PDA

View Full Version : ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ HONDA CM 125T



chrismod
08/10/2016, 09:24
Έχοντας τα τελευταία χρόνια καποιες on off και πουλώντας το kle 500 έμεινε στην αποθήκη του πατρικού ένα CM 125T μοντέλο 1980.
Το είχε πάρει ο αδερφός μου πριν 25 χρόνια το κυκλοφόρησε κάμποσο και βρέθηκε στην αποθήκη του πατρικού.
Πριν 13 χρόνια είπαμε να το συμμορφώσουμε αλλάζοντάς το, σέλα, αλυσογράναζα, δίσκοι συμπλέκτη , λάστιχα, μπαταρία και κάτι ψιλά.
Γυρίζοντας τότε απο μια βόλτα με άφησε απο ανορθωτή , έτσι υπέθεσα,και εγκαταληφθηκε στην αποθήκη μόνιμα πλέον, κυκλοφορώντας το transalp 400 που είχα τότε...άλλοι καιροί...αλλαζαμε μηχανάκια...μεταχειρισμένα βέβαια.
Αρχές καλοκαιριού είπα να το αναστήσω.Μ αυτά που περνάμε το τότε παρεξηγημένο το είδα αλλιώς.....Συνεχίζεται...Είναι η πρώτη φορά που στέλνω στο moto.gr και θέλω κάποιο χρόνο για τη δημιουργία νέου θέματος...

sapila racing
08/10/2016, 09:46
Έχοντας τα τελευταία χρόνια καποιες on off και πουλώντας το kle 500 έμεινε στην αποθήκη του πατρικού ένα CM 125T μοντέλο 1980.
Το είχε πάρει ο αδερφός μου πριν 25 χρόνια το κυκλοφόρησε κάμποσο και βρέθηκε στην αποθήκη του πατρικού.
Πριν 13 χρόνια είπαμε να το συμμορφώσουμε αλλάζοντάς το, σέλα, αλυσογράναζα, δίσκοι συμπλέκτη , λάστιχα, μπαταρία και κάτι ψιλά.
Γυρίζοντας τότε απο μια βόλτα με άφησε απο ανορθωτή , έτσι υπέθεσα,και εγκαταληφθηκε στην αποθήκη μόνιμα πλέον, κυκλοφορώντας το transalp 400 που είχα τότε...άλλοι καιροί...αλλαζαμε μηχανάκια...μεταχειρισμένα βέβαια.
Αρχές καλοκαιριού είπα να το αναστήσω.Μ αυτά που περνάμε το τότε παρεξηγημένο το είδα αλλιώς.....Συνεχίζεται...Είναι η πρώτη φορά που στέλνω στο moto.gr και θέλω κάποιο χρόνο για τη δημιουργία νέου θέματος...

Eίναι πολύ τίμιο μηχανάκι και αν το φτιάξεις θα σε εξυπηρετήσει μια χαρά πιστεύω.

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια! :wave2:

chrismod
08/10/2016, 10:11
Έχοντας τα τελευταία χρόνια καποιες on off και πουλώντας το kle 500 έμεινε στην αποθήκη του πατρικού ένα CM 125T μοντέλο 1980.
Το είχε πάρει ο αδερφός μου πριν 25 χρόνια το κυκλοφόρησε κάμποσο και βρέθηκε στην αποθήκη του πατρικού.
Πριν 13 χρόνια είπαμε να το συμμορφώσουμε αλλάζοντάς το, σέλα, αλυσογράναζα, δίσκοι συμπλέκτη , λάστιχα, μπαταρία και κάτι ψιλά.
Γυρίζοντας τότε απο μια βόλτα με άφησε απο ανορθωτή , έτσι υπέθεσα,και εγκαταληφθηκε στην αποθήκη μόνιμα πλέον, κυκλοφορώντας το transalp 400 που είχα τότε...άλλοι καιροί...αλλαζαμε μηχανάκια...μεταχειρισμένα βέβαια.
Αρχές καλοκαιριού είπα να το αναστήσω.Μ αυτά που περνάμε το τότε παρεξηγημένο το είδα αλλιώς.....Συνεχίζεται...Είναι η πρώτη φορά που στέλνω στο moto.gr και θέλω κάποιο χρόνο για τη δημιουργία νέου θέματος...
Μ ένα ξάδερφο λοιπόν το βγάλαμε απ την αποθήκη πατάμε τη μανιβέλα,κοκκαλο...το σπρώχνουμε τίποτα...κολλημένα δισκάκια υποθέσαμε.Αναζήτηση συνεργείου επομένως.
Κανα δυο δεν το θελαν,βαριούνταν να ψάξουν ανταλλακτικά καθότι εφτασε αισίως τα 36 έτη.
Βρέθηκε ο Σπύρος που του αρέσουν αυτά,φέρτο αμέσως..Βγάλσιμο μπουζί γέμισμα με τα ματζούνια του μέσα στους κυλίνδρους ανοιγμα του αριστερου καπακιού της πλατίνας και προσπάθεια με κλειδί απ την μικρή βίδα του στροφάλου..κόκκαλο πάλι και υπήρχε κίνδυνος ζημιάς.
Επόμενο άνοιγμα του δεξιού καπακιού του συμπλέκτη,εκει μπορούσε να ασκήσει περισσότερη δύναμη.
Βαθμός προόδου με προσοχή ,2 εκατοστά τη μέρα κίνηση, σε μια βδομάδα ολοκληρωθηκε μια πλήρης περιστροφή.ελπίζοντας να σώσουμε τα ελατήρια.
Επόμενο στάδιο η αναζήτηση ανορθωτη..βρέθηκε ένας παλιός και προσπάθεια να μπει σε λειτουργία ο κινητήρας.
Με τα χίλια ζόρια λειτούργησε μετα απο 12 χρόνια, βγάζοντας λίγο καπνό απ το δεξι κυλινδρο.Φόβος για ζημιά στο ελατήριο λοιπόν.
Ελπίδα οτι θα πατήσει καλύτερα σιγά σιγά...

notakos600
08/10/2016, 10:54
Φωτογραφίες να βάζεις...στο κείμενο το έχεις!!
Καλή ανακατασκευή, θα το παρακολουθώ. :beer:

chrismod
08/10/2016, 11:00
Όπως κι έγινε ευτυχώς μετά απο λίγα χλμ.Παρουσιάστηκε όμως άλλο προβλημα.Δυνατό ρετάρισμα του κινητήρα, σε σημείο να λειτουργεί με ένα κύλινδρο.Το πήγα στο συνεργείο για κάμποσα χλμ με ένα κύλινδρο, έρε honda!! Λύσιμο τα μπουζί και βραχυκυκλωμένο το δεξί του ύποπτου κυλίνδρου απο βενζίνη όμως, κι όχι απο λάδι.Υπόθεση μάλλον βαλβίδας ανοιχτης,μετρά συμπίεση και βρίσκει στο οριο.Ανοίγει καπάκι ρυθμίζει βαλβίδες και πραγματικά μια δεν πατούσε καλά.Δέσιμο και ξανά σε λειτουργία.Επόμενο προβλημα διαρροη απ το καρμπ,ξεραμένη φλάντζα η αιτία και ψιλοδιακοπές απο σκουριασμένο ζιγκλέρ.Αντικατάσταση με καινούργιο της shark 22αρι taiwan με κοστος 30 ευρω.Αποδείχθηκε άριστο τελικά ως τώρα!Στην πορεία αλλάχτηκε και ο πολλαπλασιαστης.Τώρα μηχανικά λειτουργεί άψογα,έχει συμπληρώσει περίπου 1000 χλμ ως τώρα και το μόνο που έχω παρατηρήσει στο δεξι΄μπουζί οτι είναι καπνισμένο και όχι λαδωμένο που σημαίνει μάλλον αδύναμος σπινθήρας ή καλύτερη ρύθμιση βαλβίδας ή πλούσιο μείγμα.Στα 1000 χλμ έκαψε περίπου 60ml λάδι, motul συνθετικό,αυτό βάλαμε... συνεχίζεται...θα μπουν και φωτο, μαθαίνω τη διαδικασία...

Bob_o_mastoras
08/10/2016, 12:35
Αυτοι οι παλιοι "βρυκολακες" της Honda δεν πεθαινουν με τιποτα, εχω καταλαβει!!!

Θελουμε φουλ ανακατασκευη και φωτογραφιεεεεες!!! :D

chrismod
08/10/2016, 17:33
Ο δικύλινδρος αερόψυκτος κινητήρας,μεγαλείο απλότητας,βλέπεις και επισκευάζεις τα πάντα.Βαμμένος προσεκτικά με σπρει υψηλής θερμοκρασίας.Καρμπυρατέρ
SHARK 22mm

chrismod
08/10/2016, 18:56
Με πολλή προσωπικη δουλειά...369946

Rigas.
08/10/2016, 18:57
:beer::a014:

chrismod
08/10/2016, 18:58
369947

chrismod
09/10/2016, 07:28
Μπήκαν και vintage αυτοκόλλητα δικής μου κατασκευής,δεν υπάρχουν στο εμπόριο όπως τα θελα.369974369976369975

chrismod
09/10/2016, 07:37
Μπήκαν και βάσεις σαμαριών από HONDA CBF 600 φίλου που δεν τις χρειαζόταν μ ένα ζευγάρι στρόγγυλα ανακλαστικά πάνω τις ώστε να δείχνουν αρμονικά με τα φλας και το κυριότερο369977 να φαινεται καλύτερα το βράδυ καθότι 6v

chrismod
09/10/2016, 07:52
Κι ένα απο τα αγαπημένα μου κομμάτια πάνω στο μηχανάκι,οι μεταλλικοί διακόπτες,full 80s369978

chrismod
09/10/2016, 08:19
Το πακέτο έτοιμο για mini touring έκδοση με τα σαμάρια!369979

toyar
09/10/2016, 08:25
το μοτοσυκλετακι αυτο ειναι ετη φωτος σε ποιοτητα σε σχεση με τα σημερινα αντιστοιχα
και μονο που ειναι δικυλινδρο σε αυτα τα κυβικα.............
καλες βολτες:beer:

konkost
09/10/2016, 17:56
Κι ένα απο τα αγαπημένα μου κομμάτια πάνω στο μηχανάκι,οι μεταλλικοί διακόπτες,full 80s369978

Tα γραμματα στους διακοπτες μπορεις να τα βαψεις ξανα κοκκινα
Βρεξε ενα πανι με καθαρη βενζινη, διαλυτικο ή οτιδηποτε αλλο τετοιο τελος παντων και βαψε πλουσια την περιοχη των γραμματων με χρωμα με ενα μικρο πινελακι Ακολουθως αλλα ΑΜΕΣΑ περνας την περιοχη με το ντισμενο με διαλυτικο πανι και σκουπιζεις το χρωμα Αυτο που θα μεινει θα ειναι εκεινο το χρωμα που θα εχει παει στις εγκοπες των γραμματων κανοντας τους να δειχνουν πραγματικα σαν καινουριοι

Ωραιο και σκυλι το CM :beer:

buckley
09/10/2016, 18:29
369947

Άρχοντας ρε φίλε, καβαλάς 125ρι με σέλα και τιμόνι από 1000ρι US ένα πράμα.Πάντως πέραν της πλάκας δες ποιότητα κατασκευής η potana η Honda...

DAYMAN
09/10/2016, 18:44
μοτοσυκλετακι με ψυχη οταν τα λεω εγω........ καλη συνεχεια.