PDA

View Full Version : Hλεκτρικο motocross...!!!



Bob_o_mastoras
02/11/2016, 00:03
Tεμπελιαζοντας στο "σωληνα" επεσα πανω σε αυτο το video..

https://www.youtube.com/watch?v=CTmuawNFp8Q

Hλεκτρικο motocross συμμετεχει πρωτη φορα σε επαγγελματικο αγωνα supercross, με αξιωσεις!
Alta Redshift MX bike.

Το μελλον ειναι ηλεκτρικο, σιγουρα..



υ.γ. Θα μου λειψει ο τρομακτικος θορυβος πριν την εκκινηση στους αγωνες..

Joyrider
02/11/2016, 08:44
Να σου πω την αλήθεια, οδηγώντας το ηλεκτρικό της κτμ, πιο τρομακτικό μου φάνηκε που κλείνοντας το γκάζι πριν τη στροφή δεν υπήρχε κανένας θόρυβος, κανένα φρένο κινητήρα και κανένα ποδόφρενο στη γνωστή θέση. Μόνο το έδαφος ακούς.

Bob_o_mastoras
02/11/2016, 12:55
Να σου πω την αλήθεια, οδηγώντας το ηλεκτρικό της κτμ, πιο τρομακτικό μου φάνηκε που κλείνοντας το γκάζι πριν τη στροφή δεν υπήρχε κανένας θόρυβος, κανένα φρένο κινητήρα και κανένα ποδόφρενο στη γνωστή θέση. Μόνο το έδαφος ακούς.

Δεν εχει ποδοφρενο...;;; :confused:
Μ@λακια... Το πισω φρενο στην αριστερη μανετα ειναι δυσκολη συνηθεια εκτος αν εισαι σκουτεροβιος...

basilis_k6
02/11/2016, 13:47
οχι ρε αμεσως το μαθαινεις. Ολα τα ποδηλατα ετσι ειναι και τοσος κοσμος κανει downhill και mtb

Μανολης67
02/11/2016, 18:03
Και εγω ηλεκτρικό το βλεπω το μελλον, ξεκίνησα από δίχρονα που δεν φρεναρανε (πολύ) πήγα στα 4F που φρενάρουνε και μπορεί να προλάβω τα ηλεκτρικά που πάλι δεν φρεναρουν....ο πατέρας μου στα (ειναι 86 βέβαια...) δεν μπορεί να συνηθίσει το ηλεκτρικό σκουτερ γα αυτό το λόγω ...

DrBig
02/11/2016, 18:22
Τα ηλεκτρικαπου δεν φρεναρουν στο κλεισιμο του .... αμπερογκαζου ειναι οσα δεν εχουν regenerative braking. Οσα εχουν, φρεναρουν με το μοτερ που γινεται γεννητρια και φορτιζει την μπαταρια.

Bob_o_mastoras
02/11/2016, 22:48
Τα ηλεκτρικαπου δεν φρεναρουν στο κλεισιμο του .... αμπερογκαζου ειναι οσα δεν εχουν regenerative braking. Οσα εχουν, φρεναρουν με το μοτερ που γινεται γεννητρια και φορτιζει την μπαταρια.

Αυτο..

Και θεωρω πως θα πρεπει να υπαρχει οπωσδηποτε.

Δυστυχως δεν πεφτουν ακομα κεφαλαια στην ερευνα για πραγματικα ρηξικελευτες τεχνολογιες στις μπαταριες ωστε να εκλειψει το μονο σημαντικο μειονεκτημα των ηλεκτρικων που ειναι η αυτονομια.

virus
02/11/2016, 23:03
Να σου πω την αλήθεια, οδηγώντας το ηλεκτρικό της κτμ, πιο τρομακτικό μου φάνηκε που κλείνοντας το γκάζι πριν τη στροφή δεν υπήρχε κανένας θόρυβος, κανένα φρένο κινητήρα και κανένα ποδόφρενο στη γνωστή θέση. Μόνο το έδαφος ακούς.


γιατι τα διχρονα εχουν φρενο κινητηρα;


ενταξει το ποδοφρενο ειναι καπως οταν δεν υπαρχει.

Joyrider
03/11/2016, 08:50
γιατι τα διχρονα εχουν φρενο κινητηρα;


ενταξει το ποδοφρενο ειναι καπως οταν δεν υπαρχει.

Ναι ρε συ δεν είπα ότι έχουν, απλά σε εκείνο συνδυαστικά με την απουσία ήχου είναι πιο εντυπωσιακό. Σαν ποδήλατο είναι και όταν ανοίξεις το "γκάζι" κάνει σαν τηλεκατευθυνόμενο. :lol:

Μανολης67
03/11/2016, 17:04
Πουλάνε στο e-bay κατι κόρνες που αναπαριστούν ηχο μοτοσυκλέτας..ειναι για ποδήλατα, για ασφάλεια και εφε...κατι τέτοιο θα βόλευε νομίζω.......

DrBig
03/11/2016, 18:04
Πουλάνε στο e-bay κατι κόρνες που αναπαριστούν ηχο μοτοσυκλέτας..ειναι για ποδήλατα, για ασφάλεια και εφε...κατι τέτοιο θα βόλευε νομίζω.......

Τραπουλοχαρτο(α) στην ακτινα, αναλογα τον αριθμο των κυλινδρων. Δουλευει και στα ηλεκτρικα.