PDA

View Full Version : Πατιναρει...;;;



Bob_o_mastoras
03/10/2016, 01:13
Παιδια, εχω ενα θεματακι με τον παπιο (KazeR το παλιο).
Τωρα τελευταια, που δουλευω delivery και τον παω ταπα εχω παρατηρησει οτι:

Με 2η ή 3η (πιθανον και με 1η ή 4η) αν ανοιγω το γκαζι μεχρι τη μεση παει κανονικα αν και λιγο αψυχα, αν ρολαρω με 3η ομως πχ και το ανοιξω τερμα δειχνει σαν να πατιναρει λιγο και μετα να "αρπαζει" κανονικα, αν και παλι λιγο αψυχα σε σχεση με αλλα KazeR.
Kαι το κανει και σε ανηφορες λιγο περισσοτερο.

Γενικοτερα δινει την αισθηση οτι πατιναρει αλλα οχι συνεχεια. Για λιγο και μετα παει κανονικα.

Τι φταιει..;;;:confused::confused:


υ.γ. Σε προσωπικες μου μετακινησεις με τον παπιο παω τερμα χαλαρα με μισο γκαζι και δεν ειχα δωσει σημασια. Ισως το εκανε και παλιοτερα.

Bob_o_mastoras
03/10/2016, 01:49
Ρε!! Καποιος να ξυπνησει τον OldMan να μου απαντησει...!!!! :D:p

virus
03/10/2016, 05:05
απο τις αγριοφωναρες σου ξυπνησα εγω :confused::bawl:

αστο λιγο καιρο ακομα κι αν σου πατιναρει περισσοτερο τοτε θασαι σιγουρος και θα παρεις δισκακια. η αρχη του πατιναρισματος λογικα μετα θα πατιναρει πιο πολυ.

:beer:

GiorgosLa
03/10/2016, 06:47
υ.γ. Σε προσωπικες μου μετακινησεις με τον παπιο παω τερμα χαλαρα με μισο γκαζι..... .

Δηλαδή για να καταλάβω. Πας τέρμα με μισό γκάζι??? Και αν ανοίξεις και το άλλο μισό γκάζι? Πας πέραν του τέρματος? :D

Bob_o_mastoras
03/10/2016, 10:38
Δηλαδή για να καταλάβω. Πας τέρμα με μισό γκάζι??? Και αν ανοίξεις και το άλλο μισό γκάζι? Πας πέραν του τέρματος? :D

Tερμα χαλαρα=παρα πολυ χαλλλλαρα=φουλ χαλλλλαρα ;)

sapila racing
03/10/2016, 10:58
E τι να σου πει κι ο Oldman.
Πατιναρει κι οσο παει θα χειροτερεύει, δισκάκια θέλει.

Panos76
03/10/2016, 10:58
ποστ 13 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125244) :lol:

notakos600
03/10/2016, 11:54
Δηλαδή για να καταλάβω. Πας τέρμα με μισό γκάζι??? Και αν ανοίξεις και το άλλο μισό γκάζι? Πας πέραν του τέρματος? :D

Κλαίω :lol:

Bob_o_mastoras
03/10/2016, 12:24
E τι να σου πει κι ο Oldman.
Πατιναρει κι οσο παει θα χειροτερεύει, δισκάκια θέλει.

Mηπως εχει να κανει με το φυγοκεντρικο..;;;
Λεω, δεν ξερω... :(

Επειδη ειναι πολυ ηρεμο σε σχεση με αλλα KazeR αλλα το μοτερ του δουλευει αριστα, εχει καινουργιο φιλτρο αερα και το καρμπ καθαριστικε πριν 3.000 χλμ..

