PDA

View Full Version : αλλαγη σε ποιο φαρδυ λαστιχο



mallllias
19/10/2016, 11:02
καλησπερα σας..

εχω μια dragstar 650 και πισω φοραει λαστιχο μαμα 170/80/15.

μπορω να βαλω 200/80/15 χωρις να κοψω ραψω ψαλιδι ?

εχει ενα δαχτυλο κενο λαστιχο - ψαλιδι... ο αξονας του διαφορυκου ισως ειναι θεμα? γιατι ειναι ποιο κοντα απ'οτι το ψαλιδι...

sapila racing
19/10/2016, 11:18
καλησπερα σας..

εχω μια dragstar 650 και πισω φοραει λαστιχο μαμα 170/80/15.

μπορω να βαλω 200/80/15 χωρις να κοψω ραψω ψαλιδι ?

εχει ενα δαχτυλο κενο λαστιχο - ψαλιδι... ο αξονας του διαφορυκου ισως ειναι θεμα? γιατι ειναι ποιο κοντα απ'οτι το ψαλιδι...

To 'ενα δάχτυλο' δεν λέει τίποτα.
Αν ο άξονας είναι πιο κοντά τότε απο κει θα περιοριστείς.
200 παντως δεν το βλέπω με τίποτα.
Επίσης να ξέρεις οτι λάστιχο απο λάστιχο διαφέρει σε φάρδος κι άς είναι ίδιο νούμερο στα χαρτια.

amyroukai
19/10/2016, 11:24
κατ' αρχην τρία νούμερα παραπάνω, στην ίδια ζάντα... γίνεται;

GFawkes
19/10/2016, 12:12
Μην το κανεις

θα πηγαινεις ακομη πιο αργα
καιγοντας ακομα πιο πολυ
στριβοντας ακομη λιγοτερο...

180 μπορεις ν αβαλεις και κατα πασα πιθανοτητα να χωρεσει...παραπανω με τιποτε...

byron
19/10/2016, 12:57
καταρχήν, υπάρχουν πιο φαρδιά λάστιχα σε 15" ζάντα?

OldMan
19/10/2016, 15:00
καταρχήν, υπάρχουν πιο φαρδιά λάστιχα σε 15" ζάντα?
Αμα βρεις τπτ Pirelli P400 απο κανα καραφτιαγμενο Autobianchi...

byron
19/10/2016, 15:05
Αμα βρεις τπτ Pirelli P400 απο κανα καραφτιαγμενο Autobianchi...

:tooth: :tooth: :tooth:

OldMan
19/10/2016, 15:08
στριβοντας ακομη λιγοτερο...
Και ειναι κριμα γιατί τωρα το μηχανακι παει συνεχεια "φετες"...

OldMan
19/10/2016, 15:10
To 'ενα δάχτυλο' δεν λέει τίποτα.
:eek::eek:

Μη μας ξενερωνεις απο το πρωτο ραντεβου, ρε φίλος...

viper1
19/10/2016, 15:29
:eek::eek:

Μη μας ξενερωνεις απο το πρωτο ραντεβου, ρε φίλος...

βάλε ένα ποτάκι πρώτα :bawl:

Bob_o_mastoras
19/10/2016, 16:16
Το dragstar το 650 φιλε δεν ειναι για τετοια λαστιχα.. Βασικα κανενα μηχανακι δεν ειναι, εδω που τα λεμε.
Οπως λεει και ο αποπανου θα σερνεται, θα καει τον κ@λο του και θα ζοριζεται και δεν θα στριβει (οχι οτι "μαμα" στριβει αλλα τελωσπαντων :cry:)..

Απλα θα το χαλασεις αν αρχισεις τα χαμηλωματα και τις κοπτοραπτικες για φαρδια λαστιχα κλπ κλπ και οταν το βαρεθεις και θα θες να το πουλησεις δεν θα σου δινουν ουτε 100€..

Κανε καμια ωραια εικαστικη παρεμβαση οπως ενα γουστοζικο βαψιμο, καμια ωραια σελα, τιποτα ψιλα τσιμπλικοκονια και καμια εξατμιση και θα ειναι μια χαρα.

mallllias
20/10/2016, 12:28
bob mastora, το βαψιματακι ειναι στο προγραμμα, οπως κ η εξατμιση...(falcon double groove) ονειρευομαι, αν βρω καμια μεταχειρησμενη ...λεμε παντα..
και η σελα στο προγραμμα ειναι, οπως και το φτερο πισω..
το χαμηλωμα δε γλιτωνει ,θα αλλαξω κεφαλη απο το μονοσοκ, θα βαλω ποιο κοντη κ θα χαμηλωσει σε νορμαλ βαθμο..

byron, ναι παιρνει 200/80/15 σε ζαντα ενοειται 15...

gfawkes ,αφου παιρνει 180/80/15 λεω να κοιταξω για κατι τετοιο...

μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το φαρδυτερο στις 180/80/15 διαστασεις? υπαρχει καποια επωνυμια που συνηθως τα λαστιχα της ειναι ελαφρος φαρδυτερα απο αλλα των ιδιων διαστασεων?

οπως καταλαβατε δε με νοιαζει αντοχη,κρατηματα,ταχυτητα κ τα λοιπα..δεν ειμαι γκαζακιας.. απλα θελω ποιο φαρδυ λαστιχο πισω.. μπρος τα καλοι τι σου ειναι τααα......

AristidisZ
20/10/2016, 12:51
off topic

Μπορεί κάποιος να διορθώσει τον τίτλο του thread ;

Ευχαριστώ

sapila racing
20/10/2016, 12:56
bob mastora, το βαψιματακι ειναι στο προγραμμα, οπως κ η εξατμιση...(falcon double groove) ονειρευομαι, αν βρω καμια μεταχειρησμενη ...λεμε παντα..
και η σελα στο προγραμμα ειναι, οπως και το φτερο πισω..
το χαμηλωμα δε γλιτωνει ,θα αλλαξω κεφαλη απο το μονοσοκ, θα βαλω ποιο κοντη κ θα χαμηλωσει σε νορμαλ βαθμο..

byron, ναι παιρνει 200/80/15 σε ζαντα ενοειται 15...

gfawkes ,αφου παιρνει 180/80/15 λεω να κοιταξω για κατι τετοιο...

μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το φαρδυτερο στις 180/80/15 διαστασεις? υπαρχει καποια επωνυμια που συνηθως τα λαστιχα της ειναι ελαφρος φαρδυτερα απο αλλα των ιδιων διαστασεων?

οπως καταλαβατε δε με νοιαζει αντοχη,κρατηματα,ταχυτητα κ τα λοιπα..δεν ειμαι γκαζακιας.. απλα θελω ποιο φαρδυ λαστιχο πισω.. μπρος τα καλοι τι σου ειναι τααα......

Εχεις υπ όψιν οτι βάζοντας φαρδύτερο λάστιχο στην υπάρχουσα ζάντα το λάστιχο μπαλονάρει αναγκαστικά και αλλάζει το σχήμα του πέλματος?
Αλλάζει επίσης και το ύψος του αναγκαστικά και μπορεί ακόμα και να βρίσκει μπροστά στο ψαλίδι η και στο φτερό.
Αν πας μια διασταση πιο πανω, στο 170 δηλαδή, το μπαλονάρισμα ειναι σε λογικά πλαίσια, αλλά αν πας σε 180 θα είναι αρκετό.
200 παντως στην ζάντα σου δεν μπαίνει, η ζάντα σου πρέπει να είναι 4,5 η 5 ιντσες.

Δες εδω εναν μπούσουλα
http://ridewrightwheels.com/pages/motorcycle-tire-wheel-fitment-chart

BLiTzER
20/10/2016, 12:57
off topic

Μπορεί κάποιος να διορθώσει τον τίτλο του thread ;

Ευχαριστώ

Τι έχει ο τίτλος; Μια χαρά είναι. Να, ψάχνει ποιο φαρδύ λάστιχο να βάλει:


μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το φαρδυτερο στις 180/80/15 διαστασεις?

:lol:

sapila racing
20/10/2016, 13:12
:lol:


Μη γελας, κάποια λαστιχα είναι λίγο φαρδύτερα και καποια λίγο πιο στενά, κι ας ειναι ίδιο νούμερο!

πχ το πίσω Dunlop GP211 racer που βαζουμε για πίστα ειναι λίγο πιο στενό απ το κανονικό.
Ετσι μπαίνει και το 190 σε 5,5 ζάντα που έχουν τα 600ρια.

BLiTzER
20/10/2016, 13:19
Μη γελας, κάποια λαστιχα είναι λίγο φαρδύτερα και καποια λίγο πιο στενά, κι ας ειναι ίδιο νούμερο!

πχ το πίσω Dunlop GP211 racer που βαζουμε για πίστα ειναι λίγο πιο στενό απ το κανονικό.
Ετσι μπαίνει και το 190 σε 5,5 ζάντα που έχουν τα 600ρια.

Μμμ... δε με έπιασες. Θα βγούμε λίγο εκτός θέματος, αλλά θα εξηγήσω, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι το χιούμορ μου δεν είναι πάντα για όλους. :p

Ο Αριστίδισζζζ ήθελε να αλλάξουμε τον τίτλο επειδή το "ποιο φαρδύ" είναι λάθος, καθώς εννοεί προφανώς "πιο/περισσότερο φαρδύ". Ωστόσο, εμπνευσμένος από το quote του που παρέθεσα, παραφράζοντας ελευθέρως και με μπόλικη θέληση, μπορούμε να λάβουμε τον τίτλο ως την ερώτηση "αλλαγή σε ΠΟΙΟ φαρδύ λάστιχο;". Δηλαδή "ποιο φαρδύ λάστιχο να επιλέξω"; Το οποίο είναι σωστό.

Κατά τ'άλλα, ναι, ισχύει αυτό που λες. Είχα θέμα, λόγω αυτού, όταν έψαχνα 160άρια για το DRZ.

sapila racing
20/10/2016, 13:27
Μμμ... δε με έπιασες. Θα βγούμε λίγο εκτός θέματος, αλλά θα εξηγήσω, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι το χιούμορ μου δεν είναι πάντα για όλους. :p

Ο Αριστίδισζζζ ήθελε να αλλάξουμε τον τίτλο επειδή το "ποιο φαρδύ" είναι λάθος, καθώς εννοεί προφανώς "πιο/περισσότερο φαρδύ". Ωστόσο, εμπνευσμένος από το quote του που παρέθεσα, παραφράζοντας ελευθέρως και με μπόλικη θέληση, μπορούμε να λάβουμε τον τίτλο ως την ερώτηση "αλλαγή σε ΠΟΙΟ φαρδύ λάστιχο;". Δηλαδή "ποιο φαρδύ λάστιχο να επιλέξω"; Το οποίο είναι σωστό.

Κατά τ'άλλα, ναι, ισχύει αυτό που λες. Είχα θέμα, λόγω αυτού, όταν έψαχνα 160άρια για το DRZ.

Α καλά δεν πήρα χαμπάρι καν τι παίχτηκε με το 'πιο' και το 'ποιό' ! :p

mallllias
20/10/2016, 13:27
blitzer τα παιδια το λενε οχι εγω, οτι οι διαστασεις μπορει να ειναι ιδιες απο λαστιχο σε λαστιχο διαφορετικων εταιριων αλλα αισθητικα καποια φενονται φαρδυτερα.. αυτο το εχω ακουσει ξανα, δεν ειναι κατι καινουργιο..

