PDA

View Full Version : Περι πλαισίου.....



michaelcom
28/09/2016, 00:22
Καλησπέρα,

Λοιπον εχω ενα παπί και μόλις άλλαξα λαστιχα άρχισε να με "τραβαει" προς τα δεξιά το ψαχνω λοιπόν και παρατηρώ ότι ο λαστιχάς δεν έιχε ρυθμίσει καλα τον τροχό πίσω, τον ρυθμίζω και ολα καλα πήγαινε ευθέια.

Το πρόβλημα ομως είναι οτι παρατήρησα οτι ο μπροστα τροχός με τον πίσω δεν είναι στην ίδια ευθεία, για την ακρίβεια έχουν διαφορά 1.5εκ. (το οποίο θεωρώ οτι είναι πάρα πολύ!).

Ψάχνοντας το λοιπόν παρακάτω ανακαλύπτω ότι οι μπουκάλες μπροστά είναι ελάχιστα στραβές μπροστά (<1-2χιλ.) οπότε λοιπόν για να δω άμα το πλαίσιο ειναι στραβό τραβάω μια ευθεία (με μια κλωστη και ενα βαρύδιο στην ακρη), και βλέπω οτι ο πίσω τροχος σε σχεση με το βαρύδιο εχουν και αυτα διαφορα απόστασης περιπουυ 1.5εκ...(σε αυτην την φαση παθαινω 5-6 εγκεφαλικά μιας και είχα δώσει αρκετή αγάπη-και λεφτα- σε αυτο το παπί! :sad:)

Πφφφ όπως και να εχει ξέρει κανείς κανένα καλυτερο τρόπο να το δω (μπορει το ψαλίδι να ειναι στραβό? ) επίσης την ρόδα πίσω την ρύθμισα σίγουρα σωστά μέτρησα την απόσταση του άξονα του ψαλιδίου με τον άξονα της ρόδας να είναι ακριβώς...

Όπως δείχνουν βέβαια τα πράματα μάλλον ειναι πλάισιο δυστυχώς... το θέμα είναι υπάρχει κάποιος στο Ηράκλειο Κρητης να μπορεί να το δει σίγουρα και να μου πεί?

Και αν ξέρει κανείς να μου πει τιμή για να το δει και αν είναι να το φτιάξει?

Επίσης αμα το ισιώσει θα ειναι όπως ήταν εργοστάσιο ? θα εχει την τάση να πάρει σε μελλοντικό πέσιμο?

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλα είμαι σε απελπισία :P

OldMan
28/09/2016, 12:56
Αμα βρεις σύντεκνο με καλίμπρα (και διαστασεις του παπιού..) ρωτα τον ποσο θέλει..

(ένα εγκεφαλικό παραπάνω δεν θα κανει την διαφορά..):D

michaelcom
28/09/2016, 19:14
Μμμμ τωρα μαλιστα τετοια να μου λες....

Το θεμα ειναι που θα βρω αυτον τον συντεκνο? και αξιζει να το φτιαξω θα εχει προβλημα μετα? θα είναι πιο ευάλωτο?

(τωρα θα πειτε και με το δικιο σας παπι ειναι τι καθεσε να ασχολησε αφου παει ευθεία κτλπ κτλπ.... δεν φταιω εγω ρε παιδια η ευρωπη φταει που για να παρω μηχανη πρεπει να μου εχει φυγει η κ@@λ@ για μηχανες...., επισης εχω βρει μια παρατημενη παλια πιστα απο καρτ ε και προσπαθω να το παιξω rossi :lol: οποτε καλο θα ηταν να ειμαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως)

andreaspetr
29/09/2016, 00:04
τι μηχανακι ειναι?
συνεμπλοκ στο ψαλιδι πισω ειναι καλα?
στραβος αξονας ψαλιδιου?

sapila racing
29/09/2016, 09:23
Στα παπιά πολλές φορές οι σκελετοί είναι λίγο εκτός από κατασκευής.
Αν ειναι στραβο το πηρούνι φτιαξτο όμως.

noodles
29/09/2016, 14:37
αν μιλας για το daytona 125 εχει μια αποκληση η μπροστινη ροδα με την πισω απο το εργοσιακο.

η μπροστινη αναρτηση φθηνη ειναι, αλλαξε τη αν ειναι στραβη (σταυρο, αναρτησεις, αξονα κτλ).

michaelcom
29/09/2016, 15:24
Καλησπερα,
Συγνωμη που δεν ενημερωσα το μοντελο του παπιου. Το παπι ειναι ενα Honda innova 125.

Οι μπουκαλες είναι αρκετα ακριβες απο την Honda που ρωτησα. Επίσης το συνεμπλοκ αξονας κλτπ είναι μια χαρα.

Να προσθέσω ότι είχα ελεγξει τις πίσω αναρτήσεις (παλι με το κολπο της κλωστης και βαρυδίου). Πιο συγκεκριμένα απο την πάνω μερια που ενώνεται η αναρτηση (απο την μερια της σελας) τράβηξα την κλωστη και την αφησα με το βαρυδιο, η κλωστη ακουμπούσε ελάχιστα το ψαλίδι (απο την αριστερη πλευρα όπως κάθεσε) . Απο την δεξια πλευρα ομως η κλωστη είχε απόσταση περίπου ενα εκκατοστο.. Είναι λογικο ρε παιδιά να είναι έτσι απο το εργοστάσιο??

Στην συνέχεια βλέπω την αποσταση της ροδας απο την καθε πλευρα και εχει και αυτη περιπου ενα εκκ.. Όμως η αλυσιδα ειναι τελεια ευθυγραμμισμενη...

Λετε να είναι ετσι απο το εργοστάσιο? το πλαισιο, ψαλιδια, αναρτησεις κλτπ?