PDA

View Full Version : Bελτιωση Suzuki Hayabusa 2007



dimitrisbiker
29/10/2016, 21:09
Kαλησπερα.Αγορασα προσφατα ενα Suzuki Hayabusa μοντελο τελος του 2007 με 20.000 χιλιομετρα πραγματικα(ελεγξα κτεο) και μπορω να πω οτι το μηχανακι ειναι σε τελεια κατασταση γκαραζατο.Φοραει εξατμιση ολοσωμη full titanium Leo Vince SBK,φιλτρο αερα Bmc,προγραμμα yoshimura το γνωστο yoshibox,ζελατινα mra,τρομπα φρενου nissin 19αρα απο cbr και εναν αντικοφτη Tre.Επειδη με τρωει πολυ ο κωλος μου για καποια εξτρα βελτιωση σε ολα θελω να ζητησω και τις γνωμες σας.Εχω στο μυαλο μου να φλασαρω τον εγκεφαλο τον μαμα ο οποιος απο οτι εχω διαβασει εχει τρομερες δυνατοτητες.Δηλαδη θα ρυθμιστει πολυ καλυτερα το μηχανακι απο οτι δουλευει τωρα με το προγραμμα της yoshimura το οποιο δεν επεμβαινει και σε πολλα πραγματα.Πηρα αντικοφτη με ενδειξη ταχυτητων και σκεφτομαι σοβαρα να βαλω και shifter για γρηγορες αλλαγες χωρις συμπλεκτη.Αν καποιος εχει κανει τετοια κινηση θα ηθελα να μου πει τι και πως.Επισης πρεπει να κανω κατι με τις αναρτησεις.Επειδη ειμαι συνηθισμενος απο ss μου φαινονται πολυ μαλακες.Αν καποιος εχει φτιαξει το μπροστινο με ελατηρια και λαδια θα ηθελα να μου πει λεπτομεριες.Στα φρενα ευτυχως φοραει 19αρα τρομπα και πηρα σωληνακια υψηλης fren-tubo και λεω να βαλω τακακια carbon-loraine η τα ebc.Σε γενικες γραμμες το μηχανακι ειναι καλο,εχει ροπακλα και γκαζι και πας ανετα ταξιδακι δικαβαλος,ειναι αυτο που ζητουσα αλλα καλο ειναι να εχει και λιγο αγριαδα για καμια κοντριτσα.Οποιος φιλος εχει ασχοληθει με hayabusa και το εχει βελτιωσει θα ηθελα πολυ να μου δωσει καποιες πληροφοριες.Το μηχανακι ειναι αυτο372264372264372265

RaGe_Raptor
29/10/2016, 21:44
Reinmeister.
Βρες τον.

ptc
29/10/2016, 21:47
Καλα κανεις και το ψαχνεις για βελτιωσεις φιλε, γιατι αυτα τα μηχανακια απ'όσο ξερω μαμα δεν πανε βημα. :cry:

Περα απο την πλακα, καλοταξιδη να ειναι και να μας ενημερωνεις για την εξελιξη της. :beer:

dimitrisbiker
29/10/2016, 21:53
Εχω ηδη παρει πολλα πραγματακια για την χοντρη,grips rizoma,αντιβαρα,μανιταρια εμπρος τροχου valtermoto αλουμινου,τα ιδια και για πισω τροχο,μανιταρια R&G πλαισιου,σωληνακια υψηλης πολλα πραγματα της pro-bolt σε μπλε ανοδιωση και αλλα πολλα.Με τον reinmeister μιλησα,απλως θα ηθελα και καποια δευτερη γνωμη απο καποιον που να εχει κανει φλασαρισμα στον εγκεφαλο,πλεονεκτηματα μειονεκτηματα κλπ.

astroman76
30/10/2016, 01:53
δες και εδω https://www.facebook.com/KP-tech-workshop-1709785249261767/?pnref=story

ο Νικος εχει φλασαρει πολλα μηχανακια

επισης εχουν και ενα σετ ζαντες για το δικο σου σε καλη τιμη απο οτι ειδα στο φαισοοκ...:evil:

DrBig
30/10/2016, 05:47
Kαλησπερα.Αγορασα προσφατα ενα Suzuki Hayabusa μοντελο τελος του 2007 με 20.000 χιλιομετρα πραγματικα(ελεγξα κτεο) και μπορω να πω οτι το μηχανακι ειναι σε τελεια κατασταση γκαραζατο.Φοραει εξατμιση ολοσωμη full titanium Leo Vince SBK,φιλτρο αερα Bmc,προγραμμα yoshimura το γνωστο yoshibox,ζελατινα mra,τρομπα φρενου nissin 19αρα απο cbr και εναν αντικοφτη Tre.Επειδη με τρωει πολυ ο κωλος μου για καποια εξτρα βελτιωση σε ολα θελω να ζητησω και τις γνωμες σας.Εχω στο μυαλο μου να φλασαρω τον εγκεφαλο τον μαμα ο οποιος απο οτι εχω διαβασει εχει τρομερες δυνατοτητες.Δηλαδη θα ρυθμιστει πολυ καλυτερα το μηχανακι απο οτι δουλευει τωρα με το προγραμμα της yoshimura το οποιο δεν επεμβαινει και σε πολλα πραγματα.Πηρα αντικοφτη με ενδειξη ταχυτητων και σκεφτομαι σοβαρα να βαλω και shifter για γρηγορες αλλαγες χωρις συμπλεκτη.Αν καποιος εχει κανει τετοια κινηση θα ηθελα να μου πει τι και πως.Επισης πρεπει να κανω κατι με τις αναρτησεις.Επειδη ειμαι συνηθισμενος απο ss μου φαινονται πολυ μαλακες.Αν καποιος εχει φτιαξει το μπροστινο με ελατηρια και λαδια θα ηθελα να μου πει λεπτομεριες.Στα φρενα ευτυχως φοραει 19αρα τρομπα και πηρα σωληνακια υψηλης fren-tubo και λεω να βαλω τακακια carbon-loraine η τα ebc.Σε γενικες γραμμες το μηχανακι ειναι καλο,εχει ροπακλα και γκαζι και πας ανετα ταξιδακι δικαβαλος,ειναι αυτο που ζητουσα αλλα καλο ειναι να εχει και λιγο αγριαδα για καμια κοντριτσα.Οποιος φιλος εχει ασχοληθει με hayabusa και το εχει βελτιωσει θα ηθελα πολυ να μου δωσει καποιες πληροφοριες.Το μηχανακι ειναι αυτο372264372264372265

Για αναρτηση πισω απλα βαλε ενα αμορτισερ απο της επομενης γενιας. Θα το βρεις με λιγο ψαξιμο για κανα κατοσταρικο. Ειναι παρα (μα παρα) πολυ καλο. Αν εισαι κατω απο 80-90 κιλα, ισως σου ταιριαξει καλλιτερα το ελατηριο απο το δικο σου αμορτισερ. Για μπροστα βαλε λιγο πιο σκληρα ελατηρια για αρχη και δες τι γινεται. Εγω στο δικο μου εβαλα 1.0 ελατηρια απο 0.85 μαμα και 10ρια λαδια απο 5ρια στοκ. Σε καλους (ογρωπαϊκους) δρομους ειναι τελειο, αλλα οπουδηποτε αλλου κοπαναει απο λιγο εως πολυ. Ιδανικα θα προτεινα να βαλεις ελατηρια 0.95 απο δευτερης γενιας μαζι με αυτουσιο το βαλβινγκ του gen2 που ειναι δοκιμασμενη λυση και δουλευει πολυ καλα.

Για ρυθμιση εγκεφαλου, το μονο που εχω να πω ειναι πως ο μαματος χαρτης με απλα δυο τελικα και μαμα λαιμους και ενδιαμεσα και μαμα φιλτρο ειναι μια χαρα. Παει τον πατο του και καιει κυριολεκτικα νερακι. Ο δε κοφτης που εχει στις πρωτες 3 σχεσεις ειναι θεοσταλτος. Ταξιδι με κατω απο 200 βλεπεις κατω απο 6-7λτ/100. Οτιδηποτε περαν αυτου εχει νοημα μονο για ελαφρωμα γιατι αυτα που θα χασεις θα ειναι παραπανω απο αυτα που θα κερδισεις. Σε βλεπω ομως κ@βλωμενο και μαλλον αυτα απο το ενα αυτι σου μπαινουν και απο το αλλο σου βγαινουν :bawl: Αν παντως επιμενεις, επικοινωνησε με zenone στην Ελευσινα. Και με χαρτες ασχολουνται και με αναρτησεις και το ξερουν το μπουσα μεσα εξω.

Τελος, για φρενα μπροστα, θελεις σιγουρα σωληνακια. Για τακακια εχω να προτεινω galfer sintered, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και ολα. Αυτα παντως ειναι πολυ καλα. Επισης, καθε τοσο βαζε γρασσο στο εμβολο της τρομπας φρενου, εκει που εφαπτεται με την μανετα. Βοηθαει πολυ στην αισθηση. Αλλαγη τρομπας σε ακτινικη ειναι το μονο κομματι που εχει νοημα να ριξεις χρηματα αν δε σε καλυψουν τα παραπανω. Οι μαμα δισκοι και οι δαγκανες ειναι μια χαρα. Παιζει βεβαια και κιτ προσαρμογης ακτινικων brembo.

Αυτα εν ολιγης...

dimitrisbiker
30/10/2016, 10:16
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θα κανω κινηση να βρω πισω αμορτισερ απο gen2.Στα μπροστινα λεω να κανω μια επισκεψη στον K-shock να δω τι ελατηρια μπορω να βαλω hyperpro-white power-ohlins.Oσο αφορα το φλασαρισμα του εγκεφαλου αν το μηχανακι δουλεψει καλυτερα και καιει και λιγοτερο θα το προχωρησω.Επισης με ενδιαφερει πολυ κια το shifter για αλλαγες με τερμα γκαζι χωρις συμπλεκτη.Ψηνομαι πολυ κια για τιμονοπλακα χαμηλωματος εμπρος αλλα δεν ξερω τι υπαρχει στην Ελλαδα,αν γνωριζει καποιος ας με φωτισει

DrBig
30/10/2016, 12:51
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θα κανω κινηση να βρω πισω αμορτισερ απο gen2.Στα μπροστινα λεω να κανω μια επισκεψη στον K-shock να δω τι ελατηρια μπορω να βαλω hyperpro-white power-ohlins.Oσο αφορα το φλασαρισμα του εγκεφαλου αν το μηχανακι δουλεψει καλυτερα και καιει και λιγοτερο θα το προχωρησω.Επισης με ενδιαφερει πολυ κια το shifter για αλλαγες με τερμα γκαζι χωρις συμπλεκτη.Ψηνομαι πολυ κια για τιμονοπλακα χαμηλωματος εμπρος αλλα δεν ξερω τι υπαρχει στην Ελλαδα,αν γνωριζει καποιος ας με φωτισει

Μην αλλαξεις την γεωμετρια με χαμηλωμα μπροστα, θα το μαμησεις το μηχανακι και θα γινει επικινδυνο σε μεγαλες κλισεις. Δεν ξερει καλλιτερα ο καφετεριακιας απο την σουζουκι.

dimitrisbiker
30/10/2016, 13:24
Δε θελω να το χαμηλωσω τεζα,εστω λιγο να μεταφερω το βαρος εμπρος,να σηκωσω ελαχιστα τον κωλο πισω για πιο αμεση εισοδο γιατι εκει ειδα οτι εχει δυσκολια.Μη φανταστεις χαμηλωμα dragster,καμια σχεση.

DrBig
30/10/2016, 15:25
Δε θελω να το χαμηλωσω τεζα,εστω λιγο να μεταφερω το βαρος εμπρος,να σηκωσω ελαχιστα τον κωλο πισω για πιο αμεση εισοδο γιατι εκει ειδα οτι εχει δυσκολια.Μη φανταστεις χαμηλωμα dragster,καμια σχεση.

Αυτο ειναι θεμα πισω αναρτησης και ανεπαρκους αποσβεσης συμπιεσης. Με αμορτισερ απο gen2 δε θα εχεις κανενα θεμα. Αρκει βεβαια να ειναι σε καλη κατασταση. Ποσα κιλα ζυγιζεις;

RaGe_Raptor
30/10/2016, 15:40
Αυτο ειναι θεμα πισω αναρτησης και ανεπαρκους αποσβεσης συμπιεσης. Με αμορτισερ απο gen2 δε θα εχεις κανενα θεμα. Αρκει βεβαια να ειναι σε καλη κατασταση. Ποσα κιλα ζυγιζεις;

Βασικά αν θελήσει να το κάνει λίγο πιο ss ,και θυμούμενος κάποιες από τις αλλαγές του ρέιν, θα πρέπει να επέμβει και στη γεωμετρία(να το κάνει πιο μπροστοβαρο iirc),όπως επίσης πολύ σωστή κίνηση η τοποθέτηση "πραγματικών" κλιπ-ον.

DrBig
30/10/2016, 15:54
Βασικά αν θελήσει να το κάνει λίγο πιο ss ,και θυμούμενος κάποιες από τις αλλαγές του ρέιν, θα πρέπει να επέμβει και στη γεωμετρία(να το κάνει πιο μπροστοβαρο iirc),όπως επίσης πολύ σωστή κίνηση η τοποθέτηση "πραγματικών" κλιπ-ον.

Δε δουλευει η 'γεωμετρια του Ραιν'. Λαμακια ανυψωσης πισω κλπ ειναι επιεικως καγκουρεματα.
Το μπουσα ειναι στημενο σα μεγαλο χιλιαρι και στριβει σα μεγαλο χιλιαρι απο την μανα του. Τα 1ης γενιας ειχαν ενα θεματακι με αναρτησεις για αναβατες πανω απο 70 κιλα. Το μονο που θελει ειναι ενα καλλιτερο αμορτισερ, τα αναλογα στο μπροστινο και λαστιχα φτιαγμενα ειδικα γι αυτο με τον καταλληλο κωδικο, οπως πχ τα S20, τα οποια εχουν ελαφρως διαφορετικες διαστασεις απο τις αναγραφομενες. Αν με αυτα καποιος δε μπορει να το στριψει, δε φταιει το μηχανακι το οποιο σωστα στημενο κρυβει τα κιλα του εντυπωσιακα καλα.

Τα 'πραγματικα κλιπον' ειναι μονο για χρηση πιστας και κυνηγι ρεκορ οπου θες και το τελευταιο bit πληροφοριας απο το δρομο. Αλλα για εκει δε παιρνεις μπουσα.... Μεχρι ομως το προτελευταιο bit, τα μη πραγματικα φτανουν και περισσευουν.

Εχω κατα καιρους διαβασει για διαφορα ωραια, οπως λαμακια, 190/55 λαστιχο πισω, σταμπιλιζατερ, κλπ, καποια εκ των οποιων δοκιμασα κι εγω. Προτεινω μακρυα απο λυσεις σε προβληματα που δεν υπαρχουν.

RaGe_Raptor
30/10/2016, 16:29
Δε δουλευει η 'γεωμετρια του Ραιν'. Λαμακια ανυψωσης πισω κλπ ειναι επιεικως καγκουρεματα.
Το μπουσα ειναι στημενο σα μεγαλο χιλιαρι και στριβει σα μεγαλο χιλιαρι απο την μανα του. Τα 1ης γενιας ειχαν ενα θεματακι με αναρτησεις για αναβατες πανω απο 70 κιλα. Το μονο που θελει ειναι ενα καλλιτερο αμορτισερ, τα αναλογα στο μπροστινο και λαστιχα φτιαγμενα ειδικα γι αυτο με τον καταλληλο κωδικο, οπως πχ τα S20, τα οποια εχουν ελαφρως διαφορετικες διαστασεις απο τις αναγραφομενες. Αν με αυτα καποιος δε μπορει να το στριψει, δε φταιει το μηχανακι το οποιο σωστα στημενο κρυβει τα κιλα του εντυπωσιακα καλα.

Τα 'πραγματικα κλιπον' ειναι μονο για χρηση πιστας και κυνηγι ρεκορ οπου θες και το τελευταιο bit πληροφοριας απο το δρομο. Αλλα για εκει δε παιρνεις μπουσα.... Μεχρι ομως το προτελευταιο bit, τα μη πραγματικα φτανουν και περισσευουν.

Εχω κατα καιρους διαβασει για διαφορα ωραια, οπως λαμακια, 190/55 λαστιχο πισω, σταμπιλιζατερ, κλπ, καποια εκ των οποιων δοκιμασα κι εγω. Προτεινω μακρυα απο λυσεις σε προβληματα που δεν υπαρχουν.

Είναι θέμα επιλογής πιστεύω.
Εγώ πχ αν έπερνα Hayabusa θα το έπερνα για τη θέση συνεπιβάτη και θα προσπαθούσα να το φέρω όσο το δυνατόν κοντύτερα στα 1000άρια. Όχι ότι είπες κάτι λάθος,αντιθέτως... :beer:

DoctoR_k6
30/10/2016, 17:48
Είναι θέμα επιλογής πιστεύω.
Εγώ πχ αν έπερνα Hayabusa θα το έπερνα για τη θέση συνεπιβάτη και θα προσπαθούσα να το φέρω όσο το δυνατόν κοντύτερα στα 1000άρια. Όχι ότι είπες κάτι λάθος,αντιθέτως... :beer:

Δεν θεωρω πως πρεπει να φερεις ενα busa κοντυτερα στα ss. Αλλο μοτο το ενα με διαφορετικο χαρακτηρα.
Να στριψεις οπως ενα ss δεν ειναι ευκολο...αλλη γεωμετρια, αλλες κλισεις κ αλλα πολλα.
Αυτο θελει ταξιδι, φορτωμα κ να στριβει τρενο!!

dimitrisbiker
30/10/2016, 22:42
Φιλοι μου στα gsxr που ειχα χαμηλωνα ελαχιστα μπροστα με αποτελεσμα πιο γρηγορο βουτηγμα στη εισοδο της στροφης.Και το εχω δοκιμασει σε πιστα.Το Busa δεν το εχω οδηγησει πολυ δεν εχω προλαβει γιατι το πηρα προσφατα απλα νιωθω οτι στην εισοδο με αποτομο πλαγιασμα κλεινει τη γραμμη του.Στην αλλαγη κατευθυνσης ειδικα σε s εκει ειναι πολυ δυσκολο και φαινεται το βαρος.Θα ηθελα πολυ να κανω τοι βελτιωση μπορει να γινει ωστε να πλησιασει καπως ss oδηγηση.Ειμαι 81 κιλα.Ενταξει ξερω τι μηχανακι πηρα δεν ειναι για πιστα(φτιαχνω αλλο για tracbike) αλλα οτι δυνατοτητες υπαρχουν για να στηθει καλυτερα θα τις εξαντλησω.Λαστιχα s20 σκεφτηκα κι εγω και τα βρηκα και σε πολυ καλη τιμη.Κι εγω για το δικαβαλο και για ταξιδι το πηρα αλλα εχω και παρεα που στριβει Επιδαυρο και δε λεω οτι θα τους περασω αλλα θελω να παιξω και λιγο.

astroman76
31/10/2016, 15:51
μια χαρα στρηβει μαμα.. αυτο εδω με ελατηρια επρος και ενα ohlins πισω γηρναγε αν θημαμαι καλα στο 30 σερρες ισως να εχει και dogbones πισω...

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/28088_1460424358052_7518062_n.jpg?oh=5d0459ac9f53d14feb90ed4e0fd7b33b&oe=5890DEC9