PDA

View Full Version : Μεταφορα μηχανής σε χώρα Ε.Ε.



pipis
03/11/2016, 20:49
Καλησπέρα σε όλους,

Μετά απο αρκετά χρόνια μη ενεργής μου παρουσίας στο moto ελπίζω ολοι να είστε καλα!

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ενα νεο κεφάλαιο που ανοίγει στη ζωή μου. Πρόκειται να μετακομίσω μόνιμα στο άμεσο μελλον στην Ολλανδία (κατοικούσα και στο παρελθόν για 1 χρόνο) και θελω να παρω μαζι μου το crypton, μιας και το μηχανακι βολεύει αρκετά στην Ολλανδία.

Γνωριζει καποιος τη διαδικασία σχετικα με τα γραφειοκρατικα που χρειάζονται απο Ελλάδα και Ολλανδία (π.χ. αλλαγη πινακιδων) και μετέπειτα αν εχετε να προτείνετε καποια οικονομική μεταφορική?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Σπύρος

XJR_Billy
03/11/2016, 21:28
Γεια σου Σπύρο.

Θα πρέπει να παραδώσεις την πινακίδα και να διαγράψεις το μηχανάκι από την Ελλάδα.
Σίγουρα θα πρέπει να εκτελωνίσεις και να πληρώσεις κάποιο ποσό για να το εισάγεις στην Ολλανδία.
Εκεί θα πρέπει να βγάλεις Ολλανδικές πινακίδες.

Apache
03/11/2016, 22:04
Γεια σου Σπύρο.

Θα πρέπει να παραδώσεις την πινακίδα και να διαγράψεις το μηχανάκι από την Ελλάδα.
Σίγουρα θα πρέπει να εκτελωνίσεις και να πληρώσεις κάποιο ποσό για να το εισάγεις στην Ολλανδία.
Εκεί θα πρέπει να βγάλεις Ολλανδικές πινακίδες.

Δεν νομίζω.. Μπορεί άνετα να πάει το μηχανάκι εκεί κυκλοφορεί νομιμότατα (χώρα Ευρωπαΐκης "Ενωσης) με την αντίστοιχη πράσινη κάρτα της ασφαλιστικής και σιγά σιγά μαθαίνει την διαδικασία αλλαγής πινακίδων εάν χρειάζεται.
Εάν διαγράψει το μηχανάκι εδώ με τι χαρτια θα το εξάγει;

pipis
03/11/2016, 23:17
Και εγω αυτο εχω κατα νου να σου πω @apache, απλα δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιου ειδος προετοιμασία απο εδω πριν φυγω. Δεν ξερω πως να το ψαξω στο υπουργείο μεταφορών απο το ίντερνετ. Θα παρω και τηλέφωνο να με εξυπερετησουν.

Apache
03/11/2016, 23:25
Και εγω αυτο εχω κατα νου να σου πω @apache, απλα δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιου ειδος προετοιμασία απο εδω πριν φυγω. Δεν ξερω πως να το ψαξω στο υπουργείο μεταφορών απο το ίντερνετ. Θα παρω και τηλέφωνο να με εξυπερετησουν.

Πιό πολύ θα εξυπηρετήσουν στην Ολλανδία παρά εδώ, πίστεψε με έχω φέρει αμάξι από Ολλανδία..

theofilos888
04/11/2016, 07:17
Δεν νομίζω.. Μπορεί άνετα να πάει το μηχανάκι εκεί κυκλοφορεί νομιμότατα (χώρα Ευρωπαΐκης "Ενωσης) με την αντίστοιχη πράσινη κάρτα της ασφαλιστικής και σιγά σιγά μαθαίνει την διαδικασία αλλαγής πινακίδων εάν χρειάζεται.
Εάν διαγράψει το μηχανάκι εδώ με τι χαρτια θα το εξάγει;

Αν παει στο υπουργειο και ζητησει διαγραφη για εξαγωγη, μια χαρα παιρνει χαρτι για να το γραψει σε αλλη χωρα.

Cpt. Haddock
04/11/2016, 10:57
Το οτι θα εισαι ο μονος με Κρυπτον στην Ολλανδια (και θα τους φερεις εναν αέρα Ταϊλάνδης), δε σε απασχολει φαντάζομαι.

:look:

Sapadak
04/11/2016, 10:58
Το οτι θα εισαι ο μονος με Κρυπτον στην Ολλανδια (και θα τους φερεις εναν αέρα Ταϊλάνδης), δε σε απασχολει φαντάζομαι.

:look:

Ε ευκαιρία να το πουλησει σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ-ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΕΣ-ΣΠΑΝΙΟ και να βγάλει κανα φράγκο

nikos_XT600
04/11/2016, 11:11
Αν ειναι στην Ολλανδια οπως στην Γερμανια που ειναι πολυ πιθανο εχουμε τα εξής.
Πας το μηχανακι με φορτηγο μαλλον στην Ολλανδια,
το περνας ΚΤΕΟ,
με το χαρτι του ΚΤΕΟ και τα ελληνικα χαρτια πας στο συγκοινωνιων και σου βγαζουν Ολλανδικη πινακιδα και χαρτια.
Το κοστος εδω στην Γερμανια ειναι καμια 100€ για το ΚΤΕΟ και 50εως100€ για τα χαρτια χοντρα χοντρα.
Κρυπτον δεν εχω δει στην Γερμανια αλλα αρκετα Innova και μερικα Address απο παπιά.

cityfly
04/11/2016, 11:30
Δεν νομίζω.. Μπορεί άνετα να πάει το μηχανάκι εκεί κυκλοφορεί νομιμότατα (χώρα Ευρωπαΐκης "Ενωσης) με την αντίστοιχη πράσινη κάρτα της ασφαλιστικής και σιγά σιγά μαθαίνει την διαδικασία αλλαγής πινακίδων εάν χρειάζεται.
Εάν διαγράψει το μηχανάκι εδώ με τι χαρτια θα το εξάγει;

Σωστά μπορείς να εκτελωνίσεις το όχημα στην άλλη χώρα απευθείας, ειδικά αν είναι και στο όνομά σου είναι πολύ απλό, το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα χαρτιά του και την ταυτότητά σου (εννοείται ότι θα έχεις γίνει τυπικά κάτοικος εκεί πρώτα) θα σου κρατήσουν την παλιά άδεια και θα σου δώσουν ένα αποδεικτικό, πιθανότατα θα είναι η φωτοτυπία της άδειας με δύο σφραγίδες, η μία θα λέει ότι τη παρακράτησαν και η άλλη ότι ταξινομήθηκε (ή κάπως έτσι) εκεί. Μετά όμως θα πρέπει να καταθέσεις αυτό το χαρτί και τις ελληνικές πινακίδες στο υπουργείο μεταφορών.
Μπορείς να κάνεις πρώτα την οριστική διαγραφή. Αν το μηχανάκι ανέβει με μεταφορική είναι ίσως πρακτικότερο να κάνεις πρώτα τη διαγραφή, αν το χρειάζεσαι για να κυκλοφορείς μέχρι να τελειώσεις με όλα σου τα διαδικαστικά κάντην μετά, σε αυτήν την περίπτωση φρόντισε να εξουσιοδοτήσεις κάποιον να το κάνει για σένα ή το κάνεις εσύ όταν κατέβεις, δε νομίζω ότι υπάρχει προθεσμία περισσότερο εξαρτάται από το πότε λήγει η ασφάλειά του και το αν θα γίνει φέτος ή του χρόνου να μην πληρώνεις τζάμπα τέλη κυκλοφορίας. Ζήτα την πράσινη κάρτα από την ασφάλεια αν είναι να το κυκλοφορήσεις.
(Παρεπιμπτόντως είναι εντελώς γελοίο το ότι δεν δίνουν εξαρχής το πράσινο χαρτί, τζάμπα ταλαιπωρία για μας και τζάμπα έξτρα κόστος για αυτούς όταν χρειάζεται)

cityfly
04/11/2016, 11:48
Αν ειναι στην Ολλανδια οπως στην Γερμανια που ειναι πολυ πιθανο εχουμε τα εξής.
Πας το μηχανακι με φορτηγο μαλλον στην Ολλανδια,
το περνας ΚΤΕΟ,
με το χαρτι του ΚΤΕΟ και τα ελληνικα χαρτια πας στο συγκοινωνιων και σου βγαζουν Ολλανδικη πινακιδα και χαρτια.
Το κοστος εδω στην Γερμανια ειναι καμια 100€ για το ΚΤΕΟ και 50εως100€ για τα χαρτια χοντρα χοντρα.
Κρυπτον δεν εχω δει στην Γερμανια αλλα αρκετα Innova και μερικα Address απο παπιά.
Λογικά κάτι τέτοιο θα είναι αλλά όχι απαραίτητα με αυτήν τη σειρά, αλλά σίγουρα έχεις τελωνείο, το όποιο αντίστοιχο του υπουργείου μεταφορών και το κτέο στο Λουξεμβούργο πχ η σειρά είναι αυτή συν ότι μετά ξαναπάς στο "υπουργείο" για να πάρεις τη νέα άδεια και ένα χαρτί ως προσωρινά τέλη κυκλοφορίας (ουσιαστικά μια προθεσμία ενός μήνα για να πληρώσεις) αριθμό πινακίδας μπορείς να πάρεις από πριν και να την έχεις ήδη τυπώσει αλλά μπορεί να γίνει και όταν πας για το κτεο δεν έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τη βάλεις πάνω πριν πάρεις την άδεια. Προϋπόθεση για το κομμάτι του "υπουργείου" είναι να έχεις ασφάλεια, τους λες ότι είναι για ταξινόμηση και από πότε (θα βάλεις την ίδια μέρα με το ραντεβού σου μην χάνεις τζάμπα μέρες) και ουσιαστικά σου δίνουν ένα αυτοκόλλητο (όταν τελειώσει η διαδικασία τους στέλνεις σκαναρισμένη την άδεια και παίρνεις και το κανονικό χαρτί - και το άλλο ισχύει πάντως - και τους πληρώνεις)
Ενδεχομένως να ισχύουν τα ίδια λόγο μπενελούξ. Πάντως δεν θα είναι δύσκολο θα είναι πιθανότατα χρονοβόρο.

nikos_XT600
04/11/2016, 12:26
Δεν πιστευω να χρειαζεται να πληρωσεις τελωνειο,
και οι δυο χωρες της ευρωπαικης ενωσης ειναι,
μονο στην Ελλαδα πληρωνεις τελωνειο χωρις λογο.
Αν το μηχανακι περναει ΚΤΕΟ δεν θα εχεις προβλημα, και η γραφειοκρατεια σε αυτες τις χωρες γινετε γρηγορα.
Ο αδερφος μου μεσα σε μια βδομαδα ηταν ετοιμος, για αυτοκινητο, στην Γερμανια.
Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια ομως οτι θα ειναι το ιδιο στην Ολλανδια:D
Αν εχεις γνωστους εκει στειλτους να ρωτησουν τι παιζει μην βρεθεις προ εκπληξεων.

GFawkes
04/11/2016, 13:34
Δεν αξιζει τον κοπο

το κοστος μεταφορας
εκδοσης νεα αδειας (ΑΝ βγαζει στην Ολλανδια)
Εγκριση τυπου κλπ

πουλα το εδω και παρε αλλο εκει....

ή αστο με ελληνικα νουμερα ....

DAYMAN
04/11/2016, 14:26
Το οτι θα εισαι ο μονος με Κρυπτον στην Ολλανδια (και θα τους φερεις εναν αέρα Ταϊλάνδης), δε σε απασχολει φαντάζομαι.

:look:

σωστα με τι μουτρα θα κυκλοφορεις εκει; :bigcry:

Acacius
06/11/2016, 23:53
Για να συνεχίσω το σχόλιο του GFawkes, λιγότερος μπελάς δεν είναι να πουλήσεις το Crypton εδώ και να πάρεις ένα Wave που εισάγεται και επίσημα στη χώρα (http://www.honda.nl/motorcycles/range/125cc/wave-110i-2012/overview.html);

astroman76
07/11/2016, 10:26
παιζει να φας πακετακι αν θεν εχει πουληθει το μηχανακι Ολλανδια θα θελουν να περασει απο Ελεγχο οπως κανουν σε πολλα japan μτχ...

και εγω στην αρχη ηθελα να φερω το 640 Γαλλια αλλα θα μου εβγενε 500+ε για να το κανω ετσι το σκοτωσα ελλαδα και πηρα αλλο εδω πολυ πιο ευκολα και πιο φτηνα απο Ελλαδα..

pipis
08/11/2016, 08:44
λέτε να έχω πρόβλημα ταξινόμησης επειδή δεν εισάγεται το μηχανακι? πως θα το μαθω αυτό ρε γαμωτο?

Πάντως για τις υπηρεσίες και γενικότερα για τα γραφειοκρατικά, υπάρχει αυτός (http://www.inspectieszw.nl/Images/Nieuw-in-Nederland-Grieks-2016_tcm335-360566.pdf) ο αναλυτικός οδηγός με όλες τις πληροφορίες.

Cpt. Haddock
08/11/2016, 12:08
Δεν ξερω αν θα έχεις προβλημα ταξινομησης (πιθανον γιατι τέτοιο μηχανακι έχουν να δουν απο τότε που η Μπατάβια ήταν ολλανδικη αποικια), αλλα πραγματικα, σκεφτεσαι να κανεις ολη τη χαρτουρα και τη μεταφορική για ένα παπί;

Στην Ολλανδια;

Μενω άφωνος (και Σολωνος γωνια)

astroman76
08/11/2016, 12:09
Δεν ξερω αν θα έχεις προβλημα ταξινομησης (πιθανον γιατι τέτοιο μηχανακι έχουν να δουν απο τότε που η Μπατάβια ήταν ολλανδικη αποικια), αλλα πραγματικα, σκεφτεσαι να κανεις ολη τη χαρτουρα και τη μεταφορική για ένα παπί;

Στην Ολλανδια;

Μενω άφωνος (και Σολωνος γωνια)

+++

Acacius
09/11/2016, 00:41
Δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω ότι τα οχήματα πρέπει πλέον να έχουν πανευρωπαϊκή έγκριση τύπου (wvta) οπότε κάποια πράγματα γίνονται ευκολότερα.

Ακόμα κι έτσι δε νομίζω ότι αξίζει το οποιοδήποτε πιθανό τράβηγμα και το κόστος μεταφοράς, ειδικά για παπί.

pipis
11/11/2016, 12:42
Δεν ξερω αν θα έχεις προβλημα ταξινομησης (πιθανον γιατι τέτοιο μηχανακι έχουν να δουν απο τότε που η Μπατάβια ήταν ολλανδικη αποικια), αλλα πραγματικα, σκεφτεσαι να κανεις ολη τη χαρτουρα και τη μεταφορική για ένα παπί;

Στην Ολλανδια;

Μενω άφωνος (και Σολωνος γωνια)

Αν είναι κάτι που απλά πρέπει να το δηλώσω χωρίς να πληρώσω κάποιο μεγαλο κόστος και τη μεταφορά του (π.χ 300)
δηλαδή σύνολο κανα 400 αρι, ναι θα το έκανα και ας έμενες άφωνος και άλαλος γωνία! χαχα
Δεν είναι θέμα συνήθειας, απλά στην Ολλανδία δεν βρίσκεις "παπακια" παρα μόνο σκούτερ που δεν μου αρέσουν καθόλου στην οδηγική συμπεριφορά.

Cpt. Haddock
11/11/2016, 13:11
Αν είναι κάτι που απλά πρέπει να το δηλώσω χωρίς να πληρώσω κάποιο μεγαλο κόστος και τη μεταφορά του (π.χ 300)
δηλαδή σύνολο κανα 400 αρι, ναι θα το έκανα και ας έμενες άφωνος και άλαλος γωνία! χαχα
Δεν είναι θέμα συνήθειας, απλά στην Ολλανδία δεν βρίσκεις "παπακια" παρα μόνο σκούτερ που δεν μου αρέσουν καθόλου στην οδηγική συμπεριφορά.

Καποιος λογος θα υπάρχει που παπια βρισκεις μονο στην νοτιοανατολικη Ασια και στην Ελλαδα.

Τεσπα, κανε όπως νομιζεις, αλλα αν σε σταματανε για να σου ζητησουν φαλαφελ ή σπρινγκ ρολς μην παραξενευτεις.

Υπολογισε ενα 200αρι για τα έξοδα χαρτουρας (αν κρινω απο τα αντιστοιχα γαλλιας). Συν τα μεταφορικα.

astroman76
11/11/2016, 13:18
Καποιος λογος θα υπάρχει που παπια βρισκεις μονο στην νοτιοανατολικη Ασια και στην Ελλαδα.

Τεσπα, κανε όπως νομιζεις, αλλα αν σε σταματανε για να σου ζητησουν φαλαφελ ή σπρινγκ ρολς μην παραξενευτεις.



χαχαχααα