PDA

View Full Version : Χαμηλή ένταση φώτων σε παπί.



coolfever
27/10/2016, 12:29
Καλημέρα, και καλώς σας βρήκα! Αντιμετωπίζω εδώ και κάνα δυό χρόνια ένα θέμα με ένα παπί Kawasaki Kazer115 που έχω απο το 2000.
Το προσέχω και το αγαπάω αυτό το παπί και μέχρι σήμερα , και 120.000 χλμ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (φτού φτού).
Όμως δεν μπορώ να ανεβάσω την ένταση των φώτων του μπροστινού φαναριού , γιατί απλά ανάβουν...ενώ φωτίζουν ελάχιστα.
Θυμάμαι όταν το αγόρασα καινούργιο, δεν μπορούσα να κοιτάξω απ ευθείας το φανάρι,και στραβωνόμουνα...
Ξεκίνησα να ρωτάω απο δω και κει και έπαιρνα διαφορετικές και αντιφατικές απαντήσεις απο τα ¨μαστόρια¨........
Το παπί γενικά του κάνω σέρβις εγώ στα απλά πραγματάκια...δλδ λάδια , μπουζί , φίλτρα , σιαγόνες..κλπ αλλά ηλεκτρολογικά όπως πλεξούδες , πηνία κλπ δεν ξέρω και δεν πειράζω τπτ.
Άλλαξα σε ένα συνεργείο, κάτι κινέζικες λάμπες που μου είχαν βάλει πριν κάτι χρόνια , και βρήκα τις γνήσιες 18/18W αλλά τζίφος...απειροελάχιστη διαφορά.
Ο ένας μου έλεγε ότι φταίει ο πηνιοφόρος...τον άλλαξα πέρσι ,,αλλά μάντολες...μου έβαλε κινέζικο με 15 ευρώ και δεν μου είπε έστω ότι υπάρχει πιθανότητα να έχω θέματα όπως πχ με τα ψόφια φώτα , διαρροή λαδιού απο το μάτι..κλπ
Ο άλλος μου είπε ότι φταίει ο ανορθωτής (άσχετο) , ο επόμενος ότι φταίει ο πολλαπλασιαστής (ντόινγκκκκ) τεσπα να μην σας κουράζω , το τι έχω ακούσει για το θέμα είναι απερίγραπτο.
Ένας άλλος μου είπε να το πάω σε ηλεκτρολόγο να μου μετρήσει ΟΛΕΣ τις γραμμές , γαι να δεί αν έχω διαρροή ή βραχυκύκλωμα αλλά θα χρεώσει τν μάνα μου και τον πατέρα μου για εργασία.
Αυτός που μου έβαλε τις γνήσιες λάμπες πρίν τις αγοράσω τον ρώτησα εάν θα έχω διαφορά στην ένταση γιατί αν είναι να δώσω 15ευρώ και να φωτίζει το ίδιο δεν αξίζει. Όταν μου τις άλλαξε (και τις πλήρωσα) και είδε ότι δεν είχε καμία
διαφορά απο τις ημιτασιόν , μου λέει με περήφανο ύφος.....τα πηνία φταίνε......έχω να σου βάλω γνήσια με 78ευρω!!! γιατί φοράς κινέζικα και σου ψοφάνε τα φώτα....!!! ΘΕΟΣ!

Για όλα τα παραπάνω σκέφτηκα να γράψω αυτό το πόστ μήπως κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο , και μπορεί να με διαφωτίσει ,,και να με φωτίσει!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Χρήστος

SHOOTER045
27/10/2016, 13:48
Στο glx μου που είχα παρόμοιο θέμα, έβαλα φανάρι με δύο λάμπες των 35 .
Η ενταση όταν παταω στοπ πέφτει κάπως ,αλλά στην πορεία έχω αρκετά καλά φώτα.

Bob_o_mastoras
27/10/2016, 15:58
Kαι εγω με το ιδιο ΚazeR εχω το ιδιο προβλημα και με τα μισα χιλιομετρα (μαλλον δεν εχουν σχεση τα χλμ ουτως ή αλλως).
Τα φωτα τα εχω για να με βλεπουν και οχι για να τους βλεπω...

Τι φταιει...;;; Και εχω βαλει και μεγαλυτερη μπαταρια επανω..

Αντε μη βαλω Xenon και γινει της πτνς... :evil::lol:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/10/2016, 16:00
Άντε ρε παιδιά να βρεθεί η λύση να σωθώ και εγώ.:(

sapila racing
27/10/2016, 16:09
Kαλά τα λέτε για το εμπρός.

Το πίσω πορείας δεν σας καίγεται συνέχεια? ;)
Αυτό τουλάχιστον φτιάχνεται με πατέντα.

Εχει ενας φίλος και το φτιάξαμε.

Bob_o_mastoras
27/10/2016, 16:14
Kαλά τα λέτε για το εμπρός.

Το πίσω πορείας δεν σας καίγεται συνέχεια? ;)
Αυτό τουλάχιστον φτιάχνεται με πατέντα.

Εχει ενας φίλος και το φτιάξαμε.

Οχι, εμενα το πισω εδω και ενα χρονο και 10 χιλιαδες χιλιομετρα περιπου με τα φωτα μονιμως αναμενα μερα-νυχτα (για λογους ασφαλειας) δεν μου εχει καει.. (φτου φτου να μην το ματιαξω... :priest:)

Tycho Moon
27/10/2016, 20:54
Την πιο σωστή λύση στην πρότεινε ο τύπος που σου είπε να πιάσει τις γραμμές ο ηλ/γος για μα δει για απώλειες.

Το βασικότερο ειπναι να μετρήσεις τα βολτ που σου έρχονται στη λάμπα και να πηγαίνεις προς τα πίσω.

toyar
28/10/2016, 00:18
αν το κατοπτρο και η λαμπα ειναι σωστα γιατι να καθεσαι να ψαχνεις την παλια καλωδιωση;
τραβας μια καινουρια γραμμη με χοντρο καλωδιο και καινουριο ντουι απευθειας απο την μπαταρια προσθετωντας ασφαλεια και ρελε

Blackj
04/11/2016, 18:01
Καλησπέρα και εγώ αντιμετώπιζα πρόβλημα με τα φώτα σε ένα crypton 105 που έχω και τελικά αλαξα το φανάρι ολόκληρο και μία καλή λάμπα και τώρα είναι αρκετά δυνατά.μ ε τα χρόνια είχε θαμπωσει το κάτοπτρο του φαναριού.

Anritsu
05/11/2016, 08:13
Καλημέρα, και καλώς σας βρήκα! Αντιμετωπίζω εδώ και κάνα δυό χρόνια ένα θέμα με ένα παπί Kawasaki Kazer115 που έχω απο το 2000.
Το προσέχω και το αγαπάω αυτό το παπί και μέχρι σήμερα , και 120.000 χλμ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (φτού φτού).
Όμως δεν μπορώ να ανεβάσω την ένταση των φώτων του μπροστινού φαναριού , γιατί απλά ανάβουν...ενώ φωτίζουν ελάχιστα.
Θυμάμαι όταν το αγόρασα καινούργιο, δεν μπορούσα να κοιτάξω απ ευθείας το φανάρι,και στραβωνόμουνα...
Ξεκίνησα να ρωτάω απο δω και κει και έπαιρνα διαφορετικές και αντιφατικές απαντήσεις απο τα ¨μαστόρια¨........
Το παπί γενικά του κάνω σέρβις εγώ στα απλά πραγματάκια...δλδ λάδια , μπουζί , φίλτρα , σιαγόνες..κλπ αλλά ηλεκτρολογικά όπως πλεξούδες , πηνία κλπ δεν ξέρω και δεν πειράζω τπτ.
Άλλαξα σε ένα συνεργείο, κάτι κινέζικες λάμπες που μου είχαν βάλει πριν κάτι χρόνια , και βρήκα τις γνήσιες 18/18W αλλά τζίφος...απειροελάχιστη διαφορά.
Ο ένας μου έλεγε ότι φταίει ο πηνιοφόρος...τον άλλαξα πέρσι ,,αλλά μάντολες...μου έβαλε κινέζικο με 15 ευρώ και δεν μου είπε έστω ότι υπάρχει πιθανότητα να έχω θέματα όπως πχ με τα ψόφια φώτα , διαρροή λαδιού απο το μάτι..κλπ
Ο άλλος μου είπε ότι φταίει ο ανορθωτής (άσχετο) , ο επόμενος ότι φταίει ο πολλαπλασιαστής (ντόινγκκκκ) τεσπα να μην σας κουράζω , το τι έχω ακούσει για το θέμα είναι απερίγραπτο.
Ένας άλλος μου είπε να το πάω σε ηλεκτρολόγο να μου μετρήσει ΟΛΕΣ τις γραμμές , γαι να δεί αν έχω διαρροή ή βραχυκύκλωμα αλλά θα χρεώσει τν μάνα μου και τον πατέρα μου για εργασία.
Αυτός που μου έβαλε τις γνήσιες λάμπες πρίν τις αγοράσω τον ρώτησα εάν θα έχω διαφορά στην ένταση γιατί αν είναι να δώσω 15ευρώ και να φωτίζει το ίδιο δεν αξίζει. Όταν μου τις άλλαξε (και τις πλήρωσα) και είδε ότι δεν είχε καμία
διαφορά απο τις ημιτασιόν , μου λέει με περήφανο ύφος.....τα πηνία φταίνε......έχω να σου βάλω γνήσια με 78ευρω!!! γιατί φοράς κινέζικα και σου ψοφάνε τα φώτα....!!! ΘΕΟΣ!

Για όλα τα παραπάνω σκέφτηκα να γράψω αυτό το πόστ μήπως κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο , και μπορεί να με διαφωτίσει ,,και να με φωτίσει!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Χρήστος

18W δεν ειναι λίγα ? Εγω σε kriss 125 βάζω 35/35 . Οχι ότι έχω φως βέβαια .

sapphire
06/11/2016, 20:36
To ίδιο θέμα έχω με to cbf 125 .. αυτό που έχω κάνει είναι να κατεβάσω τελείως τον μπροστινό προβολέα για να μην τυφλώνω και να έχω τα μεγάλα φώτα ανοιχτά , φωτίζει όλο τον δρόμο τέλεια .Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό που έχω κάνει, μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο θέμα .