PDA

View Full Version : αγορα κρανους απο internet



afric
30/10/2016, 22:06
θελω να αγορασω κρανακι μιας και το φτωχο μου shoei συμπληρωσε δεκαετια στην κεφαλα μου.
Τα χει και τα χτυπηματακια του.

ξερουμε καποιο καλο site?

lleonidas
30/10/2016, 22:18
Υπάρχουν αρκετά αλλά είναι πιθανό να πετύχεις καλή τιμή και από ελληνικό κατάστημα αν το παζαρέψεις.
Ρίξε μια ματιά σε Motocard, Helmetcity, fcmoto, bikersbargains, motoin, motoblouz.
Σ'ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

foogr01
30/10/2016, 22:19
θελω να αγορασω κρανακι μιας και το φτωχο μου shoei συμπληρωσε δεκαετια στην κεφαλα μου.
Τα χει και τα χτυπηματακια του.

ξερουμε καποιο καλο site?

lids direct (https://www.lidsdirect.co.uk/), helmetcity (http://www.helmetcity.co.uk/), bikersbargain (http://www.bikersbargains.co.uk/), motocard (https://www.motocard.com/en/) για αρχή.

o_gavros
31/10/2016, 10:37
Τσεκαρε χελμετσιτυ οπωσδηποτε.
αφου εισαι ηδη με Shoei, θα σε καλύψει.
εχει ΧR1100 απο 210€!

Ζεύκας
31/10/2016, 11:03
η προσωπική μου επιλογή εάν αγόραζα τώρα κράνος

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-sale/

afric
04/11/2016, 17:05
ευχαριστω για τις απαντησεις...απο βδομαδα θα παω να κοιταξω πρωτα στα δικα μας μαγαζια για να δοκιμασω μοντελακια, και αν καταληξω παραγγελνω.
Εχω θεματακι με την κεφαλα μου, το shoei που εχω και ενα nolan παλιοτερα μετα την πρωτη ωρα με χτυπανε ψηλα στο κουτελο...

zopas
05/11/2016, 12:48
αν μπορεις κανε μια δοκιμη στο carbonized της εταιριας HELD..παναλαφρο απο ανθρακονηματα στο fcmoto το ειχα δει 200 ευρω όταν εδώ κοστιζει τα υπερδιπλασια...

astroman76
05/11/2016, 13:08
το Helmet city ειναι κορφη σε προβλημα φιλου με λαθος μεγεθος τους το εστηλε πισω και του στελνουν αλλο την μερα που εφτασε εκει χωρις προβληματα και καλη τιμη.

Αυτος δοκημασε Small xspirit3 σε ελληνικο μαγαζι του φανηκε οκ και με το που ηρθε απο Αγγλια ητανε πολυ στενο.. παιζει να εχουν αλλα κρανη η απλα του μαγαζιου ητανε ξεχιλωμενο?

razkal
08/11/2016, 15:53
στου τζωρτζο το δοκιμασε?

paramedic
09/11/2016, 15:11
το Helmet city ειναι κορφη σε προβλημα φιλου με λαθος μεγεθος τους το εστηλε πισω και του στελνουν αλλο την μερα που εφτασε εκει χωρις προβληματα και καλη τιμη.

Αυτος δοκημασε Small xspirit3 σε ελληνικο μαγαζι του φανηκε οκ και με το που ηρθε απο Αγγλια ητανε πολυ στενο.. παιζει να εχουν αλλα κρανη η απλα του μαγαζιου ητανε ξεχιλωμενο?

Επειδή είχα X-spirit 2 αμερικάνικο(Χ11 εκεί αν θυμαμαι καλά) και τώρα GT-AIR απο Ελλάδα αγορασμένο δεν υπήρχε καμμία διαφορά σε κανένα απο ταα δυο κράνη οπότε αυτό που είναι και Ευρωπαικό δεν παίζει να έχει διαφορά στα μάγουλα. Επίσης 4 χρόνια με το X11 και 2 χρόνια με το GT-Air και τα μάγουλα ακόμα με πιέζουν οπότε σίγουρα δεν ήταν και ξεχειλωμένο όσοι και να το δοκιμάσανε στο μαγαζί.

irinia
09/11/2016, 19:07
ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΚΡΑΝΗ




Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να του πείτε του φίλου μας θα ήταν
να τον ρωτήσετε τι μηχανή έχει για να επιλέξει και κατηγορία κράνους.
Για παράδειγμα τι να το κάνεις ένα ρέισιγκ κράνος με ένα on-off μηχανάκι..??
Καλό και ωραίο το NXR για παράδειγμα ,ΑΛΛΑ το GT είναι πολύ καλύτερο
για ένα μηχανάκι που οδηγάς όρθιος...!!!
Επίσης κάποια κράνη στο θέμα εφαρμογή έχουν 2 και 3 μεγέθη από πλαιινά μάγουλα για
παράδειγμα στο ίδιο κέλυφος οπότε ότι και να δοκιμάσετε σε κάποιο κατάστημα
μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως όταν έρθει η παραγγελία..!!

astroman76
09/11/2016, 19:26
ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΚΡΑΝΗ




Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να του πείτε του φίλου μας θα ήταν
να τον ρωτήσετε τι μηχανή έχει για να επιλέξει και κατηγορία κράνους.
Για παράδειγμα τι να το κάνεις ένα ρέισιγκ κράνος με ένα on-off μηχανάκι..??
Καλό και ωραίο το NXR για παράδειγμα ,ΑΛΛΑ το GT είναι πολύ καλύτερο
για ένα μηχανάκι που οδηγάς όρθιος...!!!
Επίσης κάποια κράνη στο θέμα εφαρμογή έχουν 2 και 3 μεγέθη από πλαιινά μάγουλα για
παράδειγμα στο ίδιο κέλυφος οπότε ότι και να δοκιμάσετε σε κάποιο κατάστημα
μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως όταν έρθει η παραγγελία..!!

το "racing" κρανος δεν σχεδιαστηκε μονο για πιστα αλλα ειναι οτι πιο ασφαλες μπορεις να αγορασεις.. μπορει να ειναι πιο θορυβωδες αλλα αυτο νομιζω εχει να κανει με τα αφτακια στα arai για παραδηγμα και οχι με το κεφληφος..

paramedic
09/11/2016, 20:26
το "racing" κρανος δεν σχεδιαστηκε μονο για πιστα αλλα ειναι οτι πιο ασφαλες μπορεις να αγορασεις.. μπορει να ειναι πιο θορυβωδες αλλα αυτο νομιζω εχει να κανει με τα αφτακια στα arai για παραδηγμα και οχι με το κεφληφος..

Οσον αφορά την ασφάλεια θεωρητικά όσα έχουν προδιαγραφές είναι ασφαλή. Σίγουρα όμως και εγω πιστεύω οτι ενα ακριβό κράνος θα είναι πιο ασφαλές απο ενα φτηνό αλλά όχι μόνο λόγω κατασκευής αλλά και απο πλευράς ελέγχου. Τι θέλω πω: Λένε οτι στα ακριβά κράνη(Shoei,Arai κλπ) γίνονται περισσότερα δειγματοληπτικά test ενω στα φτηνά οχι τόσο. Οπότε ενα ακριβό κράνος θα έχει περισσότερες πιθανότητες να φτιαχτεί όπως πρέπει σε σχέση με ενα φτηνό πέρα απο την αδιαμφισβήτη υπεροχή των ανώτερων υλικών των πιο ακριβών κρανών φυσικά.
Επίσης σε αυτό που λέει ο Irinia έχει δίκιο μιας και οι αεραγωγοί του racing κράνους έχουν φτιαχτεί για σκυφτές θέσεις οδήγησης(όπως και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κράνους) ενω ενος touring για όρθια θέση. Τρανό παράδειγμα το Shoei X-spirit που είχα που ενω σε σκυφτή θέση οδήγησης ήταν αψογο σε όρθια θέση κούναγε και οι αεραγωγοί δεν απέδιδαν πια το ίδιο.

irinia
10/11/2016, 02:19
το "racing" κρανος δεν σχεδιαστηκε μονο για πιστα αλλα ειναι οτι πιο ασφαλες μπορεις να αγορασεις.. μπορει να ειναι πιο θορυβωδες αλλα αυτο νομιζω εχει να κανει με τα αφτακια στα arai για παραδηγμα και οχι με το κεφληφος..



ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ



Έχοντας στην κατοχή μου το καλύτερο και ακριβότερο κράνος της αγοράς
το ARAI CORSAIR RX7 ,όταν το φόρεσα με μηχανάκι όρθιας θέσης οδήγησης
δύο πράγματα διαπίστωσα.
Πρώτον έμπαζε από παντού και πάγωσα το χειμώνα και δεύτερον είχε πολύ μεγάλο θόρυβο.
Ενώ στα 300 ήταν ακλόνητο, με τα on-off είχε αυτά τα θέματα..!!
Αντίθετα με τα 300 κάτι ευρώ του Q-WEST shoei ταξιδεύω φανταστικά με μηχανάκι
που κάθομαι όρθιος..!!
Όσο για τις προδιαγραφές ασφαλείας,δε νομίζω ότι δεν τις πληροί ένα κράνος φτηνό μεν
επώνυμο δε.
Ένα shark π.χ. των 150-200 ευρώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από τα ακριβά shoei arai
σε ότι αφορά πάντα λέμε τις προδιαγραφές ασφαλείας.
Το πως ταιριάζει στο κεφάλι μας,το πόσο καλή εφαρμογή έχει,το πως ανταποκρίνεται γιαυτό
που το θέλουμε,η ποιότητα βαφής,κατασκευής κ.λ.π....αυτά είναι που κάνουν τα ακριβά κράνη
να ξεχωρίζουν στην τιμή..!!
Και όλοι πρέπει να ξέρουμε ότι μία εταιρεία και μοναδική αυτά τα κράνη που παράγει είναι
αυτά που φοριούνται και στην πίστα από τους αγωνιζόμενους, η ARAI..!!
Αυτό δεν είναι δικό μου φυσικά αλλά συμπεριλαμβάνεται στη διαφημιστική καμπάνια της ARAI...!!

BLiTzER
10/11/2016, 09:50
Και όλοι πρέπει να ξέρουμε ότι μία εταιρεία και μοναδική αυτά τα κράνη που παράγει είναι
αυτά που φοριούνται και στην πίστα από τις αγωνιζόμενους η ARAI..!!

Τι;

amyroukai
10/11/2016, 12:32
Τι;

ε, τι; υπάρχουν άλλες εταιρίες στους αγώνες; σοβαρά τώρα;

BLiTzER
10/11/2016, 12:36
Δεν είμαι σίγουρος, παρά την εξαιρετική σύνταξη, αν εννοούσε ότι τα SHOEI/AGV/SHARK/λοιπά κατασκευάζονται επίσης από την ARAI ή ότι οι άλλες εταιρείες έχουν μια γραμμή παραγωγής για τα κράνη των αγωνιζόμενων και άλλη για τους κοινούς θνητούς.

amyroukai
10/11/2016, 12:39
Α, καλά, ακόμα εκεί ζούμε... :lol:

sniper
10/11/2016, 12:43
ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΚΡΑΝΗ




Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να του πείτε του φίλου μας θα ήταν
να τον ρωτήσετε τι μηχανή έχει για να επιλέξει και κατηγορία κράνους.
Για παράδειγμα τι να το κάνεις ένα ρέισιγκ κράνος με ένα on-off μηχανάκι..??
Καλό και ωραίο το NXR για παράδειγμα ,ΑΛΛΑ το GT είναι πολύ καλύτερο
για ένα μηχανάκι που οδηγάς όρθιος...!!!
Επίσης κάποια κράνη στο θέμα εφαρμογή έχουν 2 και 3 μεγέθη από πλαιινά μάγουλα για
παράδειγμα στο ίδιο κέλυφος οπότε ότι και να δοκιμάσετε σε κάποιο κατάστημα
μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως όταν έρθει η παραγγελία..!!

Έχοντας ο φίλος ένα Shoei εδώ και 10 χρόνια στο κεφάλι του, πιστεύουμε ότι αυτός ξέρει καλύτερα από εμάς το τι θέλει να πάρει.

Δεν ρώτησε τι να πάρει, ρώτησε αν ξέρουμε κανένα site.

gsgs
10/11/2016, 18:34
Μια και ρώτησες για site, αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο http://www.moto-team.gr/ . Το site το κάναμε εμείς για την Moto Team Συμεωνίδης και νομίζω ότι έχει αρκετά κράνη που μπορεί να σε καλύψουν.

irinia
11/11/2016, 05:06
Έχοντας ο φίλος ένα Shoei εδώ και 10 χρόνια στο κεφάλι του, πιστεύουμε ότι αυτός ξέρει καλύτερα από εμάς το τι θέλει να πάρει.

Δεν ρώτησε τι να πάρει, ρώτησε αν ξέρουμε κανένα site.




ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ



Δεν πρότειναν σάιτ αλλά μοντέλα από κράνη..!!;)

irinia
11/11/2016, 05:15
Δεν είμαι σίγουρος, παρά την εξαιρετική σύνταξη, αν εννοούσε ότι τα SHOEI/AGV/SHARK/λοιπά κατασκευάζονται επίσης από την ARAI ή ότι οι άλλες εταιρείες έχουν μια γραμμή παραγωγής για τα κράνη των αγωνιζόμενων και άλλη για τους κοινούς θνητούς.




ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΛΟΙΠΟΝ



Η ARAI στη διαφήμιση της αναφέρει ότι,
τα κράνη της είναι τα μοναδικά που δεν διαφέρουν από αυτά των αγωνιζόμενων,
από αυτά της γραμμής παραγωγής για μαζική κατανάλωση και χρήση από τον κόσμο..!!
Αν δηλαδή κάποιος αγοράσει ένα RX-7 λένε ότι και αυτός που το φοράει
στους αγώνες έχει το ΙΔΙΟ ΚΡΑΝΟΣ..!!
Δεν το κάνει δηλαδή ο κάθε Ρόσσι ειδική παραγγελία σε ότι αφορά το κέλυφος,
ποιότητα κατασκευής κ.λ.π..Παίρνει ένα RX-7 από το ράφι και τρέχει στον αγώνα..!!
Και σε αυτό επάνω ισχυρίζονται ότι είναι η μοναδική εταιρεία..!!
Δείτε τις διαφημίσεις τους..!!!

amyroukai
11/11/2016, 08:16
α μάλιστα. οι διαφημίσεις της Arai είναι ιερό ευαγγέλιο, αλλά άλλων εταιριών οι διαφημίσεις μαρκετινίστικη παγίδα... :bawl:

για την ιστορία, το αυτό έχω διαβάσει από άλλη πηγή για τα Xspirit της SHOEI.

Εξάλλου, πλην RX7-(οτιδήποτε γράμμα/νούμερο) δεν τρέχει αγώνες άλλο κράνος της εταιρίας, άρα είναι λίγο άκυρη η συζήτηση έτσι και αλλιώς. Δεν είναι "τα κράνη της", είναι το ένα μοντέλο μόνο (αν επιλέξουμε να πιστέψουμε την διαφήμιση αυτή τη φορά).

lmb990
11/11/2016, 19:14
το οτι η arai η η shoei φτιαχνει το racing κρανος της ιδιο κελυφος με αυτα που πουλαει καθε μερα δεν σημαινει οτι το κρανος του εκαστοτε αγωνιζομενου δεν ειναι φτιαγμενο ακριβως στο κεφαλι του.. μιλαω για το μεγεθος και το σχημα του κεφαλιου του..

irinia
11/11/2016, 20:32
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ




Εδώ όμως μιλάμε για την ποιότητα κατασκευής,τα υλικά κ.λ.π.
Το rx-7 είναι το κορυφαίο κράνος της αγοράς με διαφορά μεγάλη.
Όποιος το φόρεσε και τριακοσάρισε το έχει καταλάβει..!!
Και δεν είναι φυσικά για on-off ούτε για εντούρο.
Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε........μοντ

Leon67
12/11/2016, 07:36
Νομίζω ότι ο φίλος στην αρχή ζητάει site αλλά λέει ότι έχει θέμα μετά απο 1 ώρα με το Shoei. Άρα μιά βόλτα στα μαγαζιά για δοκιμή στα κορυφαία μοντέλα ΕΝΤΟΣ του budget του είναι επιβεβλημένη. Νομίζω οτι η αντιπροσωπία της Arai εδώ δείνει το Quantum για test-drive.

για το africa που λέeι στο προφιλ του ότι έχει σε Arai θα δοκίμαζα το Chaser που είναι για γυμνά μηχανάκια ή το All-round Quantum.

Τώρα για μάρκες και μιλώντας για προσωπικές επιλογές και ως κάτοχος X-Spirit I και RX-7 GP και παλαιότερα (τώρα συνταξιοδοτhμένο και στο ράφι) RX-7 XX Doohan Replica έχω τοις εξης παρατηρήσεις:
1. Τα Arai μου είναι-ήταν κάπως καλύτερα σε θέματα ποιότητας βαφής και εσωτερικής επένδυσης. Γενικότερα αποπνέουν ένα διαφορετικό αέρα ποιότητας.
2. Από θόρυβο το Shoei ήταν λίγο ποιό ήσυχο αλλά μόνο όταν ήταν καινούργιο. Κάπου στα 4 χρόνια η αλλαγή όλων των εσωτερικών δεν το επανέφερε ενώ το XX έγινε σαν καινούργιο την μοναδική φορά που άλλαξα το εσωτερικό του. Το RX-7 GP που το φυλάω για καλές βόλτες είναι ίσως λίγο πιο θορυβώδες αλλά όχι ενοχλητικά και η κατάσταση βελτιώνεται εάν κατεβάσω το σποιλερ στο πηγούνι. Το σποιλερ του X-Spirit σαν προσθαφαιρούμενο και όχι intergrated δεν υπάρχει γιατι χανόταν -ξεκούμπωνε συνεχώς και μετά το 3 δεν ξανααγόρασα άλλο.
3. Η ευστάθεια στα πολλά χλμ/ώρα είναι κάτι που και τα δύο Arai έιχαν και έχουν σαν πλεονέκτημα έναντι του X-Spirit I ιδίως σε περιπτώσεις που το κεφάλι γυρνάει για να τσεκάρει κάποιος δεξιά αριστερά με αρκετά χλμ/ώρα.
4. Οι διαφορές πάντως είναι μικρές και αντιληπτές μόνο εάν έχει κάποιος και τα 2.

irinia
12/11/2016, 07:58
Νομίζω ότι ο φίλος στην αρχή ζητάει site αλλά λέει ότι έχει θέμα μετά απο 1 ώρα με το Shoei. Άρα μιά βόλτα στα μαγαζιά για δοκιμή στα κορυφαία μοντέλα ΕΝΤΟΣ του budget του είναι επιβεβλημένη. Νομίζω οτι η αντιπροσωπία της Arai εδώ δείνει το Quantum για test-drive.

για το africa που λέeι στο προφιλ του ότι έχει σε Arai θα δοκίμαζα το Chaser που είναι για γυμνά μηχανάκια ή το All-round Quantum.

Τώρα για μάρκες και μιλώντας για προσωπικές επιλογές και ως κάτοχος X-Spirit I και RX-7 GP και παλαιότερα (τώρα συνταξιοδοτhμένο και στο ράφι) RX-7 XX Doohan Replica έχω τοις εξης παρατηρήσεις:
1. Τα Arai μου είναι-ήταν κάπως καλύτερα σε θέματα ποιότητας βαφής και εσωτερικής επένδυσης. Γενικότερα αποπνέουν ένα διαφορετικό αέρα ποιότητας.
2. Από θόρυβο το Shoei ήταν λίγο ποιό ήσυχο αλλά μόνο όταν ήταν καινούργιο. Κάπου στα 4 χρόνια η αλλαγή όλων των εσωτερικών δεν το επανέφερε ενώ το XX έγινε σαν καινούργιο την μοναδική φορά που άλλαξα το εσωτερικό του. Το RX-7 GP που το φυλάω για καλές βόλτες είναι ίσως λίγο πιο θορυβώδες αλλά όχι ενοχλητικά και η κατάσταση βελτιώνεται εάν κατεβάσω το σποιλερ στο πηγούνι. Το σποιλερ του X-Spirit σαν προσθαφαιρούμενο και όχι intergrated δεν υπάρχει γιατι χανόταν -ξεκούμπωνε συνεχώς και μετά το 3 δεν ξανααγόρασα άλλο.
3. Η ευστάθεια στα πολλά χλμ/ώρα είναι κάτι που και τα δύο Arai έιχαν και έχουν σαν πλεονέκτημα έναντι του X-Spirit I ιδίως σε περιπτώσεις που το κεφάλι γυρνάει για να τσεκάρει κάποιος δεξιά αριστερά με αρκετά χλμ/ώρα.
4. Οι διαφορές πάντως είναι μικρές και αντιληπτές μόνο εάν έχει κάποιος και τα 2.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ



Που κάνεις για τα κράνη,απλά θα προσθέσω στις επιλογές για μοτό όρθιας οδήγησης
το Q-WEST που είναι εξαιρετικό και το βρίσκεις σε πολύ χαμηλές τιμές πλέον,
αλλά και το GT-AIR και τα δύο της Shoei.
Προσωπικά δεν θα έδινα τα 200 ευρώ περίπου που έχουν διαφορά μεταξύ τους.
Αν κάποιος τα έχει, το GT-AIR είναι πιο ολοκληρωμένο,πιο καινούργιο και φρέσκο κατασκευαστικά,
αφαιρείται όλο το εσωτερικό του κ.λ.π....
Οι δύο αυτές μάρκες έχουν διαφορά από τους υπόλοιπους κατασκευαστές κρανών.

johnstef33
15/11/2016, 20:40
Καλησπερα κι απο μενα...νεος εδω και με την ευκαιρια της αγορας μου μιας eliminator 125 θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα κρανος του ειδους....
Ευχαριστω

amyroukai
15/11/2016, 21:07
υπάρχουν πολλά, πολλά νήματα περί "αγοράς κράνους".

μιά αναζήτηση στο κουτί πάνω δεξιά θα σε βοηθήσει. εδώ, συζητάμε περί ανέμ... ήθελα να πω συζητούσαμε πριν εκτροχιαστεί η συζήτηση για το από που μπορεί να ψωνίσει κράνος από το ίντερνετ κάποιος.

johnstef33
15/11/2016, 21:09
Ευχαριστω φιλε

tol7
28/11/2016, 18:58
Επειδή και εμένα το κράνος μου έκλεισε αρκετά χρονάκια αποφάσισα να αγοράσω κάτι καινούριο.
Η χρήση του θα είναι 90% εντός Αθήνας και 10% σε κοντινές διαδρομές και η ταχύτητα που οδηγώ δεν ξεπερνάει ποτέ τα 100 χιλιόμετρα. Το budget που διαθέτω είναι 150-180 ευρώ.

Έχετε καμιά πρόταση;

teogtp
28/11/2016, 19:09
Επειδή και εμένα το κράνος μου έκλεισε αρκετά χρονάκια αποφάσισα να αγοράσω κάτι καινούριο.
Η χρήση του θα είναι 90% εντός Αθήνας και 10% σε κοντινές διαδρομές και η ταχύτητα που οδηγώ δεν ξεπερνάει ποτέ τα 100 χιλιόμετρα. Το budget που διαθέτω είναι 150-180 ευρώ.

Έχετε καμιά πρόταση;

Αν φοράς medium ορμα.
http://www.lidsdirect.co.uk/black-friday/hjc-fg-15-carbon

tol7
28/11/2016, 19:27
Αν φοράς medium ορμα.
http://www.lidsdirect.co.uk/black-friday/hjc-fg-15-carbon

Καλή ευκαιρία, αλλά η περίμετρος του κεφαλιού μου είναι 58,5 και τα medium μου κάνουν αρκετά σφικτά.