόκτησης.

power hornet
27/09/2016, 12:50
κατοχος χορνετ 600 εδω και πολλα χρονια που εχω παει πιστα εχω παει απειρα ταξιδια,σου συνιστω να παρεις το 1000 μονο και μονο το παραπανω κυβισμο και γκαζι το συνιθηζεις το 600αρι σου φαινετε λιγο.
τωρα οσο αφορα τα ταξιδια, δηλαδη ελεος ρε μαγκες λετε μερικοι ειναι γυμνο και δεν μπορεις να πας.
εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.

sniper
27/09/2016, 12:52
κατοχος χορνετ 600 εδω και πολλα χρονια που εχω παει πιστα εχω παει απειρα ταξιδια,σου συνιστω να παρεις το 1000 μονο και μονο το παραπανω κυβισμο και γκαζι το συνιθηζεις το 600αρι σου φαινετε λιγο.
τωρα οσο αφορα τα ταξιδια, δηλαδη ελεος ρε μαγκες λετε μερικοι ειναι γυμνο και δεν μπορεις να πας.
εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.

Τώρα, οκ, το ότι εσύ πας, δεν σημαίνει ότι θα πήγαινες πιο άνετα με μηχανή σχεδιασμένη για ταξίδια.

Η κουβέντα αυτή έχει γίνει 1500 φορές και κουράζει πλέον. Και με παπί πας όλο τον κόσμο. Τα ΄χουμε ξαναπεί.

byron
27/09/2016, 12:53
Εκ κεκτημενης ταχύτητας, μιλουσαμε για σοβαρά μηχανάκια :tooth:

ΟΚ, τουόνο-σεμπε είναι η σύγκριση στην τιμή απόκτησης.

Δεν έχω διαβάσει όλη την κουβέντα. Αν μιλάμε για κόστος απόκτησης CB1000R vs Tuono V4 APRC και όλα τα σχετικά, φαντάζομαι πως είναι μεγάλη. Δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό όμως.
Τα V2 όχι, δεν έχουν μεγαλύτερο κόστος συντήρησης απ΄τα 4cyl αν κατάλαβα καλά το point σου.

Βασικά, ποιό ακριβό είναι το κόστος service στo SH300...

AristidisZ
27/09/2016, 12:53
κατοχος χορνετ 600 εδω και πολλα χρονια που εχω παει πιστα εχω παει απειρα ταξιδια,σου συνιστω να παρεις το 1000 μονο και μονο το παραπανω κυβισμο και γκαζι το συνιθηζεις το 600αρι σου φαινετε λιγο.
τωρα οσο αφορα τα ταξιδια, δηλαδη ελεος ρε μαγκες λετε μερικοι ειναι γυμνο και δεν μπορεις να πας.
εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.

Πολυσυζητημένο το θέμα βέβαια, αλλά 160 με αυτό το μηχανάκι για ώρα άνετα δεν πας, ότι κι αν λέμε

pipe_smoker
27/09/2016, 12:55
εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.

Το έχουμε χιλιοαναλύσει αυτό το θέμα.

Ο καθένας με το σβέρκο του και τις αντοχές του.
Άλλος λυγίζει στα 150 και στο μισάωρο, κι άλλος αντέχει για 4 ώρες στα 200.

sniper
27/09/2016, 12:56
Δεν έχω διαβάσει όλη την κουβέντα. Αν μιλάμε για κόστος απόκτησης CB1000R vs Tuono V4 APRC και όλα τα σχετικά, φαντάζομαι πως είναι μεγάλη. Δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό όμως.

Σαφώς, συμφωνώ, απλά για να καλύψω τα περί απευθείας συγκρισης Τουονο και σεμπε.


Τα V2 όχι, δεν έχουν μεγαλύτερο κόστος συντήρησης απ΄τα 4cyl αν κατάλαβα καλά το point σου.

Βασικά, ποιό ακριβό είναι το κόστος service στo SH300...

Δεν το ξέρω, δεν με νοιάζει κιόλας :tooth:

power hornet
27/09/2016, 19:27
Το έχουμε χιλιοαναλύσει αυτό το θέμα.

Ο καθένας με το σβέρκο του και τις αντοχές του.
Άλλος λυγίζει στα 150 και στο μισάωρο, κι άλλος αντέχει για 4 ώρες στα 200.
ενταξει ναι συμφωνω αλλα μην τρελαθουμε οτι δεν κανει και για ταξιδια.να τα πεταξουμε τοτε ολοι μας και να παμε να αγορασουμε βαρκαντερο και στρομ και gs

pipe_smoker
27/09/2016, 20:05
ενταξει ναι συμφωνω αλλα μην τρελαθουμε οτι δεν κανει και για ταξιδια.να τα πεταξουμε τοτε ολοι μας και να παμε να αγορασουμε βαρκαντερο και στρομ και gs

Άλλο το "δεν κάνουν για ταξίδι" άλλο το "δεν είναι τα ιδανικά μηχανάκια για ταξίδι".

Δεν είδα κάποιον μέχρι στιγμής να λέει το πρώτο:beer:

power hornet
27/09/2016, 23:05
Άλλο το "δεν κάνουν για ταξίδι" άλλο το "δεν είναι τα ιδανικά μηχανάκια για ταξίδι".

Δεν είδα κάποιον μέχρι στιγμής να λέει το πρώτο:beer:

τεσπα ειναι γενικα πολυ υποκειμενικο το ολο θεμα,και οντος σαν συζητηση κουραζει γιατι για εμενα π.χ τοσα χρονια μια χαρα κανω τα ταξιδια μου,για εναν αλλον μπορει να θελει πολυθρονα για να ταξιδεψει.

AristidisZ
28/09/2016, 08:23
τεσπα ειναι γενικα πολυ υποκειμενικο το ολο θεμα,και οντος σαν συζητηση κουραζει γιατι για εμενα π.χ τοσα χρονια μια χαρα κανω τα ταξιδια μου,για εναν αλλον μπορει να θελει πολυθρονα για να ταξιδεψει.

Αντικειμενικό είναι το θέμα

Το τι κάνεις εσύ δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το μηχανάκι δεν ενδείκνυται για την χρήση που κάνεις

Και εγώ πηγαινοέφερνα καφέδες μια μέρα με το hornet, μήπως να το πάρουν και ντελιβεράδες ;

Πρόπερσι στην ετήσια έφυγα μετά τον καφέ (δικάβαλος) για να κατέβω Μεγάλο Πεύκο που με περίμεναν

Είχα γεμίσει βενζίνη λίγο πριν τις Θερμοπύλες και κατέβηκα με 160~170 από την Αθηνών Λαμίας

Μέχρι να φτάσω Αττική χρειαζόμουν βενζίνη και ο σβέρκος μου ακόμα πονάει από το κούνημα

Το μηχανάκι δεν έχει καμία προστασία από τον αέρα, καίει σαν παλαβό τόσο ψηλά (προφανώς και η - ανύπαρκτη - αεροδυναμική ευθύνεται) και για να περάσεις τα 150 χλμ (στο σχεδόν 1.85 που είμαι) πρέπει να φτάσεις πίσω και να ακουμπήσεις το πηγούνι στο κοντέρ, χωρίς να συζητάμε τι γωνία έχουν τα χέρια σου έτσι

Όχι φυσικά ότι το 1000 θα είναι καλύτερο για αυτή τη δουλειά :p (πιθανόν να καίει λιγότερο βέβαια λόγω κινητήρα)

power hornet
28/09/2016, 09:07
Αντικειμενικό είναι το θέμα

Το τι κάνεις εσύ δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το μηχανάκι δεν ενδείκνυται για την χρήση που κάνεις

Και εγώ πηγαινοέφερνα καφέδες μια μέρα με το hornet, μήπως να το πάρουν και ντελιβεράδες ;

Πρόπερσι στην ετήσια έφυγα μετά τον καφέ (δικάβαλος) για να κατέβω Μεγάλο Πεύκο που με περίμεναν

Είχα γεμίσει βενζίνη λίγο πριν τις Θερμοπύλες και κατέβηκα με 160~170 από την Αθηνών Λαμίας

Μέχρι να φτάσω Αττική χρειαζόμουν βενζίνη και ο σβέρκος μου ακόμα πονάει από το κούνημα

Το μηχανάκι δεν έχει καμία προστασία από τον αέρα, καίει σαν παλαβό τόσο ψηλά (προφανώς και η - ανύπαρκτη - αεροδυναμική ευθύνεται) και για να περάσεις τα 150 χλμ (στο σχεδόν 1.85 που είμαι) πρέπει να φτάσεις πίσω και να ακουμπήσεις το πηγούνι στο κοντέρ, χωρίς να συζητάμε τι γωνία έχουν τα χέρια σου έτσι

Όχι φυσικά ότι το 1000 θα είναι καλύτερο για αυτή τη δουλειά :p (πιθανόν να καίει λιγότερο βέβαια λόγω κινητήρα)
Με συγχωρεις βρε φιλε εχεις υψος 1,85 και πηγες και πήρες γυμνό μηχανάκι τοτε εκανες λαθος αγορά μηχανής. Παντος εγω μια χαρα εχω χτυπήσει 200αρες και εχω αντεξει μεχρι 40 λεπτα.

sapila racing
28/09/2016, 09:17
Με συγχωρεις βρε φιλε εχεις υψος 1,85 και πηγες και πήρες γυμνό μηχανάκι τοτε εκανες λαθος αγορά μηχανής. Παντος εγω μια χαρα εχω χτυπήσει 200αρες και εχω αντεξει μεχρι 40 λεπτα.

Δηλαδή εμένα που ειμαι 1.89 δεν μου κάνει το Hornet 900 που καβαλάω 11 χρόνια τώρα? :confused:

Πριν 10 χρόνια πήγαινα άνετα Αθήνα Σερρες 180 σταθερα, τωρα ζορίζομαι λίγο περισσότερο είναι η αλήθεια.

Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και τις δικές του αντοχές και αποφασίζει αναλόγως.

byron
28/09/2016, 10:02
Το μηχανάκι δεν έχει καμία προστασία από τον αέρα, καίει σαν παλαβό τόσο ψηλά (προφανώς και η - ανύπαρκτη - αεροδυναμική ευθύνεται) και για να περάσεις τα 150 χλμ (στο σχεδόν 1.85 που είμαι) πρέπει να φτάσεις πίσω και να ακουμπήσεις το πηγούνι στο κοντέρ, χωρίς να συζητάμε τι γωνία έχουν τα χέρια σου έτσι


Ρε 'σεις...τι λέτε? :lol:
Σε ποιά 150 και 3 πουλάκια πρεπει να πέσεις ψαράκι ?? :uplate:

Ρε sapila, θα πηδήξω από κανένα παράθυρο ρε :tooth: :tooth:

sniper
28/09/2016, 10:06
Ρε 'σεις...τι λέτε? :lol:
Σε ποιά 150 και 3 πουλάκια πρεπει να πέσεις ψαράκι ?? :uplate:

Ρε sapila, θα πηδήξω από κανένα παράθυρο ρε :tooth: :tooth:


Ε οκ, εδώ μιλάμε για 200 για 40' με το Χόρνετ.

Εγώ κάποτε με σφεντόνα πέτυχα κέντρο στα 3,5 μίλια. Με την πρώτη βολή.

power hornet
28/09/2016, 10:08
Ρε 'σεις...τι λέτε? :lol:
Σε ποιά 150 και 3 πουλάκια πρεπει να πέσεις ψαράκι ?? :uplate:

Ρε sapila, θα πηδήξω από κανένα παράθυρο ρε :tooth: :tooth:
Πεστα βρε byron γιατί θα τρελαθουμε που οδηγαμε τοσα χρόνια γυμνο, αμα ο καθε ενας ειναι κουλος και δεν μπορει να οδηγησει ας πάρει καμια πολυθρόνα. Σαπιλα μαλλον εγω δεν το εγραψα καλα, ηθελα να του πω αυτο που εγραψε ο byron αλλα δεν εκφρασα σωστά

power hornet
28/09/2016, 10:09
Ε οκ, εδώ μιλάμε για 200 για 40' με το Χόρνετ.

Εγώ κάποτε με σφεντόνα πέτυχα κέντρο στα 3,5 μίλια. Με την πρώτη βολή.

Αυτο που ειπες που κολαει; εκτος αμα δεν ειχες κατι να πεις και λες ας γράψω κατι ε;

sniper
28/09/2016, 10:12
Αυτο που ειπες που κολαει; εκτος αμα δεν ειχες κατι να πεις και λες ας γράψω κατι ε;


Οχι ΟΚ, κάποιοι είχαμε χόρνετ 600, είδαμε κοντέρ 200 στιγμιαία αλλά με 200 και χόρνετ 600 και 40' πρέπει η ευθεία σου να ήταν ατελείωτη... (Μην πεις ότι έστριβες και με 200 γιατί δεν θα μείνει κανένας κι απο το διπλανό χωριό).

AristidisZ
28/09/2016, 10:15
Ρε 'σεις...τι λέτε? :lol:
Σε ποιά 150 και 3 πουλάκια πρεπει να πέσεις ψαράκι ?? :uplate:

Ρε sapila, θα πηδήξω από κανένα παράθυρο ρε :tooth: :tooth:

Δηλαδή θες να μου πεις ότι μπορείς να πας 160 χλμ για ώρα όρθιος πάνω στο Hornet

Το ότι είμαι κουλός δε το έκρυψα ποτέ, όμως βασική εικόνα του τι εστί αεροδυναμική κλπ έχω, μη τρελαθούμε κιόλας

power hornet
28/09/2016, 10:16
Οχι ΟΚ, κάποιοι είχαμε χόρνετ 600, είδαμε κοντέρ 200 στιγμιαία αλλά με 200 και χόρνετ 600 και 40' πρέπει η ευθεία σου να ήταν ατελείωτη... (Μην πεις ότι έστριβες και με 200 γιατί δεν θα μείνει κανένας κι απο το διπλανό χωριό).

Μην συγκρινεις καταρχήν φιλε sniper το παλιο χορνετ ποιας δεκαετίας ειχες με ενα χορνετ του2010 που εχω εγω που φοραει κινητήρα υποβαθμισμενο του cbr600rr μια χαρα τα πάει τα 200 εχω δει και 220 κοντέρ εκτος αμα κλεβει τοσα πολύ το κοντέρ του δειχνει παραπανω.
Στην ευθεια της Τρίπολης την εθνική.

byron
28/09/2016, 10:17
Πεστα βρε byron γιατί θα τρελαθουμε που οδηγαμε τοσα χρόνια γυμνο, αμα ο καθε ενας ειναι κουλος και δεν μπορει να οδηγησει ας πάρει καμια πολυθρόνα. Σαπιλα μαλλον εγω δεν το εγραψα καλα, ηθελα να του πω αυτο που εγραψε ο byron αλλα δεν εκφρασα σωστά

Δεν θέλω να πω κάτι, για να την πω στον Αριστείδη. Απλά, μου φαίνονται ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ λίγα τα 150 για να γκρινιάζει κάποιος με γυμνό.
Δλδ...ούτε με το srx που είναι σαν να καβαλάω σιδηροτροχιά δεν έχω πρόβλημα, όχι με Hornet 600.

Μπιζουδάκια ρπμ...:lol:

BLiTzER
28/09/2016, 10:17
Μην συγκρινεις καταρχήν φιλε sniper το παλιο χορνετ ποιας δεκαετίας ειχες με ενα χορνετ του2010 που εχω εγω που φοραει κινητήρα υποβαθμισμενο του cbr600rr μια χαρα τα πάει τα 200 εχω δει και 220 κοντέρ εκτος αμα κλεβει τοσα πολύ το κοντέρ του δειχνει παραπανω.
Στην ευθεια της Τρίπολης την εθνική.

Όλα τα Hornet "υποβαθμισμένο" μοτέρ CBR 600 είχαν. Μια χαρά έπιαναν τα 200 όλα τα χορνετάκια. Κατά πόσο είναι κάποιος ικανός να τα κρατήσει σταθερά για 40 λεπτά είναι υπό αμφισβήτηση.


Δεν θέλω να πω κάτι, για να την πω στον Αριστείδη. Απλά, μου φαίνονται ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ λίγα τα 150 για να γκρινιάζει κάποιος με γυμνό.
Δλδ...ούτε με το srx που είναι σαν να καβαλάω σιδηροτροχιά δεν έχω πρόβλημα, όχι με Hornet 600.

