PDA

View Full Version : DIY Workbench - Πάγκος Εργασίας



MikeG
24/10/2016, 21:56
Εντάξει εργαλεία έχουμε ή τέλος πάντων είμαστε όλοι σε μια φάση που όποτε υπάρχει η δυνατότητα αγοράζουμε όλο και περισσότερα. Όμως "που" τα χρησιμοποιούμε; Με το "που" αναφέρομαι στους πάγκους εργασίας μας. Νομίζω ότι είναι το βασικό στοιχείο ενός "εργαλειοχώρου".

Προσωπικά στη παρούσα φάση έχω ένα παλιό γραφείο, όχι και τόσο σταθερό, όπου κυρίως μαστορεύω εκεί πάνω. Στα σχέδια όμως είναι η κατασκευή ενός "σωστού" ξύλινου πάγκου εργασίας με όλα τα κομφορ (φώς, μέγγενη, συρτάρια, βάση δραπάνου, πλάτη για κρέμασμα εργαλείων). Ψάχνω αρκετά λοιπόν το τελευταίο διάστημα αφενός για σχέδια και αφετέρου για τεχνικές κατασκευής του μιας και σχετικά σύντομα θα το ξεκινήσω σα project.
Νομίζω ότι ένα χρήσιμο link είναι αυτό : Σχέδια Sketchup (https://3dwarehouse.sketchup.com/search.html?q=workbench&rsi=sbis&backendClass=entity)

Θα πρότεινα σε τούτο λοιπόν το thread α) να βάλουμε φωτογραφίες του πάγκου εργασίας μας, β) να συζητήσουμε επί της κατασκευής τους αλλά και να αναφέρουμε πιθανές "έξυπνες" ιδέες για αποθήκευση εργαλείων - λειτουργικότητα πάγκου.

Όποιος έχει σχέδια ή ότι άλλο χρήσιμο θα πρότεινα να τα ανεβάσει στο παρόν.

Για να δούμε λοιπόν :wave2:

virus
24/10/2016, 22:30
σε πρωτη φαση καταρχην θα σου απεριπτα το υλικο ξυλο και θα συνιστουσα σιδερο. φυσικα για αντοχη σταθεροτητα μακροζωια και απλοτητα κατασκευης. θα σου βγαλω τα μετρα τα σιδερα και φωτο να παρεις μια ιδεα.

ο ενασ παγκος ειναι απο το 1970 και συνεχιζει ακομα ο αλλος που εχω ειναι δωρεα φιλου επισης πιο πρακτικος. και οι δυο σιδερενιοι οποτε καταλαβαινεις το προτερημα του σιδηρου. ηλεκτροκοληση και μερικα σιδερα και θαχεις κατι αντοχης.

MISKIN
25/10/2016, 06:46
Συμφωνώ με το Γιάννη. Εγώ έφτιαξα στο χωριό ένα μεταλλικό πάγκο από στρατζαριστά και λαμαρίνα πάχους 2mm. Το ξέρω ότι είναι ψιλή αλλά το μέταλλο κοστίζει! Κόλλησα τα στρατζαριστά, αλλά επειδή δε με εμπιστεύομαι με την ηλεκτροκόλληση, έβαλα και μεταλλικές γωνιές με βίδες για περισσότερη αντοχή. Τέλος όλη τη κατασκευή την έδεσα στο τοίχο με μεγάλες βίδες και είναι πραγματικά ακούνητη. Από κάτω έχει και ένα ράφι. Το έξοδο είναι κυρίως η λαμαρίνα που κόστισε νομίζω γύρω στα 50€. Δεν έχω φώτο όλου του πάγκου, μόνο της επιφάνειας, για να στο δείξω.

virus
25/10/2016, 20:12
αυτος ο παγκος ειναι 250Χ95 και υψος 90 κατασκευασμενος με γωνιες 5 ποντων. ο αλλος παγκος που εχω ειναι κατασκευασμενος με στραντζαριστο 180Χ70 υψος 90. κι εχει επιφανεια ξυλο. τον εχω φωρτομενο και δεν επαιζε να τον αδειασω για μια φωτο :lol:

τα μετρα τα γραφω για να παρεις μια ιδεα. παγκο φτιαχνεις αναλογα τον χωρο που εχεις κι οχι την δουλεια που θα κανεις. οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο.

372056


το στραντζαριστο δεν βολευει καθολου για τους εξης λογους. πρεπει να εισαι πολυ πεπειραμενος με την ηλεκτροκοληση αλλιως τρυπαει για πλακα. μπορεις να κολησεις μονο με πονταρισιες. σκουριαζει απο μεσα (θα μου πεις το ταπωνεις, αλλη μανουρα αυτη) γωνιαζει δυσκολα θελει πολλα κολληματα. εχει πολλα προβληματα γενικα.

με την γωνια ομως δλδ σιδερο με προφιλ Γ τα πραματα ειναι πιο ευκολα. ειναι πολυ πιο χοντρο σιδερο μπορεις να το κολησης παρα πολυ ευκολα, βαφεται μια χαρα και δινει πατηματα για ραφια και συρταρια. και στον δικο μου παγκο φαινεται και στην κατω φωτο μπορεις να καταλαβεις πως θαναι το αποτελεσμα με γωνια.


372058

οσον αφορα την επιφανεια χιλιες φορες σιδερο. το λιγοτερο 2mm και το πολυ 5mm. η μεση λυση ειναι τα 3mm που ειναι πολυ στιβαρο καθαρο και αφθαρτο πραγματικα. και φυσικα ΟΧΙ μπακλαβαδωτη. τωρα αν βαλεις ξυλο θασαι ολη την ωρα μεσα στα τριματα ξυλου και θαναι σαν βρωμικο συνεχως.

την μεγγενη την βαζεις οπως σε βολευει ειτε στην μεση ειτε σε μια ακρη. ειναι καθαρα θεμα γουστου.

αποψη μου, παγκο ΜΙΑ φορα θα φτιαξεις. οποτε αξιζει να πληρωσεις κατι παραπανω. δεν θα ξανασχοληθεις με το θεμα παγκο.

αν κανεις παγκο με πλατη τοτε το βαθος του θα ειναι 70 ποντους. για να μπορεις να φτανεις τα εργαλεια στην πλατη. στον παγκο με 95 ποντους βαθος ειναι προτιμοτερο να βαλεις ραφια, ντουλαπια η κουτακια αρχειοθετησης. προσωπικα ειμαι κατα της πλατης και ειμαι υπερ των αποθηκευτικων χωρων. στην πλατη βαζεις τα εργαλεια ε εγω προτιμαω να τα εχω σε εργαλειοφορεα μεσα.

ενας αλλος παγκος που ξεχωρισα και μου αρεσει παρα πολυ σαν ιδεα. αλλα θα τον εκανα με σιδερο φυσικα :lol:

εκει που ειναι τα συρταρια μπορεις να μην τα βαλεις και να κανεις μια υποδοχη για να βαλεις εναν εργαλειοφορεα με ροδακια σαν εντοιχιζομενο. κι οποτε εχεις δουλεια θα τον τραβας στο μερος που δουλευεις και θαχεις ολα τα εργαλεια διπλα σου. να γιατι δεν θελω πλατη εγω :bawl:

372061

οτι αλλο θες....

MikeG
25/10/2016, 20:47
Γιάννη ευχαριστώ για τη πρόταση.
Η αλήθεια είναι ότι η κατασκευή του από ξύλο μου φαίνεται πολύ πιο απλή και "εξηγήσιμη" στο μυαλό μου, παρότι έχεις δίκιο με το ότι θα νιώθεις διαρκώς το πάγκο λερωμένο. Με μέταλλο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, δε ξέρω "ορολογίες-είδη" και δεν έχω και εργαλεία στη παρούσα φάση. Επί της ουσίας για τη κατασκευή του με μέταλλο δε ξέρω καν πως να ξεκινήσω. Δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα να βρω κάποιον σιδερά να τον φτιάξει. Σαφώς είναι κάτι που το φτιάχνεις μια φορά και από την άλλη καλό θα ήταν να έχει δυνατότητα "επέκτασης" - τροποποίησης.
Αλήθεια, αν γίνει όλος ο σκελετός και η επιφάνεια ξύλινη και μετά τον ντύσω με κάποιο φύλο λαμαρίνας;

Προσωπικά μου αρέσει κάποια από τα εργαλεία να κρέμονται σε πλάτη μιας και αν είναι χύμα σε κουτιά-εργαλειοφόρους χάνεις λίγο τη μπάλα. Συνήθως όταν "μαστορεύω" κάτι βάζω τα απαραίτητα εργαλεία σε ένα κουτί - δίσκο και με το πέρας των εργασιών ξαναπάνε στις συγκεκριμένες θέσεις τους. Είμαι λίγο της τακτοποίησης. Όμως δεν είναι καθόλου κακή μια μίξη των δύο ιδεών.

Τέλος το θέμα τούτο δε το άνοιξα μόνο για το προσωπικό μου λόγο αλλά για να δείξουμε σιγά σιγά το man cave μας, μιας και το οφθαλμόλουτρο πάντα είναι γουστόζικο.
Για δείξτε μας photos λοιπόν από τις γιάφκες σας!

:beer: :beer:

Coyote.V
25/10/2016, 21:31
Συμφωνώ με το Γιάννη. Εγώ έφτιαξα στο χωριό ένα μεταλλικό πάγκο από στρατζαριστά και λαμαρίνα πάχους 2mm. Το ξέρω ότι είναι ψιλή αλλά το μέταλλο κοστίζει! Κόλλησα τα στρατζαριστά, αλλά επειδή δε με εμπιστεύομαι με την ηλεκτροκόλληση, έβαλα και μεταλλικές γωνιές με βίδες για περισσότερη αντοχή. Τέλος όλη τη κατασκευή την έδεσα στο τοίχο με μεγάλες βίδες και είναι πραγματικά ακούνητη. Από κάτω έχει και ένα ράφι. Το έξοδο είναι κυρίως η λαμαρίνα που κόστισε νομίζω γύρω στα 50€. Δεν έχω φώτο όλου του πάγκου, μόνο της επιφάνειας, για να στο δείξω.
Θα μπορούσες να τα παντρέψεις, μεταλλικός σκελετός, και κάτω από την λαμαρίνα να είχες χοντρό ξύλο με μπόλικη ατλακόλ ανάμεσα στο ξύλο και την λαμαρίνα για να μην βουλιάζει καθόλου. Αν βουλιάζει... Δεν ξέρω πως το έχεις κατασκευάσει.. ίσως μπορείς ακόμα να το κάνεις.

virus
25/10/2016, 21:32
αν εχεις χρονο και μπορεις να τον διαθεσεις δεν ειναι και κακο να ασχοληθεις με το σιδερο. δεν χρειαζεται να ξερεις ορολογιες και τεχνικα. χρειαζεσαι μια εντελως απλη ηλεκτροκοληση, μην αγορασεις δανεισου απο κανα φιλο σου, κατα προτιμηση ηλεκτρονικη. μια γωνια που γωνιαζουμε κι ενα ματσακονι για την καυτρα της ηλεκτροκολησης. και τελος μασκα ηλεκτρονικη για ηλεκτροκοληση.

το ολο το θεμα παγκος ειναι μια γωνια ολοκληρο. αμα δεις την παραπανω φωτο ολα τα σιδερα ειναι μια γωνια μεταξυ τους. ενα βιντεο για καλυτερο και σταθερο γωνιασμα λογω πετσικαρισματος ηλεκτροκολησης. μην δινεις σημασια στην ηλεκτροκοληση του ειναι μαπα :lol:, δωσε βαση στο τιπ του. με αυτο το μαραφετακι θα κανεις ολον τον παγκο σου.


https://youtu.be/8TVw1cH3ks4

τωρα να βαλεις ξυλο και να τον ντυσεις με φυλο λαμαρινας δεν ειναι και κακο. καλη η ιδεα σου.

κι οταν ελεγα εργαλειοφορεα ενοουσα κατι τετοιο :D

372064

εχει παρα πολλα βιδεο περι κατασκευης παγκου μπορεις να παρεις μια ιδεα.

MISKIN
25/10/2016, 23:13
Θα μπορούσες να τα παντρέψεις, μεταλλικός σκελετός, και κάτω από την λαμαρίνα να είχες χοντρό ξύλο με μπόλικη ατλακόλ ανάμεσα στο ξύλο και την λαμαρίνα για να μην βουλιάζει καθόλου. Αν βουλιάζει... Δεν ξέρω πως το έχεις κατασκευάσει.. ίσως μπορείς ακόμα να το κάνεις.

Όχι δε βουλιάζει γιατί έχει στρατζαριστά από κάτω, ενισχύσεις. Τα έβαλα γιατί στη μια μεριά έδεσα τη μέγγενη και στην άλλη (όταν αξιωθώ να πάρω) τροχό. Δε δένεις μέγγενη σε 2 mm λαμαρίνα.