PDA

View Full Version : Τον ξέρετε τον εφευρέτη Πέτρο Ζωγράφο?



seismic
26/10/2016, 18:17
Σας χαιρετώ Είμαι νέος στο φόρουμ και αυτό είναι το πρώτο μου post Θα ήθελα να ξέρω αν ξέρετε τον μεγάλο αυτόν εφευρέτη Πέτρο Ζωγράφο και τι έχει εφεύρει.
Είδα ένα θέμα με τον Μιχάλη Καλογεράκη μέσα εδώ και μου έκανε περιέργεια που δεν είδα δημοσίευση για τον Πέτρο Ζωγράφο:)

George_Sp
26/10/2016, 18:20
όχι και εδώ ρε seismic...σε έχουν μπανάρει από όλα τα φορουμ που έχεις γραφτεί εδώ και 5 χρόνια.....Σα το Μερισιώτη ένα πράμα. :cry: :lol:

seismic
26/10/2016, 18:29
όχι και εδώ ρε seismic...σε έχουν μπανάρει από όλα τα φορουμ που έχεις γραφτεί εδώ και 5 χρόνια.....Σα το Μερισιώτη ένα πράμα. :cry: :lol:
Χα χα κατάλαβα Γνωστός και μόνος χωρίς θαυμαστές.
Δεν ρώτησα όμως για εμένα αλλά για τον Πέτρο Ζωγράφο

o teos
26/10/2016, 19:11
Χα χα κατάλαβα Γνωστός και μόνος χωρίς θαυμαστές.
Δεν ρώτησα όμως για εμένα αλλά για τον Πέτρο Ζωγράφο

Εσύ τον Λούλη Γλύπτη τον ξέρεις??τον Θρασύβουλο Αρχιτεκτονιδη , την Ευτερπη Μελωδία??εε γιατί να ξέρουμε τον ζωγράφο:smokin::D

vaska
26/10/2016, 19:31
Εσύ τον Λούλη Γλύπτη τον ξέρεις??τον Θρασύβουλο Αρχιτεκτονιδη , την Ευτερπη Μελωδία??εε γιατί να ξέρουμε τον ζωγράφο:smokin::D

Γιατί έχει εφεύρει το "αέναον" όπερ μεθερμηνευόμενο το φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα ή "ηλεκτρισμός από το πουθενά".
Αστοιχείωτε, αγράμματε που δεν ξέρεις τον Πέτρο.
:p:p

George_Sp
26/10/2016, 19:34
έλα seismic...ας επισπεύσουμε το λόγο για τον οποίο γράφτηκες και ας σου δώσω την πάσα γιατί ο χρόνος μας πιέζει. η ευρεσιτεχνία σου για το νέο αντισεισμικό μοντέλο πέρασε πουθενά τελικά ή ακόμα τρικλοποδιές και γραφειοκρατία; κάνας σοβαρός χρηματοδότης ή πανεπιστήμιο εξωτερικού;

nickald
26/10/2016, 19:47
Σας χαιρετώ Είμαι νέος στο φόρουμ και αυτό είναι το πρώτο μου post Θα ήθελα να ξέρω αν ξέρετε τον μεγάλο αυτόν εφευρέτη Πέτρο Ζωγράφο και τι έχει εφεύρει.
Είδα ένα θέμα με τον Μιχάλη Καλογεράκη μέσα εδώ και μου έκανε περιέργεια που δεν είδα δημοσίευση για τον Πέτρο Ζωγράφο:)

Οχι ρε φιλε. Δεν τον ξερουμε γιατι ιντερνετ εχουμε απο χτες και google ακομα δεν μας εβαλαν.

Πες μας τι παιζει. Ανοιξε μας τα ματια γιατι νομιζω οτι κατι σοβαρο εχεις να πεις

Δεινόσαυρος
26/10/2016, 19:53
Παγκόσμια πρωτιά σε εφευρέτες που έχουν εφεύρει αέρα κοπανιστο έχει η Ελλάδα.

Φανταστική πηγή ενέργειας. Ο,τι θέλεις τρέχεις... κομπρεσερ, σπρει βαφής, δράπανα κρουστικα, δηλώσεις πολιτικών κομμάτων, τα παντα όλα...

o teos
26/10/2016, 19:54
Γιατί έχει εφεύρει το "αέναον" όπερ μεθερμηνευόμενο το φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα ή "ηλεκτρισμός από το πουθενά".
Αστοιχείωτε, αγράμματε που δεν ξέρεις τον Πέτρο.
:p:p

Φιλαι δαι ξερο τι θες να μας πης.πιως ηνε αγραματως...:bawl:....oh wait..όντως υπάρχει..και ναι....θα ανοίγεις τη βρύση και θα χεις ρεύμα και όταν έρθει ο λογαριασμός της ευδαπ πεθαίνεις και ησυχάζεις :bawl:

teogtp
26/10/2016, 19:59
Η απαντηση που περιμενουμε ,νομιζω οτι θα προκαλεσει σεισμο........

seismic
26/10/2016, 19:59
Οχι ρε φιλε. Δεν τον ξερουμε γιατι ιντερνετ εχουμε απο χτες και google ακομα δεν μας εβαλαν.

Πες μας τι παιζει. Ανοιξε μας τα ματια γιατι νομιζω οτι κατι σοβαρο εχεις να πεις Είναι ένας τρελός που λέει ότι θα βάλεις θάλασσα στην μηχανή σου και θα πας για ψάρεμα! https://www.youtube.com/watch?v=F87GU_cT-hQ

seismic
26/10/2016, 20:01
Η απαντηση που περιμενουμε ,νομιζω οτι θα προκαλεσει σεισμο........
Για το σεισμό είμαι εγώ. https://www.youtube.com/channel/UCZaFAWh80Zs3gvEulYCex2A

teogtp
26/10/2016, 20:02
Ο Ζωγραφος δεν εχει ανακαλυψει ακομα τα φασολια;

teogtp
26/10/2016, 20:03
Για το σεισμό είμαι εγώ.

Φιλε..............στα Γιαννενα εβγαλες γουστα και πρεπει να τα πλερωσεις.

karellen
26/10/2016, 20:04
Θα ήθελα να ξέρω αν ξέρετε τον μεγάλο αυτόν εφευρέτη Πέτρο Ζωγράφο και τι έχει εφεύρει. :)
Ναι.

seismic
26/10/2016, 20:06
Φιλε..............στα Γιαννενα εβγαλες γουστα και πρεπει να τα πλερωσεις.
Δεν με παίζουν οι επιστόμωνες στην Ελλάδα :cry:

seismic
26/10/2016, 20:09
Ναι. Εμένα με ξέρεις?

WiSe
26/10/2016, 20:15
Δεν με παίζουν οι επιστόμωνες στην Ελλάδα :cry:

Για να μη σε παιζουν κατι θα ξερουν

o teos
26/10/2016, 20:17
Δεν με παίζουν οι επιστόμωνες στην Ελλάδα :cry:

Είπε η μικρή Ελένη και έκατσε να κλαίει και πήρε σβάρνα όλα τα forums :bawl:

seismic
26/10/2016, 20:21
έλα seismic...ας επισπεύσουμε το λόγο για τον οποίο γράφτηκες και ας σου δώσω την πάσα γιατί ο χρόνος μας πιέζει. η ευρεσιτεχνία σου για το νέο αντισεισμικό μοντέλο πέρασε πουθενά τελικά ή ακόμα τρικλοποδιές και γραφειοκρατία; κάνας σοβαρός χρηματοδότης ή πανεπιστήμιο εξωτερικού;Το ποιο δημοφιλή μέσα σε χιλιάδες θέματα είναι το δικό μου Είναι το πρώτο θέμα εδώ.
Most popular papers in Open Journal of Civil Engineering http://www.scirp.org/journal/HottestPaper.aspx?JournalID=788 ..... http://www.scirp.org/journal/PaperDownload.aspx?paperID=59888&returnUrl=http://www.scirp.org/Journal/HottestPaper.aspx?JournalID=788
Στα Ελληνικά εδώ. http://www.thegreeksenergy.com/t69439-topic

seismic
26/10/2016, 20:22
Για να μη σε παιζουν κατι θα ξερουν

Ναι! ... ξέρουν να παίζουν το πουλί τους.

o teos
26/10/2016, 20:26
Ναι! ... ξέρουν να παίζουν το πουλί τους.

Οοο τι του πεεε.

Αισχρε τύπε..τςτςτς τρε μπαναλ...κοίτα εκφράσεις...που είναι οι μοντς που είναι το σύστημα εδώ πάμε για επανάσταση :nono:

George_Sp
26/10/2016, 20:29
Το ποιο δημοφιλή μέσα σε χιλιάδες θέματα είναι το δικό μου Είναι το πρώτο θέμα εδώ.
Most popular papers in Open Journal of Civil Engineering http://www.scirp.org/journal/HottestPaper.aspx?JournalID=788 ..... http://www.scirp.org/journal/PaperDownload.aspx?paperID=59888&returnUrl=http://www.scirp.org/Journal/HottestPaper.aspx?JournalID=788
Στα Ελληνικά εδώ. http://www.thegreeksenergy.com/t69439-topic

με τετοια νουμερα και αναγνωρισιμοτητα εδω και 5 χρονια που εχω βαρεθει να σε διαβαζω σε ελληνικα fora και να σε μπαναρουν....αναρωτηθηκες ποτε γιατι δε παει παρακατω;

εγινε καμια προοδος? σε ξαναρωταω.....χειροπιαστα πραγματα.....οχι ιντερνετικες αερολογιες και στατιστικα.....αν και ξερω τι θα απαντησεις παλι.....


well...that escalated quickly.

μια συγγνώμη που προτρέχω από όσους έχουν πάρει ποπ κορν. θα προσπαθησω να κανω υπομονη. :a014:

DAYMAN
26/10/2016, 20:29
Χαμος θα γινει λεμε!Δωσε φιλε.Οι mods πηραν χαπια.

seismic
26/10/2016, 20:30
Οοο τι του πεεε.

Αισχρε τύπε..τςτςτς τρε μπαναλ...κοίτα εκφράσεις...που είναι οι μοντς που είναι το σύστημα εδώ πάμε για επανάσταση :nono:
Παραφέρθηκα :cry:

MG-KTiNoS
26/10/2016, 20:33
372100

seismic
26/10/2016, 20:36
με τετοια νουμερα και αναγνωρισιμοτητα εδω και 5 χρονια που εχω βαρεθει να σε διαβαζω σε ελληνικα fora και να σε μπαναρουν....αναρωτηθηκες ποτε γιατι δε παει παρακατω;

εγινε καμια προοδος? σε ξαναρωταω.....χειροπιαστα πραγματα.....οχι ιντερνετικες αερολογιες και στατιστικα.....αν και ξερω τι θα απαντησεις παλι.....


well...that escalated quickly.

μια συγγνώμη που προτρέχω από όσους έχουν πάρει ποπ κορν. θα προσπαθησω να κανω υπομονη. :a014:

Ας μου πει ένας επιστήμονας γιατί το δικό μου σύστημα δεν έπαθε τίποτα και το δικό τους χτύπησε μπιέλα?
Ρωτήστε τους επιστήμονες εγώ δεν ξέρω είμαι αγράμματος. https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4&t=6s

SHOOTER045
26/10/2016, 20:42
Είναι ένας τρελός που λέει ότι θα βάλεις θάλασσα στην μηχανή σου και θα πας για ψάρεμα! https://www.youtube.com/watch?v=F87GU_cT-hQ

Τον Μαεβιους Παχατουριδη τον ξες?



https://youtu.be/RwFvpN-Eq3g

amyroukai
26/10/2016, 20:44
μπορείτε να συνεχίσετε με μέτρο το παιχνίδι στο οφτόπικ, μπορείτε επίσης να κόψετε το μινιμόντινγκ και τις υποδείξεις σε κάθε κατεύθυνση.