Μπιζουδάκια ρπμ...:lol:

Τρου. Με το DRZ πήγαινα 150 άνετα και τελείως όρθιος. Δεν είμαι 1.80 βέβαια. :lol:

power hornet
28/09/2016, 10:18
Δηλαδή θες να μου πεις ότι μπορείς να πας 160 χλμ για ώρα όρθιος πάνω στο Hornet

Το ότι είμαι κουλός δε το έκρυψα ποτέ, όμως βασική εικόνα του τι εστί αεροδυναμική κλπ έχω, μη τρελαθούμε κιόλας

Πολυ ευκολα και παραπάνω απο μια ωρα μπορω να παω, δεν εχω προβλημα. Εχω βαλει. Και ενα μασκακι της ermax, καλα. Οχι οτι κανει τρελη δουλειά αλλα. Κοβει εστω αυτο το. Λίγο κανει την διαφορα, εγω ειμαι 1,77 ύψος.

sniper
28/09/2016, 10:21
Μην συγκρινεις καταρχήν φιλε sniper το παλιο χορνετ ποιας δεκαετίας ειχες με ενα χορνετ του2010 που εχω εγω που φοραει κινητήρα υποβαθμισμενο του cbr600rr μια χαρα τα πάει τα 200 εχω δει και 220 κοντέρ εκτος αμα κλεβει τοσα πολύ το κοντέρ του δειχνει παραπανω.
Στην ευθεια της Τρίπολης την εθνική.


Ναι του 99 είχα, σαφώς τα μετέπειτα είχαν καλυτερο κινητήρα. Τα 40' δεν κατάλαβα, εκτός αν εννοούσες 40".

Άλλο τα 150, άλλο τα 170, άλλο τα 190 κι άλλο τα 200... Μέχρι ένα σημείο πας ακόμα κι άρχοντας όρθιος, μετά το ξύλο είναι πολύ. Κανένας δεν αντέχει με 200 επι 40' σε γυμνό χορνετ600, δεν ξέρω αν εχει καν την αυτονομία αυτή, και πρέπει να είσαι ο Hulk για να αντέξεις.

power hornet
28/09/2016, 10:21
Όλα τα Hornet "υποβαθμισμένο" μοτέρ CBR 600 είχαν. Μια χαρά έπιαναν τα 200 όλα τα χορνετάκια. Κατά πόσο είναι κάποιος ικανός να τα κρατήσει σταθερά για 40 λεπτά είναι υπό αμφισβήτηση.

Κινητήρα απο cbr 600 f φοραγανε τα χορνετ απο το 2007 και μετα τα χορνετ φορανε κινητήρα απο cbr600rr μην μπερδευομαστε

byron
28/09/2016, 10:21
Δηλαδή θες να μου πεις ότι μπορείς να πας 160 χλμ για ώρα όρθιος πάνω στο Hornet

Το ότι είμαι κουλός δε το έκρυψα ποτέ, όμως βασική εικόνα του τι εστί αεροδυναμική κλπ έχω, μη τρελαθούμε κιόλας

Αριστείδη, δεν έχει να κάνει με αεροδυναμική. Ψηλός είμαι και εγώ, αλλά δεν με απασχολεί καν ο αέρας σε αυτά τα χλμ. Ενα καλό κράνος χρειάζεται μόνο για να μην σου φύγει το κεφάλι.

Και ναι, τέτοια χλμ τύπου 150-170 μπορώ να πάω σερί με το srx. Για το Tuono ή για τον sapila που έχουμε κάνει ταξιδάκια μαζί, δεν συζητάω γιατί θα πεταχτεί το χωριό του sniper.

power hornet
28/09/2016, 10:23
Ναι του 99 είχα, σαφώς τα μετέπειτα είχαν καλυτερο κινητήρα. Τα 40' δεν κατάλαβα, εκτός αν εννοούσες 40".

Άλλο τα 150, άλλο τα 170, άλλο τα 190 κι άλλο τα 200... Μέχρι ένα σημείο πας ακόμα κι άρχοντας όρθιος, μετά το ξύλο είναι πολύ. Κανένας δεν αντέχει με 200 επι 40' σε γυμνό χορνετ600, δεν ξέρω αν εχει καν την αυτονομία αυτή, και πρέπει να είσαι ο Hulk για να αντέξεις.

