PDA

View Full Version : GLX 90 Ρύθμιση Συμπλέκτη



Cridev
03/10/2016, 12:45
Καλημερα και καλως σας βρηκα μιας και ειμαι καινουργιο μελος!

Λοιπόν αγόρασα πριν απο καμια εβδομάδα ενα glx 50 κυβικων με 110 κυλινδροπιστονο (lifan) εχει αλλαγμενα καπακια μηχανης σε lifan (μονο τα καπακια οποτε καμπανα 50αρα)
Εχουμε το εξης θεμα τωρα.. οταν κατεβαζεις την μανιβελα (1 στις 3) κατεβαινει πολυ ζορικα και χωρις να κανει καποιο ηχο δηλαδη την γνωστη κινηση του πιστονιου, τωρα εχω 2 πραγματα στο μυαλο μου ή εχουμε θεμα με την καμπάνα ή θελει ρυθμιση ο συμπλεκτης
να αναφερω καπου εδω οτι 1η 2α πανε κανονικα στην 3η με 70-80 χιλιομετρα αν δωσεις τερμα γκαζι κανει σαν αυτοματο μηχανακι δηλαδη πιο πολυ κινειται η καμπανα παρα να πηγαινει η κινηση στην πισω ροδα , τωρα εγω εξπερ δεν ειμαι για κανεναν λογο δεν εχω ανοιξει ποτε μοτερ
απλα ειπα να ψαξω πρωτα να ξερω τουλαχιστον στο περιπου ποιο ειναι το προβλημα πρωτου παω σε μηχανικο και μου φορτωσει 1002 πραγματα..

Επισης με πατιμενο τον μοχλο ταχυτητων κατω αν πατησω γκαζι κινειται αρκετα το μηχανακι ενω μου ειπαν οτι ισα ισα πρεπει να το αισθανεσαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

OldMan
04/10/2016, 14:19
Ο προηγούμενος γαργαλεψε την καμπανα γιατι του πατιναριζε στα αποτομα...

Ισως ο μαστορας μπορεσει να στο φερει σε ενα ανεκτο σημειο, μεταξυ σχεδον μονιμου πατιναρισματος και σχεδον μονιμης σύμπλεξης...

Κανονικα θελει τα σεα του απο το 110