PDA

View Full Version : Νεο σχεδιο μπροστινής ανάρτησης



Δεινόσαυρος
31/10/2016, 19:30
Το είδα στο τελευταίο MCN.
Μπορείτε να το δείτε και εδώ:
http://newatlas.com/motoinno-ts3-motorcycle-suspension-steering-moto2/42378/

Καλό φαίνεται, ο δημοσιογράφος του εμσιεν είχε τα καλύτερα λόγια.
Μου αρέσει που χρησιμοποιούν Ντουκατι (όπως ο Λεφας)

DrBig
31/10/2016, 19:44
Ενδιαφερον. Οπως καταλαβαινω ειναι ενα duolever που το κατω παραλληλο ερχεται στον αξονα του τροχου και ως εκ τουτου απαιτει king pin οπως και το κλασσικο hub steering. Θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι παντρεμα paralever και duolever με ολιγον hub steering.

DrBig
31/10/2016, 19:50
Με πιανει ιλιγγος με τον αριθμο των μοχλικων.
Πιστευω το κλασσικο πηρουνι θα θριαμβευσει για μια ακομα φορα.

astroman76
31/10/2016, 19:54
απο τον μαρτιο ειναι στο ιντερνετ... το προβλημα ειναι πολλα μηχανικα μερη και εκει που εχουν φτασει πλεον τα καλα τηλεσκοπικα πηρουνια δεν βλεπω τον λογο εξεληξης ενως συστηματος σαν αυτο. Ο μονος λογος αν θες να εχει κατι εξωτικο οπως τα τεσι/Vyrus κτλ...

nik69
31/10/2016, 20:01
Κάπου το είχα ξανακούσει για μια ομάδα στην moto2 και βρήκα ένα άρθρο.
Γνωρίζει κανείς την τύχη αυτής της προσπάθειας?
http://www.motorcyclenews.com/sport/2015/january/vyrus-to-take-hub-centered-steering-to-moto2/

Δεινόσαυρος
31/10/2016, 20:26
Με πιανει ιλιγγος με τον αριθμο των μοχλικων.
Πιστευω το κλασσικο πηρουνι θα θριαμβευσει για μια ακομα φορα.

Ontws polla temaxia
Alla boreis na rythmiseis caster, ixnos kai anti-dive!
An strivei oso kala oso lene, tha to deis se agwnes. Meta, the rest will be history, pou lene...


(Sorry gia ta Greeklish...)

astroman76
31/10/2016, 21:16
Ontws polla temaxia
Alla boreis na rythmiseis caster, ixnos kai anti-dive!
An strivei oso kala oso lene, tha to deis se agwnes. Meta, the rest will be history, pou lene...


(Sorry gia ta Greeklish...)

νομιζεις στα αγωνιστικα μηχανακια ειπαρχει λογος να εχεις ολλες αυτες τις αλλαγες? με την βαση δεδομενων που εχουν κατασκευασουν και την γεωμετρια της μηχανης (σκελετο/λαιμο/βαση ψαλιδιου και ψαλιδι)


εχουν δοκιμαστει διαφορα σε αγωνες ολλα με μετρια αποτελεσμα απο τις αρχες του αιωνα και ιδικα στα 70ς και 80ς ενας χαμος να βρουν κατι "πιο αποτελεσματικο" απο το σημβατικο πηρουνι...

astroman76
31/10/2016, 21:18
δεν θα μηλησω καν για τις ελαστικοτητες που θα εχει ενα τοσο πολυπλοκο συστημα! :cool:

telegonos
31/10/2016, 23:08
Το είδα στο τελευταίο MCN.
Μπορείτε να το δείτε και εδώ:
http://newatlas.com/motoinno-ts3-motorcycle-suspension-steering-moto2/42378/

Καλό φαίνεται, ο δημοσιογράφος του εμσιεν είχε τα καλύτερα λόγια.
Μου αρέσει που χρησιμοποιούν Ντουκατι (όπως ο Λεφας)

Χρησιμοποιεί κινητήρα ducati, γιατί είναι αερόψυκτος, και έτσι δεν χρειάζεται ψυγείο. Ένα μεγάλο πλεονέκτημα του τηλεσκοπικού πηρουνιού, είναι ότι αφήνει χώρο για ψυγείο και σε ιδανική θέση ροής αέρα. Αντίθετα, συστήματα όπως αυτό, αν βάλεις ψυγείο στην εξίσωση, αμέσως παρουσιάζουν σοβαρό θέμα. Πρέπει να μπει αλλού το ψυγείο, να τραβηχτούν σωληνώσεις εκεί που θα μπει, εκεί που θα μπει ενδέχεται να μην έχει τόσο ιδεώδη ροή αέρα κ.ο.κ.

Ένα άλλο πλεονέκτημα που έχει ο κινητήρας αυτός για τέτοια σχεδίαση, είναι ότι είναι στενός και έχει δύο ισχυρές βάσεις σχετικά μπροστά. Ένας τετρακύλινδρος σε σειρά ας πούμε, είναι πολύ φαρδύς και το ''ψαλίδι'' θα πρέπει να πηγαίνει πολύ γύρω-γύρω, και συνήθως οι βάσεις μπροστά είναι στην κεφαλή, δλδ σχετικά ψηλά για ένα τέτοιο σύστημα ψαλιδού.

Κοιτώντας το σχήμα, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το ψαλίδι είναι σπαστό σε δύο μικρότερα. Προφανώς αυτό συμβαίνει, προκειμένου η τροχιά κίνησης του τροχού κατά την συμπίεση της ανάρτησης να μην είναι ένα κλασσικό μήκος τόξου, όπως με τα μονοκόματα ψαλίδια. Αυτό -προφανώς- το καταφέρνει, με το σπαστό ψαλίδι να ''μαζεύει'' σε συνολικό μήκος όσο συμπιέζεται η ανάρτηση, και το μάζεμα αυτό επιτυγχάνεται με το ''διπλωμα'' των δύο τμημάτων του ενός ως προς το άλλο. Με τον τρόπο αυτό, η κίνηση του τροχού κατά την συμπίεση της ανάρτησης, είναι κάποια πιο πολύπλοκη καμπύλη, η οποία δεν αντιστέκεται στο φρενάρισμα όπως η τοξοειδής (το μεγάλο μειονέκτημα των συστημάτων με ψαλίδι)

Πέραν αυτού, δεν έχω καταλάβει από την φωτό, πως ακριβώς το μπροστά μισό του κάτω ψαλιδιού υποχρεώνεται από το πάνω ψαλίδι να αυξήσει την γωνία του με το πίσω μισό, αλλά φαντάζομαι, κάποιο μπράτσο που δεν φαίνεται, συνδέει την κίνηση του κάτω-μισού-μπροστά με το πάνω. ΕΔΙΤ: Ακυρον, κατάλαβα, είδα καλύτερα τις παρακάτω φωτό στο άρθρο, και πρόσεξα το μεσσαίο μπράτσο από το πάνω ψαλίδι στο σύνδεσμο των δύο κάτω, που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα.

Ενδιαφέρον το θέμα πάντως. Και υπέροχη κατεργασία εξαρτημάτων με υψηλό κόστος και πολύ χρόνο.

Coyote.V
31/10/2016, 23:57
372352


Βλέπετε ότι βλέπω;
Ένα σκουριασμένο σιδερένιο Π ;

devil's animal
01/11/2016, 07:27
ενταξει κακο δεν ειναι...πολυπλοκο ειναι...
πιθανοτατα να ειναι και πιο στιβαρο απο το συμβατικο...αλλα το "απλουστερο" συμβατικο μαλλον θα βγει παλι νικητης...αφου θεωρουμε δεδομενο οτι αφηνει χωρο και στο ψυγειο...

byron
01/11/2016, 09:45
372352


Βλέπετε ότι βλέπω;
Ένα σκουριασμένο σιδερένιο Π ;

Εγώ βλέπω πως η γέφυρα Ρίου-Αντιρίου μοιάζει απλή κατασκευή μπροστά σε αυτό. Ήμαρτον...:uplate:

stefanos
01/11/2016, 10:18
Εγώ βλέπω πως η γέφυρα Ρίου-Αντιρίου μοιάζει απλή κατασκευή μπροστά σε αυτό. Ήμαρτον...:uplate:

Για τη μόστρα.
Ουσιαστικά ένα διπλό ψαλίδι είναι.

yes-u
01/11/2016, 17:35
Εγώ βλέπω πως η γέφυρα Ρίου-Αντιρίου μοιάζει απλή κατασκευή μπροστά σε αυτό. Ήμαρτον...:uplate:

Εγώ βλέπω τους παγκόσμιους να ξύνουν και σιαγόνες πλέον...