PDA

View Full Version : Βραδιά Ταξιδιωτικών Vol. 2



Σελίδες : [1] 2

antsoar
28/10/2016, 18:41
Ο καιρός κρύωσε, τα ταξιδιωτικά μαζεύτηκαν, ήρθε πάλι η στιγμή για μάζωξη με εικόνες και διηγήσεις. Αν περάσατε καλά την προηγούμενη φορά με τον Γιώργο που "όλο έβρεχε" τον κτήνο με τα "mature Καλλιστεία Βαλκανίων" και τον Αλέξη με τον Βασιλιά Πατσακούτα από τον Δομοκό, ή το χάσατε αλλά δεν θέλετε να κάνετε το ίδιο λάθος, συνεχίστε να διαβάζετε...

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2016, Ώρα 19:00

Τόπος: Καφέ-Μεζεδοπωλείο Μελίτης, Θησείο,Αποστόλου Παύλου 47 & Βασιλής 2


Τα ταξίδια:

Πρώτα θα ακούσουμε το ταξίδι του Παντελή στην Τουρκία, Γεωργία, Αρμενία, Ναγκόρνο Καραμπάχ,

Μετά θα επιχειρήσουμε να μιλήσουμε με τον Νίκο και την Γεωργία στο Μεξικό,

Θα ακολουθήσει η Κωνσταντίνα με το ταξίδι από το παρελθόν

και θα κλείσουμε με τον συμπαθή τρου-τρου-ανβτε Alastair Humphreys (όχι αυτοπροσώπως :p:lol: )

374955

taisteal
28/10/2016, 19:38
Θα είμαι παρών σε κάθε περίπτωση.

alexis_d
28/10/2016, 20:28
Κύριοι περιμένουμε.

xarisiero
28/10/2016, 22:58
Παρόν και εγώ...

stavrouliasp
28/10/2016, 23:32
Μέσα και εγώ.

SONone
29/10/2016, 01:25
μεσα. τωρα οποιο ταξιδιωτικό και να μας παρουσιάσουν υπέροχο θα είναι...

Juohmaru!
29/10/2016, 09:34
Μπράβο Αντώνη! :a013:
Είμαι σίγουρος ότι η επανάληψη της βραδιάς ταξιδιωτικών είναι στο μυαλό πολλών... είτε το εκφράσαμε ανοιχτά είτε όχι...
Έπρεπε όμως να μπουν κάποιες σταθερές, για ν' αρχίσει να μπαίνει το νερό στ' αυλάκι...

Συμφωνώ με τις ημερομηνίες 2 ή 3 Δεκέμβρη, αρχικά καλό θα ήταν να μιλήσουμε για μια ημερομηνία.
Αφού μιλάμε για Αθήνα, όσοι πρόκειται να έρθουν από μακρύτερα, να δηλώσουν αν τους βολεύει περισσότερο Παρασκευή ή Σάββατο.
Για εμάς που είμαστε εδώ, αυτό φαντάζομαι δεν θα αποτελεί πρόβλημα...

Το σημαντικότερο βεβαίως είναι ο χώρος... από αυτό θα εξαρτηθεί αν τελικά θα ευοδωθεί η προσπάθεια!
Κάποιες ιδέες που υπάρχουν θα διερευνηθούν περαιτέρω...
Όσοι έχουν κάποιο χώρο στο μυαλό τους που θα μπορούσε να στεγάσει την εκδήλωση, παρακαλώ να το προτείνουν.
Δεν χρειάζεται κάτι τόσο ιδιαίτερο, να μπορεί να φιλοξενήσει 50 εώς 100 άτομα, να υπάρχει σίγουρα ένας αριθμός καθισμάτων, φωτισμός, ρεύμα, τουαλέτα.
Ένα λάπτοπ και ένας προτζέκτορας, φαντάζομαι, θα βρεθούν...

Juohmaru!
29/10/2016, 09:34
Όσο για τις παρουσιάσεις, η γνώμη μου είναι μείνουμε στα 3 ταξιδιωτικά, της 1-1,5 ώρας το καθένα, που θα γεμίσουν τη βραδιά!
Σκέψη 2η: Όσο κι αν θέλω να ακούσω το ταξίδι του Στέργιου (gogos), νομίζω ότι πρόκειται για μια εμπειρία που θα χαραμιστεί αν το στριμώξουμε ακόμα και μόνο του στη βραδιά. Ίσως να οργανωθεί κάτι ανεξάρτητα γι'αυτό (αν ενδιαφέρει και τον ίδιο βέβαια)!
Σκέψη 3η: Επίσης θα θελα ν' ακούσω πέραν του ενός ομιλητές, το πως "βλέπει" το ταξίδι ο καθένας από μας είναι τόσο διαφορετικό και ενδιαφέρον παράλληλα, όπως και ο τρόπος που επιλέγει ο καθένας να διηγηθεί την ιστορία του... Για τον ίδιο λόγο, θα πρότεινα οι ομιλητές να είναι διαφορετικοί απ' όσους παρουσιάσαμε την πρώτη φορά...
Σκέψη 4η: Εκτός από τα ταξιδιωτικά που έχουν γραφεί στο φόρουμ, υπάρχουν σίγουρα και άλλα ενδιαφέροντα που δεν έχουν "ανεβεί" εδώ, πιθανόν επειδή αυτοί που τα πραγματοποίησαν να μην έκατσαν να τα γράψουν. Αν όμως έχουν κάτι ξεχωριστό, και θέλουν να δείξουν φωτό και να πουν δυο λόγια, παρακαλώ να επικοινωνήσουν σχετικά. Αν μη τι άλλο, αυτό θα έχει και το στοιχείο της έκπληξης για όσους παρευρεθούν...
Σκέψη 5η και τελευταία (προς το παρόν): Τι λέτε από τα 3 ταξιδιωτικά που θα παρουσιαστούν, τα 2 να είναι από ταξίδια του 2016 και το τρίτο να είναι... vintage;;;!!! Ένα σχετικά παλιό ταξίδι δηλαδή, το οποίο να έχει επαρκή φωτογραφική κάλυψη (πιθανόν να απαιτηθεί σκανάρισμα παλιών φωτό) και φυσικά τη διάθεση του ταξιδευτή να "ζωντανέψει" μπροστά μας το ίδιο το ταξίδι αλλά κυρίως μια άλλη εποχή... Κάποιες ιδέες υπήρχαν ήδη την πρώτη φορά...

