PDA

View Full Version : ΜΑΓΝΗΤΕΣ...



mikes
16/10/2016, 20:51
θελω να κανω μια κατασκευη, μια μικρη μεταλικη θηκη συγκεκριμενα, και χρειαζομαι μαγνήτες σαν αυτους που εχουν τα tank bags.. αλλα δεν εχω ιδεα που θα βρω.. εσεις γνωρίζετε??

Rigas.
16/10/2016, 20:57
http://www.paperworld.gr/91--magnhtes-gia-kataskeyes για δες εδώ.

karellen
16/10/2016, 21:09
θελω να κανω μια κατασκευη, μια μικρη μεταλικη θηκη συγκεκριμενα, και χρειαζομαι μαγνήτες σαν αυτους που εχουν τα tank bags.. αλλα δεν εχω ιδεα που θα βρω.. εσεις γνωρίζετε??
Άνοιξε έναν παλιό σκληρό και βγάλε τους 2 που κατευθύνουν την κεφαλή.Θα πάθεις πλάκα με το άρπαγμά τους!.
Κόντυνε και με ένα τροχαδάκι το λαμάκι που τους κρατά για πιο κομψούς.

mikes
16/10/2016, 21:23
Άνοιξε έναν παλιό σκληρό και βγάλε τους 2 που κατευθύνουν την κεφαλή.Θα πάθεις πλάκα με το άρπαγμά τους!.
Κόντυνε και με ένα τροχαδάκι το λαμάκι που τους κρατά για πιο κομψούς.
καλα τα λες, αλλα παλιο σκληρο που βρίσκουμε... :lol:

wthanasis
16/10/2016, 21:26
Αν σου είναι ευκολότερο βρες από παλιά ηχεία.

karellen
16/10/2016, 21:33
καλα τα λες, αλλα παλιο σκληρο που βρίσκουμε... :lol:

Σε οποιοδήποτε κομπιουτεράδικο θα έχουν παλιούς για ανακύκλωση.
Αν δε βρεις πες μου να σου στείλω 2 (μαγνήτες,όχι σκληρούς!) :cry:

mikes
17/10/2016, 00:11
Αν σου είναι ευκολότερο βρες από παλιά ηχεία.
είναι πολύ χοντροι, δε μου κανουν, θελω παχος το πολύ 5 χιλιοστα.. (γι αυτό αναφερω σαν αυτος που εχουν τα tank bags..)

αληθεια ρε καρελεν, οι μαγνήτες των σκληρων τι παχος εχουν?

basilis_k6
17/10/2016, 00:15
Τσαμπα αλλα αργει λιγο https://www.fasttech.com/search?Magnets%205mm

vaska
17/10/2016, 05:42
δεν διευκρινίζεις πόσο ισχυροί να είναι οι μαγνήτες. Των HDD είναι πανίσχυροι. Εγώ χρησιμοποιώ μαγνήτες όταν λύνω ΝΒ και βάζω τα βιδάκια πάνω να μην σκορπίζουν. Βασανίζομαι να τα ξεκολλήσω. Και αυτοί των ηχείων είναι ισχυροί επίσης. Μια καλή λύση με ήπιο μαγνήτη είναι τα λάστιχα από τις πόρτες των ψυγείων που μέσα έχουν λουρίδες μαγνήτη. Πρέπει και το πάχος να σε βολεύει. Πας σε ένα μαγαζί που επισκευάζει ψυγεία και του ζητάς από κάποιο ανεπισκεύαστο να ξηλώσεις τα λάστιχα από τις πόρτες.

byron
17/10/2016, 06:24
Ψάξε στο eBay για neodymium magnets. Βγαίνουν σε πολύ μικρά μεγέθη, είναι αυτοί που μπαίνουν στο σκληρό. Είναι οι ισχυρότεροι μαγνήτες.

mikes
17/10/2016, 07:10
αυτό που θελω να κανω, είναι χρησιμοποιώντας μια παλια ταμπακιερα, να φτιαξω μια θηκουλα οπου θα βαζω μεσα ψιλα για τα διοδια, και θα τη κολαω στο ρεζερβουάρ..οποτε τα μαγνητακια που θα χρησιμοποιησω θελω να είναι αρκετα ισχυρα ώστε να μη τη ξεκολανε με τον αερα, αλλα όχι τοσο ισχυρα ώστε να μπορω να τη ξεκολαω εγω χωρις να μου παιρνει και το ρεζερβουάρ μαζι, η να μου ξεκολαει ο μαγνήτης από τη θηκη (θα χρησιμοποιησω και κολα ώστε να είναι μονιμος στη θηκη..)

επισης κατι που δεν ανεφερα στο αρχικο ποστ, με αγορες μεσω ιντερνετ δεν εχω σχεση (και ουτε με ενδιαφερει να αποκτησω) πιστωτικη δεν εχω για πληρωμες, οποτε θελω ένα φυσικο κατάστημα στη περιοχη της αθηνας που θα μπορω να παω ο ιδιος να δω ζωντανο μπροστα μου το προϊον και να αγορασω...

Thodoris_vara
17/10/2016, 07:22
Επειδή χρησιμοποιώ χρόνια στις κατασκευές της δουλειάς μου, ένας απο τους καλύτερους Έλληνες προμηθευτές..

http://magnitech.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82/neodymium-magnets/disks-cylinder/

Πάρε ένα τηλ και πήγαινε, είναι όλα ετοιμοπαράδοτα σχεδόν πάντα..

vardis
17/10/2016, 07:23
Εχω ένα παλιό tankbag στο σπίτι που δεν χρησιμοποιώ στη μηχανή αλλά το έχω σαν αποθηκευτικό χώρο. Το απόγευμα μπορώ να το δω, να ξηλώσω τους μαγνήτες και να σου τους στείλω άν σου κάνουν. Είμαι Χανιά όμως....

karellen
17/10/2016, 12:31
αυτό που θελω να κανω, είναι χρησιμοποιώντας μια παλια ταμπακιερα, να φτιαξω μια θηκουλα οπου θα βαζω μεσα ψιλα για τα διοδια, και θα τη κολαω στο ρεζερβουάρ..οποτε τα μαγνητακια που θα χρησιμοποιησω θελω να είναι αρκετα ισχυρα ώστε να μη τη ξεκολανε με τον αερα, αλλα όχι τοσο ισχυρα ώστε να μπορω να τη ξεκολαω εγω χωρις να μου παιρνει και το ρεζερβουάρ μαζι, η να μου ξεκολαει ο μαγνήτης από τη θηκη (θα χρησιμοποιησω και κολα ώστε να είναι μονιμος στη θηκη..)

χαχαχα το ίδιο έκανα με ένα MP3 player,του κόλλησα πίσω του έναν τέτοιο και το είχα μπροστά μου στο ρεζερβουάρ του ΧΤ για να το ελέγχω πλήρως!
2-3mm πάχος το μαγνητάκι + 2 το λαμάκι που εδράζεται. Ο μαγνήτης είναι το μικρό.
371045

371046

Coyote.V
17/10/2016, 13:08
Ρε Μικέ μου έριξες ιδέα και άρχισα να ψάχνομαι για κερματοθήκες για να κάνω και εγώ την πατέντα.

Από αυτό που είδα φρίκαρα... σε σκρουτζομάγαζο αυτή που ήθελα κάνει 32€ και επειδή είναι μακρυά το μαγαζί κόστος μεταφορικών άλλα 2,50€ ... σύνολο 34,5€ !!!

Μπαίνοντας στο ebay βρήκα ακριβώς την ίδια με 1,59€ και δωρεάν μεταφορικά από Χόνγκ Κόνκ ... Κάποιος μας κάνει πλάκα λέμε :rolleyes:

Desperado
17/10/2016, 13:23
Επειδή χρησιμοποιώ χρόνια στις κατασκευές της δουλειάς μου, ένας απο τους καλύτερους Έλληνες προμηθευτές..

http://magnitech.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82/neodymium-magnets/disks-cylinder/

Πάρε ένα τηλ και πήγαινε, είναι όλα ετοιμοπαράδοτα σχεδόν πάντα..


Όπως σου λέει και ο σύντροχος, έχει μεγάλη ποικιλία και θα βρεις τα πάντα!!

Coyote.V
17/10/2016, 13:32
Όσον αφορά το θέμα με τα μαγνητικά θα μπορούσες να βρεις από αυτά που κολλάνε στο ψυγείο. Μερικά από αυτά είναι μαλακά για να μην χαράζουν το ντεπόζιτο με καλή δύναμη στο κόλλημα τους και κάποια κόβονται και με ψαλίδι.

zannisvel
17/10/2016, 13:45
Δε βαζετε καμια φωτογραφια γιατι φαινεται πολυ ενδιαφερον;

virus
17/10/2016, 15:37
Επειδή χρησιμοποιώ χρόνια στις κατασκευές της δουλειάς μου, ένας απο τους καλύτερους Έλληνες προμηθευτές..

http://magnitech.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82/neodymium-magnets/disks-cylinder/

Πάρε ένα τηλ και πήγαινε, είναι όλα ετοιμοπαράδοτα σχεδόν πάντα..

κι επαυξανω εχει πραμα....

mikes
17/10/2016, 19:47
σας ευχαριστω πολύ ολους, με βοηθήσατε αρκετα μπορω να πω..


Δε βαζετε καμια φωτογραφια γιατι φαινεται πολυ ενδιαφερον;

μιας και το ζητησες, εχω λοιπον αυτή τη ταμπακιερα:

371147

371148

371149

θελω στο κατω μερος της να κολησω έναν-δυο μαγνήτες (αναλογα το μέγεθος τους, η θηκη είναι περιπου οσο ένα 25αρι πακετο τσιγαρων)
ώστε να τη βαζω στο ρεζερβουάρ και μεσα να εχω ψιλα για τα διοδια.. εκει που είναι το λαστιχακι θα γατζωνω τις αποδειξεις..
είναι ο μονος τροπος που βολευει με τα γαντια και όταν δεν εχω το tank bag..

virus
17/10/2016, 20:07
θα σου ανοιξει με τους κραδασμους.

αλλη λυση ειναι ενας κερματοδεκτης οπως ειχανε οι παλιοι εισπρακτορες στα λεωφορεια. το μικρο θα παρεις βεβαια.

οπως ειναι το δινεις στον διοδιατζη και παιρνει τα λεφτα που θε.

DrEvil
17/10/2016, 20:23
Μαγνητες, ταμπακιερες, διοδια και μαλακιες!

Δωσε το ρημαδι σου, παρε ενα 1000, ξηλωσε την πινακιδα και αρχισε τα πιστολια ρε! :p
Α! Θα πρεπει να ανοιγεις και το γκαζι ομως...
Οφου.... ολα εγω θα στα λεω!:rolleyes:

mikes
17/10/2016, 20:36
Μαγνητες, ταμπακιερες, διοδια και μαλακιες!

Δωσε το ρημαδι σου, παρε ενα 1000, ξηλωσε την πινακιδα και αρχισε τα πιστολια ρε! :p
Α! Θα πρεπει να ανοιγεις και το γκαζι ομως...
Οφου.... ολα εγω θα στα λεω!:rolleyes:είμαι μαζοχα.. θελω να πλερωνω για να νιωθω τον κινδυνο..

mikes
17/10/2016, 20:37
θα σου ανοιξει με τους κραδασμους.

αλλη λυση ειναι ενας κερματοδεκτης οπως ειχανε οι παλιοι εισπρακτορες στα λεωφορεια. το μικρο θα παρεις βεβαια.

οπως ειναι το δινεις στον διοδιατζη και παιρνει τα λεφτα που θε.
δε νομιζω να ανοιξει.. η ταμπακιερα παρολο που είναι διαφημιστικη ειναι αρκετα καλοφτιαγμενη, και με το μηχανακι δεν εχω ιδιεταιρο πρόβλημα με τους κραδασμούς..

stefanos
17/10/2016, 20:45
Η καλύτερη λύση είναι η "ανακύκλωση" σκληρού.
Θα τον ξεκολλήσεις από το λαμάκι.
Το πιθανότερο είναι ότι θα κρατάει την ταμπακιέρα ακόμα και αν τον βάλεις από την μέσα μεριά (δεν θα χαλάσεις και το χρώμα).

konkost
18/10/2016, 06:55
Οι μαγνητες απο σκληρο δισκο ειναι πολυ δυνατοι! Και μπορεις να τους ξεκολησεις απο το λαμακι που ειναι κολλημενοι χτυπωντας τους υπο γωνια με ενα κατσαβιδι και σφυρι
Κατοπιν μπορεις να βαλεις εναν ή δυο μεσα στην ταμπακερα και οχι απο κατω Στο κατω μερος της ταμπακερας μπορεις να κολλησεις με ταινεια διπλης οψης ενα κομματι υφασμα τσοχα ή αλλο μαλακο ωστε να μην σημαδεψεις το ρεζερβουαρ
Βαζοντας τους μαγνητες μεσα στην ταμπακερα πανω σε αυτους θα κολλανε και τα κερματα (μονοευρα-διευρα) και δεν θα κοπανανε σε καθε λακουβα

Εχω χρησιμοποιησει τετοιους μαγνητες απο σκληρους δισκους σε αυτοσχεδιο πανελ σε τοιχο ωστε να τοποθετω αμεσα πανω του καποια εργαλεια

(Οι σκληροι δισκοι μεσα εχουν και κατι ομορφες μεγαλες αλουμινενιες ροδελες οι οποιες ολο και καπου χρειαζονται!)

AXL954
22/10/2016, 17:27
Καλησπέρα

Πριν περιπου δυο χρόνια,έκανα μια πατέντα με θήκη κινητού, να μπορώ δηλαδή να "κολάω" το κινητό σε μια μεταλλική πλάκα που είχα στο τιμόνι. Βλακεία θα μου πείς, αλλά το έκανα για την πλάκα μου. Πήγα σε ένα μαγαζί που βρήκα στο ιντερνετ στον σταθμό ηλεκτρικού Αττική. εκεί είχε σε διαφορες διαμέτρους και πάχη , μαγνήτες νεοδημιου (η rare earth όπως ισως το βρεις και στο ιντερνετ). Εχουν απίστευτη δύναμη που έτσι και κολλήσουν μεταξύ τους, μόνο με μαχαιράκι ή φαλτσετα χωρίζουν.

mikes
22/10/2016, 17:44
Καλησπέρα

Πριν περιπου δυο χρόνια,έκανα μια πατέντα με θήκη κινητού, να μπορώ δηλαδή να "κολάω" το κινητό σε μια μεταλλική πλάκα που είχα στο τιμόνι. Βλακεία θα μου πείς, αλλά το έκανα για την πλάκα μου. Πήγα σε ένα μαγαζί που βρήκα στο ιντερνετ στον σταθμό ηλεκτρικού Αττική. εκεί είχε σε διαφορες διαμέτρους και πάχη , μαγνήτες νεοδημιου (η rare earth όπως ισως το βρεις και στο ιντερνετ). Εχουν απίστευτη δύναμη που έτσι και κολλήσουν μεταξύ τους, μόνο με μαχαιράκι ή φαλτσετα χωρίζουν.
και που είναι αυτό το μαγαζι?

AXL954
22/10/2016, 19:04
και που είναι αυτό το μαγαζι?

Τώρα μπήκα στο street view για να το θυμηθώ. Λεγεται magnitech στην Πιπινου 120. Είναι ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι με ενα πολύ ευγενικό ιδιοκτήτη. Οταν πήγα τότε είχε μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές. Έχει και ιστοσελίδα magnitech.gr

mikes
22/10/2016, 20:07
Τώρα μπήκα στο street view για να το θυμηθώ. Λεγεται magnitech στην Πιπινου 120. Είναι ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι με ενα πολύ ευγενικό ιδιοκτήτη. Οταν πήγα τότε είχε μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές. Έχει και ιστοσελίδα magnitech.gr
αα μαλιστα, το ιδιο μαγαζι που προτειναν δυο-τρεις σε προηγουμενα σχολια δλδ.. οκ! θενκς..

FotisFz1
22/10/2016, 20:25
απ οτι καταλαβα οι νεοδυμιου ειναι οι πιο ισχυροι σωστα?
απο κει και περα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξερουμε ποσο ισχυρος ειναι ο καθενας
π.χ. δυο μαγνητες ιδιου μεγεθους θα ειναι το ιδιο ισχυροι ή παιζει ρολο και κατι αλλο?

basilis_k6
22/10/2016, 20:39
απ οτι καταλαβα οι νεοδυμιου ειναι οι πιο ισχυροι σωστα?
απο κει και περα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξερουμε ποσο ισχυρος ειναι ο καθενας
π.χ. δυο μαγνητες ιδιου μεγεθους θα ειναι το ιδιο ισχυροι ή παιζει ρολο και κατι αλλο?

οποιοςδηποτε νοεδημιου ειναι αρκετα δυνατος για καθε υλοποιηση αναλογα το μεγεθος του. δεν ξερω αν υπαρχει καποια μετρηση για του μαγνητες αλλα ενας 5χ5cm νεοδημιου κολλαει πανω σε μεταλο και δεν βγαινει αν δεν εχει αλλο υλικο αναμεσα. Θυμαμαι καποτε κολλησαμε εναν πολύ ισχυρο μαγνητη 10cm σε μια ντουλαπα. 12 χρονια μετα που επρεπε να φυγει η ντουλαπα εφυγε με το μαγνητη. δεν καταφεραμε ποτε να τον βγαλουμε