σεισμικ διαβάζοντας το κείμενο επί τροχάδην, έχεις μερικά λογικά σφάλματα. Τα υποστυλώματα δεν καμπυλώνονται μόνον επειδή τα ανασηκώνει ο σεισμός αλλά και λόγω της γενικότερης ελαστικότητας της κατασκευής. Ακόμα και 100% άκαμπτα αν είναι τα θεμέλια όπως το παράδειγμά σου με την βίδα και τους κοχλίες, το υπέργειο κομμάτι ταλαντώνεται όπως πιθανότερα καλύτερα από εμένα γνωρίζεις αφού δεν είναι άκαμπτο όπως ένα κομμάτι ξύλο ή το διόροφο με τα τεράστια τοιχία στο βίντεο και άρα δεν καταλαβαίνω το που το πιο άκαμπτο θεμέλιο θα βοηθήσει. Μάλλον θα μεταφέρει μεγαλύτερες δυνάμεις στην ανωδομή. Ξαναλέω το διάβασα επί τροχάδην και μπορεί όλα αυτά να τα εξηγείς και να τα λύνεις.


Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει μιά ελαστικότητα στο φόρουμ σε ότι αφορά την θεματολογία. Το να μπεις να παρουσιάσεις την δουλειά σου θεμιτό, το να μπεις για να τρολάρεσαι/κοντράρεσαι με τους λοιπούς χρήστες όχι. Οπότε πάρε μιά απόφαση στο που θα κινηθείς και πράξε ανάλογα.

teogtp
26/10/2016, 20:44
Αυτό μπορεί να είναι η λύση για το τρεησερ!
Φίλε στην Γιαμαχα ρωτησες;

seismic
26/10/2016, 20:52
μπορείτε να συνεχίσετε με μέτρο το παιχνίδι στο οφτόπικ, μπορείτε επίσης να κόψετε το μινιμόντινγκ και τις υποδείξεις σε κάθε κατεύθυνση.

σεισμικ διαβάζοντας το κείμενο επί τροχάδην, έχεις μερικά λογικά σφάλματα. Τα υποστυλώματα δεν καμπυλώνονται μόνον επειδή τα ανασηκώνει ο σεισμός αλλά και λόγω της γενικότερης ελαστικότητας της κατασκευής. Ακόμα και 100% άκαμπτα αν είναι τα θεμέλια όπως το παράδειγμά σου με την βίδα και τους κοχλίες, το υπέργειο κομμάτι ταλαντώνεται όπως πιθανότερα καλύτερα από εμένα γνωρίζεις αφού δεν είναι άκαμπτο όπως ένα κομμάτι ξύλο ή το διόροφο με τα τεράστια τοιχία στο βίντεο και άρα δεν καταλαβαίνω το που το πιο άκαμπτο θεμέλιο θα βοηθήσει. Μάλλον θα μεταφέρει μεγαλύτερες δυνάμεις στην ανωδομή. Ξαναλέω το διάβασα επί τροχάδην και μπορεί όλα αυτά να τα εξηγείς και να τα λύνεις.


Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει μιά ελαστικότητα στο φόρουμ σε ότι αφορά την θεματολογία. Το να μπεις να παρουσιάσεις την δουλειά σου θεμιτό, το να μπεις για να τρολάρεσαι/κοντράρεσαι με τους λοιπούς χρήστες όχι. Οπότε πάρε μιά απόφαση στο που θα κινηθείς και πράξε ανάλογα.
Για την ευρεσιτεχνία μου έχεις δίκαιο. Αλλά γράφω και για την ελαστικότητα.
Η έρευνα που κάνω πάνω στον αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών αποσκοπεί ακριβώς σε αυτό.

Αυτό το πέτυχα κατασκευάζοντας μεγάλα επιμήκη άκαμπτα υποστυλώματα με σχήμα κάτοψης, - , + , Γ , ή Τ στα οποία εφαρμόζω μία δύναμη σε όλα τα άκρατους στο δώμα, ( ώστε να δουλεύει όλη η διατομή σε αμφίπλευρες καταπονήσεις ) προερχόμενη από το έδαφος.

Αυτή η δύναμη αποσκοπεί στο να σταματήσει αμφίπλευρα την στροφή των υποστυλωμάτων και την καμπυλότητα που δημιουργείται στον κορμό τους, οπότε και την παραμόρφωση που δημιουργεί την αστοχία σε όλο τον φέροντα. Στον σεισμό τα υποστυλώματα χάνουν την εκκεντρότητα ανασηκώνοντας την βάση τους, δημιουργώντας στροφές σε όλους στους κόμβους της κατασκευής.

Για αυτό υπάρχει όριο εκκεντρότητας, δηλαδή όριο περιοχής της βάσης που ανασηκώνεται από την ροπή ανατροπής. Για να περιορίσουμε τις στροφές στη βάση βάζουμε ισχυρές πεδιλοδοκούς στα υποστυλώματα.

Στα μεγάλα επιμήκη υποστυλώματα, (τοιχία) λόγω των μεγάλων ροπών που κατεβάζουν είναι πρακτικά αδύνατη η παρεμπόδιση της στροφής με τον κλασικό τρόπο κατασκευής των πεδιλοδοκών.

Αυτό το ανασήκωμα της βάσης σε συνδυασμό με την ελαστικότητα έχει σαν αποτέλεσμα όταν το ένα υποστύλωμα του πλαισίου σηκώνει προς τα επάνω το ένα άκρο της δοκού, την ίδια στιγμή το άλλο υποστύλωμα στο άλλο άκρο της το κατεβάζει βίαια προς τα κάτω.
Αυτό καταπονεί την δοκό με τάσεις στροφών διαφορετικής κατεύθυνσης στα δύο άκρα, παραμορφώνοντας τον κορμό της σε σχήμα S.

Την ίδια παραμόρφωση στον κορμό του υφίσταται και το υποστύλωμα, λόγο των στροφών στους κόμβους, και την διαφορά φάσης μετατόπισης των καθ ύψος πλακών. Για να σταματήσουμε τo ανασήκωμα της βάσης πακτώνουμε με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας την βάση με το έδαφος.

Αν όμως θέλουμε να σταματήσουμε και το ολικό ανασήκωμα του δώματος του υποστυλώματος που προέρχεται από το ανασήκωμα της βάσης αλλά και από την ελαστικότητα του κορμού του, τότε το καλύτερο σημείο για την επιβολή αντίθετων τάσεων ισορροπίας είναι το δώμα. Αυτή η αντίθετη τάση στο δώμα πρέπει να προέρχεται από μία εξωτερική πηγή, και όχι εφαρμοζόμενη από τον ίδιο τον φέροντα. Αυτή η εξωτερική πηγή είναι το έδαφος κάτω από την βάση.

Από εκεί αντλώ αυτήν την εξωτερική δύναμη Στο έδαφος κάτω από την βάση ανοίγουμε μια γεώτρηση, και πακτώνουμε (με την βοήθεια της άγκυρας του μηχανισμού της ευρεσιτεχνίας) στα πρανή της, και με την βοήθεια ενός τένοντα που διαπερνά ελεύθερος μέσα από μία σωλήνα το υποστύλωμα, μεταφέρουμε αυτήν την δύναμη που πήραμε από το έδαφος, πάνω από το δώμα. Εκεί πάνω από το δώμα τοποθετούμε ένα στοπ με μία βίδα, για να σταματήσουμε την άνοδο του δώματος των επιμήκη υποστυλωμάτων, η οποία υφίσταται κατά τον σεισμό, και παραμορφώνει όλες τις πλάκες. Με αυτόν τον τρόπο ελέγχουμε την ταλάντωση όλης την κατασκευής.

Δηλαδή την παραμόρφωση που προκαλεί την αστοχία. Κατ αυτόν τον τρόπο δεν έχουμε αλλαγές στην ιδιομορφία του φέροντα, διότι διατηρεί την ίδια μορφή που έχει πριν από τον σεισμό, και κατά τον σεισμό. Η αντίδραση του μηχανισμού στην άνοδο του δώματος των επιμήκη υποστυλωμάτων και η άλλη αντίδραση στο αντικριστό κάτω μέρος της βάσης των εκτρέπουν την πλάγια φόρτιση του σεισμού στην κατακόρυφη τομή των η οποία είναι μεγάλη και ισχυρή. Με αυτήν την εκτροπή της πλάγιας φόρτισης του σεισμού στην κατακόρυφη τομή των υποστυλωμάτων, καταργούνται οι στροφές στους κόμβους διότι τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού τις αναλαμβάνουν 100% τα επιμήκη υποστυλώματα, διότι αδυνατούν να στρέψουν τον κορμό τους.

amyroukai
26/10/2016, 21:06
εμ... την στροφή των υποστυλωμάτων δεν την σταματάς με το να τα κάνεις "γαϊδούρια" αλλά με το να τα διατάξεις μαζί με τα τοιχία με τρόπο τέτοιο ώστε το κέντρο ελαστικής στροφής στην κάτοψη να πλησιάζει το γεωμετρικό κέντρο, πράγμα το οποίο για άπειρους λόγους δεν είναι πάντα εφικτό.

Επίσης αν δεν απατώμαι, η δύναμη της ταλάντωσης ξεκινά από το έδαφος, οπότε συνεχίζω να μην κατανοώ το πως ισχυροποιώντας την σύνδεση με αυτό, θα ελαχιστοποιηθούν οι επιπτώσεις της ταλάντωσής του είτε οριζόντια είτε κατακόρυφα στο κτίριο. Ο μηχανισμός σου δεν θα απαγορεύσει την μετακίνηση του δώματος, ο μηχανισμός σου "θεωρεί" άκαμπτο μπλοκ όλη την κατασκευή, το οποίο άκαμπτο μπλοκ θα πάει να ανασηκωθεί από την μία μεριά του και θα σταματήσει λόγω της "αλυσίδας"/βίδας που θα το δένει με το έδαφος...

Εισάγεις στην κατασκευή έναν μηχανισμό ο οποίος θα προσπαθεί να την φρενάρει... Δηλαδή μιά "αλυσίδα" θα κρατήσει μερικές εκατοντάδες τόνους, παρέχοντας αγκύρωση σε ένα σημείο; Πόσο ισχυρή θα πρέπει να είναι η πλάκα στο δώμα; Πόση προένταση θα δώσεις στην αλυσίδα; Γιατί να έχεις ένα μόνιμο θλιπτικό φορτίο (που θα οδηγήσει σε ερπυσμό τελικά) στα κατακόρυφα δομικά στοιχεία; Αυτό που λες μπορεί να δουλεύει στο μοντέλο σου με το διόροφο που πρακτικά οι ταλαντώσεις είναι ελάχιστες, η κάτοψη που έχεις είναι "ιδανική" και τα τοιχία σου τα έχεις βολικά κατευθύνει στην διεύθυνση της ταλάντωσης από την μηχανή, σε ένα "πραγματικό" τυπικό 5όροφο, το βλέπω πολύ δύσκολο να δουλέψει. Να μην πω αδύνατο. Δηλαδή σε μιά υφιστάμενη κατασκευή, χτισμένη με κανονισμό μπετόν του '80 ας πούμε, είναι αστείο να συζητάμε για ανάληψη τέτοιων δυνάμεων από τον σκελετό, απλά.

seismic
26/10/2016, 21:07
Με την μέθοδο σχεδιασμού πάκτωσης των κόμβων της ανώτατης στάθμης με το έδαφος ευελπιστώ να εκτρέψω τις πλάγιες αδρανειακές εντάσεις του σεισμού σε πιο ισχυρές περιοχές της δομής από αυτές τις περιοχές που οδηγούνται σήμερα. Αυτές οι ισχυρές περιοχές έχουν την ικανότητα να προλαμβάνουν και να αποτρέπουν την εμφάνιση του στρεπτοκαμπτικού λυγισμού πάνω στον κορμό των φερόντων στοιχείων, οπότε ευελπιστώ να εμφανίζονται λιγότερες εντάσεις και αστοχίες.

Όπως φαίνεται στο συνημμένο υπάρχει το ανασήκωμα της βάσης του επιμήκους υποστυλώματος στην θέση D2 και το ανασήκωμα της ανώτατης στάθμης του στην θέση D1 όπου προέρχεται από την ροπή ανατροπής F που κατεβάζει το επιμήκη υποστύλωμα λόγο των αδρανειακών εντάσεων που δέχεται από τις πλάκες και τις δοκούς καθ ύψος.

Πόση πρέπει να είναι η δυναμική αντίδραση ισορροπίας ( Β ) στο δώμα στο σημείο του υποστυλώματος B1 ώστε να μην χάσει την καθετότητα το υποστύλωμα με αποτέλεσμα να έχουμε το ανασήκωμα ( D1 ) και ( D2 ) όταν οι πλάγιες αδρανειακές εντάσεις που δέχεται το υποστύλωμα είναι της τάξεως των 20 t ανά όροφο?

Δηλαδή Πρεπει Β>256 t για να μην ανατραπει και να μην υπαρχει ανασηκωση


αναλυτικα: Πρεπει Ροπες ανατροπης ητοι= 20*(12,8+9,6+6,4+3,2) <(μικρότερες) από Ροπη ευσταθειας Β*2,5 .Από δω βγαινει οτθ Β πρεπει να ναι μεγαλυτερο από 256 t για να μην ανατραπει.
Ακόμα υπάρχει και η αντίδραση του κορμού των δοκών ως προς την ροπή ανατροπής του υποστυλώματος η οποία είναι μεγάλη έστω και αν αυτή κινείται μέσα στην ελαστική περιοχή μετατόπισης οπότε πρέπει να υπολογισθεί και αυτή η αντίδραση. Για να υπάρχει αυτή η δυνατότητα είναι απαραίτητη η προσθήκη ενός ελατηρίου στο δώμα μεταξύ του περικοχλίου και του δώματος. Βασικά η αντίδραση ( Β ) είναι μία μεγάλη βοήθεια για τις δοκούς ( ως προς τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό ) διότι παραλαμβάνει μεγάλο μέρος των εντατικών μεγεθών των ροπών από τα σώματα των δοκών. Δηλαδή όσα πιο πολλά αυξομειωμένα φορτία παραλαμβάνει η ( Β ) δύναμη τόσο μικρότερη μπορεί να είναι η αντοχή των κορμών των δοκών ως προς τις τέμνουσες.
Τώρα θα μου πεις γιατί δεν αυξάνομαι τις διαστάσεις των δοκών και των υποστυλωμάτων μαζί και με την αύξηση του οπλισμού ώστε να έχουμε μεγαλύτερες αντοχές..... διότι όταν αυξάνουμε τις διαστάσεις και τον οπλισμό έχουμε μεγαλύτερες αδρανειακές εντάσεις... ενώ με την πάκτωση του δώματος στο έδαφος δεν αυξάνονται οι αδρανειακές εντάσεις διότι η αντίδραση ( Β ) προέρχεται από το έδαφος και απλά μεταφέρεται με τον μηχανισμό στο δώμα για να έχει αρνιτικό πρόσημο προς την ροπή ανατροπής του υποστυλώματος.
Βασικά η μέθοδος που προτείνω συνεργάζεται άψογα με την υπάρχουσα μέθοδο ώστε μαζί να έχουν την αναγκαία απόκριση της κατασκευής ως προς τις σεισμικές φορτίσεις.

o teos
26/10/2016, 21:07
Οκ that escalated fast.........:eek:

nickald
26/10/2016, 21:20
με τετοια νουμερα και αναγνωρισιμοτητα εδω και 5 χρονια που εχω βαρεθει να σε διαβαζω σε ελληνικα fora και να σε μπαναρουν....αναρωτηθηκες ποτε γιατι δε παει παρακατω;

εγινε καμια προοδος? σε ξαναρωταω.....χειροπιαστα πραγματα.....οχι ιντερνετικες αερολογιες και στατιστικα.....αν και ξερω τι θα απαντησεις παλι.....


well...that escalated quickly.

μια συγγνώμη που προτρέχω από όσους έχουν πάρει ποπ κορν. θα προσπαθησω να κανω υπομονη. :a014:

Ε μη σποϊλαρεις ρε Γιωργη.... εδω το ατομο περιμενει μια πασα ασιστ για να πατησει Play

amyroukai
26/10/2016, 21:20
βέβαια από ότι θυμάμαι, η σεισμική δύναμη ορίζεται τριγωνικά, φθίνουσα προς τα άνω μηδενιζόμενη στο δώμα.

Εσύ θεωρείς πως όλοι οι όροφοι έχουν 20τ οριζόντια φόρτιση για κάποιο λόγο. Και δεν λαμβάνεις υπ' όψη τις οριζόντιες αντιδράσεις της πλάκας και των δοκών (πιστεύω πως οι δοκοί είναι τα 50εκ δομικά στοιχεία που βλέπω να ενώνονται με το τοιχίο) τα οποία θεωρείς "ανεξάρτητα" από τα άλλα του κτιρίου στο παράδειγμα που δίνεις;

Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη του να υπολογίζουμε το κάθε θεμέλιο ως μονάδα σε ότι αφορά μετάφορά δυνάμεων κατακόρυφα, δυνάμεων ανατροπής, δυνάμεων ολίσθησης κλπ για απλοποίηση των υπολογισμών. Όταν μελετάς όμως την δυναμική συμπεριφορά του κτιρίου ως όλον, είναι επιεικώς αφελές να αγνοήσεις τις συνδετήριες δοκούς στα θεμέλια.

Σου ξαναλέω πως το κτίριο ΔΕΝ στρέφεται όπως νομίζεις (ή τουλάχιστον τα δυναμικά μοντέλα που έχω δει ως σήμερα δεν ήταν έτσι, μπορεί να ξέρεις κάτι που δεν ξέρω). Μιλάμε για σχεδόν μηδενική στροφή/ταλάντωση στο ισόγειο και (ας πούμε) 8-10 εκατοστά στον 4ο όροφο. Πως στο καλό θα φρενάρεις αυτό το πράγμα με μιά "αλυσίδα" και μιά "άγκυρα"...; Γιατί να εισάγεις μιά τεράστια δύναμη προφόρτισης στην κατασκευή;

el_hymador
26/10/2016, 21:30
Σε KTM 620 μανιβελάτο δουλεύει αυτό;

amyroukai
26/10/2016, 21:31
Σε KTM 620 μανιβελάτο δουλεύει αυτό;

άγκυρα με το έδαφος; σαν αντικλεπτικό, σαφώς.




άσε που τώρα πρόσεξα ότι πρέπει να φορτίσουμε με... 256 τόνους επιπλέον του βάρους της κατασκευής ( ; ) το δομικό στοιχείο που θα ταλαντώνεται και ζαλίστηκα λίγο. Ίδιον βάρος αν μιλάμε για (στην τύχη τώρα) 40εκ. πάχος και με το ύψος που γράφει περί τους 32 τόνους... Και θα βάλουμε 8 φορές τόσο επιπλέον για να "γλιτώσουμε" την ταλάντωση. Ζαλίστηκα λέμε. Ή δεν κατάλαβα τίποτα.

seismic
26/10/2016, 21:51
Εσύ θεωρείς πως όλοι οι όροφοι έχουν 20τ οριζόντια φόρτιση για κάποιο λόγο. Και δεν λαμβάνεις υπ' όψη τις οριζόντιες αντιδράσεις της πλάκας και των δοκών (πιστεύω πως οι δοκοί είναι τα 50εκ δομικά στοιχεία που βλέπω να ενώνονται με το τοιχίο) τα οποία θεωρείς "ανεξάρτητα" από τα άλλα του κτιρίου στο παράδειγμα που δίνεις;
Ένα παράδειγμα έδωσα. Λαμβάνω υπόψιν τις αδρανειακές εντάσεις των πλακών και των δοκών και λέω ότι είναι Π.Χ 20 t Ναι αυτά είναι δοκάρια.

Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη του να υπολογίζουμε το κάθε θεμέλιο ως μονάδα σε ότι αφορά μετάφορά δυνάμεων κατακόρυφα, δυνάμεων ανατροπής, δυνάμεων ολίσθησης κλπ για απλοποίηση των υπολογισμών. Όταν μελετάς όμως την δυναμική συμπεριφορά του κτιρίου ως όλον, είναι επιεικώς αφελές να αγνοήσεις τις συνδετήριες δοκούς στα θεμέλια.
Δεν αγνοώ τις συνδετήριες δοκούς στα θεμέλια. Αντίθετα θέλω να εισάγω μία δύναμη στους κόμβους της ανώτατης στάθμης ώστε να βοηθήσω να μην υπάρχει στρεπτοκαμπτικός λυγισμός. Στον σεισμό τα υποστυλώματα χάνουν την εκκεντρότητα ανασηκώνοντας την βάση τους, δημιουργώντας στροφές σε όλους στους κόμβους της κατασκευής.

Για αυτό υπάρχει όριο εκκεντρότητας, δηλαδή όριο περιοχής της βάσης που ανασηκώνεται από την ροπή ανατροπής. Για να περιορίσουμε τις στροφές στη βάση βάζουμε ισχυρές πεδιλοδοκούς στα υποστυλώματα.

Στα μεγάλα επιμήκη υποστυλώματα, (τοιχία) λόγω των μεγάλων ροπών που κατεβάζουν είναι πρακτικά αδύνατη η παρεμπόδιση της στροφής με τον κλασικό τρόπο κατασκευής των πεδιλοδοκών.

Σου ξαναλέω πως το κτίριο ΔΕΝ στρέφεται όπως νομίζεις (ή τουλάχιστον τα δυναμικά μοντέλα που έχω δει ως σήμερα δεν ήταν έτσι, μπορεί να ξέρεις κάτι που δεν ξέρω). Μιλάμε για σχεδόν μηδενική στροφή/ταλάντωση στο ισόγειο και (ας πούμε) 8-10 εκατοστά στον 4ο όροφο. Πως στο καλό θα φρενάρεις αυτό το πράγμα με μιά "αλυσίδα" και μιά "άγκυρα"...; Γιατί να εισάγεις μιά τεράστια δύναμη προφόρτισης στην κατασκευή;
Δεν εισάγω μιά τεράστια δύναμη προφόρτισης στην κατασκευή. ( Τα προεντεταμενα στοιχεια δεν εχουν πλαστιμοτητα, αρα δεν μπορουν να απορροφησουν ενεργεια, αρα σπανε ψαθυρα,αρα -->κατάρρευση. )
Πολύ σωστά....

Τι κάνω για να αποφύγω το πρόβλημα αυτό?
Απλά δεν εφαρμόζω προένταση μεταξύ δώματος και γεώτρησης.
Καταρχήν.. Εφαρμόζω προένταση μεταξύ του ύψους της βάσης θεμελίωσης ( έδαφος ) και του μηχανισμού της άγκυρας που είναι στα βάθη της γεώτρησης.
Η προένταση αυτή είναι η διπλάσια από ότι είναι τα αξονικά φορτία που θέλω να αντέχει. ( συντελεστής ασφαλείας )
Η αρχική προένταση μεταξύ εδάφους και του μηχανισμού της άγκυρας που είναι στα βάθη της γεώτρησης, γίνετε για να υπάρξει πολύ ισχυρή πρόσφυση
( πάκτωση ) της άγκυρας στα πρανή της γεώτρησης.
Μετά αφού εφαρμόσουμε την πάκτωση της άγκυρας ισχυρά στο έδαφος, γεμίζουμε με ένεμα την γεώτρηση
Μετά ενώνουμε τον τένοντα που εξέχει με ένα περικόχλιο για να επιμηκυνθεί μέχρι το δώμα σταδιακά.
Φροντίζουμε ο τένοντας να περάσει μέσα από σωλήνα ελεύθερος ώστε να αποφύγουμε την σινάφια αυτού με το σκυρόδεμα.
Πάνω στο δώμα παρεμβάλλουμε μεταξύ του τένοντα και του δώματος ένα ελατήριο το οποίο απλά σφίγγουμε με έναν κοχλία.
Δεν εφαρμόζουμε καμία άλλη δεύτερη προένταση.

Το ελατήριο στο δώμα αφήνει τον φέροντα οργανισμό να ταλαντωθεί μέσα στο ελαστικό φάσμα, εφαρμόζοντας συγχρόνως σεισμική απόσβεση διότι παρεμποδίζει την παραμόρφωση του δώματος.
Δεν αφήνει όμως τον φέροντα να περάσει στην πλαστική περιοχή αστοχίας.
Βασικά είναι ένας μηχανισμός και μία μέθοδος που ρυθμίζει την ταλάντωση του φέροντα οργανισμού, ώστε αυτή να ευρίσκεται πάντα μέσα στην ελαστική φάση, παρεμποδίζοντας όμως αυτόν να περάσει στην πλαστική περιοχή.
Ταυτόχρονα έχεις και πιο γερή θεμελίωση.

Billymuse
26/10/2016, 21:56
Ρε μαλακες για ενα ποτο πηγα, τι εγινε αποψε παλι; :lol:
Συνεχιστε :a014:

vaska
26/10/2016, 21:58
εμ... την στροφή των υποστυλωμάτων δεν την σταματάς με το να τα κάνεις "γαϊδούρια" ................


Νομίζω καταλαβαίνεις ότι το επόμενο ποστ (#33) δεν είναι απάντηση στην ερώτησή σου στο ποστ (#32) αλλά συνέχεια του κόπυ πάστε κειμένου που δεν χώρεσε στο ποστ (#31).

Και δεν είμαι πολιτικός μηχανικός, που να προλάβω άλλωστε να τρέχω από την βουλή στο συνεργείο.

teogtp
26/10/2016, 22:08
Ρε μαλακες για ενα ποτο πηγα, τι εγινε αποψε παλι; :lol:
Συνεχιστε :a014:

Ασε φιλε.....σεισμος!

Apache
26/10/2016, 22:10
Για να καταλαβω.....το thread που αναφέρεται; Ειναι πονημα πολιτικών Μηχανικών; Είναι αντισεισμικη ευρεσιτεχνία η πόνος που μας υποβαλουν οι εκάστοτε γραφικοι περιπλανωμενοι των εκάστοτε φορουμ;

amyroukai
26/10/2016, 22:13
υποθέτοντας πάντα ότι έχεις επαρκώς υγιές έδαφος για να αντέξει την προένταση που επιθυμείς μεταξύ αγκυρίου και θεμελίου, το οποίο θεμέλιο οφείλει να γιγαντωθεί γιατί αντί να φορτίζεται με το ΙΒ της κατασκευής φορτίζεται με το ΙΒ+την δύναμη προέντασης θεμελίου-αγκυρίου.

Αυτό που γράφεις τελικά απόσκοπεί στο να μην ανασηκώνεται το θεμέλιο υπό τις δυνάμεις του σεισμού, ας πούμε; Μα... Συμβαίνει αυτό το πράγμα στην πράξη; Τα κλασσικά πέδιλα θεωρούμε έτσι και αλλιώς ότι ανασηκώνουν μέρος της επιφάνειας διεπαφής με το έδαφος όταν στρέφονται. Πιθανώς αν η σεισμική φόρτιση είναι κατακόρυφη και όχι οριζόντια αυτό που λες να ωφελεί.

Αλλιώς "αγκύρωση" κατασκευής από ένα σημείο, το ξέρουμε και οι δύο μας ότι δεν υπάρχει. Στερείς έναν βαθμό ελευθερίας από ένα σημείο στο δώμα και οι άλλοι δύο...; Γενικά αυτό που λες δεν το καταλαβαίνω πως θα δουλέψει, πραγματικά.

στο παράδειγμά σου θα μεταφέρεις 256 τόνους στο έδαφος μέσω αγκυρίων και ενός τένοντα... Που δεν θα συνθλίψει το τοιχίο σου γιατί ένα ελατήριο θα προστατέψει την κατασκευή... Δεν ξέρω, μεγαλόπνοο και εκτός κλίμακας δικής μου αντίληψης αυτό. Προσπαθώ να σκεφτώ τι υλικό και τι διαστάσεις πρέπει να έχει ο τένοντας, τι στο καλό θα είναι το ελατήριο που θα αντέχει 256 τόνους ελαστικά παραμορφούμενο, το πως δεν θα λειτουργήσει καταστροφικά όλο αυτό για το δομικό στοιχείο που το εμπεριέχει, προσπαθώ να σκεφτώ το πόσο ενάντια στον κανονισμό ΟΣ είναι να έχεις κούφια κατακόρυφα δομικά στοιχεία, ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλου μήκους τοιχία... Κάτι δεν μου βγαίνει σε όλο αυτό.

seismic
26/10/2016, 22:16
άγκυρα με το έδαφος; σαν αντικλεπτικό, σαφώς.




άσε που τώρα πρόσεξα ότι πρέπει να φορτίσουμε με... 256 τόνους επιπλέον του βάρους της κατασκευής ( ; ) το δομικό στοιχείο που θα ταλαντώνεται και ζαλίστηκα λίγο. Ίδιον βάρος αν μιλάμε για (στην τύχη τώρα) 40εκ. πάχος και με το ύψος που γράφει περί τους 32 τόνους... Και θα βάλουμε 8 φορές τόσο επιπλέον για να "γλιτώσουμε" την ταλάντωση. Ζαλίστηκα λέμε. Ή δεν κατάλαβα τίποτα.Δεν φορτίζω το δώμα ... παίρνω μία πάκτωση από το έδαφος την πάω στο δώμα με την βοήθεια του τένοντα και εκεί περιμένω την ανάκλιση του δώματος την οποία απλά θα παρεμποδίσει να γίνει ο κοχλίας του τένοντα διότι εξασκεί μία δύναμη με αρνητικό πρόσημο προς την ροπή ανατροπής διότι αντιδρά ο τένοντας στις εφελκυστικές εντάσεις που δέχεται.

George_Sp
26/10/2016, 22:20
έχω αρχίσει και θαυμάζω τον αμυρού.....ή κρύβεται καλά ο φούστης. :lol:

amyroukai
26/10/2016, 22:25
χριστέ μου τι μου έτυχε βράδι...


256 τόνοι. έτσι στο χαλαρό. τους πάμε στο δώμα, ανετάκι. από μιά πάκτωση. τί είναι 256 τόνοι σε τελική ανάλυση; Ψιλικοκό. ας πούμε εκατό κυβικά μπετόν. σε ένα σημείο.


οπότε τώρα ένα θεμέλιο που σχεδιάστηκε να παραλάβει 32 (λέμε τώρα) από το τοιχίο από πάνω του και άλλα τόσα πες δυναμικό φορτίο γιατί δεν είναι ώρα να βγάλω κομπιουτεράκια 64 τόνους. Για να μην το πάω παραπέρα και συζητήσουμε το αν και το τοιχίο αντέχει τέτοια καταπόνηση, αν αξίζει να σχεδιαστεί για τέτοια καταπόνηση, το πόσο μεγάλο θα πρέπει να γίνει και ΟΥΠΣ για δες, αν μεγαλώσει το τοιχίο πρέπει να μεγαλώσει και το θεμέλιο και μιλάμε για τόνους πεταμένο μπετόν...

Και θα πρέπει να αντέξει 64 συν το στιγμιαίο των 256. Συν ότι παραπάνω έρθει από την ταλάντωση που δεν θα σταματήσει, θα περιοριστεί.

όχι, έχει πλάκα αυτό.


Αν δεν βαρεθώ τρελά (που ΟΚ, είναι πιθανό), θα το βάλω σε ένα στατικό με μιά απλή κάτοψη σαν αυτό το μοντελάκι στην ταλαντούμενη βάση που είχες.

προβλέπω κατάρρευση.

seismic
26/10/2016, 22:36
υποθέτοντας πάντα ότι έχεις επαρκώς υγιές έδαφος για να αντέξει την προένταση που επιθυμείς μεταξύ αγκυρίου και θεμελίου, το οποίο θεμέλιο οφείλει να γιγαντωθεί γιατί αντί να φορτίζεται με το ΙΒ της κατασκευής φορτίζεται με το ΙΒ+την δύναμη προέντασης θεμελίου-αγκυρίου.
Έβαλες πολλά θέματα μαζί. Τα βραχόδη εδάφη δεν υποχωρούν Για τα μαλακά εδάφη διάβασε εδώ http://www.emichanikos.gr/showthread.php?5617-%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B4%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7&p=36771#post36771
Ένας άλλος λόγος αστοχίας των κατασκευών είναι το ανομοιογενή έδαφος θεμελίωσης.
Το έδαφος είναι γενικά ιδιαίτερα ανομοιογενές λόγω της φυσικής του γένεσης και των επακόλουθων μετακινήσεων του φλοιού της γης, έχει μεταβλητή σύνθεση και ανεξέλεγκτη μηχανική συμπεριφορά, οπότε αυτοί οι λόγοι μπορούν να δημιουργήσουν διαφορετικές παραμορφώσεις καθίζησης του εδάφους σε κάθε θεμελίωση του ιδίου φορέα, έστω και αν τα φορτία και η θεμελίωση είναι ίδια. Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος παραμόρφωσης των κόμβων της κατασκευής διότι χάνει την αρχική οριζοντιότητα η δοκός και εμφανίζεται ο στρεπτοκαμπτικός λυγισμός στα φέροντα στοιχία.
.. Σήμερα αυτά τα προβλήματα οι μηχανικοί τα αντιμετωπίζουν βελτιώνοντας το έδαφος και αυτό το επιτυγχάνουν είτε με την αφαίρεση των μαλακών εδαφών, είτε με διάφορες μεθόδους βελτιστοποίησης των μηχανικών τους αντοχών. Η λύση στα πάρα πάνω προβλήματα των εδαφών προσθέτουν ένα μεγάλο κόστος στις κατασκευές και το ζητούμενο είναι πάντα η οικονομικότερη λύση. Μία νέα οικονομικότερη και αποτελεσματικότερη μέθοδος βελτιστοποίησης της αντοχής των μαλακών εδαφών είναι ένα ζητούμενο προς επίλυση.
Λύση του προβλήματος
Στα μαλακά ή ανομοιογενή εδάφη έχουμε τα πάρα πάνω προβλήματα που αναφέραμε.
Με την μέθοδο της ευρεσιτεχνίας αυτής, η βάση του κάθε ενός υποστύλωμα της κατασκευής εδράζετε σε δύο ή περισσότερες εδαφικές ζώνες επιρροής αντιδρώντας στα στατικά φορτία. Η πρώτη ζώνη είναι το σύνηθες έδαφος θεμελίωσης, και η άλλη ζώνη επιρροής που αντιδρά στα στατικά φορτία υφίσταται στα πρανή της γεώτρησης ή των πολλαπλών γεωτρήσεων ευρισκόμενες κάτω από την βάση του υποστυλώματος. Τα πρανή της γεώτρησης αντιδρούν είτε στην έλξη είτε στα στατικά θλιπτικά φορτία μέσω του μηχανισμού της άγκυρας αλλά και μέσο του σκυροδέματος πλήρωσης της γεώτρησης σε τυχών αστοχία του εδάφους θεμελίωσης. Αντιδρούν με δύο τρόπους. 1) Με τις τάσεις πρόσφυσης που προσδίδει η εφαρμογή πίεσης του μηχανισμού της άγκυρας μεταξύ των σιαγώνων της προς τα πρανή της γεώτρησης αυξάνωντας κατ αυτόν τον τρόπο την τριβή της διεπιφάνειας καθώς συμπιέζει τα μαλακά εδάφη των πρανών της 2) Με την συνάφεια που υφίσταται μεταξύ του σκυροδέματος πλήρωσης της οπής και των παραμορφωμένων πρανών της γεώτρησης. Κατ αυτόν τον τρόπο βελτιώνουμε πολλαπλασιάζοντας κατά πολύ την ικανότητα της θεμελίωσης αποτελούμενη από μαλακό έδαφος στο να δέχεται στατικά φορτία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε την δυνατότητα να ελαττώσουμε τις διαστάσεις των βάσεων και τον όγκο των εκσκαφών κατεβάζοντας κατά πολύ το κόστος της κατασκευής.

MikeG
26/10/2016, 22:38
Get a room

seismic
26/10/2016, 22:42
χριστέ μου τι μου έτυχε βράδι...


256 τόνοι. έτσι στο χαλαρό. τους πάμε στο δώμα, ανετάκι. από μιά πάκτωση. τί είναι 256 τόνοι σε τελική ανάλυση; Ψιλικοκό. ας πούμε εκατό κυβικά μπετόν. σε ένα σημείο.


οπότε τώρα ένα θεμέλιο που σχεδιάστηκε να παραλάβει 32 (λέμε τώρα) από το τοιχίο από πάνω του και άλλα τόσα πες δυναμικό φορτίο γιατί δεν είναι ώρα να βγάλω κομπιουτεράκια 64 τόνους. Για να μην το πάω παραπέρα και συζητήσουμε το αν και το τοιχίο αντέχει τέτοια καταπόνηση, αν αξίζει να σχεδιαστεί για τέτοια καταπόνηση, το πόσο μεγάλο θα πρέπει να γίνει και ΟΥΠΣ για δες, αν μεγαλώσει το τοιχίο πρέπει να μεγαλώσει και το θεμέλιο και μιλάμε για τόνους πεταμένο μπετόν...

Και θα πρέπει να αντέξει 64 συν το στιγμιαίο των 256. Συν ότι παραπάνω έρθει από την ταλάντωση που δεν θα σταματήσει, θα περιοριστεί.

όχι, έχει πλάκα αυτό.


Αν δεν βαρεθώ τρελά (που ΟΚ, είναι πιθανό), θα το βάλω σε ένα στατικό με μιά απλή κάτοψη σαν αυτό το μοντελάκι στην ταλαντούμενη βάση που είχες.

προβλέπω κατάρρευση.


Δεν πάω τίποτα στο δώμα ούτε 1 κιλό Το δώμα πάει να ανασηκωθεί από το λίκνισμα και το εμποδίζει ο τένοντας ο οποίος ευφελκύεται αλλά δεν αφήνει το δώμα να ανέλθει γιατί είναι πακτωμένος στο έδαφος σαν τον γάιδαρο που τον έχουμε δέσει και τραβάει
Ο Παναγιώτης Καρύδης έχει άλλη γνώμη που έκανε την μελέτη. https://www.youtube.com/watch?v=8t-q8L-45RU&list=LLZaFAWh80Zs3gvEulYCex2A&index=6
http://www.zougla.gr/greece/article/ergodigos-epinoise-elpidofora-antisismiki-evresitexnia και αυτός

Dear Giannis,

These are very nice tests and very useful. I am not suer at what stage you are in the patent process. However, these tests can be published if you would liek to write a paper or report about the tests as I think many can benefit from your effort. I will be glad to help you in the writing, if you want, and have this effort published in a journal.

Best regards,

Khalid
http://www.ce.berkeley.edu/people/faculty/mosalam

Bradipous
26/10/2016, 23:03
τι ζωγράφισε αυτός που θα έπρεπε να το ξέρουμε;

7Tolis
26/10/2016, 23:08
Δεν έχω καταλάβει Χριστό.

seismic
26/10/2016, 23:09
τι ζωγράφισε αυτός που θα έπρεπε να το ξέρουμε;

Αν εννοείς τον Π. Ζωγράφο δες εδώ τα πάντα. https://www.youtube.com/channel/UCa1TJGxtBLX2yK9uL9rwZoA
Για εμένα εδώ. https://www.youtube.com/watch?v=CVZSqNsMuV0&t=40s
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q 12 g επιτάχυνση.

George_Sp
26/10/2016, 23:12
θελω να παω για υπνο ρε seismic...σε παρακαλώ :kiss:

seismic
26/10/2016, 23:15
θελω να παω για υπνο ρε seismic...σε παρακαλώ :kiss:

Και εγώ :wave2: Τα λέμε αύριο :beer:

George_Sp
26/10/2016, 23:17
μου χρωστάτε χάρη κωλόπαιδα! :D :a15:

el_hymador
26/10/2016, 23:19
Ριχτερίδες και αράχνες

amyroukai
26/10/2016, 23:30
Δεν πάω τίποτα στο δώμα ούτε 1 κιλό Το δώμα πάει να ανασηκωθεί από το λίκνισμα και το εμποδίζει ο τένοντας

ΟΚ, τώρα δεν ξέρουμε για τί μιλάμε.

Το δώμα πάει να ανασηκωθεί.

Μπα. Δεν. Το δώμα είναι άκαμπτα συνδεδεμένο ως το θεμέλιο εγκάρσια αφού ξέρουμε φαντάζομαι πως το σκυρόδεμα εφελκυστικές δυνάμεις δεν τις αντέχει. Όλο το σύστημα από το θεμέλιο ως την τελευταία πλάκα, στον κατακόρυφο άξονα είναι άκαμπτο και απαραμόρφωτο. Το δώμα δεν πάει πάνω/κάτω, πάει αριστερά-δεξιά και επειδή κινείται σε ελαφρώς καμπύλη τροχιά πάει και "λίγο" πάνω/κάτω. Αν μετακινηθεί στα 13μέτρα που έχεις στο σχέδιο 10 πόντους αριστερά ας πούμε στην μέγιστη ταλάντωση, το "κάτω" θα είναι 1-2 χιλιοστά; Ε αστείο.

Ακόμα και αν έχεις δίκιο για την οικονομία της συζήτησης και το δώμα θέλει να ανασηκωθεί. Ο τένοντας το εμποδίζει.

Το εμποδίζει.... πως; Χωρίς να ασκήσει δύναμη επάνω του, εγκάρσια; Γίνεται αυτό;

Το έδαφος είναι που ταλαντώνεται στον σεισμό, ναι; Το έδαφος σπρώχνει το κτίριο δεξιά/αριστερά. Το κτίριο έχει ελαστικότητα και λυγίζει υπό την δύναμη που του ασκείται. Και εκεί συμβαίνει η στροφή που λες. Την οποία προσπαθείς να απαγορεύσεις, αγκυρώνοντας ένα σημείο του κτιρίου. Κατακόρυφα. Και στο παράδειγμά σου, το έδαφος θα δώσει ώθηση στο κτίριο, θα χρειαστεί λοιπόν να ασκηθεί μιά δύναμη για να "φρενάρει". Η πορεία είναι έδαφος-αγκύριο-ελατήριο-δομικό στοιχείο κατασκευής. Όπως και να το κάνουμε, οι 256 τόνοι του παραδείγματος θα φορτίσουν το τοιχίο για κάποιο χρόνο. Είναι απλά τεράστια φόρτιση.


για τα εδαφικά της θεμελίωσης, πολύ απλοϊκά τα βλέπεις... Γενικά βαθείες θεμελιώσεις με πασσάλους σε "απλά" κτίρια κατοικιών, ξέρεις που πάνε το κόστος;

taisteal
26/10/2016, 23:31
Δεν έχω καταλάβει Χριστό.

Μια απ΄τα ίδια με κρεμμύδι..

Bradipous
26/10/2016, 23:38
ΟΚ, τώρα δεν ξέρουμε για τί μιλάμε.

[...]

Είναι απλά τεράστια φόρτιση.

Με λίγα λογια ακόμα και αν κάνουμε κάτι τέτοιο, θα σπάσουν οι τοίχοι από αυτό το ενδιάμεσο πράγμα λόγω της μεγάλης δύναμης;
Εγώ αν και άσχετος από τέτοιας φύσεως επιστήμες, νομίζω κατάλαβα την συλλογιστική σκέψη που παρουσιάζει στο βίντεο. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα γίνει πρακτικά αυτό σε ένα κτίριο στο οποιο ήδη υπάρχουν τοίχοι που συνδέονται αρα συγκρατούν τις ακρες του κτίριου.

Coyote.V
26/10/2016, 23:46
όχι και εδώ ρε seismic...σε έχουν μπανάρει από όλα τα φορουμ που έχεις γραφτεί εδώ και 5 χρόνια.....Σα το Μερισιώτη ένα πράμα. :cry: :lol:

Και όμως υπάρχει ένα φόρουμ ιδρυματικό που δεν τον έχουν μπανάρει και τον έχουν όμως ως πετ για γέλιο.

seismic
26/10/2016, 23:47
ΟΚ, τώρα δεν ξέρουμε για τί μιλάμε.

Το δώμα πάει να ανασηκωθεί.

Μπα. Δεν. Το δώμα είναι άκαμπτα συνδεδεμένο ως το θεμέλιο εγκάρσια αφού ξέρουμε φαντάζομαι πως το σκυρόδεμα εφελκυστικές δυνάμεις δεν τις αντέχει. Όλο το σύστημα από το θεμέλιο ως την τελευταία πλάκα, στον κατακόρυφο άξονα είναι άκαμπτο και απαραμόρφωτο. Το δώμα δεν πάει πάνω/κάτω, πάει αριστερά-δεξιά και επειδή κινείται σε ελαφρώς καμπύλη τροχιά πάει και "λίγο" πάνω/κάτω. Αν μετακινηθεί στα 13μέτρα που έχεις στο σχέδιο 10 πόντους αριστερά ας πούμε στην μέγιστη ταλάντωση, το "κάτω" θα είναι 1-2 χιλιοστά; Ε αστείο.

Ακόμα και αν έχεις δίκιο για την οικονομία της συζήτησης και το δώμα θέλει να ανασηκωθεί. Ο τένοντας το εμποδίζει.

Το εμποδίζει.... πως; Χωρίς να ασκήσει δύναμη επάνω του, εγκάρσια; Γίνεται αυτό;

Το έδαφος είναι που ταλαντώνεται στον σεισμό, ναι; Το έδαφος σπρώχνει το κτίριο δεξιά/αριστερά. Το κτίριο έχει ελαστικότητα και λυγίζει υπό την δύναμη που του ασκείται. Και εκεί συμβαίνει η στροφή που λες. Την οποία προσπαθείς να απαγορεύσεις, αγκυρώνοντας ένα σημείο του κτιρίου. Κατακόρυφα. Και στο παράδειγμά σου, το έδαφος θα δώσει ώθηση στο κτίριο, θα χρειαστεί λοιπόν να ασκηθεί μιά δύναμη για να "φρενάρει". Η πορεία είναι έδαφος-αγκύριο-ελατήριο-δομικό στοιχείο κατασκευής. Όπως και να το κάνουμε, οι 256 τόνοι του παραδείγματος θα φορτίσουν το τοιχίο για κάποιο χρόνο. Είναι απλά τεράστια φόρτιση.


για τα εδαφικά της θεμελίωσης, πολύ απλοϊκά τα βλέπεις... Γενικά βαθείες θεμελιώσεις με πασσάλους σε "απλά" κτίρια κατοικιών, ξέρεις που πάνε το κόστος; Με απλά λόγια
Αν πάνω σε ένα τραπέζι τοποθετήσουμε δύο ξύλινους στύλους σε κατακόρυφη στάση.. Τον έναν τον βιδώσουμε πάνω στο τραπέζι και τον άλλο απλά τον ακουμπήσουμε πάνω στο τραπέζι Αν κάποιος μετατοπίσει το τραπέζι ο ασύνδετος στύλος θα ανατραπεί. Ο βιδωμένος πάνω στο τραπέζι στύλος αντέχει απεριόριστες ισχυρές μετατοπίσεις.
Την ίδια μέθοδο του βιδωμένου στύλου πάνω στο τραπέζι εφαρμόζει η ευρεσιτεχνία σε κάθε ένα επιμήκη υποστύλωμα μιας κατασκευής βιδώνοντας τα ανώτατα άκρα του με το έδαφος ώστε δυναμικά να παραλαμβάνει τις απεριόριστες μετατοπίσεις του σεισμού. Με την βοήθεια των μηχανολογικών μηχανισμών που κατέχει καθώς και με την μέθοδο που χρησιμοποιεί, βιδώνει αμφίπλευρα τα ανώτερα άκρα των επιμήκη υποστυλωμάτων με το έδαφος σταματώντας δυναμικά την ροπή ανατροπής τους η οποία είναι υπεύθυνη για τα στρεπτοκαμπτικά παραμορφωσιακά μεγέθη των φερόντων στοιχείων των κατασκευών που προκαλούν αστοχίες και καταρρεύσεις.

Bradipous
26/10/2016, 23:53
Με απλά λόγια
Αν πάνω σε ένα τραπέζι τοποθετήσουμε δύο ξύλινους στύλους σε κατακόρυφη στάση.. Τον έναν τον βιδώσουμε πάνω στο τραπέζι και τον άλλο απλά τον ακουμπήσουμε πάνω στο τραπέζι Αν κάποιος μετατοπίσει το τραπέζι ο ασύνδετος στύλος θα ανατραπεί. Ο βιδωμένος πάνω στο τραπέζι στύλος αντέχει απεριόριστες ισχυρές μετατοπίσεις.
Την ίδια μέθοδο του βιδωμένου στύλου πάνω στο τραπέζι εφαρμόζει η ευρεσιτεχνία σε κάθε ένα επιμήκη υποστύλωμα μιας κατασκευής βιδώνοντας τα ανώτατα άκρα του με το έδαφος ώστε δυναμικά να παραλαμβάνει τις απεριόριστες μετατοπίσεις του σεισμού. Με την βοήθεια των μηχανολογικών μηχανισμών που κατέχει καθώς και με την μέθοδο που χρησιμοποιεί, βιδώνει αμφίπλευρα τα ανώτερα άκρα των επιμήκη υποστυλωμάτων με το έδαφος σταματώντας δυναμικά την ροπή ανατροπής τους η οποία είναι υπεύθυνη για τα στρεπτοκαμπτικά παραμορφωσιακά μεγέθη των φερόντων στοιχείων των κατασκευών που προκαλούν αστοχίες και καταρρεύσεις.

Απορώ γιατί δεν ειπώθηκε εξ αρχής έτσι. Και η τελευταία αμόρφωτη γριά θα το καταλάβει τώρα. :lol:

stefanos
26/10/2016, 23:59
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα πάμε να αντιμετωπίσουμε.Τεχνικά οι σεισμοί αντιμετωπίζονται έως το σημείο
που ορίζουμε οικονομικά συμφέρον.
Προκύπτει κάποια οικονομία εάν υιοθετήσουμε κάποια επιπλέον μέθοδο?

Coyote.V
27/10/2016, 00:01
Τσάμπα κουβέντα κάνουμε. Τώρα με την κρίση θα αρχίσουν να κατασκευάζονται ξύλινα όπως στο Αμέρικα.

seismic
27/10/2016, 00:03
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα πάμε να αντιμετωπίσουμε.Τεχνικά οι σεισμοί αντιμετωπίζονται έως το σημείο
που ορίζουμε οικονομικά συμφέρον.
Προκύπτει κάποια οικονομία εάν υιοθετήσουμε κάποια επιπλέον μέθοδο?

Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που: α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν ( 0,36 g επιτάχυνσης ) δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν ( 0,50 – 0,60 g επιτάχυνσης ) θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν ( 0,60 – 1,00 g επιτάχυνση ) δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο "απόλυτα" στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο "ποιοτικές" κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των σύγχρονων κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς. ‘Άλλοι αστάθμητοι παράγοντες που επηρεάζουν της κατασκευές στον σεισμό είναι α) Η απόσταση της κατασκευής από το επίκεντρο του σεισμού. β) Αν ο σεισμός γίνει στην στεριά ή στην Θάλασσα. γ) Αν ο σεισμός είναι επιφανειακός ή βαθύς. δ) Αν το έδαφος μετάδοσης των σεισμικών κυμάτων μεταξύ του σεισμικού επίκεντρου και της κατασκευής είναι το κατάλληλο ή ‘όχι για την μετάδοση της σεισμικής ενέργειας η οποία φθάνει τελικά κάτω από τις βάσης της κατασκευής. Γενικά οι τέσσερεις αυτοί παράγοντες είναι αυτοί που καθορίζουν το πόσο μεγάλη θα είναι τελικά η σεισμική ενέργεια που θα φθάσει κάτω από την κατασκευή. Το πόσο μεγάλες καταστροφές και το πόσα πολλά θύματα θα έχουμε δεν εξαρτάτε τόσο από το μέγεθος του σεισμού αλλά από τους αναφερθέντες αστάθμητους παράγοντες και από την μέγιστη τελική επιτάχυνση g ( ενέργεια ) του σεισμού που τελικά θα φθάσει κάτω από τις κατασκευές, και πολύ λιγότερο από το πόσο σύγχρονοι είναι οι κανονισμοί. Οπότε από τα αναφερθέντα συμπεραίνουμε τα εξής. α) Κανένας αντισεισμικός κανονισμός δεν είναι απόλυτος. β) Οι κατασκευές είναι πολύ ακριβές και δεν είναι δυνατόν οι πάντες να απολαμβάνουν την ασφάλεια που πρέπει να έχουν. Εγώ βλέπω εδώ ένα μεγάλο κενό που λέγετε ... όπου φτωχός και η μοίρα του. Και βλέπω ακόμα ότι το αν πάθουμε καταστροφές από τον σεισμό ή όχι είναι και θέμα τύχης, η οποία εξαρτάτε από τους αστάθμητους παράγοντες. Φυσικά είναι και θέμα σχεδιασμού, και θέμα κόστους. Συμπέρασμα... δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός σήμερα, και δεν πρέπει να αναφερόμαστε σε απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό. Οπότε υπάρχει μεγάλη ανάγκη σήμερα να εφεύρουμε έναν πιο σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό ο οποίος να ανταποκρίνεται στον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό, με μικρότερο κατασκευαστικό κόστος. Αρκεί ένα αναπάντητο ερώτημα για να καταρριφθεί μια συγκεκριμένη θεωρία για χάρη κάποιας καινούριας. Το ερώτημα που τίθεται στον σημερινό σύγχρονο αντισεισμικό κανονισμό είναι το εξής. Μπορεί ο σύγχρονος αντισεισμικός κανονισμός υπό μία πολύ ισχυρή σεισμική διέγερση να περιορίσει και να ελέγξει το εύρος του πλάτους ταλάντωση της κατασκευής ώστε αυτή να παραμένει πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή, ανεξαρτήτως της έντασης που θα έχει η μετατόπιση του εδάφους, και του χρόνου διέγερσης? Βασικά μπορεί να ελέγξει το εύρος της παραμόρφωσης που προκαλεί ο πολύ μεγάλος σεισμός στην κατασκευή? Φυσικά και δεν μπορεί. Η προτεινόμενη μέθοδος του αντισεισμικού σχεδιασμού μπορεί να το κάνει.

amyroukai
27/10/2016, 00:05
βλέποντας το βίντεο είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τι έχει στο μυαλό του... ένα κεντρικό φορέα που λειτουργεί όπως το ξύλο που είχε πει στην αρχή, πακτωμένος. Κατά κανόνα βέβαια, αυτός ο κεντρικός φορέας υπάρχει σε κάθε κτίριο από σκυρόδεμα και είναι το κλιμακοστάσιο και ο φορέας του ανελκυστήρα.

Ακόμα και αν πεις ότι αγκυρώνεις όλα τα κατακόρυφα στοιχεία (ή έστω μόνον τα τοιχία που θα φτάνουν στο έδαφος) μιλάμε για εισαγωγή κατακόρυφων δυνάμεων στο φορέα που είναι εξωπραγματικές σε σχέση με τις συνήθεις σχεδιασμού.

Το δε μοντέλο που ταλαντώνει και δείχνει να σπάει (αν υποθέσουμε ότι είναι όμοιο σε κατασκευή με το άλλο που δεν σπάει), δεν έχει θεμέλια καν, οπότε εύκολα "χοροπηδάει" επάνω στο τραπέζι που προσομοιώνει το έδαφος με τον σεισμό. Η θραύση γίνεται τελικά όταν λόγω "χοροπηδήματος" έχει κρούση στο σκληρό τραπέζι. Επίσης δεν ξέρουμε και σε τι σεισμική δύναμη αντιστοιχεί η φόρτιση την οποία επιφέρει το μηχανάκι που ταλαντώνει.


αυτό που αδυνατώ να καταλάβω (μαζί με όλα τα άλλα) είναι το εξής απλοϊκό: ακόμα και παλιά κτίρια, χτισμένα πριν τον πρώτο αντισεισμικό κανονισμό και που έχουν περάσει το θεωρητικό ωφέλιμο της ζωής του σκυροδέματος (που έλεγαν ότι είναι τα 50 χρόνια κάποτε, αλλά προφανώς δεν είναι έτσι) δεν έχουν υποστεί σοβαρές (ή και καθόλου) ζημιές από σεισμούς. Τα κτίρια που παθαίνουν ζημιά κατά κανόνα είναι όσα έχουν χτιστεί λάθος (κακή μελέτη) ή στα οποία έχουν γίνει εκπτώσεις στην κατασκευή (πχ, τα υπέροχα τοιχία χωρίς οριζόντιο οπλισμό στην Κεφαλλονιά που απολαύσαμε στα πρόσφατα βίντεο των ειδήσεων, σπασμένα). Γιατί να φτιάξεις κτίρια με αυξημένη πολυπλοκότητα, εισάγοντας προβλήματα στην κατασκευή (οπές στα κατακόρυφα δομικά στοιχεία που απαγορεύονται σήμερα), εισάγοντας ακόμα έναν παράγοντα λάθους και κάνοντάς τα πολύ πιο ακριβά;

Μιλάμε πλέον για υποχρεωτικές εδαφοτεχνικές μελέτες με δοκιμαστικές γεωτρήσεις, μιλάμε για επιπλέον εγκρίσεις από το δημόσιο και ούτε θέλω να σκέφτομαι τι όργιο θα γίνει από εργολάβους του "άσε, ξέρω". Τα πέντε χιλιάρικα κόστος που αναφέρονται στο βίντεο (με εμπορική στα δέκα), αυτό πως ακριβώς επιμερίζεται σε υλικά, ημερομίσθια, κόστος μελετών... Και πως εφαρμόζεται σε υπάρχουσες κατασκευές που δεν αντέχουν τέτοιες δυνάμεις;



Με απλά λόγια
Αν πάνω σε ένα τραπέζι τοποθετήσουμε δύο ξύλινους στύλους σε κατακόρυφη στάση.. Τον έναν τον βιδώσουμε πάνω στο τραπέζι και τον άλλο απλά τον ακουμπήσουμε πάνω στο τραπέζι Αν κάποιος μετατοπίσει το τραπέζι ο ασύνδετος στύλος θα ανατραπεί. Ο βιδωμένος πάνω στο τραπέζι στύλος αντέχει απεριόριστες ισχυρές μετατοπίσεις.
Την ίδια μέθοδο του βιδωμένου στύλου πάνω στο τραπέζι εφαρμόζει η ευρεσιτεχνία σε κάθε ένα επιμήκη υποστύλωμα μιας κατασκευής βιδώνοντας τα ανώτατα άκρα του με το έδαφος ώστε δυναμικά να παραλαμβάνει τις απεριόριστες μετατοπίσεις του σεισμού. Με την βοήθεια των μηχανολογικών μηχανισμών που κατέχει καθώς και με την μέθοδο που χρησιμοποιεί, βιδώνει αμφίπλευρα τα ανώτερα άκρα των επιμήκη υποστυλωμάτων με το έδαφος σταματώντας δυναμικά την ροπή ανατροπής τους η οποία είναι υπεύθυνη για τα στρεπτοκαμπτικά παραμορφωσιακά μεγέθη των φερόντων στοιχείων των κατασκευών που προκαλούν αστοχίες και καταρρεύσεις.

προσπαθώ να συζητήσω σοβαρά και σκάει αυτό. ε. μία λέμε όχι προένταση, μετά λέμε προένταση χωρίς την λέξη προένταση. μία λέμε ότι δεν μεταφέρουμε δυνάμεις, μία τις μεταφέρουμε. μία το σύστημα είναι άκαμπτο, μία έχει μηχανισμούς που απορροφούν τον σεισμό, κάτι υδραυλικά είδα στο βίντεο με κάτι ντίζες να εκτείνουν κάτι αγκύρια. ντάξει δεν ξέρω, κουράστηκα και νυστάζω πλέον και δεν λειτουργεί όλος ο φημολογούμενος ως υπαρκτός εν-κέφαλος μου. αν αλλάξει ΟΛΗ η φιλοσοφία κατασκευής του κτιρίου, ίσως. Ξέρω και 'γω. Κάποτε λέγανε ότι θα πεθάνουμε αν ανέβουμε σε τρένο (ή τραίνο). Όλα παίζουν.

seismic
27/10/2016, 00:14
Το δε μοντέλο που ταλαντώνει και δείχνει να σπάει (αν υποθέσουμε ότι είναι όμοιο σε κατασκευή με το άλλο που δεν σπάει), δεν έχει θεμέλια καν, οπότε εύκολα "χοροπηδάει" επάνω στο τραπέζι που προσομοιώνει το έδαφος με τον σεισμό. Η θραύση γίνεται τελικά όταν λόγω "χοροπηδήματος" έχει κρούση στο σκληρό τραπέζι. Επίσης δεν ξέρουμε και σε τι σεισμική δύναμη αντιστοιχεί η φόρτιση την οποία επιφέρει το μηχανάκι που ταλαντώνει. Πείραμα. Το μοντέλο σε αυτό το πείραμα https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q Από το 2,45 λεπτό μέχρι το 2,50 λεπτό μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 10 πλήρεις ταλαντώσεις των 44 cm... οπότε σε 20 sec έκανε 40 ταλαντώσεις των 44 cm. Θα σας δώσω κάποια θεωρητικά στοιχεία για να κάνετε και να ελέγξετε μόνοι σας τους υπολογισμούς που έκανα. Το μοντέλο μου εκτελεί μια απλή αρμονική ταλάντωση κατά τον άξονα χ πάνω στον οποίο πηγαινοέρχεται (αγνοούμε την κάθετη κίνηση που είναι μικρή). Αυτή η παλινδρομική κίνηση δημιουργείται από την κυκλική κίνηση του άκρου του εμβόλου όπου είναι προσαρμοσμένος ο πύρος του ρουλεμάν. Η ακτίνα αυτού του κύκλου είναι 0,11m και αυτό είναι το πλάτος ταλάντωσης Α. Έτσι κάνει το μοντέλο μου διαδρομή 2Α = 0,22m, δηλ πάει από το ένα ακραίο σημείο στο άλλο σε κάθε μισή στροφή του πύρου. Μία πλήρης ταλάντωση όμως σημαίνει να κάνει ο πύρος μια πλήρη στροφή, να επανέλθει δηλ. το μοντέλο στην ακραία θέση από όπου ξεκίνησε. Άρα, αν πούμε ότι ξεκίνησε από το τέρμα πρέπει να επανέλθει στο τέρμα. Κάνει επομένως συνολική διαδρομή 0,22 που πήγε και 0,22 που γύρισε = 4Α = 0,44 m. Αν λοιπόν σταθούμε από την πλευρά του μηχανήματος και μετράμε διαδρομές, κάθε προσέγγιση προς το μηχάνημα είναι και μία πλήρης διαδρομή και άρα μία στροφή. Αυτές τις στροφές μετράμε, και τον αντίστοιχο χρόνο τους σε sec. Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων πλήρων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. Η περίοδος της ταλάντωσης Τ, δηλ. ο χρόνος μιας πλήρους διαδρομής 0,44m είναι Τ = 1/ν sec. Σε μια πλήρη στροφή του πύρου, έχουμε μία φορά μέγιστη θετική ταχύτητα κατά την μία κατεύθυνση και μια φορά μέγιστη αρνητική κατά την άλλη. Εμάς βέβαια μας ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές τους που είναι ίδιες. Το ίδιο συμβαίνει και με την επιτάχυνση, αλλά αυτή έχει μέγιστη απόλυτη τιμή όταν η ταχύτητα είναι μηδέν, δηλ. στα άκρα των διαδρομών. Μέγιστη ταχύτητα και μέγιστη επιτάχυνση υπολογίζονται από την γωνιακή ταχύτητα ω που είναι: ω = 2π/Τ. Άρα: μέγιστη ταχύτητα υ: maxυ = ω*Α = 0,11*ω m/sec, = ω2*Α = 0,11*ω2 m/sec2. Αυτά τα μέγιστα μεγέθη πραγματοποιούνται στιγμιαία. Αν θέλουμε να πάρουμε την μέση επιτάχυνση, είτε θετική είτε αρνητική, τότε σκεφτόμαστε ότι η ταχύτητα πήγε από το μηδέν στο μέγιστό της σε χρόνο Τ/4. Άρα η μέση επιτάχυνση είναι κατά προσέγγιση: α = maxυ/(Τ/4) = 4*maxυ/Τ = 4*0,11.ω/Τ σε m/sec2. Αυτό βέβαια δε είναι ακριβές, διότι κατά την στιγμή Τ/4 η α είναι μεγαλύτερη (να μη σας μπλέκω με συνημίτονα και ημίτονα). Και στις δύο όμως περιπτώσεις για να βρούμε την επιτάχυνση σε g, πρέπει να διαιρέσουμε τις επιταχύνσεις που είναι σε m/ sec2 με την Γήινη επιτάχυνση μάζας που είναι 9,81 m/sec για να πούμε ότι έχουμε πετύχει επιτάχυνση τόσων g
Αναλυτικά αποτελέσματα πειράματος. https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
Από το 2,45 λεπτό μέχρι το 2,50 λεπτό μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 10 πλήρεις στροφές. Δηλαδή 40 πλήρεις στροφές σε 20 sec. 1) Οπότε Πλάτος ταλάντωσης Α = 0,11 m. 2) Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων πλήρων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. Οπότε 40/20 = 2 Hz. 3) Ιδιοπερίοδος Η περίοδος της ταλάντωσης Τ, δηλ. ο χρόνος μιας πλήρους διαδρομής 0,44m είναι Τ = 1/ν sec Οπότε 1/2 = 0,5 sec. 4) Γωνιακή ταχύτητα ω είναι: ω = 2π/Τ. Οπότε 2Χ3,14/0,5 = 12,56. 5) Μέγιστη ταχύτητα υ: maxυ = *Α = 0,11*ω m/sec. Οπότε 12,56 χ 0,11 = 1,3816 m/sec. 6) Mέγιστη επιτάχυνση α: maxα = ω2*Α = 0,11*ω2 m/sec2. Οπότε 12,56 χ 12,56χ0,11 = 17,352896. 7) Επιτάχυνση σε g 17,352896/9,81 = 1,77 g

seismic
27/10/2016, 00:15
Δεν περιλαμβάνεται η κατακόρυφη επιτάχυνση.
Αυτή η επιτάχυνση που βγάλαμε είναι η επιτάχυνση ενός σεισμού φυσικού μεγέθους εξασκούμενη πάνω σε ένα μοντέλο υπό κλίμακα και για αυτόν τον λόγο οι τιμές της επιτάχυνσης είναι πολύ μεγαλύτερες. ( Αφού το πειραματικό μοντέλο που πειραματιστήκαμε πληροί της διεθνής προδιαγραφές, δηλαδή κατασκευάστηκε με α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρική ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). )
Συμπέρασμα η επιτάχυνση σε τιμές μικροκλίμακας είναι 1 προς 7,14 που είναι η κλίμακα του μοντέλου επί την φυσική επιτάχυνση που δοκιμάστηκε και είναι της τάξεως των 1,77g= 7,14 X 1,77 = 12,64 g
Σε αυτήν την επιτάχυνση των 12,64 g το μοντέλο δεν εμφάνισε αστοχίες οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε την πραγματική επιτάχυνση που αυτό αστοχεί. Στην Ελλάδα υπάρχουν τρείς σεισμικές ζώνες επικινδυνότητας Α, Β, και Γ. Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που στην πιο επικίνδυνη σεισμική ζώνη την Α οι κατασκευές να αντέχουν : α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν ( 0,36 g επιτάχυνσης ) δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν ( 0,50 – 0,60 g επιτάχυνσης ) θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν ( 0,60 – 1,00 g επιτάχυνση ) δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών δηλαδή ολική κατάρρευση.
Στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 1g
Παγκόσμια ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 2,9g

o teos
27/10/2016, 00:16
Μπήκα για ταινία(μέτριο το accountant)βγηκα και επήλθε το χάος....σεντόνια να κάνει προίκα η κάθε καημένη με σεισμούς..........ωω θεοί...:bawl:

Εδιτ ρε ω..νταξ?

amyroukai
27/10/2016, 00:28
οπότε (και σας απαρατάω για απόψε, το παρακάναμε) φορτίσαμε μιά συμβατική κατασκευή με σεισμό διπλάσιο από τον συνήθη και πενταπλάσιο από τον σχεδιασμού και έμεινε όρθια, με ζημιές. (για τις οποίες έχω αντιρρήσεις στο πως προέκυψαν αλλά πάμε παρακάτω).

φορτίσαμε την αυτή κατασκευή με την πατέντα με ακόμα μεγαλύτερο σεισμό και δεν έπαθε τίποτα. Μάλιστα, την φορτίσαμε με σεισμό που δεν υπάρχει πουθενά, εκτός από τότε που θα γίνει ο ήλιος σουπερνόβα αλλά δεν θα μας νοιάζει ο σεισμός τότε.



επίσης συζητάμε για κατασκευή που θα είναι φτηνή και εφαρμόσιμη στον τρίτο κόσμο; εκεί που γεμίζουν τις πλάκες μπετόν με άδεια κουτιά φέτας; εκεί θα γίνει η εδαφοτεχνική μελέτη, με την αυτή επιμέλεια που γίνεται η σκυροδέτηση.


ε, ώρα για ύπνο σίγουρα.



για να μην παρεξηγηθώ γιατί κουράστηκα και θα γίνω είρων και κακούλης (παραπάνω), η ιδέα μ'αρέσει γενικότερα, στην πράξη την θεωρώ ανεφάρμοστη και εντελώς άχρηστη για συνήθεις κατασκευές, οι οποίες είναι απολύτως ασφαλείς με τον υπάρχοντα κανονισμό ανθρωπίνων λαθών εξαιρουμένων αλλά αυτά θα υπάρχουν και στην πατενταρισμένη κατασκευή. Ο λόγος που το θεωρώ ανεφάρμοστο είναι η περιπλοκότητα και το κόστος. Και κάτι γράφτηκε πιο πίσω για το θέμα από τον Στέφανο αλλά δεν αντέχω άλλο. Τα φιλιά μου.

Bradipous
27/10/2016, 00:35
Μπήκα για ταινία(μέτριο το accountant)βγηκα και επήλθε το χάος....σεντόνια να κάνει προίκα η κάθε καημένη με σεισμούς..........ο θεοί...:bawl:

άνω του μέτριου για μένα, αξίζει να το δει κάποιος.

Bob_o_mastoras
27/10/2016, 01:36
Aυτα ειναι thread ρπστμ... :a18::a20:

Ελπιζω να υπαρχει και αυριο γιατι τωρα ειμαι κουρασμενος απο τη δουλεια και δεν εχω ορεξη να τρ..... εεεε, να αναλυω στατικη κτιριων... :yawn:

Seismic παντως με μια προχειρη ματια στο project σου μπορω να πω οτι εχει πολυ ορθο σκεπτικο.
Εντοπιζω καποιες προβληματικες βεβαια αλλα θα το μελετησω εκτενεστερα και θα επανελθω αυριο με καποιες ερωτησεις, αφου κανω και την απαραιτητη δικη μου ερευνα και ανατρεξω σε καποια συγγραματα και τελευταιαες μελετες που με ειχαν απασχολησει προσφατα και μου ειχαν δοθει στο τελευταιο συνεδριο αρχιτεκτονικης και αντισεισμικης προστασιας που παρεβρεθειν στην Οσακα της Ιαπωνιας.
Μακαρι να μπορουσες να συμμετασχεις στο εν λογω συνεδριο διοτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι απο μεγαλες κατασκευαστικες με αρκετα ρυξικελευτες ιδεες που διδουν μια νεα προοπτικη στο ζητημα.

vaska
27/10/2016, 02:36
ήθελε η σκύλα μου κατούρημα βραδιάτικο και κατέληξα να ξαναδιαβάζω moto πίνοντας καφεδάκι στις 3:30 τα ξημερώματα.

Ένα έχω να πω

Αφήστε τα γαμήδια να πέσουν τι τα θέλουμε?? Έχουμε αριστερή κυβέρνηση και κάθε τέλος μήνα μας το θυμίζει με τον καταργημένο ΕΝΦΙΑ. Άστε τα να πέσουν τα ρδέλα να ησυχάσουμε !!

ionized
27/10/2016, 05:59
τελικα θα πεσει η οχι? :a014:

devil's animal
27/10/2016, 06:40
τον μελεταγατε..τον μελεταγατε...ηρθε στην γειτονα χωρα (http://www.zougla.gr/kosmos/article/tora-neos-isxiros-sismos-stin-italia)...:uplate:

και μην το πατε πολυ μακρυα..οι φτωχοι που μενουν σε πολυκατοικιες θα πεθανουν...οπως γινεται συνηθως...οι πλουσιοι σε μονοκατοικιες θα ζησουν...:p

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/10/2016, 07:31
Φήμες θέλουν Άτομο να διάβασε όλο το θρεντ, και έφυγε μετανάστης για Αυστραλία.:bawl:

blackbusa
27/10/2016, 08:23
Δεν περιλαμβάνεται η κατακόρυφη επιτάχυνση.
Αυτή η επιτάχυνση που βγάλαμε είναι η επιτάχυνση ενός σεισμού φυσικού μεγέθους εξασκούμενη πάνω σε ένα μοντέλο υπό κλίμακα και για αυτόν τον λόγο οι τιμές της επιτάχυνσης είναι πολύ μεγαλύτερες. ( Αφού το πειραματικό μοντέλο που πειραματιστήκαμε πληροί της διεθνής προδιαγραφές, δηλαδή κατασκευάστηκε με α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρική ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). )
Συμπέρασμα η επιτάχυνση σε τιμές μικροκλίμακας είναι 1 προς 7,14 που είναι η κλίμακα του μοντέλου επί την φυσική επιτάχυνση που δοκιμάστηκε και είναι της τάξεως των 1,77g= 7,14 X 1,77 = 12,64 g
Σε αυτήν την επιτάχυνση των 12,64 g το μοντέλο δεν εμφάνισε αστοχίες οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε την πραγματική επιτάχυνση που αυτό αστοχεί. Στην Ελλάδα υπάρχουν τρείς σεισμικές ζώνες επικινδυνότητας Α, Β, και Γ. Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που στην πιο επικίνδυνη σεισμική ζώνη την Α οι κατασκευές να αντέχουν : α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν ( 0,36 g επιτάχυνσης ) δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν ( 0,50 – 0,60 g επιτάχυνσης ) θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν ( 0,60 – 1,00 g επιτάχυνση ) δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών δηλαδή ολική κατάρρευση.
Στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 1g
Παγκόσμια ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 2,9g

afou to klisame ayto to thema...gia to Aprilia Pegaso ti gnwmi exeis???

DrBig
27/10/2016, 08:34
Ο Πετρος Ζωγραφος.......που κολλαει;

el_hymador
27/10/2016, 08:37
Γενικά πάντως, στον πο*υτσο μου...

372109

Ζεύκας
27/10/2016, 08:43
372111

teogtp
27/10/2016, 09:01
Ο Πετρος Ζωγραφος.......που κολλαει;

Κολλάει δεν κολλάει ο seismic μας κουνάει.

amyroukai
27/10/2016, 09:08
τον μελεταγατε..τον μελεταγατε...ηρθε στην γειτονα χωρα (http://www.zougla.gr/kosmos/article/tora-neos-isxiros-sismos-stin-italia)...:uplate:

και μην το πατε πολυ μακρυα..οι φτωχοι που μενουν σε πολυκατοικιες θα πεθανουν...οπως γινεται συνηθως...οι πλουσιοι σε μονοκατοικιες θα ζησουν...:p

όσο πιο χαμηλό το κτίριο, τόσο μικρότερη η επίδραση των σεισμικών δυνάμεων επάνω του. Στα ισόγεια (δεν θυμάμαι αν ισχύει ακόμα) δεν ήταν καν απαραίτητος ο σεισμικός έλεγχος. Φαντάζομαι, η επιμονή των αρχών να μην αναλάβει η μαφία πάλι την ανοικοδόμηση των περιοχών με τα γκρεμισμένα, λέει πολλά για το πως είχαν χτιστεί.

o teos
27/10/2016, 09:09
Κολλάει δεν κολλάει ο seismic μας κουνάει.

:nono:

Η απαντηση ειναι πολυ πιο απλη ολα εξηγουνται παρακατω

372112


:smokin:

devil's animal
27/10/2016, 09:17
όσο πιο χαμηλό το κτίριο, τόσο μικρότερη η επίδραση των σεισμικών δυνάμεων επάνω του. Στα ισόγεια (δεν θυμάμαι αν ισχύει ακόμα) δεν ήταν καν απαραίτητος ο σεισμικός έλεγχος. Φαντάζομαι, η επιμονή των αρχών να μην αναλάβει η μαφία πάλι την ανοικοδόμηση των περιοχών με τα γκρεμισμένα, λέει πολλά για το πως είχαν χτιστεί.

ενταξει τα ιδια λεμε για τις πολυ(μονο)κατοικιες....
αλλα δεν μιλαμε για την καμορα εδω...
εδω ειναι Ελλαδα..και το πιο χαλαρο λυομενο απο ξυλο θα αντεξει τον σεισμο αν ειναι μοναχο του και δεν του προσθεσεις 5-6 οροφους...:evil:

amyroukai
27/10/2016, 09:32
ακριβώς επειδή είναι ελλάδα, επειδή έχουμε καλό κανονισμό μπετόν που δουλεύει άψογα και οι αστοχίες δεν οφείλονται σε αυτόν, κατά κανόνα είναι ανθρώπινα λάθη, τα πενταόροφα είναι μιά χαρά και τα εξαόροφα και τα δωδεκαόροφα και όλα. ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις εύκολες, απλά για να πούμε την εξυπνάδα "ο κακόμοιρος ο λαουτζίκος, το ευνοημένο πλουτοκρατικό λόμπι".

devil's animal
27/10/2016, 09:50
ακριβώς επειδή είναι ελλάδα, επειδή έχουμε καλό κανονισμό μπετόν που δουλεύει άψογα και οι αστοχίες δεν οφείλονται σε αυτόν, κατά κανόνα είναι ανθρώπινα λάθη, τα πενταόροφα είναι μιά χαρά και τα εξαόροφα και τα δωδεκαόροφα και όλα. ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις εύκολες, απλά για να πούμε την εξυπνάδα "ο κακόμοιρος ο λαουτζίκος, το ευνοημένο πλουτοκρατικό λόμπι".

δεν το λεω γι'αυτο ρε...
εμεις (σαν Ελλαδα) ξερουμε και εχουμε μαθει γιατι εχουμε πληρωσει πολυ αυτα τα πραγματα παλιοτερα...

αλλα γενικα σαν κανονας, ισχυει αυτο με τον κακομοιρο λαουτζικο και την πλουτοκρατια...

αν καποιος εχει την δυνατοτητα να φτιαξει κατι δικο του, σε δικο του οικοπεδο, το κανει...και οχι μονο για τους σεισμους...για εναν σωρο αλλους λογους...

argy_kap
27/10/2016, 12:28
Σας αγαπώ! :beer:

Cpt. Haddock
27/10/2016, 12:34
:wave2: