PDA

View Full Version : Metabo SB18ltx BL quick VS SB18 LTX Impuls VS .....



vaska
23/10/2016, 23:50
Μετά την μεταφορά που έκανε ο Αποστόλης είμαι σε δίλημμα αν πρέπει ν' ανοίξω καινούριο θρεντ με τίτλο Metabo SB18ltx BL quick VS SB18 LTX Impuls VS ..... όπως είχα σκεφτεί αρχικά ή να συνεχίσουμε εδώ με κίνδυνο να χαθεί ένα ωραίο συγκριτικό κορυφαίων κρουστικών μπαταρίας.

Για την οικονομία του χώρου αλλά και της συζήτησης συνεχίζω εδώ και αν κρίνετε ότι πρέπει να γίνει καινούριο θεματάκι, οκ από εμένα, προχωράμε σε νεό. Σόρυ ρε Αποστόλη που σε βάζουμε σε διαδικασίες αλλά κάπως πρέπει κι εσύ να δικαιολογήσεις τα μιστά σου.

Λοιπόν Metabo SB18LTX BL QUICK ή SB18 LTX Impuls ή κάποιο αντίστοιχο.
Με δεδομένο ότι κάποιος θέλει να κινηθεί στην κορυφή της κατηγορίας, την 3ετή εγγύηση και βεβαίως τις απόψεις χρηστών αλλά και το γεγονός ότι τον φαγουρίζει στην τσέπη του κανά 400άρι ευρώπουλα που δεν του περισσεύουν αλλά κομμάτια να γίνει.

Ενδεικτικά το 1ο που νομίζω είναι και πιο καινούριο έχει κοντά στα 400€ έναντι του 2ου που είναι στα 300+

Το ακριβό
Type of battery pack Li-ion

Battery pack voltage 18 V

Capacity of battery pack 4 Ah

Maximum torque - soft 44 Nm / 390 in-lbs

Pulse torque 49 Nm / 434 in-lbs

Maximum torque, hard 90 Nm / 797 in-lbs

Adjustable torque 0.8 - 20 Nm // 7 - 177 in-lbs

Drill-Ø concrete 16 mm / 5/8 "

Drill-Ø masonry 16 mm / 5/8 "

Drill Ø steel 13 mm / 1/2 " "

Drill-Ø soft wood 50 mm / 2 "

No-load speed 0 - 600 / 0 - 2050 /min

Maximum impact rate 38950 /min

Chuck capacity 1.5 - 13 mm // 1/16 - 1/2 "

Weight (including battery pack) 2 kg / 4.4 lbs kg


Το Φτηνότερο
Type of battery pack Li-ion

Battery pack voltage 18 V

Capacity of battery pack 5.2 Ah

Maximum torque - soft 55 Nm / 487 in-lbs

Pulse torque 60 Nm / 531 in-lbs

Maximum torque, hard 110 Nm / 974 in-lbs

Adjustable torque 1.5 - 24 Nm // 13 - 212 in lbs

Drill-Ø concrete 16 mm / 5/8 "

Drill-Ø masonry 16 mm / 5/8 "

Drill Ø steel 13 mm / 1/2 " "

Drill-Ø soft wood 65 mm / 2 1/2 "

No-load speed 0 - 500 / 0 - 1700 /min

Maximum impact rate 32300 /min

Chuck capacity 1.5 - 13 mm // 1/16 - 1/2 "

Weight (including battery pack)
2.4 kg / 5.3 lbs kg


Οι διαφορές που εγώ τουλάχιστον εντόπισα είναι ότι το ακριβό έχει κινητήρα χωρίς καρβουνάκια, μικρότερες τιμές ροπών σε όλο το μετρήσιμο φάσμα, μικρότερη μπαταρία (στην γενική περιγραφή του εργαλείου στην επίσημη σελίδα γράφει 5.2 Αh ενώ στα τεχνικά χαρακτ. γράφει 4), σημαντικά μικρότερο βάρος 400γρ δεν είναι λίγα όταν το έχεις συνέχεια στο χέρι. Δεν ξέρω βέβαια αν η μέτρηση του βάρους έγινε με την μικρή ή την μεγάλη μπαταρία πράγμα που εν μέρη δικαιολογεί την διαφορά. Ίδια διατρητική ικανότητα με το φτηνό να υπερτερεί στο μαλακό ξύλο. Μεγαλύτερη ονομαστική τιμή στροφών χωρίς φορτίο και πολύ μεγαλύτερο αριθμό κρούσεων ανά λεπτό. Επίσης στο ακριβό μοντέλο υπάρχει ταχυσύνδεσμος για εύκολη εναλλαγή από τρυπάνι σε μπιτάκια. Και τα δύο έχουν μεταλλικά (αλουμινένια) γρανάζια.
Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:
α) Αξίζουν αυτές οι διαφορές το εκατόευρω ή είναι ακόμα ένα μαρκετινίστικο κόλπο όπου δημιουργεί ανάγκες εκεί που δεν υπάρχουν??
β) Θα τις δει ο μέσος έως και απαιτητικός χρήστης τις διαφορές και κατά συνέπεια τα λεφτά του να δουλεύουν ή μπααα??
γ) Υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο σε αυτήν την κατηγορία εκτός της Metabo να μπει στο παιχνίδι της σύγκρισης??

MISKIN
23/10/2016, 23:59
Ναι υπάρχουν. Χωρίς μπιχλιμπίδια, αποσπώμενα τσοκ brushless, κλπ. Δεν είναι φυσικά ναυαρχίδα της Makita.

Makita DHP458RF 18v LXT Combi Drill

http://www.fastfix.co.uk/makita/Makita-DHP458RF-18v-LXT-Combi-Drill.html

Voltage: 18 v
Max. in wood: 65 mm
Max. in masonry: 16 mm
Max. in steel: 13 mm
Max Torque S/H: 58 / 91 Nm
Torque Settings: 21 + drill
Battery Type: Lithium-ion
Vibration: Drilling: 9.5 m/sec²
Vibration K factor: 1.5 m/sec²
Net weight: 2.3 kg
Electric Brake
Variable Speed Control: Trigger
Blows per Minute: 0-30000/6000 bpm
No Load Speed: 0-2000/400 rpm

MISKIN
24/10/2016, 00:16
GSB 18 VE-EC Professional Brushless motor

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-18-ve-ec-39505-ocs-p/

GSB 18 VE-2-LI Professional

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-18-ve-2-li-34754-ocs-p/

Αυτά είναι της σειράς Robust Series.
Υπάρχουν επίσης και η Dynamic Series και η Light Series. Οι μικρότερες σειρές έχουν περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά και μέχρι πρόσφατα μερικώς πλαστικά τσοκ ( η dynamic απέκτεισε brushless motor και πλήρως μεταλλικό τσοκ).
Η Robust έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Οι βασικές όμως διαφορές που έχουν είναι το μέγεθος. Η Light ειναι μικρότερη από τη dynamic και η dynamic από τη Robust.


https://www.youtube.com/watch?v=Ca68G3jK9iI

Είσαι σίγουρος ότι ένα γαϊδούρι σαν αυτό το robust της Bosch ή αυτό το Metabo θα ταιριάζουν με τα θέλω σου;

MISKIN
24/10/2016, 00:21
Εγώ έχω ξεχωρίσει και αυτό το Hitachi που έχει πολύ καλά στοιχεία. Και κάποιος μου θυμησε ότι η Hitachi αγόρασε τη Metabo. Αν έχει κάποια σχέση αυτό.

http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv18dsdl-jj-18v-cordless-li-ion-combi-drill-2-x-5ah-batteries-p65987

Έχει όμως και ένα νεώτερο μοντέλο που τα βάζει όλα κάτω

http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv18dbxl-combi-drill-18v-cordless-brushless-2-x-6.0ah-batteries-p73023

371953

vaska
24/10/2016, 00:22
Είσαι σίγουρος ότι ένα γαϊδούρι σαν αυτό το robust της Bosch ή αυτό το Metabo θα ταιριάζουν με τα θέλω σου;

Όχι ρε κιορατά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξουν με τα θέλω μου, αλλά είμαι σίγουρος ότι από νωρίς το απόγευμα που είδα το metabo το θέλωωωω γμτ. Και φταις εσύ να ξέρεις.

Ας με μπανάρει κάποιος να τελειώνουμε ρε γμτ.

stefanos
24/10/2016, 00:37
Όχι ρε κιορατά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξουν με τα θέλω μου,

Αν ασχολείσαι επαγγελματικά με ξύλινες στέγες σπίτια απο κορμούς ή έχεις ναυπηγείο ξύλινων σκαφών (οχι βαρκάκια καίκια και πάνω)
είναι ιδανικά εργαλεία.:D

vaska
24/10/2016, 00:50
Εγώ έχω ξεχωρίσει και αυτό το Hitachi που έχει πολύ καλά στοιχεία και καλή τιμή. Και κάποιος μου θυμησε ότι η Hitachi αγόρασε τη Metabo. Αν έχει κάποια σχέση αυτό.

http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv18dsdl-jj-18v-cordless-li-ion-combi-drill-2-x-5ah-batteries-p65987

Έχει όμως και ένα νεώτερο μοντέλο που τα βάζει όλα κάτω

http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv18dbxl-combi-drill-18v-cordless-brushless-2-x-6.0ah-batteries-p73023

371953


Το έχω δει κι εγώ αυτό, όνειρο είναι το γμμνο. Πάντως να ξέρεις είναι χτύπημα κάτω από την μέση αυτό.

Το βρήκα φτηνότερο αλλά ο λεβέντης έχει 80 λίρες αποστολικά. ΟΚ θα ψάχνουμε βραδιάτικα.

daz
24/10/2016, 01:38
Πάλι δουλειές μου άνοιξε αυτός ο Βασκα! :cry:



Εγώ έχω ξεχωρίσει και αυτό το Hitachi...

Αν κάποιος μπορεί να αντέξει το χρώμα και τη σχεδίαση... :lol:

fasarias
24/10/2016, 01:56
ΦΟΒΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το hitachi αν και ελαχιστα υποδυεστερο στο impact rate εναντι του "ανταγωνιστη" του αντιστοιχου metabo.
Παρ`ολα αυτα το παλιομουτρο ο miskin δεν λεει (ενω το ξερει αφου εχει ψαξει ηδη για εμενα) οτι η γ@μωhitachi δεν καλυπτει πανευρωπαικη εγγυηση στο εργαλειο της αν το αγορασεις απο αγγλια παρα μονο καλυπτει διευθυνση απο u.k.

ιδου
http://www.hitachi-powertools.co.uk/service/warranty-terms-electric.php

daz
24/10/2016, 02:13
Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:
α) Αξίζουν αυτές οι διαφορές το εκατόευρω ή είναι ακόμα ένα μαρκετινίστικο κόλπο όπου δημιουργεί ανάγκες εκεί που δεν υπάρχουν??



Οι κύριες διαφορές αυτών των δύο δεν είναι αυτές που έγραψες.

Οι βασικότεροι τομείς στους οποιους υπερέχουν τα brushless είναι το βάρος, η μεγαλύτερη ακρίβεια στον έλεγχο στροφών και η αποδοτικότερη χρήση της ενέργεια απ' την μπαταρία.

Η διαφορά που είδες στο βάρος οφείλεται στο ότι το ακριβό ειναι χωρίς καρβουνάκια και έχει εντελώς διαφορετική λειτουργία. Η ρύθμιση των στροφών γίνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο αφού την αναλαμβάνει μικροπροσέσορας όπως επίσης και την διαχείριση της ενέργειας. Η μπαταρία δεν διαρκεί μόνο περισσότερο αλλά αντέχει και παραπάνω.

Τα brushless δεν είναι πιο αδύναμα απ' τα παλιά. Πολλές φορές μπορεί να είναι και πιο δύνατά αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή (νομίζω).

Σε αυτά τα δύο που έβαλες βασίλη δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην δύναμη. Αν δεις, αυτό που νομίζεις ότι είναι πιο αδύναμο έχει περισσότερες στροφές. Γι' αυτό η μέγιστη δύναμη είναι μικρότερη. Στη μεγάλη ταχύτητα έχει 350 (1700 vs 2050) στροφές παραπάνω και στην μικρή 100. Αν βάλεις αυτό που νομίζεις για πιο δυνατό να γυρίζει σε αυτές τις στροφές, ίσως βγάλει λιγότερη δύναμη απ' το brushless.

daz
24/10/2016, 02:16
ΦΟΒΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το hitachi αν και ελαχιστα υποδυεστερο στο impact rate εναντι του "ανταγωνιστη" του αντιστοιχου metabo.
Παρ`ολα αυτα το παλιομουτρο ο miskin δεν λεει (ενω το ξερει αφου εχει ψαξει ηδη για εμενα) οτι η γ@μωhitachi δεν καλυπτει πανευρωπαικη εγγυηση στο εργαλειο της αν το αγορασεις απο αγγλια παρα μονο καλυπτει διευθυνση απο u.k.

ιδου
http://www.hitachi-powertools.co.uk/service/warranty-terms-electric.php

Α εδώ είσαι και εσύ πουλάκι μου?

Τώρα δέσαμε!!!

Αυριο θα πάω να καταθέσω την παραίτησή μου στον sniper.

:lol:

MISKIN
24/10/2016, 06:41
ΦΟΒΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το hitachi αν και ελαχιστα υποδυεστερο στο impact rate εναντι του "ανταγωνιστη" του αντιστοιχου metabo.
Παρ`ολα αυτα το παλιομουτρο ο miskin δεν λεει (ενω το ξερει αφου εχει ψαξει ηδη για εμενα) οτι η γ@μωhitachi δεν καλυπτει πανευρωπαικη εγγυηση στο εργαλειο της αν το αγορασεις απο αγγλια παρα μονο καλυπτει διευθυνση απο u.k.

ιδου
http://www.hitachi-powertools.co.uk/service/warranty-terms-electric.php

Αγαπητέ Μιχάλη το λινκ είναι για να δεις το εργαλείο, όχι να το αγοράσεις από εκεί. Απλώς βολεύει το συγκεκριμένο site γιατί τα έχει μαζεμένα και τα βρίσκεις εύκολα.
Αν ποτέ αποφασίσεις να πάρεις κάτι, που δε το βλέπω με τέτοια αναποφασιστικότητα, πάρτο από ένα σοβαρό κατάστημα στην Ελλάδα να μην έχεις πρόβλημα.
Όριστε και ένα review μπας και αποφασίσεις καμιά φορά.
http://toolguyd.com/hitachi-dv18dbxl-brushless-hammer-drill/

vaska
24/10/2016, 08:37
Οι κύριες διαφορές αυτών των δύο δεν είναι αυτές που έγραψες.

Οι βασικότεροι τομείς στους οποιους υπερέχουν τα brushless είναι το βάρος, η μεγαλύτερη ακρίβεια στον έλεγχο στροφών και η αποδοτικότερη χρήση της ενέργεια απ' την μπαταρία.

Η διαφορά που είδες στο βάρος οφείλεται στο ότι το ακριβό ειναι χωρίς καρβουνάκια και έχει εντελώς διαφορετική λειτουργία. Η ρύθμιση των στροφών γίνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο αφού την αναλαμβάνει μικροπροσέσορας όπως επίσης και την διαχείριση της ενέργειας. Η μπαταρία δεν διαρκεί μόνο περισσότερο αλλά αντέχει και παραπάνω.

Τα brushless δεν είναι πιο αδύναμα απ' τα παλιά. Πολλές φορές μπορεί να είναι και πιο δύνατά αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή (νομίζω).

Σε αυτά τα δύο που έβαλες βασίλη δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην δύναμη. Αν δεις, αυτό που νομίζεις ότι είναι πιο αδύναμο έχει περισσότερες στροφές. Γι' αυτό η μέγιστη δύναμη είναι μικρότερη. Στη μεγάλη ταχύτητα έχει 350 (1700 vs 2050) στροφές παραπάνω και στην μικρή 100. Αν βάλεις αυτό που νομίζεις για πιο δυνατό να γυρίζει σε αυτές τις στροφές, ίσως βγάλει λιγότερη δύναμη απ' το brushless.

Για το μοτέρ χωρίς καρβουνάκια (λέγε με brushless) το έγραψα, για το μικρότερο και μάλιστα σημαντικά μικρότερο βάρος το έγραψα αλλά έχω τις ενστάσεις μου. Τα brushless μοτέρ δεν ξέρω πόσο αποδοτικότερα είναι έναντι των συμβατικών, εγώ για ενεργοβόρα τα ξέρω. Το βασικό τους πλεονέκτημα είναι η πολυστροφία και όχι ο λόγος ενέργεια προς απόδοση. Έχουν μικρότερο βάρος αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί τα -400γρμ σε αυτές τις διαστάσεις. Γι' αυτό λέω ότι η μέτρηση του βάρους στο ένα πρέπει να έγινε με την μικρή μπαταρία. Από την άλλη είναι περισσότερο ευπαθή λόγω ηλεκτρονικών και μάλιστα ηλεκτρονικών που διαρρέονται από μεγάλα ρεύματα για αρκετή ώρα, άρα αναπτύσσουν θερμοκρασίες και ηλεκτρονικά κυκλώματα με μεγάλες θερμοκρασίες δεν περπατάνε αρμονικά. Τώρα αυτό που λες για την μπαταρία ότι εκτός του ότι διαρκεί περισσότερο αντέχει και παραπάνω, ειλικρινά δεν το ξέρω.
Κουβέντα να γίνεται όμως, εργαλειάρες και τα 2 κι έρχεται μετά ο Miskin και βάζει το Hitachi (που παρεμπιπτόντως η σχεδίασή του μου αρέσει πολύ - θα μου πεις σιγά το παράξενο σου αρέσει και η GS:bawl:).
Κατάλαβες διλήμματα που αποκτήσαμε από το πουθενά, δεν μας έφτανε η αφραγκία μας έχουμε να σκεφτόμαστε αυτό vs εκείνο vs το άλλο. :plaf::plaf:

daz
24/10/2016, 11:32
Για το μοτέρ χωρίς καρβουνάκια (λέγε με brushless) το έγραψα, για το μικρότερο και μάλιστα σημαντικά μικρότερο βάρος το έγραψα αλλά έχω τις ενστάσεις μου. Τα brushless μοτέρ δεν ξέρω πόσο αποδοτικότερα είναι έναντι των συμβατικών, εγώ για ενεργοβόρα τα ξέρω. Το βασικό τους πλεονέκτημα είναι η πολυστροφία και όχι ο λόγος ενέργεια προς απόδοση. Έχουν μικρότερο βάρος αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί τα -400γρμ σε αυτές τις διαστάσεις. Γι' αυτό λέω ότι η μέτρηση του βάρους στο ένα πρέπει να έγινε με την μικρή μπαταρία. Από την άλλη είναι περισσότερο ευπαθή λόγω ηλεκτρονικών και μάλιστα ηλεκτρονικών που διαρρέονται από μεγάλα ρεύματα για αρκετή ώρα, άρα αναπτύσσουν θερμοκρασίες και ηλεκτρονικά κυκλώματα με μεγάλες θερμοκρασίες δεν περπατάνε αρμονικά. Τώρα αυτό που λες για την μπαταρία ότι εκτός του ότι διαρκεί περισσότερο αντέχει και παραπάνω, ειλικρινά δεν το ξέρω.
Κουβέντα να γίνεται όμως, εργαλειάρες και τα 2 κι έρχεται μετά ο Miskin και βάζει το Hitachi (που παρεμπιπτόντως η σχεδίασή του μου αρέσει πολύ - θα μου πεις σιγά το παράξενο σου αρέσει και η GS:bawl:).
Κατάλαβες διλήμματα που αποκτήσαμε από το πουθενά, δεν μας έφτανε η αφραγκία μας έχουμε να σκεφτόμαστε αυτό vs εκείνο vs το άλλο. :plaf::plaf:

Brushless μοτέρ χρησιμοποιούνται εδώ και χρονια πριν μπουν επάνω στα ηλεκτρικά εργαλεία (μάλλον το ξέρεις). Γενικά απ' ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιούνται εκεί που χρειάζεται δύναμη και μικρό βάρος (ξέρω έναν τέτοιο σχετικό τομέα που δραστηριοποιείσαι;)). Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχουν στις άλλες εφαρμογές, εγώ σου λέω που υπερέχουν στα συγκεκριμένα προιόντα. Όλα αυτά βάση ισχυρισμών κατασκευαστή αλλά και χρηστών.

Η τεχνολογία πλέον και όλη η εξέλιξη έχει πέσει επάνω στα brushless. Όλα αυτά δεν έχουν δοκιμαστεί μόνο σε δραπανάκια των 18v αλλά σε σέγες των 36 που δουλεύουν όλη μέρα και μπουλενόκλειδα επίσης των 36V.

To κατά πόσο χρειάζεται ένα τέτοιο εργαλείο ή όχι, εκτός από θέμα Gαυλας είναι και θέμα χρήσης. Κατά τη γνώμη μου αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας να το έχει όλη μέρα στο χέρι ένα απλό καρβουνιασμένο είναι υπέρ αρκετό.

MISKIN
24/10/2016, 11:55
ένα απλό καρβουνιασμένο είναι υπέρ αρκετό.
Αυτό να το ακούσει ο Μιχάλης ο φασαρίας που μου θέλει και brushless για να βάζει βιδάκια. :a014:

nik69
24/10/2016, 11:55
Brushless μοτέρ χρησιμοποιούνται εδώ και χρονια πριν μπουν επάνω στα ηλεκτρικά εργαλεία (μάλλον το ξέρεις). Γενικά απ' ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιούνται εκεί που χρειάζεται δύναμη και μικρό βάρος (ξέρω έναν τέτοιο σχετικό τομέα που δραστηριοποιείσαι;)). Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχουν στις άλλες εφαρμογές, εγώ σου λέω που υπερέχουν στα συγκεκριμένα προιόντα. Όλα αυτά βάση ισχυρισμών κατασκευαστή αλλά και χρηστών.

Η τεχνολογία πλέον και όλη η εξέλιξη έχει πέσει επάνω στα brushless. Όλα αυτά δεν έχουν δοκιμαστεί μόνο σε δραπανάκια των 18v αλλά σε σέγες των 36 που δουλεύουν όλη μέρα και μπουλενόκλειδα επίσης των 36V.

To κατά πόσο χρειάζεται ένα τέτοιο εργαλείο ή όχι, εκτός από θέμα Gαυλας είναι και θέμα χρήσης. Κατά τη γνώμη μου αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας να το έχει όλη μέρα στο χέρι ένα απλό καρβουνιασμένο είναι υπέρ αρκετό.

Χρησιμοποιούνται εδώ και πολλά χρόνια στην βιομηχανία. Σε ρομπότ και cnc και γενικότερα όπου θέλεις έλεγχο κίνησης , positioning control . torque control κλπ.
Μπορείς να βρεις παραλλαγές του σε εκτυπωτές ακόμα και σε ανεμιστηράκια υπολογιστών (αν και εκεί προτιμούνται τα stepper motors που έχουν διαφορετική αρχή λειτουργείας)
Το πλεονέκτημα των παραπάνω μοτέρ είναι η πλήρης ακρίβεια στις στροφές τους , και ο μεγαλύτερος τους βαθμός απόδοσης σε σχέση με τα παλιότερα μοτέρ.
Μειονέκτημα όλα αυτά τα ηλεκτρονικά-θυρίστορ και αισθητήρες για τον έλεγχο θέσης του ρότορα που χρειάζεσαι και το κόστος που αυτο συνεπάγεται.
Για ρομποτικές εφαρμογές δεν τίθεται θέμα του τι χρειάζεσαι.
Για ένα δράπανο χειρός όμως πραγματικά αμφιβάλλω . Πρέπει να συγκρίνεις τιμές για να ξέρεις.

vaska
24/10/2016, 12:31
Το Hitachi δεν είναι πια διαθέσιμο, κάποιος Μινάρας πήρε το τελευταίο!

:a8::a09:

daz
24/10/2016, 12:45
Το Hitachi δεν είναι πια διαθέσιμο, κάποιος Μινάρας πήρε το τελευταίο!

:a8::a09:

:lol:

:beer:


Καλά ρε αρρωστάκι το brushless πήρες? Αυτό βλέπω out of stock!

Όπως έχει πει και ο χυμαδόρης (για άλλο θέμα), "οι οικογενειακές συσκευασίες παγωτού έχουν πιο εμπνευσμένη σχεδίαση", αλλά από χαρακτηριστικά...* !!!

*κλωτσάει κώλους!

MISKIN
24/10/2016, 13:02
Άλλη μια αποστολή εξετελέσθη....
Μόνο βιάστηκες και ίσως να γλίτωνες τα μισά μτφ...

Αλλά πάντα μπορούμε να κάνουμε μια ομαδική....

Καλοδούλευτο το εργαλείο!

daz
24/10/2016, 13:08
Μόνο βιάστηκες...

Κατάλαβες? Με έβαλε να διαχωρίσω το θέμα και δε γεμίσαμε ούτε δεύτερη σελίδα μέχρι να αποφασίσει. :a02:

MISKIN
24/10/2016, 13:10
Κατάλαβες? Με έβαλε να διαχωρίσω το θέμα και δε γεμίσαμε ούτε δεύτερη σελίδα μέχρι να αποφασίσει. :a02:
Μη σκας θα συνεχίσουμε με Φασαρία και θα πιάσουμε 100 σελίδες μέχρι να αποφασίσει... :p

fasarias
24/10/2016, 13:17
Και 200 μην σου πω. :D

vaska
24/10/2016, 13:36
Άλλη μια αποστολή εξετελέσθη....
Μόνο βιάστηκες και ίσως να γλίτωνες τα μισά μτφ...

Αλλά πάντα μπορούμε να κάνουμε μια ομαδική....

Καλοδούλευτο το εργαλείο!


Στο τσακ λέμε προλάβαμε, τι βιάστηκα. Το τελευταίο ήταν Μαν τι να κάνω. Ήταν και αυτό το 400 που ήθελε να την κάνει από την τσέπη μου.

@DAZ
Αφού με ξέρεις ρε πως ψωνίζω τι θες τώρα?? Και από εμφάνιση τα σπάει και άσε τον χυμαδόρη να λέει. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως όπλο στην ανάγκη. Να δω τώρα α) πότε θα βάλω τα κάγκελα στην χοντρή β) πότε θα μαζέψουμε κανένα φράγκο να πάμε και για το Metabo :bawl:

vaska
24/10/2016, 13:37
Και 200 μην σου πω. :D

Φίλος πουλάω ένα ωραίο Hitachi ενδιαφέρεσαι??

fasarias
24/10/2016, 14:02
Φίλος πουλάω ένα ωραίο Hitachi ενδιαφέρεσαι??

Καλοριζικο και καλοδουλευτο.

Μπααααα το πρασινο μου φερνει αναγουλα.:bawl:

virus
24/10/2016, 16:58
Καλοριζικο και καλοδουλευτο.

Μπααααα το πρασινο μου φερνει αναγουλα.:bawl:

:moutza: που σου φερνει κι αναγουλα. ηθελα ναξερα τι βιδακια θα βιδωνες. αλλα ξερω καλα.... για τα βιδακια του μυαλου σου το θες.... :lol:

vaska
24/10/2016, 17:51
:moutza: που σου φερνει κι αναγουλα. ηθελα ναξερα τι βιδακια θα βιδωνες. αλλα ξερω καλα.... για τα βιδακια του μυαλου σου το θες.... :lol:

Εγώ άμα θέλει ο πελάτης το περνάω ένα χέρι μίνιο και μία μουράβια κι έρχεται και γίνεται ένα σιμπιζάκι μούρλια, αλλά βλέπεις είναι ακατάδεχτοι. Δεν πειράζει αυτοί χάνουν.
:lol:

fasarias
24/10/2016, 18:27
Ωχ μας την πεσανε οι εγκαθετοι απο ολες τις πλευρες.

Γρηγορα στα χαρακωματα αδερφια.


Και μετα σου λενε φιλοξενο φορουμ.

Ναααααααααααα ρεεεεεεεεε :moutza: παλιοχαρακτηρες κατοχοι στριγκακιων και μηχανουργοι της κακιας ωρας!!!

vaska
03/11/2016, 19:08
372530

Παρέλαβα σήμερα, την Κυριακή θα το δουλέψω και από βδομάδα θα γράψω εντυπώσεις. Πάντως με την πρώτη ματιά ξεχωρίζει το μεταλλικό τσόκ που έχει έναντι όλων των υπολοίπων που έχω στα χέρια μου (Makita - Bosch)

372532

daz
03/11/2016, 19:54
Και μετα σου λενε φιλοξενο φορουμ...



Αν σου είπανε τέτοιο πράγμα για μας ή έκαναν λάθος ή λάθος κατάλαβες. :D:lol:




372530

Παρέλαβα σήμερα, την Κυριακή θα το δουλέψω και από βδομάδα θα γράψω εντυπώσεις. Πάντως με την πρώτη ματιά ξεχωρίζει το μεταλλικό τσόκ που έχει έναντι όλων των υπολοίπων που έχω στα χέρια μου (Makita - Bosch)

372532


Περιμένουμε review.. :):beer:

Nektarios2016
03/11/2016, 21:57
Metabo διαβαζω πανω πανω, hitachi εμφανιζει ο αλλος...:D

Μεγεια το κατεδαφιστικο!
:lol: