PDA

View Full Version : pou einai to fanari , oeo?



tzimidis
28/09/2016, 08:52
368880

Na to parei to potami:

deksia, piso apo tin prasini foteini epigrafi.
sti nikaia epi tis leof.gr.lampraki anoikse prosfatos ena - oooo, ti prototypo - plyntirio aytokiniton.
pera apo to gegonos oti prosopika theoro ayta ta magazia tin epitomi tis xoriatosynis, tou klarinogamprismou, tis vlaxaderosynis kai tou palaiou pasok,
O typos kotsare mia prasini foteini epigrafi akribos sto ypsos kai 2-3 metra mproata apo to simatodoti.
me apotelesma na min fainetai otan eisai sti deksia lorida.

Ennoeitai oti otan ginei to kako (pou tha ginei) den tha ftaiei oute o dimos, oute i troxaia oute o gyftopoustas pou tin ebale ekei.

Live your myth in greece...

BLiTzER
28/09/2016, 09:01
Όχι ότι υπάρχει δικαιολογία, βέβαια, αφού υπάρχουν άλλα 2 φανάρια, αριστερά και πάνω.

tzimidis
28/09/2016, 09:03
To aristero einai gia osous striboun aristera.
kai pistepse me einai toso entono to prasino fos pou den antilambanesai amesos oti einai epigrafi kai oxi fanari. Episis yparxoun ki alla 3 fanaria sta 30 metra meta, poly pio eudiakrita apo ta prota, kai ta opoia synithos einai se antitheti fasi.

Y.g. den se piano, theoreis oti den peirazei afou yparxoun ta alla?

Vamael
28/09/2016, 09:07
Ο Κ.Ο.Κ. είναι ξεκάθαρος σε ότι αφορά τις διαφημιστικές πινακίδες, αν γίνει ατύχημα ο παθών θα πρέπει να το κυνηγήσει.

BLiTzER
28/09/2016, 09:10
Y.g. den se piano, theoreis oti den peirazei afou yparxoun ta alla?

Όχι, βέβαια. Να βάλουν την πινακίδα του εκεί που πρέπει. Απλά θεωρώ ότι αν κάποιος παραβιάσει το συγκεκριμένο φανάρι και παρουσιάσει αυτό ως δικαιολογία, θα είναι κάπως... εχμ... φθηνή.

tzimidis
28/09/2016, 09:10
Ο Κ.Ο.Κ. είναι ξεκάθαρος σε ότι αφορά τις διαφημιστικές πινακίδες, αν γίνει ατύχημα ο παθών θα πρέπει να το κυνηγήσει.
Giati na to kinygame omos panta ek ton ysteron???

amyroukai
28/09/2016, 09:35
Δεν χρειάζεται κλαμπούτερμαν να το κυνηγάς εκ των υστέρων.
Μιά καταγγελία στον Δήμο χρειάζεται. Νομίζω οι πινακίδες έχουν και για την φωτεινότητα περιορισμό, άλλο που ο κάθε μαλάκας κοτσάρει ότι να'ναι όπου να'ναι κλπ.
Φυσικά, θα του κλάσεις μιά μάνδρα γιατί σιγά μην πάει κάποιος να το δει (και αν πάει θα πάρει ένα 'κατοστάευρο και θα φύγει - ναι ξέρω κακός άνθρωπος που σκέφτομαι έτσι για τους δημόσιους λειτουργούς) αλλά λέμε τώρα.

Εναλλακτικά, πιθανώς να μπορεί να γίνει και καταγγελία στην τροχαία για το ίδιο ζήτημα, πιθανώς με την αυτή κατάληξη...


Καμμιά άκρη στην αντιπολίτευση του δήμου, μήπως κινηθεί εκ των έσω και γίνει όντως κάτι;

pipe_smoker
28/09/2016, 09:41
Ή, εναλλακτικά, αμα το λεει η σουφρα σου, πας και του την κανεις λαμπόγυαλο την πινακίδα και τελειώνει το στορυ....

Γιατι αλλιως χαΐρι δε βλέπω.

Ζεύκας
28/09/2016, 09:42
[ATTACH=CONFIG]368880[/ATTACH

Na to parei to potami:

deksia, piso apo tin prasini foteini epigrafi.
sti nikaia epi tis leof.gr.lampraki anoikse prosfatos ena - oooo, ti prototypo - plyntirio aytokiniton.
pera apo to gegonos oti prosopika theoro ayta ta magazia tin epitomi tis xoriatosynis, tou klarinogamprismou, tis vlaxaderosynis kai tou palaiou pasok,
O typos kotsare mia prasini foteini epigrafi akribos sto ypsos kai 2-3 metra mproata apo to simatodoti.
me apotelesma na min fainetai otan eisai sti deksia lorida.

Ennoeitai oti otan ginei to kako (pou tha ginei) den tha ftaiei oute o dimos, oute i troxaia oute o gyftopoustas pou tin ebale ekei.

Live your myth in greece...

έκανες καταγγελία;

tzimidis
28/09/2016, 10:05
@jamiroquai = aou, klab-aou-terman, me tonismo sto -a.
to ek ton ysteron pigaine sto proigoumeno, oti o pathon tha kinygisei.
giati na min yparxei merimna oste na elaxistopoiountai oi "pathontes"?

@pipeline-smoker kali idea

@mplitza enimerosa to dimo. Idomen.

gia to fthino tis dikaologias den exeis dikio.
ego paraligo na peraso aera giati stin aristeri eixe fortigo kai to mono pou eblepa itan ena dynato prasino fos ekei pou eprepe na eblepa to fanari. Genika se nikaia-korydallo den trexo (eydokimoun oi pezoi kagkoyres sta meri ayta) , kai gi'ayto kai prolaba na frenaro.

amyroukai
28/09/2016, 10:06
στους δήμους που λες ευδοκιμούν γενικώς οι κάγκουρες.

teogtp
28/09/2016, 10:08
Δεν χανεις κατι στο να κανεις καταγγελια στον Δημο.
Βεβαια εγώ σε καταγγελία που έχω κάνει, πήρα τα @ρχιδια μου και με βγάλανε και μαλακα.......

BLiTzER
28/09/2016, 10:09
Genika se nikaia-korydallo den trexo (eydokimoun oi pezoi kagkoyres sta meri ayta) , kai gi'ayto kai prolaba na frenaro.


Αυτό εννοούσα. Είναι η "γειτονιά μου" και πρόκειται για δρόμο που δε μπορείς να πας πάνω από 40-50 km/h με ασφάλεια, παρόλο που ουσιαστικά είναι μια μεγάλη ευθεία. Συχνά φανάρια, διασταυρώσεις, κίνηση, πεζοί παντού, διπλοπαρκαρισμένα ενίοτε κτλ κτλ. Θα τα ξέρεις. Προσοχή θέλει.

Και, φυσικά, να τον σκίσουν τον μαλάκα, αλλά δεν το βλέπω. Τέτοιες αυθαιρεσίες υπάρχουν παντού, με τις ευλογίες του ελληνικού κράτους.

tzimidis
28/09/2016, 10:12
Δεν χανεις κατι στο να κανεις καταγγελια στον Δημο.
Βεβαια εγώ σε καταγγελία που έχω κάνει, πήρα τα @ρχιδια μου και με βγάλανε και μαλακα.......

ta eixa parei ki ego paliotera ston korydallo,





meta ta piran ki aytoi ta @@@@ mou.....















se ektyposi A4 kollimena stis tzamaries tous.

BLiTzER
28/09/2016, 10:16
στους δήμους που λες ευδοκιμούν γενικώς οι κάγκουρες.

Ρε άει πάενε!

teogtp
28/09/2016, 10:22
ta eixa parei ki ego paliotera ston korydallo,





meta ta piran ki aytoi ta @@@@ mou.....















se ektyposi A4 kollimena stis tzamaries tous.

Βέβαια κλασανε λίγο μεντες όταν τους ζήτησα τα ονόματα τους και σε ποιο γραφείο θα τους βρω σε περίπτωση ατυχήματος.

Vamael
28/09/2016, 10:37
Giati na to kinygame omos panta ek ton ysteron???

Κανονικά θα έπρεπε να το κυνηγήσουμε πριν γίνει ατύχημα, μαζί σου χίλιες φορές, αλλά βλέπεις εδώ στην προοδευτική Ελλάδα, θα μας πουν ρουφιάνους αν το κάνουμε.

amyroukai
28/09/2016, 10:41
μα τι, αφού υπάρχουν λεντ 150000lux, τι πάει να πει τυφλώνουν τον κόσμο, ΚΑΛΥΤΕΡΑ να βλέπουν την πινακίδα του μαγαζιού σου από μακριά. Από το Σούνιο ας πούμε.

cityfly
28/09/2016, 10:50
Όχι, βέβαια. Να βάλουν την πινακίδα του εκεί που πρέπει. Απλά θεωρώ ότι αν κάποιος παραβιάσει το συγκεκριμένο φανάρι και παρουσιάσει αυτό ως δικαιολογία, θα είναι κάπως... εχμ... φθηνή.

εξαρτάται από τις συνθήκες, μπορεί να είναι όντως "φθηνή" αλλά αν κάνα φορτηγό αριστερά εύκολα ανάλογα τη θέση σου κρύβει τα άλλα δύο φανάρια.

OldMan
28/09/2016, 14:04
και με βγάλανε και μαλακα.......
Σιγα το κατόρθωμα του Δήμου ....

George_Sp
28/09/2016, 16:21
πριν 1 χρόνο είχα γράψει στο Με είδα Σε είδα (δε θυμάμαι) για το μοναδικό φανάρι που έχω κάψει όσα χρόνια οδηγώ και πέρασα φίλερ ανάμεσα από αυτοκίνητα που ήδη κατέβαιναν τον κάθετο.

Ιερά Οδό κοντά στα βενζινάδικα και το LIDL έχει ένα βενζινάδικο με πράσινη led επιγραφή που στραβώνει τους πάντες και προφανώς δε βλέπεις ούτε τι χρώμα έχουν τα φανάρια που βρίσκονται μπροστά της.
Είχα ειδοποιήσει τότε τα παιδιά της ΔΙΑΣ που ήταν σταματημένα Θηβών και Ιεράς και τους είπα τι συνέβη. Θα ξαναπεράσω μια από τις επόμενες μέρες να δω τι γίνεται.

https://www.google.gr/maps/@37.9957517,23.6709924,3a,75y,312.34h,95.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1sVMJHi8mvMLSqQ2s_e471BQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

368927


τα πράσινα led του βενζινάδικου ειδικά απόγευμα βράδυ τυφλώνουν τόσο πολύ που με δυσκολία μπορείς να δεις τα φανάρια που βλέπετε στην εικόνα. δείτε ένταση μέρα μεσημέρι με ήλιο σε σχέση με την ένταση των φαναριών.
στη δική μου περίπτωση ας είναι καλά ο άνθρωπος που με είδε και έκοψε όσο χρειαζόταν και πέρασα μεταξύ του πορτ παγκάζ του μπροστινού του και της μούρης του.

AristidisZ
29/09/2016, 10:38
πριν 1 χρόνο είχα γράψει στο Με είδα Σε είδα (δε θυμάμαι) για το μοναδικό φανάρι που έχω κάψει όσα χρόνια οδηγώ και πέρασα φίλερ ανάμεσα από αυτοκίνητα που ήδη κατέβαιναν τον κάθετο.

Ιερά Οδό κοντά στα βενζινάδικα και το LIDL έχει ένα βενζινάδικο με πράσινη led επιγραφή που στραβώνει τους πάντες και προφανώς δε βλέπεις ούτε τι χρώμα έχουν τα φανάρια που βρίσκονται μπροστά της.
Είχα ειδοποιήσει τότε τα παιδιά της ΔΙΑΣ που ήταν σταματημένα Θηβών και Ιεράς και τους είπα τι συνέβη. Θα ξαναπεράσω μια από τις επόμενες μέρες να δω τι γίνεται.

https://www.google.gr/maps/@37.9957517,23.6709924,3a,75y,312.34h,95.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1sVMJHi8mvMLSqQ2s_e471BQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

368927


τα πράσινα led του βενζινάδικου ειδικά απόγευμα βράδυ τυφλώνουν τόσο πολύ που με δυσκολία μπορείς να δεις τα φανάρια που βλέπετε στην εικόνα. δείτε ένταση μέρα μεσημέρι με ήλιο σε σχέση με την ένταση των φαναριών.
στη δική μου περίπτωση ας είναι καλά ο άνθρωπος που με είδε και έκοψε όσο χρειαζόταν και πέρασα μεταξύ του πορτ παγκάζ του μπροστινού του και της μούρης του.

Εγώ την τιμή της βενζίνης βλέπω και ιδρώνω πάντως... :bigcry:

sergiosm
29/09/2016, 10:56
Μιά καταγγελία στον Δήμο χρειάζεται.

+ 1

devil's animal
29/09/2016, 11:50
ο δημος εχει την ευθυνη την καθετων (προς το οδοστρωμα) διαφημιστικων πινακιδων...
εξαιρουνται τα φαρμακεια, τα βενζιναδικα, τα νοσοκομεια, κεντρα υγειας...ΟΧΙ ομως ιδιωτικες ταμπελες ιατρων, οπως οδοντιατροι, παθολογοι, κλπ ειδικοτητες με ιδιωτικα ιατρεια...αυτες απαγορευονται...

η διαδικασια ειναι να υπαρχει μια ειδοποιηση προφορικη..και μετα επανελεγχος για να δουν αν εχει συμμορφωθει το καταστημα-επιχειρηση..που σημαινει να την εχει απομακρυνει με δικα του εξοδα...
αν στον επανελεγχο διαπιστωθει οτι η ταμπελα ειναι εκει, καλειται συνεργειο του δημου η ταμπελα ξηλωνεται απο τους υπαλληλους του δημου και ο παραβατης χρεωνεται τα εξοδα αποξηλωσης + ενα προστιμο που δεν ειναι μικρο...

αυτα τουλαχιστον στον Δημο Αθηναιων...πριν καποια χρονια....αλλα νομιζω οτι δεν θα εχει αλλαξει η διαδικασια...:rolleyes:
99% των καταστηματων ειναι παρανομα...και το 1% δεν εχει ταμπελα...γιατι αν ειχε θα ηταν καθετη προς το οδοστρωμα (ακριβως για να φαινεται απο τους χρηστες της οδου)...:rolleyes:

υπαρχει και συγκεκριμενο μεγεθος για τις ταμπελες που ειναι στην προσοψη των καταστηματων...αλλα ενταξει...ΠΟΛΥ ψιλα γραμματα...