PDA

View Full Version : Αναζητηση Μπουφαν Χειμερινου εως 250 ευρω!!!



fazerelec
09/10/2016, 18:50
Παρακαλω τις προτασεις σας μιας και πολλα κιλα λιγοτερα ευτυχως/δυστυχως δεν μας κανουν τα προηγουμενα.....

o_gavros
09/10/2016, 19:01
Δες στο www.motorparts.com.gr που έχει εκπτώσεις καλές στα σκοττ

lleonidas
09/10/2016, 19:37
Με αυτό το budget λογικά κοιταζεις cordura και όχι δέρμα. Προτιμάς 3/4 ή πιο κοντό;
Αν προτιμάς 3/4 προτείνω Dainese Tempest D-Dry, Held 4 touring, Revit outback, Macna Geo ή Οasis.Ως πιο οικονομική λύση το Nordcap adventure 4 season . Αν σε ενδιαφέρει να μη μοιάζει με μπουφάν μηχανής αλλά με κανονικό casual μπουφάν, δες Revit Bastille και Revit Concorde

sugariasgeorge
09/10/2016, 22:34
ουτε κρυωνω, ουτε βρεχομαι...
εβγαλα ολο τον περσινο χειμωνα ανετα...

http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/mpoufan-dainese/dainese-heimerina/dainese-laguna-seca-d-dry-black

παρε τηλ. για νουμερα....
επειδη θα ξαναβγει και φετος θα εχει νεα παραλαβη...

anavatis19
09/10/2016, 23:00
πηγαινε σε agv pro η nordcap, ειναι πολυ πιο φτηνα απο dainese και κανουν ακριβως την ιδια δουλεια. τα dainese μαλιστα δεν σου δινουν την προστασια πλατης και πρεπει να πληρωσεις εξτρα στην ηδη ακριβη τιμη που εχουν. 200 πχ για το μπουφαν και κανα 30-40αρι για την προστασια εχεις παει ανετα στα 250 ευρω. με 150-160 το πολυ εχει παρει τα αλλα και τα εχεις και ολα

ggs
09/10/2016, 23:11
πηγαινε σε agv pro η nordcap, ειναι πολυ πιο φτηνα απο dainese και κανουν ακριβως την ιδια δουλεια. τα dainese μαλιστα δεν σου δινουν την προστασια πλατης και πρεπει να πληρωσεις εξτρα στην ηδη ακριβη τιμη που εχουν. 200 πχ για το μπουφαν και κανα 30-40αρι για την προστασια εχεις παει ανετα στα 250 ευρω. με 150-160 το πολυ εχει παρει τα αλλα και τα εχεις και ολα

Παίδες, μην τα λέμε έτσι ελαφρά την καρδια όλα.
Τα agvpro και nordcap μπορεί να είναι μπάτζετ τίμια μπουφάν, αλλά δεν έχουν σχέση ούτε με τα dainese, ούτε με τα revit κλπ (προσωπικά, τα agvpro τα θεωρώ πεταμένα λεφτά βέβαια).
Επίσης, προστασιες με προστασιες έχουν διαφορά.
Η προστασία που πληρώνεις στην dainese δεν έχει καμία σχέση με την τσάμπα αλλά ψεύτικη των άλλων δύο.

Φίλε που ψάχνεις, να ξέρεις ότι δεν έχεις μικρο μπάτζετ.
Όλα τα μαγαζιά που έχουν επώνυμα μπουφάν, έχουν πάντα κάτι σε προσφορά. Δεν ξέρω που μένεις, αλλά αν μπορείς να κάνεις μια πανω-κατω την Καλλιροης σίγουρα θα βρεις κάτι ποιοτικό και οικονομικό.

yes-u
10/10/2016, 08:04
Έχω αυτό (http://motokinisi.gr/product/boufan-dermatino-waikato-pelle-yes-dainese/)και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
Σημείωση: Το έχω αγοράσει πριν 6 χρόνια από το μαγαζί αυτοπροσώπως, 220€...

AristidisZ
10/10/2016, 08:12
Έχω αυτό (http://motokinisi.gr/product/boufan-dermatino-waikato-pelle-yes-dainese/)και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
Σημείωση: Το έχω αγοράσει πριν 6 χρόνια από το μαγαζί αυτοπροσώπως, 220€...

Προσωπικά δε θα πρότεινα δερμάτινο μπουφάν σε κάποιον που δεν έχει ήδη αδιάβροχο...

Αν έχεις μόνο ένα, σίγουρα κατά τη γνώμη μου αυτό θα πρέπει να είναι κορντούρα

Αυτό το YES DAINESE τι ράτσα είναι ;;;

yes-u
10/10/2016, 08:24
Προσωπικά δε θα πρότεινα δερμάτινο μπουφάν σε κάποιον που δεν έχει ήδη αδιάβροχο...

Αν έχεις μόνο ένα, σίγουρα κατά τη γνώμη μου αυτό θα πρέπει να είναι κορντούρα

Αυτό το YES DAINESE τι ράτσα είναι ;;;
Χοντρό, ανθεκτικό δέρμα, ο ψηλός γιακάς του μπορεί να μην είναι μουράτος, αλλά μπαίνει κάτω από το κράνος και κόβει κρύο και αέρα, κνόξ προστασίες, όχι καλή εφαρμογή στο σώμα μου (καλά, δεν είμαι κανάς σωματαράς...).
Θυγατρική της dainese που δεν την ξέρει κανείς..
Value for money..

DoctoR_k6
10/10/2016, 10:32
Παίδες, μην τα λέμε έτσι ελαφρά την καρδια όλα.
Τα agvpro και nordcap μπορεί να είναι μπάτζετ τίμια μπουφάν, αλλά δεν έχουν σχέση ούτε με τα dainese, ούτε με τα revit κλπ (προσωπικά, τα agvpro τα θεωρώ πεταμένα λεφτά βέβαια).
Επίσης, προστασιες με προστασιες έχουν διαφορά.
Η προστασία που πληρώνεις στην dainese δεν έχει καμία σχέση με την τσάμπα αλλά ψεύτικη των άλλων δύο.

Φίλε που ψάχνεις, να ξέρεις ότι δεν έχεις μικρο μπάτζετ.
Όλα τα μαγαζιά που έχουν επώνυμα μπουφάν, έχουν πάντα κάτι σε προσφορά. Δεν ξέρω που μένεις, αλλά αν μπορείς να κάνεις μια πανω-κατω την Καλλιροης σίγουρα θα βρεις κάτι ποιοτικό και οικονομικό.

Σωστός...

Πηρα το tempest d-dry περισυ σε αυτά τα χρήματα(230€) για καθημερινή χρήση κ είμαι ευχαριστημένος.
Βγες έξω κ δοκίμασε. Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις αρκετά μπουφανακια κ καλα.

Vamael
10/10/2016, 12:23
Δες και το Macna Geo.

amyroukai
10/10/2016, 12:29
πέρυσι πήρα Scott πρώτη φορά.

ΔΕΝ έχει τις προστασίες της Dainese (κανένα μπουφάν εκτός των BMW -έχουν καλύτερες- δεν τις έχει).

Όμως στα 199 ευρώ (απερχόμενο μοντέλο σε προσφορά) απεδείχθη ότι ήταν εξαιρετική αγορά γιατί είχε πολύ καλή ποιότητα υλικών, πολύ καλή εφαρμογή, πολύ καλή επένδυση -ελαφριά, ζεστή, αδιάβροχη-, το φόρεσα και το καλοκαίρι με όλους τους αεραγωγούς ανοιχτούς (αντιθέτως με εσένα, πήρα κιλά και τα καλοκαιρινά δεν με χωρούσαν). http://www.scott-eshop.com/scott-onroad-products/scott-motorcycle-jackets/scott-allterrain-jacket

Αν βρεις χρώμα και μέγεθος που να σου κάνει...

duke200
10/10/2016, 13:15
εναλλακτικά, παίρνεις προστατευτικό γιλέκο και απο πάνω ένα οικονομικό μπουφαν του σκι αδιαβφροχο 5Κ waterproof τουλάχιστον.

50 ευρω η πανοπλία και 100 ευρω ένα καλό μπουφαν 8Κ (βαθμονόμηση αδιαβροχοποίησης), και είσαι καλυμένος.

και φοράς και την πανοπλια σκέτη με ενα ελαφρυ μακρυμάνικο μπλουζάκι και είσαι καλυμένος και για το καλοκαίρι.

BLiTzER
10/10/2016, 13:18
Εναλλακτικά μπορείς να μη φορέσεις απολύτως τίποτα και να εύχεσαι να μην πέσεις ποτέ.

duke200
10/10/2016, 13:20
ετοιμη την είχες την εξυπνάδα. Δηλαδή αμα φοράει αυτό (http://www.motorcycle-superstore.com/32867/i/axo-air-cage): και μπουφανάκι του σκι απο πάνω, δε θα χει προστασία?

χώρια που θα χει προστασία χειμώνα-καλοκαίρι, γιατι η πανοπλία είναι πιο δροσερή απο οποιοδήποτε καλοκαιρινό μπουφάν.

BLiTzER
10/10/2016, 13:24
Αν οδηγεί ποδήλατο, ναι. Άντε ίσως και για enduro. Αν πέσει στην άσφαλτο, με ταχύτητες άνω των 40 χλμ/ώρα, δε νομίζω ότι θα μείνει ούτε η ετικέτα.

duke200
10/10/2016, 13:28
εγω παντως παρόμοια φόραγα καλοκαίρι με μακρυμάνικη απο πάνω και στην άσφαλτο που έπεσα με καμια 80αρια χλμ, απλα σκίστηκε η μακρυμάνικη. Την πανοπλία την έχω ακόμα.

BLiTzER
10/10/2016, 13:32
Εξαρτάται από το πώς θα πέσεις κτλ κτλ.

Επίσης μου επιτρέπεται να κάνω και λάθος. Τη γνώμη μου λέω και αυτό το πράγμα δε μου γεμίζει το μάτι. Ο καθένας, προφανώς, αγοράζει ό,τι του αρέσει.

akis_trevor
10/10/2016, 13:55
παιζει αυτη η προσφορα:
http://www.motoraid.eu/revit-safari-jacket-anthracite-silver
το πηρα περυσι(επισης σε προσφορα κανα 10-15 ευρω πανω)και ειναι μια χαρα...υπολογισε και μια εξτρα προστασια πλατης αν δεν εχεις και εισαι μπαμ.

spyrakos35
10/10/2016, 14:44
Το motodirect εχει κατι προσφορες σε richa & alpinestars

Check it

stavrouliasp
10/10/2016, 14:53
Δες και μεταχειρισμενα. Με πολύ λιγότερα λεφτά από αυτά που δίνεις μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερο μπουφάν.

Tycho Moon
10/10/2016, 14:59
Βάλε τα 250 στην τσέπη σου, τράβα μια βόλτα σε Καλλιρόης, Μιχαλακοπούλου και όπου αλλού έχει μοτομάγαζα και κοίτα να πάρεις ότι καλύτερο μπορείς στα λεφτά που διαθέτεις.

Υπάρχουν πολλές καλές και επώνυμες επιλογές.

Καλά ψώνια!

AristidisZ
10/10/2016, 15:06
Το motodirect εχει κατι προσφορες σε richa & alpinestars

Check it

Tα έχει και στο site ;;;

spyrakos35
10/10/2016, 16:49
Tα έχει και στο site ;;;

Στο φβ το ειδα

paramedic
10/10/2016, 18:06
εγω παντως παρόμοια φόραγα καλοκαίρι με μακρυμάνικη απο πάνω και στην άσφαλτο που έπεσα με καμια 80αρια χλμ, απλα σκίστηκε η μακρυμάνικη. Την πανοπλία την έχω ακόμα.

Καλή η λύση σου αλλά η κορντούρα παρέχει προστασία σε τριβή με την άσφαλτο(σύρσιμο). Το μπουφάν που αναφέρεις παρέχει κάποια ανάλογη προστασία? Εννοώ το αδιάβροχο που ανέφερες.

skylaros
10/10/2016, 19:40
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού που το ανέβασε... Να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο με αυτό που είπε ο Duke αλλά αντί για μπουφάν για σκι έχει χρησιμοποιήσει κάποιο όχι και τόσο ακριβό μπουφάν μηχανής. Αντιλαμβάνομαι ότι ένα μπουφάν μηχανής είναι ένα απαιτητικό προϊόν, πρέπει να είναι ζεστό ή και δροσερό όταν το θέλεις, να έχει υψηλή αντοχή στην τριβή, να είναι αδιάβροχο, να έχει βολικές τσέπες, να προστατεύει στις κρούσεις κ.α. Να δώσω ένα παράδειγμα κάτι τέτοιο http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Oxford-Metro-Long-Textile-Jacket/SubProducts/Oxford-Metro-Long-Textile-Jacket-0007 σε συνδυασμό με κάτι τέτοιο http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/FOX-Titan-Sport-Jacket/SubProducts/FOX-Titan-Sport-Jacket-0006 Είναι ίσως περισσότερο ασφαλής επιλογή σε σχέση με ένα μπουφάν ακριβό ?

leo1964
11/10/2016, 17:30
Πήγαινε μια βόλτα μέχρι την colori,έχει πάντα πολλές ευκαιρίες

amyroukai
11/10/2016, 17:43
...

γενικά, η γερή κορντούρα αντέχει περισσότερο στην τριβή οπότε το μπουφάν παραμένει στην θέση του, τα προστατευτικά παραμένουν στην θέση τους και είσαι πιο ασφαλής. Θα ανεβάσω μόλις ξεβαρεθώ μιά φωτό το μπουφάν που είχα πέσει το 2010. Από μπροστά λες και δεν έχει τίποτα και πίσω λείπει όλο. Το προστατευτικό όμως δεν κουνήθηκε. Με μιά πιο "ελαφριά" κατασκευή, δεν ξέρω αν θα την έβγαζα με μιά μελανιά μόνο από την πτώση (το σπασμένο χέρι ήταν συνέπεια της σύγκρουσης και δεν το μετράω). Και τώρα που έχω πιο "ελαφρύ" μπουφάν η αλήθεια είναι το σκέφτομαι το πράγμα γιατί δεν δίνει την αίσθηση της ανίκητης πανοπλίας που έδινε (και παρείχε την κρίσιμη ώρα) το Dainese του 500ρικου... Οπότε ως ένα βαθμό, ότι πληρώσεις που λένε.

nikoloulop
11/10/2016, 21:52
παιζει αυτη η προσφορα:
http://www.motoraid.eu/revit-safari-jacket-anthracite-silver
το πηρα περυσι(επισης σε προσφορα κανα 10-15 ευρω πανω)και ειναι μια χαρα...υπολογισε και μια εξτρα προστασια πλατης αν δεν εχεις και εισαι μπαμ.

το εχω και εγω και ειναι μια χαρα!