PDA

View Full Version : Υπαιτιότητα ατυχήματος



Nafths
01/11/2016, 12:40
Πολύ συνοπτικά, προσφάτως σε τροχαίο με υπαιτιότητα του άλλου. Κομμένος χιαστός, ανασφάλιστος, καθώς δεν είχε προλάβει να ξεκινήσει η ασφάλεια κι ούτε ήξερα πότε θα ξεκινήσει. Το χειρουργείο έπρεπε να γίνει άμεσα γιατί δεν μπορούσα να δουλέψω. Από εκεί και πέρα έμπλεξα με enterprise (είχε ο άλλος) και χρωστάω εκτος απο τα 3500€ που έχω δώσει, χρωστάω άλλα 2700€. Μέχρι να αποφασίσουν ποιος μαλάκας θα πληρώσει την ζημιά, που το κόβω να αργεί, μπορώ να πάρω λεφτά απο τον υπαίτιο έναντι, κυρίως για τα νοσήλεια, βασικά μόνο για αυτά και να τα πληρωθεί πίσω όταν βγει η αποζημίωση; Οι δικηγόροι ειναι 50-50, άλλοι συμφωνούν, άλλοι διαφωνούν. Ποια η γνώμη σας;

yannis24
01/11/2016, 12:44
οπως το καταλαβα εσυ ησουν ο ανασφαλιστος....
τα €2700 γιατι τα χρωστας ?
Εγω προσωπικα και χωρις καμια προοπιτκη παρεξηγησης μεταξυ μας, αμα ημουν ο υπαιτιος, δεν θα σου εδινα εναντι.......
ακριβως γιατι δεν γνωριζομαστε προσωπικα, και μεσα απο μια δικαστικη διεργασια, δεν ξερω αν οι σχεσεις μας μετα, θα ηταν τοσο καλες, οσο να μου επεστρεφες τα λεφτα......

Nafths
01/11/2016, 12:52
Λάθος διατύπωση. Ανασφάλιστος στο ελληνικό δημόσιο. Ικα δλδ κτλ. Σαν όχημα ήταν ασφαλισμένο. Τα 3500€ και τα 2700€ είναι τα νοσήλεια!

stavrouliasp
01/11/2016, 14:58
Προσωπικά δεν θα έδινα στον άλλο χρήματα (φταίω δεν φταιω) γιατί για αυτό ακριβώς πληρώνω την ασφαλιστική μου.

Ούτε όμως θα ξηγιομουν π..στικα για να μην αποζημιωθει.

amyroukai
01/11/2016, 15:05
Προσωπικά δεν θα έδινα στον άλλο χρήματα (φταίω δεν φταιω) γιατί για αυτό ακριβώς πληρώνω την ασφαλιστική μου.

Ούτε όμως θα ξηγιομουν π..στικα για να μην αποζημιωθει.

Η ασφαλιστική στην οποία είναι/ήταν ασφαλισμένος ο υπαίτιος αν κατάλαβα καλά έχει μπει σε εκκαθάριση, οπότε αυτό που λες δεν κολλάει με την περίπτωση. Αν δεν είναι εσφαλμένη η είδηση... http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1438096/kanoni-sthn-asfalistikh-agora-apo-thn-enterprise.html

basilis_k6
01/11/2016, 15:34
Η ασφαλιστική στην οποία είναι/ήταν ασφαλισμένος ο υπαίτιος αν κατάλαβα καλά έχει μπει σε εκκαθάριση, οπότε αυτό που λες δεν κολλάει με την περίπτωση. Αν δεν είναι εσφαλμένη η είδηση... http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1438096/kanoni-sthn-asfalistikh-agora-apo-thn-enterprise.html

ωραια....

κατι πρεπει να γινει με τις ασφαλειες και με το καθεστως ΕΠΥ. Απο τη μια συμπιεζονται οι τιμες απο την αλλη αν πεσεις πανω σε επυ (του αλλου) την πατησες.

Nafths
01/11/2016, 20:40
Αυτό ακριβώς φίλε μου. Πληρώνει την ασφαλιστική, αλλά βαραει κανόνι και βρίσκεσαι εσύ μετα φεσωμενος. Να είσαι στα μείον 5500€ η όσα είναι ο καθένας και ο "ασφαλιζομενος" να χαίρει καμια υπαιτιότητας γιατί "ηταν ασφαλισμένος".

amyroukai
01/11/2016, 22:03
Αυτό ακριβώς φίλε μου. Πληρώνει την ασφαλιστική, αλλά βαραει κανόνι και βρίσκεσαι εσύ μετα φεσωμενος. Να είσαι στα μείον 5500€ η όσα είναι ο καθένας και ο "ασφαλιζομενος" να χαίρει καμια υπαιτιότητας γιατί "ηταν ασφαλισμένος".

Δεν τα λες σωστά ούτε εσύ.

Όταν κάνεις αγωγή κατά του υπαίτιου για να αποζημιωθείς, τότε κινείσαι εναντίον του προσωπικά και εναντίον της ασφαλιστικής. Εν προκειμένω, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο γιατί όπως θα διάβασες και στο άρθρο ίσως να πρέπει να κινηθείς ώστε θα αποζημιωθείς από το επικουρικό ταμείο (ναι ξέρω, αργεί).

Φαντάζομαι έχεις ζητήσει την ποινική δίωξη για τον τραυματισμό σου, ώστε να έχεις ένα μέσο πίεσης και ακριβώς για να μην χαίρει καμμίας υπαιτιότητας;

Nafths
02/11/2016, 08:43
Προφανώς και έχει γίνει ποινική δίωξη, αλλά αυτή η απαλλαγή ευθύνης είναι κατ' εμέ λάθος. Επειδή πολλά κανόνια βαράνε τελευταία, θα έπρεπε να είναι υπαίτιος ο καθένας ξεχωριστά. Δηλαδή να πληρώνει ο καθένας απο τσέπης τα πάγια έξοδα του άλλου, όπως και το κόστος επισκευής, όχι ηθική βλάβη και να παίρνει τα λεφτά όταν βγει η αποζημίωση. Στο κάτω κάτω γιατί να σφίγγεται οικονομικά ο κάθε μοτοσυκλετιστής κι όχι αυτός που προκάλεσε το ατύχημα;

sapila racing
02/11/2016, 08:48
Προφανώς και έχει γίνει ποινική δίωξη, αλλά αυτή η απαλλαγή ευθύνης είναι κατ' εμέ λάθος. Επειδή πολλά κανόνια βαράνε τελευταία, θα έπρεπε να είναι υπαίτιος ο καθένας ξεχωριστά. Δηλαδή να πληρώνει ο καθένας απο τσέπης τα πάγια έξοδα του άλλου, όπως και το κόστος επισκευής, όχι ηθική βλάβη και να παίρνει τα λεφτά όταν βγει η αποζημίωση. Στο κάτω κάτω γιατί να σφίγγεται οικονομικά ο κάθε μοτοσυκλετιστής κι όχι αυτός που προκάλεσε το ατύχημα;

Υποτίθεται οτι γι αυτό ακριβώς πληρώνουμε ασφάλειες, για να μην πληρώνει κάποιος απο την τσέπη του αν προκαλέσει ατύχημα.

Μου κάνει πάντως εντύπωση το ποσόν. σε ιδιωτική κλινική πήγες φαντάζομαι. Αν πήγαινες σε δημόσιο νοσοκομείο θα πλήρωνες κατι αφού ήσουν ανασφάλιστος, αλλά όχι τέτοια ποσά!

amyroukai
02/11/2016, 08:56
Προφανώς και έχει γίνει ποινική δίωξη, αλλά αυτή η απαλλαγή ευθύνης είναι κατ' εμέ λάθος. Επειδή πολλά κανόνια βαράνε τελευταία, θα έπρεπε να είναι υπαίτιος ο καθένας ξεχωριστά. Δηλαδή να πληρώνει ο καθένας απο τσέπης τα πάγια έξοδα του άλλου, όπως και το κόστος επισκευής, όχι ηθική βλάβη και να παίρνει τα λεφτά όταν βγει η αποζημίωση. Στο κάτω κάτω γιατί να σφίγγεται οικονομικά ο κάθε μοτοσυκλετιστής κι όχι αυτός που προκάλεσε το ατύχημα;

Μα και ασφάλεια να είχε σε λειτουργία και όχι σε εκκαθάριση, η διαδικασία δεν αλλάζει. Κάνεις αγωγή κατά του υπαίτιου και της ασφαλιστικής, δικάζεται, εκτελείται η απόφαση όταν τελεσιδικήσει (έτσι γράφεται τούτο; ) ή πληρώνεσαι αν βρεθεί εξωδικαστική λύση. Απλά τώρα αντί να στραφείς εναντίον της ασφαλιστικής, ζητάς αποζημίωση από το επικουρικό. Αν νομίζεις ότι ο υπαίτιος μπορεί να σου πληρώσει την ζημιά εξ ιδίων, δεν βλέπω το γιατί να μην μπορείς να στραφείς εναντίον του. Από την στιγμή που είναι υπόδικος ποινικά, απαλλαγή με την έννοια που το λες, ότι "δεν τρέχει τίποτα", δεν υπάρχει παρά μόνον αν τον αθωώσει το δικαστήριο. Προφανώς και οικονομικές ευθύνες δεν έχει, εκτός και αν του επιδικαστούν. Δεν είναι τέλειο το σύστημα αλλά αυτό έχουμε. Αγωγή έχεις κάνει;

Αλλά όλα αυτά, θα στα πει ο δικηγόρος σου καλύτερα. Πάντως αυτό που λες με τις προκαταβολές κλπ, δεν το έχω ξανακούσει.

Nafths
02/11/2016, 08:57
Καλά προφανώς, αλλά βάλε την αναμονή τριών μηνών και την ανάρρωση άλλων 4 τουλάχιστον του χιαστού. Όταν η δουλειά τρέχει δεν περιμένει εσένα να μπεις στο δημόσιο νοσοκομείο! :lol: