PDA

View Full Version : TIMOΝΟΠΛΑΚΕΣ



ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
05/10/2016, 07:53
Παιδιά καλημέρα. Τεχνική ερώτηση:
Στις Φώτο βλέπουμε 2 διαφορετικές πλάκες για ίδιο μοντέλο μιας και από χώρα σε χώρα είναι διαφορετικές. Ποια είναι τα μείον και τα συν τις κάθε μιας.?
369662

369663

Coyote.V
05/10/2016, 10:10
Από τα λίγα που μπορώ να διακρίνω το μόνο που μπορεί να έχει διαφορά είναι το μεταξόνιο... δηλαδή με την πλάκα της πρώτης φώτο θα είναι πιο κοντό. Εάν δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή από κάποιον ιδιοκτήτη εν τω μεταξύ.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
05/10/2016, 10:15
Από τα λίγα που μπορώ να διακρίνω το μόνο που μπορεί να έχει διαφορά είναι το μεταξόνιο... δηλαδή με την πλάκα της πρώτης φώτο θα είναι πιο κοντό. Εάν δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή από κάποιον ιδιοκτήτη εν τω μεταξύ.

Σε ευχαριστώ Φίλε μου. Αυτό πιστεύω και εγώ. Ποιο πρωτεινης να έχω επάνω?

teogtp
05/10/2016, 10:18
Τι θες;
Όγκο;
Γραμμωση;

Billymuse
05/10/2016, 10:18
Ασχετο αλλα αυτο δεν το λεμε "γεφυρα";

Coyote.V
05/10/2016, 10:19
Δεν νομίζω να καταλάβεις κάποια διαφορά όποια και να βάλεις.
Θεωρητικά με την πρώτη θα είναι πιο στριφτερό σε σφιχτά κομμάτια και με την δεύτερη πιο ευσταθές στην ευθεία.

Θεωρητικά πάντα., η αλλαγή θα είναι τόσο πολύ μικρή που δεν θα καταλάβεις τίποτα.
Εγώ θα έβαζα αυτή που είναι σε καλύτερη κατάσταση.

teogtp
05/10/2016, 10:20
Στην δεύτερη φωτογραφία, ναι...

BLiTzER
05/10/2016, 10:22
Σε ευχαριστώ Φίλε μου. Αυτό πιστεύω και εγώ. Ποιο πρωτεινης να έχω επάνω?

To'κανα εγώ για σένα.

369669

amyroukai
05/10/2016, 10:22
Από τα λίγα που μπορώ να διακρίνω το μόνο που μπορεί να έχει διαφορά είναι το μεταξόνιο... δηλαδή με την πλάκα της πρώτης φώτο θα είναι πιο κοντό. Εάν δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή από κάποιον ιδιοκτήτη εν τω μεταξύ.

επίσης εξαιρετικά πιθανό η πλάκα η δεύτερη να αφήνει και τα πιρούνια να στρίψουν παραπάνω, χαρίζοντας ευελιξία.
από χώρα σε χώρα απλά απίθανο να μπαίνουν άλλες πλάκες. δηλαδή τι ασούμε, άλλη γεωμετρία θα έχει ο γερμανός και άλλη ο γάλλος, έτσι χαβαλέ γιατί μπορούμε; παράλογο. δεν ξέρω ρε Στέλιο, έχεις πάρει μάτι τέτοιες αλλαγές σε πολλά μοντέλα ή μόνο σε αυτό;

Λευκάδιος
05/10/2016, 10:23
To'κανα εγώ για σένα.

369669

:bawl:

Coyote.V
05/10/2016, 10:31
επίσης εξαιρετικά πιθανό η πλάκα η δεύτερη να αφήνει και τα πιρούνια να στρίψουν παραπάνω, χαρίζοντας ευελιξία.
από χώρα σε χώρα απλά απίθανο να μπαίνουν άλλες πλάκες. δηλαδή τι ασούμε, άλλη γεωμετρία θα έχει ο γερμανός και άλλη ο γάλλος, έτσι χαβαλέ γιατί μπορούμε; παράλογο. δεν ξέρω ρε Στέλιο, έχεις πάρει μάτι τέτοιες αλλαγές σε πολλά μοντέλα ή μόνο σε αυτό;
Μπορεί να έγινε και για λόγους της εταιρίας.. δηλαδή να μην είχαν στοκ μια από τις δύο τιμονόπλακες και να έβαλαν αυτή που είχαν σε απόθεμα από κάποιο άλλο μονδέλο.

