PDA

View Full Version : dr800 σβηνει ξαφνικα στο ρελαντι



xristosdrbig
03/11/2016, 14:17
καλησπέρα στη παρεα.ειμαι καινούριος εδώ στο φορουμ.εχω ένα dr800 το γνωστο μπιγκουλα.το αγορασα προσφατα,και με την αγορα του εγιναν και σημαντικες εργασιες πανω σε αυτό όπως καθαρισμος και αλλαγη ορινκ καρμπυρατέρ,επισκευη αντλιας υποπιεσεως βενζίνης,αλλαγη σωληνάκια υποπιεσης κλπ κλπ κλπ
το μηχανακι εκει που παλευε να δουλεψει,τωρα δουλευει ιτζεκσιον,αλλα συχνα σβηνει ακαριαια στο ρελαντί,σαν να σβηνεις διακοπτη.
τσεκαρα κλειδαρια,τσεκαρα δολοφονο,τσεκαρα το μπουτον του πλαγιοστατη όλα οκ.
εχουμε καμια ιδεα?

toyar
03/11/2016, 14:25
αν σβηνει ακαριαια ειναι ρευμα
συνεχισε να τσεκαρεις μπουζοκαλωδιο πιπα καμμια χαλαρη φισα κλπ

xristosdrbig
03/11/2016, 14:30
μπουζοκαλωδια και πιπες είναι και αυτά τσεκαρισμενα ξεχασα να το γραψω μαζι με τα αλλα,οπωσ επισης και αλλαγμένα μπουζι
γενικα τα ηλεκτρολογικα τα περασα από έναν ελεγχο και το μηχανακι το μετρησε και ηλεκτρολόγος και δεν βρηκε κατι

toyar
03/11/2016, 14:37
να κουναγες λιγο την πλεξουδα στο λαιμο;

xristosdrbig
03/11/2016, 14:40
το κανα και αυτό,νομιζω εχω εξαντληση όλα τα ενδεχομενα καλωδιωσεων και φυσσων κλπ. ισως κατι να μου ξεφευγει,αλλα τα πιο πιθανα τα εκανα.
παρατηρω καμια φορα το φιλτρο βενζίνης δεν είναι γεματο,αλλα και παλι αν ηταν θεμα βενζίνης θα εσβηνε αργα και βασανιστηκα,αλλα αυτό σβηνει στο μπαμ.φορτισα και την μπαταρια,αν και δεν εχει καποιο πρόβλημα αλλα καλου κακου μηπως από κει ξεκιναει το θεμα αλλα τπτ

toyar
03/11/2016, 14:45
παλμοδοτης και καλωδιωση;
προφανως ειναι ρευμα και αν εχεις ελεγξει τα παντα μπορει να ειναι κατι κουφο οπως μια χαλαρη γειωση

xristosdrbig
03/11/2016, 14:45
ο παλμοδοτης ποιος είναι ?

toyar
03/11/2016, 14:57
ειναι ενα πηνιο που βρισκεται διπλα στο βολαν και δινει σημα στην ηλεκτρονικη για δωσει σπινθηρα
εχει δυο καλωδια τα οποια βγαινουν απο το αριστερο καπακι συνηθως μαζι με αυτα των πηνιων φορτισης και καταληγουν στην ηλεκτρονικη
η ασφαλειοθηκη σου ειναι οκ;

xristosdrbig
03/11/2016, 16:36
α ενταξει τωρα καταλαβα,αυτο δεν ξερω αν δουλευει οκ,αλλα η ασφαλειοθηκη ειναι ναι μια χαρα

lykourgi
03/11/2016, 19:36
Μήπως έχεις πολύ χαμηλό ρελαντί και κάνει το κλασσικό σβήσιμο των μονοκύλινδρων;

xristosdrbig
04/11/2016, 07:54
καλημέρα παιδες.το ρελαντί φιλε μου το εχω καπου στις 1400rpm
η σουζουκι το δινει 1350 συν πλην 50 ,αρα είμαι μεσα στα πλαισια.φυσικα αν το ανεβασω λιιιγο ακομα δηλαδή καπου κοντα στις 1500 εκει δεν σβηνει,αλλα υπαρχουν αλλα προβλήματα εκει,δεν παιρνει ευκολα την ταχυτητα στο φαναρι,γρατζουναει

