PDA

View Full Version : Βίδες (αγορά)



gaganian
13/10/2016, 00:30
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω Εξαγωνες βίδες M8x30mm 10.9 κατά προτίμηση φλατζωτες και αντίστοιχα παξιμάδια κλάσης 10 κατά προτίμηση ασφαλειας?
Αν δεν βρω παξιμάδια ασφαλείας τι γκοβερ και ροδελες πρέπει να πάρω? Έχουν και αυτά κλάσεις?
Βοηθατε παλικάρια...

Edit: και σε συσκευασία μικρότερη των 100 τεμαχίων!

daz
13/10/2016, 01:32
Αυτό το κατά προτίμηση μάλλον σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι 10.9 αλλά anyway!

Βασικά μπορείς να βρεις να βρεις παντού, ακόμα και σε κάποιο συνοικιακό μαγαζί. Δεν χρειάζεται να πάρεις συσκευασία ολόκληρη

Στην Αθήνα έχει πολλά εξειδικευμένα που δεν είναι δύσκολο να τα βρεις μέσω ίντερνετ αλλά ίσως δε χρειάζεται να τρέχεις στην άλλη άκρη από κει που μένεις (αν μένεις και αθήνα δεν ξέρω).

Στα γρήγορα..

http://www.tsamouris.gr/ecat/eShop/Items.aspx?CategoryID=737

http://www.tsamouris.gr/ecat/eShop/Cat3.aspx?Cat2=90

gaganian
13/10/2016, 07:17
Το κατά προτίμηση πήγαινε στο φλατζωτες! Χρειάζομαι 10.9 αλλά δυστυχώς Κομοτηνή δεν έχω βρει! Όλοι έχουν 8.8. Τις χρειάζομαι στις συνδέσεις των αξόνων κίνησης με διαφορικά και σασμαν.
Ξέρεις αν αυτός ο Τσαμουρης στέλνει επαρχία λίγα κομάτια...γιατί από ότι βλέπω μόνο πολλαπλάσια της συσκευασίας των 200 τεμαχίων μπορείς να παραγγείλεις.

daz
13/10/2016, 11:27
Το κατά προτίμηση πήγαινε στο φλατζωτες! ������ Χρειάζομαι 10.9 αλλά δυστυχώς Κομοτηνή δεν έχω βρει! Όλοι έχουν 8.8. Τις χρειάζομαι στις συνδέσεις των αξόνων κίνησης με διαφορικά και σασμαν.
Ξέρεις αν αυτός ο Τσαμουρης στέλνει επαρχία λίγα κομάτια...γιατί από ότι βλέπω μόνο πολλαπλάσια της συσκευασίας των 200 τεμαχίων μπορείς να παραγγείλεις.

Πάρε τηλ!

Βίδες έχει και η παμ.επε (google it) στη Θεσσαλονίκη που σου στέλνει ότι ποσότητα θέλεις. (μτφ 3 ευρώ).

THEOD
13/10/2016, 13:54
Μιας και εδώ μιλάτε για βίδες, θα τολμήσω μια ερώτηση ελπίζοντας να μην με πάρετε με τι πέτρες...
Σε γυψοσανίδα οροφής θέλω να βιδώσω βάση για μεταλλικά στόρια...Μεγάλο βάρος δεν είναι, αλλά κάποιο σχετικό ζόρι από το καθημερινό ανέβα-κατέβα θα έχει...Υπάρχουν ειδικές βίδες ή ούπα για βίδωμα σε γυψοσανίδα και πως τα ζητάω ???

daz
13/10/2016, 15:02
Μέσα στη βίδα γυψοσανίδας έχει κανονικό ούπα στο οποίο βιδώνει η εξωτερική βίδα.
370333

daz
13/10/2016, 15:07
Τα ούπα γύψοσανίδας είναι αυτά νομίζω.
370337

duke200
13/10/2016, 16:24
μεχρι να τα μαθω οτι υπαρχουν ειδικά ουπα χαλασα το μισο ταβανι για να βαλω 2 φωτιστικά. Τα δευτερα καλύτερα, αλλα για λίγο βάρος και τα πρώτα πιάνουνε.

THEOD
13/10/2016, 16:29
Τόξερα εγώ ότι είστε αετοί... :D
Και δεν με λέτε ρε παλουκάρια άμα γνωρίζετε...Αυτές τις βίδες-ούπα γυψοσανίδας τις βρίσκω και στα συνοικιακά χρωματοπωλεία ή πρέπει να ψαχτώ αλλού ???

duke200
13/10/2016, 16:38
εχει παντού, ακόμα και στο ΙΚΕΑ/πρακτικερ

gaganian
13/10/2016, 17:47
Πάρε τηλ!

Βίδες έχει και η παμ.επε (google it) στη Θεσσαλονίκη που σου στέλνει ότι ποσότητα θέλεις. (μτφ 3 ευρώ).

Δεν έχει η ΠΑΜ και όσοι άλλοι βρήκα στέλνουν μόνο χονδρική κουτί των 200 τεμαχίων!
Ρε παιδιά ένα μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει βίδες λιανική και να έχει εξάγωνες 10.9 δεν υπάρχει?
Μέχρι και βίδες από Αμερική θα παραγγείλω!:eek:
LOL

lykourgi
13/10/2016, 23:10
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω Εξαγωνες βίδες M8x30mm 10.9 κατά προτίμηση φλατζωτες και αντίστοιχα παξιμάδια κλάσης 10 κατά προτίμηση ασφαλειας?
Αν δεν βρω παξιμάδια ασφαλείας τι γκοβερ και ροδελες πρέπει να πάρω? Έχουν και αυτά κλάσεις?
Βοηθατε παλικάρια...

Edit: και σε συσκευασία μικρότερη των 100 τεμαχίων!
Googlαρε, Θαναηλάκης ή Δαμίγος και πάρε τηλέφωνο.
Δίνουν και τεμάχια.

daz
13/10/2016, 23:28
Διαχώρισα το θέμα αφενός για να το δουν περισσότεροι και αν μπορούν να βοηθήσουν και αφετέρου γιατί ήταν ψιλοάσχετο με το άλλο.


Τις χρειάζομαι στις συνδέσεις των αξόνων κίνησης με διαφορικά και σασμαν.


Είναι πολλοί αυτοί που πουλάνε βίδες και υπάρχουν και αρκετά εξειδικευμένα, ούτε εγώ τα ξέρω. Πήρες τηλέφωνο τον τσαμούρη και σου είπε ότι πουλάει μόνο 200αδες?
Ένα γρήγορο search στον googlh θα σου δώσει δεκάδες επιλογές. (https://www.google.gr/search?q=%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=7vj_V8DCIMz5UP2blOgK)

Ακόμα πιο εύκολο είναι όταν ξέρεις το iso της βίδας που ψάχνεις. (όταν βρω τον κατάλογο θα τον ποστάρω).

Κάποια μαγαζιά που έχουν ανταλλακτικά αυτοκινήτων δεν αποκλείεται να έχουν και βίδες, κυρίως περίεργες ακριβώς για τα σημεία που χρειάζεσαι.
ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΒΙΔΕΣ ΣΕ 200ΑΔΕΣ εκτός και αν πουλάνε χοντρική. Τις μετράνε μια μία και όσοι βαριούνται τις ζυγίζουν (τις φθηνές). Υπάρχουν βίδες που κοστίζουν πάνω από 10 ευρώ η μία.

Αν δεν καταφέρεις να βρεις από κανέναν, μπορείς πάντα να παραγγείλεις με τον κωδικό του κατασκευαστή. Ακόμα και αν δεν ξέρεις το part number θα στο βρουν και θα στις παραγγείλουν, αν δεν τις έχουν, ακόμα και αν χρειάζεσαι μόνο μία. Ακόμα και οι βίδες στις μηχανές και στα αμάξια μας είναι ανταλλακτικό που ο κατασκευαστής το παρέχει.

lykourgi
13/10/2016, 23:47
Μιας και εδώ μιλάτε για βίδες, θα τολμήσω μια ερώτηση ελπίζοντας να μην με πάρετε με τι πέτρες...
Σε γυψοσανίδα οροφής θέλω να βιδώσω βάση για μεταλλικά στόρια...Μεγάλο βάρος δεν είναι, αλλά κάποιο σχετικό ζόρι από το καθημερινό ανέβα-κατέβα θα έχει...Υπάρχουν ειδικές βίδες ή ούπα για βίδωμα σε γυψοσανίδα και πως τα ζητάω ???
Προτίμησε τέτοιου τύπου : http://ergaliothiki.gr/katigories-pro-onton/eidi-stereosis-vusmata/metallika-vusmata-gupsosanidas-me-vida-fm-tmc-10-temaxia-epilegete-megethos
Είναι πολύ ανθεκτικότερο από τα υπόλοιπα.
Υπάρχουν δύο τύποι, αν ή γυψ/δα σου είναι μονή ή διπλή.
Κανονικά χρειάζεται και εργαλείο εκτόνωσης, αλλά πιστεύω να καταφέρεις να τα βάλεις και χωρίς αυτό, προκειμένου για λίγα τεμάχια.

daz
14/10/2016, 00:02
...

Αυτές θέλεις?

http://www.damigosbros.gr/bides_pinakas.php?cat1=%C2%C9%C4%C5%D3&cat2=%C2%DF%E4%E5%F2%20%EC%E5%20%F3%F0%E5%DF%F1%F9%EC%E1%20%E3%E9%E1%20%F0%E5%F1%E9%EA%FC%F7%EB%E9%E F&id=223

http://www.damigosbros.gr/bides_pinakas.php?cat1=%C2%C9%C4%C5%D3&cat2=%C2%DF%E4%E5%F2%20%EC%E5%20%F3%F0%E5%DF%F1%F9%EC%E1%20%E3%E9%E1%20%F0%E5%F1%E9%EA%FC%F7%EB%E9%E F&id=224

gaganian
14/10/2016, 06:43
Ναι τέτοιες θέλω αλλά και τα αντίστοιχα παξιμάδια τα οποία δεν τα έχει ο συγκεκριμένος...έχει μόνο ανοξείδωτο.
Θα μπορούσα να τα παραγγειλω από την αντιπροσωπία αλλά έχουν 110 ευρώ οι 20 βίδες...καλύτερα να παραγγειλω 100 βίδες από Αμερική και να πουλησω τις υπόλοιπες στο eBay.:D
Θενκς πάντως
Θα δοκιμασω σήμερα και στον θαναηλακη που πρότεινε ο likourgi

Edit: βρήκα και αυτόν τον κατάλογο με καταστήματα για βίδες... ίσως χρειαστεί και σε κάποιον άλλον http://www.podilates.gr/node/7285

daz
14/10/2016, 10:19
Ναι τέτοιες θέλω αλλά και τα αντίστοιχα παξιμάδια τα οποία δεν τα έχει ο συγκεκριμένος...έχει μόνο ανοξείδωτο.
Θα μπορούσα να τα παραγγειλω από την αντιπροσωπία αλλά έχουν 110 ευρώ οι 20 βίδες...καλύτερα να παραγγειλω 100 βίδες από Αμερική και να πουλησω τις υπόλοιπες στο eBay.:D
Θενκς πάντως
Θα δοκιμασω σήμερα και στον θαναηλακη που πρότεινε ο likourgi

Edit: βρήκα και αυτόν τον κατάλογο με καταστήματα για βίδες... ίσως χρειαστεί και σε κάποιον άλλον http://www.podilates.gr/node/7285

Τα παξιμάδια είναι πολύ φθηνά. Αν δε τα έχει ο ίδιος που θα πάρεις τις βίδες μπορείς να τα πάρεις από άλλον. Θα πληρώσεις βέβαια διπλά μεταφορικά αλλά συνήθως δεν είναι πολλά και σίγουρα θα σου βγουν λιγότερα από αμερική.

Alexandross
14/10/2016, 10:54
Φαντάζομαι για να ξέρεις την κλάση,υλικό και διατομη το μελέτησες με σχεδιαστικό .
Gagagian γράψε μας τι προδιαγραφές θέλεις να σε βοηθήσουμε .

gaganian
14/10/2016, 11:36
Φαντάζομαι για να ξέρεις την κλάση,υλικό και διατομη το μελέτησες με σχεδιαστικό .
Gagagian γράψε μας τι προδιαγραφές θέλεις να σε βοηθήσουμε .

Ρε συ το αυτοκίνητο είναι 25 χρονών ... οι βίδες που έχει στους άξονες κίνησης είναι διάφορες (προφανώς ότι έβρισκαν κατά καιρούς οι μάστορες). Από το repair manual και το ιντερνετ ξέρω πως ενώ τα ευρωπαϊκά έχουν 8mm βίδες, τα ιαπωνικά και τα αμερικάνικα έχουν 10mm γιατί παρουσίαζαν προβλήματα. Επίσης έχω δει (στο ιντερνετ) πως πουλάνε βίδες για αυτή την δουλειά και είναι κλάσης 10.9.
Χρειάζεται να κάνω μελέτη για να θέλω να βάλω βίδες κλασης 10.9 και όχι 8.8 που είναι της σειράς? Τι ζητάω ο καημένος...λίγο πιο ενισχυμένες βίδες από αυτές που πουλάνε τα μπακάλικα!
Θέλω λοιπόν αυτές
http://www.flangebolts.com/shop/m8-1-25x30-hex-flange-bolt-jis-class-10-9-zinc-14830
και αυτά
http://www.flangebolts.com/shop/m8-1-25-hex-serrated-flange-nut-jis-class-10-zinc-14877

Αλλά θα συμβιβαζόμουν και ας μην ήταν JIS και ούτε φλαντζωτά :rolleyes:
Κάπου θα βρω δεν μπορεί...

Edit: Έχει ο Θαναηλάκης θενκς για την βοήθεια ολους...:D

Alexandross
14/10/2016, 12:38
Τώρα που έγινες περιγραφικός κατάλαβα τι ζητάς .Όπως τα έγραψες στην αρχή νόμιζα ότι έκανες καποια μετατροπή και ήσουν στο ψάξιμο .
Anyway αφού έβγαλες άκρη μοναχός σου μια χαρά .

gaganian
14/10/2016, 13:07
Τώρα που έγινες περιγραφικός κατάλαβα τι ζητάς .Όπως τα έγραψες στην αρχή νόμιζα ότι έκανες καποια μετατροπή και ήσουν στο ψάξιμο .
Anyway αφού έβγαλες άκρη μοναχός σου μια χαρά .

Είπαμε έχει πέσει η δουλειά και ασχολούμαστε όλη μέρα με μαστορέματα αλλά ... στο να μελετάω μετατροπές στο σύστημα μετάδοσης κίνησης οχημάτων δεν έχω φτάσει ακόμα!!!
LOL :D

macdeath_s
24/03/2017, 19:26
Δεν βρήκα τπτ πιο σχετικό οπότε το χώνω εδώ.

Σε ορισμένα projects χρειάζεται (δυστυχώς) να στερεώσω racks σε τοίχο τα οποία έχουν και αρκετό βάρος μέσα. Πότε δεν μου άρεσε αυτή η ιδέα για πολλούς λόγους. Χτες λοιπόν που πήγα να αγοράσω ούπα μου πρότειναν τα συγκεκριμένα τα οποία είναι για όλα τα υλικά και επίσης έχουν πολύ καλύτερη εφαρμογή και κράτημα υποτίθεται... Δεν τα χω δουλέψει ακόμα αλλά φαίνονται promising.

380276
380277
380278

dimitrisinside
24/03/2017, 19:37
Δεν βρήκα τπτ πιο σχετικό οπότε το χώνω εδώ.

Σε ορισμένα projects χρειάζεται (δυστυχώς) να στερεώσω racks σε τοίχο τα οποία έχουν και αρκετό βάρος μέσα. Πότε δεν μου άρεσε αυτή η ιδέα για πολλούς λόγους. Χτες λοιπόν που πήγα να αγοράσω ούπα μου πρότειναν τα συγκεκριμένα τα οποία είναι για όλα τα υλικά και επίσης έχουν πολύ καλύτερη εφαρμογή και κράτημα υποτίθεται... Δεν τα χω δουλέψει ακόμα αλλά φαίνονται promising.


απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην αγορα.
Ειναι πιο ακριβα απο τα υπλοιπα αλλα τα αξιζουν.
Τα χρησιμοποιω κι εγω για ραφια κλπ
Και τα απλα, αυτης της εταιριας, να επαιρνες θα την εκανες την δουλεια σου

lykourgi
24/03/2017, 19:37
Η Fischer έχει πολύ ποιοτικά προϊόντα.
Αντιστοίχως καλά είναι και τα Spit.

Διαθέτουν διαφορετικά ούπατ για κάθε υλικό, καθώς και ειδικά εξαρτήματα στήριξης για πολλές διαφορετικές εφαρμογές. Ψάξε λίγο τα site τους, ίσως βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει.

dimitrisinside
24/03/2017, 19:42
ποσο κοστιζουν τα συγκεκριμενα ?

Nektarios2016
24/03/2017, 21:03
Δεν βρήκα τπτ πιο σχετικό οπότε το χώνω εδώ.

Σε ορισμένα projects χρειάζεται (δυστυχώς) να στερεώσω racks σε τοίχο τα οποία έχουν και αρκετό βάρος μέσα. Πότε δεν μου άρεσε αυτή η ιδέα για πολλούς λόγους. Χτες λοιπόν που πήγα να αγοράσω ούπα μου πρότειναν τα συγκεκριμένα τα οποία είναι για όλα τα υλικά και επίσης έχουν πολύ καλύτερη εφαρμογή και κράτημα υποτίθεται... Δεν τα χω δουλέψει ακόμα αλλά φαίνονται promising.

380276
380277
380278

Καινουργια σειρα της fischer ειναι, αν εχω καταλαβει απο το προμοτιον.
Εγω δουλευω τελευταια αυτα

http://www.spit.fr/?Product-information,168&acti_code_fiche=565642&acti_code_ss=charge-legere&acti_code=chevillage
Το πιο τελειο βυσμα που εχω χρησιμοποιησει.
Περιπου 3-4€ τα 100 αν θυμαμαι καλα, σε 6mm

macdeath_s
26/03/2017, 02:36
ποσο κοστιζουν τα συγκεκριμενα ?

6 η 100άρα.