PDA

View Full Version : ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ V-tec



africa
17/11/2005, 09:48
Καλημέρα στο forum.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το επόμενο μηχανάκι μου να είναι το VFR v-tech. Δεν έχω ακούσει όμως και τα καλύτερα για τη λειτουργία του V-tech.
Είναι αλήθεια τόσο ενοχλητικό ? Να περιμένω το μοντέλο του 2006, που όπως λέει η honda το έχει βελτιώσει ή να ψάξω για κάποιο καλό μεταχειρισμένο ?

ruyjin
17/11/2005, 11:29
βασικα πες μας τι εχεις ακουσει...

κατα τα αλλα, το Vtec μπαινει στισ 6800
το καταλαβαινεις απο ενα τιναγμα της μηχανης, μη φανταστεις τιποτα τρελο, το συνηθηζεις και απο την αλλαγη ηχου του κινητηρα
Στου '06 θα μπαινει στις 6600 αν θυμαμαι καλα

Απλα προσεχεις να μην μπει οταν εισαι μεσα στη στροφη με πολλα, οχι οτι θα γινει κατι μιας και οταν το συνηθησεις προσεχεις

Το μηχανακι κανει τα παντα
Με 100 στον τροχο μπορει να μην ειναι 1000αρι, αλλα ταξιδευει γρηγορα
Φορτωνεται, αν εχεις και τριβαλιτσο ακομα καλυτερα, εγω δεν εχω :(
Στριβει, συγχωρει, εχει ABS, μπλα μπλα μπλα

ρωτα αν θες και κατι αλλο
Σε αλλο ποστ αν δεις εχει γραψει για τον κινητηρα ο Σταθης πολλα

:wave2:

africa
17/11/2005, 11:45
Φίλε ryujin,

ακριβώς αυτό που έγραψες περί στροφής με απασχολεί.
Είσαι λοιπόν πλαγιασμένος μέσα στη στροφή και ενεργοποιείται το
V-TECH και μετά ?
Ψάχνεις να βρεις τον πίσω τροχό ?
'Η δεν είναι τόσο απότομη η ενεργοποίηση του ?

ruyjin
17/11/2005, 12:19
φιλε Νικο, εμενα Νασος, εχουμε και το ιδιο επωνυμο :)

το ειχα ακουσει κι εγω αυτο και με προβληματισε στην αρχη.
Σου ειπα πως το σημειο που μπαινει το Vtec θα το συνηθησεις και οταν θα εισαι μεσα στη στροφη θα το προσεχεις.
Αλλα και να μπει απλα θα το καταλαβεις και αν δες θες απλα κλεινεις το γκαζι και επανερχεσαι σε χαμηλοτερες στροφες, εκτος αν βεβαια εχει μπει το Vtec και κινεισαι πανω απο 7000, οποτε μεσα στη στροφη δε θα εχεις προβλημα.

Παντως μη νομιζεις πως ψαχνεις τη πισω ροδα, εκτος αν εισαι κανενας χαζουλης (γενικα μιλαω) οποτε χουφτωσεις το γκαζι πλαγιασμενος και λυσαξεις το μηχανακι, ε τοτε δε ξερω πως θα συμπεριφερθει!!

africa
17/11/2005, 12:35
Φίλε Νάσο thanks.

Θα προσπαθήσω να βρω ένα μηχανάκι για test ride. Εχει νομίζω ο Τσαλίκης στο Σταυρό - Αγ. παρασκευή.
Πάντως το μηχανάκι είναι κούκλα.

ruyjin
17/11/2005, 12:43
ψαχνεις για μεταχειρισμενο ή θες καινουργιο?

hornet
17/11/2005, 12:49
Βασικα μια φορα μου ψιλοκουνηθηκε πισω οταν μπηκε το vtec ενω πλαγιασμενος ακουμπησα λιγο διαχωριστικη...ειναι δυνατο το τρανταγμα με πρωτη η δευτερα μετα ειναι πιο μαλακο και δεν το καταλαβαινεις και πολυ...για το 2006 περιμενουμε και εμεις εντυπωσεις απο την μεταφορα του vtec πιο χαμηλα

V-TEC
17/11/2005, 12:54
Ρε παιδιά το έχω ξανακούσει αυτό ..

Τι και αν μπει το vtec στην στροφή .. ?
Εκτός και αν μπαίνεις με 1η / 2α και τέρμα γκάζι .. που θα γλιστρήσει ούτως ή άλλως ..
διαφορετικά το κλώτσημα που λενε είναι αισθητό .. αλλα σε καμία περίπτωση τόσο δυνατό για να σε τρομάξει ..
Κανένα πρόβλημα με vtec γενικότερα ..
Ίσως το μόνο πρόβλημα του είναι όταν ταξιδεύεις με άλλους μαζί .. και λες και πάνε επίτηδες με 160-170 που είναι πάνω εκεί που ενεργοποιείτε το σύστημα και και το νιώθεις να μπαινοβγαίνει ..
Το μόνο ενοχλητικό ..

Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα ..

Και θα σου πρότεινα μεταχειρισμένο .. μιας και στο καινούργιο έχουν αλλάξει ελάχιστα πράγματα ..
και οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι αρκετά χαμηλές .. έως πάρα πολύ ..
Θέλω να δώσω το δικό μου .. και μου είπαν τιμή ανταλλαγής κοντά στα 6000 έουρος για να καταλάβεις ..

africa
17/11/2005, 12:54
Και τα δύο παίζουν. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη.
Πάντως αν τελικά πάω για καινούργιο μάλλον για '06 με βλέπω
(το μαύρο είναι θάνατος)

ruyjin
17/11/2005, 13:39
Και θα σου πρότεινα μεταχειρισμένο .. μιας και στο καινούργιο έχουν αλλάξει ελάχιστα πράγματα ..
και οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι αρκετά χαμηλές


+
ψαξτο πρώτα
εγω βρηκα αυτο που εχω περυσι, του '02 μοντελο με 2000χλμ
το πειρα 9000€ και ισως θα μπορουσα και λιγοτερα

ειδα αγγελια ενα '03 με 16000χλμ στα 9000

πιστευω πως ειναι πολυ ακριβο και χανει πολυ την αγοραστικη του αξια για να δωσεις 13600€

ασε που πιθανως του χρονου αν βγει εντελως καινουργιο μοντελο θα χασει ακομα περισσοτερο

φιλικα :wave2:

africa
17/11/2005, 13:53
Οντως παίζουν πολύ καλές ευκαιρίες τόσο στα μεταχειρισμένα όσο όμως και στα καινούργια '05 μοντέλα .
Ο Πέτσας - Καλλιθέα δίνει καινούργιο χωρίς ABS -11500.
Θέλει ψάξιμο. Είδωμεν.

gregorgeous89
18/11/2005, 00:09
Giati re pedia peftoun etsi efkola oi times?Theoritika eine emporiko mixanaki kai aksiopisto.Eine kai Honda.Akou 6000 gia to kainourio...:confused: Diladi to diko mou (2000) poso tha to paroun?

hornet
18/11/2005, 11:01
Το vfr σε καμια περιπτωση δεν ειναι εμπορικο στην ελλαδα των R1 και των cbr και πλεον οπως παει και των Z.
Οποτε μην περιμενετε τιμες της προκοπης σε μεταπωληση αφου ολα υπακουουν στους νομους προσφορας και ζητησης.

V-TEC
18/11/2005, 11:37
καλά .. μην μιλάτε για τιμές .. έχω ήδη αρχίσει να κλαίω ..
είδα στο μοτο τρίτη ... βέφα 2002 .. με 7200εουρος .. και την δίνει μαγαζί .. όχι ιδιώτης ..

ακόμα .. θυμάμαι στην χρυσή με 7000 έουρος .. πάλι 2002 βέφα ..
πολύ απελπισμένος πρέπει να ήταν αυτός ..

βλέποντας αυτά .. υποχρεωτικά μάλλον και εγώ τιμή γύρω στα 7500 με βλέπω να βάζω .. :yuck: