PDA

View Full Version : Μια (πιθανότατα χαζή) ερώτηση σχετικά με την ξύστρα του γονάτου.



ptc
07/11/2016, 18:10
Ειμαι νεος στο σπορ του ξυσιματος και εχω παρατηρησει πως το pattern που δημιουργειται στην ξυστρα ειναι λιγο περιεργο. Για την ακριβεια τρωγεται κυριως η πανω γωνια και ελαχιστα το επιπεδο κομματι της ξυστρας. Σημαινει κατι αυτο;

Εχω μηπως λαθος σταση στο ποδι; Ή μηπως εχω κολλησει σε λαθος σημειο την ξυστρα πανω στη στολη; Συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα θυμαμαι να εχω διαβασει καπου (δε θυμαμαι πού) οτι πρεπει να τρωγεται το επιπεδο κομματι της ξυστρας. Παραθετω και φωτογραφια.

372794

edit: Τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον στο Tips&tricks επρεπε να ποσταρω. Αν θελει καποιος mod ας το μετακινησει. :wave2:

amyroukai
07/11/2016, 18:11
βάλε την σε άλλη θέση :)

ptc
07/11/2016, 18:20
βάλε την σε άλλη θέση :)

Το ζητημα ειναι πως για να βρεθει το κεντρο της ξυστρας εκει που ειναι το σημειο που ξυνεται λογικα θα πρεπει να ανεβει η ξυστρα πανω δεξια. Και προς εκεινη την κατευθυνση δεν εχω που να παω. :confused:

372795

Το θεμα μου δεν ειναι αν τρωγεται ανομοιομορφα, αλλα αν αυτο σημαινει πως κανω κατι εγω λαθος.

kostas777
07/11/2016, 18:38
Εγώ δεν ξύνω... αλλά μου φαίνεται ότι εκβιάζεις το ξύσιμο. Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όταν σου φαγωθεί την βάζεις ανάποδα και συνεχίζεις ;)

ptc
07/11/2016, 18:43
Εγώ δεν ξύνω... αλλά μου φαίνεται ότι εκβιάζεις το ξύσιμο. Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όταν σου φαγωθεί την βάζεις ανάποδα και συνεχίζεις ;)

Αν γινεται κατι τετοιο δεν γινεται συνειδητα. Δεν μπαινω δλδ προσπαθωντας να ξυσω. Αρα θα μιλαμε για λαθος τεχνικη, λαθος σταση ποδιου.

Ειναι πολυ χαλια οι φωτογραφιες, αλλα για ριξε αν θες μια ματια εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=93407&page=23&p=2821493&viewfull=1#post2821493). Σου φαινεται λαθος η σταση του σωματος μου; Βγαζω το ενα κωλομερι εκτος. Μηπως εχει να κανει και με το υψος μου; Ειμαι 1,90.

Βλεποντας ας πουμε λιγο πιο πανω στο ιδιο νημα τις φωτογραφιες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=93407&page=23&p=2820071&viewfull=1#post2820071) της Μαριζας που ειναι προφανως πολυ πιο κοντη φαινεται πως το γονατο ειναι πολυ πιο ανοιχτο απο το δικο μου ενω ο κωλος ειναι ουσιαστικα το ιδιο εξω με τον δικο μου, αν οχι και περισσοτερο. Εμενα δλδ το γονατο αναγκαζεται να διπλωσει πολυ περισσοτερο για να παταει στο πατηρακι. Μηπως ειναι αυτο;

kostas777
07/11/2016, 18:48
Όχι δεν φαίνεται λάθος, μάλλον είναι λόγω ύψους λοιπόν και επειδή η μηχανή είναι χαμηλή, το γόνατο βρίσκει με διαφορετική γωνία από τη συνηθισμένη.

Bladerunner
07/11/2016, 18:51
(...)εχω παρατηρησει πως το pattern που δημιουργειται στην ξυστρα ειναι λιγο περιεργο(...)

Έχει να κάνει με τη γωνία του ποδιού και το σημείο τοποθέτησης της γλίστρας. Μη σε προβληματίζει...

ptc
07/11/2016, 18:56
Όχι δεν φαίνεται λάθος, μάλλον είναι λόγω ύψους λοιπόν και επειδή η μηχανή είναι χαμηλή, το γόνατο βρίσκει με διαφορετική γωνία από τη συνηθισμένη.


Έχει να κάνει με τη γωνία του ποδιού και το σημείο τοποθέτησης της γλίστρας. Μη σε προβληματίζει...

Θα την ανεβασω οσο μπορω λοιπον.

Σας ευχαριστω πολυ! :beer:

R43
07/11/2016, 19:18
Θα την ανεβασω οσο μπορω λοιπον.

Η θέση της ξύστρας είναι συγκεκριμένη και μικρό εύρος μετακίνησης. Λάθος θέση μπορεί να προκαλέσει απώλειά της, που πιθανόν εσένα να μην σε επηρεάσει , αλλά αυτοί πού έρχονται από πίσω, μάλλον :eek:.
Αν ρωτήσεις τον Bladerunner πόσες έχει μαζέψει, δεν θα το πιστεύεις. Φυσικά, όσοι ασχολούμαστε με trackday, όλο και κάποια ξύστρα έχουμε χάσει.

ptc
07/11/2016, 19:21
Η θέση της ξύστρας είναι συγκεκριμένη και μικρό εύρος μετακίνησης. Λάθος θέση μπορεί να προκαλέσει απώλειά της, που πιθανόν εσένα να μην σε επηρεάσει , αλλά αυτοί πού έρχονται από πίσω, μάλλον :eek:.
Αν ρωτήσεις τον Bladerunner πόσες έχει μαζέψει, δεν θα το πιστεύεις. Φυσικά, όσοι ασχολούμαστε με trackday, όλο και κάποια ξύστρα έχουμε χάσει.

Γι'αυτο ειπα οσο μπορω. Εννοειται πως θα πρεπει ολη η επιφανεια της ξυστρας να ειναι εντος του υλικου σκρατς της στολης.

astroman76
07/11/2016, 19:32
βασικα εξυσες και δεν το καταλαβες ειναι πολυ λιγο.... οταν αρχησεις να εχεις κλιση στο μηχανακι θα βρισκει ολλη κατω

ptc
07/11/2016, 19:37
βασικα εξυσες και δεν το καταλαβες ειναι πολυ λιγο.... οταν αρχησεις να εχεις κλιση στο μηχανακι θα βρισκει ολλη κατω

Ναι, οπως εγραψα και στην αρχη τωρα αρχισε να ξυνει, οποτε οι κλισεις δεν ειναι μεγαλες. Πιθανοτατα αν ημουν πιο κοντος δε θα εξυνα καν.

Γενικα ειμαι αρκετα κουλαδι αλλα το παλευω. Προπερσι εβγαλα το διπλωμα. :p

astroman76
07/11/2016, 19:44
Ναι, οπως εγραψα και στην αρχη τωρα αρχισε να ξυνει, οποτε οι κλισεις δεν ειναι μεγαλες. Πιθανοτατα αν ημουν πιο κοντος δε θα εξυνα καν.

Γενικα ειμαι αρκετα κουλαδι αλλα το παλευω. Προπερσι εβγαλα το διπλωμα. :p

δεν υπαρχει λογος να βιαστεις θα ερθει μονο του.. με τι μηχανη μπενεις στην πιστα...?

ptc
07/11/2016, 19:48
δεν υπαρχει λογος να βιαστεις θα ερθει μονο του.. με τι μηχανη μπενεις στην πιστα...?

Ναι, δεν ειναι αυτοσκοπος. Βασικα εχει τοσα πραγματα να δουλεψεις μεσα στην πιστα που δεν ξερω με τι να πρωτοασχοληθω. Γραμμες, φρεναρισμα, σταση σωματος, ματια, σηκωμα μηχανης/γκαζι εξοδου... :pipila:

Ενα ΜΤ07 εχω. Δεν ειναι και το ιδανικο αλλα τη δουλεια την κανει. Επισης να συμπληρωσω πως προς το παρον μπαινω στην πιστα του Ρυσιου που ειναι (μεγαλη μεν) πιστα καρτ. Σερρες δεν εχει βολεψει ακομα να μπω.

fkol k4
07/11/2016, 19:57
Έχει να κάνει με τη γωνία με την οποία το γόνατό σου συναντά την άσφαλτο.

Είναι λογικό τις πρώτες φορές που θα ξύσεις το γόνατό σου θα βρίσκει κάτω κάπως έτσι:
372805
Οπότε, βρίσκεις στην γωνία της.
Με μεγαλύτερη εξοικείωση, το γόνατο θα σταματήσει να «ψάχνει» την άσφαλτο όπως κάνει τώρα και η γωνία θα γίνει πιο 'flat', οπότε θα τρώγεται πιο ομοιόμορφα.

amyroukai
07/11/2016, 23:37
Σήμερα στις 16:00, η απάντηση στο ερώτημά σου. Διαβάζουν μοτό.γρ εκεί στην Αγγλία άραγε;

How the hell do you...Get your knee down?
(http://www.motorcyclenews.com/news/2016/november/how-the-hell-do-you-get-your-knee-down/)

Apache
08/11/2016, 00:16
Σήμερα στις 16:00, η απάντηση στο ερώτημά σου. Διαβάζουν μοτό.γρ εκεί στην Αγγλία άραγε;

How the hell do you...Get your knee down?
(http://www.motorcyclenews.com/news/2016/november/how-the-hell-do-you-get-your-knee-down/)

"Ασε που πρέπει να βοηθάει η ανατομία σου, θέλει μακρύ μηρό και κοντό καλάμι ειδάλως μόνο κανένα πατσά μπορείς να ξύσεις...

