PDA

View Full Version : Πιστονι 53



Thanasis4
16/10/2016, 15:35
Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση.Γνωριζει καποιος εαν στην κεφαλη supra μπορω να βαλω μπομπε ή ημιμπομπε πιστονι κ τι μαρκα...
Σιγουρα γινεται,αλλα δεν θυμαμαι ποιο κανει σιγουρα(ως μαρκα ενωω γιατι καποια εχουν μεγαλυτερο καρουμπαλο)
Γνωριζει καποιος τι μπορω να βαλω για 53mm καποιο αρκετα φθηνο,οχι επωνυμο κ.λπ...
Οποιος ξερει ας απαντησει....

Thanasis4
16/10/2016, 21:00
Κανειςς?????

Thanasis4
17/10/2016, 13:38
?????????

GFawkes
17/10/2016, 14:21
θα απαντουσα

αλλα περιμενω να ερθει ο "γερος" πρωτα να ανοιξει το δρομο και μετα.

Bowleno
17/10/2016, 15:45
θα απαντουσα

αλλα περιμενω να ερθει ο "γερος" πρωτα να ανοιξει το δρομο και μετα.

ο "γέρος" δεν καταδέχεται να ασχοληθεί με βελτιώσεις και αφτερμαρκετ...... :D

kapnias
17/10/2016, 16:36
Aν κρατήσεις μαμά κεφαλή και οχι καποια με μεγάλο χωρο καυσης μήν βάλεις ουτε πομπε ουτε ημιπομπε.
Βαλε φλάτ, γιατι αλλιως η συμπιεση θα ανέβει τοσο που θα θελεις αγωνιστική βενζινη και χωρίς οφελος.
Με το φλάτ η συμπίεση θα ανέβει περίπου απο το 9:1 στο 10:1. Αν πάς σε πομπε ή ημιπομπε θα πάει πανω απο 12:1 χωρίς οφελος αν δεν βαλεις κι αλλα πραγματα άνω.

Thanasis4
17/10/2016, 20:06
Aν κρατήσεις μαμά κεφαλή και οχι καποια με μεγάλο χωρο καυσης μήν βάλεις ουτε πομπε ουτε ημιπομπε.
Βαλε φλάτ, γιατι αλλιως η συμπιεση θα ανέβει τοσο που θα θελεις αγωνιστική βενζινη και χωρίς οφελος.
Με το φλάτ η συμπίεση θα ανέβει περίπου απο το 9:1 στο 10:1. Αν πάς σε πομπε ή ημιπομπε θα πάει πανω απο 12:1 χωρίς οφελος αν δεν βαλεις κι αλλα πραγματα άνω.

Για χαβαλε κ μονο θα το κανω,αλλα θελω να μαθω ποιο πιστονι κανει κ ποιο οχι...Εαν γνωριζει καποιος...

teogtp
17/10/2016, 20:08
Για χαβαλε κ μονο θα το κανω,αλλα θελω να μαθω ποιο πιστονι κανει κ ποιο οχι...Εαν γνωριζει καποιος...

Εγώ ειχα βάλει από κάβα μαξ,αλλά έπεσε κοπτοραπτικη σε φουστες και κορώνα για να μπει.

Thanasis4
17/10/2016, 20:23
Εγώ ειχα βάλει από κάβα μαξ,αλλά έπεσε κοπτοραπτικη σε φουστες και κορώνα για να μπει.

αυτο θελω να γλητωσω το κατεβασμα και αυτα αν βρω καποιο ετοιμο ψαχνω!

kapnias
17/10/2016, 20:25
Τα ημιπομπε απο C70 12V (gb5sp) βγαίνουν πιο χαμηλά απο το φλάτ και χανεις τελικά σε συμπίεση.
Τα πομπέ απο C70 6V (GB0) βγαίνουν στο ιδιο υψος κορώνας και η πόμπα δεν θα χωράει μεσα στη μαμα κεφαλή γιατι θέλει 72αρα 6βολτη ή cdi.
Αν θελεις να πειραματιστεις και να παίξεις πήγαινε σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δες αν η πομπα χωράει στο χωρο καυσης της κεφαλής σου.
Παντως εγω στη θεση σου σε μαμά κεφαλή θα εβαζα φλάτ (GN5).Aυτό ειναι plug n play. ουτε δευτερες φλάτζες, ουτε τεντωμενες καδένες ουτε τιποτα.

Thanasis4
17/10/2016, 20:52
Τωρα φοραω φλατ κανονικα(το πιστονι μου ειναι λιγο πιο μεσα απο τον κυλινδρο δεν φτανει τελειως μεχρι πανω...).
Απλα θελω να δοκιμασω να αναιβασω κιαλλο συμπιεση... ;)

kapnias
17/10/2016, 21:11
Θα την ανεβάσεις με τα χιλιοστα που θα βάλεις.
Απο 9:1 θα πάς 10:1.

Thanasis4
17/10/2016, 21:16
Θα την ανεβάσεις με τα χιλιοστα που θα βάλεις.
Απο 9:1 θα πάς 10:1.

τωρα το εχω με φλατ 53μμ
αν βαλω μπομπε ποσο θα ανεβει η συμπιεση?ή εαν πλανιαρω τον κυλινδρο οχι κεφαλη(γτ το πιστονι μου καθεται ελαχιστα λγ πιο μεσα...)
κ το κατεβασω και με φλατζες οσο πιο λεπτες γινεται θα αναιβει καθολου η συμπιεση?

kapnias
17/10/2016, 21:29
Πομπε με μαμα κεφαλή δεν χωράει σε αυτα τα χιλιοστα. Βάλε πομπε με άλλη κεφαλή.
Το φλάτ πιστόνι σου θα επρεπε να έρχεται προσωπο με τον κυλινδρο στο ΑΝΣ.Αν δεν ερχεται ή φοράς πολλές φλάτζες κάτω ή φοράς λάθος πιστόνι.
Το πιστόνι εσυ το έβαλες ή ετσι το πηρες; Ξερεις απο τι ειναι;
Γενικως τί θελεις να κάνεις;

Thanasis4
17/10/2016, 21:34
Πομπε με μαμα κεφαλή δεν χωράει σε αυτα τα χιλιοστα. Βάλε πομπε με άλλη κεφαλή.
Το φλάτ πιστόνι σου θα επρεπε να έρχεται προσωπο με τον κυλινδρο στο ΑΝΣ.Αν δεν ερχεται ή φοράς πολλές φλάτζες κάτω ή φοράς λάθος πιστόνι.
Το πιστόνι εσυ το έβαλες ή ετσι το πηρες; Ξερεις απο τι ειναι;
Γενικως τί θελεις να κάνεις;

τα πηρα απο μαγαζι δεν ερχετε προσωπο με προσωπο με τον κυλινδρο,στο ΑΝΣ ειναι λιγο πιο μεσα δεν φτανει μεχρι πανω...
μια φλατζα φοραω βασεως κ μια καυσεως.
Λαθος πιστονι δεν ξερω δν νμζ γιατι ειπα κ τα χιλιοστα που θελω αλλα κ για μανησια διαδρομη σουπρα.Μπορει να πλανιαρω τον κυλινδρο να τον κατεβασω να το φερω πιο εξω το πιστονι.
Εγω τα περασα ολα κυλινδρο πιστονι ολα εγω τα περασα...

kapnias
17/10/2016, 21:50
Για το λάθος πιστόνι θα πλανιαρεις τον κυλινδρο;;;;;;;;;
Το σωστό πιστόνι πρεπει να εχει ίδιο υψος και να μην βγαινει πιο χαμηλα!

Thanasis4
17/10/2016, 21:56
Για το λάθος πιστόνι θα πλανιαρεις τον κυλινδρο;;;;;;;;;
Το σωστό πιστόνι πρεπει να εχει ίδιο υψος και να μην βγαινει πιο χαμηλα!

εε ναι,στην ουσια θα "κατεβασω" τον κυλινδρο οχι κ παρα πολυ ωστε να πλησιασουν προσωπο με προσωπο.
Αλλα για να αυξηθει παραπανω κ η συμπιεση.Οχι πως δεν εχει δλδ γτ αν πιασει κατεβενει δυσκολα για 53μμ ειναι πολυ καλη αλλα θελω να πειραματιστω κ λιγο ακμ ;)

vaska
17/10/2016, 22:00
το βλέπω το μπουμ να έρχεται. Πείραμα στο πείραμα βρε τι τραβάνε αυτά τα δόλια τα παπιά. Και από την άλλη μαθαίνεις σχετικά εύκολα και με λίγα έξοδα, αλλά ρε φίλε υπάρχει έτοιμη η πληροφορία και στην δίνουν οι λεβέντες πιο πάνω, γιατί θες σώνει και καλά να το χαλάσεις το έρμο?

Thanasis4
17/10/2016, 22:03
το βλέπω το μπουμ να έρχεται. Πείραμα στο πείραμα βρε τι τραβάνε αυτά τα δόλια τα παπιά. Και από την άλλη μαθαίνεις σχετικά εύκολα και με λίγα έξοδα, αλλά ρε φίλε υπάρχει έτοιμη η πληροφορία και στην δίνουν οι λεβέντες πιο πάνω, γιατί θες σώνει και καλά να το χαλάσεις το έρμο?

δλδ πρεπει να βρω ενα σετ κυλ/στονο καινουργιο ή να παω να παρω αλλο πιστονι?

kapnias
17/10/2016, 22:07
με το παλιο σου το πιστόνι στο χερι να πας να βρεις πιστόνι που αν τα βάλεις διπλα διπλα με ενα πειρο να εχουν το ιδιο υψος.
Το κουτάκι του πιστονιου τί εγραφε επάνω;

Thanasis4
17/10/2016, 22:09
με το παλιο σου το πιστόνι στο χερι να πας να βρεις πιστόνι που αν τα βάλεις διπλα διπλα με ενα πειρο να εχουν το ιδιο υψος.
Το κουτάκι του πιστονιου τί εγραφε επάνω;

Ηonda astrea Supra 53mm
αυτο εγραφε.

απο τν πυρο κ πανω να ειναι ιδια εε?

kapnias
17/10/2016, 22:12
απο τν πυρο κ πανω να ειναι ιδια εε?

Να ειναι ιδια απο τον πυρο και επάνω. Αν θέλεις να του βάλεις πομπε (που δεν σου το συνιστω γιατι θα σφίξει πολύ) πάρε και το μαμα πιστόνι και την κεφαλή στο χερι και δες να βρεις πιστόνι με μικρη πομπα, που να εχει ιδιο υψος στον πειρο αλλα να χωράει στον θαλαμο καυσης.

Thanasis4
17/10/2016, 22:17
Να ειναι ιδια απο τον πυρο και επάνω. Αν θέλεις να του βάλεις πομπε (που δεν σου το συνιστω γιατι θα σφίξει πολύ) πάρε και το μαμα πιστόνι και την κεφαλή στο χερι και δες να βρεις πιστόνι με μικρη πομπα, που να εχει ιδιο υψος στον πειρο αλλα να χωράει στον θαλαμο καυσης.

Ααα εγινε φιλε ευχαριστω πολυ.
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα ο εκκεντροφορος πως αλλαζετε απλα τονα τραβαμε και βγενει και μετα βαζουμε τον καινουργιο ετσι?

teogtp
17/10/2016, 22:25
Την βλεπω την αγκαλιτσα να ερχεται με δρασκελιες.....

kapnias
17/10/2016, 22:31
Αν εχεις την κεφαλή στο χερι, βγάλε δεξια ψυκτρα και βγάλε τον πειρο απο το κοκκοράκι εξαγωγής.
Αν δεν την εχεις στο χερι, κατέβασε το πιστόνι στο ΚΝΣ και με ενα κατσαβίδι κανε μοχλό στο ρεγουλατόρο της βαλβίδας εξαγωγής για να την ανοίξεις. Αλλιώς δεν χωράει να περάσει ο αποσυμπιεστής που ειναι δίπλα στο δεξί ρουλεμάν.

duke200
18/10/2016, 08:52
αμαν πια με τα πομπε πιστονια. οπως έχω ξαναγραψει καθε κεφαλή έχει συγκσκριμένη σχεδίαση, δεν κανουν όλα τα πιστόνια για όλες τις κεφαλές.

Μην ασχολήστε με πομπε πιστονια και λαλακίες. Αν θες να ανεβάζεις συμπίεση, ανεβαινει πλανίζοντας την κεφαλή, 1 βαθμός συμπίεση περίπου για κάθε 1 χλστ που πλανίζεις.

Επίσης καθε 1 βαθμό που ανεβαινει η συμπίεση πρέπει να αυξάνει η διαρκεια των εκκεντροφόρων περίπου 20 μοίρες, αλλιως σπαει το μοτερ.

κι φυσικα όσο ανεβαίνει η απόδοση πρεπει να ανεβαίνει και το ζιγκλερ, αλλιως πάλι σπαει το μοτερ

GFawkes
18/10/2016, 10:31
Συμπερασμα...

επομενο θεμα σε 10 μερες

"Μου εσπασε το μοτερ, τι να κανω;"
:sick:

kapnias
18/10/2016, 20:06
Ενταξει , πάπι ειναι δεν ειναι λαμποργκίνι.Και να το σπασει θα το ξαναφτιάξει
Ασε που, λάθος δεν κάνει αυτος που δεν κάνει τίποτα.
Το ειπε ο ανθρωπος , να παιξει θέλει, οχι να κατoχυρώσει πατέντα για gp :beer:

OldMan
19/10/2016, 15:18
Ναι αλλα δεν μας ειπε τελικα...

Τον εκκεντροφόρο τον τραβηξε και βγήκε..???

OldMan
19/10/2016, 15:20
Τωρα φοραω φλατ κανονικα(το πιστονι μου ειναι λιγο πιο μεσα απο τον κυλινδρο δεν φτανει τελειως μεχρι πανω...).
Μαλακια παιχτηκε φιλαρακι..

(σΕ δωσανε μηχανακι με χώρο καυσης..) :(

Thanasis4
21/10/2016, 12:53
Ναι αλλα δεν μας ειπε τελικα...

Τον εκκεντροφόρο τον τραβηξε και βγήκε..???

Δεν τον εβγαλα ειχα αρκετα πραγματα να κανω. :P

sugariasgeorge
21/10/2016, 18:01
Μαλακια παιχτηκε φιλαρακι..

(σΕ δωσανε μηχανακι με χώρο καυσης..) :(

μπινιαααα !!!