PDA

View Full Version : plasti dip εμπειριες και γνωμες



ionized
19/10/2016, 13:59
Εδω και καιρο σκεφτομαι να δοκιμασω να αλλαξω λιγο την εμφανιση της μηχανης μου γιατι η μονοχρωμια μου την βαρεσε
Αφου σκεφτηκα απο αυτοκολητα σε καποια σημεια μεχρι ντυσιμο με ματ ζελατινες επεσε το ματι μου σε αυτο το προιον: http://www.plastidip-hellas.gr/
το εχει δοκιμασει κανεις?γνωριζουμε κατι?

astroman76
19/10/2016, 14:12
Εδω και καιρο σκεφτομαι να δοκιμασω να αλλαξω λιγο την εμφανιση της μηχανης μου γιατι η μονοχρωμια μου την βαρεσε
Αφου σκεφτηκα απο αυτοκολητα σε καποια σημεια μεχρι ντυσιμο με ματ ζελατινες επεσε το ματι μου σε αυτο το προιον: http://www.plastidip-hellas.gr/
το εχει δοκιμασει κανεις?γνωριζουμε κατι?

το ειχα δοκιμασει στην αμερικη σε ζαντες αλλα αν χτηπησεις πετραδακια κτλ τσιπαρει... λογικα στο επρος μερος της μοτο θα εχεις προβλημα μετα απο καιρο. Το βγαζεις παντος ευκολα αν δεν σου αρεσει.

basilis_k6
19/10/2016, 15:04
το ξερω καλα. Στα πεταχτα... Βρομιζει ευκολα. Μπαίνει και βγαίνει ευκολα. Δεν ειναι φθηνο πλεον, καλυτερα να τη βαψεις. Τα σκρουρα χρωματα ειναι πολύ πιο ευκολα να βγουν και να αντεξουν και να ξαναπεραστουν απο πανω. Όχι ζαντες εκτός απο μαυρο. Δεν κάνεις ευκολα διχρωμια στο ιδιο κομματι πλαστικο οπως με σπρευ ας πουμε.

Τι θες ακριβως να κανεις?

borbos
19/10/2016, 15:10
αφοβα παιδες. Το εχω στο καντραν μου και δεν εχει κανει κιχ. Καντραν εεεε? Ηλιος, σκονη κλειδια.... κλπ
Μονο να ειναι καλη μαρκα.

ionized
19/10/2016, 16:13
Λοιπον βασιληςκ6.θελω να κανω μαυρα τα μισα φεριγκ που εχω κατι γρατσουνιες απο στατικες πτωσεις αριστερα και δεξια και της ζαντες ισως.του κουτιου της ζαντες σιγουρα ..α και να βαψω το αμαξι της γυναικας μου κοκκινο :D

basilis_k6
19/10/2016, 16:28
Λοιπον βασιληςκ6.θελω να κανω μαυρα τα μισα φεριγκ που εχω κατι γρατσουνιες απο στατικες πτωσεις αριστερα και δεξια και της ζαντες ισως.του κουτιου της ζαντες σιγουρα ..α και να βαψω το αμαξι της γυναικας μου κοκκινο :D

Αμαξι θέλει πιστόλι και βαφειο που να ξερει απο ντιπ. Αν το εννοεις το συζηταμε.

Τα φερινγκ και οι ζαντες τι χρωμα ειναι και τι χρωμα θα γινουν?

MikeG
19/10/2016, 16:32
Εγώ που θέλω να βάψω τη διάφανη ζελατίνα μου σε "φιμέ" τι προτείνετε; Και ποια μάρκα θεωρείτε καλύτερη όσον αφορά το plasti dip.

ionized
19/10/2016, 16:32
Μαυρα φερινγκ μαυρες ζαντες.για το αμαξι ναι :D

basilis_k6
19/10/2016, 16:43
ενα ειναι το πλαστι ντιπ και ειναι αμερικανικο. οτι αλλο λεει ντιπ ειναι αντιγραφη. Υπαρχει παραρτημα της ντιπ στην ευρωπη αν θυμαμαι καλα αλλα παραμενει καλυτερο το αμερικανικο. Στην ελλαδα ερχετε κανονικα το αμερικανικο απο τον αντιπρόσωπο. Performix Plasti Dip ειναι το προιον.

Το μαυρο ειναι το πιο ευκολο χρωμα. Γενικα το πλαστι ειναι δυσκολο να ανοιξει χρωματα και οχι να κλεισει. Προς το μαυρο πας με μονο μαυρο σπρει και τπτ αλλο. Εκτος αν θες perlizer, metalizer κτλ. Αν θες ενα απλο ματ μαυρο παιρνεις μονο μαυρο σπρει. Για καθες φερινγκ θες ενα σπρει παρα κατι. Για τις ζαντες τις μοτο θα χαλασεις πολυ σπρει. Κανονικα θελει ενα καθε μια αλλα θα χρειαστεις και απο το περισεμμα απο τα φερινγκ. Συνολο 4. Στο αμαξι οι ζαντες με 3 σπρει μπορει να βγουν. παρε 8 να εισαι μεσα εκτος αν εχεις πιστολι και δεν βαριεσαι να ασχοληθεις με κουτι του γαλονιου.

μικε η ζελατινη θα δειχνει ασχημη. με ενα σπρει εισαι οκ.

Οι τιμες του ντιπ ειναι ψηλες πλεον. Για ζαντες καλυτερα στην επομενη αλλαγη ελαστικων να τις βαψεις κανονικα. με 100 ευρω θα ειναι πολύ πιο ωραιες αποτι με ντιπ. Για μαυρο παντα.

astroman76
19/10/2016, 16:45
ζελατινα με βυνιλιο απο πισω σαπουνονερο και μολις στεγνωσει κοβεις με φαλτσετα το εξτρα θες και ενα πιστολακι...

ionized
19/10/2016, 16:48
Σε ευχαριστω πολυ βασιλη!

basilis_k6
19/10/2016, 16:51
παρακαλω. Αν δεν εχεις βαψει ποτε με σπρει θα σε δυσκολεψει. Ειναι πιο δυσκολο απο τη βαφη αλλα ειναι ευκολο να ξεκινησεις ξανα απο την αρχη. Το μαυρο περναει πανω απο το μαυρο ξανα και δεν φαινετε καθολου η πρωτη στρωση απο κατω οπως με τα πιο ανοιχτα χρωματα.

skylaros
19/10/2016, 17:01
Μαύρο αλλά όχι ματ βολεύει ?

ionized
19/10/2016, 17:10
Ακομα μια ερωτηση αν γνωριζεις βασιλη.8 σπρευ οπως ειπαμε παραπανω.σε κουτι για πιστολι που βλεπω στο σαιτ ποσα λιτρα χρειαζομαι?

basilis_k6
19/10/2016, 17:15
Μαύρο αλλά όχι ματ βολεύει ?

καταρχην ειναι υγρο καοτσουκ. Οποτε στο χέρι θα ειναι παντα ματ. Αν θες ομως να ειναι στο ματι λιγοτερο ματ και οσο πιο πολύ γινετε γιαλυστερο εχεις επιλογες οπως satinizer, glosifier και metalizer. Η βαση μπορει να ειναι μαυρη και το σπρει που θα κανεις τελειωμα οτι "finish" θες εσυ. Πρέπει να ταιριαζει ομως οχι οτι ναναι. Πρίν αποφασισεις πρεπει να βρεις καποιον που δοκιμασε το συνδιασμο.

dipyourcar.com για τα χρωματα και για βιντεο.

edit: δεν ξερω το glosifier αν ειναι και στο χερι γιαλιστερο γιατι δεν το εχω δοκιμασει.

basilis_k6
19/10/2016, 17:17
Ακομα μια ερωτηση αν γνωριζεις βασιλη.8 σπρευ οπως ειπαμε παραπανω.σε κουτι για πιστολι που βλεπω στο σαιτ ποσα λιτρα χρειαζομαι?

ενα γαλονι θα σε φτάσει. Το θέμα ειναι να το βρεις διαθεσιμο.

basilis_k6
19/10/2016, 17:27
η χρηση των finishes ειναι λίγο περίπλοκη. Επειδη πρόκειτε για στερεο υλικο αλλαζει τελειως την αποχρωση και η βαση που βαλατε δεν θα δειχνει οπως πριν. Δειτε απο αλλους που εβγαλαν χρωματα με metalizer ας πουμε.



σημαντικο: στο ντιπ δεν ριχνουμε ποτε με πιεστικο, δεν ακουμπαμε πανω βενζινη κτλ.

ionized
19/10/2016, 18:43
Ωραια.ευχαριστω και παλι!:beer:

FotisFz1
19/10/2016, 19:51
Εγω περασα προχθες πλαισιο-υποπλαισιο-ψαλιδι
που ηταν μια παραξενη μπλε αποχρωση της Γιαμαχα
Μ αρεσε σαν αποτελεσμα και ελπιζω να εχει και αντοχη στο χρονο

371699
371700

basilis_k6
20/10/2016, 01:23
Πως διαβολο τα περασες χωρις να τα εχεις στα χερια; η χαρτωνες 4 ωρες η το ψαλιδι τουλαχιστον ειναι μονο οσο βλεπει το ματι.

FotisFz1
20/10/2016, 01:46
Πως διαβολο τα περασες χωρις να τα εχεις στα χερια; η χαρτωνες 4 ωρες η το ψαλιδι τουλαχιστον ειναι μονο οσο βλεπει το ματι.

Η αληθεια ειναι οτι εφαγα περισσοτερη ωρα να "χαρτωσω" παρα το ιδιο το βαψιμο
εβγαλα μονο τεποζιτο,πλαστικα ουρας,εξατμιση και μαρσπιε

congate7
20/10/2016, 13:08
Αν θες να κάνεις γραμμές πχ το πρώτο χέρι θα πάθει τίποτα από την ταινία; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

basilis_k6
20/10/2016, 13:55
Αν θες να κάνεις γραμμές πχ το πρώτο χέρι θα πάθει τίποτα από την ταινία; Το έχει δοκιμάσει κανείς;
εχεις κανει γραμμες ποτε με σπρευ η πιστολι με κανονικο χρωμα?

7Tolis
20/10/2016, 14:42
Έκανες και τους μαρσπιέδες πίσω;

FotisFz1
20/10/2016, 14:49
Έκανες και τους μαρσπιέδες πίσω;

ναι αλλα σκεφτομαι να τους ξεβαψω
νομιζω ασημι θα κανουν λιγο αντιθεση και
θα ειναι πιο καλο
δεν ξερω

basilis_k6
20/10/2016, 14:54
ναι αλλα σκεφτομαι να τους ξεβαψω
νομιζω ασημι θα κανουν λιγο αντιθεση και
θα ειναι πιο καλο
δεν ξερω

οχι ρε αστους ειναι πολύ πιο ωραιοι

7Tolis
20/10/2016, 15:31
Όπως είναι άσε τους. Μια χαρά είναι. Ίσως ακολουθήσω.

ionized
20/10/2016, 15:44
αστο οπως ειναι foten!
απο βδομαδα θα παραγγειλω και εγω μαυρο.για να δουμε τι θα βγει :tooth:

congate7
20/10/2016, 18:08
εχεις κανει γραμμες ποτε με σπρευ η πιστολι με κανονικο χρωμα?

Εννοείς να περάσω πρώτο χέρι το χρώμα για τις γραμμές και μετά να περάσω το κύριο; Όχι δεν το έχω κάνει.

basilis_k6
20/10/2016, 18:19
Εννοείς να περάσω πρώτο χέρι το χρώμα για τις γραμμές και μετά να περάσω το κύριο; Όχι δεν το έχω κάνει.

ok.

το θέμα έχει ως εξης. Στο πλαστι δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις οπως με τα χρωματα γιατι θες απειρο σπρει να πας απο κλειστο σε ανοιχτο χρωμα. Αρκετα παραπανω αποτι με βαφη. Επίσης λογω της στέρεης φυσης του αν χαρτωσεις και το αφησεις να κατσει πως το χρωμα μετα η ταινια δεν βγαινει. Η βγαινει και περνει μαζι και αυτο που θες να κρταησεις.

Οπότε:

Βάζεις το ανοιχτο χρωμα πρωτα αν γινετε. Χαρτώνεις και περνας το κλειστο χρώμα και βγαζεις την ταινια γρηγορα. Διάβασε στο dipyourcar τον ακριβη χρονο γιατι δεν θυμαμαι αλλα ειναι περιπου 1 λεπτο. Παραπάνω θα αρχισει να κολλαει.

Αν δεν γινετε αυτο γιατι θες να κάνεις ανοιχτοχρωμες μικρες γραμμες (πχ πορτοκαλι γραμμή πάνω σε μπλέ βάση) καλύτερα να πάρεις χαρτί (η κάτι τέτοιο) και να το σχεδιάσεις όπως θες να βγει το ανοιχτό χρώμα. να χαρτωσεις αυτο πάνω στο ανοιχτο χρώμα πριν ριξεις το σκουρο.


τοσο γρηγορα πρεπει να βγαλεις το χαρτι https://www.youtube.com/watch?v=WPEzDDul1Zk


μπερδευτηκα και εγω ετσι οπως τα ειπα αλλα νομιζω θα καταλαβεις

congate7
20/10/2016, 18:29
Τα είδα τα βίντεα απλά δεν είδα κάποιο που να κάνει κάποιος αυτό που ρώτησα, δηλαδή να βάλει ταινία στο πρώτο χέρι και να βάψει το βασικό από πάνω.

Ναι, πάνω κάτω όπως τα λες και εσύ τα είχα στο μυαλό μου. Κόκκινες γραμμές σε μαύρο θα επιχειρήσω να κάνω περνώντας ένα χέρι το κόκκινο, θα φτιάξω τις γραμμές με ταινία και μετά θα περάσω το μαύρο.

basilis_k6
20/10/2016, 19:02
Τα είδα τα βίντεα απλά δεν είδα κάποιο που να κάνει κάποιος αυτό που ρώτησα, δηλαδή να βάλει ταινία στο πρώτο χέρι και να βάψει το βασικό από πάνω.

Ναι, πάνω κάτω όπως τα λες και εσύ τα είχα στο μυαλό μου. Κόκκινες γραμμές σε μαύρο θα επιχειρήσω να κάνω περνώντας ένα χέρι το κόκκινο, θα φτιάξω τις γραμμές με ταινία και μετά θα περάσω το μαύρο.

φοβάσαι μήπως σου χαλάσει η ταινία το πρωτο χέρι?

ναι πέρνα το κόκκινο πρωτα γιατι ανάποδα δεν θα βγει ποτε κοκκινο. βυσσινι στην καλυτερη.

congate7
20/10/2016, 20:52
φοβάσαι μήπως σου χαλάσει η ταινία το πρωτο χέρι?.

Αυτό ακριβώς

basilis_k6
21/10/2016, 00:30
Αυτό ακριβώς

Το πρωτο χερι του πρώτου χρωματος ειναι η βαση σου. Θα την αφησεις μια νυχτα να εξατμιστει ολο το αεριο που βαζουν μεσα για να γινει σκληρη. Την επόμενη μερα περνας 2-3 χερια ακομη και την επομενη κανεις το κολπο με τις ταινιες και τα σχεδια. Δεν υπαρχεκ καμια περίπτωση η χαρτοταινια να στο χαλασει. Μην βάλεις μωνοτικη ας πουμε που εχει μπόλικη κολλα. Τα καλυτερα ειναι αυτα εδω μαζι με σκετο χαρτι https://img0.etsystatic.com/023/0/6860743/il_570xN.486653692_b3qq.jpg

congate7
21/10/2016, 01:42
Στο μυαλό μου είσαι :beer:.

Το μαύρο με ένα χέρι θα είναι κομπλέ δηλαδή πάνω από το κόκκινο;

basilis_k6
21/10/2016, 12:26
Νομίζω θέλει δύο αλλά δεν έχω κάνει ποτέ κόκκινο σε μαύρο. Γενικά το σύνολο να είναι 4 καλά χέρια.

basilis_k6
02/09/2017, 20:32
εμφανίστηκε αυτο...

http://www.fulldip.com/ απο ισπανία

solid χρώματα στα 10 ευρω αντι για 15 το plastidip. Ο μόνος που βρήκα και στέλνει ελλάδα ειναι αυτός http://www.spraydip.nl/en/ απο ολλανδια με 25ευρω μεταφορικά. Δηλαδή συμφέρει απο 4 σπρέι και πάνω μιάς που και ο δικός μας εδω θεσ/νίκη έχει μεταφορικά πρπ 10-15 αν θυμάμαι καλα.

borbos
02/09/2017, 22:15
Άλλο το plasti dip και άλλο αυτο.
Έτσι όπως το ειδα δεν εχει επιστροφή αν δεν σαρεσει.
Το plasti dip ειναι πλήρως αναστρέψιμο στην αρχική μορφή (βαφη).

basilis_k6
02/09/2017, 22:39
Άλλο το plasti dip και άλλο αυτο.
Έτσι όπως το ειδα δεν εχει επιστροφή αν δεν σαρεσει.
Το plasti dip ειναι πλήρως αναστρέψιμο στην αρχική μορφή (βαφη).

το ίδιο ειναι ολα. οτι λεει dip ειναι υγρο καοτσουκ που βγαινει. υπάρχουν και άλλες αντιγραφές απλα αυτη ειναι μάλλον η μοναδικη στην ευρώπη και με κάποιου ειδους υποστήριξη και γκαμα.

borbos
03/09/2017, 02:23
το ίδιο ειναι ολα. οτι λεει dip ειναι υγρο καοτσουκ που βγαινει. υπάρχουν και άλλες αντιγραφές απλα αυτη ειναι μάλλον η μοναδικη στην ευρώπη και με κάποιου ειδους υποστήριξη και γκαμα.

2-3 βιντεακια που κοιταξα δεν ειδα να το βγαζει κανεις.anyway θα το δουμε και αυτο

basilis_k6
03/09/2017, 03:48
2-3 βιντεακια που κοιταξα δεν ειδα να το βγαζει κανεις.anyway θα το δουμε και αυτο

Full Dip can be applied to any surface such as metals, plastics, glass, wood, etc.. Fully preserving surface underneath.However it may require a small test on an insignificant panel to be sure of safe use on your project.
Remember that you can remove Full Dip at a later date by simply peeling from most surfaces like Plastic,glass and metal, on wood or concrete it may require sanding and or the use of chemicals.