PDA

View Full Version : Απωθηση ζωων..



Σελίδες : [1] 2

George M
05/10/2016, 10:06
Παιδια εχω μπλεξει με κατι γατες που πηγαινουν συνεχεια πανω στην σελα μου..
Ξερετε κανα κολπο για να τις αποθησω?

Panos76
05/10/2016, 10:12
Βάλε επάνω στη σέλα ένα κομμάτι ξύλο και απο επάνω τη κουκούλα.

Ρίξε πιπέρι περιμετρικά του μηχανακίου.

sniper
05/10/2016, 10:12
Πάρε σκύλο.
369668

Coyote.V
05/10/2016, 10:15
Βάλε δίπλα μια καρέκλα με μια μαξιλάρα πιο μαλακή από την σέλα. :)

Billymuse
05/10/2016, 10:16
Βαλε σε ενα παλιο μπουκαλακι που εχει ψεκαστικο μηχανισμο, λιγο πιπερι ανακατεμενο με νερο. Ψεκασε περιμετρικα της μηχανης οχι πανω στη σελα γιατι δεν γνωριζω αμα θα εχει καποια φθορα λογο του πιπεριου.

Stefanos73
05/10/2016, 10:18
Όταν είναι στο κεντρικό σταντ, έχω το ίδιο θέμα. Στο πλαϊνό και ξεμπέρδεψα.

BlackAdder
05/10/2016, 10:21
Μπορείς να καλύπτεις τη σέλα με μια σακούλα αντοχής που χρησιμοποιείται για μπάζα κλπ και τη βρίσκεις σε μαγαζιά με εργαλεία. Βάζεις τη σέλα μέσα στη σακούλα κάνεις μια τρυπά για να περνάει το κλιπ που κλειδώνει και είσαι οκ.
Στην αγορά υπάρχουν επίσης καλύμματα για σέλες αλλά δεν έχουν την αντοχή της σακούλας (που είναι και πολύ ποιο φτηνή).

Stefanos73
05/10/2016, 10:36
Μπορείς να καλύπτεις τη σέλα με μια σακούλα αντοχής που χρησιμοποιείται για μπάζα κλπ και τη βρίσκεις σε μαγαζιά με εργαλεία. Βάζεις τη σέλα μέσα στη σακούλα κάνεις μια τρυπά για να περνάει το κλιπ που κλειδώνει και είσαι οκ.
Στην αγορά υπάρχουν επίσης καλύμματα για σέλες αλλά δεν έχουν την αντοχή της σακούλας (που είναι και πολύ ποιο φτηνή).

Της γάτας κάνεις χάρη. Θα σε αγαπήσει! Ξέρεις τι ωραία που θα ξύνει τα νύχια της;

Coyote.V
05/10/2016, 10:40
Αυτό που τραβάει τις γάτες αυτή την εποχή το βράδυ ειδικά είναι η ζέστη που ανεβαίνει από το μοτέρ και όχι η άνεση της σέλας.

Σε κάποιο φόρουμ είχα δει ένα τύπο που είχε φτιάξει μια κατασκευή με ξύλο και καρφιά ανάποδα... φακίρη την έκανε την γάτα. :lol:

Panos76
05/10/2016, 10:45
Σε κάποιο φόρουμ είχα δει ένα τύπο που είχε φτιάξει μια κατασκευή με ξύλο και καρφιά ανάποδα... φακίρη την έκανε την γάτα. :lol:

Στο μΝί της, δε μασάνε από αυτά

369672

Το μυστικό είναι να αποδεχθείς ότι θα σε νικάει ότι και να κάνεις και απλά να τις προσφέρεις άλλες διεξόδους ή να μην κάνεις φιλόξενο το μέρος για άραγμα.

tsompanis
05/10/2016, 10:55
Χαχαχαχαχα η μέρα της μαρμοτας!

Έχουμε καμία 15αρια θρεντ με το ίδιο θέμα και τις ίδιες απαντήσεις!

Πάρε άλλη μια λύση
Βάλε αρσενικό γάτο να σου κατουρησει την σέλα και δεν θα πλησιάζει μετά καμία:lol:

Coyote.V
05/10/2016, 11:01
Κάποτε είχα ένα mx-5 και του είχα αλλάξει την κουκούλα με μια πάνινη από κορντούρα... ήταν μαύρη και η χαρά μιας άσπρης γάτας. Οι τρίχες καρφώνονταν στην κουκούλα και δεν έβγαιναν με τίποτα. Η λύση ήρθε με μια παλιά κουβέρτα που άπλωνα στην κουκούλα.

BLiTzER
05/10/2016, 11:04
Πεθαίνω όταν ο τίτλος είναι "απώθηση ζώων" και οι απαντήσεις είναι "στρώσε ένα σεντόνι".

Stefanos73
05/10/2016, 11:06
Πεθαίνω όταν ο τίτλος είναι "απώθηση ζώων" και οι απαντήσεις είναι "στρώσε ένα σεντόνι".

Τι να κάνουμε; Αγαπάμε ζώα.:lol:

Panos76
05/10/2016, 11:07
Ότι δε μπορείς να αποφύγεις, απόλαυσέ το :lol:

Coyote.V
05/10/2016, 11:07
Πεθαίνω όταν ο τίτλος είναι "απώθηση ζώων" και οι απαντήσεις είναι "στρώσε ένα σεντόνι".

Και τι θες να κάνουμε;

Η άλλη λύση είναι να στήσεις καραούλι με αεροβόλο.

el_hymador
05/10/2016, 11:07
ε αφού απαντάμε τα ίδια:

Σκάβεις ένα κυκλικό τούνελ περιμετρικά της μοτοσικλέτας και εγκαθιστάς σε αυτό έναν επιταχυντή αδρονιών. Βάζεις αισθητήρες κίνησης να ανιχνεύουν τον χώρο γύρο από την μοτοσικλέτα και μόλις «πιάσουν» κάτι ενεργοποιούν τον επιταχυντή, ο οποίος δημιουργεί χρονοχωρική ασυνέχεια στέλνοντας τις γάτες σε άλλη διάσταση. Δουλεύει αλλά θέλει και remote για να απενεργοποιείς το σύστημα όταν πλησιάζεις εσύ, μην σε στείλει στην Αίγυπτο να κουβαλάς πέτρες για την πυραμίδα του Χέοπα ξέρω γω…

Billymuse
05/10/2016, 11:07
Bάλε ενα cd του Νταλάρα και ένα βιβλίο της Δημουλίδου πάνω στη σέλα και καθάρισες :lol:

Panos76
05/10/2016, 11:09
Bάλε ενα cd του Νταλάρα και ένα βιβλίο της Δημουλίδου πάνω στη σέλα και καθάρισες :lol:

Το cd είναι μόνο για τα περιστέρια, το βιβλίο - σωστός - επάνω στη σέλα και το καλύπτεις με την κουκούλα :lol:

Coyote.V
05/10/2016, 11:10
Αν βάλει βιβλίο της Δημουλίδου μετά θα βρίσκει και άσπρους λεκέδες στην σέλα.

tsompanis
05/10/2016, 11:11
369679

αυτός είναι ο Κ. Σπιτούλης
όπως βλέπεις έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με το θέμα και βρήκαμε την υγεία μας και οι δύο:lol:
στα άλλα δύο μηχανάκια βάζω κάτι χαρτονια στις σελες και είμαι κομπλέ.
Χαρτονια μεγάλα από κλιματιστικό που σκεπάζουν και το ρεζερβουάρ

nikma
05/10/2016, 11:16
Τουλάχιστον είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου την πέσουν τίποτα ποντίκια να σου φάνε καλώδια..:)

nikma
05/10/2016, 11:21
tsonpanis@ φίλε πρέπει να σε κάνουνε Πρόεδρο στη φιλοζωική :P

Nicolas
05/10/2016, 11:26
Ναφθαλινη σε σακουλακη τρυπιτο να περναει η μυρωδια.
στα ποντικια κανει μια χαρα πιστευω και στης γατες

teogtp
05/10/2016, 11:28
Χαχαχαχαχα η μέρα της μαρμοτας!

Έχουμε καμία 15αρια θρεντ με το ίδιο θέμα και τις ίδιες απαντήσεις!

Πάρε άλλη μια λύση
Βάλε αρσενικό γάτο να σου κατουρησει την σέλα και δεν θα πλησιάζει μετά καμία:lol:

Εγώ θα την κατουρουσα ο ιδιος......
:lol:

AristidisZ
05/10/2016, 11:34
Apothol Pet (http://www.pet-it.gr/apothol-pet-7028.html), σε pet shop

Στη δικιά μου γάτα δούλεψε μια χαρά (έχει ξηλώσει σε 5 μεριές τα καλώδια του συναγερμού στο σπίτι)

PortisHead
05/10/2016, 11:53
Ας πω κι εγω τη δικη μου λυση.
Σε πολυκατοικια που εμενα , κατω στην εισοδο, ανεβαινε στη σελα κι εφτιαχνε τα νυχια της.
Κεντραρω λοιπον ενα ποτηρι νερο , και το αδειαζω απο τον 4ο οροφο πανω της.
Ημουν και τυχερος ο πουστης που την πετυχε ολο οπως χυνοταν στον αερα.
Το μετατραυματικο σοκ,πρεπει να ηταν τοσο μεγαλο που δεν ξαναρθεο ποτε.
Προφανως το ειπε και στις φιλες της.

TROOPER
05/10/2016, 12:51
Κατουρα τη σελα.

Billymuse
05/10/2016, 12:53
Κατουρα τη σελα.

Γιατι, του την τσιμπησε καμια μεδουσα;

TROOPER
05/10/2016, 12:54
Γιατι, του την τσιμπησε καμια μεδουσα;

Γιατι υποβρυχιο ειναι το παρκινγκ;

teogtp
05/10/2016, 12:57
Κατουρα τη σελα.

Μετά από κατανάλωση παστουρμά. .....

Bob_o_mastoras
05/10/2016, 13:42
Eνταξει, το thread εξελισεται σε επος!!! Μονο ατακες γραφονται πλεον!!! :lol::lol::lol::lol:

:a20:

amyroukai
05/10/2016, 14:06
μία ημέρα μετά την παγκόσμια ημέρα ζώων, νήμα για να τα διώξουμε... που οδηγείται η κοινωνία; που;

nik69
05/10/2016, 14:44
Αφήστε τις γάτες να κάνουν την δουλειά τους για να μην βρίσκετε κομμένα καλώδια από αρούρια

duke200
05/10/2016, 14:56
Βάλε δίπλα μια καρέκλα με μια μαξιλάρα πιο μαλακή από την σέλα. :)

αυτο να κανεις είναι, πολύ έξυπνο.

Μονο βάλε μεγάλο μαξιλάρι, για να χωρανε αρκετες γατες, γιατι αμα χωραει μονο μια θα τσακωνονται και καποια θα καθεται στη σέλα σου.

Επισης οι γατες στην κυριολεξία τρέχουν σαν τρελές να ανέβουν στη σέλα αμέσως μόλις έχεις κατέβει γιατι είναι ακόμα ζεστή. Ειδικά το χειμώνα τις έχω δει να τσακώνονται ποια θα πρωτοκάτσει στη σελα, δεν κάνω πλάκα.

anavatis19
05/10/2016, 15:43
ριξε ταμπασκο!

AristidisZ
05/10/2016, 16:01
ριξε ταμπασκο!

Και λίγο βότκα και έχεις φτιάξει ένα bloody Mary μούρλια

leo1964
05/10/2016, 16:24
ριξε ταμπασκο!

Να ρίξει τη μηχανή,να ησυχάσει!!!

virus
05/10/2016, 16:29
μηχανη στο πλαινο σταντ και τελος. δεν μπορει να κοιμηθει σε κεκλιμενη επιφανεια.

basilis_k6
05/10/2016, 17:08
βαλε ενα τετοιο πανω να βαρεσει δυο ωρες αφοτου παρκαρεις για 3-4 μέρες. εχω ενα για τα ΠΟΛΥ απαραιτητα πρωινα ξυπνηματα. ουτε οι κουφες γατες δεν θα ξανακατσουν.

369725


το πρωι καλυτερα να αποφυγεις τους γειτονες...

zopas
05/10/2016, 18:05
να σου συστησω σιλικονη υψηλης αντοχης για τις τρυπουλες ...σε εμενα φαινεται ότι δουλευει..παντως όταν κάθε πρωι βλεπω το χοντρο κεραμιδογατο τυπου γκαρφιλντ που τον εχω ονομασει αναξιμανδρο να απλωνεται πανω στην σελλα μου κάθε πρωι...λιωνω μιλαμε...για τις επιπτωσεις στο ολοκαινουργιο 40 ευρω καλλυμα από το κ.ο.κ, όπως ειπα.."Saratoga"..( υψηλης αντοχή σιλικονη για τρυπες...)

Παντως περα από τη πλακα, το απωθητικο υγρο που εβαλε πιο πανω ο συνάδελφος μαλλον είναι η λυση...

Bob_o_mastoras
05/10/2016, 23:28
ριξε ταμπασκο!

Nα τη διωξει θελει, οχι να τη φαει!!!

Triathlon 7
05/10/2016, 23:49
Scorpio sr i900. Με το περιμετρικο του ρανταρ εννοειται.

Και ησυχασα.

Το πλαγιο σταντ σε εμενα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα.

Acacius
06/10/2016, 02:14
Παίρνεις λίγο γαλβανισμένο συρματόπλεγμα. Κόβεις κάθε τρίτο σύρμα και το στρίβεις 90 μοίρες, είναι αρκετά μυτερό ώστε να ενοχλεί χωρίς να βλάπτει. Λυγίζεις το συρματόπλεγμα ώστε να ταιριάζει στις καμπύλες της σέλας. Βάζεις πετσέτα από κάτω μη χαράξεις/σκίσεις τίποτα χειρότερα από τη γάτα. Προαιρετικά, το δένεις για να μη φεύγει.

369765

Λίγο μπελάς αλλά το φτιάχνεις άπαξ και οι γάτες παίρνουν το μήνυμα γρήγορα. Οπότε μετά σου μαρκάρουν το μοτέρ, ώστε να γεμίζουν τα ρουθούνια σου αρχιδίλα με το που ζεσταθεί.

teogtp
06/10/2016, 08:42
Παίρνεις λίγο γαλβανισμένο συρματόπλεγμα. Κόβεις κάθε τρίτο σύρμα και το στρίβεις 90 μοίρες, είναι αρκετά μυτερό ώστε να ενοχλεί χωρίς να βλάπτει. Λυγίζεις το συρματόπλεγμα ώστε να ταιριάζει στις καμπύλες της σέλας. Βάζεις πετσέτα από κάτω μη χαράξεις/σκίσεις τίποτα χειρότερα από τη γάτα. Προαιρετικά, το δένεις για να μη φεύγει.

369765

Λίγο μπελάς αλλά το φτιάχνεις άπαξ και οι γάτες παίρνουν το μήνυμα γρήγορα. Οπότε μετά σου μαρκάρουν το μοτέρ, ώστε να γεμίζουν τα ρουθούνια σου αρχιδίλα με το που ζεσταθεί.

Τις claymore τις βάζεις περιμετρικά;
Μετά την τάφρο με τους κροκοδειλους;





:lol:

Acacius
06/10/2016, 10:45
Τις claymore τις βάζεις περιμετρικά;
Μετά την τάφρο με τους κροκοδειλους;

Τις claymore τις έβγαλα γιατί μου γκρίνιαζαν οι γείτονες ότι χαλάνε το σοβά. Όσο για την τάφρο, οι γνώστες βάζουν πιράνχας που είναι low maintenance και πιο stealth φάση :p

Αυτόν τον καιρό πειραματίζομαι με φλογοβόλα, προτάσεις δεκτές.

Ζεύκας
06/10/2016, 11:08
ρε μαλάκες με έχετε πεθάνει με τις ατάκες σας.

τρώω μούσλι με ξηρους καρπους και μπερις και μου βγαίνουν από τη μύτη

teogtp
06/10/2016, 11:25
ρε μαλάκες με έχετε πεθάνει με τις ατάκες σας.

τρώω μούσλι με ξηρους καρπους και μπερις και μου βγαίνουν από τη μύτη

Τιράντες πάρε. ......

ionized
06/10/2016, 11:53
369778

αν ολα αποτυχουν σαν τελικη λυση προτεινω αυτο :lol:


η αλλιως παρε ενα ξυλο καρφωσε πανω του καρφια και αστο πανω στην σελα :D

Stefanos73
06/10/2016, 12:14
[QUOTE=Acacius;2807384]Παίρνεις λίγο γαλβανισμένο συρματόπλεγμα. Κόβεις κάθε τρίτο σύρμα και το στρίβεις 90 μοίρες, είναι αρκετά μυτερό ώστε να ενοχλεί χωρίς να βλάπτει. Λυγίζεις το συρματόπλεγμα ώστε να ταιριάζει στις καμπύλες της σέλας. Βάζεις πετσέτα από κάτω μη χαράξεις/σκίσεις τίποτα χειρότερα από τη γάτα. Προαιρετικά, το δένεις για να μη φεύγει.

Κι αν σου κάτσει καμία γάτα Ινδίας, Περσίας, φακίρης και δεν συμμαζεύεται, την ήπιες την πορτοκαλαδα!

Acacius
07/10/2016, 02:49
Κι αν σου κάτσει καμία γάτα Ινδίας, Περσίας, φακίρης και δεν συμμαζεύεται, την ήπιες την πορτοκαλαδα! Για αυτές έχω το συρματόπλεγμα συνδεδεμένο με πρίζα. Όλα στα κάρβουνα.

paramedic
08/10/2016, 21:57
ριξε ταμπασκο!

Και αν δεν πιάσει βάλε να τραγουδάει εκεί τον ΤΑΜΠΑΚΗ!!
https://www.youtube.com/watch?v=FQltL67Uu6w

I-want-a-moto
09/10/2016, 00:09
Δεν μπορείς να διώξεις τη γάτα... Μπορείς όμως τη μηχανή:
369968

Panos76
09/10/2016, 00:31
Με διττή χρήση, κ αντικλεπτική προστασία!

George M
14/10/2016, 08:33
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον..
Το καλο ειναι οτι εκτος απο την λυση,γελασα κιολας,και μαλιστα αρκετα!

teogtp
14/10/2016, 08:39
Άλλος ένας ευχαριστημενος πελάτης!
:D

virus
14/10/2016, 15:51
παρακαλω περαστε στο ταμειο, τριτη πορτα δεξια :D

andreastwin
14/10/2016, 22:08
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Ας πω κι εγω τη δικη μου λυση.
Σε πολυκατοικια που εμενα , κατω στην εισοδο, ανεβαινε στη σελα κι εφτιαχνε τα νυχια της.
Κεντραρω λοιπον ενα ποτηρι νερο , και το αδειαζω απο τον 4ο οροφο πανω της.
Ημουν και τυχερος ο πουστης που την πετυχε ολο οπως χυνοταν στον αερα.
Το μετατραυματικο σοκ,πρεπει να ηταν τοσο μεγαλο που δεν ξαναρθεο ποτε.
Προφανως το ειπε και στις φιλες της.

billy84
19/06/2017, 11:18
Αν και εχει περασει καιρος απο τοτε που ανοίχτηκε το θεμα ας δωσω και εγώ μια συμβουλη.Δε χρειάζεται κατι περιεργο απλα βαζεις ενα μισογεμάτο μπουκάλι (για να μην το παίρνει ο αερας) η δυο μπουκαλια αν η σελα ειναι μεγαλη και ενιαία.Το ζωντανό μόλις δει εμπόδιο φευγει καθως δρα ενστικτωδώς και οχι με λογικη τυπου 'σπρωχνω το μπουκάλι για να κατσω'.Δοκιμαστε το :-)

Vamael
19/06/2017, 11:49
Αν και εχει περασει καιρος απο τοτε που ανοίχτηκε το θεμα ας δωσω και εγώ μια συμβουλη.Δε χρειάζεται κατι περιεργο απλα βαζεις ενα μισογεμάτο μπουκάλι (για να μην το παίρνει ο αερας) η δυο μπουκαλια αν η σελα ειναι μεγαλη και ενιαία.Το ζωντανό μόλις δει εμπόδιο φευγει καθως δρα ενστικτωδώς και οχι με λογικη τυπου 'σπρωχνω το μπουκάλι για να κατσω'.Δοκιμαστε το :-)

Μάλλον είναι ανάλογα την γάτα, εγώ έχω ένα καλάθι μέσα από το οποίο περνάει ένα σκουπόξυλο το οποίο στην μία άκρη έχει τυλιγμένο ένα παλιό συρματόσχοινο για κλείδωμα. Όλο αυτό το σύστημα το ακουμπάω με τέτοιο τρόπο στην σέλα ώστε η άκρη με το συρματόσχοινο να "κάθεται" στο κομμάτι του συναναβάτη, το καλάθι στην θέση μου και η άλλη άκρη του σκουπόξυλου να ακουμπάει στο τεπόζιτο.

Πολύ απλά, όταν τα γατιά θέλουν να καβαλήσουν την μηχανή το σπρώχνουν.
:D

karellen
19/06/2017, 12:00
Τι πιο απλό ρε παιδιά?

384038

Vamael
19/06/2017, 13:26
Τι πιο απλό ρε παιδιά?

384038

Αδελφέ μου, οι γάτες της γειτονιάς μου, αυτό όχι μόνο θα το πετάξουν κάτω, μπορεί και να το φάνε !:lol:

Panos76
19/06/2017, 13:31
Αδελφέ μου, οι γάτες της γειτονιάς μου, αυτό όχι μόνο θα το πετάξουν κάτω, μπορεί και να το φάνε !:lol:

Παίζει να πάνε και για Surf χαχαχα!

Η σανίδα με μια κουρελού δεμένη από πάνω, νομίζω είναι καλή λύση.

infidel
19/06/2017, 13:44
Κάτι τέτοιο ίσως;
http://www.securetech.gr/apwthitika-zwwn/apouitika-pouliwn/akides-apouhshs-peristerion-el.html

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/06/2017, 16:06
Φιλε εχω το ιδιο προβλημα χρωνια τωρα.Εχω δοκιμασει ολα τα παραπανο.Δυστηχως δ μπορεις να κανεις τπτ.Εγω πεταξα και ενα. Baxter που ειχα πανω στο τεποζιτο που μου τοχε γεμισει τριχες και δ βγεναν μ τιποτα.

Pew
19/06/2017, 18:55
Η μανα μου, καπου σε καποια κουτα, οταν τη βοηθουσα να κανει τη μετακομιση της, ειχε χωρις πλακα, καμια 50αρια μπουκαλακια απο αρωματα διαφημιστικα.
(Περιοδικων, απο αρωματοπωλεια, οταν αγοραζε και της εδιναν δωρεαν δειγματα και τετοια).
Μικρα μπουκαλακια, καμια 10ml.

Οταν τα ειδα, τα ΠΗΡΑ ΟΛΑ επιτοπου.


Παω σπιτι μου, παιρνω 2 πανια ... τα ψεκασα μεχρι αηδιας.
Βγαινω στην πυλωτη, τα απλωνω ολα στη σελα και οπως ηταν χλιαρος ο κινητηρας, εβαλα την κουκουλα και τη σκεπασα.
Τις πρωτες μερες που η μυρωδια ηταν εντονη, οσοι περναγαν απο τη γειτονια, νομιζαν οτι εγινε παρελαση απο τραβελια.


Οι γατες, δεν ξαναμπηκαν κατω απο την κουκουλα και γενικα δεν πλησιασαν.

Σαν τελευταια ελπιδα, ειχα ιδεα να βαλω ενα αρωματικο χωρου απο αυτα που ψεκαζουν ανα 10/20/30/60 λεπτα ... κεντραρισμενο προς τα εκει που πρεπει και ανα 10 λεπτα, ΠΣΣΣΣΤΤΤ στο βρωμογατο που τυχον καθεται εκει! :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 15:09
Το ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθει και εχω πάρει μέρος κιεγω αλλά ψαχνω και δε βγάζω άκρη!

Ρε παιδιά πως θα γίνει να αποτρεψω τις γατες να μην κάθονται στη μηχανή! Το πρωί πηγα και βρήκα μια στη σελα και γρατζουνιές στο πλαστικό του βεστρομ! Του φριγουιντ τη σελα την έχουν σκίσει! Πληρώθηκα Και παράγγειλα και κουκουλα να την προστατεψω λιγάκι απο το αλάτι της θάλασσας και δε με νοιάζει τωρα με τη κουκουλα θα γίνει μιας πρώτης τάξεως φωλίτσα!

Ειμαι και φιλόζωος γαμοτο.

Οι μηχανές βρίσκονται σε αλάνα 50 μέτρα απο το σπίτι μου! Οποτε δεν εχω καμία επαφή!

431497431498

lleonidas
28/10/2021, 15:43
Πάτερ, το μετέφερα εδώ μήπως και διαβάσεις κάποια ιδέα και βοηθηθείς.

basilis_k6
28/10/2021, 15:52
Το ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθει και εχω πάρει μέρος κιεγω αλλά ψαχνω και δε βγάζω άκρη!

Ρε παιδιά πως θα γίνει να αποτρεψω τις γατες να μην κάθονται στη μηχανή! Το πρωί πηγα και βρήκα μια στη σελα και γρατζουνιές στο πλαστικό του βεστρομ! Του φριγουιντ τη σελα την έχουν σκίσει! Πληρώθηκα Και παράγγειλα και κουκουλα να την προστατεψω λιγάκι απο το αλάτι της θάλασσας και δε με νοιάζει τωρα με τη κουκουλα θα γίνει μιας πρώτης τάξεως φωλίτσα!

Ειμαι και φιλόζωος γαμοτο.

Οι μηχανές βρίσκονται σε αλάνα 50 μέτρα απο το σπίτι μου! Οποτε δεν εχω καμία επαφή!

431497431498

χοντρη κουκουλα, μηχανη στο πλαινο μονο, λαστιχο (χταποδι) απο πατακι σε πατακι για να μην μπορει να μπει απο κατω να κατσει στη σελα μεσα στην κουκουλα, μαζεμα της κουκουλας χαμηλα να μην ειναι κατω απο το μεσον της ροδας για να μην την κατουρανε. εξτρα μπορεις να βαλεις πανω στην σελα, πανω απο την κουκουλα προφανως, ενα πλαστικο οτιδηποτε να τις εμποδιζει. δεν το πετανε κατω συνηθως, απλα δεν θα ανεβουν, εγω εχω ενα παλιο λασπωτηρα απο gsxr.

τωρα που ειδα καλα τη φωτο. το σπιτι διπλα ειναι δικο σου? βαλε στα καγκελα κατι ισιο να πηγαινουν να αράζουν εκει. αν αφησεις παλιες πλαστικες καρεκλες εκει που ειναι τα φυτα θα πηγαινουν εκει πανω.

billyka
28/10/2021, 16:31
Εχω κουκουλα στο μηχανακι και πλεον η ανεβαινουν και καθονται πανω στην κουκουλα,η απλα φωλιαζουν κατω απο την κουκουλα διπλα στις ροδες.Δεν χωνονται κατω απ την κουκουλα και να ανεβουν στην σελα η στο τεποζιτο,οποτε προμπλεμ σολβντ.Πληροφοριακα παντως η μποχα ειναι απο τους αρσενικους που σημαδευουν την περιοχη τους.Και επισης στην οικοδομη μου εχουμε στειρωσει ολες τις θυληκιες εγω με εναν γειτονα οποτε ουτε μαχες εχουμε οποτε σερνει θυληκια,ουτε καινουργια γατακια εχουμε που συνεχως ειτε αρρωσταινουν και πεθαινουν ειτε τα χτυπανε αυτοκινητα.

George_M.
28/10/2021, 17:13
Το ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθει και εχω πάρει μέρος κιεγω αλλά ψαχνω και δε βγάζω άκρη!

Ρε παιδιά πως θα γίνει να αποτρεψω τις γατες να μην κάθονται στη μηχανή! Το πρωί πηγα και βρήκα μια στη σελα και γρατζουνιές στο πλαστικό του βεστρομ! Του φριγουιντ τη σελα την έχουν σκίσει! Πληρώθηκα Και παράγγειλα και κουκουλα να την προστατεψω λιγάκι απο το αλάτι της θάλασσας και δε με νοιάζει τωρα με τη κουκουλα θα γίνει μιας πρώτης τάξεως φωλίτσα!

Ειμαι και φιλόζωος γαμοτο.

Οι μηχανές βρίσκονται σε αλάνα 50 μέτρα απο το σπίτι μου! Οποτε δεν εχω καμία επαφή!

431497431498

Πάνε σε pet shop κ τσακω ενα υγρό σπρευ για απωθηση στις γάτες.
Ψεκαζεις ένα γύρω 2, 3 φορές από την κουκούλα κ δεν ξαναπάνε καθώς θυμούνται ότι τις ενοχλει.
Είναι μη βλαβερά προϊόντα αυτά κ πωλούνται επίσημα στα καταστήματα ζώων.
Συνήθως τα αγοράζεις όταν δεν θες να πηγαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία εντός του σπιτιού.
Μία 15αιρια ευρώ κάνει το πολυ
Ενίοτε μια στο τόσο θα ρίχνεις που κ που..

motojojo
28/10/2021, 18:04
Ενδιαφέρον αν υπάρχει τέτοιο προιόν.

Υπάρχει αντίστοιχο και για σκύλους? Πάντα με εκνεύριζε να βλέπω τις ζάντες μου κατουρημένες.

AristidisZ
28/10/2021, 18:10
Apothol Pet (http://www.pet-it.gr/apothol-pet-7028.html), σε pet shop

Στη δικιά μου γάτα δούλεψε μια χαρά (έχει ξηλώσει σε 5 μεριές τα καλώδια του συναγερμού στο σπίτι)
Bump

νεοσσός
28/10/2021, 18:15
Ενδιαφέρον αν υπάρχει τέτοιο προιόν.

Υπάρχει αντίστοιχο και για σκύλους? Πάντα με εκνεύριζε να βλέπω τις ζάντες μου κατουρημένες.
Απ' ό,τι βλέπω, το σκεύασμα που προτείνει ο Άρης Τίδηζ (https://www.bestprice.gr/search?q=apothol%20pet) είναι για σκύλους και γάτες. Για καγκουρό δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο.

basilis_k6
28/10/2021, 18:33
εγω παντως το δοκίμασα μια φορά και δεν εκανε τπτ. ο εμπειρος πωλητης που ρωτησα ξανα μετα απο χρονια μου είπε ελάχιστες φορες δουλευει σε γάτες, σχεδον ποτε σε σκύλο.
ουτως η άλλως δεν πιάνει σε χωρους που βρέχει, ο παπασουζας δεν μπορει να κανει κατι με αυτο.

Bowleno
28/10/2021, 18:39
Μάλλον οι γάτες της δικής μου γειτονιάς, είναι καλά κορίτσια:lol:
Τις πιάνω πολλές φορές να κάθονται στην σέλα μου αλλά ποτέ δεν έχουν κάνει γρατσουνιές η ότι άλλο, μόνο αράζουν.
Οπότε δεν τις πειράζω για να μην με πειράξουν:D

doctor_john
28/10/2021, 19:36
Κάλυμμα με κάτι γλυστερο να μην έχει πλάκα να το ξύνεις. Δερματινη και λείος μουσαμάς δουλεύει.

antonis_fr4-4
28/10/2021, 20:03
Πέρα από την κουκούλα με περασμένο χταπόδι από πατάκι σε πατάκι έχω δοκιμάσει και ξύδι γύρω γύρω και στις ροδες για να μην κατουράνε. Επίσης και το απυρι γύρω από τη μηχανή κάνει δουλειά

alexis72
28/10/2021, 20:29
μετα απο συμβουλη φιλου ,
πηρα 4-5 απλα φθηνα σφουγγαρια τα πότισα τίγκα με ξύδι (χωρις φυσικα να τα στίψω) και τα απλωνω γυρω γυρω απο την κουκουλα εξωτερικά και 1 εσωτερικά ...
καμια ενοχληση χρονια τωρα :beer:

STF
28/10/2021, 21:29
Έχω δει πατέντα με τις πλαστικές ακίδες που βάζουν για τα περιστέρια να δουλεύει και για γάτες (πάνω σε σέλα μοτό, καταλαμβάνει το χώρο και δε μπορούν να ξαπλώσουν). Πρέπει να θυμηθώ μόνο που ώστε να σας στείλω φωτό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 21:42
χοντρη κουκουλα, μηχανη στο πλαινο μονο, λαστιχο (χταποδι) απο πατακι σε πατακι για να μην μπορει να μπει απο κατω να κατσει στη σελα μεσα στην κουκουλα, μαζεμα της κουκουλας χαμηλα να μην ειναι κατω απο το μεσον της ροδας για να μην την κατουρανε. εξτρα μπορεις να βαλεις πανω στην σελα, πανω απο την κουκουλα προφανως, ενα πλαστικο οτιδηποτε να τις εμποδιζει. δεν το πετανε κατω συνηθως, απλα δεν θα ανεβουν, εγω εχω ενα παλιο λασπωτηρα απο gsxr.

τωρα που ειδα καλα τη φωτο. το σπιτι διπλα ειναι δικο σου? βαλε στα καγκελα κατι ισιο να πηγαινουν να αράζουν εκει. αν αφησεις παλιες πλαστικες καρεκλες εκει που ειναι τα φυτα θα πηγαινουν εκει πανω.

Το σπίτι που είναι στη φωτογραφία δεν είναι το δικό μου! Το δικό μου είναι πολύ πιο πάνω!
Η γάτα οσο και να μαζέψεις και σφίξεις τη κουκουλα θα βρει να μπει. Η πατέντα όμως με ενα κομμάτι πλαστικό να προεξέχει από τη σελα είναι απίθανη! Δηλαδη οταν η γάτα θα μπει κατω από την κουκουλα και θα κοιτάξει προς τα πάνω θα δει κάτι το οποίο δε θα μπορεί να σκαρφαλώσει! Νομιζω ότι αυτό θα κανω πρωτο από όλα! Ευχαριστώ!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 21:44
Πάνε σε pet shop κ τσακω ενα υγρό σπρευ για απωθηση στις γάτες.
Ψεκαζεις ένα γύρω 2, 3 φορές από την κουκούλα κ δεν ξαναπάνε καθώς θυμούνται ότι τις ενοχλει.
Είναι μη βλαβερά προϊόντα αυτά κ πωλούνται επίσημα στα καταστήματα ζώων.
Συνήθως τα αγοράζεις όταν δεν θες να πηγαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία εντός του σπιτιού.
Μία 15αιρια ευρώ κάνει το πολυ
Ενίοτε μια στο τόσο θα ρίχνεις που κ που..

Ναι αλλά θα ποιασει αυτό στο χώμα?Λογικά πρέπει να πιάνει σε τσιμέντο!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 21:46
εγω παντως το δοκίμασα μια φορά και δεν εκανε τπτ. ο εμπειρος πωλητης που ρωτησα ξανα μετα απο χρονια μου είπε ελάχιστες φορες δουλευει σε γάτες, σχεδον ποτε σε σκύλο.
ουτως η άλλως δεν πιάνει σε χωρους που βρέχει, ο παπασουζας δεν μπορει να κανει κατι με αυτο.

Έτσι νομίζω και εγώ!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 21:49
Πέρα από την κουκούλα με περασμένο χταπόδι από πατάκι σε πατάκι έχω δοκιμάσει και ξύδι γύρω γύρω και στις ροδες για να μην κατουράνε. Επίσης και το απυρι γύρω από τη μηχανή κάνει δουλειά


μετα απο συμβουλη φιλου ,
πηρα 4-5 απλα φθηνα σφουγγαρια τα πότισα τίγκα με ξύδι (χωρις φυσικα να τα στίψω) και τα απλωνω γυρω γυρω απο την κουκουλα εξωτερικά και 1 εσωτερικά ...
καμια ενοχληση χρονια τωρα :beer:

Ξυδι μου ειπε και εμένα ο μικρός μου! Αυτό μάλλον με συνδυασμό το πλαστικό στη σελα και καλά σφιγμένο απο κατω το χταπόδι πιστευω να κανει δουλειά!!!!




Υ.Γ. Μέχρι να βαρεθω να την σκεπαζω και να δώσω μια της κουκούλας να πάει από κει που ρθε:lol:

νεοσσός
28/10/2021, 22:06
Πάντως δεν είναι κακό να κυκλοφορούν γάτες κοντά στην υπαίθρια παρκαρισμένη μοτοσυκλέτα σας. Γνωστός μου που έχει το αμάξι σε οικόπεδο που δεν μπαίνουν γάτες, λόγω σκυλιών, έχει βρει σοβαρές ζημιές σε διάφορα σωληνάκια από ποντίκια. Μέχρι έχει φύγει το αμάξι του με οδική βοήθεια από το σπίτι, επειδή είχαν κόψει πλεξούδα καλωδίων.

Ακόμα και μέσα στις πόλεις, οι αδέσποτες γάτες είναι απαραίτητες για την ισορροπία της τροφικής αλυσίδας. Πόλεις που έχουν λίγες αδέσποτες γάτες, όπως το Παρίσι, είναι τίγκα στα ποντίκια.

Εν κατακλείδι: Παπασούζα, βάλε λίγη ξηρά τροφή για να σου προσέχουν τη μηχανή οι γάτες. :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 22:16
Πάντως δεν είναι κακό να κυκλοφορούν γάτες κοντά στην υπαίθρια παρκαρισμένη μοτοσυκλέτα σας. Γνωστός μου που έχει το αμάξι σε οικόπεδο που δεν μπαίνουν γάτες, λόγω σκυλιών, έχει βρει σοβαρές ζημιές σε διάφορα σωληνάκια από ποντίκια. Μέχρι έχει φύγει το αμάξι του με οδική βοήθεια από το σπίτι, επειδή είχαν κόψει πλεξούδα καλωδίων.

Ακόμα και μέσα στις πόλεις, οι αδέσποτες γάτες είναι απαραίτητες για την ισορροπία της τροφικής αλυσίδας. Πόλεις που έχουν λίγες αδέσποτες γάτες, όπως το Παρίσι, είναι τίγκα στα ποντίκια.

Εν κατακλείδι: Παπασούζα, βάλε λίγη ξηρά τροφή για να σου προσέχουν τη μηχανή οι γάτες. :p

Βάζει ο γείτονας ρε νεοσσε!!!Καλα ειναι βρε τα ζώα αλλά δε θελω ρε συ το βεστρομ να εχει την τύχη του φριγουιντ! Το έχει φαει η βροχη και η αλμύρα!

basilis_k6
28/10/2021, 22:21
Βάζει ο γείτονας ρε νεοσσε!!!Καλα ειναι βρε τα ζώα αλλά δε θελω ρε συ το βεστρομ να εχει την τύχη του φριγουιντ! Το έχει φαει η βροχη και η αλμύρα!

οι γάτες φταίνε για την βροχη και την αλμύρα?:lol:

alexis72
28/10/2021, 23:57
δεν ξερω αλλα το οικοπεδο που αφηνεις τη μοτο σου (και ισως ΔΕΝ εχεις οπτικη καλυψη γιατι μενεις ποιο πανω γραφεις ) ΔΕΝ μου φαινεται ΑΣΦΑΛΕΣ μερος ...
μακαρι να κανω ΛΑΘΟΣ...
γιατι μου φαινεται ΕΥΚΟΛΗ λεια για τα κωλοπαιδια που εχουν μακρυα χερια....

νεοσσός
29/10/2021, 00:08
δεν ξερω αλλα το οικοπεδο που αφηνεις τη μοτο σου (και ισως ΔΕΝ εχεις οπτικη καλυψη γιατι μενεις ποιο πανω γραφεις ) ΔΕΝ μου φαινεται ΑΣΦΑΛΕΣ μερος ...
μακαρι να κανω ΛΑΘΟΣ...
γιατι μου φαινεται ΕΥΚΟΛΗ λεια για τα κωλοπαιδια που εχουν μακρυα χερια....
Ήδη του έχουν πάρει μερικές φορές βενζίνη (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157432).

Acacius
29/10/2021, 01:03
Παίρνεις λίγο γαλβανισμένο συρματόπλεγμα. Κόβεις κάθε τρίτο σύρμα και το στρίβεις 90 μοίρες, είναι αρκετά μυτερό ώστε να ενοχλεί χωρίς να βλάπτει. Λυγίζεις το συρματόπλεγμα ώστε να ταιριάζει στις καμπύλες της σέλας. Βάζεις πετσέτα από κάτω μη χαράξεις/σκίσεις τίποτα χειρότερα από τη γάτα. Προαιρετικά, το δένεις για να μη φεύγει.

369765

Λίγο μπελάς αλλά το φτιάχνεις άπαξ και οι γάτες παίρνουν το μήνυμα γρήγορα. Οπότε μετά σου μαρκάρουν το μοτέρ, ώστε να γεμίζουν τα ρουθούνια σου αρχιδίλα με το που ζεσταθεί.

Από τότε που έφτιαξα αυτό δεν ξαναείδα γάτα πάνω στη μηχανή. Επειδή εσύ θέλεις να βάλεις κουκούλα και αυτό θα σου την κάνει σερπαντίνες, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα μεγαλύτερο κομμάτι κάτω από τη μοτοσυκλέτα, ώστε να μη μπορούν οι γάτες να πατήσουν αρκετά κοντά και να πηδήξουν μέσα. Φθηνό είναι, δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Μόνο μην ξεχαστείς και περάσεις τα λάστιχα (ή τα πόδια σου...) από πάνω όταν φεύγεις.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2021, 05:47
οι γάτες φταίνε για την βροχη και την αλμύρα?:lol:

Οχι!Που δε σκεπαζα το φριγουιντ για τις γατες ενοω!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2021, 05:47
δεν ξερω αλλα το οικοπεδο που αφηνεις τη μοτο σου (και ισως ΔΕΝ εχεις οπτικη καλυψη γιατι μενεις ποιο πανω γραφεις ) ΔΕΝ μου φαινεται ΑΣΦΑΛΕΣ μερος ...
μακαρι να κανω ΛΑΘΟΣ...
γιατι μου φαινεται ΕΥΚΟΛΗ λεια για τα κωλοπαιδια που εχουν μακρυα χερια....

Το ξέρω! Δεν υπάρχει άλλο μέρος!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2021, 05:49
Από τότε που έφτιαξα αυτό δεν ξαναείδα γάτα πάνω στη μηχανή. Επειδή εσύ θέλεις να βάλεις κουκούλα και αυτό θα σου την κάνει σερπαντίνες, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα μεγαλύτερο κομμάτι κάτω από τη μοτοσυκλέτα, ώστε να μη μπορούν οι γάτες να πατήσουν αρκετά κοντά και να πηδήξουν μέσα. Φθηνό είναι, δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Μόνο μην ξεχαστείς και περάσεις τα λάστιχα (ή τα πόδια σου...) από πάνω όταν φεύγεις.

Βέβαια σκέφτηκα και το άλλο! Μπορω να βγαζω τη σελα! Η να την γυριζω αναποδα με το πλαστικο μέρος προς τα πάνω!

doctor_john
29/10/2021, 07:29
Θα είναι σταθμός στην ιστορία των γάτων, επιτέλους κάποιος τους αφήνει να παίξουν με τα καλώδια και την ECU :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2021, 08:38
Θα είναι σταθμός στην ιστορία των γάτων, επιτέλους κάποιος τους αφήνει να παίξουν με τα καλώδια και την ECU :lol:

Οχχχχ!!!

ioannispar
29/10/2021, 09:15
Βέβαια σκέφτηκα και το άλλο! Μπορω να βγαζω τη σελα! Η να την γυριζω αναποδα με το πλαστικο μέρος προς τα πάνω!

Θα βγάζεις τη σέλα κάθε φορά που θα παρκάρεις για βράδυ; Μετά αντί να έχεις τις γάτες θα έχεις τους μακρυχέριδες να κάνουν ότι θέλουν χωρίς να τους ενοχλεί κανείς και με μία ανοιχτή σέλα να μπορούν να κάνουν πραγματικά ότι θέλουν. Δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη ιδέα. Στο γκαράζ που νοικιάζω ένας που έχει ένα GS βάζει πάνω στη σέλα δύο ντοσιέ ανοιχτά. Από ότι έχω καταλάβει το κάνει για τις γάτες γιατί έχω δει αρκετές και κυκλοφορούν αλλά σε εμένα δεν έχουν ανέβει ακόμα.

George_M.
29/10/2021, 09:29
Ναι αλλά θα ποιασει αυτό στο χώμα?Λογικά πρέπει να πιάνει σε τσιμέντο!

Την κουκούλα θα ψεκάζεις χαμηλά κάτω ένα γύρω.
Αυτό με τον εξωτερικό χώρο σε μένα δούλεψε. Δλδ έξω είχα την μότο κ δεν πήγαιναν, σαφώς κ νιώθουν την οσμή που τις απωθεί ακόμα κ στο χωμα, ζώα είναι, έχουν δυνατές αισθήσεις..

rock n rolla
29/10/2021, 10:03
Οι γατες μισουν τη σιτρονελα παιδια. Παρτε αιθεριο ελαιο σιτρονελας, διαλυστε το σε νερο και ψεκαστε τη κουκουλα. Δε μπορουν ουτε να το πλησιασουν, τις ενοχλει πολυ.

yannis24
29/10/2021, 10:24
εγω κανω αυτο με το ξυδι....
Εχω γεμισει ειναι ταπερ με ξυδι το οποιο και κλεινω οταν περνω το μηχανακι απο το γκαραζ.
Παρκαρω, κουναω το ταπερ να ανακατευτει το ξυδι, το ανοιγω, και το αφηνω κατω απο την μηχανη.
Κανενα προβλημα χρονια τωρα !

THRESH
29/10/2021, 11:04
καλή ιδέα με το ξίδι , θα το δοκιμάσω

μέχρι τώρα , πήρα ένα ρολό πλαστικής μεμβράνης που βάζουν στα τρόφιμα για τύλιγμα (όχι λαδόχαρτο)
και τη βάζω στη τσάντα

όταν παρκάρω, απλώνω πάνω σε όλη την επιφάνεια που θέλω να προστατέψω

όταν είναι να πάρω τη μηχανη, απλά πετάω την μεμβράνη στην ανακύκλωση

η σέλα πεντακάθαρη κάθε φορά , έκατσε δεν έκατσε γάτα (άσε που στην μεμβράνη δεν πολυγουστάρουν και τόσο )