PDA

View Full Version : Μετατροπή σχάρας



Leon67
28/10/2016, 21:21
Εχω αυτήν την σχαρα:
372217
και θέλω με οδηγο τοις διαστάσεις των τεσσάρων (4) βάσεων πάνω στο υποπλαίσιο να φτιάξω ή να προσθέσω -κολλήσω κάτι που να αποτελέσει βάση για βαλιτσα 35-52lt πάνω από την σέλα του συνεπιβάτη όπως σε αυτό το VFR 800:
https://www.google.gr/search?q=vfr+800+top+case+over+passenger+seat&espv=2&biw=1024&bih=536&tbm=isch&imgil=jhQQ09qd5yiicM%253A%253BfqnXMmwBi2VP_M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.vfrdiscussion.com%2525 2Findex.php%25253F%25252Fforums%25252Ftopic%25252F39231-solo-rack-and-oem-top-case-install%25252F&source=iu&pf=m&fir=jhQQ09qd5yiicM%253A%252CfqnXMmwBi2VP_M%252C_&usg=__f6hF7vd-1rZz-xp1IWc9_SoNHX4%3D&ved=0ahUKEwjV7cqKjP7PAhUBfywKHaF9B-UQyjcIMg&ei=R5QTWJWuKYH-sQGh-52oDg#imgrc=jhQQ09qd5yiicM%3A

Ιδέες, προτάσεις ευπρόσδεκτες. Με ενδιαφέρει να "βλέπεται κιόλας...

basilis_k6
28/10/2016, 21:24
πάρε δεύτερη σέλα απο το μπει. Ξύλωσε το αφρωδες και βαλτην μονιμα κάτω απο μια βαλιτσα 35άρα. Αυτο θα έκανα εγω.

Leon67
28/10/2016, 21:27
Αυτό το έχω δει αλλά έχω διαβάσει ότι δεν αντέχει το πλαστικό.

basilis_k6
28/10/2016, 21:32
Αυτό το έχω δει αλλά έχω διαβάσει ότι δεν αντέχει το πλαστικό.

πασο τοτε. μου φαινετε περιεργο βεβαια γιατι εκει καθετε ανθρωπος οποτε τι ακριβως εννοουν?

το καλο με αυτη την πατεντα ειναι οτι μπαινει/βγαίνει με κλειδι. δεν εχει εξτρα βαρος σε μεταλο, το βαρος καθεται εκει που πρεπει, ειναι ευκολη μετατροπη και σχετικα φθηνη.

να και μια υλοποιηση που βρηκα αν δεν την εχεις ηδη δει http://www.sportbikes.net/forums/performance-customizing/409254-givi-top-case-passenger-seat.html

Leon67
28/10/2016, 21:57
Αυτό με μετατροπή της σέλας στο Κ5-6 το έχω δει. Φαντάζομαι και στο Κ3 μου να δειχνει το ίδιο. Καλο και φτηνό αλλά αφήνει κενά περιφεριακά και .αμα βγάλεις βαλίτσα φαίνεται χάλια. Σαν λύση στα υπ'όψιν εάν δεν βγάλω άκρη με κατασκευή. Θα'χει πλάκα να κυκλοφορώ Αθήνα με βαλίτσα στην Suzie... Με την σχάρα μόνο και ΄οταν την έχω επάνω ακούω διάφορα.

Leon67
28/10/2016, 21:59
πασο τοτε. μου φαινετε περιεργο βεβαια γιατι εκει καθετε ανθρωπος οποτε τι ακριβως εννοουν?

Ο άνθρωπος κάθεται, δεν είναι βιδωμένος επάνω.

basilis_k6
28/10/2016, 22:14
Ο άνθρωπος κάθεται, δεν είναι βιδωμένος επάνω.

τωρα καταλαβα. Βασικα το δικο μου (κ5) εχει αρκετο και σκληρο πλαστικο και θα το εκανα. Το δικο σου δεν ξερω πως ειναι αλλα μια βιδα 10αρα με ροδελες μεγαλες πανω κατω πιστευω θα ασφαλισει πολύ καλα.

εσυ θες να εχεις 2 βαλιτσες η να βγαλεις την σχαρα?

Coyote.V
28/10/2016, 22:22
372220

Ή κόβεις αυτό που που περισεύει πίσω από την σέλα και κολλάς 2 λαμάκια σε σχήμα Π επάνω στην σωλήνα που θα μείνει ή φτιάχνεις καινούργια λαμάκια και θα τα βιδώσεις εκεί που βιδώνει η σχάρα χωρίς να καταστρέψεις την σχάρα. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου, φαίνεται πολύ απλό να γίνει.

Leon67
28/10/2016, 22:38
Ιδέες ζητάω γιατι δεν θεωρώ ότι μπορούμε να τα σκεφτόμαστε όλα. Αυτό με τα λαμάκια - αντε να τα περάσω και ηλεκτοστατική και με ένα πλαισιάκι από πάνω φαίνεται καλό. Η σχάρα της Renntech θα βγεί αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μέτρο στοις βάσεις όπως εγραψα απιο πάνω. Η κόλληση πάνω στη σχάρα δεν παίζει γιατι θα την καταστρέψω άσε που ο σωλήνας είναι κάτω από 1mm.

Coyote.V
28/10/2016, 22:40
Επίσης μπορείς να στραντζάρεις και χοντρό αλουμίνιο που θα φαίνεται πολύ πιο όμορφο (ανάλογα με το χρώμα της μηχανής σου βέβαια) σε μαγαζί. Τα δύο Π θα δέσουν μεταξύ τους με την σταθερή βάση της βαλίτσας.

basilis_k6
28/10/2016, 22:45
παρτην στα χερια και πηγαινε σε εναν σιδερα και πες του θελω ολο το εμπρος κομματι και τα δυο Π απο πανω. Να το κάνει απο την αρχη χωρις να χαλασεις την δικη σου. Μαθε ενα κοστος, ισως συμφαιρει. Αντιγραφη θα κάνει, ποσο να κοστιζει?!

Coyote.V
28/10/2016, 22:50
Να υπολογίσεις και την γωνία που θες να δώσεις. Δηλαδή αν την θέλεις τελείως οριζόντια ή αν θες να έχει κάποια κλίση.
Εγώ θα της έδινα μια ελαφριά εμπρός. Και όχι τόσο ψηλά όσο είναι αυτή.


372221

Triathlon 7
29/10/2016, 00:44
372220

Ή κόβεις αυτό που που περισεύει πίσω από την σέλα και κολλάς 2 λαμάκια σε σχήμα Π επάνω στην σωλήνα που θα μείνει ή φτιάχνεις καινούργια λαμάκια και θα τα βιδώσεις εκεί που βιδώνει η σχάρα χωρίς να καταστρέψεις την σχάρα. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου, φαίνεται πολύ απλό να γίνει.

Σκοπευω καποια στιγμη να ανοιξω ενα θεμα για βαλιτσες και λοιπα πανακριβα φουμαρα που μας πουλανε τα εργοστασια και οι κατασκευαστες αξεσουαρ εκμεταλευομενοι την "τρελλα" μας.
Η απλουστατη κατασκευη που προτεινεις Coyote θα επρεπε να υπαρχει σε καθε βαλιτσα - τουλαχιστον τις ακριβες και επωνυμες - και μαλιστα να ηταν ολισθαινουσα. Σιγα την ...τεχνολογια. Τεσσερις γλυστρες με ασφαλειες απαιτουνται, ετσι ωστε οταν οδηγουμε την μοτο χωρις συνεπιβατη (δλδ τον περισσοτερο καιρο) να μην εξεχει τοσο πισω και ψηλα με τις γνωστες αρνητικες συνεπειες σε εμφανιση και ιδιως σε αεροδυναμικη και οδικη συμπεριφορα.

Θα επανελθω με (πολυ) περισσοτερες παρατηρησεις στο μελλον.

Leon67
29/10/2016, 06:50
Επίσης μπορείς να στραντζάρεις και χοντρό αλουμίνιο που θα φαίνεται πολύ πιο όμορφο (ανάλογα με το χρώμα της μηχανής σου βέβαια) σε μαγαζί. Τα δύο Π θα δέσουν μεταξύ τους με την σταθερή βάση της βαλίτσας.

Ίδιο με φωτογραφίας το χρώμα της Suzie.

Leon67
29/10/2016, 07:03
Σκοπευω καποια στιγμη να ανοιξω ενα θεμα για βαλιτσες και λοιπα πανακριβα φουμαρα που μας πουλανε τα εργοστασια και οι κατασκευαστες αξεσουαρ εκμεταλευομενοι την "τρελλα" μας.
Η απλουστατη κατασκευη που προτεινεις Coyote θα επρεπε να υπαρχει σε καθε βαλιτσα - τουλαχιστον τις ακριβες και επωνυμες - και μαλιστα να ηταν ολισθαινουσα. Σιγα την ...τεχνολογια. Τεσσερις γλυστρες με ασφαλειες απαιτουνται, ετσι ωστε οταν οδηγουμε την μοτο χωρις συνεπιβατη (δλδ τον περισσοτερο καιρο) να μην εξεχει τοσο πισω και ψηλα με τις γνωστες αρνητικες συνεπειες σε εμφανιση και ιδιως σε αεροδυναμικη και οδικη συμπεριφορα.

Θα επανελθω με (πολυ) περισσοτερες παρατηρησεις στο μελλον.

Ωραία το περιμένω-ουμε. Συμφωνώ με παρατηρήσεις για κέντρο βάρους και για ταξίδια που πάνω από μικρές βόλτες των 150χλμ X 2=300 δεν έχω κάνει με συνεπιβάτη. Μεγάλα ταξίδια με συνεπιβάτη θέλουν μοτο σχεδιασμένες για κάτι τέτοιο πχ FJR, PanEur... κτλ και δεν μπορούμε όλοι να κάνουμε τους ανάλογους συμβιβασμούς. Αντίθετα με Suzie έχω πάει εξωτερικό 2-3 φορές και μόνο το κεντρικό σταντ μου έλλειψε μερικές φορές. Η ανάγκη για βαλίτσες είναι έχει πολλές αιτιολογήσεις και ίσως θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη στο project για τοις μικρές πλαινές 20κατι λίτρων.