OldMan
03/10/2016, 12:32
Ρε!! Καποιος να ξυπνησει τον OldMan να μου απαντησει...!!!! :D:p
Ρε αει σιχτιρ με το χρεπι σου, καγκουροντελιβερα...!!!:smokin:

Bob_o_mastoras
03/10/2016, 12:44
Ρε αει σιχτιρ με το χρεπι σου, καγκουροντελιβερα...!!!:smokin:

:D

Τωρα ξυπνησες...;;;; :uplate:
Για σενα ειναι η ζωη!!! :a23:

Panos76
03/10/2016, 12:47
:D


Για σενα ειναι η ζωη!!! :a23:

Γέρος πγια και αφού κατάλαβε οι Ιθάκες τι σημαίνουν, αναπαύεται στις δάφνες του :D

Bob_o_mastoras
03/10/2016, 13:35
Γέρος πγια και αφού κατάλαβε οι Ιθάκες τι σημαίνουν, αναπαύεται στις δάφνες του :D

Αναπαυεται αλλα δεν μας δινει λιγο τα φωτα του να μην παμε στο μαστορα με κατεβασμενα βρακια... :a13:

OldMan
04/10/2016, 14:13
Για να ταλαιπωρείς τον μαστορα να στα κατεβασει ο ιδιος..???

Bob_o_mastoras
04/10/2016, 14:39
Για να ταλαιπωρείς τον μαστορα να στα κατεβασει ο ιδιος..???

:bawl::bawl:

Δεν εχεις και αδικο.. :look:
Σε κανα μηνα που θα ειναι για αλλαγη λαδιωνΕ ξανα θα το παω στον μαστορη και θα δουμε.. Δισκοι ή φυγοκεντρικο.. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι...;; (ρητορικη ερωτηση).

OldMan
04/10/2016, 16:48
Λαδακια στα δισκακια αλλαξαμε νωριτερα απο 2 αιώνες..???

alex14
04/10/2016, 16:54
:bawl::bawl:

.. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι...;; (ρητορικη ερωτηση).

ρε μπας και κανεις rolling burnout και δεν το καταλαβαινεις ? :confused:


:lol:

spyrakos35
04/10/2016, 16:56
Δηλαδή για να καταλάβω. Πας τέρμα με μισό γκάζι??? Και αν ανοίξεις και το άλλο μισό γκάζι? Πας πέραν του τέρματος? :D
Με ολο το γκαζι;
Βγαινει κορνερ.....
:lol:

andreaspetr
04/10/2016, 22:59
να ρυθμισεις τον συμπλεκτη με την βιδα απεξω δοκιμασες?
Εμενα πατιναρει παντα λιγο και οταν ειναι παλια τα λαδια το κανει πολυ εντονα

Bob_o_mastoras
04/10/2016, 23:41
ρε μπας και κανεις rolling burnout και δεν το καταλαβαινεις ? :confused:


:lol:

Ποιος ειμαι να κανω ρολινγκ μπερναουτ..;; Ο Νταλτον..;;; :lol:


Με ολο το γκαζι;
Βγαινει κορνερ.....
:lol:

:bawl::bawl:

Bob_o_mastoras
04/10/2016, 23:43
Λαδακια στα δισκακια αλλαξαμε νωριτερα απο 2 αιώνες..???

Ωπα!
Εχουν ξεχωριστο λαδι τα δισκακια...;;;;;; :confused::confused:


να ρυθμισεις τον συμπλεκτη με την βιδα απεξω δοκιμασες?
Εμενα πατιναρει παντα λιγο και οταν ειναι παλια τα λαδια το κανει πολυ εντονα

Πως γινεται αυτο..;; Εχεις KazeR..?? Που εχει τη βιδα..;;;
Εμενα παντως με κανουργια μου το κανει εξ'ισου.

duke200
05/10/2016, 07:29
τι να τον κανεις το μαστορα? πηγαινε stelpet/γαλέο, κλπ, παρε σετ δισκους-ελατηριο και βαλτα μόνος σου. Θελεις και μαστορα να σου αλλάξει δίσκους στο παπι? Μόνο περίμενε πρώτα να πατιναρει τελειως, μην είναι τιποτε άλλο και παρεις τους δισκους τσαμπα.

Bob_o_mastoras
05/10/2016, 11:23
τι να τον κανεις το μαστορα? πηγαινε stelpet/γαλέο, κλπ, παρε σετ δισκους-ελατηριο και βαλτα μόνος σου. Θελεις και μαστορα να σου αλλάξει δίσκους στο παπι? Μόνο περίμενε πρώτα να πατιναρει τελειως, μην είναι τιποτε άλλο και παρεις τους δισκους τσαμπα.

Δεν εχω τα καταληλα εργαλεια και σε αυτη τη φαση ουτε ορεξη ουτε χρονο.

OldMan
05/10/2016, 15:44
Ωπα!
Εχουν ξεχωριστο λαδι τα δισκακια...;;;;;; :confused::confused:
Θα σε βαρεσωωωωωωωωωωωωωωωωω....!!!

virus
05/10/2016, 15:55
ακομα πατιναρεις ωρε;:cry:

Bob_o_mastoras
05/10/2016, 23:35
Θα σε βαρεσωωωωωωωωωωωωωωωωω....!!!

Μη!! Ειμαι ευαισθητος!! :vava:


ακομα πατιναρεις ωρε;:cry:

Φυσικα!! Τι ειναι;; ΧονΔα, να φτιαξει μονο του..;; :D

andreaspetr
05/10/2016, 23:53
τι να τον κανεις το μαστορα? πηγαινε stelpet/γαλέο, κλπ, παρε σετ δισκους-ελατηριο και βαλτα μόνος σου. Θελεις και μαστορα να σου αλλάξει δίσκους στο παπι? Μόνο περίμενε πρώτα να πατιναρει τελειως, μην είναι τιποτε άλλο και παρεις τους δισκους τσαμπα.

δεν ειναι και το πιο ευκολο μοτερ για να το κανει μονος του,ειδικα αν δεν εχει αεροκλειδο.

andreaspetr
06/10/2016, 00:22
369763

πανω απο το γυαλακι για τα λαδια εχει την βιδα.

Bob_o_mastoras
06/10/2016, 00:31
369763

πανω απο το γυαλακι για τα λαδια εχει την βιδα.

Ευχαριστω!! :)

Bob_o_mastoras
16/10/2016, 21:14
369763

πανω απο το γυαλακι για τα λαδια εχει την βιδα.

Tελικα αυτο ηταν φιλε!!! Το ρυθμισα πριν λιγο που βαρουσα μυγες στη δουλεια και τωρα δεν πατιναρει καθολου!! :D
Ηταν στο τερμα σφιχτο προς τα αριστερα..

:beer::beer:

Bob_o_mastoras
18/10/2016, 17:56
Mπινια... :cry:

Χθες παω μια παραγγελια και αφηνω το μοτορι στο πλαγιοστατη σε ελαφρα κατηφορα και πεφτει (λιγο)... :mad:
Τεώσπαντων, υστερα απο την απαραιτητη χριστοπαναγια, παραδιδω, ξεκιναω κανονικα, βγαινω στον κεντρικο, κανω καμια 800 μετρα και.. παπαλα.. Σβηνει...
Προσπαθω να το ξαναβαλω μπρος, δεν παιρνει...
Σκεφτομαι με το φτωχο μου μυαλο, θα μπουκωσε το καρμπυρατερ απο το πεσιμο και θα γεμισε βενζινη κλπ...
Βγαζω μπουζι, καθαρο, το αφηνω ανοιχτο να παρει αερα (:lol:) ξαναβιδωνω το μπουζι παιρνει μπρος κανονικα..

Σημερα ξεκιναω τη δουλεια, στην πρωτη παραγγελια τα ιδια.. Κανω την ιδια διαδικασια νομιζωντας οτι ειναι θεμα τροφοδοσιας, ξαναπαιρνει..
Ξανακανω κανα χιλιομετρο ξανασβηνει..

Παω σε εναν οτι να 'ναι μαστορα που ειναι διπλα στο μαγαζι που δουλευω, μετραει ρευματα... Ντιπ... Μπουζοπιπα, μπουζι οκ..
Αλλαζουμε για λιγο ηλεκτρονικη, ξεκιναει, κανω καμια 800αρια μετρα και ξανα τα ιδια..

Μαλλον τα (μ)πηνια αποδημουν εις Κυριον.. Το πηγα σε εναν αλλο μαστορη τωρα και θα δουμε απο αυριο που θα το πιασει...
Χανω και μεροκαματα γμτ... :(

Δεν εχει σχαρα το Fazer να κανω delivery με αυτο ρπστμ..

Coyote.V
18/10/2016, 19:45
Βάλε μια μελαμίνη 40χ40 στη σέλα πίσω και πιάσε το με δύο ιμάντες ή ένα καφάσι.


























Και μετά βγάλε φώτο και ανέβασε τη στις περίεργες-αστείες...

Bob_o_mastoras
19/10/2016, 00:35
Ενα εχω να πω...

Πως την παλευετε με τετρακυλινδρα μεσα στην πολη και την κινηση...??? :confused:

Αχ, παπακι μου καλο... :a07:

teogtp
19/10/2016, 01:16
Ενα εχω να πω...

Πως την παλευετε με τετρακυλινδρα μεσα στην πολη και την κινηση...??? :confused:

Αχ, παπακι μου καλο... :a07:

Βιαστηκες και πηρες το φεηζερ.....
Δεν περιμενες το next100 να σε μεταφερει μονο του.........

Bob_o_mastoras
19/10/2016, 01:26
Βιαστηκες και πηρες το φεηζερ.....
Δεν περιμενες το next100 να σε μεταφερει μονο του.........

E, μα...
Ασε που θα ηταν και ηλεκτρικο και θα με συμφερε να κανω delivery και με αυτο.. ;)

Τωρα με το fazer, κλαφ'τα..
Και μεσα στην πολη μου σπαει τα νευρα, σκεφτομαι να πηγαινω περπατωντας..
Αφου ξαναγυρισα σε 6αρα νικοτινη να φανταστεις... :cry::lol:

Coyote.V
19/10/2016, 09:45
Βάλε ένα τελάρο να κάνεις την δουλειά σου όσο το παπί είναι ακινητοποιημένο και άσε τις κριτικές για τα τετρακύλινδρα. :a024:

notakos600
19/10/2016, 09:49
Βάλε ένα τελάρο να κάνεις την δουλειά σου όσο το παπί είναι ακινητοποιημένο και άσε τις κριτικές για τα τετρακύλινδρα. :a024:


:lol:

virus
19/10/2016, 21:02
μονο προσεξε στο τετρακυλινδρο σου να μην πειραξεις το βιδακι που ρυθμιζει τον συμπλεκτη.


μην ακινητοποιηθει κι αυτο......



:D

Bob_o_mastoras
20/10/2016, 00:11
Update καταστασης...

Ο μαστορας αλλαξε πηνια τα οποια ειχε μετρησει και οντως χρηζαν αλλαγης (απο οτι λεει αυτος αλλα και ενας αλλος και η λογικη) αλλα το προβλημα παραμενει... :confused::(
Αυριο ευτυχως θα μου δωσει ενα μηχανακι να μπορω να δουλεψω μεχρι να ερευνησει και να βρει τι φταιει...
Τρεχα γυρευε... :cry::bigcry:

"Οταν χαλανε τα ηλεκτρικα γ@μιεται το συμπαν" Paulo Coelho

Για πειτε και 'σεις καμια ιδεα για το τι μπορει να πηγαινει στραβα και να κανει αυτα τα σβησιματα μολις κανει κανα χιλιομετρο..

Coyote.V
20/10/2016, 01:20
Ηλεκτρονική. πας στοίχημα;

Bob_o_mastoras
20/10/2016, 10:52
Ηλεκτρονική. πας στοίχημα;

Αυτο σημαινει ομως οτι την "ακουσαν" ταυτοχρονα και τα πηνια και η ηλεκτρονικη..

noodles
20/10/2016, 11:00
οταν χαλανε τα πηνια δε σβηνει τελειως το μηχανακι και δεν ξαναπαιρνει? νομιζω νεκρωνουν τα παντα, φωτα, κοντερ, μιζα κτλ.

ελεγξε ηλεκτρονικη, πολλαπλασιαστη, ανορθωτη καπου εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.

notakos600
20/10/2016, 12:30
Ηλεκτρονική. πας στοίχημα;

:lol:

Coyote.V
20/10/2016, 14:06
Καλά ρε νοτάκο γιατί γελάς συνέχεια με αυτά που λέω στον μπομπ ; :lol:




Στο θέμα μας.
Το πηνίο στην ουσία είναι έναν σύρμα (το οποίο είναι βουτηγμένο σε μονωτικό) τυλιγμένο σε κάποιο καλούπι (πχ κύλινδρο ή άλλο ανάλογα την εφαρμογή).

Τα πηνία (γενικότερα) καίγονται από μεγάλες θερμοκρασίες όπου αρχίζει και λιώνει η μόνωση του σύρματος (βακελίτης), έτσι μικραίνει η αντίσταση του μέχρι που βραχυκυκλώνει. Το πόσο μεγάλες θερμοκρασίας εξαρτάται από την ισχύ που δίνει ο κατασκευαστής (όσο μεγαλύτερη ισχύς, τόσο μεγαλύτερο ρεύμα, τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία). Αν η κατανάλωση είναι οριακή σε σχέση με την ισχύ που αντέχει το πηνίο (πχ για λόγους οικονομίας) τότε παίζει να καεί μετά από μακρά χρήση.
Δηλαδή θα έχε αρχίσει εδώ και καιρό να έχει πρόβλημα με την μπαταρία που δεν θα φόρτωνε πριν βραχυκυκλώσουν τελείως και σε αφήσουν.. Τις περισσότερες φορές να ξέρεις σε αφήνουν επί τόπου όπως σου λέει ο νοοντλες και δεν ξαναπαίρνει μπροστά με τίποτα.
Είχες τέτοιο πρόβλημα με την μπαταρία;
Άλλος ένας τρόπος να μετρήσεις τα πηνία μόνος σου είναι να βγάλεις την φίσα του ανορθωτή στην είσοδο και όχι στην έξοδο του και να μετρήσεις με πολύμετρο αν υπάρχει αντίσταση με την γείωση. Αν υπάρχει αντίσταση έστω και μικρή τότε έχεις πρόβλημα, πρέπει να δείχνει 0.

Συνήθως καίγονται τα πηνία σε μοτοσυκλέτες που οι κάτοχοι τους τα φορτώνουν με έξτρα φώτα (προβολάκια), θερμαινόμενα γκριπ και τέτοια λόγω φορτίου.

Αυτό που φταίει τις περισσότερες φορές σε ένα απλό σύστημα ανάφλεξης όπως είναι του παπιού είναι η ηλεκτρονική. Και ειδικά στην περίπτωσή σου πρέπει να ζεσταίνεται πολύ με την λειτουργία της και κόβει. Μόλις κρυώσει λίγο ξανά λειτουργεί.
Κάποιες ηλεκτρονικές επισκευάζονται, συνήθως χαλάει ο πυκνωτής στην έξοδο. Άμα έχει εποξική προστασία μέσα για στεγανοποίηση ξέχνα την.
Αυτά τα ολίγα.




ΥΓ. Στην αρχή με το νικ που έχεις νόμιζα ότι έχεις συνεργείο και είχα ψαρώσει.

OldMan
20/10/2016, 17:35
@Μπιμπιποκυνηγε: Βερνικι εχουν τα συρματα για μονωση, όχι βακελιτη...

Coyote.V
20/10/2016, 18:18
@Μπιμπιποκυνηγε: Βερνικι εχουν τα συρματα για μονωση, όχι βακελιτη...

Βερνίκι βακελίτη αυτό χρησιμοποιούν για να αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες. Δεν είναι απλό βερνίκι. :)


http://www.all.biz/el/vernki-vakelti-bgg1071116
https://en.wikipedia.org/wiki/Bakelite


Bakelite continues to be used for wire insulation, brake pads and related automotive components, and industrial electrical-related applications. Bakelite stock is still manufactured and produced in sheet, rod and tube form for industrial applications in the electronics (https://en.wikipedia.org/wiki/Electronics), power generation (https://en.wikipedia.org/wiki/Power_generation) and aerospace (https://en.wikipedia.org/wiki/Aerospace) industries, and under a variety of commercial brand names.


Όχι ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλό αλλά όταν προορίζεται για περιελίξεις μοτέρ χρησιμοποιούν αυτό.

amyroukai
20/10/2016, 19:00
Ενα εχω να πω...

Πως την παλευετε με τετρακυλινδρα μεσα στην πολη και την κινηση...??? :confused:

Αχ, παπακι μου καλο... :a07:

ποιό παπί ρε παπιάρα... δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο από το τετρακύλινδρο. Χάιντε που μου γίνατε όλοι εiδήμονες :lol:
περιμένεις με τον ένα κύλινδρο "βάστα τούρκο να γεμίσω". Ωραία και αυτά, αλλά ΠΟΛΥ περιοριστικά βρε γιαβρί μου.

Coyote.V
20/10/2016, 19:06
A, OldMan ​ ξέχασα να διευκρινίσω ότι στο σύρμα χρησιμοποιούν βερνίκι (insulating varnish for electric motors) Βάσης σιλικόνης στον χαλκό και όταν το τυλίξουν και είναι έτοιμη η περιέλιξη τότε το περνάνε με το βερνίκι βακελίτη δεύτερο χέρι γιατί ο βακελίτης δεν είναι εύκαμπτος.
Το ίδιο γίνεται και στους μετασχηματιστές. Τώρα το τι κάνει ο κυρ Μήτσος στο μοναστηράκι που φτιάχνει περιελίξεις δεν ξέρω.

Bob_o_mastoras
20/10/2016, 19:12
Tωρα γυρισα απο τον μαστορα!
Αλλαξαμε πηνια και το ξαναεκανε...
Μετα εκανε κατι με το "ματι" του βολαν ο μαστορας. Μου εξηγησε αλλα δεν καταλαβα... Δεν γνωριζω περι ματιων και φρυδιων οποτε I took his word.. :D
Τωρα δειχνει να μην κανει σβησιματα.. Αυριο θα το ξανακανει εκτενεις δοκιμες και θα δουμε... :priest:

Ευτυχως μου εχει δωσει εναν Τυφωνα 50αρι και μπορω να δουλευω.. :)



@Αμυρου:

Ρε Αμυρου, οκ προφανως τα Ι4 εχουν (λιγο) περισσοτερο γκαζι απο την παπια μου αλλα τι να το κανω σε συνθηκες μποτιλιαρισματος, στενων, αδιεξοδων, πλακοστρωτων, πεζοδρομιων, στοπ, φαναριων κλπ κλπ..???

Σε παω στοιχημα οτι αν ορισουμε μια διαδρομη, απο αυτες που κανω συχνα στη Θεσσαλονικη, εσυ με το Fazer και εγω με τον παπιο θα με χασεις στο πρωτο μποτιλιαρισμα και δεν θα με ξαναδεις μεχρι τον τερματισμο..!! :p

sapila racing
20/10/2016, 19:19
Μετα εκανε κατι με το "ματι" του βολαν ο μαστορας.

Δεν έπρεπε να το γράψεις αυτό!!! :eek:

καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

amyroukai
20/10/2016, 19:21
Σε παω στοιχημα οτι αν ορισουμε μια διαδρομη, απο αυτες που κανω συχνα στη Θεσσαλονικη, εσυ με το Fazer και εγω με τον παπιο θα με χασεις στο πρωτο μποτιλιαρισμα και δεν θα με ξαναδεις μεχρι τον τερματισμο..!! :p

μπορεί, δεν ξέρω δεν παίρνω όρκο. στην Αθήνα όμως και στις διαδρομές που κινούμαι...

Coyote.V
20/10/2016, 19:21
@Bob

Κατάλαβα, είσαι από αυτούς που πετάγονται από δεξιά και αριστερά όταν περνάω ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα και πλακώνομαι στα φρένα για να μην τους πατήσω και τους περάσω από πάνω.:rolleyes:

Bob_o_mastoras
20/10/2016, 19:26
Δεν έπρεπε να το γράψεις αυτό!!! :eek:

καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

OldMan να σου πω κατι...;;;
Το ματι του βολαν!!!

:evil::evil::evil:

Coyote.V
20/10/2016, 19:28
Μην είσαι απόλυτος, δεν το πήρες ακόμα στα χέρια σου, πρόσεχε μόνο μην σου κόψει κανένα κοστούμι των 390€

Bob_o_mastoras
20/10/2016, 19:29
@Bob

Κατάλαβα, είσαι από αυτούς που πετάγονται από δεξιά και αριστερά όταν περνάω ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα και πλακώνομαι στα φρένα για να μην τους πατήσω και τους περάσω από πάνω.:rolleyes:

Οχι :nono:, ειμαι απο αυτους που κοιτανε παντα πριν πεταχτουν δεξια και αριστερα ;) και τους βρισκεις μπροστα στο φαναρι οταν φτασεις και εσυ με το βαπορι!!! :lol::lol:

Bob_o_mastoras
20/10/2016, 19:30
Μην είσαι απόλυτος, δεν το πήρες ακόμα στα χέρια σου, πρόσεχε μόνο μην σου κόψει κανένα κοστούμι των 390€

Προς το παρον ειμαστε στα 75... :sweat:

Coyote.V
20/10/2016, 19:31
Οχι :nono:, ειμαι απο αυτους που κοιτανε παντα πριν πεταχτουν δεξια και αριστερα ;) και τους βρισκεις μπροστα στο φαναρι οταν φτασεις και εσυ με το βαπορι!!! :lol::lol:

Το ζητούμενο είναι ότι φτάνω (όχι πάντα βέβαια ) :)

Αλλά δεν δουλεύω στο κέντρο για να έχω τέτοια προβλήματα.

andreastwin
20/10/2016, 21:42
να πω και εγω ρε φιλε κατι τις.οταν σου επεσε το παπι μηπως στο σταν εχει διακοπτη για να μη παιρνει μπροστα οταν ειναι καταβασμενω το σταν, και σου στραβοσε το λαμακι που ειναι βιδωμενος και σου κανει εκει νουμερα !!!!!γιατη το εχω παθει και εγω σε παπι που εχω αλλα εμενα ειχε στραβωσει και δεν επερνε μπροστα,και ειδα οτι με το στραβωμα που ειχε παθει εμενε ανοιχτο το διακοπτακι και δεν επερνε μπροστα.

Bob_o_mastoras
21/10/2016, 00:15
να πω και εγω ρε φιλε κατι τις.οταν σου επεσε το παπι μηπως στο σταν εχει διακοπτη για να μη παιρνει μπροστα οταν ειναι καταβασμενω το σταν, και σου στραβοσε το λαμακι που ειναι βιδωμενος και σου κανει εκει νουμερα !!!!!γιατη το εχω παθει και εγω σε παπι που εχω αλλα εμενα ειχε στραβωσει και δεν επερνε μπροστα,και ειδα οτι με το στραβωμα που ειχε παθει εμενε ανοιχτο το διακοπτακι και δεν επερνε μπροστα.

Mαλλον απιθανο διοτι περιεργως επεσε απο την αλλη και οχι απο τη μερια του πλαγιοστατη και επισης εχουμε λυσει και τον πλαγιοστατη οποτε θα ειχε εντοπισει (λογικα) κατι ο μαστορης..
Καλο το σκεπτικο σου παντως..:) Συνηθως αυτα τα καταλαβαινεις αφου εχεις κανει το μηχανακι βιδες.

notakos600
21/10/2016, 06:24
Κοίταξε και τις γειώσεις σου καλού κακού. Όπου δείς καλώδιο βιδωμένο στο πλαίσιο, ξεβίδωσέ το και τρίψε με ψιλό γυαλοχαρτάκι το πλαίσιο και το λαμάκι του καλωδίου. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες "σοβαρές" βλάβες οφείλονταν σε "αεράτες" γειώσεις.

vaska
21/10/2016, 07:19
Κατά την δικιά μου ταπεινή άποψη τα σβησίματα πρέπει να συνδυαστούν με την πτώση. Αφού μέχρι τότε δεν είχες πρόβλημα και ότι έχεις τώρα το απέκτησες μετά την τούμπα, εκεί πρέπει να εστιάσεις. Άσε ηλεκτρονικές, μάτια φρύδια και πηνία. Το kaze r δεν είχε προβλήματα με πηνία, τουλάχιστον κανένα από τα 3 δικά μου δεν είχε ούτε έχει θέμα και δουλεύουν τουλάχιστον τα 2 καθημερινά σε συνθήκες πόλης όλο τον χρόνο. Ψάξε περιφερειακά όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω κάποιος χαζοδιακόπτης θα είναι όπως πχ αυτός του πλαϊνού σταντ.