PDA

View Full Version : Κιβώτιο ταχυτήτων DCT - γενική συζήτηση και απορίες



Bob_o_mastoras
01/11/2016, 01:39
Καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα ggs!! :beer:

Δυο ερωτησεις:

Πρωτον, επειδη δεν θυμαμαι, εχει και λεβιε στο ποδι για να αλλαζεις ταχυτητες το dct..??

Δευτερον, σε αργης ταχητητας ελιγμους ειναι αισθητο το βαρος..;; Που θα ελεγες οτι εχει το κεντρο βαρους, ψηλα ή χαμηλα..;;;

gior-gos
01/11/2016, 08:58
Η εκδοση DCT εχει ή οχι μανετα συμπλεκτη και λεβιε ταχυτητων;

ggs
01/11/2016, 09:24
Η εκδοση DCT εχει ή οχι μανετα συμπλεκτη και λεβιε ταχυτητων;


οχι , η εκδοση DCT δεν εχει μανετα συμπλεκτη.
στην θεση της μανετασ συμπλεκτη , εχει αλλη μανετα που ειναι το χειροφρενο. ειναι μακρια απο τα δακτυλα ετσι ωστε να μην μπερδευτείς και την πατήσεις ενώ κινείσαι.

Επισης , δεν εχει λεβιε ταχυτητων. Μπορείς να παρεις ένα αξεσουσουαρ που τον προσομοιάζει .(βλ.παραπανω)

WiSe
01/11/2016, 09:29
οχι , η εκδοση DCT δεν εχει μανετα συμπλεκτη.
στην θεση της μανετασ συμπλεκτη , εχει αλλη μανετα που ειναι το χειροφρενο. ειναι μακρια απο τα δακτυλα ετσι ωστε να μην μπερδευτείς και την πατήσεις ενώ κινείσαι.

Επισης , δεν εχει λεβιε ταχυτητων. Μπορείς να παρεις ένα αξεσουσουαρ που τον προσομοιάζει .(βλ.παραπανω)

τα paddles που ειναι? Εχεις καμια φωτο?

ggs
01/11/2016, 09:37
τα paddles που ειναι? Εχεις καμια φωτο?

Στο δεξι χερι έχεις τις επιλογές για τα αυτόματα modes
N-Neutral
D-Drive
S-S1,S2,S3

372360

Στο αριστερο χερι εχεις την επιλογη να ανεβοκατεβαζεις ταχυτητες μανουαλ.
Μπροστα μειώνεις (το γκρι πληκτρο κατω με το -) , πισω με άλλο πληκτρο που δεν φαίνεται ,ανεβάζεις (+)

372361

gior-gos
01/11/2016, 09:56
Στο αριστερο χερι εχεις την επιλογη να ανεβοκατεβαζεις ταχυτητες μανουαλ.
Μπροστα μειώνεις (το γκρι πληκτρο κατω με το -) , πισω με άλλο πληκτρο που δεν φαίνεται ,ανεβάζεις (+)

Αν πατησεις και κρατησεις πατημενο το πληκτρο για τα ανεβοκατεβασματα στο + ή το -

ανεβοκατεβαζει "κατα ριπας" ας πουμε

ή μονο μια ταχυτητα τη φορα;

WiSe
01/11/2016, 09:57
ααα...... Απογοητευτικα... δε βολευει το συστηματακι τους το +/- νομιζω... εσυ πως το βλεπεις?

ggs
01/11/2016, 10:08
Αν πατησεις και κρατησεις πατημενο το πληκτρο για τα ανεβοκατεβασματα στο + ή το -

ανεβοκατεβαζει "κατα ριπας" ας πουμε

ή μονο μια ταχυτητα τη φορα;

Κατά ριπας ? :lol:
Δεν ξερω.δεν το δοκίμασα αλλά θα το δω.


ααα...... Απογοητευτικα... δε βολευει το συστηματακι τους το +/- νομιζω... εσυ πως το βλεπεις?



Δεν ξερω τι ειδες στην φωτο και σε απογοητευσε.
Τα δαχτυλα του αριστερου χεριου (ο αντίχειρας και ο δείκτης ) έρχονται ακριβως στην θεση των δυο κουμπιών (+&-).

Να εχεις στον νου σου ότι το αριστερο χερι ΔΕΝ εχει συμπλεκτη,ετσι?

teogtp
01/11/2016, 10:08
Μια χαρά βολεύει.
Δεν θα μπορούσε να ήταν και αλλιώς .

Bradipous
01/11/2016, 10:15
Οι απορίες για το dct είναι σαν αυτές που έχει ο μπαμπάς μου για τους υπολογιστές. :lol: (όχι πως εγώ ξέρω πως λειτουργεί κλπ αλλα λεμε)
Να ρωτήσω κ εγώ, υπάρχει κάποιος τρόπος ενώ προχωράει η μηχανή να ρολάρει σαν να είχες πατημένο τον συμπλέκτη;

Kαιρός είναι να αρχίσουν να αναπτύσσονται και στις μηχανές αυτόματα κιβώτια και απορώ πως δεν έχουν παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο οι άλλες εταιρίες.
Καλες βόλτες ggs!

WiSe
01/11/2016, 10:23
Οι απορίες για το dct είναι σαν αυτές που έχει ο μπαμπάς μου για τους υπολογιστές. :lol:

:lol: Πραγματικα!



Η φιλοσοφια του κιβωτιου ειναι μια. Το εσωτερικο του κιβωτιου εχει δυο συμπλεκτες αντικριστα, οταν εχει μεσα ο ενας 4η ο αλλος εχει προεπιλεξει την 5η και η αλλαγη γινεται ακαριαια σχεδον. στον εναν μπαινουν οι 1η 3η 5η και στον αλλον η 2α 4η 6η. Αρα λοιπον μπορει να κατεβασει πιο ευκολα και πιο γρηγορα αναλογα των newton πιεσης του εμβολου.

Σε αυτα τα κιβωτια εκτος απο τα προφανη κερδη υπαρχει και ενα ακομα που θα το μαθετε στο μελλον, σε λογικη χρηση ΔΕΝ θα θελει σχεδον ποτε αλλαγη δισκων. Αμα χρειαστει ομως βαζεις βαθια το χερι στη τσεπη και ψαχνεις μαστορα να εχει ειδικο σετ εργαλειων (πανακριβων) να λυσει τετοιο σασμαν.

Σε λιγο να περιμενετε και προγραμμα για το κιβωτιο μιας και αυτα δουλευουν με εγκεφαλο, οπως φυσικα και launch control και λοιπα καλουδια! :)

Bradipous
01/11/2016, 10:30
:lol: Πραγματικα!



Η φιλοσοφια του κιβωτιου ειναι μια. Το εσωτερικο του κιβωτιου εχει δυο συμπλεκτες αντικριστα, οταν εχει μεσα ο ενας 4η ο αλλος εχει προεπιλεξει την 5η και η αλλαγη γινεται ακαριαια σχεδον. στον εναν μπαινουν οι 1η 3η 5η και στον αλλον η 2α 4η 6η. Αρα λοιπον μπορει να κατεβασει πιο ευκολα και πιο γρηγορα αναλογα των newton πιεσης του εμβολου.

Σε αυτα τα κιβωτια εκτος απο τα προφανη κερδη υπαρχει και ενα ακομα που θα το μαθετε στο μελλον, σε λογικη χρηση ΔΕΝ θα θελει σχεδον ποτε αλλαγη δισκων. Αμα χρειαστει ομως βαζεις βαθια το χερι στη τσεπη και ψαχνεις μαστορα να εχει ειδικο σετ εργαλειων (πανακριβων) να λυσει τετοιο σασμαν.

Σε λιγο να περιμενετε και προγραμμα για το κιβωτιο μιας και αυτα δουλευουν με εγκεφαλο, οπως φυσικα και launch control και λοιπα καλουδια! :)

Και να δούμε αν θα παραμείνουν 6 οι σχέσεις ή θα αυξηθούν κ εδώ όπως στα αυτοκίνητα για οικονομία, καυσαέρια, γιουρο 5,6,7.

WiSe
01/11/2016, 10:34
Και να δούμε αν θα παραμείνουν 6 οι σχέσεις ή θα αυξηθούν κ εδώ όπως στα αυτοκίνητα για οικονομία, καυσαέρια, γιουρο 5,6,7.

Θελει αναλογους κινητηρες για τετοιο βημα..... δυσκολο να το δουμε αυτο συντομα....

devil's animal
01/11/2016, 11:28
ακουγεται ωραιο το συστηματακι και διασκεδαστικο...

μενει να βρουμε ενα για βολτα για να γουσταρουμε...:a2:

nik69
01/11/2016, 11:48
ακουγεται ωραιο το συστηματακι και διασκεδαστικο...

μενει να βρουμε ενα για βολτα για να γουσταρουμε...:a2:

Για εμένα που το έχω 3 χρόνια στο αυτοκίνητο πλέον είναι αναντικατάστατο.
Αυτοί που διαφωνούν λένε ότι δεν ακολουθεί πάντα τις επιθυμίες του οδηγού (σε πλήρη αυτόματη λειτουργεία). Είναι απόλυτα λογικό γιατί το σύστημα ρυθμίζει τις αλλαγές σύμφωνα με τα προηγούμενα δεδομένα από την οδηγησή σου. Όταν εσύ θέλεις κάποιο επιπλέον κατέβασμα για μια γρήγορη προσπέραση πρέπει να του το δείξεις 1-2 sec πριν (είτε επιλέγοντας εκείνη την στιγμή κάποιο ποιό σπορ πρόγραμμα, είτε κατεβάζοντας ταχύτητα με τα παντλ στο τιμόνι). Αλλιώς ναι μεν το kick-down δουλεύει αλλά έχει μια σχετική υστέρηση.

Ο άλλος ο πονοκέφαλος είναι το κόστος σε περίπτωση βλάβης (και φυσικά η εύρεση του κατάλληλου συνεργείου για επισκευή).

teogtp
01/11/2016, 11:54
Για εμένα που το έχω 3 χρόνια στο αυτοκίνητο πλέον είναι αναντικατάστατο.
Αυτοί που διαφωνούν λένε ότι δεν ακολουθεί πάντα τις επιθυμίες του οδηγού (σε πλήρη αυτόματη λειτουργεία). Είναι απόλυτα λογικό γιατί το σύστημα ρυθμίζει τις αλλαγές σύμφωνα με τα προηγούμενα δεδομένα από την οδηγησή σου. Όταν εσύ θέλεις κάποιο επιπλέον κατέβασμα για μια γρήγορη προσπέραση πρέπει να του το δείξεις 1-2 sec πριν (είτε επιλέγοντας εκείνη την στιγμή κάποιο ποιό σπορ πρόγραμμα, είτε κατεβάζοντας ταχύτητα με τα παντλ στο τιμόνι). Αλλιώς ναι μεν το kick-down δουλεύει αλλά έχει μια σχετική υστέρηση.

Ο άλλος ο πονοκέφαλος είναι το κόστος σε περίπτωση βλάβης (και φυσικά η εύρεση του κατάλληλου συνεργείου για επισκευή).

1~2 δευτερόλεπτα είναι τρομακτικά μεγάλος χρονος.
Εκτός αν μιλάς για αυτοκινηταδικο αυτόματο κιβώτιο που προσομοιάζει την λειτουργία ενος σειριακου.

nik69
01/11/2016, 12:24
1~2 δευτερόλεπτα είναι τρομακτικά μεγάλος χρονος.
Εκτός αν μιλάς για αυτοκινηταδικο αυτόματο κιβώτιο που προσομοιάζει την λειτουργία ενος σειριακου.

Για το DCT της VW μιλάμε που έχει ακριβώς την ίδια τεχνολογία με της Honda.
Και για τον 1.6tdi το οποίο έχει πρόγραμμα για συνταξιούχους. Το ίδιο κιβώτιο σε Polo gti είναι πολύ ποιό άμμεσο και γρήγορο λόγω προγραμματισμού. Για όποιον δεν το ξέρει το συγκεκριμένο κιβώτιο μπορεί να πειραχτεί στο πρόγραμμα του από τους γνωστούς που τα σκαλίζουν (με κίνδυνο να το διαλύσεις φυσικά).
Όταν μιλάμε για υστέρηση μιλάμε για συγκεκριμένες καταστάσεις οδήγησης.
Πχ:Είσαι με το άφρικα (ή το VW) και βλέπεις από μακρυά το φανάρι κόκκινο. Τι κάνεις? Αφήνεις το γκάζι. Επιβραδύνεις , το κιβώτιο αρχίζει και κατεβάζει μία-μία ταχύτητες από 5 σε 4 σε 3 κοκ.
Ουσιαστικά βλέπει ότι επιβραδύνεις και πάντα προεπιλέγει την μικρότερη (δηλαδή την 3η από την 4η πχ.)
Εάν ξαφνικά εκείνη την στιγμή το φανάρι γίνει πράσινο εσύ πατάς το γκάζι. Το αυτοκίνητο πρέπει να κατεβάσει 2 ταχύτητες από εκείνη που είναι τώρα (από 4 σε 2) περνώντας ενδιάμεσα από την 3η που είναι ήδη προεπιλεγμένη. Οπότε καταλαβαίνεις που εμφανίζεται αυτή η καθυστέρηση.

Εάν οδηγάς μονίμως επιθετικά (η με σπορ πρόγραμμα) δεν εμφανίζονται τα παραπάνω (αλλά καις και παραπάνω)

Bradipous
01/11/2016, 12:29
Δεν είναι και τόσο απλό να περάσουν όλες αυτές οι τεχνολογίες στις μηχανές.
1ος ανασταλτικός παράγοντας είναι το κόστος.
2ος το βάρος. +10 κιλά (από το διπλό κιβώτιο) να βάλουμε και + 5 κιλά από ένα σύστημα μεταβλητών βαλβίδων (τόσο ζυγίζει της ducati στο multistrada) για να έχουμε σταθερή ροπή σε όλες τις στροφές + κάποιο επιπλέον βάρος από τα έξτρα γρανάζια του 7τάχυτου που θέλουμε.
3ον. κάπου πρέπει να βρεθεί χώρος για να μπουν όλα αυτά. Η μοτοσυκλέτα (ειδικά αυτές που έχουν κούφιες χαμηλές στροφές) χρειάζονται περισσότερο από ένα αυτοκίνητο περισσότερες σχέσεις στο κιβώτιο. Όταν τα μικρά αυτοκίνητα ήταν 5τάχυτα όλα τα μηχανάκια ήταν ήδη 6τάχυτα. Τώρα που στα αυτοκίνητα οι 6 σχέσεις είναι η βάση οι μηχανές έχουν μείνει σταθερές. Υπάρχει περιοριστικός παράγοντας μεταξύ αντοχής και μήκους του κιβωτίου. Θυμηθήτε την ανάκληση από το τελευταίο R1. Μίκρυνε πολύ τα γρανάζια η yamaha και κάπου την πάτησε.

Στο τέλος καταλήγεις στο αμερικάνικο ρητό - nothing replacement displacement . Μεγαλύτερος σε χωρητικότητα κινητήρας , ποιό χαμηλόστροφος και ποιό οικονομικός από έναν υστερικό που στροφάρει στις 15000 rpm . Σου μένει το πρόβλημα των ελληνικών κυβερνήσεων που δεν ξέρουν πόσα τέλη κυκλοφορίας να πάρουν και από που.

Εγώ περίμενα φέτος ότι η Honda θα έβαζε DCT στο fireblade μετά από τόσα χρόνια στους αγώνες. Αλλά δεν.

Για την πίστα μια χαρά είναι και το quick-shifter

Και κάπου εκεί θα έρθουν τα τούρμπο και οι κομπρεσορες και στις μοτο.

WiSe
01/11/2016, 13:05
Και κάπου εκεί θα έρθουν τα τούρμπο και οι κομπρεσορες και στις μοτο.

......οι "παιδικες αρρωστιες" τα χρονια προβληματα και οι συγγενεις παθησεις! :lol: :lol: :lol:

γενικα η χαρα των συνεργειων!

ptc
01/11/2016, 13:22
Ωραια ολα αυτα τα τεχνολογικα καλουδια αλλα οταν ερθει η ωρα να χαλασει κατι (που θα ερθει αργα ή γρηγορα) το κοστος ειναι πολυ υψηλο. Σε seat συγγενικου προσωπου με το 7αρι DCT της VW το κιβωτιο μπλοκαρε, το οχημα ακινητοποιηθηκε και η επισκευη πηρε πανω απο ενα μηνα (λογω ελλειψης υλικων αλλα και τεχνογνωσιας απ'ο,τι καταλαβαμε τελικα). Το οχημα μολις ειχε βγει απο την εγγυηση (2,5 χρονων ηταν οταν επαθε τη βλαβη). Κοστος 2500€! :cry:

Ειλικρινα δε βλεπω το λογο να βαζεις τετοιο μπελα στο κεφαλι σου. Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

nik69
01/11/2016, 13:57
Ωραια ολα αυτα τα τεχνολογικα καλουδια αλλα οταν ερθει η ωρα να χαλασει κατι (που θα ερθει αργα ή γρηγορα) το κοστος ειναι πολυ υψηλο. Σε seat συγγενικου προσωπου με το 7αρι DCT της VW το κιβωτιο μπλοκαρε, το οχημα ακινητοποιηθηκε και η επισκευη πηρε πανω απο ενα μηνα (λογω ελλειψης υλικων αλλα και τεχνογνωσιας απ'ο,τι καταλαβαμε τελικα). Το οχημα μολις ειχε βγει απο την εγγυηση (2,5 χρονων ηταν οταν επαθε τη βλαβη). Κοστος 2500€! :cry:

Ειλικρινα δε βλεπω το λογο να βαζεις τετοιο μπελα στο κεφαλι σου. Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Εσύ τώρα θες να με κάνεις να βλέπω εφιάλτες σήμερα.
Seat και 7άρι DCT και κλείνω 3 χρόνια σε λίγο (60.000Km).
Τέλος πάντων πολλά έχουν ακουστεί , αλλά από (λίγα) αυτοκίνητα που έχω δει εξακολουθούν να δουλεύουν όλα χωρίς πρόβλημα.
Και από αυτούς τους λίγους οι περισσότεροι έχουν κανιβαλήσει επάνω στο αυτοκίνητο με προγράμματα εξατμίσεις και άλλα , γιατί βλέπεις οι εταιρίες μας κοροιδεύουν και δεν μας δίνουν τα 500 άλογα που μπορεί να δώσει ο διτούρμπινος 1400άρης της vw. (το δικό μου ένα 1.6tdi είναι. Δεν σκέφτομαι καν να το πειράξω).
Για το θέμα της τεχνογνωσίας έχεις δίκιο. Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα κάποιο συνεργείο που είχε βίντεο στο youtube με την επισκευή που είχε κάνει. Για τα εξουσιοδωτημένα συνεργεία στην επαρχία τι να πεις. Μόνο να χρεώνουν 1 Lt λάδι 25 € ξέρουν καλά και να κερνάνε καφέ σε κόκκινους καναπέδες.
Για το θέμα της χρησιμότητας ή όχι είναι λίγο-πολύ προσωπικό. Άμα το συνεχίσουμε ανάποδα ούτε υδραυλικά τιμόνια χρειαζόμαστε , ούτε κλιματισμούς , ούτε απλά air-condition , ούτε abs, ούτε ηλεκτρικά παράθυρα. Όλα άχρηστα είναι. Το 94 που κατάφερα να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο cherry 1000άρι ,δεν είχε τίποτα απ'όλα αυτά.

ptc
01/11/2016, 14:20
Εσύ τώρα θες να με κάνεις να βλέπω εφιάλτες σήμερα.
Seat και 7άρι DCT και κλείνω 3 χρόνια σε λίγο (60.000Km).
Τέλος πάντων πολλά έχουν ακουστεί , αλλά από (λίγα) αυτοκίνητα που έχω δει εξακολουθούν να δουλεύουν όλα χωρίς πρόβλημα.
Και από αυτούς τους λίγους οι περισσότεροι έχουν κανιβαλήσει επάνω στο αυτοκίνητο με προγράμματα εξατμίσεις και άλλα , γιατί βλέπεις οι εταιρίες μας κοροιδεύουν και δεν μας δίνουν τα 500 άλογα που μπορεί να δώσει ο διτούρμπινος 1400άρης της vw. (το δικό μου ένα 1.6tdi είναι. Δεν σκέφτομαι καν να το πειράξω).


Παντως για το αυτοκινητο που μιλαω, προκειται για Seat Altea 1.8TSI (150hp) που αγοραστηκε λογω ελευσης δευτερου παιδιου, οποτε φυσικα οι μονες μετατροπες που γιναν ηταν οι προσθηκες παιδικων καθισματων και η οδηγηση που γινοταν ηταν η ηπιοτερη που μπορεις να φανταστεις. Καθαρα κατασκευαστικο λαθος. Ο ιδιοκτητης ηταν πολυ ευχαριστημενος με το κιβωτιο μεχρι τοτε και ελεγε κι αυτος διαφορα του στυλ "απορω πώς οδηγουσα με συμπλεκτη τοσα χρονια, κτλ" αλλα οταν ηρθε η ωρα να σκασει τα δυομιση σε καινουριο αμαξι ξενερωσε απο τη ζωη του.

Σου ευχομαι να μην εχεις κανενα προβλημα.

teogtp
01/11/2016, 14:24
Η αλήθεια είναι ότι το mechatronic στο 7ρι dsg μαμιεται και μαζί με αυτό και η τσέπη.

Bradipous
01/11/2016, 15:41
Ειλικρινα δε βλεπω το λογο να βαζεις τετοιο μπελα στο κεφαλι σου. Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Εν έτη 2016 δεν βλέπω τον λόγο που κάποιοι αγοράζουν αυτοκίνητο με συριακό κιβώτιο, ειδικά σε ακριβά μοντέλα.

OptimusPrime
01/11/2016, 15:42
Οι απορίες για το dct είναι σαν αυτές που έχει ο μπαμπάς μου για τους υπολογιστές. :lol: (όχι πως εγώ ξέρω πως λειτουργεί κλπ αλλα λεμε)
Να ρωτήσω κ εγώ, υπάρχει κάποιος τρόπος ενώ προχωράει η μηχανή να ρολάρει σαν να είχες πατημένο τον συμπλέκτη;

Kαιρός είναι να αρχίσουν να αναπτύσσονται και στις μηχανές αυτόματα κιβώτια και απορώ πως δεν έχουν παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο οι άλλες εταιρίες.
Καλες βόλτες ggs!
Πρωτη εβγαλε η Aprilia με το Mana... 7 ταχύτητες εχει.... και αλλαζουν η αυτόματα η με + -

Bradipous
01/11/2016, 15:52
Πρωτη εβγαλε η Aprilia με το Mana... 7 ταχύτητες εχει.... και αλλαζουν η αυτόματα η με + -

Σε 1 μοντέλο κ από τότε καμια εξέλιξη, ούτε η ιδια η εταιρία δεν το στηριξε.
Αντίθετα με την χοντα που το προωθεί όσο περισσότερο μπορεί και εξοπλίζει όσο το δυνατόν περισσότερα μοντέλα.

ggs
01/11/2016, 16:17
Επειδη βλεπω ότι υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με «αυτοματο» και το ότι δεν εχει συμπλέκτη είναι ίδιο .

Άλλο η μεταδοση του aprilia mana που είναι CVT (όπως έχουν τα σκουτερ) , άλλο το DCT που εχει , προς το παρόν , μόνο η Honda σε μοτοσυκλετα , άλλο τρεις παπάδες , άλλο τέσσερις πυροσβέστες και άλλο η λεγεώνα των ξένων..

vaska
01/11/2016, 16:36
Επειδη βλεπω ότι υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με «αυτοματο» και το ότι δεν εχει συμπλέκτη είναι ίδιο .

Άλλο η μεταδοση του aprilia mana που είναι CVT (όπως έχουν τα σκουτερ) , άλλο το DCT που εχει , προς το παρόν , μόνο η Honda σε μοτοσυκλετα , άλλο τρεις παπάδες , άλλο τέσσερις πυροσβέστες και άλλο η λεγεώνα των ξένων..define "άλλο τρεις παπάδες , άλλο τέσσερις πυροσβέστες και άλλο η λεγεώνα των ξένων."
:bawl:

nik69
01/11/2016, 16:50
Ένα κανάλι με πολλά video από διάφορα συστήματα μετάδοσης και λοιπά μηχανολογικά. Έχει και cvt και dsg της vw και της ford.
Στο μυαλό μας νομίζουμε ότι ένα κιβώτιο ταχυτήτων είναι κάτι σχετικά απλό. Μόλις δεις πως είναι κατασκευασμένο
ένα αυτόματο 8τάχυτο(κλασικό αυτόματο με πλανητικά γρανάζια) με της mercedes και πως λειτουργεί όλα ανατρέπονται

https://www.youtube.com/user/WeberAuto

ggs
01/11/2016, 17:00
define "άλλο τρεις παπάδες , άλλο τέσσερις πυροσβέστες και άλλο η λεγεώνα των ξένων."
:bawl:

https://youtu.be/Od_gZG3qN_8

amyroukai
01/11/2016, 17:48
αυτοκίνητο με συριακό κιβώτιο

αν το πάρουν σε άλλη εθνικότητα, θα είναι πιο σωστό πιστεύεις;

toyar
01/11/2016, 18:19
στα σειριακα της vw μου ελεγε μαστορας εξουσιοδοτημενου το θεμα δεν ειναι αν θα σπασουν αλλα ποτε........

WiSe
01/11/2016, 18:37
στα σειριακα της vw μου ελεγε μαστορας εξουσιοδοτημενου το θεμα δεν ειναι αν θα σπασουν αλλα ποτε........

Οι μαστορες των εξουσιοδοτημενων να μας κανουν την χαρη... ετσι μου λεγανε και μενα για το κουπρα το 14αρι οτι δε παιρνει ουτε προγραμμα γιατι θα σπασει και αντεξε 84000χλμ 260 αλογα και 38 κιλα ροπης προγραμμα στο σασμαν με launch control 12 περασματα σε αγωνα dragster και κανιβαλισμο οσο δε παει γενικοτερα... απλα χρειαστηκε μια αλλαγη των δισκων στις 110.000χλμ λογο απλης φθορας τη στιγμη που κραταει σε στοκ συνθηκες πανω απο 400.000χλμ κανονικης χρησης. Ηδη υπαρχει και σετ αφτερμαρκετ καρμπον ελληνα δημιουργου που το φορανε πολλα αυτοκινητα. Στο δικο του ιμπιζακι που εχει 550 αλογα περιπου δουλευει μια χαρα πανεμορφα! :) Αλλα τετοια ιμπιζα κανιβαλιζονται ακομα με πιο πολλα χιλιομετρα απο το δικο μου.

Ολα σχετικα ειναι...

Για να γυρισουμε στο DCT ομως και να ειμαστε εντος θεματος, οταν ερθει η στιγμη να το βαλουν σε SS τοτε θα γινει το πανηγυρι και τα πολυσελιδα τοπικ :a014:


:beer:

ggs
03/11/2016, 20:53
Οι απορίες για το dct είναι σαν αυτές που έχει ο μπαμπάς μου για τους υπολογιστές. :lol: (όχι πως εγώ ξέρω πως λειτουργεί κλπ αλλα λεμε)
Να ρωτήσω κ εγώ, υπάρχει κάποιος τρόπος ενώ προχωράει η μηχανή να ρολάρει σαν να είχες πατημένο τον συμπλέκτη;

Kαιρός είναι να αρχίσουν να αναπτύσσονται και στις μηχανές αυτόματα κιβώτια και απορώ πως δεν έχουν παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο οι άλλες εταιρίες.
Καλες βόλτες ggs!
Ευχαριστω.

Όχι, δεν μπορείς όταν κινείται η μηχανή να βάλεις νεκρά ούτε φυσικά να πατήσεις συμπλεκτη. Έχει πάντα ταχύτητα.
Μόνο όταν σταματήσει μπαίνει νεκρά.

irinia
04/11/2016, 05:05
ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ




Το πρόβλημα στη vw με αυτό το αυτόματο κιβώτιο είναι γνωστό εδώ και καιρό.
Την έχουν φάει πολλά αυτοκίνητα του γκρουπ και αν μπείτε σε φόρουμ θα διαβάσετε
πολλά παράπονα και για την αξιοπιστία του αλλά και για τον τρόπο αντιμετώπισης
από τους Γερμανούς.
Η αυτοκρατορία μετά την Αμερικάνικη σφαλιάρα και την επερχόμενη Ευρωπαική δειλά-δειλά
ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ.Θυγατρικές εταιρίες ακούγεται ότι πωλούνται κ.λ.π.
Προχθές διάβασα ότι αποσύρεται η ΑΟΥΝΤΙ από το παγκόσμιο πρωτάθλημα αντοχής,
και η επί 4 χρόνια πρωταθλήτρια vw από τα WRC..!!
Οι λόγοι αφήνουν να εννοηθεί ότι είναι οικονομικοί λόγω του προστίμου για το μαιμού λογισμικό..!!
Έτυχε να έχουμε στην οικογένεια και αυτόματα Μερσεντές και να οδηγήσω το crosstourer.
Καμμία σχέση,το αυτόματο αυτοκίνητο είναι μεγάλη ευκολία οδηγικά πάντα εννοώ και
και όχι τεχνολογικά,και άλλο η μοτό..!!
Η οδήγηση της μοτό ΔΕΝ μου άρεσε προσωπικά,ούτε με εντυπωσίασε.
Ευκολία τρομερή μεν,οδηγικό ξενέρωμα με πολλούς περιορισμούς δε.
Αναφέρομαι ΚΑΘΑΡΑ στη φιλοσοφία οδήγησης και όχι στην λειτουργικότητα για να μην μπερδευόμαστε.
Αγοράζεις ένα μηχανάκι που ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ηλεκτρονικά από ένα κομπιούτερ.
Αυτό τα λέει όλα,και αυτό βάζει τα όρια,ποτέ δεν θα μπορέσεις να κάνεις αυτά που
κάνει κάποιος με χειροκίνητη χρήση,ακόμα και αν θέλεις να το ΣΠΑΣΕΙΣ...!!
Όταν το δοκίμασα,αμέσως μετά από λίγα λεπτά χρήσης πήγα στο χειροκίνητο ανεβοκατέβασμα
γιατί μου θύμιζε ΣΚΟΥΤΕΡ..!!
Παρόλα όμως με ξενέρωνε αφάνταστα η αλλαγή από το κουμπάκι + -...!!!
Επίσης κάποιος φίλος από μέσα μου είπε ότι έτσι και τύχει κάτι,άσε το μηχανάκι πρέπει να το πάνε
στην Ιαπωνία για να το φτιάξουν......:lol:
Και έτσι την έκανα και κατέληξα στο τενερέ..!!
ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ........ΟΜΩΣ ??

ptc
04/11/2016, 08:19
Επίσης κάποιος φίλος από μέσα μου είπε ότι έτσι και τύχει κάτι,άσε το μηχανάκι πρέπει να το πάνε
στην Ιαπωνία για να το φτιάξουν......

Αυτο μαλλον θα ειναι το πιο μεγαλο ζητημα σε περιπτωση προβληματος (γιατι φανταζομαι πως καποιος που πηρε τετοια μηχανη θα μπορει και να καλυψει τα υψηλα οικονομικα κοστη).
Ξαναπηγαινοντας στην περιπτωση του seat, μιλαμε για τη μεγαλυτερη αντιπροσωπια της Θεσσαλονικης με πωλησεις προφανως πολλαπλασιες οποιασδηποτε αντιστοιχης μοτοσυκλετων. Οι μηχανικοι δεν ειχαν ιδεα τι να κανουν. Φανηκε απο το οτι δεν ηξεραν τι να πουν οταν τους περιγραψαμε το προβλημα και κυριως απο την τεραστια καθυστερηση. Μετα απο επικοινωνια με τα κεντρικα Ευρωπης κατεληξαν στο να αλλαχτει ολο το συστημα, μετα απο ενα μηνα.

amyroukai
04/11/2016, 08:34
παιδιά να θυμήσω ότι μιλάμε για το DCT. Της Honda. Που το φοράνε αρκετά μοντέλα της (και οι πωλήσεις του δείχνουν ότι από εμπορικής πλευράς τους συμφέρει να μπει και σε άλλα) και οι κάτοχοι πλην του ggs δεν έχουν πει κουβέντα και κάποιος άσχετος αν βρει το νήμα δεν μπορεί να διαβάσει για το DCT.

Επί τρεις σελίδες συζητάτε, υπάρχουν πέντε-έξι ποστ που αφορούν την Honda και όλα τα άλλα είναι απλώς άσχετα.

Το με ποιό κιβώτιο μοιάζει, με ποιό δουλεύει παρόμοια, πόσο χάλια είναι το άλλο κιβώτιο ή όχι, αν φτιάχνεται το άλλο κιβώτιο φτηνά, ακριβά, στην Αθήνα, στο Βλαδιβοστόκ, στην Περιοχή 51, δεν μας νοιάζει. Για σπασμένο κιβώτιο DCT δεν έχω διαβάσει. Για μιά ή δύο περιπτώσεις προβληματικού χειροδιακόπτη σε Άφρικα, ναι. Αλλά ως εκεί. Καινούριο θα πείτε, αλλά και στα NC σπασμένο κιβώτιο δεν έχει ακουστεί, μόνο θεματάκια που αφορούσαν λογισμικό (και λογικά διορθώθηκαν).

Και φανταστείτε ότι η συζήτηση ξεκίνησε μέσα στο νήμα του Άφρικα. Στο οποίο επίσης πέφτει ζαμπόν λες και έχουμε γιορτή, κυρ Στέφανε.

Αν εξαφανίσω όλα τα άσχετα που αφορούν ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ στο παρόν νήμα, θα υπάρχουν παραπονάκια πάλι.

Για αυτό θα ζητήσω ευγενικά για πρώτη και τελευταία, αν κάποιος ΕΧΕΙ DCT ή ψάχνεται ΓΙΑ DCT, ας μιλήσει. Οι υπόλοιποι, forever hold your piece που λένε και στους γάμους οι ξένοι.

Καλημέρα.

ptc
04/11/2016, 09:20
Εχει δικιο ο mod. Παρασυρθηκαμε... :rolleyes:

Απο εμενα πολυ ευχαριστως να σβηστουν τα σχολια που εχω γραψει.

irinia
04/11/2016, 15:06
no problema

borgiriadis1
28/08/2022, 20:59
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα λέω να το ρωτήσω εδώ.
Σε περίπτωση που βάλεις σε μια μηχανή quick shifter τη γίνεται με τη μανέτα του συμπλέκτη?
Θέλω να πω εφόσον πατώντας τον λεβιέ των ταχυτήτων επεμβενει το quick shifter και στιγμιαία κόβει το την παροχή ώστε να γίνει ομαλά η αλλαγή είτε πατήσεις είτε όχι τη μανέτα αυτό την ίδια δουλειά θα κανει σωστά?
Άρα με quick shifter η αλλαγή με μανέτα όπως γινόταν πριν δεν μπορεί να γίνει?
Επίσης κατά πόσο διευκολύνει την κατάσταση σε συνθήκες ας πούμε πίστας?
Σε περίπτωση που κάποιος μπαίνει για προπόνηση αυτό το μαραφετι είναι απαραίτητο ή ίσως και περιττό για κάποιον αθλητή?

Bowleno
28/08/2022, 21:13
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα λέω να το ρωτήσω εδώ.
Σε περίπτωση που βάλεις σε μια μηχανή quick shifter τη γίνεται με τη μανέτα του συμπλέκτη?
Θέλω να πω εφόσον πατώντας τον λεβιέ των ταχυτήτων επεμβενει το quick shifter και στιγμιαία κόβει το την παροχή ώστε να γίνει ομαλά η αλλαγή είτε πατήσεις είτε όχι τη μανέτα αυτό την ίδια δουλειά θα κανει σωστά?
Άρα με quick shifter η αλλαγή με μανέτα όπως γινόταν πριν δεν μπορεί να γίνει?
Επίσης κατά πόσο διευκολύνει την κατάσταση σε συνθήκες ας πούμε πίστας?
Σε περίπτωση που κάποιος μπαίνει για προπόνηση αυτό το μαραφετι είναι απαραίτητο ή ίσως και περιττό για κάποιον αθλητή?

Μάλλον καλύτερα άνοιξε νέο θέμα.... Αυτό που ρωτάς είναι εντελώς άσχετο με τούτο δω. ;)