PDA

View Full Version : Suzuki GSR πρόβλημα ρελαντι



fy.nick
29/09/2016, 08:03
καλήμερα σε όλη την παρέα. εδω και κανένα δίμηνο αντιμετωπίζω το εξης θεμα με το ρελαντί της μηχανής:

ένα κάλο πρωί ξεκίνησαν οι αρρυθμίες στο ρελαντί και δεν ειχα δώσει ιδιαίτερη βάση ώσπου απο κάποιο σημείο και μετα άρχισε να παίζει αρκετα έντονα και μεχρι τους 55-60 βαθμους θερμοκρασία εσβηνε μολις συμπλεκταρα,οταν ζεσταινόταν μετα δεν ειχα θεμα σβησιματος.μετα απο σέρβις προβλεπόμενο στον μηχανικο(πριν το πολυ 2500χλμ) υποτιθετε με καθαρισμούς και τα σχετικα δεν άλλαξε κατι και αποφάσισα να παω στην αντιπροσωπία Suzuki Πρεβεδουρακης στην Θεσσαλονικη.το παλικάρι εκει μετα απο ρύθμιση πεταλούδων,καθαρισμό και αλλαγή κάποια σωληνάκια το έφερε σε μια νορμάλ κατάσταση και δουλευε οπως πρεπει ομως και μερικες μέρες άρχισε παλι να μην κρατάει καποιες φορες το ρελαντι και να σβηνει.(επικίνδυνο εν κινηση).απο αυτα που τον ρωτησα μου ειπε επειδη το εβαλε στον εγκέφαλο οτι το tps δεν εχει κάποιο θεμα καθώς ολοι εκει με παραπεμπταν στο tps.το περίεργο που μου ειπε και θα παω καποια στιγμη να το ξεκαθαρισω ηταν οτι ενω το στροφόμετρο μου διχνει πως δουλευει στις 800 στροφες που αυτος μου το ρυθμισε ο εγκέφαλος εδειχνε 1200.εγω αυτο που νιωθω ειναι οτι σβηνει γιατι ειναι πολυ χαμηλά το ρελαντι αλλα μου ειπε να μην το πειράξω,παρολα αυτα το εχω σηκώσει λιγο για να κραταει.με τη βελόνα παρατήρησα οτι για καποιο λογο οταν ειναι σβηστο σταματαει πιο κατω απο το κανονικο συγκριτικά με φωτογραφιες ολων των αλλων ιδιων μηχανων.

κάθε άποψη και εμπειρια δεκτή και πολύτιμη!μήπως και βγάλω άκρη και γλιτώσω κανα συνεργείο και κανένα φράγκο γιατι ο καθένας κάνει οτι θέλει.

εχω 43000χλμ και το συντηρώ σχολαστικά.

ευχαριστώ όλους!