οοοοοοφφφφφ... δηλαδη να παραμηνω στο 170 παιδια λετε ετσι?διαφορετικα θα καει παραπανω,δε θα τρεχει,δε θα στριβει,δε θα πουληθει αν πουληθει ικανοποιητικα και θα μπαλοναρει απο πανω..... πεεε ρε π****η

ευχαρηστω sapila racing για το link...

BLiTzER
20/10/2016, 13:30
blitzer τα παιδια το λενε οχι εγω, οτι οι διαστασεις μπορει να ειναι ιδιες απο λαστιχο σε λαστιχο διαφορετικων εταιριων αλλα αισθητικα καποια φενονται φαρδυτερα.. αυτο το εχω ακουσει ξανα, δεν ειναι κατι καινουργιο..

Ισχύει. Δε "φαίνονται" μόνο. Υπάρχουν πραγματικές διαφορές και, μάλιστα, σε μερικά, αρκετά αισθητές (π.χ. 2 180άρια, το ένα μπορεί να είναι 178 και το άλλο 182, τυχαία νούμερα).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις σε κάποιο φόρουμ για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Σίγουρα θα βρεις ποια είναι η μέγιστη διάσταση που μπορείς να βάλεις χωρίς πρόβλημα ή ακόμα και συγκεκριμένα μοντέλα.

Βέβαια ακόμα καλύτερα είναι να μην αλλάξεις διάσταση, αφού δε σου προσφέρει κανένα ουσιαστικό όφελος στο συγκεκριμένο μηχανάκι, πέραν του αισθητικού.

mallllias
20/10/2016, 13:33
αλλαξτετο παιδια δε τρεχει τιποτα, καντετο πιο... σιγα...

sapila racing εχεις κατα νου κανενα λαστιχο που φενεται-ειναι φαρδυτερο στις 170/80/15 διαστασεις...
ενα κλικ ρε παιδι μου... marathon ειναι αυτα που εχει τωρα πανω, και ειναι και του 2008.. ξεραιλα..

mallllias
20/10/2016, 13:35
που ειναι ενα forum για το συγκεκρημενο μηχανακι φιλε μου? στα ελληνικα παντα ...

BLiTzER
20/10/2016, 13:38
Δεν ξέρω, φίλε μου. Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το μηχανάκι. Αυτό είναι δική σου δουλειά. :) Μάλλον δύσκολο να βρεις κάτι, αν θες αποκλειστικά στα ελληνικά.

mallllias
20/10/2016, 13:44
οκ..
παντως αν καποιος ξερει καποιας εταιριας λαστιχο να ειναι φαρδυτερο απο αλλα ιδιων διαστασεων ας ενημερωσει...

ευχαρηστω οπως και να'χει

thunder ace
20/10/2016, 13:49
371742
καταλαβα...κανα τετοιο θες να φτιαξεις.
Δυσκολο(λογο χρηματων,που συνηθως δεν υπαρχουν)αλλα γινετε(αμα υπαρχουν τα φραγκα)

sapila racing
20/10/2016, 13:58
Δεν ξερω για τέτοιο λάστιχο αλλά εδω θα δείς πως θα το έκανες αν δεν σε ένοιαζε το κόστος.

http://www.motorrad-burchard.de/pages/produkte_en.php4?produktwahl=felgen6.00x15XVS650dragstar

Με ζαντα 6 ιντσών, 200 λαστιχο, πατέντα στο ψαλίδι, άλλη σέλλα κλπ κλπ.

thunder ace
20/10/2016, 14:02
λεφτα υπαρχουν..........απλα δεν τα εχουμε εμεις:bawl:

OldMan
20/10/2016, 17:41
οπως καταλαβατε δε με νοιαζει αντοχη,κρατηματα,ταχυτητα κ τα λοιπα..δεν ειμαι γκαζακιας..
Άντε στην ευχη της Παναγιας με το καλο ρε παλικαρι ...:smokin: