PDA

View Full Version : Rottweiler Intake System και βελονες factory pro



johny7
30/10/2016, 21:48
ρε παιδια τι παιζει με αυτο?αξιζει το Rottweiler?
εχω το sm 950 και θελω να το κανω ακομα πιο κανιβαλο...

το μηχανακι εχει ακραπες (ειναι το voyager)..

τι ακριβως ειναι αυτο το συστημα?ουσιαστικα ειναι ενα φιλτρο αερα με καποια ψιλολοιδια
που εχουν να κανουν με την αφαιρεση του SAS?

εχει διαφορα απο ενα φιλτρο Kn ας πουμε?

τι θα μου δωσει?

σε συνδυασμο με βελονες factory pro αργοτερα θα καβαλαω αλλο μηχανακι?

ΔΕΝ θελω προτασεις για fcr δε μπλεκω

να επισημανω οτι πιο πολυ με ενδιαφερουν χαμηλα μεσαια..

επισης μια ερωτηση αν ξερει καποιος τα voyager παρα οτι εχουν ακραπες εχουν το μαμα φιλτρο αερα?
γιατι εβγαλα τις ταπες και ακουω αρκετα σκασιματα

DrBig
31/10/2016, 06:06
Χαμηλα μεσαια δεν θα σου δωσει, μαλλον θα σου παρει. Επισης θα σου παρει εκτος απο καμποσα λεφτα και τα αυτια και θα εχει απαιτησεις συντηρησης σημαντικα αυξημενες σε σχεση με το μαμα φιλτρο. Το αυτο ισχυει και για τα dna kn κλπ.
Ενα καλορυθμισμενο μαμα σεταπ παει εξ ισου καλα. Αν κατι δε σου αρεσει στο πως παιζει εχει να κανει με το πως ειναι ρυθμισμενα τα καρμπυρατερ και οχι με το φιλτρο. Αν αυτο δε σε πειθει, απλα σκεψου πως ακριβως το ιδιο φιλτρο(κουτι) τροφοδοτει το αρκετα πιο δυνατο 990sdr και το οποιο εχει μετρηθει πως μπορει να παρεχει ροη αερα ικανη για πανω απο την διπλασια ισχυ του μοτερ.

Αυτα.

xaotikos
31/10/2016, 07:58
Άγη αυτο ισχύει λόγω καρμπυρατερ ή ειναι η εικονα που έχεις από τα adv?
Επειδή τα έχουμε ξανασυζητήσει..
Στα sm/smr υπάρχουν πολλες δοκιμές με rot/dna/itg που δείχνουν κέρδος με τους μαμά αυλους εισαγωγής κυριως να στροφάρει πιο γρηγορα το μοτερ. Φυσικά με χαρτογράφηση στις καινούριες συνθήκες.
Και για να μην μενω μόνο στο internet, το δικό μου με dna και εξατμισεις σε σχέση με φίλου με ακράπες μόνο (και κοντύτερο γραναζωμα) έχει αρκετή διαφορά και ας φοράω συνδυασμό κοντού(rc8)/μαμα αυλου.
Μήπως έχει να κάνει το χωροταξικό του adv σε σχεση με sm/sduke στην εισαγωγή αέρα;

DrBig
31/10/2016, 09:16
Άγη αυτο ισχύει λόγω καρμπυρατερ ή ειναι η εικονα που έχεις από τα adv?
Επειδή τα έχουμε ξανασυζητήσει..
Στα sm/smr υπάρχουν πολλες δοκιμές με rot/dna/itg που δείχνουν κέρδος με τους μαμά αυλους εισαγωγής κυριως να στροφάρει πιο γρηγορα το μοτερ. Φυσικά με χαρτογράφηση στις καινούριες συνθήκες.
Και για να μην μενω μόνο στο internet, το δικό μου με dna και εξατμισεις σε σχέση με φίλου με ακράπες μόνο (και κοντύτερο γραναζωμα) έχει αρκετή διαφορά και ας φοράω συνδυασμό κοντού(rc8)/μαμα αυλου.
Μήπως έχει να κάνει το χωροταξικό του adv σε σχεση με sm/sduke στην εισαγωγή αέρα;

Πιστευω πως ολες οι διαφορες εχουν να κανουν με μειγματα και οχι με φιλτρα η χωροταξια. Εγω εξ αλλου το SE εχω που ειναι χωροταξικα παρομοιο με SMT και SD. Επισης δεν πιστευω δυναμομετρα, μπορει να δειξουν οτιδηποτε αναλογα τον χειριστη και τις συνθηκες οπως πχ τι φρενο χρησιμοποιειται στην μετρηση.

Η ιδια η rottweiler για να πουλησει το ποσο πιο ανοιχτο ειναι το φιλτρο της σε σχεση με το μαμα εκανε μετρησεις ροης και εβγαλε 410cfm (cubic feer per minute) το μαμα σε σχεση με 700 το rottweiler. Ενας απλος υπολογισμος ομως δειχνει οτι ενα ατμοσφαιρικο μοτερ 1000cc χρειαζεται στις 10Κ rpm καπου 150 cfm.

Τα 950/990 μοτερ για να στροφαρουν γρηγορα στις 1ες και 2ερες θελουν γενικα φτωχα μειγματα. Οι μαμα χαρτες ομως ειναι γενικα πλουσιοι. Στα καρμπυρατερατα ειναι πιο περιπλοκο το θεμα και χρειαζεται αρκετη εμπειρια για να ρυθμισεις το μαμα, ποσο μαλλον το ανοιχτο ωστε να σου δωσει αυτο που θες. Για το ανοιχτο μαλιστα θες οπωσδηποτε και wideband.

Παντως το ανοιχτο στα καρμπ δεν εχει μονο αρνητικα. Μπορει να σου δωσει μια πιο γραμμικη και αερινη αισθηση στο γκαζι, μια αισθηση πως ο τροχος ειναι πιο αμεσα συνδεδεμενος με την γκαζιερα, χωρις ομως αυτο να σημαινει πως δινει πιο πολυ ροπη. Καλλιτερα ελεγχομενη, ναι. Στα ψεκαστα οι διαφορες ειναι λιγοτερο αισθητες. Εγω για παραδειγμα με 1η-2α πχ αν πηγαινω με ελαχιστο γκαζι και μαμα εισαγωγη φοβαμαι να χουφτωσω το γκαζι γιατι δεν μπορω να προβλεψω ποτε θα ερθει το καπακι. Με το ανοιχτο ομως σεταπ η σουζα στο γκαζι ειναι πολυ πιο προβλεψιμη. Δεν παρεμβαλεται μεταξυ καρπου και τροχου η αισθηση ενος λαστιχου που φορτωνει και κατοπιν σε εξφενδονιζει. Αυτο ειναι μεν ευχαριστο, αλλα οχι τοσο που να δικαιολογει το κοστος, την συντηρηση και τον πονοκεφαλο απο το θορυβο, τον οποιο μονο κουφοι και 18ρηδες αντεχουν. Ασε δε που το καλοκαιρι στην ελλαδα το φιλτρο γινεται φυτιλια απο την ζεστη που βγαζει το μοτερ, ειδικα στα adventure που ειναι κλειστα και σειρα εχουν στα μεν καρμπυρατερατα κατι tps και μεμβρανες slide στα δε ψεκαστα ο,τι σενσορας και ηλεκτρονικο μπορεις να φανταστεις.

Οσο για τους αυλους εισαγωγης, ειναι αναμενομενο οι κοντυτεροι να βοηθανε στο στροφαρισμα και οι μακρυτεροι στη ροπη σε μεγαλες σχεσεις στο κιβωτιο. Αλλα ο,τι διαφορες δειχνει το δυναμομετρο αναφορικα με μαξ ισχυ ειναι πιστευω πλασματικες. Δεν ειναι μαλακες στην κτμ να επιλεξουν hardware που να κλεβει ισχυ. Software μπορει...

Lioulios
31/10/2016, 09:49
Αν θες να δεις τη δυναμη του 950 χαμηλα , γραναζωσε το μπρος πισω ή και μονο μπροστα ή μονο πισω (χανεις βεβαια τελικη και οι αλλαγες ερχονται γρηγοροτερα ) αλλα ειναι κατι που δεν κοστιζει και ειναι ευκολα αναστρεψιμο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129376&highlight=Γραναζωμα+adv

DrBig
31/10/2016, 10:39
Αν θες να δεις τη δυναμη του 950 χαμηλα , γραναζωσε το μπρος πισω ή και μονο μπροστα ή μονο πισω (χανεις βεβαια τελικη και οι αλλαγες ερχονται γρηγοροτερα ) αλλα ειναι κατι που δεν κοστιζει και ειναι ευκολα αναστρεψιμο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129376&highlight=Γραναζωμα+adv

Καλη λυση αρκει το μειγμα να ειναι αυτο που πρεπει να ειναι, γιατι αν πχ ειναι πιο πλουσιο απ οτι θες για εκρηκτικοτητα, θα κανει το γκαζι δυσαρεστο.

johny7
01/11/2016, 00:17
οκ παιδια ευχαριστω...με τις βελονες τι παιζει?γιατι σκεφτομαι σε λιγο να παω να ρυθμισω καρμπυρατερ και ειναι ευκαιρια να βαλω και τις factory pro..πιο πολυ μιγμα δε σημαινει η κανω λαθος?

DrBig
01/11/2016, 05:22
οκ παιδια ευχαριστω...με τις βελονες τι παιζει?γιατι σκεφτομαι σε λιγο να παω να ρυθμισω καρμπυρατερ και ειναι ευκαιρια να βαλω και τις factory pro..πιο πολυ μιγμα δε σημαινει η κανω λαθος?

Οι βελονες αυτες θελουν αλλες ρυθμισεις, δεν βγαζεις τις μαμα βαζεις τις φπ και τελειωσε...

johny7
01/11/2016, 13:48
Οι βελονες αυτες θελουν αλλες ρυθμισεις, δεν βγαζεις τις μαμα βαζεις τις φπ και τελειωσε...


οκ με αυτο..τι διαφορα θα δω ομως στο μηχανακι μου?χαμηλα μεσαια ψηλα ?επισης η καταναλωση θα ειναι αυξημενη αρκετα?

DrBig
01/11/2016, 14:18
οκ με αυτο..τι διαφορα θα δω ομως στο μηχανακι μου?χαμηλα μεσαια ψηλα ?επισης η καταναλωση θα ειναι αυξημενη αρκετα?

Σε sm δεν τις εχω δοκιμασει, μονο σε adv και se. Η φιλοσοφια τους ειναι να διευκολυνουν το μοτερ να πιασει κοφτη με χαμηλες σχεσεις στο κιβωτιο, κατι που με τις μαμα ειναι πιο δυσκολο, γιατι το μειγμα γινεται σχετικα αποτομα πλουσιο.
Θα ελεγα πως ειναι πιο γραμμικες, ουτε πιο φτωχες, ουτε πιο πλουσιες.

johny7
03/11/2016, 23:58
δλδ ουσιαστικα θα γινει αυτο που θελω..να γινει πιο νευρικο και παιχνιδιαρικο το μηχανακι..αμα βαλω μαζι και ενα φιλτρο και καταργησω το SAS δε θα μου δωσει σε ολο το φασμα το αποτελεσμα?

DrBig
04/11/2016, 07:36
Οπως αντιλαμβανομαι, τωρα οδηγεις κατι που δε σε καλυπτει 100%, δηλαδη θες κατι παραπανω.
Αν δεν πεις πως ειναι σετταρισμενα τα καρμπυρατερ ως εχουν, η ολη κουβεντα δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.
Το πιθανοτερο ειναι πως δε σου φταιει ουτε το sas, ουτε οι βελονες ουτε το φιλτρο.
Ποιο απλα δε γινεται! :)

p@nos
04/11/2016, 11:10
καντο ψεκαστο φιλε :lol:

johny7
05/11/2016, 03:00
Οπως αντιλαμβανομαι, τωρα οδηγεις κατι που δε σε καλυπτει 100%, δηλαδη θες κατι παραπανω.
Αν δεν πεις πως ειναι σετταρισμενα τα καρμπυρατερ ως εχουν, η ολη κουβεντα δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.
Το πιθανοτερο ειναι πως δε σου φταιει ουτε το sas, ουτε οι βελονες ουτε το φιλτρο.
Ποιο απλα δε γινεται! :)


οχι δεν ειναι ετσι το μηχανακι το υπεργουσταρω..ναι θελω να το κανω ακομα πιο αγριο,οχι ομως γιατι με χαλαει η επιδοση του..απλα θελω να το κανω τουμπανο...25 χρονων ειμαι καταλαβαινεις εχω και μια τρελα!οταν λες να πω πως ειναι σεταρισμενα τα καρμπυρατερ τι εννοεις?

johny7
05/11/2016, 03:01
καντο ψεκαστο φιλε :lol:


μη ξηνεις πληγες για sm 990 πηγαινα αλλα no money no funny!αλλα και απο αυτο ειμαι φουλ ευχαριστημενος

xaotikos
05/11/2016, 12:06
Μην τρελένεσε, αρκετοι λένε οτι το 950sm έχει πιο παιχνιδιάρικο μοτέρ απο το 990sm

p@nos
05/11/2016, 17:51
O μπιγκ λεει να λυσεις τα καρμπς να δεις για αρχη, αν ειναι στις εργοστασιακες τους ρυθμισεις...αν εχουν πειραξει κατι στα καρμπς, κατα 90% το μηχανακι θα πηγαινει χειροτερα

johny7
05/11/2016, 21:52
O μπιγκ λεει να λυσεις τα καρμπς να δεις για αρχη, αν ειναι στις εργοστασιακες τους ρυθμισεις...αν εχουν πειραξει κατι στα καρμπς, κατα 90% το μηχανακι θα πηγαινει χειροτερα

κοιτα ειμαι δευτερο χερι και αυτος που το ειχε μου ειπε οτι τα καρμπς δεν ειχαν πειραχτει ποτε..απλα το μηχανακι ειχε σιγαστηρες (ακραπες φοραει) και τωρα που τους εβγαλα ακουω σκασιματα,οποτε ισως να θελουν ρυθμισμα...φανταζομαι απο αυτο να ειναι αφου δεν εχουν ρυθμιστει ποτε

johny7
05/11/2016, 21:54
Μην τρελένεσε, αρκετοι λένε οτι το 950sm έχει πιο παιχνιδιάρικο μοτέρ απο το 990sm

παλι καλα γιατι ημουν ετοιμος να μη το παρω και να μαζεψω και αλλα..φανταζεσαι να εδινα 7000 και τελικα να μου προσφερε πιο πολλα το sm??θα εκλαιγα με μαυρο δακρυ..!

lmb990
05/11/2016, 23:30
Δεν θα εβλεπες καν διαφορα σαν απειρος αναβατης... μην τρελαινεσαι..!

Lioulios
06/11/2016, 09:41
Παντως με τις ταπες οι ακραποβιτς και μαμα ρυθμισεις ειναι οκ . Αν βγαλεις τις ταπες , θελει πειραγμα στα καρμπ οπωσδηποτε .

Και ιντζεκσιον να ηταν , με τις ξεταπωτες ακραπες θελει ρυθμισμα .

johny7
06/11/2016, 17:39
Δεν θα εβλεπες καν διαφορα σαν απειρος αναβατης... μην τρελαινεσαι..!

κοιτα επειδη ειμαι σουζακιας γενικα πιστευω στο τη διαφορα θα τη καταλαβαινα λιγο στη σουζα.στο ποσο μπαμ ερχεται .αυτο επισης που εχω καταλαβει και δε μπορω να εξηγησω ειναι πως υπαρχει μια περιοχη στροφων στη δευτερα πιο ψηλα απο τη μεση,οπου το μηχανακι δεν σηκωνεται λες και δεν εχει δυναμη.φυσικα σε ολη την υπολοιπη περιοχη της δευτερας το μηχανακι ερχεται για πλακα

johny7
06/11/2016, 17:40
Παντως με τις ταπες οι ακραποβιτς και μαμα ρυθμισεις ειναι οκ . Αν βγαλεις τις ταπες , θελει πειραγμα στα καρμπ οπωσδηποτε .

Και ιντζεκσιον να ηταν , με τις ξεταπωτες ακραπες θελει ρυθμισμα .

οποτε σιγουρα παω για ρυθμισμα καρπ..

p@nos
06/11/2016, 21:31
κοιτα επειδη ειμαι σουζακιας γενικα πιστευω στο τη διαφορα θα τη καταλαβαινα λιγο στη σουζα.στο ποσο μπαμ ερχεται .αυτο επισης που εχω καταλαβει και δε μπορω να εξηγησω ειναι πως υπαρχει μια περιοχη στροφων στη δευτερα πιο ψηλα απο τη μεση,οπου το μηχανακι δεν σηκωνεται λες και δεν εχει δυναμη.φυσικα σε ολη την υπολοιπη περιοχη της δευτερας το μηχανακι ερχεται για πλακα

εισαι σουζακιας αλλα κανεις σουζες με τον κινητηρα σε ψηλες στροφες? :lol:

τεσπα, οπως και να χει, εχεις παρει μεταχειρισμενο μηχανακι, πρεπει να γνωριζεις τι γινεται στο μοτερ σου...ενα γενικο σερβις κατ αρχην επιβαλλεται, και μετα κοιτας ρυθμισεις σε καρμπυρατερ, για αρχη, αν ειναι πειραγμενα...μετα κοιτας τι μπορει να γινει απο αυτο το σημειο, εχοντας τουλαχιστον ενα βεβαιο σημειο αναφορας

johny7
07/11/2016, 13:44
εισαι σουζακιας αλλα κανεις σουζες με τον κινητηρα σε ψηλες στροφες? :lol:

τεσπα, οπως και να χει, εχεις παρει μεταχειρισμενο μηχανακι, πρεπει να γνωριζεις τι γινεται στο μοτερ σου...ενα γενικο σερβις κατ αρχην επιβαλλεται, και μετα κοιτας ρυθμισεις σε καρμπυρατερ, για αρχη, αν ειναι πειραγμενα...μετα κοιτας τι μπορει να γινει απο αυτο το σημειο, εχοντας τουλαχιστον ενα βεβαιο σημειο αναφορας

δηλαδη αμα πρεπει να επιταχυνω για να περασω μπροστα απο τα αμαξια ωστε να κανω σουζα πως θα ειμαι σε χαμηλες στροφες?η να κανω σημα στα αμαξια να χαμηλωσουν ταχυτητα ωστε να πεσουν οι στροφες για να κανω?σαφως και οι σωστες στροφες δεν ειναι οι ψηλες αλλα αμα οι περιστασεις το ζητουν το σηκωνεις στις ψηλες και πατας μια αλλαγη μετα..δε νομιζω οτι υπαρχει σουζακιας που να μη το κανει αυτο..εστω θα το κοιταξω γιατι μου κανει τρομερη εντυπωση το οτι στις μεσαιες προς ψηλες το μηχανακι δε ξεκολλαει απο κατω..με συμπλεκτη βεβαια ερχεται αμεσως και δευτερα και τριτη