PDA

View Full Version : Interphone Urban γνώμες



Thodoris_vara
30/09/2016, 10:03
Ψάχνοντας κάτι σχετικά καλό και στα οικονομικά μου μέτρα, σκέφτομαι να αγοράσω την urban ενδοεπικοινωνία της interphone.

Σκοπός είναι να ακούω την γυναίκα μου...να γκρινιάζει....κυρίως σε ταξίδια και λιγότερο εντός Αθηνών.

Καμία άποψη.; (εκτός απο το να αλλάξω γυναίκα.. :lol::lol: )

nik69
30/09/2016, 10:25
Ναι έτσι πήρα και εγώ την F4 . Και το αποτέλεσμα να πηγαίνεις καμιά βόλτα,να χτυπάει το τηλέφωνο και να σε κάνει μπαρούτι η άλλη από τα νεύρα κινδυνεύοντας να σκάσεις σε καμιά νταλίκα.

Πέρα από την πλάκα η f4 αξιόπιστη είναι και με καλό ήχο.Για την urban δεν ξέρω . Πρέπει να είναι καινούργιο μοντελάκι της interphone.

anavatis19
30/09/2016, 15:15
γεια σου φιλε θοδωρη. εχω το urban το ζευγαρι και εγω εδω και 3-4 μηνες. πολυ καλο σε ολα του και σε σχεση με το αντιστοιχο παλιο της ιντερφον εχει και καλυτερη αποσταση μεταξυ αναβατη και συναναβατη αλλα και ραδιοφωνο. το παλιο παλιοτερο ειχε μονο 10 μετρα ενω αυτο 100 και δεν ειχε και ραδιοφωνο. παρτο με κλειστα ματια εκτος αν θες να πας στο σπορτ η στο τουρερ που δεν ειναι χρησιμο εκτος αν κανεις μεγαλα ταξιδια με αλλους και εχετε αποστασεις 1+ χλμ μεταξυ σας! αυτα απο μενα

Thodoris_vara
06/10/2016, 14:45
Για να κλείσει λοιπόν σωστά το θέμα, σας ενημερώνω οτι την πήρα και είμαι ικανοποιημένος μετά απο μια μικρή βόλτα.

Εντός Αθήνας με μικρές ταχύτητες είναι πολύ πολύ καλή σε όλους τους τομείς.
Σε βόλτα μέχρι την Κόρινθο η επικοινωνία ήταν άψογη ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες και με αρκετά "φασαριόζα" μηχανή..
Στην μουσική μετά τα 120+ δυνάμωσα αρκετά την ένταση και είχε κάποια μπουκώματα..Αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.!

anavatis19
06/10/2016, 15:56
ειχα αναοιξει ενα θεμα παλι με ενα προβλημα που ειχα αλλα οχι με την ενδοεπικοινωνια αλλα επειδη δεν μπηκαν σωστα τα ακουστηκα! ηταν πολυ ψηλα τοποθετημενα με αποτελεσμα να ακουμπανε πανω στο πτερυγιο και οχι να ειναι απεναντι απο την τρυπα του αυτιου..να τσεκαρεις και αυτο με το δαχτυλο οταν φορας το κρανος να κανεις μια μετρηση ας πουμε και να δεις αν ειναι ακριβως απεναντι η τρπα του αυτιου σου.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149490&highlight=anavatis19

οριστε και το νημα τοτε

Thodoris_vara
09/10/2016, 11:42
Φίλε anavatis σε ευχαριστώ πολύ. Το τσέκαρα και είμαι οκ από τοποθέτηση. Έχει και το κράνος εξάλλου τις αντίστοιχες υποδοχές για ακουστικά.

Γενικά πάντως το (ελληνιστί) value for money είναι άψογο..
Ευχαριστώ ξανά.!

anavatis19
09/10/2016, 14:49
τιποτα αγορινα να εισαι καλα! και μενα εχει υποδοχη αλλα σου πα δεν μπηκαν σωστα..εχω μικροτερο αυτι που αυτο που πιστευα χααχαχ. και να ξερεις καθε 2-3 μηνες το φορτιζω. ειδικα της κοπελιας που δεν ειναι πανω στη μηχανη συνεχεια ανετα βγαζει 4-5 μηνες χωρις φορτιση.

alexojohn
07/12/2016, 17:58
Καλησπέρα και από εμένα. σκέφτομαι να κάνω και εγώ μια τέτοια αγορά. βάζετε και ωτοασπιδες και χρησιμοποιείται τις ενδοεπικοινωνιες;

Thodoris_vara
07/12/2016, 19:31
Νομίζω πως δεν θα δουλέψει με ωτοασπιδες.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως υπάρχουν κάποιες από αυτές που κόβουν συγκεκρημενες συχνότητες.
Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει με.

alexojohn
07/12/2016, 19:54
Νομίζω πως δεν θα δουλέψει με ωτοασπιδες.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως υπάρχουν κάποιες από αυτές που κόβουν συγκεκρημενες συχνότητες.
Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει με.

συνήθως σε ταξίδι για πιο ηρεμία βάζω ωτοασπιδες. αλλά θα ήθελα να ακουω και το ραδιακι μου.

anavatis19
07/12/2016, 23:51
οχι ρε συ ωτοασπιδες με το bluetooth! ειδικα σε ταξιδι που εχει πιο πολυ αερα δεν ακους τοσο καλα ετσι κ αλλιως..με τις ωτοασπιδες δεν θα ακους τιποτα..τα λεφτα του εμενα τα εχει βγαλει παντως το συγκεκριμενο..πολυ ποιοτικο και πολυ αποτελεσματικο απο το να μιλαω και να ρισκαρω με το τηλεφωνο

p@nos
08/12/2016, 12:49
Εχω παρει ενδοεπικοινωνια απο τα βαθη της κινας απο το gearbest...35ε η μια αν θυμαμαι καλα; Και δε πιστευω να υπολειπεται σε κατι απο τα interphone των 200+€

Εθνικη παντως μουσικη ακουωε οτοασπιδες ανετα

alexojohn
08/12/2016, 12:56
Εχω παρει ενδοεπικοινωνια απο τα βαθη της κινας απο το gearbest...35ε η μια αν θυμαμαι καλα; Και δε πιστευω να υπολειπεται σε κατι απο τα interphone των 200+€

Εθνικη παντως μουσικη ακουωε οτοασπιδες ανετα

αυτό θέλω να ξέρω. γιατί όσο και καλό κράνος να έχεις σε ταξίδι θες ωτοασπιδες. εκεί αποδίδει το σύστημα;;

p@nos
08/12/2016, 13:44
ναι ακους...οχι δυνατα, αλλα απο το να μην ακους τιποτα ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο...και μιλαμε για ταχυτητες 150+ σε αυτη την περιοχη

παντως χωρις οτοασπιδες αυτο που λες εγω στο τερμα δε το βαζεις ειναι εκκωφαντικο

zopas
08/12/2016, 14:09
Ειχα παλια μια αγγλικη ενδοεπικοινωνια, πανακριβη και δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος αλλα εξαρταται τι ζητας...αν θες σε χαμηλο ρυθμο ταχυτητα ολες ακουγονται μια χαρα δεν χρειαζεται καποιος να ξοδευτει..

Αν ομως ξηλωνεσαι να την αγορασεις εχεις απαιτησεις...που σημαινει να εχει 1) στερεοφωνικο ηχο και να μην σου σουβλιζει το αυτι απο την τσιριδα..2)να ακους πεντακαθαρα σε υψηλες ταχυτητες (170 plus)3) να εχει μεγαλη αυτονομια...

Κατα την γνωμη μου οποια ακριβη ενδοεπικοινωνια δεν εχει τα παραπανω χαρακτηριστικα δεν αξιζει τα χρηματα της...και επειδη καμια δεν τα εχει...καλυτερα μια φθηνη κινεζικη..εκει τουλαχιστον δεν τα κλαις τα χρηματα σου..

p@nos
08/12/2016, 14:38
αυτα που λες τα εχει αυτο που πηρα στα 30ε...νιωθω οτι εκανα την αγορα του αιωνα :lol:

zannisvel
08/12/2016, 14:45
Εγω εχω παρει αυτο απο το Gearbest χρησιμοποιώντας τα points που ειχα μαζέψει από αλλες αγορες. Δουλευει αψογα και ειναι και αδιαβροχο. 1 μηνα που το εχω δε το εχω φορτισει ακομα. Το μονο παραπονο ειναι οτι δε μπορεις να αποθηκευσεις σταθμους στο ραδιοφωνο. Εν το μεταξύ με ακούν πεντακαθαρα ακομα και οτν πηγαινω τελικιασμενος (120km/hr) με το XT.:lol:

375791

p@nos
08/12/2016, 14:48
αυτο εχω και γω!!!

anavatis19
08/12/2016, 15:48
Εγώ το φορτίζω στο 3μηνο περίπου με καθημερινή σχεδόν χρήση. Ρε παιδιά με αυτή τη λογική θα παίρναμε κρανος από τα λιντλ. Ότι είναι πιο ακριβό είναι σίγουρα καλύτερο από τα φθηνά. Καπου θα υπερτερεί μην τρελαθούμε

zannisvel
08/12/2016, 15:59
Εγώ το φορτίζω στο 3μηνο περίπου με καθημερινή σχεδόν χρήση. Ρε παιδιά με αυτή τη λογική θα παίρναμε κρανος από τα λιντλ. Ότι είναι πιο ακριβό είναι σίγουρα καλύτερο από τα φθηνά. Καπου θα υπερτερεί μην τρελαθούμε

Σιγουρα ειναι καλυτερο, με αντιπροσωπεια και ανταλακτικα. Αλλα οταν εχεις κρανος απο τα λιντλ παιρνεις και ενα intercom εφαμιλλης ποιοτητας.
Για το Midland BTX2 FM εχει κανεις γνωμη? ΤΟ εχει προσφορα το Gearbest μιση τιμη απο οτι το πουλανε στο Amazon.

zopas
08/12/2016, 17:16
Σιγουρα ειναι καλυτερο, με αντιπροσωπεια και ανταλακτικα. Αλλα οταν εχεις κρανος απο τα λιντλ παιρνεις και ενα intercom εφαμιλλης ποιοτητας.
Για το Midland BTX2 FM εχει κανεις γνωμη? ΤΟ εχει προσφορα το Gearbest μιση τιμη απο οτι το πουλανε στο Amazon.

την midland twin pack ειχα..220 ευρω...δεν με ικανοποιησε σε αυτά που ζητουσα και την σκοτωσα κατω από τα μισα...εγω θελω να τρεχω με 180 στην εθνικη και να ακουω καθαρη μουσικη και όχι βομβο αερα...για να ακουσω καπως τα ροκακια μου ανεβαζα ενταση αλλα επειδή δεν ηταν στερεοφωνικη μου τρυπουσε ο ηχος τα αυτια σαν τρυπανι και εβαζα ωτοασπίδες!....σορρυ την πατησα, ισως εγω να ζηταω πολλα αλλα δεν νομιζω και να υπαρχει ενδοεπικοινωνια με τα ποιοτικα χαρακτηριστικα που θελω..επισης φθειρονται σχετικα γρηγορα και τα διαφορα αναλωσιμα της( χρατς, σφουγγαράκια κ.λ.π)..

anavatis19
08/12/2016, 17:18
η interphone ειναι με 2 ακουστικα παντως!

alexojohn
09/12/2016, 06:32
θεωρώ λογικό όταν φοράς ωτοασπιδες και πας με κάποια χιλιόμετρα να μην ακούς όπως όταν είσαι σταματημενος αλλά κάτι ακούς δεν είσαι στα μουγκα

panGS
13/04/2017, 12:16
Εγω εχω παρει αυτο απο το Gearbest χρησιμοποιώντας τα points που ειχα μαζέψει από αλλες αγορες. Δουλευει αψογα και ειναι και αδιαβροχο. 1 μηνα που το εχω δε το εχω φορτισει ακομα. Το μονο παραπονο ειναι οτι δε μπορεις να αποθηκευσεις σταθμους στο ραδιοφωνο. Εν το μεταξύ με ακούν πεντακαθαρα ακομα και οτν πηγαινω τελικιασμενος (120km/hr) με το XT.:lol:

375791


αυτο εχω και γω!!!

Είμαι ανάμεσα σε αυτή που λέτε
http://www.gearbest.com/motorcycle-parts/pp_264923.html

και αυτή
http://www.gearbest.com/motorcycle-intercoms/pp_614178.html?wid=21

για πείτε τίποτα ρε παλικάρια , από ποιότητα ήχου , συνδεσιμότητα , τι λέει ;
Αν έχετε άποψη και για την άλλη πείτε κάποια γνώμη...ποιά να προτιμήσω ;
Ευχαριστώ