PDA

View Full Version : V Strom Me Abs!!!



BANIAS
16/11/2005, 12:40
Άκουσα ότι με τα τον 3 μήνα του 2006(από τον χαβέλα, Λιοσίων συγκεκριμένα) θα έρθει το 650 με abs. Κατά πόσο είναι αλήθεια και αν είναι καλό να μπει abs στο 650 καθώς έχει πολύ καλά φρένα(το έχω κάνει 2 φορές test ride). Δεν ξέρω αλλά νομίζω περιμένω άδικα να έρθει με abs και μετά να το πάρω. Παρακαλώ θέλω γνώμες. Ευχαριστώ θερμά.:D :D :D

Innersense
16/11/2005, 14:25
Φίλε καταρχήν καλωσήρθες στο Forum.

Είναι αναπόφευκτο να παρατηρήσει κάποιος την εμμονή των μηνυμάτων σου σχετικά με το ABS.

Στο site της Suzuki έχουν ήδη ανακοινωθεί τα νέα V-Strom και δεν διευκρινίζονται κάποιες αλλαγές εκτός από νέα χρώματα.

Η προσθήκη ABS αποτελεί προς το παρόν φήμη εφόσον δεν υπάρχει ακόμα επίσημη ανακοίνωση. Ασφαλώς δεν αποκλείεται να ανακοινωθεί κάτι σχετικό μέσα στο 2006 αλλά όχι προς το παρόν και όχι για τα πρώτα μοντέλα που θα εισαχθούν.

Μην ξεχνάς εξάλλου και την σχετική επιβάρυνση που θα έχει το ABS εκτοξεύοντας την τιμή καταλόγου του V-Strom 650 πάνω από τα 9000 ευρό.

Η απόφαση είναι δική σου…

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14022

http://www.suzukicycles.com/Products/DL650K6/Default.aspx

BANIAS
17/11/2005, 21:26
Μετά από αλλεπάλληλα κείμενα... να ένας που μου δίνει αξία...
Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σου, παρόλη την επιμονή μου.
Όπως θα κατάλαβες έχω κολλήσει με το abs. Τι να κάνω αφού βλέπω την ’’ευρωπαϊκή’’ μας άσφαλτο και... χτενίζομαι. Αυτό σου δίνει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι για την επιμονή μου με το abs. Έχω κάνει το 650 2 φορές test ride. Δεν χρειάζεται να σου πω κάτι... απλά υπέροχο. Ένας ακόμα λόγος για την επιμονή μου είναι και το γεγονός ότι είμαι νέος... αλλά συνειδητοποιημένος οδηγός. Έχοντας λοιπών το abs στην κατοχή μου θα ξαπλώνω άνετα μόνο στο κρεβάτι μου. Γι’ αυτό λοιπών ζητάω την γνώμη σας...φίλοι μου!!!
Ευχαριστώ που μου απάντησες...!!! αν έχεις νέα, ξέρεις... χτύπα ένα μηνυματάκι!!! Θα πιάσει τόπο μη στεναχωριέσαι...!!!
:D :D :D

Grammarios
23/01/2006, 00:23
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ABS ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ!ΜΑΘΕ ΑΡΧΙΚΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΣΟΥ ΦΡΕΝΑΡΩΝΤΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.ΜΕΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΣΗ ΠΧ ΓΥΡΟ ΠΑΡΝΗΘΑΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΧ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ Ο ΤΡΟΧΟΣ (ΜΠΡΟΣΤΑ) ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΟΛΙΣΘΗΣΕΙ Η ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΕΝΤΟ.ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟXΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ) ΘΑ ΑΠΟΚΤΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ABS.ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ABS?

THEOD
23/01/2006, 07:45
Το ABS είναι ένα + τουλάχιστον για μένα, αλλά η γνώμη μου είναι ότι
1. το v-strom ΔΕΝ έχει τόσο δυνατά φρένα που να το χρειάζεται οπωσδήποτε,
2. με τα σωληνάκια υψηλής τα φρένα γίνονται ΠΟΛΥ καλύτερα και με τόσο καλή αίσθηση-έλεγχο που είναι σχεδόν αδύνατο να μπλοκάρεις μπροστινό σε στεγνό....