vaska
04/11/2016, 09:05
Στα παλιά μηχανάκια που έχουν φάει και τα νεράκια τους τα μπόλικα συχνός υπαίτιος για ακαριαία σβησίματα είναι ο διακόπτης "δολοφόνος" όπως λες κι εσύ. Και τις πιο πολλές φορές μια κωλο-γείωση που πιάνει μάκα. εγώ εκεί θα στόχευα. Και βέβαια αυτό που λέει ο ΤΟΥΑR για το πηνείο αλλά εκεί θα μπέρδευαι και σε άλλες στροφές και όχι μόνο στο ρελαντί.

DAYMAN
04/11/2016, 09:15
οταν σβησει παιρνει αμεσως και ευκολα μπροστα;

xristosdrbig
04/11/2016, 09:33
τον δολοφονο τον εχω τσεκαρει δουλευει σωστα,κ δεν εχει πρόβλημα με επαφες κλπ,τον κουνησα,τον ζορισα και δεν εσβησε το μοτο.ναι αν σβησει περνει με μιση μιζια χωρις γκαζι,κοπο,ιδρωτα!δεν πιστευω πως είναι από καποια επαφη,εχω κουνησει τα παντα,εχω χωσει τα χερια μου παντου ενώ δουλευει το μηχανακι.ασε που σβηνει ενώ εντελωσ ακινητο το μηχανακι

Apache
04/11/2016, 10:01
τον δολοφονο τον εχω τσεκαρει δουλευει σωστα,κ δεν εχει πρόβλημα με επαφες κλπ,τον κουνησα,τον ζορισα και δεν εσβησε το μοτο.ναι αν σβησει περνει με μιση μιζια χωρις γκαζι,κοπο,ιδρωτα!δεν πιστευω πως είναι από καποια επαφη,εχω κουνησει τα παντα,εχω χωσει τα χερια μου παντου ενώ δουλευει το μηχανακι.ασε που σβηνει ενώ εντελωσ ακινητο το μηχανακι

"Oταν σου σβήνει σταματημένο έχεις ταχύτητα ή και στην νεκρά;

devil's animal
04/11/2016, 10:04
καλημέρα παιδες.το ρελαντί φιλε μου το εχω καπου στις 1400rpm
η σουζουκι το δινει 1350 συν πλην 50 ,αρα είμαι μεσα στα πλαισια.φυσικα αν το ανεβασω λιιιγο ακομα δηλαδή καπου κοντα στις 1500 εκει δεν σβηνει,αλλα υπαρχουν αλλα προβλήματα εκει,δεν παιρνει ευκολα την ταχυτητα στο φαναρι,γρατζουναει

το να ανεβασεις 100-150 στροφες παραπανω το ρελαντι, δεν σου δημιουργει τρομερο προβλημα...
αν δεν παιρνει ευκολα την ταχυτητα, τσεκαρε τζογο ντιζας συμπλεκτη...

p@nos
04/11/2016, 11:00
δε μπορω να καταλαβω γιατι αναφερεστε ολοι σε ηλεκτρικο προβλημα, ενω δεν λεει οτι εχει ηλεκτρικο προβλημα...

για αρχη, δοκιμασε να κανεις μια εξαερωση στο μπολακι του καρμπυρατερ...

μετα απο αυτο, βασικα πρεπει ηδη να το εχεις κανει, ειναι να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχει διαρροη απο καπου...αν δεν υπαρχει διαρροη και με την εξαερωση συνεχισει να σβηνει, δοκιμασε να κανεις λιγο πιο πλουσιο το μειγμα στο ρελαντι απο τη βιδα καυσιμου

Coyote.V
04/11/2016, 11:27
καλημέρα παιδες.το ρελαντί φιλε μου το εχω καπου στις 1400rpm
η σουζουκι το δινει 1350 συν πλην 50 ,αρα είμαι μεσα στα πλαισια.φυσικα αν το ανεβασω λιιιγο ακομα δηλαδή καπου κοντα στις 1500 εκει δεν σβηνει,αλλα υπαρχουν αλλα προβλήματα εκει,δεν παιρνει ευκολα την ταχυτητα στο φαναρι,γρατζουναει

Εφόσον δεν σου σβήνει όταν ανεβάζεις το ρελαντί τότε δεν είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα. Κάνει το κλασικό μπούκωμα των μονοκύλινδρων... άρα θες όργανο υποπίεσης για να ρυθμίσεις τον αέρα!

Ε, άμα το δοκίμασες και αυτό και δεν έφτιαξε τότε πας για σέρβις στο καρμπιρατέρ ή καινούργιο αν δεν φτιάχνεται.

Επίσης από ότι γράφεις στην αρχή έβαλες χέρι στο καρμπιρατέρ, είσαι σίγουρος ότι τα έκανες όλα σωστά;

xristosdrbig
04/11/2016, 14:11
ρολογια δεν περνει το dr δεν εχει υποδοχη ουτε στους λαιμους ουτε στο καρμπυρατέρ.
εβαλα χερι ναι,οπωσ ειπα,με βαση το manual του,ρυθμισα και τα φλοτερ του,νομιζω πωσ όλα εγιναν οπωσ πρεπει.κ από οσο δειχνει στο δουλεμα του περαν του σβησίματος,το μηχανακι δουλευει σαν ιτζεκσιον.διαροες κλπ κλπ δεν εχει,
σημερα παλι το εψαχνα και ειδα μια μικρη βιδα που εχει στον ηλ. αποσυμπιεστη η οποια ρυθμιζει μαλλον το κενο που δημιουργει ο αποσυμπιεστης στη βαλβιδα.
εν ολιγης ο αποσυμπιεστης στα drbig τι κανει?πατωντας συμπλεκτη για να μιζαρεις,αυτος ηλεκτρικα ανοιγει λιγο μια βαλβιδα εξαγωγης για να χασει συμπιεση και να σκασει το μοτερ.
θα ασχοληθώ με τη βιδα αυτή σημερα το βραδυ και θα σας ενημερωσω αν αλλαξε κατι
1000cc ευχαριστω παντως που ασχοληθήκατε παιδες!

Coyote.V
04/11/2016, 14:19
Αν δεν παίρνει όργανο τότε γύριζε την βίδα του αέρα εκεί που το ρελαντί θα είναι ψηλότερο και μετά ρύθμισε το ρελαντί. Κάνε το 2-3 φορές για να το πετύχεις ακριβώς.

labrosDR800
05/11/2016, 00:52
Χρήστο αυτό δεν έχει σχέση με τον ηλεκτρομαγνητικό αποσυμπιεστή, απλά με βάσει το μάνιουλ ρυθμισέ τον σωστά ώστε να έχεις απροβλημάτιστες εκκινήσεις.
Αφού έχεις κάνει όλα όσα λες θα σου έλεγα εαν έχεις τρόπο (τυχόν 2η backup) να κοιτάξεις την ηλεκτρονική του. Εαν αυτή που φοράει είναι η μαμά του έχει φάει τοσο κραδασμό που μετά απο 20+ χρόνια έχει αρχίσει να την ακούει και σιγά σιγά ίσως χειροτερέψει.

xristosdrbig
05/11/2016, 23:39
καλησπερα !την ηλεκτρονικη πωσ μπορω να την μετρησω?δεν το εχω ξανα κανει .δεν ξερω αν ο ηλεκτρολογος που το τσεκαρε την ειδε

notakos600
06/11/2016, 08:27
καλησπερα !την ηλεκτρονικη πωσ μπορω να την μετρησω?δεν το εχω ξανα κανει .δεν ξερω αν ο ηλεκτρολογος που το τσεκαρε την ειδε

Στο service manual πρέπει να αναφέρει τις ωμικές αντιστάσεις ανάμεσα στα ποδαράκια της ηλεκτρονικής.