PDA

View Full Version : Honda X-ADV



Σελίδες : [1] 2

lleonidas
07/11/2016, 20:41
Επίσημη παρουσίαση για το Honda X-ADV 2017 (http://www.motociclismo.it/honda-x-adv-2017-66574)
372810
372811

Δικύλινδρο, 745 cc, Euro 4, κιβώτιο DCT 6-τάχυτο , 55 hp στις 6.250 στροφές,μέγιστη ροπή των 68 Nm στις 4.750, ντεπόζιτο 13 λίτρα.

Πλαίσιο κατασκευασμένο από χάλυβα,αλουμινένιο ψαλίδι, ανάποδο μπροστινό πιρούνι 41 mm, διαδρομή 154 χιλιοστά.
Οι τροχοί είναι ακτινωτοί, 17 "μπροστά και 15" πίσω με ελαστικά 120 / 70-17 και 160 / 60-15. Επίσης δύο δίσκοι 310 χιλιοστών στο μπροστινό μέρος,ακτινικές δαγκάνες 4 εμβόλων, και ένας μονός δίσκος πίσω με δαγκάνα μονού εμβόλου. Το σύστημα ABS είναι στάνταρ και για την οδήγηση εκτός δρόμου μπορεί ο οδηγός να το αφήσει ενεργό μόνο στον μπροστινό τροχό.
Το κάθισμα απέχει 820 mm από το έδαφος (προαιρετικά χαμηλότερη σέλα στα 790 mm) και το βάρος του στα 239 κιλά.

amyroukai
07/11/2016, 22:28
Να προσθέσω επίσης ότι το τιμόνι είναι στα 910 χιλιοστά, δηλαδή δεν είναι χαμηλά όπως σε πολλά σκούτερ που σε βάζουν να οδηγείς "με τα γόνατα".
Έχει κεντρικό σταντ (η περιπετειώδης εξάδερφη Africa δεν το έχει στάνταρ).
Η ζελατίνα ρυθμίζεται σε 5 θέσεις.
Οι χούφτες είναι οι ίδιες με της Aftica Twin.
Έχει σύστημα smart key οπότε δεν χρειάζεται να βάλεις το χέρι στην τσέπη.
Σε αντίθεση με ότι θυμάμαι από το integra, αυτό έχει 21 λίτρα χώρο κάτω από την σέλα του.


372846

372847

V-TEC
08/11/2016, 10:40
Θα είναι μάλλον πανάκριβο

Αλλά για τους ελληνικούς δρόμους θα το προτιμούσα ..

Άσε που είναι τόσο φρανκενσταϊν που το γουστάρω !

Panos76
08/11/2016, 10:58
Το πίσω μέρος είναι απαράδεκτο, μου θυμίζει μετατροπή TDM με καγκούρικο μακρύ ψαλίδι ή Tmax, κλπ.

Το μπροστά θυμίζει άφρικα και μου αρέσει.

1000 φορές το αναμενόμενο CRF 250 ράλλυ ή και το απλό το crfάκι και ας έχουν τα μισά άλογα.

Leon67
08/11/2016, 14:28
Για κάποιον σαν εμένα που μοτοσυκλετιστικά μεγάλωσε τοις δεκαετίες 1980 και 1990 με εικόνες (όταν είχαμε 50αρια) από GS 1000, GPZ, Ninja, μετά όταν βρεθηκαν λεφτά και αποκτήθηκαν τα πρώτα ZXR, GSXR κτλ και βλέπαμε με καχυποψία τα πρώτα ON-OFF σαν τα Africa (οχι το 650) αυτό το πράγμα είναι απερίγραπτο και ασχολίαστο (τα σχόλια θα κοβόντουσαν). Ας το χαρούν αυτοι που τους αρέσει αλλά μηχανάκι δεν είναι.

Ζεύκας
08/11/2016, 15:07
Για κάποιον σαν εμένα που μοτοσυκλετιστικά μεγάλωσε τοις δεκαετίες 1980 και 1990 με εικόνες (όταν είχαμε 50αρια) από GS 1000, GPZ, Ninja, μετά όταν βρεθηκαν λεφτά και αποκτήθηκαν τα πρώτα ZXR, GSXR κτλ και βλέπαμε με καχυποψία τα πρώτα ON-OFF σαν τα Africa (οχι το 650) αυτό το πράγμα είναι απερίγραπτο και ασχολίαστο (τα σχόλια θα κοβόντουσαν). Ας το χαρούν αυτοι που τους αρέσει αλλά μηχανάκι δεν είναι.

ντροπή. τέτοιες συντηριτικές απόψεις πρέπει να κλειδωθούν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

η Χόντα, η Apple του μοτοσυκλετισμού, πάντα καινοτόμος, δεν βγάζει απλώς νέα μοντέλα, δημιουργεί νέες κατηγορίες.

ας μην ξεχνάμε άλλο ένα πιο παλιό αριστούργημα

372961

MikeG
08/11/2016, 18:32
Αυτή η παπαριά θα κάνει κάνα 10αρικο.. και άμα πέσει (γιατί είναι adv) θα θες άλλα 10 να το μαζέψεις.

amyroukai
08/11/2016, 18:34
Μάικ τα BMW και Yamaha έχουν φτάσει 14000 σχεδόν... :lol:
Aς βγάλει και η Χόνδα κανένα μεροκάματο, δεν πειράζει.

MikeG
08/11/2016, 18:41
Μάικ τα BMW και Yamaha έχουν φτάσει 14000 σχεδόν... :lol:
Aς βγάλει και η Χόνδα κανένα μεροκάματο, δεν πειράζει.

Είπες κάποιος ότι τα BMW και τα Yamaha αυτής της συνομοταξίας δεν είναι παπαριές; Η χαρά του service! :lol:

stefanos
08/11/2016, 21:29
Μάικ τα BMW και Yamaha έχουν φτάσει 14000 σχεδόν... :lol:
Aς βγάλει και η Χόνδα κανένα μεροκάματο, δεν πειράζει.

Δεν δικαιολογείται μεγάλη διαφορά από το integra.

amyroukai
12/11/2016, 10:06
Μερικές φωτό ακόμα, γιατί έτσι.


373609


373610


373611

amyroukai
12/11/2016, 10:08
373612


373613









και ο αληθινός λόγος που μισείτε τα σκούτερ... σας τρώνε τις γυναίκες :rotflmao:


373614

stefanos
12/11/2016, 10:54
Γαμώτο εγώ είμαι παντρεμένος:rolleyes:

eko
14/11/2016, 09:44
Το καινουργιο Africa?

teogtp
27/11/2016, 22:14
Και ενα απ κλοους βιντεο απο το μηχανακι.
https://www.youtube.com/watch?v=IGcn636mJIY

kostasagk
28/11/2016, 08:36
αν και είμαι παμπαλαιως στα μοτο εχω ακομα την πρωτη cb50j του 82, όπως ειπε λαι ενας συντροχος πιο πανω μεγαλώσαμε με το κατανα το κ το bol d or cbx και πολλα αλλα θρυλικα κομματια,όταν βγηκαν τα sh και αυτου του τυπου μηχανάκια τους κοροιδευα μεχρι που αποκτησα και δεν το αποχωρίζομαι μεσα στην αθηνα ,με κανονικη μοτο μεσα στην αθηνα μονο ζημια της προκαλης, ας το ας το δουμε και από κοντα,στην παραξη μπορει να αποδηχτει καλυτερο από πολλα και ακριβοτερα ,θα δειξει ο καιρος...εμενα το μπροστινο μου αρεσε πολύ........

kordix
28/11/2016, 09:19
Aν είχα φράγκα, θα αγόραζα ένα για να το σπάσω με βαριοπούλα και μετά θα το εκαιγα.

Γιατί έτσι μου αρέσει.

7Tolis
28/11/2016, 09:29
Είναι Χοντα δε σπάει δε χαλάει βρε Kordix.

ggs
28/11/2016, 09:31
Είναι Χοντα δε σπάει δε χαλάει βρε Kordix.

ενταξει... βαριοπουλα λεει ο ανθρωπος... και φωτια... δεν ειναι και ο mumrra η χοντα...:bawl:

Panos76
28/11/2016, 09:41
ενταξει... βαριοπουλα λεει ο ανθρωπος... και φωτια... δεν ειναι και ο mumrra η χοντα...:bawl:

Κάπου υπάρχει ένα βιντεάκι με έναν Άγγλο και ένα γαλάζιο glx όπου:

του βάζει σπορέλαιο αντί λαδιού,
το οδηγεί ελεινά και το κοπανάει παντού
και, και, και

με αποκορύφωμα,

Το πετάει από ταράτσα!

και μαντέψτε, εξακολουθεί να δουλεύει! 374739 :lol:

Sapadak
28/11/2016, 09:47
Κάπου υπάρχει ένα βιντεάκι με έναν Άγγλο και ένα γαλάζιο glx όπου:

του βάζει σπορέλαιο αντί λαδιού,
το οδηγεί ελεινά και το κοπανάει παντού
και, και, και

με αποκορύφωμα,

Το πετάει από ταράτσα!

και μαντέψτε, εξακολουθεί να δουλεύει! 374739 :lol:

Ε σιγα, δε το έβαλε να το πατήσει και ένα τρένο, και μετά να περάσει μέσα απο 2μ βάθος βάλτο :lol:

teogtp
28/11/2016, 09:51
Σαν θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμί. ....

kordix
28/11/2016, 09:52
Ίσως ένα άλμα στον Ισθμό της Κορίνθου χωρίς αναβάτη θα βοηθούσε.

ή

Να συμμετέχει ως στόχος στον επόμενο Παρμενιωνα στις ασκήσεις των τεθωρακισμένων.

Panos76
28/11/2016, 09:56
:lol:

teogtp
28/11/2016, 10:06
Ίσως ένα άλμα στον Ισθμό της Κορίνθου χωρίς αναβάτη θα βοηθούσε.

ή

Να συμμετέχει ως στόχος στον επόμενο Παρμενιωνα στις ασκήσεις των τεθωρακισμένων.

Αν μπορέσετε να το πιάσετε. .....
:tooth:

ggs
28/11/2016, 10:07
Ίσως ένα άλμα στον Ισθμό της Κορίνθου χωρίς αναβάτη θα βοηθούσε.

ή

Να συμμετέχει ως στόχος στον επόμενο Παρμενιωνα στις ασκήσεις των τεθωρακισμένων.

Κωστα , νομίζω οτι η καλύτερη τιμωρία του είναι να το πάρεις εσύ να το πας μια εντουραδα …(κρυφά , να μην σε δει και κάνα μάτι…:lol:) … πιστεύω , ότι δεν θα γυρίσεις τίποτα πίσω…θα αφήσεις όλα τα κομμάτια του στα βουνά και στα λαγκαδια…:bawl:

gior-gos
28/11/2016, 10:20
Εγω νομιζω οτι αυτο το κατασκευασμα θα πηγαινει καλα σε χωματοδρομο

και θα ειναι και πολυ ευκολο

αλλά αμα πεσει.. :a021: η χαρα του Σακοράκι

BLiTzER
28/11/2016, 10:33
με κανονικη μοτο μεσα στην αθηνα μονο ζημια της προκαλη

Έτσι το δικαιολογούν όλοι οι σκουτεράδες στον εαυτό τους. :lol:

Ζεύκας
28/11/2016, 12:36
Κάπου υπάρχει ένα βιντεάκι με έναν Άγγλο και ένα γαλάζιο glx όπου:

του βάζει σπορέλαιο αντί λαδιού,
το οδηγεί ελεινά και το κοπανάει παντού
και, και, και

με αποκορύφωμα,

Το πετάει από ταράτσα!

και μαντέψτε, εξακολουθεί να δουλεύει! 374739 :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=aaeKrqJJqm0

παρακαλώ ας μην συγκρίνουμε τη χόντα που έφτιαχνε τα πάντα όλα ποιοτικά από παπί μέχρι χιλιάρι.

τώρα έχει χαμηλώσει πολύ τα στάνταρ και -βγάλτε με ψεύτη- η μειοψηφία των μοντέλων της είναι πια made in japan
και από αυτά που είναι τζαπάν πολλά δεν έχουν την ποιότητα που κάποτε ξέραμε και σεβόμασταν

amyroukai
28/11/2016, 18:41
μλκ θα πέσει η κατάρα του τερίνια επάνω σου και θα σου κολλήσει το καπς λοκ να 'ουμ. τι είναι αυτά που λες για την μαμαόντα;


υ.γ. εμένα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :lol:

kordix
28/11/2016, 19:02
Κωστα , νομίζω οτι η καλύτερη τιμωρία του είναι να το πάρεις εσύ να το πας μια εντουραδα …(κρυφά , να μην σε δει και κάνα μάτι…:lol:) … πιστεύω , ότι δεν θα γυρίσεις τίποτα πίσω…θα αφήσεις όλα τα κομμάτια του στα βουνά και στα λαγκαδια…:bawl:

Και μετά θα είναι σκέτο Χ :lol:

ggs
28/11/2016, 19:04
Και μετά θα είναι σκέτο Χ :lol:

:bawl:

el_hymador
28/11/2016, 19:08
EΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟ PROJECT X-ADV Η HONDA!

Μεταφράζω ελεύθερα από το σχετικό δελτίο τύπου:

Σε μια πρωτοφανή στα ιστορικά ενέργεια προχωρά η Honda, εγκαταλείποντας το Project Χ-ADV! Yπενθυμίζουμε ότι το μοντέλο είχε παρουσιαστεί επίσημα στην έκθεση του Μιλάνου και ήταν έτοιμο να μπει στην παραγωγή, με τις πρώτες παρτίδες να βγαίνουν στην αγορά τον Μάρτιο. Ο κολοσσός των δύο τροχών αποφάσισε να αναστείλει (και μάλλον να διακόψει για πάντα) το σχετικό project, μετά από την χλιαρή και κατά περιπτώσεις κακή αποδοχή που είχε αυτό στο ελληνικό forum moto.gr, καθώς οι απόψεις των μελών του, καθορίζουν την παγκόσμια αγορά. Συγκεκριμένα, ο εκπρόσωπος τύπου της Honda δήλωσε off the record: "Δεν το περιμέναμε αυτό... και άλλες φορές έχουν αντιδράσει άσχημα στο moto.gr για μοτοσικλέτες που παρουσιάζουμε αλλά η απαξίωση προς το X-Adv ήταν πρωτοφανής... δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να αποσύρουμε το μοντέλο, καθώς έχει στιγματιστεί ανεπανόρθωτα από τους παγκoσμίου κύρους opinion leaders του ελληνικού forum...". H Honda θα εκδώσει πολύ σύντομα επίσημη ανακοίνωση στην οποία θα εξηγεί τους λόγους της απόφασης της αυτής, ενώ περιμένουμε επίσης μια ξεχωριστή δήλωση μεταμέλειας και συγνώμης προς τα μέλη του moto.gr forum. Aναμένονται εξελίξεις λοιπόν....

amyroukai
28/11/2016, 19:12
το κουλούρι είναι η πηγή; :lol:

Ζεύκας
28/11/2016, 19:17
άμα δεν κάνει χαρακίρι όλο το ΔΣ με βαλβίδες από cb750 δεν πιστεύω τίποτα

amyroukai
28/11/2016, 19:24
άμα δεν κάνει χαρακίρι όλο το ΔΣ με βαλβίδες από cb750 δεν πιστεύω τίποτα

εγώ χιΨτεροβαλβίδα δεν ακουμπάω.

el_hymador
28/11/2016, 19:30
Ότι στοίχημα θέλετε ότι από Μάρτιο θα γεμίσει ο τόπος αγγελίες από T-MAX, GP800 και SRV 850 (μην σου πω και V-Strom) το μηχανάκι είναι απίστευτα εντυπωσιακό από κοντά!

Ζεύκας
28/11/2016, 19:57
άμα βάλουν και δώρο αιφον εφτα ες πλας ένα τέρρα θα το χτυπήσω. αξίζει

teogtp
28/11/2016, 20:05
Τα λέτε αυτά γιατί δεν έχετε χέρια να το πάτε. ......:D

el_hymador
28/11/2016, 20:06
άμα βάλουν και δώρο αιφον εφτα ες πλας ένα τέρρα θα το χτυπήσω. αξίζει

Α γεια σου... όσο αξίζει το iPhone 7S και τα smartphonια των 8 πυρήνων και των επτά θαλάσσων, αξίζει και το X-ADV... Πουλάει; Θα πουλήσει. Τρελά.

Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά την δικού μας είδους κ@υλ@ντ@ δεν την έχουν οι νέες γενιές με τα μηχανάκια. Στα παπάρια τους. Εμείς είμαστε που συντηρούμε την παροδοσιακή μοτοσικλετιστική αγορά, ή -αντα και βάλε. Για αυτό και είναι πλέον πανακρίβου και prestige τα μηχανάκια, γιατί σου λέει τα πουρά έχουν πλέον φραγκα. Για αυτό επίσης έχει γίνει της πουτ@ν@ς με τα νεορετρό, που απευθύνονται στο γερασμένο κοινό, δηλαδή εμάς. Από εκεί και έπειτα θα δούμε πράγματα και θάματα με νέες κατηγορίες και δίτροχα (ή τρι και τετρα) που θα βαλθούν να ανιχνεύσουν τις τάσεις των νεότερων ηλικιακά.

amyroukai
28/11/2016, 20:24
φουσκώνει το στήθος από περηφάνεια, we are the last of the true biker breed :bawl:

Ζεύκας
28/11/2016, 20:43
φουσκώνει το στήθος από περηφάνεια, we are the last of the true biker breed :bawl:

η αλήθεια είναι ότι είμαστε τυχεροί όσοι προλάβαμε και ζήσαμε και γράψαμε χιλιόμετρα μέχρι το 2010 ξέρω γω.

γιατί η βενζίνη ήταν φθηνή, οι μισθοί καλοί, τα μηχανάκια ήταν φθηνότερα κτλ.

κούτα χιλιάρι gsxr παραεισαγωγή κόστιζε 12 χιλιάρικα τι να λέμε τώρα. χαγιαμπούζα το ίδιο.

bmw 1200gs έκανε 13500.

το απλό τουόνο 11000.

άμα συγκρίνουμε τις τιμές με τους σημερινούς διαδόχους θα φτάσει το σαγόνι στο πάτωμα
οκ η τεχνολογία έχει κάνει άλματα αλλά τράβα εξήγησε στην τσέπη σου περί c-abs, tc, cvt etc

ο απλός κόσμος μπορούσε να πάρει καλά και φθηνά εργαλεία. πηγαίναμε πιο συχνά πίστα,
αλλάζαμε λάστιχα χωρίς να μας πονάει, πηγαίναμε βόλτες κάθε δεύτερη κυριακή κτλ

πάνε αυτά τέλος. για την ελλάδα και την πλειοψηφία πάντα.

toyar
29/11/2016, 04:59
η πλακα ειναι οτι τα ηλεκτρονικα που προστεθηκαν τα τελευταια χρονια εκτοξευοντας τις τιμες στους κατασκευαστες κοστιζουν ελαχιστα
και καθαρα μηχανολογικα δεν υπαρχει καμμια τρελη εξελιξη την τελευταια δεκαετια δεν θα μπορουσε αλλωστε
το καθε καινουριο μοντελο εχει απλα περισσοτερα μπλιμπλικια
οι αγορα της μοτο εγινε οπως οι υπολογιστες και τα κινητα

Ζεύκας
29/11/2016, 12:44
η πλακα ειναι οτι τα ηλεκτρονικα που προστεθηκαν τα τελευταια χρονια εκτοξευοντας τις τιμες στους κατασκευαστες κοστιζουν ελαχιστα

θα διαφωνήσω, έχει πέσει τρελό r&d και η τεχνολογία στα δίτροχα είναι σχετικά πρόσφατη οπότε στην αρχή είναι λογικό να είναι ακριβή τουλ μέχρι να κάνουν την απόσβεση.

τέσπα έχουμε ξεφύγει

zopas
30/11/2016, 18:46
μονο η τιμη του θα καθορισει και την πορεια του....κατά τα αλλα είναι πρωτοτυπο..προκαλει αντιδράσεις..ειναι χοντα..

lleonidas
15/02/2017, 23:28
12.500€ ;:eek:
http://mototriti.gr/data/news/preview_news/Nees-times-Honda-Poso-tha-kostizoyn-ta-nea-montela-toy-Big-H_113408.asp

Sapadak
16/02/2017, 08:36
12.500€ ;:eek:
http://mototriti.gr/data/news/preview_news/Nees-times-Honda-Poso-tha-kostizoyn-ta-nea-montela-toy-Big-H_113408.asp

Γατάκια....Η χοντα μας έχει όλους :lol:

zannisvel
16/02/2017, 08:44
Η αλήθεια είναι ότι παραπάνω το περίμενα. Όταν το Tmax με 530cc έχει κοντα 12000. Με άλλα 500 παίρνεις 200 κυβικά, dct, και πατάς και λίγο χώμα. Θεωρώ ότι αυτό θα είναι το αγοραστικό κοινό που στοχεύει.
Είναι από τα μηχανάκια που που μ'αρεσουν στις photos αλλά δε νομιζω πότε να το σκεφτόμουν.

toyar
16/02/2017, 16:16
απο που προκυπτει οτι με αυτο πραγμα πατας χωμα;
απο το ονομα;
γιατι να πατησεις χωμα με 240 κιλα σιδερα ντυμενα γυρω γυρω με πανακριβα πλαστικα;

DrBig
16/02/2017, 16:34
απο που προκυπτει οτι με αυτο πραγμα πατας χωμα;
απο το ονομα;
γιατι να πατησεις χωμα με 240 κιλα σιδερα ντυμενα γυρω γυρω με πανακριβα πλαστικα;

Γιατι αυτο εχεις;

BLiTzER
16/02/2017, 16:36
απο που προκυπτει οτι με αυτο πραγμα πατας χωμα;
απο το ονομα;
γιατι να πατησεις χωμα με 240 κιλα σιδερα ντυμενα γυρω γυρω με πανακριβα πλαστικα;

Διάβασα το παραπάνω και νόμιζα ότι είμαστε στο thread οποιουδήποτε μεγάλου on/off. :lol:

toyar
16/02/2017, 16:53
προσπαθω να καταλαβω ποιο χαρακτηριστικο του ταιριαζει με χρηση σε χωμα τυπου ADV εκτος απο τις ακτινωτες ζαντες οι οποιες ομως και παλι ειναι πολυ μικρης διαμετρου
ας πει καποιος κατι γιατι θα ξεχασουμε και τα λιγα που ξερουμε

amyroukai
16/02/2017, 20:48
Λοιπόν... Αυτά που ξέρετε ας ξεχαστούν μία φορά. Θέλετε να κραξετε; Στο σχετικό νήμα του Ζεύκα "Ακόμα μία μαλακία από την Χόντα". Εδώ οι γνώστες, οι ειδικοί κλπ εξαφανίζονται μαγικά. Call me Houdini.

Μετά την παρουσίαση ας το δούμε πάλι. Πολλά υπόσχονται οι μαρκετινίστες, συγκριτικά με άλλα σκούτερ είναι πιο ψηλό, με μεγαλύτερους τροχούς, υποτίθεται με πιο γερά πλαστικά, άρα θεωρητικά είναι "για την κατηγορία των μεγάλων σκούτερ" χωμάτινο.

Αυτά.

Stefanos73
16/02/2017, 22:06
https://youtu.be/eKXI842yg-o
Αυτό που θα ήθελα να είμαι, αλλά δυστυχώς δεν είμαι. Αυτά που θα ήθελα να έχω, αλλά δυστυχώς δεν έχω. Αυτά που θα ήθελα να κάνω, αλλά παπάρια! Εκεί μπαίνει στη μέση το marketing και δένει το γλυκό. Ακουμπάς Χ euro και ονειρεύεσαι. Η Honda και η κάθε Honda, σε πείθει ότι ανακάλυψε μια νέα κατηγορία, για πάρτη σου, και εσύ χαίρεσαι. Η ίδια ιστορία.
Μην πέσετε να με φάτε. Γνώμη μου είναι και μπορεί να κάνω λάθος. Άλλωστε εμείς είμαστε ταπεινά χαμομηλάκια.

stefanos
16/02/2017, 22:32
https://youtu.be/eKXI842yg-o
Αυτό που θα ήθελα να είμαι, αλλά δυστυχώς δεν είμαι.

Αρχιτέκτονας με κακό γούστο στις μοτοσυκλέτες?:confused:

Stefanos73
16/02/2017, 22:43
Όχι μόνο. Αρχιτέκτων που είναι αθλητικός τύπος, γόης, adventure, buon viver και τσιμπάει και φιλάκι αφού το μελαμψό μωρό έχει πάθει σκολούμπρα. Α, μην ξεχάσω, και στη στέκα τσάκαλος!

NIKOS.
17/02/2017, 08:04
όλα ειναι life still στην εποχή μας , εάν σκεφτούμε λίγο θα δούμε ότι οι ανάγκες μας για μετακίνηση καλύπτονται σχεδόν σε όλους με μια μοτοσυκλέτα μέχρι 500 cc η ενα σκούτερ 300 cc ...αρα τι χρειάζονται οι σούπερ ντουπερ ss , hayaboyzes, gs1200 κτλπ ...για να ικανοποιήσουμε την κ@λα μας την τρελα μας ,την ματαιοδοξία μας ...πειτε όπως νομίζετε !

το περιττό και το υπερβολικο ειναι αυτό που δημιουργεί το πάθος !! έτσι κ εδώ !! ενα σκούτερ 750 cc ίσως ειναι υπερβολή ,όπως π.χ το gp 800 & srv 850 από gilera & aprilia ..
οσο για τον αν θα πουλήσει δείτε της πωλήσεις που εχει το tmax 530 & 500 ..και τότε μιλάμε..που επί της ουσίας ειναι υποδεέστερο , από το adv 750 σχεδόν σε όλα και η κατανάλωση του απαράδεκτη μιας και ο κινητήρας του εχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του και επιδόσεις αλλά και σε κατανάλωση !!και όμως παρο όλα αυτά πουλάει και μάλιστα απαράδεκτα ακριβά !!!
εκεί στοχευει λοιπόν το adv σ αυτό το κοινο !
και ναι πιστεύω ότι ειναι πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό που εχει !!
και όσοι αναρωτιέστε αν ειναι για χώμα ,πως θα μπαίνει στο χώμα κτλπ αναρωτηθείτε εάν τα bw 1200gs η varadero και τα λοιπά μαστόδοντα ήταν για χώμα ?
μια χαρά ωραιο λοιπόν το βρίσκω και πολύ πρόχω...με dc-t πολλά mob οδήγησης κτλπ (s1-s2-s3) στο sport mob ,περα από το D & manual ..αυτά ειναι τα γνωστά πιθανόν να εχει και αλλά καλούδια σε ηλεκτρονικά οι αναρτήσεις ρυθμίσεις κτλπ.

lleonidas
18/02/2017, 02:46
Μπήκαν και οι πρώτες αγγελίες (https://www.car.gr/9598160-honda-x-adv-750-new) .Δεν ξέρω αν υπάρχουν ψιλά γράμματα αλλά το συγκεκριμένο κατάστημα αναφέρεται σε άτοκο χρηματοδοτικό(5.000€ προκαταβολή και 24 μηνιαίες δόσεις των 312,50€) και για το X ADV και για κάποια άλλα μοντέλα της εταιρείας.

stefanos
18/02/2017, 09:51
το περιττό και το υπερβολικο ειναι αυτό που δημιουργεί το πάθος !! έτσι κ εδώ !! ενα σκούτερ 750 cc ίσως ειναι υπερβολή ,όπως π.χ το gp 800 & srv 850 από gilera & aprilia ..
οσο για τον αν θα πουλήσει δείτε της πωλήσεις που εχει το tmax 530 & 500 ..και τότε μιλάμε..που επί της ουσίας ειναι υποδεέστερο , από το adv 750 σχεδόν σε όλα και η κατανάλωση του απαράδεκτη μιας και ο κινητήρας του εχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του και επιδόσεις αλλά και σε κατανάλωση !!και όμως παρο όλα αυτά πουλάει και μάλιστα απαράδεκτα ακριβά !!!
εκεί στοχευει λοιπόν το adv σ αυτό το κοινο !


Μιλάμε για ένα μηχανάκι που κυκλοφορεί στην αγορά αρκετά χρόνια σαν NC NCX και integra.
Ίδια μηχανάκια ίδια τεχνολογία άλλα πλαστικά.
Το adv ουσιαστικά λόγω ελαστικών-τροχών είναι υποδεέστερο στην άσφαλτο για μένα.
Οπότε μιλάμε για διαφορά στη φάτσα και στην τιμή.
Όσο για το adv πνεύμα ένα NCX με τριβάλιτσο αλουμινένιο, με σχετικές ποδιές, σιδεριές, προβολάκια,
ζελατίνες, και δεν ξέρω τι άλλο απαιτείται να κουβαλάς για να θεωρηθείς "περιπετειώδης"
είναι πολύ περισσότερο μόστρα. Και το παίρνεις με 8500 χιλιάρικα.
Δεν θέλω να προσβάλω τους πιθανούς κάτοχους αλλά η Honda ψάχνει άσχετους.:D

NIKOS.
18/02/2017, 14:35
Μιλάμε για ένα μηχανάκι που κυκλοφορεί στην αγορά αρκετά χρόνια σαν NC NCX και integra.
Ίδια μηχανάκια ίδια τεχνολογία άλλα πλαστικά.
Το adv ουσιαστικά λόγω ελαστικών-τροχών είναι υποδεέστερο στην άσφαλτο για μένα.
Οπότε μιλάμε για διαφορά στη φάτσα και στην τιμή.
Όσο για το adv πνεύμα ένα NCX με τριβάλιτσο αλουμινένιο, με σχετικές ποδιές, σιδεριές, προβολάκια,
ζελατίνες, και δεν ξέρω τι άλλο απαιτείται να κουβαλάς για να θεωρηθείς "περιπετειώδης"
είναι πολύ περισσότερο μόστρα. Και το παίρνεις με 8500 χιλιάρικα.
Δεν θέλω να προσβάλω τους πιθανούς κάτοχους αλλά η Honda ψάχνει άσχετους.:D
ψαξε καλητέρα τα χαρακτηριστικά του και θα δεις ...οτι μόνο το πλαισιο και ο κινητήρας ειναι ίδια!
όλα τα αλλά από κουστούμια ,θεση για κράνος ,αναρτησεις ,ψαλιδια γεωμετρία κτλπ ειναι διαφορετικά ! ειναι λοιπόν αρκετές η διαφορές που στην ουσία μιλάμε για άλλο μηχανακι ,
εγώ από την άλλη πλευρά πιστεύω ότι μόνο οι άσχετοι δεν μπορούν να εκτιμήσουν την τεχνολογία και το πρωτοποριακο ντιζάιν που προσφέρει η Honda ! σ αυτό το μηχανακι !!
(δεν θέλω να προσβάλω τους μη ιδιοκτήτες ,αλλα έτσι ειναι )
από την άλλη όποιος δεν του αρέσει δεν το παιρνει απλά τα πράγματα .
αυτό που πρέπει όμως γενικότερα να έχουμε κατά νου όλοι ειναι πως οτιδήποτε καινούριο συνήθως ξενίζει στο μάτι ,και δύσκολα το δεχόμαστε ,θυμαμαι την εποχή που κραζαμαι τα σκούτερ και πως φαινότανε στα ματιά μας την δεκαετια του 80 και πως τα εβλεπα τότε και πως τωρα γυρνώντας στης σκέψεις μου και βλέποντας την εξέλιξη που έχουν σε σουλουπια ,τεχνολογια κτλπ βλέπω ποσο λάθος κάναμε,..ο κόσμος εξελίσσεται , αλλάζει ,γουστα , ανάγκες κλπ και μαζί του εξελισομαστε και εμείς ...εαν δεν γινότανε ολο αυτό το πανηγύρι θα παραμεναμε στης φλωρετες , και στης βεσπες ..που στο φινάλε μια χαρά μετακινησε και μ αυτές...
μια χαρά μηχανάκια ειναι και τα σκούτερ εάν καλύπτουν της ανάγκες και τα θέλω ,του καθενός μας.

stefanos
18/02/2017, 18:28
ψαξε καλητέρα τα χαρακτηριστικά του και θα δεις ...οτι μόνο το πλαισιο και ο κινητήρας ειναι ίδια!
όλα τα αλλά από κουστούμια ,θεση για κράνος ,αναρτησεις ,ψαλιδια γεωμετρία κτλπ ειναι διαφορετικά ! ειναι λοιπόν αρκετές η διαφορές που στην ουσία μιλάμε για άλλο μηχανακι ,
εγώ από την άλλη πλευρά πιστεύω ότι μόνο οι άσχετοι δεν μπορούν να εκτιμήσουν την τεχνολογία και το πρωτοποριακο ντιζάιν που προσφέρει η Honda ! σ αυτό το μηχανακι !!
(δεν θέλω να προσβάλω τους μη ιδιοκτήτες ,αλλα έτσι ειναι )
από την άλλη όποιος δεν του αρέσει δεν το παιρνει απλά τα πράγματα .
αυτό που πρέπει όμως γενικότερα να έχουμε κατά νου όλοι ειναι πως οτιδήποτε καινούριο συνήθως ξενίζει στο μάτι ,και δύσκολα το δεχόμαστε ,θυμαμαι την εποχή που κραζαμαι τα σκούτερ και πως φαινότανε στα ματιά μας την δεκαετια του 80 και πως τα εβλεπα τότε και πως τωρα γυρνώντας στης σκέψεις μου και βλέποντας την εξέλιξη που έχουν σε σουλουπια ,τεχνολογια κτλπ βλέπω ποσο λάθος κάναμε,..ο κόσμος εξελίσσεται , αλλάζει ,γουστα , ανάγκες κλπ και μαζί του εξελισομαστε και εμείς ...εαν δεν γινότανε ολο αυτό το πανηγύρι θα παραμεναμε στης φλωρετες , και στης βεσπες ..που στο φινάλε μια χαρά μετακινησε και μ αυτές...
μια χαρά μηχανάκια ειναι και τα σκούτερ εάν καλύπτουν της ανάγκες και τα θέλω ,του καθενός μας.

Να ψάξω, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρω κάτι που να δικαιολογεί 4κ διαφορά στην τιμή,
ουσιαστικά χωρίς κόστος εξέλιξης.
Δεν ξέρω αν κράζατε τα σκούτερ, εγώ με σκούτερ κυκλοφορώ και πιθανόν στο μέλλον να βρεθώ και με κάνα nc που πολύ το
γουστάρω (γέρασα:)) αλλά για να πληρώσω την διαφορά τιμής του adv από το NCΧ dct abs θα πρέπει να πάρω ohlins brebo και acrapovic όχι integra με design και ζάντες με ακτίνες.

NIKOS.
18/02/2017, 19:14
αυτή η ευκολία που βγάζετε συμπέρασμα του τύπου....ελα μωρε πήραν τον κινητήρα και δυο πλαστικά και βγάλανε άλλο μηχανακι πραγματικά με ξεπερνάει η επιστήμη σηκώνει τα χέρια και τα πόδια !!!
δεν βγαίνουνε ρε παιδιά έτσι τα μηχανάκια χρειάζονται μελέτη ,έγκρισεις ,ποιστοποιητικα, γραμμές παραγωγής και ενα καρο αλλά πράγματα !!!
το να μην θέλεις να δώσεις εσύ κ ο καθένας τα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο ,η να μην τα εχει ειναι άλλο και άλλο η κοτσάνα, <έλα μωρε το ίδιο μηχανακι ειναι > ...εε όχι δεν ειναι και αν gouglareis και άλλο θα βρεις και άλλες διαφορές που ακόμα δεν έχεις εντοπίσει από τους τροχούς με ακτίνες μέχρι το ψαλίδι το μπροστινό ,της ρυθμίσεις και πολλά αλλά....
για να γίνουν όλα αυτά λοιπόν να προσαρμοστούν να σχεδιαστούν να ταιριαστουν σε ενα άλλο κουστουμι , να μεταφερθεί ο χώρος αποθηκεύσεις ,και πολλά πολλα αλλά κάποιοι μελετήσανε,σχεδιάσανε,, κουράστηκαν, και πρέπει να πληρώσει κάποιος το κόστος ολο αυτό συν την γραμμή παράγωγης κλπ κλπ ....
αν το ψάξεις θα βρεις κ άλλες διαφορές από αυτές που αναφέρεις..
για πολυεθνικές εταιρίες του μεγέθους της Honda δεν ειναι έτσι απλοϊκό το να βγάλουν η να σχεδιάσουνε, ενα μότο συσκέψεις μηχανικών ,σχεδιαστων ,τεχνικων και πολλών άλλων ειδικών!! για εξαρτήματα ,αναρτησεις ,ηλεκτρονικα ,και χίλια δυο αλλά!!!!

Stefanos73
18/02/2017, 19:28
αυτή η ευκολία που βγάζετε συμπέρασμα του τύπου....ελα μωρε πήραν τον κινητήρα και δυο πλαστικά και βγάλανε άλλο μηχανακι πραγματικά με ξεπερνάει η επιστήμη σηκώνει τα χέρια και τα πόδια !!!
δεν βγαίνουνε ρε παιδιά έτσι τα μηχανάκια χρειάζονται μελέτη ,έγκρισεις ,ποιστοποιητικα, γραμμές παραγωγής και ενα καρο αλλά πράγματα !!!
το να μην θέλεις να δώσεις εσύ κ ο καθένας τα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο ,η να μην τα εχει ειναι άλλο και άλλο η κοτσάνα, <έλα μωρε το ίδιο μηχανακι ειναι > ...εε όχι δεν ειναι και αν gouglareis και άλλο θα βρεις και άλλες διαφορές που ακόμα δεν έχεις εντοπίσει από τους τροχούς με ακτίνες μέχρι το ψαλίδι το μπροστινό ,της ρυθμίσεις και πολλά αλλά....
για να γίνουν όλα αυτά λοιπόν να προσαρμοστούν να σχεδιαστούν να ταιριαστουν σε ενα άλλο κουστουμι , να μεταφερθεί ο χώρος αποθηκεύσεις ,και πολλά πολλα αλλά κάποιοι μελετήσαμε,σχεδιάσανε,, κουράστηκαν, και πρέπει να πληρώσει κάποιος το κόστος ολο αυτό συν την γραμμή παράγωγης κλπ κλπ ....
αν το ψάξεις θα βρεις κ άλλες διαφορές από αυτές που αναφέρεις..

Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν πραγματικά υπάρχει η ανάγκη για ένα τέτοιο "μηχανάκι" ή πρώτα έρχεται το προϊόν και στη συνέχεια, με διάφορα διαφημιστικά τεχνάσματα, το κοινό καταλαβαίνει ότι είχε ανάγκη το προϊόν.

NIKOS.
18/02/2017, 19:33
Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν πραγματικά υπάρχει η ανάγκη για ένα τέτοιο "μηχανάκι" ή πρώτα έρχεται το προϊόν και στη συνέχεια, με διάφορα διαφημιστικά τεχνάσματα, το κοινό καταλαβαίνει ότι είχε ανάγκη το προϊόν.
η εξέλιξη της ζωής η μόδες ,η ρυθμοί της καθημερινότητας και πολλά αλλά ,μαζι με το μάρκετινγκ και την trendy στάση ζωής , δημιουργεί της ανάγκες και της διαφοροποιεί ....σιγουρα κάποιος που εχει το NC δεν εχει ιδιαίτερους λόγους για αλλαγή κάποιος όμως που πάει να πάρει ενα μηχανάκι αυτου του τύπου εχει πιο πολλές επιλογές !!

Apache
18/02/2017, 19:39
To μηχανάκι ειναι "τούμπανο" τι να λέμε τώρα και σε όλους τους σκουτεροφονιάδες που εκφράστηκαν πρίν θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι σε σφιχτή διαδρομή ας πούμε Επίδαυρο θα σας κάνει την τρύπα 4 ίντζες...:tooth::tooth::tooth:

Stefanos73
18/02/2017, 19:41
η εξέλιξη της ζωής η μόδες ,η ρυθμοί της καθημερινότητας και πολλά αλλά ,μαζι με το μάρκετινγκ και την trendy στάση ζωής , δημιουργεί της ανάγκες και της διαφοροποιεί ....σιγουρα κάποιος που εχει το NC δεν εχει ιδιαίτερους λόγους για αλλαγή κάποιος όμως που πάει να πάρει ενα μηχανάκι αυτου του τύπου εχει πιο πολλές επιλογές !!

Το θέμα είναι ότι αυτό το "μηχανάκι" είναι μια κατηγορία από μόνο του. Νομίζω ότι ο κόσμος έχει πια "μπουκώσει" από αγαθά. Η', όπως με τα κινητά τηλέφωνα, τον προτρέπεις να ψωνίσει ή η αγορά βαλτώνει. 'Άλλωστε το ίδιο δεν συμβαίνει και με την αυτοκινητοβιομηχανία; Βλέπε Toyota C-HR. Σχέδιο από το μέλλον, βασική τιμή 21500 euro και από αυτά που διαβάζω δεν έχω ακόμα καταλάβει σε ποιον απευθύνεται.

ggs
19/02/2017, 09:24
Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν πραγματικά υπάρχει η ανάγκη για ένα τέτοιο "μηχανάκι" ή πρώτα έρχεται το προϊόν και στη συνέχεια, με διάφορα διαφημιστικά τεχνάσματα, το κοινό καταλαβαίνει ότι είχε ανάγκη το προϊόν.

Το ερώτημα είναι βασικά :
"υπάρχει ανάγκη από μεγκα σκουτερς; "

Κατά την γνώμη μου, όχι. Θεωρώ οτιδήποτε πάνω από 250-300 cc σκούτερ υπερβολή.

Όμως, τα μεγκα σκουτερς πουλάνε πολύ. Και όχι μόνο στην Ελλάδα.
Άρα, πολλοί άνθρωποι τα γουστάρουν.
Εκεί χτυπάει και το xadv. Άλλο ένα στην κατηγορία για να έχει κάποιος να επιλέξει.

Και αυτή την στιγμή, δείχνει η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία.

stefanos
19/02/2017, 10:16
Και αυτή την στιγμή, δείχνει η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία.

και από το integra?:confused:
με 15 ins τροχό πίσω?

ggs
19/02/2017, 10:22
και από το integra?:confused:
με 15 ins τροχό πίσω?

Ναι, είναι και το Integra.
Νομιζω όμως ότι στα σημεία (που ενδιαφέρουν το target group αυτής της κατηγορίας) το xadv κερδίζει.
Φρέσκια σχεδίαση, πιο μουρατο, με μπιχλιμπιδια.
Οι ίντσες των τροχών δεν θα παίξουν πολύ μεγάλο ρόλο στην επιλογή νομίζω.

amyroukai
19/02/2017, 10:48
Αν έχεις 12-13 χιλιάρικα για μεγκασκούτερ, είναι το μόνο που έχει κάτι "ξεχωριστό". Μην ρωτήσετε ποιός δίνει τόσα για μεγκασκούτερ, τα tmax, bmw S και GT κλπ γελάνε και πουλάνε.

Λευκάδιος
19/02/2017, 11:22
Αν και δεν ανήκω στο target group αυτης της κατηγορίας έψαξα για διαφορές μεταξυ Χ και Integra που να δικαιολογούν?? την διαφορά τιμής(πόση είναι είπαμε?).
1)Το Χ έχει ανάποδο μπροστινό πηρούνι με ρυθμίσεις προφόρτισης ελατηρίου και απόσβεσης επαναφοράς,το Integra συμβατικό χωρίς ρυθμίσεις.
2)Το Χ έχει διπλά δισκόφρενα με ακτινικές δαγκάνες ενω το integra 'συμβατική' δαγκάνα με μονό δίσκο.Δεν ξέρω πια φρένα λειτουργούν καλύτερα αλλά τα τελευταία χρόνια μας πασάρουν τις ακτινικές δαγκάνες για καλύτερες.
3)Το Χ έχει νέας σχεδίασης tubeless τροχούς με ακτίνες ενω το integra έχει τους ίδιους με το NC750X.Πάλι δεν ξέρω ποιοι τροχοί είναι καλύτεροι αλλά οι παρόμοιας σχεδίασης(του Χ) τροχοί των BMW GS1200ADV,Aprilia Caponord(παλιό) είναι ακριβότεροι απ'τους αντίστοιχους χυτούς.
3)Το Χ έχει επιλογή απενεργοποίησης του ΑΒS στο πίσω φρένο.

Απο εκεί και πέρα ο μικρότερος όγκος(όχι και βάρος),οι μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις(ίσως ρεφάρει και ο 15άρης πίσω),το μεγαλύτερο ύψος απο το έδαφος και η μικρότερη γωνία τιμονιού μπορεί να καθιστούν το Χ πιο άνετο για αστική μετακίνηση.
Και επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω,το σύνολο πλαισίου/ψαλιδιού είναι διαφορετικό απ΄του integra.
Ουσιαστικά το Χ είναι εντελώς άλλο μοντέλο με κοινό παρανομαστή τον κινητήρα.Τώρα αν είναι ακριβό/άσχημο ή οτιδήποτε άλλο δεν με απασχολεί(το ανέφερα στην εισαγωγή μου).

NIKOS.
19/02/2017, 14:30
Αν και δεν ανήκω στο target group αυτης της κατηγορίας έψαξα για διαφορές μεταξυ Χ και Integra που να δικαιολογούν?? την διαφορά τιμής(πόση είναι είπαμε?).
1)Το Χ έχει ανάποδο μπροστινό πηρούνι με ρυθμίσεις προφόρτισης ελατηρίου και απόσβεσης επαναφοράς,το Integra συμβατικό χωρίς ρυθμίσεις.
2)Το Χ έχει διπλά δισκόφρενα με ακτινικές δαγκάνες ενω το integra 'συμβατική' δαγκάνα με μονό δίσκο.Δεν ξέρω πια φρένα λειτουργούν καλύτερα αλλά τα τελευταία χρόνια μας πασάρουν τις ακτινικές δαγκάνες για καλύτερες.
3)Το Χ έχει νέας σχεδίασης tubeless τροχούς με ακτίνες ενω το integra έχει τους ίδιους με το NC750X.Πάλι δεν ξέρω ποιοι τροχοί είναι καλύτεροι αλλά οι παρόμοιας σχεδίασης(του Χ) τροχοί των BMW GS1200ADV,Aprilia Caponord(παλιό) είναι ακριβότεροι απ'τους αντίστοιχους χυτούς.
3)Το Χ έχει επιλογή απενεργοποίησης του ΑΒS στο πίσω φρένο.

Απο εκεί και πέρα ο μικρότερος όγκος(όχι και βάρος),οι μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις(ίσως ρεφάρει και ο 15άρης πίσω),το μεγαλύτερο ύψος απο το έδαφος και η μικρότερη γωνία τιμονιού μπορεί να καθιστούν το Χ πιο άνετο για αστική μετακίνηση.
Και επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω,το σύνολο πλαισίου/ψαλιδιού είναι διαφορετικό απ΄του integra.
Ουσιαστικά το Χ είναι εντελώς άλλο μοντέλο με κοινό παρανομαστή τον κινητήρα.Τώρα αν είναι ακριβό/άσχημο ή οτιδήποτε άλλο δεν με απασχολεί(το ανέφερα στην εισαγωγή μου).
για το ψαλίδι ναι το ηξερα ,ότι ειναι διαφορετικο ,αυτό που νόμιζα ότι ειναι ίδιο ειναι το πλαισιο ?
είσαι σίγουρος που το είδες ,εχεις κάνα λινκ ;

lleonidas
19/02/2017, 14:35
Δες εδώ (http://www.motomag.gr/news/epikairotita-nea-montela/honda-x-adv-2017-ena-neo-eidos-motosykletas) :)
Μοιράζεται τον ίδιο κινητήρα με το Integra, η μετάδοσή του είναι αποκλειστικά DCT, αλλά το πλαίσιό του είναι διαφορετικό.

amyroukai
21/02/2017, 21:44
Παρουσιάζεται από χτες σε δημοσιογράφους. Περιμένω τα πρώτα σχόλια... :D

NIKOS.
22/02/2017, 06:04
Παρουσιάζεται από χτες σε δημοσιογράφους. Περιμένω τα πρώτα σχόλια... :D
που στην Ελλάδα ; η στο εξωτερικο ;;
https://youtu.be/C0Mia_rHXRA

NIKOS.
22/02/2017, 06:53
ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΛΕΜΕ !!!! ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !!!!
https://youtu.be/dvvhk7SaQYk?t=143
και με τιμή και τεχνολογία που γ@μαει !!!...τον ανταγωνισμό ...ουτε μπίλιες ούτε βαριατορια και ιστορίες , με 3 mod στο sport + τα αλλά manual & drive !!!!
αν και όποτε αλλάξω μότο θα ειναι το επομενο μου μηχανακι !!!!

mazax
22/02/2017, 12:50
Εγώ πλάκα πλάκα ψηνόμουν να το πάρω. Αλλά σε αυτή την τιμή δίνεις άλλα 3.500€ και παίρνεις Africa DCT και αυτόματο και καθαρόαιμο ON/OFF.

teogtp
22/02/2017, 13:10
Με άλλα 3500 αγοράζεις και 2ο μηχανάκι.
Μη σου πω ότι με ακόμα 2~3 αγοράζεις ΚΤΜαρα.
Καταλαβαινεις ότι απλά δεν έχει σταματημο μια τέτοια σκέψη,ετσι;
Απλά κοιτάς αν είναι μέσα στο περιθώριο που (πρέπει να)έχεις .

amyroukai
22/02/2017, 13:20
Παρακαλώ, ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα, το οποίο δεν είναι αν αξίζει η όχι η αγορά. Με αυτήν την λογική (που με βρίσκει σύμφωνο ως ένα σημείο) όλα τα MEGA scooter έπρεπε να μην έχουν παραχθεί ποτέ. Το ότι ευημερούν ως αγορά, δείχνει απλά ότι υπάρχει το κοινό τους. Και για να λέμε και καμμιά αλήθεια, εθνική οδό όποτε έχω πετύχει τέτοιο το ζήλεψα, στις στροφές δε ο φίλτατος Τεο_γ7 έχει ράψει κουστουμάκια κανονικά... Άρα αν ο ιδιοκτήτης είναι κεφάτος, ταξιδεύουν και στρίβουν. Αντί να κράζουμε το κοινό για τις επιλογές του (που επίσης έχει πλάκα στα όρια της παρέας και του φιλικού αλλά ενδοφορουμικώς σπάνια μένει εκεί) ή την όποια Χόντα για τις δικές της, ας δούμε απλά ως μοτοσικλετιστές και ως εν δυνάμει αγοραστικό κοινό το πως συγκρίνεται με τον ανταγωνισμό του και όχι γενικότερα στο φάσμα "δίτροχο".

NIKOS.
22/02/2017, 16:36
Με άλλα 3500 αγοράζεις και 2ο μηχανάκι.
Μη σου πω ότι με ακόμα 2~3 αγοράζεις ΚΤΜαρα.
Καταλαβαινεις ότι απλά δεν έχει σταματημο μια τέτοια σκέψη,ετσι;
Απλά κοιτάς αν είναι μέσα στο περιθώριο που (πρέπει να)έχεις .
Ακριβώς αυτό και με αλλά 3500 παίρνεις ενα SUV ...το θέμα ειναι τι σ αρέσει και τι καλύπτει της ανάγκες σου ,πρωσοπικα θα το προτιμούσα το xadv από μια Africa.

lleonidas
22/02/2017, 19:52
που στην Ελλάδα ; η στο εξωτερικο ;;
https://youtu.be/C0Mia_rHXRA

To someone it reminds of the CBR with an SUV look :cool:
Χαζεύοντας full βιντεάκια το ΣΚΔ λόγω ίωσης,κατέληξα ότι το συμπαθώ αλλά σήμερα που είμαι καλύτερα,μάλλον το μετανιώνω :p
Πέρα από την πλάκα,λογικά θα βρει το κοινό του στο εξωτερικό..ίσως και εδώ να πουλήσει κάποια κομμάτια.Μολονότι αποτελεί μια κατηγορία από μόνο του, προσωπικά δύσκολα θα πήγαινε το χέρι μου να δώσω 5ψήφιο ποσό για scooter.
Kαι μιλώντας για scooters των 10.000€, Kymco AK550 (http://www.motomag.gr/news/epikairotita/kymco-ak-550)

amyroukai
22/02/2017, 22:45
10 στην Γαλλία αγαπητέ, με την σημείωση του "χαμηλότεροι δασμοί και 20% ΦΠΑ"...

NIKOS.
23/02/2017, 05:28
To someone it reminds of the CBR with an SUV look :cool:
Χαζεύοντας full βιντεάκια το ΣΚΔ λόγω ίωσης,κατέληξα ότι το συμπαθώ αλλά σήμερα που είμαι καλύτερα,μάλλον το μετανιώνω :p
Πέρα από την πλάκα,λογικά θα βρει το κοινό του στο εξωτερικό..ίσως και εδώ να πουλήσει κάποια κομμάτια.Μολονότι αποτελεί μια κατηγορία από μόνο του, προσωπικά δύσκολα θα πήγαινε το χέρι μου να δώσω 5ψήφιο ποσό για scooter.
Kαι μιλώντας για scooters των 10.000€, Kymco AK550 (http://www.motomag.gr/news/epikairotita/kymco-ak-550)
μπάσα τα βλέπω πολλά για kymko τα 10000 ...εκτος πια και βγει στους δρόμους και εχει κάνει κάνει κάνα τρομερο άλμα στην ποιότητα η kymko ..κλπ ......και δεν μιλάω για ποιότητα στα πλαστικά ,αλλα στα μηχανολογικά , και εκτός αυτούς το adv εχει τεχνολογία και ίππους που δεν συγκρίνεται για πολλούς λόγους με σκουτερακια τύπου , ak550 & bw c650 & tmax 530 ...

lleonidas
23/02/2017, 06:48
μπάσα τα βλέπω πολλά για kymko τα 10000 ...εκτος πια και βγει στους δρόμους και εχει κάνει κάνει κάνα τρομερο άλμα στην ποιότητα η kymko ..κλπ ......και δεν μιλάω για ποιότητα στα πλαστικά ,αλλα στα μηχανολογικά , και εκτός αυτούς το adv εχει τεχνολογία και ίππους που δεν συγκρίνεται για πολλούς λόγους με σκουτερακια τύπου , ak550 & bw c650 & tmax 530 ...

Η αναφορά του AK 550 δεν έγινε με σκοπό την άμεση σύγκριση με το X adv!
Απλά επειδή πλήθυναν κατά ένα τα scooters με 5ψήφιο κόστος € :)

amyroukai
24/02/2017, 10:39
Οι πρώτες εντυπώσεις από το MCN (http://www.motorcyclenews.com/news/first-rides-tests/2017/february/honda-x-adv-adventure-scooter-first-ride-review/)

το "ζουμί":


The engine doesn't blow you away, but it offers brisk acceleration, even though the X-ADV weighs 238kg

Despite the weight the scooter handles well with neutral, balanced handling characteristics making light work of fast cornering. In fact, the X-ADV was incredibly easy to ride through the tight and twisty mountain roads of Sardinia.

But what about when you take it off-road? We only got a small taste of the X-ADV's off-road credentials, but it didn't feel out of place.

The X-ADV is still a scooter, but thanks to the higher stance and Honda's DCT system it offers a dynamic and fun ride that other maxi-scooters can only dream of. It's engaging to ride and will handle light off-road work should you fancy it. The biggest stumbling block for me is the price. At £9,599 it's firmly in the territory of 'proper' adventure bikes such as the BMW F800GS and Suzuki V-Strom, although in reality Honda's X-ADV is a very different proposition to any adventure bike.

NIKOS.
24/02/2017, 14:41
καντε και εξπλεην...για μας που δεν τα σπικαρουμε τα ιγγλις...ρε παιδιά..

BLiTzER
24/02/2017, 14:49
"Είναι καλό και διαφορετικό, αλλά μάλλον ακριβό."

PLUTON
28/02/2017, 16:46
Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αν βγει με 300 κυβικά , στο ίδιο στυλ αλλά μικρότερο σε διαστάσεις , τότε πραγματικά δεν θα έχει αντίπαλο. Ευχαρίστως να γινόταν το επόμενο μου μικρό μηχανάκι.

NIKOS.
28/02/2017, 19:08
Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αν βγει με 300 κυβικά , στο ίδιο στυλ αλλά μικρότερο σε διαστάσεις , τότε πραγματικά δεν θα έχει αντίπαλο. Ευχαρίστως να γινόταν το επόμενο μου μικρό μηχανάκι.
ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ??? ...ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ??
θα ειναι πολύ ακριβό ενα 300αρι με dc-t ....και μετά κλαψουρίζουμε για την τιμή ..ασε που δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοιο στα 300cc ...εχει αρκετές και καλές επιλογές !!!

stefanos
28/02/2017, 21:16
ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ??? ...ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ??
θα ειναι πολύ ακριβό ενα 300αρι με dc-t ....και μετά κλαψουρίζουμε για την τιμή ..ασε που δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοιο στα 300cc ...εχει αρκετές και καλές επιλογές !!!

Δεν σου χρειάζεται αλλά εάν βγάζανε ένα 300αρι dct με 8-9 ταχύτητες (που δεν θα υπήρχε θέμα σύγκρισης manual - DCT ) ?:evil:

NIKOS.
28/02/2017, 21:43
Δεν σου χρειάζεται αλλά εάν βγάζανε ένα 300αρι dct με 8-9 ταχύτητες (που δεν θα υπήρχε θέμα σύγκρισης manual - DCT ) ?:evil:
δεν θα το επαιρνε κανεις με την τιμή που θα είχε και θα κραζαμε τη Honda ,ότι ειναι ακριβή κλπ π@παριες....
την παρένθεση σου δεν την καταλαβα ??
το dc-t εχει και manual λειτουργεια !!
και mod οδήγησης ,drive ,sport κτλπ ,και στης πιο εξελιγμένες εκδόσεις στην Africa π.χ εχει και mod για χώμα , δεν ξέρω εάν εχει και αλλά mod ,το Africa η το crosstourer,φανταζομαι οτι το dc-t θα εξελιχτεί τόσο που σιγά σιγα ,δεν θα έχουν λογο ύπαρξης αλλου τύπου κιβωτίου μιας και αγγίζει το ιδανικο!!!

stefanos
01/03/2017, 18:21
δεν θα το έπαιρνε κάνεις με την τιμή που θα είχε και θα κράζαμε τη Honda ,ότι είναι ακριβή κλπ π@παριες....
την παρένθεση σου δεν την κατάλαβα ??
το dc-t έχει και manual λειτουργία !!
και mod οδήγησης ,drive ,sport κτλπ ,και στης πιο εξελιγμένες εκδόσεις στην Africa π.χ έχει και mod για χώμα , δεν ξέρω εάν έχει και αλλά mod ,το Africa η το crosstourer,φαντάζομαι ότι το dc-t θα εξελιχτεί τόσο που σιγά σιγά ,δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης άλλου τύπου κιβωτίου μιας και αγγίζει το ιδανικό!!!

Μιλάμε για χιλιάρικο διαφορά στο nc, όχι και σπουδαία πράγματα.
Από την άλλη δεν προκύπτει και κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα υπέρ του dct.
Ούτε ιδιαίτερα οικονομικότερο και πιθανόν ούτε γρηγορότερο και σίγουρα πολυπλοκότερο και ελαφρώς βαρύτερο.
Ένας που δεν ενοχλείται να αλλάζει ταχύτητες
ή δεν του περισσεύει το χιλιάρικο
ή φοβάται τα ηλεκτρονικά συστήματα στο μηχανάκι του
δεν έχει κανένα σοβαρό λόγο να το επιλέξει αντί του manual 6αριού.
Σε ένα τρακοσάρι όμως με περισσότερες ταχύτητες στο dct
όπου θα προκύψουν σαφείς διαφορές στις επιδόσεις και στην οικονομία
από τον ανταγωνισμό, δεν έχεις κανένα λόγο να κοιτάξεις πλέον το manual 6αρι.

ggs
01/03/2017, 18:41
Μιλάμε για χιλιάρικο διαφορά στο nc, όχι και σπουδαία πράγματα.
Από την άλλη δεν προκύπτει και κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα υπέρ του dct.
Ούτε ιδιαίτερα οικονομικότερο και πιθανόν ούτε γρηγορότερο και σίγουρα πολυπλοκότερο και ελαφρώς βαρύτερο.
Ένας που δεν ενοχλείται να αλλάζει ταχύτητες
ή δεν του περισσεύει το χιλιάρικο
ή φοβάται τα ηλεκτρονικά συστήματα στο μηχανάκι του
δεν έχει κανένα σοβαρό λόγο να το επιλέξει αντί του manual 6αριού.
Σε ένα τρακοσάρι όμως με περισσότερες ταχύτητες στο dct
όπου θα προκύψουν σαφείς διαφορές στις επιδόσεις και στην οικονομία
από τον ανταγωνισμό, δεν έχεις κανένα λόγο να κοιτάξεις πλέον το manual 6αρι.

Στις μηχανές είναι ακόμα πολύ δύσκολο να μπει διπλός συμπλεκτης με πάνω από 6 ταχύτητες. Υπάρχει πρόβλημα χωροταξικό και αρχήν.
Σε 300ρι δεν ξέρω καν αν μπορεί να μπει και αυτό.

Το πλεονέκτημα του dct είναι αυτό ακριβώς που σημαίνει.
Μετάδοση Διπλού Συμπλέκτη.

Γρηγορότερα ανεβασματα χωρίς να κλείνεις καθόλου γκάζι, γρηγορότερα κατεβάσματα που βοηθάνε τα μέγιστα στο φρενάρισμα.

lleonidas
04/03/2017, 16:30
Έτοιμο για Αράχωβα :rolleyes:
https://www.youtube.com/watch?v=yD8rr_PZzfY

NIKOS.
07/03/2017, 14:05
http://bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/honda-test-on-off/11175-test-2017-honda-x-adv-apostoli-sardinia.html

zopas
07/03/2017, 18:58
Έτοιμο για Αράχωβα :rolleyes:
https://www.youtube.com/watch?v=yD8rr_PZzfY

καλα δεν εκανε και πολλα ο markouez...ισα ισα ένα δυο πλανα για την διαφημιση...περισσοτερο μου εκαναν εντυπωση τα λάστιχα με τα καρφια...και όπως παντα το πρόβλημα ενός χοντα είναι η τιμη του..

lleonidas
08/03/2017, 00:00
καλα δεν εκανε και πολλα ο markouez...ισα ισα ένα δυο πλανα για την διαφημιση...περισσοτερο μου εκαναν εντυπωση τα λάστιχα με τα καρφια...και όπως παντα το πρόβλημα ενός χοντα είναι η τιμη του..

Όντως φαίνεται ακριβό αλλά επειδή 1.η Honda εξακολουθεί να έχει φανατικό κοινό και 2.είναι μια κατηγορία μόνο του, υποψιάζομαι ότι θα πάει καλά σε πωλήσεις έξω,ίσως και εδώ(τηρουμένων των αναλογιών).
Ξέρουμε αν έχει έρθει στην Ελλάδα;

NIKOS.
08/03/2017, 18:02
Όντως φαίνεται ακριβό αλλά επειδή 1.η Honda εξακολουθεί να έχει φανατικό κοινό και 2.είναι μια κατηγορία μόνο του, υποψιάζομαι ότι θα πάει καλά σε πωλήσεις έξω,ίσως και εδώ(τηρουμένων των αναλογιών).
Ξέρουμε αν έχει έρθει στην Ελλάδα;
εάν σκεφτείς της τιμές των ανταγωνιστών του ,μια χαρά τιμή εχει ..
εδώ πουλάνε 12500 χιλιάρικα το tmax530 που εχει τεχνολογία κινητήρα από το 2001 ,και έχουνε βαλει πέντε ωραία πλαστικά , και αυτό ειναι ολο ,πιστευω ότι θα πάει πολύ καλά σε πωλήσεις!! μακάρι βέβαια να είχε 8000 χιλιάρικα ,αλλα πάντα οι συγκρίσεις γίνονται με την υπάρχουσα αγορά..

lleonidas
30/03/2017, 22:56
380532

https://youtu.be/PFDfO_OGwjw?t=1418

NIKOS.
03/04/2017, 08:59
διάβασα το τεστ του μότο από πάνω γενικά λέει πολύ καλά λόγια ...
τα σημαντικά σημεία που σχολιάζουν ειναι ...
ποιοτητα κατασκευής !!!!
το βάρος του εξαφανίζεται μόλις τσουλισει και δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να το μαντέψει εφόσον γυρνάνε οι τροχοί!! γιατί ειναι πολύ καλά ζυγισμενο και δεν κουράζει ακόμα και στην πυκνή κηνιση της πόλης .
το dct ειναι κάπως διαφορετικά ρυθμισμένο και πιο αθόρυβα με αποτέλεσμα να το κάνουν πιο παιχνιδιάρικο!!!
σε κλειστά κομμάτια στρίβει πολύ καλά και μπορείς να πας , ανέλπιστα γρήγορα για πολλές ώρες χωρίς να κουραστείς μια και ειναι φιλικο και ανετο στην οδηγηση!!!
αυτά ειναι τα πιο σημαντικά σημεία του τεστ!!