RaGe_Raptor
09/11/2016, 11:03
Έχω το ίδιο wear pattern στις ξύστρες και το έχω "καταλογίσει" στην όχι ιδανική (δέν είπα "λάθος" :D ) στάση σώματος. Για τις κλίσεις που έπαιρνα δε θα έπρεπε να ξύνω. Άνοιγα πολύ το εσωτερικό πόδι και δεν πατούσα σωστά στο εσωτερικό μαρσπιέ. Είναι ένα από τα πολλά που θέλω να βελτιώσω.

amyroukai
09/11/2016, 11:05
"Ασε που πρέπει να βοηθάει η ανατομία σου, θέλει μακρύ μηρό και κοντό καλάμι ειδάλως μόνο κανένα πατσά μπορείς να ξύσεις...

μη τα λες σ'εμένα, στον πεντρόσα πες τα που είναι 1,60 και... εμ... για δες, ούτε μακρύ μηρό έχει ούτε πατσά. και ξύνει. :lol:

theofilos888
09/11/2016, 11:12
μη τα λες σ'εμένα, στον πεντρόσα πες τα που είναι 1,60 και... εμ... για δες, ούτε μακρύ μηρό έχει ούτε πατσά. και ξύνει. :lol:

πεντροσα, πεντροσα, θυμισε μου..... ΑΑΑΑ Ενας τελειωμενος οδηγος σε κατι παλιοαγωνες με μηχανακια λες; Ασε τωρα που ξερουν αυτοι απο ξυσιμο γονατων και πρασιναλογα! :bawl:

sniper
09/11/2016, 11:20
μη τα λες σ'εμένα, στον πεντρόσα πες τα που είναι 1,60 και... εμ... για δες, ούτε μακρύ μηρό έχει ούτε πατσά. και ξύνει. :lol:


Nα είμαστε λίγο πραγματικοί.

Αυτοί καβαλάνε μηχανάκια που στρίβουν μέχρι 61-62 μοίρες και τα κάνουν ότι θέλουν, και το παλικάρι καβαλάει μηχανάκι που παίζει να φτάνει τις 45 και δεν έχει εμπειρίες από οδήγηση σε πίστα.

Με όλα τα μηχανάκια ξύνεις, ειδικά στην αρχή που πας αργά.

amyroukai
09/11/2016, 11:26
δεν ξέρω, δεν ξύνω. Γόνατο τουλάχιστον... Οδηγώντας μάλλον σφιγμένος, σίγουρα δηλαδή τι μάλλον, έχω φάει μπίλια, μαρσπιέ και τον λεβιέ του ποδόφρενου. Και πάνω στο "είμαι νεκρός και δεν το έχω νιώσει ακόμα" γυρνάει ο Μαλαμίδης με ένα 675 αν θυμάμαι καλά και μου κάνει νόημα με το χέρι να πάω πιο γρήγορα. Los kseftilos grandes αλλά πέρασα καλά (όταν κατάφερα να ηρεμήσω). Και γενικά πλέον δεν τρέχω, ξεσυνήθισα.

ptc
09/11/2016, 21:16
Έχω το ίδιο wear pattern στις ξύστρες και το έχω "καταλογίσει" στην όχι ιδανική (δέν είπα "λάθος" :D ) στάση σώματος. Για τις κλίσεις που έπαιρνα δε θα έπρεπε να ξύνω. Άνοιγα πολύ το εσωτερικό πόδι και δεν πατούσα σωστά στο εσωτερικό μαρσπιέ. Είναι ένα από τα πολλά που θέλω να βελτιώσω.

Να κανω μια ερωτηση, τι υψος εχεις αν επιτρεπεται; Γιατι στο avatar σου βλεπω το γονατο αρκετα διπλωμενο και μου θυμιζει πολυ τη δικη μου σταση πανω στη μηχανη(στο κατω μισο τουλαχιστον).

RaGe_Raptor
09/11/2016, 21:35
1,79

Είναι αρκετά διπλωμένο λόγω θέσης πέλματος στο μαρσπιέ

ptc
10/11/2016, 22:18
Μιας και εχω ηδη γνωστες της πιστας σε αυτο το νημα, θα κανω αλλη μια ερωτηση, αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Ενω κρεμιεμαι απο τη μηχανη (ομολογουμενως περισσοτερο απ΄οσο χρειαζεται για τις ταχυτητες που παω) απο την αριστερη πλευρα βρισκει η μπιλια του μαρσπιε κατω πριν βρει το γονατο μου. Απο τα δεξια η μπιλια εχει σπασει (απο πτωση με χαμηλη ταχυτητα που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης), εχει μεινει δλδ σκετο το μαρσπιε, οποτε ξυνω το γονατο πριν να βρει κανενα μερος της μηχανης κατω. Απο τα αριστερα ομως το παπαρακι αυτο (http://i.imgur.com/48I4oDL.jpg) βρισκει κατω και δεν μπορω να παω χαμηλοτερα. Υπαρχει λογος να το κραταω ή απλα να το σπασω κι αυτο οπως και το αλλο;

Απ'οσο ξερω το γονατο μας δινει το μετρο για την κλιση στην οποια ειμαστε 100% ασφαλεις (οχι οτι δεν μπορει να παει κι αλλο η μηχανη βεβαια). Γιατι λοιπον η μπιλια να ειναι ακομα πιο χαμηλα;

RaGe_Raptor
10/11/2016, 22:45
Μιας και εχω ηδη γνωστες της πιστας σε αυτο το νημα, θα κανω αλλη μια ερωτηση, αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Ενω κρεμιεμαι απο τη μηχανη (ομολογουμενως περισσοτερο απ΄οσο χρειαζεται για τις ταχυτητες που παω) απο την αριστερη πλευρα βρισκει η μπιλια του μαρσπιε κατω πριν βρει το γονατο μου. Απο τα δεξια η μπιλια εχει σπασει (απο πτωση με χαμηλη ταχυτητα που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης), εχει μεινει δλδ σκετο το μαρσπιε, οποτε ξυνω το γονατο πριν να βρει κανενα μερος της μηχανης κατω. Απο τα αριστερα ομως το παπαρακι αυτο (http://i.imgur.com/48I4oDL.jpg) βρισκει κατω και δεν μπορω να παω χαμηλοτερα. Υπαρχει λογος να το κραταω ή απλα να το σπασω κι αυτο οπως και το αλλο;

Απ'οσο ξερω το γονατο μας δινει το μετρο για την κλιση στην οποια ειμαστε 100% ασφαλεις (οχι οτι δεν μπορει να παει κι αλλο η μηχανη βεβαια). Γιατι λοιπον η μπιλια να ειναι ακομα πιο χαμηλα;

κάτι cbr που είχαν μακριές μπίλιες στα μαρσπιέ, τις αφαιρούσαν (ήταν βιδωτές αν θυμάμαι σωστά).
αν νιώθεις ότι δε σε βολεύει τότε κάν'το. δε νομίζω πως έχουν άλλη χρησιμότητα από το να σε προειδοποιούν ότι πλησιάζει το όριο.

ptc
10/11/2016, 22:54
κάτι cbr που είχαν μακριές μπίλιες στα μαρσπιέ, τις αφαιρούσαν (ήταν βιδωτές αν θυμάμαι σωστά).
αν νιώθεις ότι δε σε βολεύει τότε κάν'το. δε νομίζω πως έχουν άλλη χρησιμότητα από το να σε προειδοποιούν ότι πλησιάζει το όριο.

Οντως τωρα που το εψαχνα διαπιστωσα οτι ξεβιδωνουν. :a013:

Απλα σκεφτομαι οτι αφου δεν βρισκει κατι απο τα δεξια(που ειναι και η εξατμιση) πριν να βρει το γονατο αποκλειεται να βρισκει κατι απο τα αριστερα.
Τωρα το γιατι τα εχουν βαλει τοσο χαμηλα, δεν ξερω. Αν δεις και τη φωτογραφια που εβαλα στο link ειναι 5-6 εκατοστα. :confused:

Ευχαριστω.

sapila racing
11/11/2016, 09:36
Μιας και εχω ηδη γνωστες της πιστας σε αυτο το νημα, θα κανω αλλη μια ερωτηση, αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Ενω κρεμιεμαι απο τη μηχανη (ομολογουμενως περισσοτερο απ΄οσο χρειαζεται για τις ταχυτητες που παω) απο την αριστερη πλευρα βρισκει η μπιλια του μαρσπιε κατω πριν βρει το γονατο μου. Απο τα δεξια η μπιλια εχει σπασει (απο πτωση με χαμηλη ταχυτητα που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης), εχει μεινει δλδ σκετο το μαρσπιε, οποτε ξυνω το γονατο πριν να βρει κανενα μερος της μηχανης κατω. Απο τα αριστερα ομως το παπαρακι αυτο (http://i.imgur.com/48I4oDL.jpg) βρισκει κατω και δεν μπορω να παω χαμηλοτερα. Υπαρχει λογος να το κραταω ή απλα να το σπασω κι αυτο οπως και το αλλο;

Απ'οσο ξερω το γονατο μας δινει το μετρο για την κλιση στην οποια ειμαστε 100% ασφαλεις (οχι οτι δεν μπορει να παει κι αλλο η μηχανη βεβαια). Γιατι λοιπον η μπιλια να ειναι ακομα πιο χαμηλα;

Εγώ απο αυτην την μακρινή φωτό που έβαλες βλέπω το γόνατο να ξύνει ενώ το μηχανάκι δεν είναι αρκετά πλαγιασμένο για να το δικαιολογεί, τουλάχιστον με τα δικά μου μέτρα. Μην βαζεις σαν στόχο το ξύσιμο αλλά την σωστή οδήγηση και το να έχεις φόρα, το ξύσιμο θα έρθει αργότερα από μόνο του.

Οι μπίλιες είναι εκει για να σε προειδοποιούν οτι μετά απο λίγο θα βρεί κάποιο άλλο μέρος της μοτο που δεν υποχωρεί οπως κάνουν τα μαρσπιέ που είναι αναδιπλούμενα.
Πολλές φορές ειναι αρκετά συντηρητικές οι μπίλιες και πχ αν έχεις αλλάξει εξάτμιση μπορείς να τις αφαιρέσεις χωρίς να έχεις θέμα.
Αν τις βγάλεις και πας πιο κάτω θα βρεί κατι αλλο, πχ πλαινό σταντ, λεβιές ταχυτήτων/φρένου κλπ.

ptc
11/11/2016, 09:43
Εγώ απο αυτην την μακρινή φωτό που έβαλες βλέπω το γόνατο να ξύνει ενώ το μηχανάκι δεν είναι αρκετά πλαγιασμένο για να το δικαιολογεί, τουλάχιστον με τα δικά μου μέτρα. Μην βαζεις σαν στόχο το ξύσιμο αλλά την σωστή οδήγηση και το να έχεις φόρα, το ξύσιμο θα έρθει αργότερα από μόνο του.

Οι μπίλιες είναι εκει για να σε προειδοποιούν οτι μετά απο λίγο θα βρεί κάποιο άλλο μέρος της μοτο που δεν υποχωρεί οπως κάνουν τα μαρσπιέ που είναι αναδιπλούμενα.
Πολλές φορές ειναι αρκετά συντηρητικές οι μπίλιες και πχ αν έχεις αλλάξει εξάτμιση μπορείς να τις αφαιρέσεις χωρίς να έχεις θέμα.
Αν τις βγάλεις και πας πιο κάτω θα βρεί κατι αλλο, πχ πλαινό σταντ, λεβιές ταχυτήτων/φρένου κλπ.

Ακριβως επειδη δεν παιρνω ιδιαιτερα μεγαλες κλισεις, γι'αυτο σκεφτομαι πως ειναι πολυ συντηρητικες οι μπιλιες στο συγκεκριμενο μηχανακι. Κι εγω οταν με βλεπω απο εξω καταλαβαινω πως δεν παω γρηγορα. Αν ξυνω ομως ηδη τις μπιλιες με την ομολογουμενως αργη οδηγηση μου/μικρες κλισεις, πώς θα μπορεσω να παρω ακομα μεγαλυτερες κλισεις με τις μπιλιες να με σταματανε;

sniper
11/11/2016, 09:48
Ακριβως επειδη δεν παιρνω ιδιαιτερα μεγαλες κλισεις, γι'αυτο σκεφτομαι πως ειναι πολυ συντηρητικες οι μπιλιες στο συγκεκριμενο μηχανακι. Κι εγω οταν με βλεπω απο εξω καταλαβαινω πως δεν παω γρηγορα. Αν ξυνω ομως ηδη τις μπιλιες με την ομολογουμενως αργη οδηγηση μου/μικρες κλισεις, πώς θα μπορεσω να παρω ακομα μεγαλυτερες κλισεις με τις μπιλιες να με σταματανε;

Μάθε να οδηγείς τη μηχανή σου στην πίστα, και ανέβασε ταχύτητα.

Θα δείς ότι δεν χρειάζεται καν να ξύνεις, τουλάχιστον στο μεταβατικό στάδιο από "αργός" σε σβέλτος. Μετά δεν ξέρω, θα αλλάξεις μηχανάκι υποθέτω...

@Giorgio_Rp (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=22404) : Iσχύει, στο 954 αφαιρέθηκαν οι μπίλιες γιατί σπάνε νεύρα με το καλημέρα και δεν μπορούν να ξαναβιδωθούν πλέον γιατί το σημείο εκείνο δεν υπάρχει πλέον στο μαρσπιέ...

sapila racing
11/11/2016, 09:57
Ακριβως επειδη δεν παιρνω ιδιαιτερα μεγαλες κλισεις, γι'αυτο σκεφτομαι πως ειναι πολυ συντηρητικες οι μπιλιες στο συγκεκριμενο μηχανακι. Κι εγω οταν με βλεπω απο εξω καταλαβαινω πως δεν παω γρηγορα. Αν ξυνω ομως ηδη τις μπιλιες με την ομολογουμενως αργη οδηγηση μου/μικρες κλισεις, πώς θα μπορεσω να παρω ακομα μεγαλυτερες κλισεις με τις μπιλιες να με σταματανε;

Ολοι όσοι πήγαμε trackdays με γυμνά μηχανάκια είχαμε αυτό το θέμα.
Οι περισσότεροι βγάλαμε τις μπίλιες και πήγαμε λίγο πιο γρήγορα, αυτό θα κάνεις κι εσύ. Απλά θα πρέπει να έχεις το νού σου γιατί στην πορεία θα βρεί κάτι άλλο και θα έχεις εκείνο το νέο σημείο σαν όριο.
Μπορείς επίσης να αλλάξεις μαρσπιέ ή να βάλεις αντάπτορες ή να βρείς τρόπο να το σηκώσεις πίσω ωστε να μην βρίσκει τόσο εύκολα.
Αναλογα το μηχανάκι βρίσκει κάτω πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Ενα γυμνό γενικά βρίσκει πιο εύκολα απο ενα SS, αλλά υπαρχουν και γυμνα που δεν βρίσκουν τόσο εύκολα ενω άλλα βρίσκουν για πλάκα ακόμα και στον δρόμο.
Αν συνεχίσεις τα trackdays και πας και Σέρρες όπου οι ταχύτητες είναι μεγάλες θα δείς οτι για να πας αρκετά πιο γρήγορα χρειάζεσαι SS.

Εκεί είναι που αρχίζουν τα δύσκολα!

ΥΓ
Κοντά είσαι, πήγαινε Σέρρες που είναι πραγματική πίστα! Δεν ειναι μεγαλο το κόστος και δεν έχει καμμία σχέση με πιστακι για καρτ.

ptc
11/11/2016, 10:04
Ολοι όσοι πήγαμε trackdays με γυμνά μηχανάκια είχαμε αυτό το θέμα.
Οι περισσότεροι βγάλαμε τις μπίλιες και πήγαμε λίγο πιο γρήγορα, αυτό θα κάνεις κι εσύ. Απλά θα πρέπει να έχεις το νού σου γιατί στην πορεία θα βρεί κάτι άλλο και θα έχεις εκείνο το νέο σημείο σαν όριο.
Μπορείς επίσης να αλλάξεις μαρσπιέ ή να βάλεις αντάπτορες ή να βρείς τρόπο να το σηκώσεις πίσω ωστε να μην βρίσκει τόσο εύκολα.
Αναλογα το μηχανάκι βρίσκει κάτω πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Ενα γυμνό γενικά βρίσκει πιο εύκολα απο ενα SS, αλλά υπαρχουν και γυμνα που δεν βρίσκουν τόσο εύκολα ενω άλλα βρίσκουν για πλάκα ακόμα και στον δρόμο.
Αν συνεχίσεις τα trackdays και πας και Σέρρες όπου οι ταχύτητες είναι μεγάλες θα δείς οτι για να πας αρκετά πιο γρήγορα χρειάζεσαι SS.

Εκεί είναι που αρχίζουν τα δύσκολα!

ΥΓ
Κοντά είσαι, πήγαινε Σέρρες που είναι πραγματική πίστα! Δεν ειναι μεγαλο το κόστος και δεν έχει καμμία σχέση με πιστακι για καρτ.

Θα παω σιγουρα. Ειναι καινουρια η μηχανη και ειπα να μπω λιγο εδω που το εχω προχειρο να τη συνηθισω καπως πριν ξεκινησω για Σερρες.

Ευχαριστω για τις συμβουλες, ειναι μεγαλη υποθεση να μπορω να μπαινω στο φορουμ και να μου λυνονται οι αποριες που μου προκυπτουν απο την οδηγηση. :beer:

BLiTzER
11/11/2016, 10:07
Πίστα δεν έχω μπει, αλλά, σχετικά με τις μπίλιες, αν τις βγάλεις, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να βρει κάτω πριν πέσεις.

ptc
11/11/2016, 10:09
Πίστα δεν έχω μπει, αλλά, σχετικά με τις μπίλιες, αν τις βγάλεις, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να βρει κάτω πριν πέσεις.

Ισως να εχουν μπει τοσο χαμηλα οι μπιλιες λογω μαμα εξατμισης. Το καζανακι της ειναι πολυ μεγαλο και χαμηλα. Βγαζοντας την οντως κι εγω δε νομιζω πως προεξεχει κατι αλλο ιδιαιτερα.

Το μπροστινο μου λαστιχο εχει ακομα μισο δαχτυλο απατητο(chicken strip) και ηδη ξυνουν. :confused:

sniper
11/11/2016, 10:17
....
Το μπροστινο μου λαστιχο εχει ακομα μισο δαχτυλο απατητο(chicken strip) και ηδη ξυνουν. :confused:

Το μπροστινό σου λάστιχο, θα το τελειώσεις πολύ αργότερα... πρόσεχε.

byron
11/11/2016, 10:18
Μην σε απασχολεί τόσο το ξύσιμο. Σαφώς όλοι μας είχαμε την "ανάγκη" να τις γδάρουμε, αλλά θα δεις στην πορεία πως δεν προσφέρει τίποτα αν δεν οφείλεται σε κλίση από ταχύτητα.
Ο Άρης (sapila) πχ, που έχουμε μπει αρκετές φορές μαζί σε πίστα, δεν έξυνε εύκολα. Παρόλα αυτά είναι πιο γρήγορος από μένα, και πολύ πιο γρήγορος από άτομα στην πίστα που θέλουν ένα ζευγάρι ξύστρες κάθε δυο track day.

Τσέκαρε ξύστρα που έχει ο τύπος με το Κ5 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147171&p=2665053&viewfull=1#post2665053) πχ...
Και έτρωγε ξύλο από το Pantah και το srx...

Για την ξύστρα σου, στα είπαν. Άλλαξε της θέση και βάλτην πιο ψηλά. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, και στο τελευταίο td έφαγα και το δέρμα της στολής που ήταν πίσω από την ξύστρα.

sapila racing
11/11/2016, 10:28
Πίστα δεν έχω μπει, αλλά, σχετικά με τις μπίλιες, αν τις βγάλεις, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να βρει κάτω πριν πέσεις.

Aυτό που συμβαίνει στην πράξη με τα γυμνά και sport touring είναι οτι αρχίζοντας να παίρνεις κλίσεις μεγαλύτερες απο ότι όταν είχες τις μπίλιες θα βρούν πάλι τα μαρσπιέ, απλά λίγο πιο μετά η αρκετά πιο μετα, ανάλογα πόσο μακριές είναι οι 'μπίλιες' και πως είναι σχεδιασμένη η μοτοσυκλέτα.
Οταν συμβεί αυτό κι αρχίζουν να σου διπλώνουν πάλι τα μαρσπιέ θα δείς οτι μετα απο λίγο μαλλον κάτι άλλο θα βρεί.
Συνήθως το πρώτο είναι το καβλιτσέκι που υπάρχει για να ανοίγεις το πλαινό σταντ κι εξέχει. Οταν βρεί αυτπό κάνει άλλο ήχο κι έχει άλλη αντίδαρση γιατί είναι σίδερο κι όχι αλουμίνιο και δεν ειναι αναδιπλούμενο. Είναι και λίγουλάκι επικίνδυνο βέβαια!
Μετά αν το συνεχίσεις αυτό στραβώνει και πιθανότατα ακολουθεί το κατω πεπλατυσμένο μέρος του πλαινού σταντ που ειναι φτιαγμένο έτσι για να μην βουλιάζει στο έδαφος. Αυτό είναι ακόμα πιο επικίνδυνο και κάνει και ανατριχιαστικό ήχο!
Μετα πολλές φορές ακολουθεί η εξάτμιση η ο λεβιές ταχυτήτων και φρένου αντίστοιχα.
Πολλές φορές σε μοτο που έχουν και διπλό σταντ, νομίζιε κάποιος οτι θα βρεί για πλάκα, αλλά τις περισσότερες φορές δεν βρίσκει αυτό αλλά το πλαινό.

Αν βρίσκει κάτω πολύ εύκολα μπορεί να μπαλωθεί αρχικά με λίγο ακόμα προφόρτιση πίσω ώστε να μην κάθεται τόσο πολύ πίσω και βρίσκει. Οσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα η μοτοσυκλέτα στρίβοντας συμπιέζει τις αναρτήσεις της όλο και περισσότερο.

ptc
11/11/2016, 10:45
Για να μην παρεξηγηθω παντως να πω πως προσωπικα δεν μπαινω στην πιστα για να γινω γρηγορος σε απολυτο ρυθμο. Με αλλα λογια δεν με πολυαπασχολουν τα γυρολογια, ουτε εχω κανενα τροπο χρονομετρησης. Μπαινω για να περασω ωραια με τη μηχανη μου και ταυτοχρονα να βελτιωνω τη σχεση μου μαζι της και την οδηγηση μου εν γενει. Στο πρωτο κομματι(να περασω ωραια δλδ) ενα μεγαλο μερος της διασκεδασης για μενα προερχεται απο το να βγαζω σωμα και να κρεμιεμαι. Ειναι κατι που μου αρεσει, ξερω πως δεν υπαρχει λογος να το κανω σε αυτες τις ταχυτητες που πηγαινω, αλλα τη βρισκω ρε παιδακι μου. Οπως δεν υπαρχει λογος για να κανεις σουζες, αλλα πολυς κοσμος τη βρισκει με αυτες, καπως ετσι.

Με αλλα λογια αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στην τελεια body position και στην οδηγηση που θα μου εριχνε τον γυρο κατα 3 δευτερολεπτα θα διαλεγα το πρωτο, γιατι με αυτο περναω καλυτερα.

Δε νομιζω πως ειναι κατι κακο, αλλα κι αν ειναι δε με πειραζει.

BLiTzER
11/11/2016, 10:52
Καλά κάνεις. Έχουμε μεγαλώσει βλέποντας τους κορυφαίους οδηγούς να το κάνουν, οπότε το κυνηγάμε, ακόμα κι αν δεν ξέρουμε πώς και γιατί ή δε βελτιώνει την ταχύτητά μας.

Όταν έκανα το πρώτο CSS (πρώτη και τελευταία φορά που μπήκα πίστα), μετά τα πρώτα 3 sessions, με έπιασε ο tutor μου και μου είπε "η στάση σώματος μαθαίνεται σε επόμενα CSS, αλλά εφόσον το κάνεις, έλα να σου δείξω πώς να το κάνεις σωστά". Δε μπήκε σε λεπτομέρειες, φυσικά, αλλά μου εξήγησε πότε και γιατί, ώστε να έχω μια καλή βάση.

Α, επίσης, σε εκείνο το CSS, έξυνα δεξιά μαρσπιέ στο CBR1000RR, αλλά γόνατο δεν ακούμπησα ποτέ (αν και ήθελα, αλλά δε βοηθάει και το ύψος :lol: ).

sapila racing
11/11/2016, 10:52
Για να μην παρεξηγηθω παντως να πω πως προσωπικα δεν μπαινω στην πιστα για να γινω γρηγορος σε απολυτο ρυθμο. Με αλλα λογια δεν με πολυαπασχολουν τα γυρολογια, ουτε εχω κανενα τροπο χρονομετρησης. Μπαινω για να περασω ωραια με τη μηχανη μου και ταυτοχρονα να βελτιωνω τη σχεση μου μαζι της και την οδηγηση μου εν γενει. Στο πρωτο κομματι(να περασω ωραια δλδ) ενα μεγαλο μερος της διασκεδασης για μενα προερχεται απο το να βγαζω σωμα και να κρεμιεμαι. Ειναι κατι που μου αρεσει, ξερω πως δεν υπαρχει λογος να το κανω σε αυτες τις ταχυτητες που πηγαινω, αλλα τη βρισκω ρε παιδακι μου. Οπως δεν υπαρχει λογος για να κανεις σουζες, αλλα πολυς κοσμος τη βρισκει με αυτες, καπως ετσι.

Δε νομιζω πως ειναι κατι κακο, αλλα κι αν ειναι δε με πειραζει.

Σύμφωνοι, αλλά το φυσιολογικό είναι όσο περισσότερο ασχολείσαι να πηγαίνεις σιγα σιγα και πιο γρήγορα, μέχρι βέβαια να φτάσεις στο όριο της μοτο σου.
Αν θεωρήσεις οτι ώπα βρήκα γόνατο άρα δεν πλαγιάζει άλλο ενώ έχεις ακόμα περιθώριο, δεν θα προχωρήσει το πράγμα.

Εγώ όπως είπε παραπάνω ο byron βρίσκω γόνατο μόνο οταν το πιέσω πραγματικά, για τα δικά μου μέτρα πάντα.
Επίσης εχει πλάκα να περνας απο εξωτερική καποιον που ξύνει ενω εσύ δεν ξύνεις. :p

Sapadak
11/11/2016, 10:54
Με αλλα λογια αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στην τελεια body position και στην οδηγηση που θα μου εριχνε τον γυρο κατα 3 δευτερολεπτα θα διαλεγα το πρωτο, γιατι με αυτο περναω καλυτερα.

Posing is not a crime :p

Κατα τα λοιπά, προσεχε μόνο μη τρομάξεις οταν ακουμπήσει κάτι κάτω, μπιλια, μασπιε, σταντ, γιατι η αντίδραση σου μπορεί να φέρει πτώση:wave2:

ptc
11/11/2016, 11:04
Επίσης εχει πλάκα να περνας απο εξωτερική καποιον που ξύνει ενω εσύ δεν ξύνεις. :p

Πιστεψε με δε θα με πειραξει οταν με περνας απο εξωτερικη. Σκοπος σου ειναι να πας γρηγορα (και το πετυχαινεις), σκοπος μου ειναι να εχω ωραια bp και να περναω καλα. Οποτε και οι δυο χαρουμενοι. ;)

byron
11/11/2016, 11:14
Πιστεψε με δε θα με πειραξει οταν με περνας απο εξωτερικη. Σκοπος σου ειναι να πας γρηγορα (και το πετυχαινεις), σκοπος μου ειναι να εχω ωραια bp και να περναω καλα. Οποτε και οι δυο χαρουμενοι. ;)

Είναι αρχή ακόμα..
Όταν θα σε περάσει κάποιος από εξωτερική καμαρωτός, με μηχανάκι 30+ ετών, ή καμμιά βέσπα...θα τσούξει.

ptc
11/11/2016, 11:23
Είναι αρχή ακόμα..
Όταν θα σε περάσει κάποιος από εξωτερική καμαρωτός, με μηχανάκι 30+ ετών, ή καμμιά βέσπα...θα τσούξει.

Ας πω λοιπον οτι συμφωνω για να μη χαλαμε τις καρδιες μας αδικα.

Προς το παρον παντως σε αυτο το νημα ρωτησα πολυ συγκεκριμενα πραγματα και οχι πώς να παω γρηγορα ή πώς να μη με περνανε αντικες απο την εξωτερικη αλλα never mind. :beer:

sapila racing
11/11/2016, 11:36
Ας πω λοιπον οτι συμφωνω για να μη χαλαμε τις καρδιες μας αδικα.

Προς το παρον παντως σε αυτο το νημα ρωτησα πολυ συγκεκριμενα πραγματα και οχι πώς να παω γρηγορα ή πώς να μη με περνανε αντικες απο την εξωτερικη αλλα never mind. :beer:

O byron είναι πειραχτήρι μην δινεις σημασία. :lol:

Ομως εσυ ρώτησες πως θα πας πιο γρήγορα και σε αυτό σου απάντησα κι εγω. :confused:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151197&page=2&p=2823319&viewfull=1#post2823319

byron
11/11/2016, 11:57
Ας πω λοιπον οτι συμφωνω για να μη χαλαμε τις καρδιες μας αδικα.

Προς το παρον παντως σε αυτο το νημα ρωτησα πολυ συγκεκριμενα πραγματα και οχι πώς να παω γρηγορα ή πώς να μη με περνανε αντικες απο την εξωτερικη αλλα never mind. :beer:

Δεν χαλάμε καρδιές, και κυρίως για τέτοια θέματα. Have fun.