Παω γυμναστηριο και περνω αναβολικα γιαυτο αντέχω αχαχα. Τεσπα ενταξει ακρη δεν προκειτε να βγει ο καθενας ας πιστεύει τα δικα του. Εννοείται στα 200 δεν οδηγας σαν τσολιας, πέφτεις στο ντεποζιτο Αλλα οπως ειπα τεσπα

sniper
28/09/2016, 10:26
Όλα τα Hornet "υποβαθμισμένο" μοτέρ CBR 600 είχαν. Μια χαρά έπιαναν τα 200 όλα τα χορνετάκια. Κατά πόσο είναι κάποιος ικανός να τα κρατήσει σταθερά για 40 λεπτά είναι υπό αμφισβήτηση.



Τρου. Με το DRZ πήγαινα 150 άνετα και τελείως όρθιος. Δεν είμαι 1.80 βέβαια. :lol:

Τώρα, δεν θα ανακαλύψουμε τον τροχό.

Το χόρνετ ήταν ένα τίμιο μηχανάκι (μέχρι που έφεραν οι εξωγήινοι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=15026&highlight=%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BF)το Ζ750) και πήγαινε παντού αρκετά καλά... (φρένα δεν είχε ποτέ και δεν εχουν ακόμα και τα σημερινά - αλλά έχω πλεον συνηθίσει σε άλλα φρένα, άλλο πανηγύρι αυτό). Αν έκανες όμως τη μ@λακία να το πας σβέλτα και να στρίψεις, ένοιωθες συχνά το δοκάρι που λένε πλάισιο να στραβώνει... πρώτα έστριβε ο μπροστά και μετά ο πίσω... Τώρα, αν μπορείς το κάνεις αυτό με 200, με το καινουριο χόρνετ, δεν το ξέρω, αλλά δεν θέλω και να δοκιμάσω δλδ. Δεν υπάρχει και λόγος.

sapila racing
28/09/2016, 10:31
Δηλαδή θες να μου πεις ότι μπορείς να πας 160 χλμ για ώρα όρθιος πάνω στο Hornet

Το ότι είμαι κουλός δε το έκρυψα ποτέ, όμως βασική εικόνα του τι εστί αεροδυναμική κλπ έχω, μη τρελαθούμε κιόλας

Με 160 παω πολύ ανετα. Ποτέ μου δεν καθομαι καμαρωτός όμως πανω στις μοτοσυκλέτες.
Παντα είμαι ελαφρώς σκυφτός.
Για να παω μακριά με πολλά σκύβω και λίγο ακόμα. Τα 160 δεν ειναι πολλά όμως. :wave2:

sniper
28/09/2016, 10:32
Με 160 παω πολύ ανετα. Ποτέ μου δεν καθομαι καμαρωτός όμως πανω στις μοτοσυκλέτες.
Παντα είμαι ελαφρώς σκυφτός.
Για να παω μακριά με πολλά σκύβω και λίγο ακόμα. Τα 160 δεν ειναι πολλά όμως. :wave2:


Με 160 πας μια χαρά άνετα, είναι crusing speed για όλα τα γυμνά. Ακόμα και με το SF πηγαίναμε κάποτε έτσι...

sapila racing
28/09/2016, 10:34
Με 160 πας μια χαρά άνετα, είναι crusing speed για όλα τα γυμνά. Ακόμα και με το SF πηγαίναμε κάποτε έτσι...

+919

AristidisZ
28/09/2016, 10:35
Ρε 'σεις...τι λέτε? :lol:
Σε ποιά 150 και 3 πουλάκια πρεπει να πέσεις ψαράκι ?? :uplate:

Ρε sapila, θα πηδήξω από κανένα παράθυρο ρε :tooth: :tooth:


Αριστείδη, δεν έχει να κάνει με αεροδυναμική. Ψηλός είμαι και εγώ, αλλά δεν με απασχολεί καν ο αέρας σε αυτά τα χλμ. Ενα καλό κράνος χρειάζεται μόνο για να μην σου φύγει το κεφάλι.

Και ναι, τέτοια χλμ τύπου 150-170 μπορώ να πάω σερί με το srx. Για το Tuono ή για τον sapila που έχουμε κάνει ταξιδάκια μαζί, δεν συζητάω γιατί θα πεταχτεί το χωριό του sniper.

Βύρωνα το ότι εσύ ή ο Άρης ή ο Powerhornet μπορείτε να πάτε με γυμνά ταξίδι με 180 χλμ δεν πάει να πει ότι μπορούν όλοι

Σίγουρα είναι θέμα συνήθειας, γνώσης (στάση σώματος κλπ), φυσικής κατάστασης, τα οποία προφανώς σε εσάς είναι σε υψηλότερο επίπεδο από το δικό μου

Όμως ξέρω πως νιώθω με το μηχανάκι μου σε αυτές τις ταχύτητες, και έχω δοκιμάσει αντίστοιχα και άλλες μηχανές

Ε κακά τα ψέματα το hornet δεν είναι για αυτή τη δουλειά

Όχι ότι δε μπορεί να την κάνει

Απλά υπάρχουν άπειρα άλλα μηχανάκια που την κάνουν καλύτερα

Τώρα τα σαγονιών κλπ όπως καταλαβαίνεις είναι υπερβολές του γραπτού λόγου, στις οποίες είναι γνωστό ότι αρέσκομαι (και δεν είμαι ο μόνος :p )

byron
28/09/2016, 10:38
Βύρωνα το ότι εσύ ή ο Άρης ή ο Powerhornet μπορείτε να πάτε με γυμνά ταξίδι με 180 χλμ δεν πάει να πει ότι μπορούν όλοι

Σίγουρα είναι θέμα συνήθειας, γνώσης (στάση σώματος κλπ), φυσικής κατάστασης, τα οποία προφανώς σε εσάς είναι σε υψηλότερο επίπεδο από το δικό μου

Όμως ξέρω πως νιώθω με το μηχανάκι μου σε αυτές τις ταχύτητες, και έχω δοκιμάσει αντίστοιχα και άλλες μηχανές

Ε κακά τα ψέματα το hornet δεν είναι για αυτή τη δουλειά

Όχι ότι δε μπορεί να την κάνει

Απλά υπάρχουν άπειρα άλλα μηχανάκια που την κάνουν καλύτερα

Τώρα τα σαγονιών κλπ όπως καταλαβαίνεις είναι υπερβολές του γραπτού λόγου, στις οποίες είναι γνωστό ότι αρέσκομαι (και δεν είμαι ο μόνος :p )

Οκ, όπως νοιώθει ο καθένας άνετα. Τα περί φυσικής μου κατάστασης, ως λεπτή ειρωνία μπορώ να τα εκλάβω...:D

Ζεύκας
28/09/2016, 10:42
Οκ, όπως νοιώθει ο καθένας άνετα. Τα περί φυσικής μου κατάστασης, ως λεπτή ειρωνία μπορώ να τα εκλάβω...:D

...και άφησε το πληκτρολόγιο και ξανάπιασε τον εικοσάκιλο αλτήρα...

Vice
28/09/2016, 10:45
Ας μας απαντήσει τελικα ενας νεαρός ψηλός αναβολιασμένος τουμπανος με γυμνό. Γίνεται ή όχι;

sniper
28/09/2016, 10:46
Ας μας απαντήσει τελικα ενας νεαρός ψηλός αναβολιασμένος τουμπανος με γυμνό. Γίνεται ή όχι;


Ναι.

AristidisZ
28/09/2016, 10:47
Ναι.

Ως ψηλός ως νεαρός ή ως αναβολιασμένος τούμπανος απαντάς ; :bawl:

Ζεύκας
28/09/2016, 10:48
Ως ψηλός ως νεαρός ή ως αναβολιασμένος τούμπανος απαντάς ; :bawl:

368900

sniper
28/09/2016, 10:59
Ως ψηλός ως νεαρός ή ως αναβολιασμένος τούμπανος απαντάς ; :bawl:


Ε όλο μαζί...

Vice
28/09/2016, 11:32
Ε όλο μαζί...

368901

:lol:

harris_x
29/09/2016, 15:39
Με 160 πας μια χαρά άνετα, είναι crusing speed για όλα τα γυμνά. Ακόμα και με το SF πηγαίναμε κάποτε έτσι...

true