Αυτά τα ολίγα κι από εμένα... Η συμμετοχή και η βοήθειά μου στην οργάνωση να θεωρείται δεδομένη!
Όποια ιδέα, σκέψη, πρόταση... να πέσει στο τραπέζι άμεσα!
Ένα είναι σίγουρο αν καταφέρουμε να ξαναμαζευτούμε: Θα περάσουμε ΣΟΥΠΕΡ!!!
:beer::beer::beer::beer:

antsoar
29/10/2016, 11:32
Τελικά, όπως το βλέπω τώρα, στην πράξη δείχνει λίγο άκομψο να προτείνουμε δημόσια ανθρώπους, εν αγνοία τους, για να παρουσιάσουν κάτι σε μια εκδήλωση που δεν γνωρίζουν.

Οπότε οι προτάσεις ας γίνονται με pm, και στην συνέχεια θα επικοινωνούμε μαζί τους για τα περαιτέρω.

Στο παρόν ας δηλώνουμε απλά την συμμετοχή μας :wave2::beer::beer:

Ευχαριστώ

Gorgo
29/10/2016, 16:12
Ταξιδι ναναι κι ας ειναι και καλιστεια!!! δεν χανονται αυτα παιδες οποτε κι αν γινουν.:wave2:

virus
29/10/2016, 19:23
παρων φυσικα :beer:

BLiTzER
29/10/2016, 19:32
Τελικά, όπως το βλέπω τώρα, στην πράξη δείχνει λίγο άκομψο να προτείνουμε δημόσια ανθρώπους, εν αγνοία τους, για να παρουσιάσουν κάτι σε μια εκδήλωση που δεν γνωρίζουν.

Οπότε οι προτάσεις ας γίνονται με pm, και στην συνέχεια θα επικοινωνούμε μαζί τους για τα περαιτέρω.

Στο παρόν ας δηλώνουμε απλά την συμμετοχή μας :wave2::beer::beer:

Ευχαριστώ

Διέγραψα κάποια συγκεκριμένα ονόματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, για δική σας εξυπηρέτηση. Μην ψάχνετε γιατί άλλαξαν τα ποστ. :p Συνεχίστε.

sotostzav
31/10/2016, 15:27
Βεβαιως θα ειμαι εκει :beer:

leftos
02/11/2016, 19:02
Και εγω μεσα στο προηγουμενο εφυγα νωρις και ακομα το σκεφτομαι.
Ειχα καιρο να ευχαριστηθω μπυρα!!

airmav
02/11/2016, 21:09
παρων εννοειται...αχαστο θελω να πιστευω.....θεε κανε τα κουμαντα σου..

giwrgos2012
02/11/2016, 22:12
Αν διαβάζεις το βράδυ μοτο σου μπαίνουν κάτι ιδέες!!! Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι μήπως κατέβω από Θεσσαλονίκη, να κάνω και ένα χειμερινό ταξιδάκι, μια και θα μιλάμε για ταξίδια!!! Να δούμε θα βολέψει;

MG-KTiNoS
02/11/2016, 22:25
:a013:

piros
03/11/2016, 11:51
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα και εγω να παρακαλουθήσω μια τέτοια εκδήλωση.

sahara
05/11/2016, 19:09
Αν διαβάζεις το βράδυ μοτο σου μπαίνουν κάτι ιδέες!!! Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι μήπως κατέβω από Θεσσαλονίκη, να κάνω και ένα χειμερινό ταξιδάκι, μια και θα μιλάμε για ταξίδια!!! Να δούμε θα βολέψει;

Ωρε λες?? :hmm: :a01:

giwrgos2012
05/11/2016, 22:45
Ωρε λες?? :hmm: :a01:
Δεν είμαι σίγουρος αλλή η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι Δημήτρη πόσο μάλλον άμα υπάρχει παρέα!:beer:

antsoar
07/11/2016, 19:49
Καλησπέρα κύριοι

Έχουμε ήδη το πρώτο ταξιδιωτικό! Είναι το vintage που λέγαμε ;)

Έρχεται από το μακρινό 86', και έγινε από δυο κοπέλες, δικάβαλο, με παπί, στην Αίγυπτο :uplate::eyepop: Ελπίζω να τράβηξα την προσοχή σας :lol:

Όσο για ημερομηνία προσπαθούμε για τις 3/12/16 προκειμένου να βολέψει και όποιον θελήσει να έρθει από επαρχία.

Όταν κλειδώσει θα ενημερώσω, :beer::beer:

giwrgos2012
07/11/2016, 22:05
Φωτιές μας ανάβεις!!!

taisteal
10/11/2016, 17:15
Έρχεται από το μακρινό 86', και έγινε από δυο κοπέλες, δικάβαλο, με παπί, στην Αίγυπτο :uplate::eyepop: Ελπίζω να τράβηξα την προσοχή σας :lol:



Αυτό θέλω πολύ να το δω...

:beer::beer:

o teos
11/11/2016, 10:09
Αυτό θέλω πολύ να το δω...

:beer::beer:

+599:beer:

teogtp
14/11/2016, 10:25
Αν κλειδώσει για 3 -12 πείτε μας.

gardelis_
14/11/2016, 11:07
Καλησπέρα κύριοι

Έχουμε ήδη το πρώτο ταξιδιωτικό! Είναι το vintage που λέγαμε ;)

Έρχεται από το μακρινό 86', και έγινε από δυο κοπέλες, δικάβαλο, με παπί, στην Αίγυπτο :uplate::eyepop: Ελπίζω να τράβηξα την προσοχή σας :lol:

Όσο για ημερομηνία προσπαθούμε για τις 3/12/16 προκειμένου να βολέψει και όποιον θελήσει να έρθει από επαρχία.

Όταν κλειδώσει θα ενημερώσω, :beer::beer:


Κιμ κλείδωσε την ημερομηνία :-P

+1

antsoar
14/11/2016, 16:17
καλησπέρα,

Η ημερομηνία έχει κλειδώσει για Σάββατο 3/12/16 και αυτό για να μπορούν να προγραμματίσουν καλύτερα όσοι έρθουν από μακριά.

Επίσης έχουμε ήδη ένα χώρο διαθέσιμο αλλά είναι νωρίς, κατά τις 17:00. Γίνεται προσπάθεια να βρούμε χώρο που θα μπορεί να μας διατεθεί από τις 19:00 μέχρι όσο τραβήξει ;)


Για ότι νέο θα ενημερώσω :wave2:

pektis
15/11/2016, 13:30
Επειδη αυτα δεν πρεπει να τα χανουμε, κατα πασα πιθανοτητα ειμαι μεσα Αντωνη...;)

MG-KTiNoS
15/11/2016, 17:28
καλησπέρα,

Η ημερομηνία έχει κλειδώσει για Σάββατο 3/12/16 και αυτό για να μπορούν να προγραμματίσουν καλύτερα όσοι έρθουν από μακριά.

Επίσης έχουμε ήδη ένα χώρο διαθέσιμο αλλά είναι νωρίς, κατά τις 17:00. Γίνεται προσπάθεια να βρούμε χώρο που θα μπορεί να μας διατεθεί από τις 19:00 μέχρι όσο τραβήξει ;)


Για ότι νέο θα ενημερώσω :wave2:

μπορώ να βοηθήσω για αμφιθέατρο....
:)

(Αν σ εναδιφάρει πεζ μου Νότια προάστια)

antsoar
16/11/2016, 09:06
Κύριοι, έχουμε και το δεύτερο ταξιδιωτικό της βραδιάς :D

Ο "δικός μας" stavrouliasp θα μας πει για το ταξίδι του σε Τουρκία, Γεωργία, Αρμενία, Ναγκόρνο Καραμπάχ, για τανκς στους δρόμους, πραξικοπήματα και λοιπές γεωπολιτικές εξελίξεις.

Τον ευχαριστούμε πολύ :beer: :beer: και μας μένει ένα ταξίδι ακόμα. Υπάρχει κάτι καλό, αλλά θα ξέρουμε εντός των ημερών


@Ktinos Ευχαριστούμε, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Είμαστε πολύ κοντά στο να κλείσει και αυτό το θέμα, διαφορετικά θα μιλήσουμε ;)

DAYMAN
16/11/2016, 23:06
Κύριοι, έχουμε και το δεύτερο ταξιδιωτικό της βραδιάς :D

Ο "δικός μας" stavrouliasp θα μας πει για το ταξίδι του σε Τουρκία, Γεωργία, Αρμενία, Ναγκόρνο Καραμπάχ, για τανκς στους δρόμους, πραξικοπήματα και λοιπές γεωπολιτικές εξελίξεις.

Τον ευχαριστούμε πολύ :beer: :beer: και μας μένει ένα ταξίδι ακόμα. Υπάρχει κάτι καλό, αλλά θα ξέρουμε εντός των ημερών


@Ktinos Ευχαριστούμε, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Είμαστε πολύ κοντά στο να κλείσει και αυτό το θέμα, διαφορετικά θα μιλήσουμε ;)

δυνατη ομαδα!:beer:

antsoar
17/11/2016, 21:39
Με μεγάλη χαρά μπορώ να ανακοινώσω ότι λύθηκε και το θέμα του χώρου, το είχα ένα άγχος είναι η αλήθεια :D:smokin:


Ο "Μελίτης" στο Θησείο, Αποστόλου Παύλου 47 & Βασιλής 2, θα φιλοξενήσει την Βραδιά Ταξιδιωτικών. :a08::a013:

Στον πάνω όροφο του μαγαζιού υπάρχει αίθουσα με επαρκή μέγεθος, σαφή διαχωρισμό από το υπόλοιπο μαγαζί, και κατάλληλο εξοπλισμό.
Το Θησείο επίσης είναι βολική επιλογή σαν τοποθεσία και για τους περισσότερους.

Είμαστε πλέον στην τελική ευθεία. Έχουμε ακόμα μια εκκρεμότητα για το τελευταίο ταξιδιωτικό, και αν και προχωράμε κάποιες επαφές, κάθε ιδέα-πρόταση είναι ευπρόσδεκτη ;)

stavrouliasp
18/11/2016, 07:02
Ώρα ξέρουμε?

antsoar
18/11/2016, 07:57
Βάζω εδώ όλες τις πληροφορίες και ένας μοντ ας το βάλει και στο πρώτο ποστ.