Με το P/N μπορείς να βρεις ποια πρέπει να φοράει κανονικά. Μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι βγάζουν άλλο μεταξόνιο για άλλη χώρα στο ίδιο μονδέλο... στο μόνο που έχω εντοπίσει ότι γίνονται σημαντικές διαφορές είναι στον Καναδά και αυτό σε ότι έχει σχέση με τους ρύπους.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
05/10/2016, 10:31
Ασχετο αλλα αυτο δεν το λεμε "γεφυρα";

Νομίζω λέγετε (σταυρός)

amyroukai
05/10/2016, 10:34
Μπορεί να έγινε και για λόγους της εταιρίας.. δηλαδή να μην είχαν στοκ μια από τις δύο τιμονόπλακες και να έβαλαν αυτή που είχαν σε απόθεμα από κάποιο άλλο μονδέλο.

μάστρο μητσάρας ρέισινγκ κατάσταση τα τζαπόνια; "έλα βοηθέ πιάσε ότι έχει στο ράφι να τελειώνουμε με το ρδέλο περιμένει ο πελάτης-σαν" πόσο πιθανό;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
05/10/2016, 10:34
επίσης εξαιρετικά πιθανό η πλάκα η δεύτερη να αφήνει και τα πιρούνια να στρίψουν παραπάνω, χαρίζοντας ευελιξία.
από χώρα σε χώρα απλά απίθανο να μπαίνουν άλλες πλάκες. δηλαδή τι ασούμε, άλλη γεωμετρία θα έχει ο γερμανός και άλλη ο γάλλος, έτσι χαβαλέ γιατί μπορούμε; παράλογο. δεν ξέρω ρε Στέλιο, έχεις πάρει μάτι τέτοιες αλλαγές σε πολλά μοντέλα ή μόνο σε αυτό;

Και οι 2 είναι σε καλή κατάσταση. Μαλων λάθος μου το από χώρα σε χώρα.
Λογικά χρονολογία (έτος) μοντέλου. Ναι έχω δει πολλές αλλαγές από ΧΤου σε ΧΤου.

Coyote.V
05/10/2016, 10:35
μάστρο μητσάρας ρέισινγκ κατάσταση τα τζαπόνια; "έλα βοηθέ πιάσε ότι έχει στο ράφι να τελειώνουμε με το ρδέλο περιμένει ο πελάτης-σαν" πόσο πιθανό;
Πολύ πιθανό, μπορεί να έγινε κατόπιν πιστοποίησης από τον αρχιμηχανικό της εταιρίας.

sapila racing
05/10/2016, 10:39
Παιδιά καλημέρα. Τεχνική ερώτηση:
Στις Φώτο βλέπουμε 2 διαφορετικές πλάκες για ίδιο μοντέλο μιας και από χώρα σε χώρα είναι διαφορετικές. Ποια είναι τα μείον και τα συν τις κάθε μιας.?
369662

369663

Μάλλον κατι έχεις μπερδέψει και δεν εννοώ τις πρωτείνες.
Αν αλλάζει η κάτω πλάκα αλλάζει κι η επάνω και για να υπαρχει τέτοια αλλαγή το πιθανοτερο είναι να έχει και διαφορετικό σκελετό.
Επειδή μαλλον μιλάς για ΧΤ500, to 1979 άλλαξαν οι τιμονόπλακες, αλλά άλλαξε και ο σκελετός.

Coyote.V
05/10/2016, 10:42
Και τις τιμονόπλακες που περίσσεψαν τι τις έκαναν ; :D

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
05/10/2016, 10:46
Μάλλον κατι έχεις μπερδέψει και δεν εννοώ τις πρωτείνες.
Αν αλλάζει η κάτω πλάκα αλλάζει κι η επάνω και για να υπαρχει τέτοια αλλαγή το πιθανοτερο είναι να έχει και διαφορετικό σκελετό.
Επειδή μαλλον μιλάς για ΧΤ500, to 1979 άλλαξαν οι τιμονόπλακες, αλλά άλλαξε και ο σκελετός.

Επιτέλους. Εσένα περίμενα.:beer:

Το μοντέλο είναι του 82. στην προ δεκαετίας ανακατασκευή που έκανα, δεν μπορώ να θημαμε που βρέθηκαν οι πλάκες.
Ναι και η επάνω ίδια είναι. Από ΧΤ φυσικά χωρίς καμιά μετατροπή.:)

DrBig
05/10/2016, 10:47
Απ οσο μπορω να διακρινω, η πρωτη εχει μικροτερο offset. Αυτο επιρεαζει ελαχιστα το μεταξονιο και παααααρα πολυ το ιχνος. Μικροτερο οφσετ = μεγαλυτερο ιχνος = γεωμετρια που ακουει πιο πολυ στη μετατοπιση σωματος και λιγοτερο στο αναποδο τιμονι (και το αντιστροφο).

Coyote.V
05/10/2016, 10:48
Το μοντέλο είναι του 82. στην προ δεκαετίας ανακατασκευή που έκανα, δεν μπορώ να θημαμε που βρέθηκαν οι πλάκες.


Τώρα εξηγούνται όλα!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
05/10/2016, 16:29
Μάλλον κατι έχεις μπερδέψει και δεν εννοώ τις πρωτείνες.
Αν αλλάζει η κάτω πλάκα αλλάζει κι η επάνω και για να υπαρχει τέτοια αλλαγή το πιθανοτερο είναι να έχει και διαφορετικό σκελετό.
Επειδή μαλλον μιλάς για ΧΤ500, to 1979 άλλαξαν οι τιμονόπλακες, αλλά άλλαξε και ο σκελετός.

Τι διαφορές έχει ο σκελετός πριν και μετά το 79 που λες?

sniper
05/10/2016, 16:37
Τι διαφορές έχει ο σκελετός πριν και μετά το 79 που λες?


Ε διάφορες.

sapila racing
05/10/2016, 18:07
Τι διαφορές έχει ο σκελετός πριν και μετά το 79 που λες?

Δεν είμαι σε θεση να σου τις απαριθμήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με το XT500 παρα μόνο με το SR500.
Yπάρχουν όμως πολλές διαφορές.
Βασικά αν δείς πχ το μοντέλο του 1977 ειναι πολύ διαφορετικό απο του 1980 και οχι μονο στον σκελετό αλλά και γενικά.
Το παλιότερο μοντέλο έχει κι αλλη εξάτμιση, αλλο τεπόζιτο, ειναι πιο χαμηλό κλπ κλπ.


Δες εδω:
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt500%2077.htm

Επίσης υπάρχουν πολλές διαφορές και ανάμεσα σε XT/TT και SR500 και στα πλαίσια και στους κινητήρες κι ας νομίζουν οι περισσότεροι οτι είναι ίδια.
Και δεν εννοώ μόνο οτι τα SR ειναι 12 Volt και με ηλεκτρονική ανάφλεξη.

Lio
05/10/2016, 18:08
Δεν θυμαμαι αν έχει διαφορά ο σκελετός, αλλά αυτο που εχει σιγουρα διαφορά, είναι το πιρούνι. Η πλάκα στη δεύτερη φωτό είναι απο το παλαιότερο μοντέλο με πιρούνι χωρίς νύχι, ενώ στην πρώτη απο το πιο καινουργιο που εχει νύχι. Οι διαφορες στη γεωμετρια μπορει να ειναι μικρες ή να μην υπάρχουν καθόλου.
Το ποιές θα βάλεις, εξαρτάται απο το υπόλοιπο πιρούνι. Αν έχει νυχι τις δεύτερες, αν δεν έχει τις πρώτες. Μόνο έτσι θα έχεις σωστό offset, trail και συμπεριφορά. Με λάθος συνδυασμό, το τιμόνι θα είναι οτι ναναι (ή βαρυ και ασήκωτο ή φτερο στον άνεμο)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
11/10/2016, 07:48
Ουσιαστικές αλλαγές σε μοτέρ & σκελετό δεν υπάρχουν, απ την πρώτο έως το τελευταίο μοντέλο. (για ΧΤ λέμε). Ψιλό αλλαγές στα περιφερικά ναι. Χωρίς να επηρεάζουν σημαντικά το όλο σύνολο. Πχ. Μοτέρ του 75 μπαίνη σε σκελετό του 85 και αντιστρόφως. Εγώ τα έχω (χωρισμένα) σε 2 μοντέλα. 79 πριν και μετά. Με μπροστινό χωρίς νύχι, σιδερένιο ρεζερβουάρ & εξάτμιση κάτω από την ποδιά. Και το μετέπιπτα φυσικά. Άρη σε ευχαριστώ για το λιγνκ. Κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά, σαν κοντινός ομοσταυλος. Να είστε καλά.
Φχαριστω και για τις υπόλοιπες απαντήσεις.

notakos600
11/10/2016, 08:05
Σε κάποιο παλιό ΜΟΤΟ (εποχής Χούντρα) σε τεστ του ΧΤ600Ε, το πρώτο μιζάτο ΧΤ600, είχε μια εκτενή ιστορική αναφορά ξεκινώντας απο τον γεννήτορα όλων των ΧΤ, το ΧΤ500.