PDA

View Full Version : Νέο μηχανάκι ως 8000 ευρώ, βοήθεια για αγορά



Er6
21/10/2016, 18:49
Μπατζετ 6000-8000. Τωρα εχω ενα ερ6 γυμνο και σκεφτομαι για κανα on off. Μεταξυ mt9 tracer-- honda x cross to 800 και τριτο οχι on off Fazer 800 καινουργιο. Δωστε καμια βοηθεια τα πρωτα 2 τα βρισκω καπου 7000 με 7500 και τριτο 8500 καινουργιο,??βοηθεια παρκαλω. Χρηση συνεχης σε πολη μικρη. Ευχαριστω

theofilos888
21/10/2016, 18:52
Παπι. Εχει κατι γρηγορα...

George_Sp
21/10/2016, 18:54
για μικρή πόλη τι θα σου χρειαστούν τα 100+ άλογα που έχουν αυτά τα 3?

pipe_smoker
21/10/2016, 19:12
Κανένα απο τα τρία δεν εχει σχεση με τη χρήση που θες (και στα @@ σου κιολας).

Οποτε το πρακτικό κομμάτι μένει στην ακρη και παίρνεις οποιο κεφάρεις περισσότερο.

zopas
21/10/2016, 19:18
μικρη πολη μαλον σημαινει επαρχια που εχει κοντα και βουνα..οποτε ένα μεσαιο ον-οφ στα 600-800 κυβικα σου παει κουστουμι...οποτε απαντας στην βασικη ερωτηση...τι μοντελα μπορει να συντηρησει σωστα ο μαστορας της πολης που ζεις; ε..αυτο που ξερει καλυτερα να φτιαχνει το παιρνεις..

Er6
21/10/2016, 21:04
Παπι σιγουρα καλυτερη λυση αλλα και καμια εξορμηση ειναι καλη. Μαστορες εχει yamaha και honda και suzuki kai kawashaki. Μια μηχανη χωρις προβληματα γενικα. Το tiger διαβασα οτι εχει βγαζει θεματακια.ευχαριστω

Δεινόσαυρος
21/10/2016, 21:14
MT-09 Tracer. Honda Cross-runner 800. On-off; Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Er6
21/10/2016, 21:20
Τυπου on off. Εννοω αυτου του τυπου οχι γυμνα η στριτ

Coyote.V
21/10/2016, 23:15
για μικρή πόλη τι θα σου χρειαστούν τα 100+ άλογα που έχουν αυτά τα 3?
Γιατί σε μεγάλη που θα χρειαστούν; :hmm:

o teos
21/10/2016, 23:18
Spam on: MT-07 :smokin::D spam off

zannisvel
22/10/2016, 08:46
Εγω το tracer θα διαλεγα.
Απο τα 3 νομιζω ειναι το πιο ομορφο.

ΥΓ. Πρεπει να εχει ερθει η αναπτυξη.

zopas
22/10/2016, 09:15
Παπι σιγουρα καλυτερη λυση αλλα και καμια εξορμηση ειναι καλη. Μαστορες εχει yamaha και honda και suzuki kai kawashaki. Μια μηχανη χωρις προβληματα γενικα. Το tiger διαβασα οτι εχει βγαζει θεματακια.ευχαριστω

βρε μαστορες εχει...καλο μαστορα( γατονι, τιμιο, εξυπηρετικο) εχει; ποιος από ολους εχει την καλυτερη φημη; ψαξε το γιατι αλλιως ποναει η τσεπη και δεν κανεις και δουλεια..αν όμως δεν σε ενδιαφερει η πιο αξιοπιστη λυση είναι το χοντα ακριβως επειδή εκτος των τυπικων σερβις που μπορεις να τα κανεις οπουδήποτε δεν χρειαζεται μαστορας γιατι δεν χαλαει...

Road Pirat
22/10/2016, 15:05
Kawasaki versys 650 από μένα ( κάτι διαφορετικό) ωραίο μηχανάκι με καλό μοτέρ αξιόπιστο και καλό στήσιμο.

astroman76
22/10/2016, 15:18
tracer 900

Coyote.V
22/10/2016, 15:47
Αν αυτή την στιγμή ήθελα να αλλάξω μηχανή θα κοίταζα σοβαρά το MT-9 tracer, πολύ όμορφη μηχανή, στριφτερή, άνετη, φθηνή, δυνατή και δεν έχει «μυτόγκα»... βασικό για μένα. valve for money

DAYMAN
22/10/2016, 16:14
υπαρχει η δυνατοτητα στο μερος που ζεις να κανεις testride στα μοντελα που αναφερεις; Τα 2 πρωτα που λες ως on-off ας πουμε 80 on-20 off ο θεος να τα κανει βεβαια υπαρχουν ατομα εδω μεσα που εχουν αποψη και θα σου πουν αρκετα για τα μηχανακια τους. Το Fazer επισης μοντελο που κυκλοφορησε πολυ με καλες κριτικες και με την εγγυηση του ονοματος fazer.
Για το Tracer θα σου πω την αποψη μου η οποια ειναι πολυ μικρη και περιοριζεται σε μια μικρη δοκιμη των 25 λεπτων περιπου αλλα μονος.
Παμε:Μοτερ συγχρονο πολυ ζωντανο ,πολυ δυνατο _με χουφτωμα γκαζιου και 2α ο εμπρος τροχος ευκολα αποκολληθηκε απο το εδαφος χωρις τραβηγμα τιμονιου η κατι αλλο.Ανεβαζε διαμονισμενα με καθε σχεση και με εναν υπεροχο για εμενα ηχο.
Αναρτησεις:Πισω αμορτισερ απο την αρχη η συμπεριφορα του μου μιλησε οτι θα χρειαστει το 500αρικακι στην καλυτερη-ηπροφορτηση δεν ηταν φουλ ρυθμισμενη και τα κιλα μου ειναι 93 αν κατι λεει αυτο- για να λεω οτι εχω αμορτισερ.Τα καλαμια εμπρος ειχαν πολυ καλυτερη λειτουργια χωρις να μπρουμιτιζουν στο φρεναρισμα και ευκολα αποροφουσαν μικρο ανωμαλιες του δρομου.
Φρενα: Απλα αγκυρες με καλο αρχικο δαγκωμα.Πλαστικα και συναρμογη πολυ καλη δεν αντιληφθηκα τριξιμο η καποιον θορυβο.Μικρη ενσταση για την σελα-ισως να ειναι λαθος η εκτιμηση μου-οτι σε μακρυνη αποσταση θα κουρασει.
Κλεινω λεγοντας σου οτι το μηχανακι το δοκιμασα στην Θεσσαλονικη και με ελαχιστη ωρα στην πολη -οσοι γνωριζουν θα καταλαβουν- μετα απο 3 φαναρια απο εκει που εφυγα ειχα να κανω με ανοικτο δρομο -προς Χαλκιδικη- και αυτο μου επετρεψε να το παω μεχρι την τελικη του.Περιπου στα 160 μου εκανε αυτο το γνωστο ψαρεμα το οποιο δεν με αιφνιδιασε γιατι ειχα ακουσει και ειχα διαβασει περι αυτου.Το σημειο που εγινε αυτο ειναι γνωστο στους ντοπιους οτι εχει καποιες κακοτεχνιες σαμαρακια,γδαρσιματα η ασφαλτος κτλ.Εκανα αναστροφη και γυρισα προς την πολη ανοικτος ο δρομος και παλι και το φαινομενο εκανε την εμφανιση του και παλι σε σημειο οπου ο δρομος ηταν οκ.Η σκεψη μου ηταν στιγμιαια 10 χιλιαρικα συ 500ρικακι στην καλυτερη συν οτιδηποτε αλλο που δεν θα μου το λυσει η εταιρεια θα φτασουμε ισως τα 11500.Αξιζει ρε Ηλια φυσικα οχι απαντησα και επεστρεψα την μηχανη ευχαριστωντας τον αντιπροσωπο για την τιη που μου εκανε.
Ακολουθει το 700 οσονουπω οποτε βλεπουμε.
Την γνωμη μου θα την καταθεσω αν μου ζητηθει για το τι μπορεις να κανεις με το ποσο αυτο.Καλη συνεχεια.:)

Coyote.V
22/10/2016, 16:50
Ηλία αυτό το ψάρεμα που λες είναι πολύ έντονο; πιστεύεις ότι με ένα καλό αμορτισέρ θα διορθωθεί;
Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι αυτός για το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά δεν ήθελα να το αναφέρω λόγω της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί τώρα τελευταία.

irinia
22/10/2016, 18:17
Παπι σιγουρα καλυτερη λυση αλλα και καμια εξορμηση ειναι καλη. Μαστορες εχει yamaha και honda και suzuki kai kawashaki. Μια μηχανη χωρις προβληματα γενικα. Το tiger διαβασα οτι εχει βγαζει θεματακια.ευχαριστω



ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ



Χόντα 500,αλλιώς Βέρσυς 650,Βεστρόμ 650 έρχεται ανανεωμένο μεν αλλά με τους ίδιους καθρέφτες από το 2002-2003,
μάλλον φετίχ έχουν με τους καθρέφτες στη Σουζούκι,Γιαμάχα τρέισερ 700*δεν μου άρεσε το είδα από κοντά,εντελώς ψεύτικο*
Χόντα 750.
Δεν βρίσκω λόγο να πας στα 100 άλογα .σε ακριβότερη μοτό πιο πολυέξοδη κ.λ.π.
Εκτός εάν γουστάρεις,τη γνώμη μας όμως ζήτησες.
Βέβαια και εγώ που σου τα λέω,1200 κυβικά πήρα ενώ μου έφταναν τα μισά.......οπότε περί ορέξεως.



υγ. Όσο για εκείνο που διάβασες...........NON CHE FUMMO SENZA FUOCO ....!!!!

DAYMAN
22/10/2016, 19:17
Ηλία αυτό το ψάρεμα που λες είναι πολύ έντονο; πιστεύεις ότι με ένα καλό αμορτισέρ θα διορθωθεί;
Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι αυτός για το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά δεν ήθελα να το αναφέρω λόγω της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί τώρα τελευταία.

οχι δεν ηταν πολυ εντονο και επισης ηταν μοντ πρωτης γενιας ας πουμε που ειχε εμφανισει θεμα.Εντυπωση μου εκανε ομως οτι το εκανε 2 φορες μεταξυ 150-160 και μετα εστρωνε.Υποψιν ουτε τιμονια εσφιγκα ουτε ανοιγοκλεισα γκαζι αφησα την μηχανη να κανει οτι κανει χαλαρα και χωρις να διαταραξω περαιτερω την ισσοροπια της.Απλως θεωρησα οτι τα 10 χιλιαρικα -σε αλλους ισως ειναι λιγα- ηταν υπερβολικα για την αγορα μια ςμηχανης η οποια εχει αυτο το θεμα και μπορει να φταινε λαστιχα,ρουλεμαν λαιμου,αναρτησεις ,οτι του λειπει το σταμπιλιζατερ -το οποιο ειναι και αυτο στα 400 ευρω-το οτι φταιει το κοντο μεταξονιο συνεπεια ψαλιδιου και εγω δεν ξερω τι.
Ενα testride σε μοντελα του 16 ισως δειξει αλλα πραγματα.Παντως υπαρχουν ατομα που το εδωσαν για τον λογο αυτο.

ggs
22/10/2016, 19:38
Ρε παιδιά, τι παπί λέτε του ανθρώπου;
Θέλει να πάρει μηχανή.
Τι ρόλο παίζει αν μένει σε πόλη και θα το χρησιμοποιήσει κι εκεί;
Λες και όλοι που μένουμε Αθήνα και έχουμε μεγάλη μηχανή, την έχουμε μόνο για ταξίδια.
Τελος πάντων...

Φίλε, έχεις ωραίο "πονοκέφαλο" όταν ψάχνεις μηχανή.
Άσχετα με τα τεχνικά τους και το τι σου λέει ο καθένας, ΕΣΈΝΑ σου αρέσει κάποια από τις τρεις περισσότερο;
Αυτό είναι πολύ βασικό κριτήριο και είναι τελείως υποκειμενικο και προσωπικό .
Αν έχεις μια μηχανή που γουστάρεις, στα @@ αν υπάρχουν άλλες γρηγορότερες, φθηνότερες, "καλύτερες"

Και οι τρεις πάντως είναι μια χαρά μηχανές.

Coyote.V
22/10/2016, 19:39
@Ηλίας

Όχι δεν είναι λίγα τα χρήματα, μακάρι να το διορθώσουν γιατί είναι πανέμορφο. Τουλάχιστον όμορφο το βλέπω εγώ.

Er6
24/10/2016, 21:51
Σε ευχαριστω και φυσικα να σε ρωτησω τι θα επελεγες σε ενα τετοιο ποσο;?; ευχαριστω

Vice
25/10/2016, 08:18
Tracer χωρίς δεύτερη σκέψη

Coyote.V
25/10/2016, 18:58
Σε ευχαριστω και φυσικα να σε ρωτησω τι θα επελεγες σε ενα τετοιο ποσο;?; ευχαριστω
Αν απευθύνεσαι σε εμένα, τότε θα είδες και μόνος σου ότι στα on off και σε αυτά τα κυβικά με αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος, τα Honda VFR 800 CROSSRUNNER, Bmw F 800 GS και Triumph Tiger 800, παίζει επίσης και το TDM.
Την επιλογή μου την έκανα πριν κάτι χρόνια στην Honda. Το Fazer επίσης είναι μια καλή επιλογή η yamaha έχει από τα μικρότερα ποσοστά σε βλάβες.

DAYMAN
25/10/2016, 20:44
Honda VFR 800 CROSSRUNNER, Bmw F 800 GS και KTM 990 και απο εμενα ισως τα πιο ιδανικα μηχανακια για την Ελλαδα αυτη την στιγμη μεχρι να φτιαξουν το Tracer 900 ετσι ωστε να εχει την αξιοπρεπεια του και αυτο.