Βραδιά Ταξιδιωτικών vol.2

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2016, Ώρα 19:00

Τόπος: Καφέ-Μεζεδοπωλείο Μελίτης, Θησείο,Αποστόλου Παύλου 47 & Βασιλής 2


Τα ταξίδια:

Ο "δικός μας" stavrouliasp θα μας πει για το ταξίδι του σε Τουρκία, Γεωργία, Αρμενία, Ναγκόρνο Καραμπάχ, για τανκς στους δρόμους, πραξικοπήματα και λοιπές γεωπολιτικές εξελίξεις.


Vintage ταξίδι: Γυρνάμε πίσω στο 86' και παρακολουθούμε την Κωνσταντίνα στο ταξίδι που έκανε δικάβαλο με παπί στην Αίγυπτο.


(..........)

amyroukai
18/11/2016, 08:23
το ξέρεις ότι το πρώτο ποστ είναι δικό σου;

άρα μπορείς χαλαρότατα να το κάνεις επεξεργασία και να προσθέσεις τις πληροφορίες που θέλεις ο ίδιος.

άντε πουλάκι μου που τα θέλεις και έτοιμα από την διοίκηση :lol:

road spirit
18/11/2016, 10:15
Ενημερώθηκα τηλεφωνικά για τη βραδυά, είχα πει ότι υπάρχει μια πιθανότητα να συμμετάσχω για παρουσίαση αλλά τώρα βλέπω ότι για 3 Δεκεμβρίου 99% δεν θα μπορέσω.
Αντώνη και όποιος άλλος αναλαμβάνει διοργάνωση: επιφυλάσομαι για vol. 3, vol 4. κλπ , αρκεί να με ενημερώσει κάποιος. Στο φόρουμ μπαίνω πλέον σπάνια και τα πμ κατά καιρούς τα έχω απενεργοποιημένα, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να το μάθω παρά μόνο απο το τηλέφωνο!

Καλά να περάσετε! :beer:

antsoar
19/11/2016, 18:02
Έχουμε και αφίσα για το event, χάρη στην πολύ ωραία δουλειά του συμφορουμήτη gior-gos, ευχαριστούμε :beer::beer:

374255

Μένει μόνο να προστεθεί και το τρίτο ταξίδι μόλις κλειδώσει

xarisiero
21/11/2016, 17:00
Μπράβο για την προσπάθεια παιδιά... Όπως και την προηγούμενη φορά ετσι και τώρα θα είμαι εκεί....

Nik0s_Dk
21/11/2016, 19:06
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα μαι και γω εκεί..

MG-KTiNoS
21/11/2016, 19:16
οι σιδερένιοι κώλοι θα ναι εκεί....
:cool:


:lol:

alexis_d
21/11/2016, 19:20
Εντάξει λοιπόν...:beer:

teogtp
21/11/2016, 20:08
:cool:

SONone
26/11/2016, 10:23
:beer:

Costas KLE
27/11/2016, 17:53
:beer:

antsoar
27/11/2016, 23:31
Η βραδιά παίρνει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον :D

The Pin Project

Κάποιοι ίσως τους έχουν ακούσει, κάποιοι μπορεί να τους παρακολουθούν ήδη μέσα από το blog τους.

Πρόκειται για την Γεωργία Μιχελή και τον Νίκο Δημητρίου, δυο νέα παιδιά από την Εύβοια. Ξεκίνησαν το ταξίδι τους το 2012, διέσχισαν για δυο χρόνια περίπου την Αφρική επέστρεψαν στην Ελλάδα και αφού διασκεύασαν ένα ταπεινό βαν σε κάμπερ το έστειλαν Καναδά και από εκεί άρχισαν να "κατεβαίνουν" την Αμερικάνικη Ήπειρο.
Αυτή την στιγμή βρίσκονται στο Μεξικό απ' όπου θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε live το βράδυ του Σαββάτου.

Σαφώς στα πλαίσια μιας τέτοιας επικοινωνίας θα πάρουμε ίσα μια γεύση από το ταξίδι τους, αλλά πιστεύω πως έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον μιας και δεν πρόκειται για μια εμπειρία που έχει αποκρυσταλωθεί στο χρόνο, αλλά για κάτι που βιώνετε τώρα, είναι "ζεστό", και αυτό του δίνει μια άλλη δυναμική.

Ελπίζω οι θεοί της τεχνολογίας βοηθήσουν να πετύχουμε την σύνδεση.

Όσο για το τρίτο ταξίδι, έχουμε εξελίξεις που θα ανακοινώσουμε άμεσα :D

antsoar
29/11/2016, 23:09
Έγινε και η τελευταία προσθήκη! Το πρόγραμμα πλεον ολοκληρώθηκε :D;):sun:

Έχουμε δυο μοτο-ταξίδια, ένα σύγχρονο και ένα vintage, έχουμε (τεχνολογίας θέλοντος) μια live σύνδεση με ταξιδιώτες που βρίσκονται τώρα σε RTW ταξίδι.

Έτσι για το τέλος έπεσε η ιδέα να παρουσιάσουμε, κάπως σαν case study, ένα από αυτούς τους τύπους που κάνουν ταξίδια περιπέτειας. True adve κατά taisteil, μόνο που εδώ μιλάμε για hardcore τύπους. Προσωπικά παρακολουθώ αρκετούς, από τις αγαπημένες μου περιπτώσεις είναι ο Alastair Humphreys. Ο οποίος κάνοντας τον γύρο του κόσμου με το ποδήλατο, ένα ταξίδι 4 χρόνων, διέσχισε την Σιβηρία χειμώνα με σκοινάκι :sick::eek:

374875

Οπότε Πρόγραμμα έχουμε, Ταξίδια έχουμε, Χώρο να μας φιλοξενήσει έχουμε, καλή παρέα έχουμε...


όλα είναι έτοιμα για την "Βραδιά Ταξιδιωτικών Vol.2" :wave2::beer::beer::beer:

o teos
29/11/2016, 23:22
:beer:

Eversman
29/11/2016, 23:26
:beer:

Αντουάν ... σούπερ :)

Billymuse
30/11/2016, 06:35
Με τι σειρά θα γίνουν οι παρουσιάσεις;

antsoar
30/11/2016, 07:45
Με τι σειρά θα γίνουν οι παρουσιάσεις;

Αυτή, τώρα που το λες, είναι μια πολύ σωστή ερώτηση.

Επειδή η βραδιά θα διαρκέσει αρκετά, κάποιος μπορεί να θέλει να παρακολουθήσει ένα ή δυο μόνο θέματα, ή να έρθει στην αρχή ή στο τέλος.

Θα συνεννοηθούμε με τα παιδιά που παρουσιάζουν και θα ενημερώσουμε για την σειρά ώστε να μπορεί όποιος θέλει να προγραμματίσει τον χρόνο του.

amyroukai
30/11/2016, 12:41
διέσχισε την Σιβηρία χειμώνα με σκοινάκι :sick::eek:


χαρά στο κουράγιο του. :bawl:
374894

antsoar
30/11/2016, 17:26
χαρά στο κουράγιο του. :bawl:
374894

Τελικά το ταξιδιωτικό του κτήνου σε έχει σημαδέψει, ήμουν σίγουρος ότι μπορούσες να βρεις καλύτερη :p:lol:

Ζεύκας
30/11/2016, 17:46
πόση ώρα υπολογίζεται να κρατήσει η εκδήλωση;

pektis
30/11/2016, 18:47
πόση ώρα υπολογίζεται να κρατήσει η εκδήλωση;

Την περασμενη φορα 3 ταξιδιωτικα-- 4 ωρες (αν θυμαμαι καλα)

Juohmaru!
30/11/2016, 19:38
πόση ώρα υπολογίζεται να κρατήσει η εκδήλωση;

Γύρω στο 4ωρο γεμάτο υπολογίζω κι εγώ παιδιά!
Αν τραβήξει παραπάνω, το μαγαζί έχει και τσίπουρο... να πνίξουμε τον πόνο μας...:lol:

antsoar
30/11/2016, 22:11
Έχουμε και την σειρά με την οποία θα γίνουν οι παρουσιάσεις:

Πρώτα θα ακούσουμε το ταξίδι του Παντελή στην Τουρκία, Γεωργία, Αρμενία, Ναγκόρνο Καραμπάχ,

Μετά θα επιχειρήσουμε να μιλήσουμε με τον Νίκο και την Γεωργία στο Μεξικό,

Θα ακολουθήσει η Κωνσταντίνα με το ταξίδι από το παρελθόν

και θα κλείσουμε με τον συμπαθή τρου-τρου-ανβτε Alastair Humphreys (όχι αυτοπροσώπως :p:lol: )



Πλεον δεν μπορώ να επέμβω στο πρώτο ποστ, ας βάλει κάποιος μοντ τα ταξίδια με την σειρά που θα ακουστούν πλζ :beer:

bebeto
01/12/2016, 09:20
θα ερθω και εγω να μαθω πραγματα να γνωρισω μερικους απο εσας και να ταξιδεψω εστω και νοητά

antsoar
01/12/2016, 09:35
θα ερθω και εγω να μαθω πραγματα να γνωρισω μερικους απο εσας και να ταξιδεψω εστω και νοητά

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα ;)

Billymuse
01/12/2016, 09:52
Ωραιος ο αντουνακ, τι ωρα ξεκιναει η πρωτη παρουσιαση;

teogtp
01/12/2016, 10:02
Φαΐ για εμάς τους ταξιδιώτες θα έχει;
:D

antsoar
01/12/2016, 10:52
Ωραιος ο αντουνακ, τι ωρα ξεκιναει η πρωτη παρουσιαση;

Έχουμε πει για ώρα συγκέντρωσης 19:00 οπότε 19:30 θα ξεκινήσει η πρώτη παρουσίαση


Φαΐ για εμάς τους ταξιδιώτες θα έχει;
:D

Αυτό το έχουμε εύκολα ;)

antsoar
01/12/2016, 10:58
Έτοιμη και η τελική αφίσα, gior-gos ευχαριστούμε πάρα πολύ :beer::beer::beer:

Όλα έτοιμα, σας περιμένουμε το Σάββατο να ταξιδέψουμε, να γελάσουμε, και γιατί όχι να πάρουμε ιδέες για μελλοντικά ταξίδια :wave2:

374949

Ένας μοντ ας την βάλει και στο πρώτο ποστ, ευχαριστώ!

annoula1981
01/12/2016, 20:22
Λεω να ερθω και γω

MG-KTiNoS
01/12/2016, 21:42
ΕΓ Ω ΤΗ ΜΠΑΤΗΣΑ....
ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΩ !!!!
:a018:

taisteal
02/12/2016, 17:47
ΕΓ Ω ΤΗ ΜΠΑΤΗΣΑ....
ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΩ !!!!
:a018:

Δώσε τη διανυκτέρευση σε άλλον ρε φίλε.

24 hours to go

:a014:

el-Gatto
02/12/2016, 18:41
Να μας πεί κάποιος "θαμών"...
Χώρο απ'έξω για τσι μηχανές έχει ;
Θα τσι βλέπουμε καθόλου απο μέσα ,ή θα πρέπει να τσι παρατήΞουμε μακριά λόγω περιοχής κ πεζοδρόμων ;

7Tolis
02/12/2016, 18:49
Μετρό, σταθμός Ακρόπολη πιστεύω βολεύει.

el-Gatto
02/12/2016, 18:51
Μετρό, σταθμός Ακρόπολη πιστεύω βολεύει.
Επετράπη να μπαίνουν στο Μετρό οι μοτοΤΣυκλέτες ??? :D

Billymuse
02/12/2016, 18:51
Να μας πεί κάποιος "θαμών"...
Χώρο απ'έξω για τσι μηχανές έχει ;
Θα τσι βλέπουμε καθόλου απο μέσα ,ή θα πρέπει να τσι παρατήΞουμε μακριά λόγω περιοχής κ πεζοδρόμων ;

Θα τις μπαρκάρουμε όλες έξω απο το μαγαζί του Χτήνου να μας τις προσέχει :D

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
02/12/2016, 18:52
Πόση ώρα θα διαρκέσει? Αν θέλετε μπορώ να έρθω εγώ να κάτσω έξω να τις προσέχω, αν δεν φαίνονται από μέσα.

akis_trevor
02/12/2016, 18:53
Πόση ώρα θα διαρκέσει? Αν θέλετε μπορώ να έρθω εγώ να κάτσω έξω να τις προσέχω, αν δεν φαίνονται από μέσα.

:bawl::bawl:
μεχρι και παρκαδορο θα εχει το event...

amyroukai
02/12/2016, 18:58
Να μας πεί κάποιος "θαμών"...
Χώρο απ'έξω για τσι μηχανές έχει ;
Θα τσι βλέπουμε καθόλου απο μέσα ,ή θα πρέπει να τσι παρατήΞουμε μακριά λόγω περιοχής κ πεζοδρόμων ;

το γκουγκλεμάπς στριτβιού δείχνει έναν μεγάλο πεζόδρομο... λογικά....

Billymuse
02/12/2016, 19:06
Nαι γιατί έξω απο ενα μαγαζί με 50 μηχανάκια όλο και κάποιος θα πάει να κλέψει κάποιο απο δ'α:pυτα

el-Gatto
02/12/2016, 19:06
το γκουγκλεμάπς στριτβιού δείχνει έναν μεγάλο πεζόδρομο... λογικά....
Δεν είναι θέμα λογικής ή ύπαρξης χώρου.
Αν ενοχλούμε τα μαγαζιά ή τους πεζούς ,θα'ναι γαϊδουριά να κλείσουμε τον τόπο.
Αν γράφουνε οι Δημοτικοί κ φορτώνουνε οι Τροχαίοι ,θα να ...στεναχώρια.
Το ΑΝ ,δεν υφίσταται για το ότι οι κλοπές δικύκλων στην περιοχή είναι στο φόρτε τους.
Οπότε ,αν δεν εχουμε ιδία άποψη απο κάποιον ,μάλλον για Μετρό με βλέπω.

7Tolis
02/12/2016, 19:09
Θα περάσω το πρωί εγώ από εκεί και θα σας ενημερώσω. Κλαρινογαμπρε αύριο πρωί πρωί κλασσικά Ερμού;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
02/12/2016, 19:12
Εγώ να ξέρω από νωρίς ε. το απόγευμα θα πάω στην έκθεση και μετά αν είναι να ανηφορίσω.:wave2:

Eversman
02/12/2016, 19:59
Να μας πεί κάποιος "θαμών"...
Χώρο απ'έξω για τσι μηχανές έχει ;
Θα τσι βλέπουμε καθόλου απο μέσα ,ή θα πρέπει να τσι παρατήΞουμε μακριά λόγω περιοχής κ πεζοδρόμων ;

Στο συγκεκριμένο σημείο, οι κάτοικοι είναι "ευαίσθητοι" με το παρκάρισμα στον πεζόδρομο και φωνάζουν με το παραμικρό την Δημοτική αστυνομία. Από μόνοι τους οι Δημοτικοί δεν γράφουν, αλλά πέφτει καρφωτη.

Ακόμη και στους δίπλα δρόμους, είναι δύσκολο το παρκάρισμα, ελλείψει χώρου για τους περιοίκους. Δύο φορές πήγα με μοτό, την μία προλαβα στο τσακ πριν με γράψουν και τα άκουσα γιατί "παίζουν παιδιά, δεν μπορούμε να περπατησουμε με τις παλιομηχανες σας" και την δεύτερη, τσακωθηκα με κάτοικο γιατί ενώ είχα παρκάρει νομιμότατα στον δρόμο (στον πιό πάνω απο εκεί που βρίσκεταιτο μαγαζί), με έβριζε που έβαλα την μοτοσυκλέτα σε χώρο που παρκάρει συνήθως αυτός.

Ηλεκτρικός και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τότε.

el-Gatto
02/12/2016, 20:02
Στο συγκεκριμένο σημείο, οι κάτοικοι είναι "ευαίσθητοι" με το παρκάρισμα στον πεζόδρομο και φωνάζουν με το παραμικρό την Δημοτική αστυνομία. Από μόνοι τους οι Δημοτικοί δεν γράφουν, αλλά πέφτει καρφωτη.

Ακόμη και στους δίπλα δρόμους, είναι δύσκολο το παρκάρισμα, ελλείψει χώρου για τους περιοίκους. Δύο φορές πήγα με μοτό, την μία προλαβα στο τσακ πριν με γράψουν και τα άκουσα γιατί "παίζουν παιδιά, δεν μπορούμε να περπατησουμε με τις παλιομηχανες σας" και την δεύτερη, τσακωθηκα με κάτοικο γιατί ενώ είχα παρκάρει νομιμότητα στον δρόμο, με έβριζε που έβαλα την μοτοσυκλέτα σε χώρο που παρκάρει συνήθως αυτός.

Ηλεκτρικός και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τότε.
Μάλστα...καλά το φαντάστηκα λοιπόν...thank's for the infos ,Eversman.

Billymuse
02/12/2016, 20:02
Θα περάσω το πρωί εγώ από εκεί και θα σας ενημερώσω. Κλαρινογαμπρε αύριο πρωί πρωί κλασσικά Ερμού;

Δε δουλευω σαββατα εδω και μηνες :-D αλλα αν εισαι εκει γυρω μια νορμαλ ωρα θα περασω να σου δωσω ενα φιλάκι.

alexis_d
02/12/2016, 22:00
Στο επάνω χωριό αύριο λέει για ασθενή βροχή ετσι με βλέπω για κουτί ή κουτί και ηλεκτρικό.

o teos
02/12/2016, 22:22
Προτιμώ να δώσω το 10 άρικο 20αρικο εντός 10 ημερών στη δημοτική και να το βλέπω πάρα να το παρατήσω σε κάνα στενό μέσα...τόσο απλά...:wave2:....αν βρέχει το πιο πιθανό κουτί και από εδώ...όχι τιποτα άλλο αλλά κάνει και βρωμοκρυο αντε να βραχεις κιόλας....:rolleyes:

christof40
03/12/2016, 09:03
Μάλστα...καλά το φαντάστηκα λοιπόν...thank's for the infos ,Eversman.

θυμασαι οταν αγορασα το ΤΑ που κατσαμε για καφε?
εκει ειναι το μαγαζι...οποτε ξερεις που θα παρκαρεις;)

7Tolis
03/12/2016, 12:11
Λοιπονε, μόλις πέρασα από εκεί. Δε παίζει πάρκινγκ εύκολο. Έχει λίγο χώρο επί της Α. Παύλου όπου η κλήση θα είναι δεδομένη. Αυτά.

amyroukai
03/12/2016, 13:40
Και εγώ 4τροχος είμαι, οπότε συλλογιεμαι που στο καλό θα το αφήσω... Τέλος πάντων, θα βρεθεί λύση.

pektis
03/12/2016, 13:52
Η αληθεια ειναι οτι μπροστα απο το μαγαζι παιρνουμε το ρισκο της κλησης, αλλά και στον σταθμο του ηλεκτρικου να τα αφησουμε δεν νομιζω οτι θα εχουμε θεμα...

antsoar
03/12/2016, 19:21
Η βραδιά έχει ξεκινήσει, αν έρχεται κάποιος τώρα ας φέρει μια φωτογραφική.

375240

7Tolis
03/12/2016, 20:55
Πιστεύω ο Στέλιος Τερι θα έχει φωτογραφίες. Με τηλεσκοπικό φακό.

ggs
04/12/2016, 09:47
Ήταν άλλη μια υπέροχη βραδιά που οργανωσαν ο Αντώνης (antsoar), O Αλέξης (johmaru) και ο Μαρίνος (mariner). Μπράβο ρε παιδιά!! :beer::beer:

Δυστυχώς, δεν είδα όλες τις παρουσιάσεις.

Μόνο του Κώστα, Χριστοφορου, Παντελή για την Ταξιδαρα που έκαναν μέχρι την Αρμενία και την παρουσίασαν εκπληκτικά και το ζευγάρι που.. Ταξιδεύει την ζωή του στο pin project... Απίστευτοι!!

Κριμα που έχασα τις κοπελιες με την απίστευτη Ταξιδαρα τους στην μακρινή και δύσκολη δεκαετία του 80....

Και πάλι μπράβο στα παιδιά που το οργανωσαν!! Το vol3 θα είναι ακόμα καλύτερο!!!

el-Gatto
04/12/2016, 09:51
Όμορφα ήταν εψές.:)
Ευχαριστούμε τους διοργανωτές για την ιδέα-υλοποίηση
αλλά κ τους ταξιδευτές για τις πιπεράτες συνταγές ονείρων που μας πρόσφεραν.

:beer:

alexis_d
04/12/2016, 11:08
Ωραία ήταν,τρέξατε πολύ παιδιά για να γίνει αυτή η παρουσίαση και ευχαριστούμε για αυτό.
:beer:
Κάθε ταξιδιωτικό ήταν διαφορετικό,όλα όμως είχαν ένα κοινό.Την αγάπη για το ταξίδι.
Ταξιδέψαμε μαζί σας.Άντε και στο επόμενο.
:beer:

o_gavros
04/12/2016, 11:19
Οπως είπα και στον Αντώνη (antsoar), ο πήχης πλέον έχει ανέβει ψηλά.

Η βραδιά ήταν μαγική!
Οι story tellers όλοι τους μοναδικοί και κατάφεραν χωρίς φανφάρες να μας ταξιδέψουν μαζί τους, και για αυτό τους ευχαριστούμε πολύ.

Έφυγα στο τέλος προβληματισμένος και κυρίως νιώθοντας μικροσκοπικός,μπροστά στη δύναμη της θέλησης των ταξιδευτων.
Δεν έχω λόγια να περιγράψω το θαυμασμό μου για τη Ντίνα & τη Μάριον!


Υγ.: ο εφτατολης πρέπει να αποκλειστεί δια βίου από τέτοιες μελλοντικές προσπάθειες.

airmav
04/12/2016, 12:33
Μπράβο ρε παιδιά....ωραία δουλειά η χθεσινή...με τέλειο αποτέλεσμα...συγχαρητήρια σε ολους τους εμπλεκόμενους..αντε κ στην επόμενη

DAYMAN
04/12/2016, 12:46
α ρε κλικα της Αθηνας! Κατεστημενο.Εδω τπτ.:lol:

Μπραβο σε οσους ειχαν την ιδεα αλλα και σε οσους ταξιδευουν και εχουν κατι να πουν στους υπολοιπους.Η συνεχεια επιβαλλεται.Υπαρχουν πολλες ταξιδιωτικες φωνες.:beer:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
04/12/2016, 16:32
Μπράβο σε όσους έτρεξαν την οργάνωση, την παρουσίαση και την παρουσία:beer:

pektis
04/12/2016, 17:48
Μπραβο για την παρουσιαση και την ολη οργανωση...!
Περιμενουμε και vol.3!!:beer:

Eversman
04/12/2016, 20:02
Ευχαριστουμε όλους όσους έτρεξαν για να οργανώσουν την χθεσινή συγκέντρωση και κυρίως τον Αντώνη, που υλοποίησε και φέτος την πολύ όμορφη ιδέα του.

Έχασα με μεγάλη απροθυμία το τελευταίο ταξιδιωτικό, σε μέρη που βρέθηκα κι εγώ. Ελπίζω να κράτησε κάποιος σημειώσεις :)
Αν και φέτος, δεν ήταν αμιγώς μοτοσυκλετιστικο το θέμα της βραδιάς, μας έκανε να σκεφτούμε ότι δεν έχει σημασία το μέσο με το οποίο ταξιδεύεις, αλλά το ταξίδι.

Εύχομαι και του χρόνου :beer:

taisteal
04/12/2016, 21:47
Αψογος χώρος,φοβερές παρουσιάσεις ταξιδιωτικών εμπειριών και μία live σύνδεση με ανθρώπους που είχαν πολλά να πουν.
Μπράβο Antsoar,Johnmaru και Mariner :beer:
Λυπάμαι πραγματικά που κάποιοι ήρθαν να κάνουν χαβαλέ και να κράξουν.
Στην ζωντανή σύνδεση με τα παιδιά στο Μεξικό προσπαθούσαμε να ακούσουμε τι έλεγαν,αλλά τα χαχανητά και οι
παπαριές μονοπωλούσαν τον χώρο,λίγο σεβασμός στους ανθρώπους που αφιέρωσαν χρόνο και κόπιασαν
να μας δείξουν κάποια πράγματα δεν θα έβλαπτε.
Και από την άλλη απορώ,γιατί ήρθατε αφού δεν θέλατε να ακούσετε και δεν σας ενδιέφεραν όλα αυτά;;

7Tolis
04/12/2016, 23:15
Πιστευω η συνδεση με τα παιδιά στο Μεξικό δεν είχε καμία σχέση πρώτον, με μοτό και δευτερον με ταξιδιωτικό.Περισσότερο τρόπος τσιγγάνικης ζωής μου έκανε-έδρα όπου ξημερώσει και παπατζιλίκι στο φουλ.Προσωπικά δε με ταξίδεψε πουθενά.Χωρις οικονομικό υπόβαθρο της προκοπής,δε κάνεις τέτοιο εγχείρημα.
Τα υπόλοιπα ταξιδιωτικά απο εκεί και πέρα δεν τα είδα διότι έπρεπε να φύγω.Το πρώτο,στο νακόρνο καραμπαχ ήταν οκ και στα πλαίσια της ιδέας.

Η διοργάνωση μια χαρά ήταν και μπράβο στα παιδιά που το έστησαν.Ο ήχος πίσω στη γαλαρία ήταν αδύναμος.
Καλό είναι τα κινητά να τα βάζουμε στο αθόρυβο ή στη δόνηση σε τέτοιου έιδους εκδηλώσεις, κάτι το οποίο, συνειδητοποίησα αργότερα στον εαυτό μου.

Μην μπουμε σε διαδικασία versus για τους αμίγκος όμως,η γνώμη μου ήταν. :smokin:

ggs
04/12/2016, 23:26
Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω...

Η βραδιά χθες ήταν πολύ καλή και με πραγματικά απίστευτες συμμετοχές από ταξιδιώτες.
Ή μηχανή είναι απλώς ένα μέσο. Αν δεν καταλαβαίνετε τους λόγους που κάποιοι έχουν την ανάγκη να ταξιδέψουν και να γυρίσουν τον κόσμο, με όποιο μέσο, τουλάχιστον να σεβεστε την ανάγκη αυτή και τους ανθρώπους που κόπιασαν για να μας τους φέρουν κοντά μας.

teogtp
05/12/2016, 00:41
Μια πολυ ομορφη και ξεχωριστη βραδια.
Ευχαριστουμε τους ανθρωπους που ανελαβαν να "τρεξουν" αυτη παρουσιαση και φυσικα τους ιδιους τους πρωταγωνιστες αυτων ταξιδιων που αφιερωσαν τον πολυτιμο χρονο τους ετοιμαζοντας σημειωσεις και υλικο για να μπορεσουν να μας μεταδωσουν την αυρα των περιπετειων και των συναισθηματων που βιωσαν και τους ευχομαι να συνεχιζουν να βιωνουν.
Για τα παιδια απο την ζωντανη μεταδοση τι να πει κανεις!
Μας εδειξαν εναν τροπο ζωης "αντισυμβατικο" και εξω απο τα καλουπια της κολτουρας που οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε μαθει-"προγραμματιστει" και πραγματικα σε βαζει σε σκεψεις το ολο εγχειρημα αυτο,σκεψεις που σε κανουν να νιωθεις αμηχανα στο διαφορετικο.
Τελικα μηπως αυτο το "απολιτιστο" ειναι πιο πολιτισμενο και ανθρωπινο απο αυτο που καταντησαμε σαν κοινωνια;
Food for thought......
Στο επομενο λοιπον.......
:beer: