PDA

View Full Version : ελαστικα για africa twin (xrv 750)



sugariasgeorge
17/10/2016, 23:30
εφτασε η ωρα για αλλαγη ελαστικων ...
δεν ξερω ποιο απο τα δυο να επιλεξω...
χρηση καθημερινη...
και οι βολτες μου μαζευουν μπολικα χλμ καθε φορα...
το κοστος αποκτησης με αφηνει παντελως αδιαφορο...
περισσοτερη βαρυτητα ''ριχνω'' στο ποιο γλιστραει λιγοτερο και κραταει καλυτερα στο στροφιλικι...
ειδικα σε συνθηκες δικαβαλου και τριβαλιτσου...100 κιλα εγω και 65 η γυναικα...
επισης δεν εχω να αντιμετωπισω δρομους αθηνας στη καθημερινη μετακινηση...(ναυπλιο μενω)...
επισης ''φοραω'' μπρος-πισω white power... φρενα υψηλης...

ευχαριστω για τον χρονο σας !!!:beer:

:a014::a014:



90/90-21+140/80-17 TRAILSMART DUNLOP H

371154

------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------



90/90-21+140/80-17 TOURANCE NEXT **METZELER**

371155

DAYMAN
18/10/2016, 07:22
Dunlop αποδοση απο την πρωτη στιγμη.

zopas
18/10/2016, 07:51
Τα νεχτ εχουν μαλακη γομα, ειναι ακλονητα σε μεγαλες ταχυτητες, και ειναι παντου βεντουζα..τετραγωνιζουν σιγασιγα μετα τα 10.000χλμ και εχουν διαρκεια πανω απο 20.000χλμ..στα μειον τπυς μια ασαφεια στις χαμηλες ταχυτητες που ειναι λιγο ενοχλητικη γενικα ενα πολυ καλο λαστιχο ..

Τα ντανλοπ φαινονται καλυτερα αλλα παρατηρειται το φαινομενο σε πολλες μηχανες να κουνανε..αν μπορεις να κανεις συμφωνια με τον επαγγελματια για αλλαγη τους σε περιπτωση που σου τυχει βαλε τα αλλιως κλαις και πας για αλλα..προσωπικα παθων..

Θα σου προτεινα σημερα αν εχεις χρηματα το πιρελλι τραιλ 2, το λαστιχο αυτο ειναι κορυφη σε ολα αλλα πιο ακριβο...

Καλες βολτες και παντα ορθιος...

akis_trevor
18/10/2016, 14:29
Αν ξεκινάν να τετραγωνιζουν στα 10000,πως στο καλό βγάζουν αλλά τόσα;;;
Στο στρώμα έχω τα ντανλοπ.θα τα χαρακτηριζα ένα σπορ ον οφ ελαστικό.
Στρίβει κάμποσο,εχει μαλακή γομα,με χρήση κυρίως τουριστική με ολίγη πολη,στο 90% δικαβαλος,στα περίπου 10 ξεκινάνε και αυτά να ψιλό τετραγωνιζουν,χωρις όμως να κουνανε ή να γλυστρανε.υπολογιζω μέχρι τα 15000 να εχουν ικανοποιητική απόδοση.

virus
18/10/2016, 16:30
ντανλοπ κι απο μενα. ναι μεν τετραγωνιζουν αλλα αντεχουν πολυ.

zopas
18/10/2016, 17:36
Αν ξεκινάν να τετραγωνιζουν στα 10000,πως στο καλό βγάζουν αλλά τόσα;;;
Στο στρώμα έχω τα ντανλοπ.θα τα χαρακτηριζα ένα σπορ ον οφ ελαστικό.
Στρίβει κάμποσο,εχει μαλακή γομα,με χρήση κυρίως τουριστική με ολίγη πολη,στο 90% δικαβαλος,στα περίπου 10 ξεκινάνε και αυτά να ψιλό τετραγωνιζουν,χωρις όμως να κουνανε ή να γλυστρανε.υπολογιζω μέχρι τα 15000 να εχουν ικανοποιητική απόδοση.

εχω 17.000χλμ με τα νεξτ και ας είναι τετραγωνισμένα...εχουν ακομα καλη αποδοση, δεν εχω γλιστρησει ποτε..με τα ντανλοπ τα ειπαμε...ειχα ψηθει να βαλω το roadsmart 3 αλλα τελικα δεν....να λειπει το βυσσινο αν είναι μετα να μπλέξω με γραφειοκρατια λογω "στραβου ελαστικου" ενώ θα εχω χωσει 240 ευρω, ο βουλκανιζατερ θα σφυριζει αδιαφορα και το πρόβλημα δικο μου...τελικα πολλα "στραβα" ελαστικα βγαζει η ντανλοπ, τι γινεται;

akis_trevor
18/10/2016, 17:41
εχω 17.000χλμ με τα νεξτ και ας είναι τετραγωνισμένα...εχουν ακομα καλη αποδοση, δεν εχω γλιστρησει ποτε..με τα ντανλοπ τα ειπαμε...ειχα ψηθει να βαλω το roadsmart 3 αλλα τελικα δεν....να λειπει το βυσσινο αν είναι μετα να μπλέξω με γραφειοκρατια λογω "στραβου ελαστικου" ενώ θα εχω χωσει 240 ευρω, ο βουλκανιζατερ θα σφυριζει αδιαφορα και το πρόβλημα δικο μου...τελικα πολλα "στραβα" ελαστικα βγαζει η ντανλοπ, τι γινεται;

Και μετζελερ έχουν βγει προβληματικά και μισελεν κλπ κλπ....
Τεσπα.σε λίγο καιρό στο θέμα των ον οφ ελαστικών θα γράψω εντυπώσεις και θα ζητήσω απόψεις κι εγώ...

gior-gos
19/10/2016, 15:11
στα περίπου 10 ξεκινάνε και αυτά να ψιλό τετραγωνιζουν,χωρις όμως να κουνανε ή να γλυστρανε.υπολογιζω μέχρι τα 15000 να εχουν ικανοποιητική απόδοση.


ντανλοπ κι απο μενα. ναι μεν τετραγωνιζουν αλλα αντεχουν πολυ.

Με τα trailmax εβγαλα 21.000 χλμ με τη μπετονιερα

θελανε βεβαια αλλαγη αρκετα νωριτερα (στις 17, βία 18). Απο τις 6 - 7 δεν ειχαν πλεον την αποδοση που ειχαν καινουργια, απο τις 15 και μετα ελεγες "θελουν αλλαγη" και στις τελευταιες 3 - 4 χιλιαδες χιλιομετρα ελεγες "παναγια βοηθα" (δεν μπορουσα να κρατησω καλη ισορροπια στις χαμηλες ταχυτητες λιγο πριν σταματησω στο φαναρι με 5 - 10 χλμ/ωρα, με ποναγαν οι πηχυς μου γιατι απ την ανασφαλεια εσφιγγα το τιμονι, στις στροφες εκανε σκαλοπατι, φχαριστηθηκα κολιες όπου βοηθαγε κι ο δρομος :lol:).

Γενικα εμεινα ευχαριστημενος και γι αυτο πριν 4 μερες ξαναβαλα τα ιδια (trailsmart).

akis_trevor
20/10/2016, 13:41
Με τα trailmax εβγαλα 21.000 χλμ με τη μπετονιερα

θελανε βεβαια αλλαγη αρκετα νωριτερα (στις 17, βία 18). Απο τις 6 - 7 δεν ειχαν πλεον την αποδοση που ειχαν καινουργια, απο τις 15 και μετα ελεγες "θελουν αλλαγη" και στις τελευταιες 3 - 4 χιλιαδες χιλιομετρα ελεγες "παναγια βοηθα" (δεν μπορουσα να κρατησω καλη ισορροπια στις χαμηλες ταχυτητες λιγο πριν σταματησω στο φαναρι με 5 - 10 χλμ/ωρα, με ποναγαν οι πηχυς μου γιατι απ την ανασφαλεια εσφιγγα το τιμονι, στις στροφες εκανε σκαλοπατι, φχαριστηθηκα κολιες όπου βοηθαγε κι ο δρομος :lol:).

Γενικα εμεινα ευχαριστημενος και γι αυτο πριν 4 μερες ξαναβαλα τα ιδια (trailsmart).

Ακριβώς όπως τα λες είναι με τα χλμ.
Δεν ξέρω να ο αντικαταστάτης τους θα είναι τα ίδια αλλα είμαι αρκετά ικανοποιημένος..

sugariasgeorge
21/10/2016, 19:25
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...:beer:

τελικα κατεληξα και την τριτη θα τοποθετηθουν...:):):)

**METZELER**TOURANCE NEXT
371830