PDA

View Full Version : Εναλλακτικός πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας - protergia



jtoros
17/10/2016, 14:35
Καλημέρα συμφορουμίτες.

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας και δη της Protergia;
Με ενδιαφερει κυρίως η εμπειρία σας ως πελάτες και όχι οικονομικά ωφέλη, μιας και αυτά τα γνωρίζω.
Εϊναι συνεργάσιμοι;
Έχουν υποστήριξη μετά τη σύνδεση, ή σε γράφουν αν έχεις κάποιο πρόβλημα;

Και ό,τι άλλο θεωρείτε σημαντικό, είναι ευπρόσδεκτο.


Ευχαριστώ

anavatis19
17/10/2016, 16:54
νομιζω δεν συμφερει φιλε..ειναι πιο φθηνοι μεν αλλα το παγιο στη δεη θα το πληρωνεις κανονικα.ενα ποσο τουλαχιστον γιατι δεν αποδεσμευεσαι 100% απο αυτην..δεν ειναι οπως στο τηλεφωνο.

vaska
17/10/2016, 18:02
watt & volt έχω, μια χαρά συνεργάσιμοι είναι, δεν σε δεσμεύουν και με συμβόλαιο χρονικά (όποτε θες την κοπανάς), και μηνιαίος λογαριασμός, και ειδοποίηση μέσω email και έκπτωση στους συνεπείς στην πληρωμή πελάτες. Από τον 5ο τρέχοντος έτους είμαι πελάτης τους και δεν έχω παράπονο. Δεν είναι οι οικονομικότεροι αλλά θεωρώ οι πιο τίμιοι όσον αφορά τις δεσμεύσεις.

virus
17/10/2016, 18:25
σορυ για την σφηνα....

ο λογος για να αλαξει καποιος παροχο ρευματος;

αμα δεν υπαρχει οικονομικο συμφερον τοτε ποιες ειναι οι καλυτερες παροχες; ρευμα ειναι και δεν υπαρχει ποιοτητα ρευματος.

vaska
17/10/2016, 18:32
σορυ για την σφηνα....

ο λογος για να αλαξει καποιος παροχο ρευματος;

αμα δεν υπαρχει οικονομικο συμφερον τοτε ποιες ειναι οι καλυτερες παροχες; ρευμα ειναι και δεν υπαρχει ποιοτητα ρευματος.


Υπάρχει διαφορά

http://www.allazorevma.gr

BLiTzER
17/10/2016, 19:39
Θυμάστε τι είχε γίνει τελευταία φορά που κάποια άλλη εταιρεία ανέλαβε το ρεύμα των νοικοκυριών ε; :lol:

nickald
17/10/2016, 19:41
Θυμάστε τι είχε γίνει τελευταία φορά που κάποια άλλη εταιρεία ανέλαβε το ρεύμα των νοικοκυριών ε; :lol:

κατι πηρε το αυτι μου για σουαρε στη Μυκονοοοοοο στην υγεια του κορόιδου.... Δε λεμε το ιδιο ε?

amyroukai
17/10/2016, 19:43
Η διαφορά Blitz είναι πως τώρα είναι οι συμπαραγωγοί στην μέση, δεν είναι έμποροι απλά. Αρκετοί από αυτούς δηλαδή, όχι όλοι.

Από την πρωτέργεια αν δεν λανθάνω, μου είχαν πει για 15% κάτω από την ΔΕΗ γενικά, χωρίς πέναλτι συμβολαίου (δηλαδή φεύγεις όποτε θέλεις) και με τους πρώτους έξι μήνες χρέωση νυχτερινού όλο το 24ωρο.

Το κακό είναι ότι δεν κράτησα τηλέφωνο του υπαλλήλου και όσες φορές ξαναπήραν δεν ημουν σπίτι :lol:

BLiTzER
17/10/2016, 19:47
Το θέμα είναι ότι, στην Ελλάδα τουλάχιστον, οι εναλλακτικοί πάροχοι κρίνονται απολύτως αναξιόπιστοι. Γι'αυτό ο κόσμος πάντα καταλήγει σε ΟΤΕ και ΔΕΗ. Κακώς, βέβαια, γιατί η τσέπη μας χάνει, αλλά καλύτερα ασφαλής...

Μακάρι να αλλάξει σύντομα αυτό.

amyroukai
17/10/2016, 19:50
Για το ρεύμα τουλάχιστον, επειδή στο πως φτάνει στο σπίτι σου δεν αλλάζει το παραμικρό (ακόμα και η διαδικασία μέτρησης εξακολουθεί να γίνεται από την ΔΕΗ από ότι μου είπαν) θέμα "αναξιοπιστίας" δεν υπάρχει. Το μόνο θέμα είναι αυτό που είπες, θεωρώ πως αυτός που έχει ένα εργοστάσιο παραγωγής δεν είναι αεριτζής να πάρει μερικά μύρια και να φύγει, έχει επενδύσει αρκετά παραπάνω σε εγκαταστάσεις κλπ.

basilis_k6
17/10/2016, 20:30
το ρευμα που σου κανουν εκτπωση ειναι φθηνο και στη δεη. Βασικα ειναι παμφθηνο και μονο μερικοι με τεραστια καταναλωση θα δουν διαφορα. Δεν πληρωνουμε ρευμα στη δεη. Ολα τα αλλα πληρωνουμε και θα τα πληρωνετε και στους αλλους.

vaska
17/10/2016, 20:47
Θυμάστε τι είχε γίνει τελευταία φορά που κάποια άλλη εταιρεία ανέλαβε το ρεύμα των νοικοκυριών ε; :lol:

Ναι και βέβαια το θυμόμαστε, όπως επίσης θυμόμαστε ότι κατατέθηκε ειδική τροπολογία στην βουλή για να εισπράξουν αυτοί τον ΕΝΦΙΑ (αλλιώς τον έλεγαν τότε), τα τσέπωσαν και μην τον είδατε μην τον απαντήσατε τον Κίτσο τον λεβέντη τον καραμπουζουκλή.
Αλλά έχουν αλλάξει τα πράγματα (αριστερή κυβέρνηση γαρ :lol:). Έχουν οικονομικότερο τιμολόγιο οι εναλλακτικοί πάροχοι και δίνουν και κάποιες επιπλέον εκπτώσεις από τις βασικές τιμές. Τρελή διαφορά δεν θα δεις μιας και όλα τα υπολοιπα που βαρύνουν έναν πελάτη της ΔΕΗ βαρύνουν κι εσένα που είσαι σε εναλλακτικό πάροχο. Κακό δεν είναι όμως, όπου μπορείς να γλιτώσεις έστω και λίγα δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνεις. Πάντως στην W&V που είμαι εγώ ο πωλητής είναι σε διαρκή επικοινωνία μαζί μου για ότι νεότερο σε προσφορά ή έκπτωση βγει. Δεν κάναμε την σύνδεση και με ξέχασε. Και άμεσοι, σε ότι έχω ζητήσει.

teogtp
17/10/2016, 20:49
Ναι και βέβαια το θυμόμαστε, όπως επίσης θυμόμαστε ότι κατατέθηκε ειδική τροπολογία στην βουλή για να εισπράξουν αυτοί τον ΕΝΦΙΑ (αλλιώς τον έλεγαν τότε), τα τσέπωσαν και μην τον είδατε μην τον απαντήσατε τον Κίτσο τον λεβέντη τον καραμπουζουκλή.
Αλλά έχουν αλλάξει τα πράγματα (αριστερή κυβέρνηση γαρ :lol:). Έχουν οικονομικότερο τιμολόγιο οι εναλλακτικοί πάροχοι και δίνουν και κάποιες επιπλέον εκπτώσεις από τις βασικές τιμές. Τρελή διαφορά δεν θα δεις μιας και όλα τα υπολοιπα που βαρύνουν έναν πελάτη της ΔΕΗ βαρύνουν κι εσένα που είσαι σε εναλλακτικό πάροχο. Κακό δεν είναι όμως, όπου μπορείς να γλιτώσεις έστω και λίγα δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνεις. Πάντως στην W&V που είμαι εγώ ο πωλητής είναι σε διαρκή επικοινωνία μαζί μου για ότι νεότερο σε προσφορά ή έκπτωση βγει. Δεν κάναμε την σύνδεση και με ξέχασε. Και άμεσοι, σε ότι έχω ζητήσει.

Πες μου ότι σε θυμήθηκε και στου Αγίου Βαλεντίνου. .......







:tooth:

vaska
17/10/2016, 20:53
Πες μου ότι σε θυμήθηκε και στου Αγίου Βαλεντίνου. .......







:tooth:

Δεν τα είχαμε τότε βρε χαζέ, μετά τα φτιάξαμε

byron
17/10/2016, 20:53
Να θέλεις να ρωτήσεις κάτι, και να μην χρειάζεται να φας 2 μέρες πάνω από ενα τηλέφωνο που δεν το σηκώνει κανείς.
Ανεκτίμητη αξία.

Sapadak
18/10/2016, 07:58
Να θέλεις να ρωτήσεις κάτι, και να μην χρειάζεται να φας 2 μέρες πάνω από ενα τηλέφωνο που δεν το σηκώνει κανείς.
Ανεκτίμητη αξία.

Που ισχύει αυτό?

jtoros
18/10/2016, 08:02
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Ο λόγος για να φύγεις από τη ΔΕΗ είναι απλά και μόνο ανταγωνιστικός. Πόσοι από εσάς δεν έχετε πάρει την εταιρία κινητής που σας έχει πελάτη χρόνια και να πείτε "Η τάδε εταιρία μου δίνει το ίδιο πακέτο με Χ ευρώ το μήνα" ώστε να πετύχετε την ίδια τιμή στον πάροχό σας; Για τον ίδιο ακριβώς λόγο σκέφτομαι να φύγω, για να ενισχυθούν οι μικροί και να θορυβηθεί ο μεγάλος, ώστε να αναπτυχθεί ανταγωνιστικότητα.
Για το θέμα αξιοπιστίας, εμένα μου είπαν ότι έχουν δικά τους εργοστάσια παραγωγής ρεύματος με φυσικό αέριο, φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες, οπότε σίγουρα δεν είναι απολοί μεσάζοντες όπως την ιστορία πριν μερικά χρόνια. Το επιβεβαίωσα στο site τους. Επίσης η κοπέλα μου ανέφερε ότι η κατάσταση είναι διαφορετική γιατί πλέον η παραγωγή ενέργειας έχει απελευθερωθεί, κάτι που δεν ίσχυε τότε.
Για να με καθησυχάσει μου είπε ότι ηλεκτροδοτούν το δίκτυο της Αττικό Μετρό και το Mall, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.
Τέλος, εγώ ήμουν στην Cosmote χρόνια και όταν τους ζήτησα μια προσφορά για ένα συγκεκριμένο κινητό, με αντιμετώπισαν σαν άγνωστο που μπαίνει σε κατάστημα λιανικής, δίνοντάς μου αστεία προσφορά. H vf σκίστηκε να με ικανοποιήσει στο αίτημά μου. Οι μικροί σε βλέπουν ως πελάτη, οι μεγάλοι ως αναλώσιμο.
Αυτά.
Μάλλον θα τους εμπιστευθώ.
Ευχαριστώ και πάλι για την παράθεση εμπειριών :)

freco
18/10/2016, 08:09
Στην Πρωτέργεια (βλ Μυτηληναίος) δεν πληρώνεις πάγιο στη ΔΕΗ. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν και πρέπει να είναι αλήθεια μιας και μου ήρθε εκκαθαριστικός από τη ΔΕΗ 26 ευρώ. Βλάβες, μετρήσεις κλπ παραμένουν στον ΔΕΔΔΗΕ αφού παραμένουν υπεύθυνοι για το δίκτυο. Το πρώτο εξάμηνο έχεις έπτωση 30% και μετά 15% που απ ότι κατάλαβα χρεώνεται το ρεύμα ως νυχτερινό.
Θα δείξει στον πρώτο λογαριαμό.

byron
18/10/2016, 08:29
Που ισχύει αυτό?

Το να μην σηκώνουν τηλέφωνα? Στην ΔΕΗ...που αλλού?

btw εγώ χρησιμοποιώ elpedison. Δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι τώρα.

Sapadak
18/10/2016, 08:39
Το να μην σηκώνουν τηλέφωνα? Στην ΔΕΗ...που αλλού?

Μπα κανένα πρόβλημα με τη ΔΕΗ, ούτε σε τηλέφωνα ουτε στην ανταπόκριση.

Παίρνω κατευθείαν το τεχνικό στο κινητό του και έρχεται :look:

byron
18/10/2016, 08:45
Μπα κανένα πρόβλημα με τη ΔΕΗ, ούτε σε τηλέφωνα ουτε στην ανταπόκριση.

Παίρνω κατευθείαν το τεχνικό στο κινητό του και έρχεται :look:

Ναι, οκ...καλά. :lol:

AristidisZ
18/10/2016, 08:55
Όποτε τα έχω κοιτάξει πάντως, είδα ότι δεν έχει σοβαρή διαφορά από τη ΔΕΗ, τουλάχιστον στο δικό μου επίπεδο κατανάλωσης

Ένα βασικό θέμα επίσης ήταν ότι αν διάλεγες το Χ πρόγραμμα στην Υ εταιρία, και ανέβαινες λίγο στην κατανάλωση, σε πήδαγαν άνευ πτυέλου

Cpt_Slow
18/10/2016, 09:47
Ναι και βέβαια το θυμόμαστε, όπως επίσης θυμόμαστε ότι κατατέθηκε ειδική τροπολογία στην βουλή για να εισπράξουν αυτοί τον ΕΝΦΙΑ (αλλιώς τον έλεγαν τότε), τα τσέπωσαν και μην τον είδατε μην τον απαντήσατε τον Κίτσο τον λεβέντη τον καραμπουζουκλή.
Αλλά έχουν αλλάξει τα πράγματα (αριστερή κυβέρνηση γαρ :lol:). Έχουν οικονομικότερο τιμολόγιο οι εναλλακτικοί πάροχοι και δίνουν και κάποιες επιπλέον εκπτώσεις από τις βασικές τιμές. Τρελή διαφορά δεν θα δεις μιας και όλα τα υπολοιπα που βαρύνουν έναν πελάτη της ΔΕΗ βαρύνουν κι εσένα που είσαι σε εναλλακτικό πάροχο. Κακό δεν είναι όμως, όπου μπορείς να γλιτώσεις έστω και λίγα δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνεις. Πάντως στην W&V που είμαι εγώ ο πωλητής είναι σε διαρκή επικοινωνία μαζί μου για ότι νεότερο σε προσφορά ή έκπτωση βγει. Δεν κάναμε την σύνδεση και με ξέχασε. Και άμεσοι, σε ότι έχω ζητήσει.

πουλας ως παραγωγός?

panos_zip
18/10/2016, 10:42
Elpedison εχω και εγώ. Νοικιάσαμε σπίτι το καλοκαίρι οπότε έπρεπε να κανω συνδεση απο την αρχή.
Όλα καλά προς το παρόν, διετές συμβόλαιο. Την έβαλα λόγω:
- 1ευρώ την ημέρα για τους πρωτους 5 μηνες ανεξάρτητα με την καταναλωση
- Από τον 6ο μήνα χρεωση ανά Kwh κατα τα γνωστά, αλλά με λιιιγο καλύτερη τιμή από την ΔΕΗ
- Χωρις εγγυηση αν το βαλεις με πάγια εντολή
- Έκπτωση σε οσους πληρώνουν τακτικά
- Χωρις πάγια


Πάντως κάτι που μου έκανε θετική εντύπωση. Τους πήρα τηλεφωνο, την επόμενη (αν θυμαμαι καλά) είχα ρεύμα, και μεσα στην εβδομάδα ήρθε ένας υπάλληλος τους και πήρε ολα τα χαρτιά. Δεν κουνηθηκα καν από τον καναπέ μου..

SYRAMO
18/10/2016, 12:40
1 . Ποιοτητα ενεργειας :το 90% των βλαβων αφορα στον ΔΕΔΔΗΕ που ειναι κοινη ,ενδιαμεση εταιρεια μεταξυ των Προμηθευτων.
Δεν εξαρταται λοιπον η ποιοτητα της ηλεκτροδοτησης απο το αν εχει η οχι δικη του Παραγωγη ο Προμηθευτης . Ειναι θεμα δικτυου που ειναι κοινο για ολους .
2.Κοστος ρευματος :Λιγο πολυ ειναι ολοι παραπλησιοι και η ΔΕΗ μετα την εκπτωση του 15% που δινει τελευταια , αν εξοφλει κανεις εμπροθεσμα ,ισως ειναι και φθηνοτερη ..ΑΛΛΑ μεχρι το 2020 το 50% των πελατων της πρεπει να εχει παει οπωσδηποτε σε αλλη εταιρεια . Απο περυσι εχει ψηφιστει νομος . ( 3ο Μνημονιο )
Αν μεχρι τοτε δεν εχουν φυγει 3.500.000 πελατες απο τη ΔΕΗ "εθελοντικα" , θα φυγουν υποχρεωτικα ..
Η αποθεωση του ελευθερου ανταγωνισμου !
Σε καθε περιπτωση θεωρω βεβαιο οτι οι ιδιωτες δε θα δειξουν την ανεκτικοτητα της ΔΕΗ που καταφερε να της χρωστανε σχεδον 3 δις ευρω !
Οι ιδιωτες δε θα παιξουν με τα εσοδα των , θα ειναι ιδιαιτερα απαιτητικοι ..
Αυτη θα ειναι ισως η πιο εμφανης διαφορα των με οτι θα εχει απομεινει απο τη ΔΕΗ .

amyroukai
18/10/2016, 15:21
πουλας ως παραγωγός?

αν κατάλαβα καλά είναι sales point της εταιρίας, όχι ιδιοκτήτης της.

vaska
18/10/2016, 15:51
πουλας ως παραγωγός?

αν δεν έχεις κάνει λάθος στο "πουλά(ς)" και αναφέρεσαι σε μένα, απαντώ: όχι δεν είμαι παραγωγός απλός πελάτης τους είμαι.

bros 650
18/10/2016, 18:19
Απο την στιγμη που το ρευμα ειναι περιπου το ενα τριτο του λογαριασμου και τα αλλα δυο τριτα ειναι ερτ δημοτικα τελη κτλπ αν δεν εχεις μεγαλη καταναλωση ρευματος ποσο συμφερει να αλλαξεις παροχο;

BLiTzER
18/10/2016, 18:24
Απο την στιγμη που το ρευμα ειναι περιπου το ενα τριτο του λογαριασμου και τα αλλα δυο τριτα ειναι ερτ δημοτικα τελη κτλπ αν δεν εχεις μεγαλη καταναλωση ρευματος ποσο συμφερει να αλλαξεις παροχο;

Περίπου ένα τρίτο.

toyar
19/10/2016, 05:44
κατι πηρε το αυτι μου για σουαρε στη Μυκονοοοοοο στην υγεια του κορόιδου.... Δε λεμε το ιδιο ε?

ααααχ αξεχαστο παρτυ
και πληρωμενο ολο με το ΕΝΦΙΑ του κοσμου ,ωραιες εποχες:smokin:

orloxgr
26/09/2017, 10:07
Γενικα συμφέρει δεν ειναι μόνο οι εκπτώσεις. Εγώ τώρα έβαλα ένα νέο πρόγραμμα από την nrg (http://nrgprovider.com/) που το λένε 5χ5χ5 http://nrgprovider.com/5x5x5
Ουσιαστικά σου δίνει 5 ώρες δωρεάν ρεύμα, κάθε μέρα, για 5 μήνες με την κατανάλωση να την υπολογίζουν στην υψηλότερη χρέωση.
Τα παιδιά ήταν πολύ εξυπηρετικοί και με βοήθησαν σε όλη τη διαδικασία.