PDA

View Full Version : Αγορα αυτοκινητου απο εξωτερικο???πως?



4now
28/10/2016, 21:47
παιδες καλησπερα.θα ηθελα λιγο τις γνωσεις σας για αγορα αυτοκινητου απο γερμανια για την ακριβεια.ποια ειναι η διαδικασια απο τη στιγμη που ελεγχθει το αμαξι diesel...τι χρειαζεται περαιτερω.που και σε τι κοστη αναμενεται να εκτιναχθει.απο φ.πα.σε εκτελωνισμους.τελη ταξινομησης...και οτιδηποτε αλλο ξεχνω.σας ευχαριστω

cityfly
28/10/2016, 22:56
παιδες καλησπερα.θα ηθελα λιγο τις γνωσεις σας για αγορα αυτοκινητου απο γερμανια για την ακριβεια.ποια ειναι η διαδικασια απο τη στιγμη που ελεγχθει το αμαξι diesel...τι χρειαζεται περαιτερω.που και σε τι κοστη αναμενεται να εκτιναχθει.απο φ.πα.σε εκτελωνισμους.τελη ταξινομησης...και οτιδηποτε αλλο ξεχνω.σας ευχαριστω
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά αν το πάρεις μεταχειρισμένο και είχε πληρωθεί φπα κατά την αρχική αγορά του τότε δεν πληρώνει ξανά φπα.

Bradipous
29/10/2016, 11:52
με ένα τηλεφώνημα σε τελωνειακό δίνοντας τα στοιχεία του αυτοκινήτου κ.εκ. μοντέλο ισχύ κλπ σου λένε ποσο θα κοστίσει ο εκτελωνισμός

tsompanis
29/10/2016, 12:56
με ένα τηλεφώνημα σε τελωνειακό δίνοντας τα στοιχεία του αυτοκινήτου κ.εκ. μοντέλο ισχύ κλπ σου λένε ποσο θα κοστίσει ο εκτελωνισμός

Έτσι. Αν και ξέρω στο περίπου, από πέρσι ξανααλλαξε η κλίμακα με τιμές και τις χρονολογιες. Γενικότερα σε αυτοκίνητα που είναι από 7ετιας και πάνω, πλέον νομίζω δεν συμφέρει

Sapadak
30/10/2016, 08:12
Ειχε μεινει μια τρυπα ανοιχτη με τις αλλαγές που έκαναν πρόσφατα (την έκλεισαν βέβαια) και η εισαγωγη αυτοκινήτου προ του 2000, το τελωνείο έβγαινε κανα 70-100 ευρω!!

Ειχα βρει κάτι διαμαντάκια, αλλά μέχρι να κινηθούμε, το αλλάξαν και βάλαν μινιμουν ταρίφα 500 ευρώ εκτελωνισμο

cityfly
30/10/2016, 16:57
Ειχε μεινει μια τρυπα ανοιχτη με τις αλλαγές που έκαναν πρόσφατα (την έκλεισαν βέβαια) και η εισαγωγη αυτοκινήτου προ του 2000, το τελωνείο έβγαινε κανα 70-100 ευρω!!

Ειχα βρει κάτι διαμαντάκια, αλλά μέχρι να κινηθούμε, το αλλάξαν και βάλαν μινιμουν ταρίφα 500 ευρώ εκτελωνισμο
Πόσα;
Για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ευρωπαϊκή ένωση; Πάνε καλά;

astroman76
30/10/2016, 18:25
Ειχε μεινει μια τρυπα ανοιχτη με τις αλλαγές που έκαναν πρόσφατα (την έκλεισαν βέβαια) και η εισαγωγη αυτοκινήτου προ του 2000, το τελωνείο έβγαινε κανα 70-100 ευρω!!

Ειχα βρει κάτι διαμαντάκια, αλλά μέχρι να κινηθούμε, το αλλάξαν και βάλαν μινιμουν ταρίφα 500 ευρώ εκτελωνισμο

οκ δεν ειναι τραγικο ποσο...

μην νομιζετε οτι εδω τα αμαξια και τα μηχανακια γυρνανε απο χωρα σε χωρα χωρις ελαφρυνησεις.

εχω παρει ενα 88ρι GSXR απο Ολλανδια και θελω να το περασω στο ονομα μου Γαλλια.

Θελουν ενα 300ρι για certificate of compliance και αλλη μια μαλακια στην Suzuki γαλλιας και μετα πρεπει να το βαλεις στο ονομα σου οπου πληρωνεις τον γαλλικο φορο (μια φορα ομως, οψι καθε χρονο οπως εδω) περιπου 100ε

αρα βγενει μια 400αρα και αυτο αν δεν σου βρουνε καποιο θεμα στην Suzuki γαλλιας.!

alexzafeir
30/10/2016, 22:02
To εχω προσφατο μιας και πηρα το Σεπτεμβρη αμαξι, απο 1 Ιουν 2016 αλλαξε ο τροπος υπολογισμου των τελων εκτελωνισμου και υπολογιζονται με βαση της λιανικης αξιας (τους καταλογους τους δωσανε οι αντιπροσωπειες, πρακτικα τωρα ΦΠΑ πληρωνεις Γερμανια, πριν διαλεξεις αμαξι θα βρεις καλο εκτελωνιστη να σου υπολογισει ακριβως το κοστος, οτι αλλο θελεις ρωτα με

Acacius
30/10/2016, 23:04
Να ρωτήσω κάτι άλλο: τώρα με τα κάπιταλ κοντρόλζζζ, υπάρχει κανένα πρόβλημα στην μεταφορά χρημάτων για αγορά οχήματος;

Επίσης όποιος ξέρει: Έχω ακούσει ότι ο εκτελωνισμός οχήματος από χώρα της ΕΕ είναι ουσιαστικά παράτυπος και η Ελλάδα πλήρωνε/πληρώνει πρόστιμο, αλλά δεν αλλαζει κανόνα. Ισχύει;

Bradipous
31/10/2016, 02:07
επίσης με τις τιμές που έχουν φτάσει τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, σε λίγες περιπτώσεις θα βγεις κερδισμένος αγοράζοντας το από έξω και να το φέρεις εδώ.

Lioulios
31/10/2016, 10:46
επίσης με τις τιμές που έχουν φτάσει τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, σε λίγες περιπτώσεις θα βγεις κερδισμένος αγοράζοντας το από έξω και να το φέρεις εδώ.

Aυτο ακριβως .

Επισης πρεπει να βρεις ο ιδιος το οχημα που θανπαρεις και να ξερεις τον κατοχο . ...Να εχεις δηλ ακρες εξω .....Ειδαλλως , παιρνεις κουτι με τριπλασια χλμ απο τα αναγραφωμενα κτλ κτλ ...
Στη δικη μου περιπτωση ειχα βρει το αγρωτικο του γειτωνα μου στο σπιτι μας στην Πολωνια .Τελικα δεν με συνεφερε στα χρηματα που ζηταγε διοτι ειχε και 260.000χλμ .
Το συγγεκρημενο θα δοθει σε μαντρα και θα πουληθει μπορει και στην Ελλαδα με 85.000χλμ αριστο πολυ προσεγμενο κτλ κτλ .

Προσοχη .

alexzafeir
31/10/2016, 16:29
Να ρωτήσω κάτι άλλο: τώρα με τα κάπιταλ κοντρόλζζζ, υπάρχει κανένα πρόβλημα στην μεταφορά χρημάτων για αγορά οχήματος;

Επίσης όποιος ξέρει: Έχω ακούσει ότι ο εκτελωνισμός οχήματος από χώρα της ΕΕ είναι ουσιαστικά παράτυπος και η Ελλάδα πλήρωνε/πληρώνει πρόστιμο, αλλά δεν αλλαζει κανόνα. Ισχύει;

Ειναι παρανομο το τελος εκτελωνισμου απο χωρα ΕΕ , ΑΛΛΑ εχει δωθει ΑΔΕΙΑ στην Ελλαδα για εισπραχτικους λογους να τον επιβάλει...

Για το καπιταλ κοντρολ ειναι θεμα εγω τα μαζεψα μετρητα και τα πληρωσα...

teogtp
31/10/2016, 16:48
Γνωστός μου, έκανε αίτηση στην τράπεζα με την οποία συνεργάζεται ,του ζητήθηκε προτιμολογιο για να μπορέσει να στείλει χρήματα στον πωλητή.

honda_cub
31/10/2016, 17:45
Κάνοντας ένα ξεδιάντροπο hijacking στο νήμα, να ρωτήσω αν η διαδικασία αλλάζει ουσιαστικά αν μιλάμε για δίκυκλα.

Έχω σκοπό (όχι άμεσα, μέχρι το καλοκαίρι) να αγοράσω ένα εντουράκι για βόλτες/ξεκ@υλωμα στα πέριξ υψώματα. Επειδή το ιταλικό το μιλάω καλά, έχω άκρες λόγω δουλειάς για μεταφορά ως τα πάτρια εδάφη, οι κυβισμοί και κατ' επέκταση τα τέλη είναι χαμηλά (2% ως 250 κυβικά, 7% αν πάρω 300αρι) και υπάρχουν πρακτικά καινούρια μηχανάκια -30% στην τιμή από αυτά που δίνουν εδώ, είπα να το δω μήπως φέρω κανένα από Ιταλία.

Ο μόνος φόβος είναι μην πέσω σε κανένα βλαμμένο τελώνη και μου πει "α, εγώ το κοστολογώ δέκα χιλιάρικα" και μας βγει ο κούκος αηδόνι...

Η διαδικασία που σκέφτομαι είναι η συνήθης που έχω κάνει και στο παρελθόν, μεταβιβάζω στο όνομά μου και μετά περνάω τελωνείο για να πάρω ελληνική άδεια.

Απ'ότι έχω δει φέρνουν μηχανάκια από το εξωτερικό οι έμποροι, άρα θα έχει ψωμί το εγχείρημα... Γνώμες;

cityfly
01/11/2016, 11:25
οκ δεν ειναι τραγικο ποσο...

μην νομιζετε οτι εδω τα αμαξια και τα μηχανακια γυρνανε απο χωρα σε χωρα χωρις ελαφρυνησεις.

εχω παρει ενα 88ρι GSXR απο Ολλανδια και θελω να το περασω στο ονομα μου Γαλλια.

Θελουν ενα 300ρι για certificate of compliance και αλλη μια μαλακια στην Suzuki γαλλιας και μετα πρεπει να το βαλεις στο ονομα σου οπου πληρωνεις τον γαλλικο φορο (μια φορα ομως, οψι καθε χρονο οπως εδω) περιπου 100ε

αρα βγενει μια 400αρα και αυτο αν δεν σου βρουνε καποιο θεμα στην Suzuki γαλλιας.!
Δεν τα υπολογίζεις καλά, το certificate που λες είναι ένα χαρτί σε άλλες, αν όχι σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης συνοδεύει το όχημα κατά την αγορά, οπότε κανονικά δεν πρέπει να το υπολογίζεις σαν κόστος εκτελωνισμού. 300 πάντως είναι τρελό νταβατζιλίκι, γύρω στα 100-130 έχουν στις περισσότερες εταιρείες.

astroman76
01/11/2016, 11:46
Δεν τα υπολογίζεις καλά, το certificate που λες είναι ένα χαρτί σε άλλες, αν όχι σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης συνοδεύει το όχημα κατά την αγορά, οπότε κανονικά δεν πρέπει να το υπολογίζεις σαν κόστος εκτελωνισμού. 300 πάντως είναι τρελό νταβατζιλίκι, γύρω στα 100-130 έχουν στις περισσότερες εταιρείες.

πηγα σε ντιλερ της συζυκι και μου τα εδηξε δεν μου ειπε απλα μια τιμη αρα δεν παιζει πιο φτηνα στην Γαλλια τουλαχιστον. Της 300αρα δεν την γλητωνω οπως και το 100ρι στο υπουργειο για αλλαγη στο ονομα μου, ηδη εκανα ενα GPZ1100 και πληρωσα 118ε για την αλλαγη του card grise (αδεια μηχανης εδω)

αρα τι δεν υπολογηζω σωστα?

buckley
01/11/2016, 12:32
πηγα σε ντιλερ της συζυκι και μου τα εδηξε δεν μου ειπε απλα μια τιμη αρα δεν παιζει πιο φτηνα στην Γαλλια τουλαχιστον. Της 300αρα δεν την γλητωνω οπως και το 100ρι στο υπουργειο για αλλαγη στο ονομα μου, ηδη εκανα ενα GPZ1100 και πληρωσα 118ε για την αλλαγη του card grise (αδεια μηχανης εδω)

αρα τι δεν υπολογηζω σωστα?

Ώπα, βγάλαμε λαυράκι ...

astroman76
01/11/2016, 13:10
το κενουργιο :lol:

372364

cityfly
01/11/2016, 13:50
πηγα σε ντιλερ της συζυκι και μου τα εδηξε δεν μου ειπε απλα μια τιμη αρα δεν παιζει πιο φτηνα στην Γαλλια τουλαχιστον. Της 300αρα δεν την γλητωνω οπως και το 100ρι στο υπουργειο για αλλαγη στο ονομα μου, ηδη εκανα ενα GPZ1100 και πληρωσα 118ε για την αλλαγη του card grise (αδεια μηχανης εδω)

αρα τι δεν υπολογηζω σωστα?
Εννοώ ότι το 300άρι μπορεί να το πληρώνεις τώρα λόγο του εκτελωνισμού αλλά το πληρώνεις γιατί δεν το είχες ήδη. Τώρα είτε δεν τα πουλάνε στην Ολλανδία με αυτό είτε το αυγκεκριμένο δεν έχει από το εργοςτάςιο, αλλά σε αθτήν την περίπτωςη δεν έορεπε να στο ζητήςουν. Δεν είναι παράβολο ή κάτι τέτοιο. Αν η μηχανή ήταν πχ από το Βέλγιο ή όπου αλλού παίρνεις αυτό το χαρτί με την αγορά δεν θα το πλήρωνες. Με αυτήν την έννοια δεν το υπολογίζεις σωστά όχι ότι δεν τα δινεις (ουσιαστικά τζάμπα και βερεσέ)

Αλήθεια για πες το card grise έχει κι ένα ίδιο κίτρινο που το χρειάζεσαι στις μεταβιβάσεις;

Α και το βασικότερο. Καλοτάξιδο

astroman76
01/11/2016, 16:10
Εννοώ ότι το 300άρι μπορεί να το πληρώνεις τώρα λόγο του εκτελωνισμού αλλά το πληρώνεις γιατί δεν το είχες ήδη. Τώρα είτε δεν τα πουλάνε στην Ολλανδία με αυτό είτε το αυγκεκριμένο δεν έχει από το εργοςτάςιο, αλλά σε αθτήν την περίπτωςη δεν έορεπε να στο ζητήςουν. Δεν είναι παράβολο ή κάτι τέτοιο. Αν η μηχανή ήταν πχ από το Βέλγιο ή όπου αλλού παίρνεις αυτό το χαρτί με την αγορά δεν θα το πλήρωνες. Με αυτήν την έννοια δεν το υπολογίζεις σωστά όχι ότι δεν τα δινεις (ουσιαστικά τζάμπα και βερεσέ)

Αλήθεια για πες το card grise έχει κι ένα ίδιο κίτρινο που το χρειάζεσαι στις μεταβιβάσεις;

Α και το βασικότερο. Καλοτάξιδο

ειναι Γαλλικος νομος.. το μηχανακι κυκλοφοραγε Ολλανδια και ειναι 100% στοκ


τα 2 πρωτα ειναι που με βαζουν 300ε μεσα
The customs certificate ( Certificat de Douane 846A) mentioned above.
A manufacturer’s certificate of construction ( certificat/attestation de conformité).

Proof of origin of the vehicle ( justification de l’origine du véhicule) or a certificate of sale ( certificat de vente).
Evidence that VAT has been paid in the country of origin ( déclaration d’impôt).
A registration request form ( demande de certificat d’immatriculation) and a demande d’identification (confirming the vehicle’s details).
The foreign registration document ( titre de circulation étranger).

cityfly
01/11/2016, 17:28
ειναι Γαλλικος νομος.. το μηχανακι κυκλοφοραγε Ολλανδια και ειναι 100% στοκ


τα 2 πρωτα ειναι που με βαζουν 300ε μεσα
The customs certificate ( Certificat de Douane 846A) mentioned above.
A manufacturer’s certificate of construction ( certificat/attestation de conformité).

Proof of origin of the vehicle ( justification de l’origine du véhicule) or a certificate of sale ( certificat de vente).
Evidence that VAT has been paid in the country of origin ( déclaration d’impôt).
A registration request form ( demande de certificat d’immatriculation) and a demande d’identification (confirming the vehicle’s details).
The foreign registration document ( titre de circulation étranger).
Το Certificat de conformité είναι έγγραφο που ζητείται και σε άλλες χώρες (δεν ξέρω συνολικά σε πόσες αλλά δεν είναι αποκλειστικά γαλλικό) και είναι έγγραφο που συνοδεύει το όχημα από την πρώτη του κυκλοφορία σε αυτές τις χώρες, αν λοιπόν το μηχανάκι το αγόραζες σε μία από αυτές θα το είχες και δεν θα πλήρωνες τίποτα.
Αυτό εννοώ όταν λέω δεν αποτελει κόστος εκτελονισμού δεν είναι παράβολο ή χρήματα που ζητάει το κράτος για να στο εκτελωνίσει. Είναι χρήματα που ζητάει η εταιρεία για, κατά τη γνώμη μου νταβατζιλίκι, γιατί είναι ένα κωλόχαρτο που θα έπρεπε να το δίνουν σε όλους εξ αρχής.
Χέστηκα θα μου πεις εγώ πρέπει να τα πληρώσω και από μια άποψη δεν έχεις άδικο αλλά εγώ ήθελα να διευκρινίσω τι ζητάει το κράτος για παράβολα κλπ κλπ.

Το certificat de douane πόσο είναι;

astroman76
02/11/2016, 11:28
Το Certificat de conformité είναι έγγραφο που ζητείται και σε άλλες χώρες (δεν ξέρω συνολικά σε πόσες αλλά δεν είναι αποκλειστικά γαλλικό) και είναι έγγραφο που συνοδεύει το όχημα από την πρώτη του κυκλοφορία σε αυτές τις χώρες, αν λοιπόν το μηχανάκι το αγόραζες σε μία από αυτές θα το είχες και δεν θα πλήρωνες τίποτα.
Αυτό εννοώ όταν λέω δεν αποτελει κόστος εκτελονισμού δεν είναι παράβολο ή χρήματα που ζητάει το κράτος για να στο εκτελωνίσει. Είναι χρήματα που ζητάει η εταιρεία για, κατά τη γνώμη μου νταβατζιλίκι, γιατί είναι ένα κωλόχαρτο που θα έπρεπε να το δίνουν σε όλους εξ αρχής.
Χέστηκα θα μου πεις εγώ πρέπει να τα πληρώσω και από μια άποψη δεν έχεις άδικο αλλά εγώ ήθελα να διευκρινίσω τι ζητάει το κράτος για παράβολα κλπ κλπ.

Το certificat de douane πόσο είναι;

sorry λαθος το 150ε ειναι για το σερτιφικειτ και τα αλλα 150 για την συζυκι γαλλιας ωστε να ελενξει την μηχανη . νταβατσιλικι αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Θα το φερω Ελλαδα και θα του βγαλω κλασσικες το 18....

cityfly
02/11/2016, 14:51
sorry λαθος το 150ε ειναι για το σερτιφικειτ και τα αλλα 150 για την συζυκι γαλλιας ωστε να ελενξει την μηχανη . νταβατσιλικι αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Θα το φερω Ελλαδα και θα του βγαλω κλασσικες το 18....

Το ξέρω είχα και γω το ίδιο θέμα με αυτοκίνητο από Ελλάδα, 130 το χαρτί εκεί αλλά γι αυτό το 300 μου φάνηκε τρελό.
Το 150 για τον έλεγχο είναι νταβατζιλίκι τρελό γιατί ουσιαστικά το certificate πιστοποιεί το πώς βγήλε από το εργοστάσιο και κατά συνέπεια το πώς πρέπει να είναι όχι ποια είναι τωρινή του κατάσταση, αυτός ο έλεγχος είναι δουλειά του κτεο, είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να το αποφύγεις; Να τους πεις εγώ θέλω μόνο το χαρτί;

Apache
02/11/2016, 16:02
Εδώ (http://carforyou.gr/)
:beer:

Apache
02/11/2016, 16:29
Kαι εδώ (http://www.kamikazemotorcycles.co.uk/) για μοτ/τες

astroman76
02/11/2016, 20:49
οκ εγω με την μηχανη πειρα και την αδεια της Μηχανης αλλα μαλλον λεει οτι εχει διαγραφει απο την Ολλανδια πλεον.

τι αλλο πρεπει να εχω μαζι μου για να την κανω ελληνικη? το παιδι που την πειρα ειναι φιλος αρα οτι χαρτι θελω μπορει να μου το δωσει, ισως μια αποδηξη οτι μου την εχει πουλησει και ποσο?

Apache
03/11/2016, 20:52
οκ εγω με την μηχανη πειρα και την αδεια της Μηχανης αλλα μαλλον λεει οτι εχει διαγραφει απο την Ολλανδια πλεον.

τι αλλο πρεπει να εχω μαζι μου για να την κανω ελληνικη? το παιδι που την πειρα ειναι φιλος αρα οτι χαρτι θελω μπορει να μου το δωσει, ισως μια αποδηξη οτι μου την εχει πουλησει και ποσο?

Aν στην πούλησε ιδιώτης θέλει μετάφραση/θεώρηση το συμφωνητικό από το Ελληνικό προξενείο...

astroman76
03/11/2016, 23:03
Aν στην πούλησε ιδιώτης θέλει μετάφραση/θεώρηση το συμφωνητικό από το Ελληνικό προξενείο...

ωραια ευκολο... την αλλη την εχω ηδη στο ονομα μου πρεπει να κανω κατι παραπανω? η αδεια της μηχανης ειναι στο ονομα μου δηλαδη...

cityfly
04/11/2016, 12:34
οκ εγω με την μηχανη πειρα και την αδεια της Μηχανης αλλα μαλλον λεει οτι εχει διαγραφει απο την Ολλανδια πλεον.

τι αλλο πρεπει να εχω μαζι μου για να την κανω ελληνικη? το παιδι που την πειρα ειναι φιλος αρα οτι χαρτι θελω μπορει να μου το δωσει, ισως μια αποδηξη οτι μου την εχει πουλησει και ποσο?
Θα φτιάξετε ένα συμβόλαιο μεταξύ σας που θα γράφει τιμή πώλησης, καλό είναι να γράφει ότι κατά την αρχική αγορά είχε καταβληθεί φπα και γενικά όσα περισσότερα προσωπικά στοιχεία βάλετε τόσο το καλύτερο

cityfly
04/11/2016, 12:36
ωραια ευκολο... την αλλη την εχω ηδη στο ονομα μου πρεπει να κανω κατι παραπανω? η αδεια της μηχανης ειναι στο ονομα μου δηλαδη...

Τα χαρτιά της και ταυτότητα

astroman76
04/11/2016, 23:30
Τα χαρτιά της και ταυτότητα

NICE!

astroman76
31/12/2016, 22:18
επαναφερω το Θεμα σε περιπου 15 μερες θα ειμαι Ελλαδα, η μηχανη η μια εχει ηδη γαλλικη ασφαλεια που ληγει τον ιουνιο... τι κανω? Την οδηγω μεχρι τοτε με Γαλλικες πινακιδες? Νομιζω δεν ειναι και η καλητερη ιδεα.

Τι πρεπει να κανω για βα βγαλω Ελληνικες πινακιδες, θα κατεβασω την μηχανη Αθηνα αλλα θα μπορουσα να το κανω και Καρδιτσα

ινφο πλιζ!