PDA

View Full Version : TDM 850 προβλημα στο καλαμι μπροστα



rafaelovac
03/11/2016, 08:59
Παιδια, χρειαζομαι τα φωτα σας. Εχω μια tdm 850, προσφατα παρατηρησα οτι χανει λαδια απο το δεξι καλαμι μπροστα..
Ενας μηχανικος που ρωτησα μου ειπε πως η αντικατασταση ειναι στα 300 ευρω και παει ολο το σετ μαζι.. τι λετε πως μπορει να ειναι?

alexis_d
03/11/2016, 09:06
Τσιμούχες το πιθανότερο.
Τα έχεις ανοίξει ποτέ τα καλάμια για service, λάδια και τα συναφή;
Αν όχι καιρός τους είναι.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
03/11/2016, 09:09
για το κοστος ρωτας αν ειναι ενταξη , η για την διαγνωση αν ειναι σωστη? καλως ηρθες.

rafaelovac
03/11/2016, 09:12
σε ευχαριστω πολυ, δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει η διαγνωση διοτι εβγαλε κατευθειαν συμπερασμα και χωρις να το ανοιξει..
και service υποτιθεμενα εχει γινει πριν 1 μηνα..

alexis_d
03/11/2016, 09:17
σε ευχαριστω πολυ, δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει η διαγνωση διοτι εβγαλε κατευθειαν συμπερασμα και χωρις να το ανοιξει

Έτσι είναι.
Για να το ανοίξει θα πρέπει να το λύσει,αν το λύσει θα πρέπει -συνήθως- να το φτιάξει ή θα το ξαναδέσει όπως είναι;

sapila racing
03/11/2016, 09:18
σε ευχαριστω πολυ, δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει η διαγνωση διοτι εβγαλε κατευθειαν συμπερασμα και χωρις να το ανοιξει..
και service υποτιθεμενα εχει γινει πριν 1 μηνα..

Η διάγνωση είναι σωστή, χάνει η τσιμούχα. Τα 300 όμως είναι πολλά.

Οταν λές οτι έγινε service πριν 1 μηνα τι εννοείς? Service και στο πηρούνι?
Αν ναι τότε αυτός που το έκανε να το ξαναφτιάξει.
Αν εννοείς οτι πήγες την μηχανή για service αλλά δεν εγινε κατι στο πηρούνι, τότε είναι άσχετο.

rafaelovac
03/11/2016, 09:19
Οποτε θα παω να μου το ανοιξουν και βλεποντας

rafaelovac
03/11/2016, 09:21
εγινε service και μου ειπε πως ειδε και τα καλαμια γτ ειχε μια υποψια.. και πως ολα κομπλε

alexis_d
03/11/2016, 09:21
Οποτε θα παω να μου το ανοιξουν και βλεποντας

Χωρίς βλέποντας.Πας και κάνεις ένα service στα καλάμια, αλλάζεις τσιμούχες-λάδια και είσαι οκ.

rafaelovac
03/11/2016, 09:23
ευχαριστω πολυ παιδια..
θα παω και θα σας ενημερωσω

amyroukai
03/11/2016, 09:53
και αν κρίνω από τα γραφόμενα εδώ μέσα, πάνω από 100 αν δώσεις μάλλον είναι ο υπερβολικός ο ίδιος. Άκου 300...

rafaelovac
03/11/2016, 10:12
θα το παω αυριο να το ανοιξουν να δουμε τι παιζει..
τωρα τελευταια μου πεταει πολλα προβληματα η μηχανη. και υποψιαζομαι πως ο μηχανικος αυτος τα δημιουργει φτιαχνοντας κατι αλλο

amyroukai
03/11/2016, 10:21
βρε αγόρι, τα καλάμια στεγανοποιούνται με κάτι λαστιχένιες ροδέλες για να στο πω απλά. Σαν αυτές:

372502


Αυτά με τον χρόνο και την χρήση φαγώνονται, καλή ώρα όπως τα λάστιχα στις ρόδες. Ε, κάποια στιγμή θέλουν αλλαγή γιατί όπως παρατήρησες, στάζουν λάδι τα καλάμια. Αν δεν πλένεις συχνά την μηχανή ή έστω να καθαρίζεις τα καλάμια από βρωμιές, φαγώνονται πιο γρήγορα.

Σαν ανταλλακτικά, αν τα πάρεις από μαγαζί με βιομηχανικά ρουλεμάν και τσιμούχες, είναι τρία ευρώ το κομμάτι (δύο κομμάτια, ένα για κάθε καλάμι). Πες και άλλα δέκα το λάδι συν ότι σου χρεώσει εργασία.
Είναι δύο ώρες δουλειά αν δεν βιάζεσαι, το έχω κάνει και σε μία πιεσμένος.

Δεν ξέρω αν μπορείς να τα χαλάσεις επίτηδες αυτά.

rafaelovac
03/11/2016, 10:25
αυτα οχι αλλα γενικοτερα προχτες του το πηγα και εδω και 4 μερες ποτε αναβει η μηχανη ποτε οχι.. δεν ξερω..

sapila racing
03/11/2016, 11:01
Ισως είναι καιρός να επανεξετάσεις την επιλογή συνεργείου.
Τα 300 για αλλαγή λαδια τσιμούχες είναι υπερβολικά, ακόμα και αν βαλει original Yamaha τσιμούχες και ξύστρες.
Αν έχει πολλά χλμ χωρίς επισκευή μπορεί να χρειάζεται και ξύστρες εκτός απο τσιμούχες.
Ενα aftermarket κιτ επισκευής με τσιμούχες και ξύστρες κοστίζει περίπου 45-50 Ευρω.
Tα original θα ειναι πιο ακριβά, αλλά και παλι τα 300 είναι πάρα πολλά.