PDA

View Full Version : Ρύθμιση πίεσης υγραερίου. LPG



Coyote.V
20/10/2016, 21:45
Θέλω να φτιάξω μια εγκατάσταση λέβητα lpg ο οποίος θα τροφοδοτείται από 25άρα φιάλη προπανίου.

Στην γραμμή θα υπάρχει η φιάλη, μία εύκαμπτη σωλήνα μπλεντάζ που θα πηγαίνει σε ένα κολεκτέρ 2 φιαλών, στην συνέχεια μετά το κολεκτέρ θα υπάρχει ένα ρυθμιστής χαμηλής πίεσης 10 κιλών και στην συνέχεια ένα φίλτρο lpg καθώς και μια ηλεκτροβαλβίδα ασφαλείας.

Το πρόβλημά μου είναι εάν θα πρέπει απαραίτητα να παρεμβάλλω πριν τον ρυθμιστή χαμηλής πίεσης και έναν υψηλής ή όχι. Από διάφορες εγκαταστάσεις που έχω δει γουγλάρωντας άλλες έχουν και άλλες όχι.
Γνωρίζει κανένας επί του θέματος να με πληροφορήσει; Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες γιαυτό και άνοιξα το θερντ.

Πληροφοριακά η φιάλη δίνει 8 bar

yannis24
20/10/2016, 22:06
Γιατι ακριβώς το θέλεις ολο αυτο??
Καταλαβαίνεις προφανώς οτι πρόκειται για μια είδους βόμβα.....
Πραγματικά μπορώ να σου απαντήσω σαν μηχανικός, αλλα δεν α πάρω το ρίσκο μέσα απο ενα φόρουμ να σε συμβουλέψω σε κατι που ειναι τόσο επικίνδυνο.....

Coyote.V
20/10/2016, 22:12
Καταλαβαίνω ακριβώς τι μου λες.
Γράφω, για λέβητα Lpg έχω πάρει όλα τα μέτρα ασφαλείς, οι φιάλες θα είναι σε ανοικτό αεριζόμενο χώρο σε μονοκατοικία στην άκρη του οικοπέδου στα 80 μέτρα, όπου πίσω δεν υπάρχει τίποτα... ή μάλλον υπάρχει, ένα ποτάμι, κάτω από στέγαστρο και μέσα σε κλουβί που κλειδώνει. Ο λέβητας είναι 20kw.
Επίσης έχω και ανιχνευτή διαρροής με ηλεκτροβαλβίδα.

Coyote.V
20/10/2016, 22:23
Και για να σε καθησυχάσω και εγώ μηχανικός είμαι σε αλλά αεροπλάνα, ξέρω πως και τι πρέπει να γίνει, δουλεύω την υδραζίνη που είναι πολύ πιο επικίνδυνη από το αέριο. . Αυτή η λεπτομέρεια μου διαφεύγει μόνο.

bros400pgm
21/10/2016, 06:47
Μήπως εκεί που βλέπεις έναν ρυθμιστή, αυτός είναι διπλός;

bros 650
21/10/2016, 09:25
Πριν το χαμηλής βάλε έναν υψηλής πίεσης μειωτή Και θα είσαι OK Των υψηλής ρυθμισετον περιπου στο ενα μπαρ και τον χαμηλης οσο σου λεει το μανιουαλ του λεβητα σου συνηθως στην εισοδο θελουμε 38 μιλιμπαρ.

Coyote.V
21/10/2016, 09:49
Πριν το χαμηλής βάλε έναν υψηλής πίεσης μειωτή Και θα είσαι OK Των υψηλής ρυθμισετον περιπου στο ενα μπαρ και τον χαμηλης οσο σου λεει το μανιουαλ του λεβητα σου συνηθως στην εισοδο θελουμε 38 μιλιμπαρ.

Ναι τόσο είναι αυτός που έχω 38 και είναι 10άκιλος.

@ bros
Όχι δεν είναι διπλός. Είναι χαμηλής.

Έλεγα να μην βάλω υψηλής αλλά τελικά θα είναι καλύτερα, σκέφτομαι να βάλω δύο, έναν στην έξοδο κάθε φιάλης για να έχω χαμηλή πίεση και στο μπλεντάζ λάστιχο που φεύγει από την φιάλη.

bros 650
21/10/2016, 10:00
Μην βαλεις λαστιχο εχει μικρη διατομη και δεν θα σου φτανει η παροχη οταν θα δουλευει ο λεβητας

Coyote.V
21/10/2016, 10:03
Μην βαλεις λαστιχο εχει μικρη διατομη και δεν θα σου φτανει η παροχη οταν θα δουλευει ο λεβητας
Μπλεντάζ σωλήνα. Αυτός είναι και ο λόγος που πήρα κολεκτέρ για δύο φιάλες, αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται δύο γιατί ο λέβητας είναι ο μικρότερος που υπάρχει 20ΚW.

bros400pgm
21/10/2016, 10:21
Επειδη τιθεται θεμα ασφαλειας, δεν προκειται να σου πω ουτε εγω :lol: αλλα θεωρητικα ειτε βλεπεις λαθος παραδειγματα ειτε ειναι 2 σταδιων (εαν θυμαμαι καλα ετσι λεγονται).

bros 650
21/10/2016, 10:24
Μπλενταζ σωληνα εννοεις επενδεδυμενο χαλκο;καλα εκανες και εχεις δυο φιαλες αυτο ειναι το σωστο.ο λεβητας ειναι επιτοιχιος; τι μαρκα ειναι;

Coyote.V
21/10/2016, 10:57
Όχι, η σωλήνα παροχής από την φιάλη προς το κύκλωμα θα είναι ελαστική με συρμάτινη επένδυση μέχρι το κολεκτέρ και από εκεί προς το σπίτι θα έρχεται σωλήνα με χαμηλή πίεση σιδερένια. Ο λέβητας είναι της baxi επιτοίχιος Προστατευμένος στην έξω μεριά του σπιτιού σε ειδικό διαμορφωμένο χώρο. Δεν θέλω αέρια με τίποτα μέσα στο σπίτι Με δύο ανιχνευτές διαρροής, έναν εκεί που θα είναι οι φιάλες και έναν εκεί που θα είναι ο λέβητας.
Κάτι τέτοιο δηλαδή. Αλλά οι φιάλες θα είναι 80 μέτρα μακρυά.

371802

bros 650
21/10/2016, 11:15
Αν η κατω φωτο ειναι το σπιτι σου φαινεται οκ.την μοναδα την αγορασες ετοιμη για υγραεριο ;αν οχι πρεπει να αλλαχτουν τα μπεκ και να ρυθμιστει η βαλβιδα αεριου της μοναδας.αυτην την σωληνα δεν την εχω ξαναδει συνηθως μπαινει χαλκος1.2mm με σκληρη κοληση.η εσωτερικη διατομη του σωληνα παιζει ρολο στην παροχη α1ν ο μηχανολογος σου σου ειπε οκ θα εισαι μια χαρα&συνηθως μπαινει φ18

leftos
21/10/2016, 12:58
Gastite λεγεται ενας τετοιου ειδους σωληνα που κυκλοφορει τα τελευταια χρονια και χρησιμοποιειται γενικοτερα στα αερια.
Δεν ξερω αν γνωριζεις οτι οι φιαλες δεν αδειαζουν εντελως και γι'αυτο το λογο ειναι ασυμφορη με φιαλες.
Ακομα και αν τις εχεις σε ζεστο χωρο και αναποδα παλι δεν αδειαζουν τελειως.
Εκτος αν εχεις βρει βενζιναδικο υγραεριου που τις γεμιζει το οποιο ειναι παρανομο.

bros 650
21/10/2016, 17:53
Gastite λεγεται ενας τετοιου ειδους σωληνα που κυκλοφορει τα τελευταια χρονια και χρησιμοποιειται γενικοτερα στα αερια.
Δεν ξερω αν γνωριζεις οτι οι φιαλες δεν αδειαζουν εντελως και γι'αυτο το λογο ειναι ασυμφορη με φιαλες.
Ακομα και αν τις εχεις σε ζεστο χωρο και αναποδα παλι δεν αδειαζουν τελειως.
Εκτος αν εχεις βρει βενζιναδικο υγραεριου που τις γεμιζει το οποιο ειναι παρανομο.

Σε αυτο συμφωνω και γωειναι ασυμφορο με φιαλες δεξαμενη ειναι αλλιως καμια σχεση

Coyote.V
21/10/2016, 18:38
Όχι δεν είναι δικές μου οι φωτογραφίες, δυστυχώς έχουν γίνει πολλές παρατυπίες σε τέτοιες εγκαταστάσεις οι οποίες έχουν πολλαπλασιαστεί σε μέγιστο βαθμό από τις εγκαταστάσεις των επιτοίχιων καυστήρων αερίου και δυστυχώς από επαγγελματίες, κυρίως από έλλειψη χώρου. Πού να βρει ο άλλος χώρο για σωστή εγκατάσταση σε ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία;
Η δική μου εγκατάσταση θα υπέρ πληρεί τους κανόνες ασφαλείας γιατί μένω σε ιδιόκτητη μονοκατοικία. Αν διαβάσετε παραπάνω οι φιάλες θα είναι σε απόσταση 80 μέτρων από τον λέβητα σε ειδικό στεγαζόμενο κλουβί, όπως και η θέση του λέβητα κατασκευάστηκε από την αρχή σε ειδικό εξωτερικό χώρο που αν και υπήρχε ο παλιός χώρος με τον λέβητα πετρελαίου. Επίσης αγοράστηκαν καινούργια σώματα της kermi πάνελ με το σύστημα διάχυσης της θερμοκρασίας προς το εσωτερικό του σπιτιού και όχι προς τον τοίχο. Ο λόγος αλλαγής δεν ήταν μόνο η διάχυση. Τα σώματα αλλάχθηκαν και για την σκουριά για να μην την μεταφέρουν στον καινούργιο λέβητα καθώς έγινε και καθαρισμός των παλαιών γραμμών με ειδικό υγρό.

Το επόμενο βήμα όταν θα υπάρχουν χρήματα, είναι η κατασκευή ειδικής δεξαμενής η οποία αυτή την στιγμή δεν μπορεί να αγοραστεί λόγω έλλειψης χρημάτων.

bros 650
22/10/2016, 22:45
μιας και εβαλες καινουργια σωματα προσθεσε στο δικτυο σου ενα μπουκαλι (για 8-10 σωματα) fernox f1 protector,μπλε μπουκαλι μπλε καπακι προστατευει το κυκλωμα της θερμανσης και κραταει 5 χρονια.Αν θελεις μπορεις να βαλεις και το φιλτρο της ιδιας εταιριας. το μπουκαλι κανει γυρω στα 30 ευρω.

Coyote.V
23/10/2016, 09:26
μιας και εβαλες καινουργια σωματα προσθεσε στο δικτυο σου ενα μπουκαλι (για 8-10 σωματα) fernox f1 protector,μπλε μπουκαλι μπλε καπακι προστατευει το κυκλωμα της θερμανσης και κραταει 5 χρονια.Αν θελεις μπορεις να βαλεις και το φιλτρο της ιδιας εταιριας. το μπουκαλι κανει γυρω στα 30 ευρω.

Το manual του λέβητα της baxi τονίζει ότι δεν πρέπει να μπει τίποτε πρόσθετο μέσα στο κύκλωμα εκτός από ένα υγρό που δίνει για καθαρισμό πριν την πρώτη λειτουργία από τυχών υπολέιματα κατά την εγκατάσταση. Μετά λέει να το αδειάσω και να το γεμίσω από το νερό του δικτύου που θα είναι συνδεδεμένος. Επίσης γράφει ότι δεν πρέπει να αδειάζει και να ξαναγεμίζει συχνά για να μην μαζεύει καινούργια άλατα. Φυσικά μιλάει για καινούργια εγκατάσταση.
Αυτό να υποθέσω ότι είναι κάτι σαν το παραφλού; Το έχεις δοκιμάσει;