PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο TDM μου



pepenaxos
08/11/2016, 10:12
Καλημέρα σε όλους, έχω το εξής πρόβλημα: Όταν ανάβω τη μηχανή όταν είναι κρύα δουλεύει μονοκύλινδρα. Κάθε τόσο και μέχρι να ζεσταθεί ξαφνικά λειτουργούν κανονικά και οι δυο για τρία περίπου δευτερόλεπτα και μετά ξανά πάλι μονοκύλινδρα και ούτω καθ' εξής. Αυτό συμβαίνει για μερικά λεπτά μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας. Όταν ζεσταθεί τότε λειτουργεί κανονικότατα. Ωστόσο έλυσα μπουζοκαλώδια, τα έλεγξα όσο μπορούσα αλλά δείχνουν μια χαρά. Ψέκασα όλα τα καλώδια στους πολλαπλασιαστές τα μπουζοκαλώδια και άλλαξα και μπουζί (NGK). Η βλάβη δείχνει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για ηλεκτρικό πρόβλημα διότι μόλις πάρει ρεύμα το μπουζί είναι μια χαρά. Μπορεί κανείς να με κατατοπίσει που να παρέμβω περεταίρω? Σκέφτομαι να παω στο σύστημα με τα μπέκ μήπως κάποιο καλώδιο έχει πρόβλημα εκεί? Η αντλία ακούγεται μια χαρά και δουλεύει δεδομένου ότι τροφοδοτεί.
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

SHOOTER045
08/11/2016, 12:26
Δοκίμασε να αλλαξεις τα καλώδια του πολλαπλασιαστή.
Δηλαδή βάλε το ενα στο άλλο μπουζί.
Αν το πρόβλημα μεταφερθεί στον άλλο κύλινδρο και λυθεί στον πρωτο είσαι (πιθανότατα) για πολλαπλασιαστή

OldMan
08/11/2016, 14:12
Παίζει να ειναι το σημειο που ενώνεται η μπουζόπιπα με το καλωδιο του πολλαπλασιαστή...

SHOOTER045
08/11/2016, 14:21
Παίζει να ειναι το σημειο που ενώνεται η μπουζόπιπα με το καλωδιο του πολλαπλασιαστή...

Ορθοτατο.
Αλλά με την δοκιμή που είπα θα φανεί

OldMan
08/11/2016, 14:28
Μπορει να φανει και σαν προβλημα στον χρονισμό, Μητσε...

pepenaxos
08/11/2016, 17:25
Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω

pepenaxos
10/11/2016, 09:26
Παίζει να ειναι το σημειο που ενώνεται η μπουζόπιπα με το καλωδιο του πολλαπλασιαστή...

Άμα είναι έτσι μάλλον πάω για πολλαπλασιαστή μιάς και από ότι βλέπω είναι ένα κομμάτι όλο... εκτός αν ανοίγει κάπως και αλλάζει μόνο το καλώδιο... :(

electron690
10/11/2016, 12:21
Για να αλλαξεις τα μπουζοκαλωδια πρεπει να αλλαξεις και τα φις που τροφοδοτουν τους πολλαπλασιαστες γιατι αλλιως το tdm (270 degrees crankshaft) δεν θα παρει μπρος.
Το προβλημα σου μπορει να οφειλεται σε μπεκ το οποιο δεν σφραγιζει σε κατασταση off και χανει ολο το καυσιμο που παραμενει πιεσμενο μεσα στην μπεκιερα οταν ο κινητηρας ειναι σβηστος. Το καυσιμο σιγα σιγα αδειαζει στον κυλινδρο και οταν πας να το βαλεις μπροστα υπολειτουργει ο κυλινδρος που πασχει μεχρι να καταφερει να καψει την παραπανω βενζινη που βρισκεται μεσα. Πιθανον να φταιει κατι τετοιο.

pepenaxos
10/11/2016, 15:06
Το φαντάστηκα ότι δε θα συγχρονίσει και λογικό είναι. Εντούτοις έβγαλα τα καλώδια τροφοδοσίας ένα ένα τους πολλαπλασιαστές και συμπέρανα ότι φταίει ο αριστερός κύλινδρος. έβγαλα τον πολλαπλασιαστη καθάρισα τις υποδοχές του καλώδιου έκοψα λίγο το καλώδιο και εφόσον το μέτρησα το έβαλα ξανά στη θέση του. Άναψα μηχανή και πάλι τα ίδια... οπότε όπως λες παω για τσεκάρισμα μπεκ και συναφή!!!

pepenaxos
14/11/2016, 21:30
λοιπόν, άλλαξα μπουζί, έβγαλα μπουζοκαλώσια, τα καθαρισα τα τσέκαρα έριξα σπρέι είναι μια χαρά, άλλαξα πολλαπλασιαστές και το πρόβλημα συνεχίζει... εκεί που παίρνει μπρος δουλεύει μονοκίλυνδρα, με στιγμές που δουλεύει κανονικά αλλά κάνοντας διακοπές ο ένας κίλυνδρος για τέσσερα πέντε λεπτά. μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά... Τώρα σκέφτομαι να λύσω τεπόζιτο και να παω στα μπεκ και να δω την ηλεκτρική τροφοδοσία να βγάλω και μπεκ για καθάρισμα... Παίζει να φταίει ο εγκέφαλος??????????? πριν πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!

toyar
15/11/2016, 18:04
σκατζαρε τα μπεκ
αν αλλαζει κυλινδρο ειναι μπεκ
αν συνεχιζει στον ιδιο κυλινδρο πιθανον ειναι καλωδιωση

pepenaxos
15/11/2016, 19:59
σκατζαρε τα μπεκ
αν αλλαζει κυλινδρο ειναι μπεκ
αν συνεχιζει στον ιδιο κυλινδρο πιθανον ειναι καλωδιωση

Αυτό σκέφτηκα! Εφόσον μπουζοκαλώδια, μπουζιά πολλαπλασιαστες΄είναι οκ άρα πάω για τσεκάρισμα του συστήματος μπεκ! Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

pepenaxos
16/11/2016, 18:16
άλλαξα μπουζί καθάρισα και τσέκαρα μπουζοκαλώδια, έριξα σπρέι σε όλα τα καλώδια και φίσες έλυσα μπεκιέρα την καθάρισα έριξα σπρέι σε όλα τα καλώδια που πάνε εκεί στις φίσες κλπ κλπ. Μακροσκοπικά τα μπέκ δείχνουν μια χαρά τα ανέστρεψα αλλά το ηλεκτρικό πρόβλημα παραμένει στον ίδιο κύλινδρο... Τι άλλο μπορώ να κάνω πριν την φουντάρω στο λιμάνι??????????????????????????????????????????

SHOOTER045
16/11/2016, 19:26
Πίπες αλλαξες?

pepenaxos
17/11/2016, 09:00
Μπα αλλά από ότι είδα ήταν ατόφιες... Λες να είναι κάτι τέτοιο? Άσε που ξέχασα να ξαναενώσω τον σένσορα της θερμοκρασίας του αέρα και πρέπει να το ξαναλύσω!!!

SHOOTER045
17/11/2016, 09:09
Το οτι σε δοκιμή εκτός, με το μπουζί στην πίπα βγάζει σπινθήρα δεν σημαίνει ότι είναι και σωστός.
Εκτός απο τα μπουζί βραχυκυκλώνουν και αυτά.
Κάνε εναν κόπο σύνδεσε τον σενσορα,και κάνε την δοκιμή να αποκλειστεί και αυτό το ενδεχόμενο και μην πελαγωνεις.

pepenaxos
22/11/2016, 21:56
Άλλαξα και μπουζόπιπες... Τιποτα!!!! Τα ίδια! Κάνει το ίδιο και μόλις ζεσταθεί δουλεύει μια χαρά...!!!!!!!!!!!!! Τώρα έλυσα μπεκιέρα, πάω τα μπεκ για καθαρισμό και τσεκάρω καλώδια γενικότερα... αλλά πολύ δύσκολο να βγάλει κανείς άκρη...

pepenaxos
15/12/2016, 09:37
Εφόσον έκανα όλες τις προσπάθειες, έλεγξα τα πάντα μέχρι και πηνίο, άλλαξα ότι ήταν δυνατό να αλλάξω, η μηχανή συνεχίζει να μη δουλευει σωστά όσο είναι κρύα και μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά. Τωρα, ανακάλυψα κάτι ευτυχώς! Όταν γίνεται αυτό παρατήρησα ότι οι εξατμίσεις μέχρι να στρώσει το μοτέρ πυρώνουν απίστευτα. Αυτό δε σημαίνει ότι οι βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να μη κλείνουν σωστά στη έδρα και να περνάει η καύση στις εξατμίσεις???

sapila racing
15/12/2016, 12:36
Εφόσον έκανα όλες τις προσπάθειες, έλεγξα τα πάντα μέχρι και πηνίο, άλλαξα ότι ήταν δυνατό να αλλάξω, η μηχανή συνεχίζει να μη δουλευει σωστά όσο είναι κρύα και μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά. Τωρα, ανακάλυψα κάτι ευτυχώς! Όταν γίνεται αυτό παρατήρησα ότι οι εξατμίσεις μέχρι να στρώσει το μοτέρ πυρώνουν απίστευτα. Αυτό δε σημαίνει ότι οι βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να μη κλείνουν σωστά στη έδρα και να περνάει η καύση στις εξατμίσεις???

Αν δεν κλείνουν οταν είναι κρύο, οταν ζεσταθεί και επιμηκυνθούν οι βαλβίδες τι νομίζεις οτι θα γίνει?

SHOOTER045
15/12/2016, 13:01
Εφόσον έκανα όλες τις προσπάθειες, έλεγξα τα πάντα μέχρι και πηνίο, άλλαξα ότι ήταν δυνατό να αλλάξω, η μηχανή συνεχίζει να μη δουλευει σωστά όσο είναι κρύα και μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά. Τωρα, ανακάλυψα κάτι ευτυχώς! Όταν γίνεται αυτό παρατήρησα ότι οι εξατμίσεις μέχρι να στρώσει το μοτέρ πυρώνουν απίστευτα. Αυτό δε σημαίνει ότι οι βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να μη κλείνουν σωστά στη έδρα και να περνάει η καύση στις εξατμίσεις???

Παρόμοιο θέμα είχε ενα ΤΑ 700.
Δεν έκλεινε το ενα σωμα του ψεκασμού στον εν λόγω κύλινδρο, με αποτέλεσμα να κατεβάζει βενζινα,να βρέχει μπουζί, να πυρώνει την εξάτμιση (καταλύτη)
Με αλλαγή σώματος ψεκασμού έστρωσε (κάπου έχω ανεβάσει σχετικό θέμα)

pepenaxos
16/12/2016, 09:04
Μπα, απλά σκέφτηκα μήπως είναι καπνισμένη για κάποιο λόγο και μόνο άμα ζεσταθεί να αρχίζει να κινείται ομαλά μέσα στην έδρα της. Λογικό άμα επιμηκυνθεί να είναι πιό έντονο το πρόβλημα

pepenaxos
16/12/2016, 09:05
Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα ο αισθητήρας λ πάνω στην εξάτμιση και να δημιουργεί όλο το πρόβλημα? Όπως μαυρίλα, βρωμιά κλπ...

viper1
16/12/2016, 19:51
Τα μπεκ μπορείς να τα μετρήσεις αν έχεις πολύμετρο και ξέρεις τις τιμές . Διαφορετικά τς πας για καθάρισμα και στα τσεκάρουν σε μηχάνημα.

pepenaxos
23/12/2016, 14:27
Γειά σας, ελπίζω αυτή τη φορά να βγάλω άκρη που θα με βοηθήσει να φτιάξω τη μηχανή... Λοιπόν είχα γράψει ότι όταν άναβα τη μηχανή δούλευε μονοκίλυνδρα και μόλις ζεσταινόταν μετά από πέντε λεπτά περίπου δούλευε μια χαρά... στο μεταξύ όσο προσπαθούσε να αναπτύξει θερμοκρασία οι λαιμοί των εξατμίσεων πύρωναν και έπρεπε να σβήσω για να μην καούν όλα. Άσε τα σκασίματα στις εισαγωγές και γενικότερα μια κακή λειτουργία που ωστόσο σιγά σιγά όσο πήγαινα έστρωνε με κάποιες ευθείες να δουλεύει σωστά... μόλις έστρωνε η καύση όλα καλα!!! Έχω αλλάξει μπουζί, πίπες, πολλαπλασιαστές καθάρισα όλες τις φίσες και γενικά έλεγξα όλα τα απ' έξω. Τωρα, έκανα έλεγχο μέσω του καντράν με το σύστημα diag που έχει η μηχανή. Παραθέτω παρακάτω τα ευρύματα που μου έδωσε ο έλεγχος...:

1- Error Number 11 : Cylinder identification sensor error - DIAG mode (none)
2- Error Number 13 : Air intake pressure sensor error - DIAG mode 03
3- Error Number 19 : Sidestand sensor error - DIAG mode 20 (αυτό το ξέρω γιατί έχει φύγει από τη θέση του)
4- Error Number 21 : Coolant temperature sensor error - DIAG mode 06
5- Error Number 22 : Air intake temperature sensor error - DIAG mode 05
6- Error Number 30 : The bike went down - DIAG mode 08 (καλά! μπορεί κιόλας εκεί που την είχα να την ρίξανε κάτω αλλά όχι με μένα πάνω)
7- Error Number 33 : Coil 1 open circuit - DIAG mode 30
8- Error Number 34 : Coil 2 open circuit - DIAG mode 31

Παίζει να είναι εγκέφαλος?????
Τι άλλο μπορεί να παίζει πριν τη στείλω για σιδερικά???

SHOOTER045
23/12/2016, 16:58
Μια επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο θα σου κανει δουλειά μέσω διαγνωστικό.
Αλλά αυτά τα air intake sensor ,μου κάνουν για maf
http://motoparts22.com/gr/6622-yamaha-tdm-900-abs-maf-sensor

nik69
23/12/2016, 17:24
Όλα μαζί ήρθαν τα σφάλματα?
Εάν κοίταξες την μνήμη μπορείς να την σβήσεις(πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος κωδικός που το κάνεις αυτό) και να δοκιμάσεις να το ξαναβάλεις μπροστά.
Έτσι μετά θα ελέγξεις τα σφάλματα που υπάρχουν τώρα και όχι κάποια από το μακρινό παρελθόν.

Εάν σου ξαναπαρουσιαστούν όλα μαζί τα παραπάνω , τότε ή κάποιο πρόβλημα έχεις στην πλεξούδα (βραχυκύκλωμα - κομμένο καλώδιο - κακή επαφή φίσας) ή όντως
μπορεί η ECU να μην δίνει σωστές τροφοδοσίες στα αισθητήρια λόγω κάποιας εσωτερικής βλάβης.
Για τους αισθητήρες μπαίνοντας στο διαγνωστικό μπορείς να διαβάσεις τις τιμές τιμές που δίνουν και με το service manual να ελέγξεις εάν είναι σωστές οι τιμές
Για τα πηνία μπορείς με σβηστό τον κινητήρα να τα δοκιμάζεις ON-OFF και να βλέπεις εάν βγάζουν σπινθήρα.

Βασικά μάλλον χρειάζεσαι κάποιον έμπειρο ηλεκτρολόγο, εκτός εάν μπορείς να διαβάσεις το service manual και γνωρίζεις από ηλεκτρολογικά.

viper1
24/12/2016, 22:25
Έχεις πειράξει τίποτα σωληνάκια υποπίεσης ιδίως εκείνο που πάει στο map sensor ?
Συμφωνώ με τον nik69. Τόσα faults μαζί η από βραχυκύκλωμα η πας για αλλαγή ECU

George_Sp
24/12/2016, 22:38
αν τόσα σφάλματα σε τόσα διαφορετικά σημεία είναι από τη τελευταία διάγνωση, και δεν έχουν μαζευτεί από το παρελθόν, και εμένα μου κάνει για ηλεκτρικό πρόβλημα.

δυστυχώς η περιγραφή και η συμπεριφορά που δίνεις για να εντοπιστεί το πρόβλημα θέλει λύσιμο το μισό tdm, πολυμετράκι και ψάξιμο τις πλεξούδες.
εφόσον σου βγάζει τα περισσότερα σφάλματα στους αισθητήρες πας για αρχή και κοιτάς τα σημεία που καταλήγουν οι καλωδιώσεις στις μονάδες που δέχονται τις μετρήσεις τους.

το οτι δουλεύει μονοκύλινδρα, πυρώνουν οι λαιμοί και γενικά έχει αρρυθμίες σημαίνει οτι ο εγκέφαλος δε μπορεί να κατανοήσει τις μετρήσεις που δέχεται και άρα φτιάχνει ένα κοκτέηλ αλαλούμ μείγματος για τη λειτουργία του κινητήρα.

basilis_k6
25/12/2016, 00:56
Γειά σας, ελπίζω αυτή τη φορά να βγάλω άκρη που θα με βοηθήσει να φτιάξω τη μηχανή... Λοιπόν είχα γράψει ότι όταν άναβα τη μηχανή δούλευε μονοκίλυνδρα και μόλις ζεσταινόταν μετά από πέντε λεπτά περίπου δούλευε μια χαρά... στο μεταξύ όσο προσπαθούσε να αναπτύξει θερμοκρασία οι λαιμοί των εξατμίσεων πύρωναν και έπρεπε να σβήσω για να μην καούν όλα. Άσε τα σκασίματα στις εισαγωγές και γενικότερα μια κακή λειτουργία που ωστόσο σιγά σιγά όσο πήγαινα έστρωνε με κάποιες ευθείες να δουλεύει σωστά... μόλις έστρωνε η καύση όλα καλα!!! Έχω αλλάξει μπουζί, πίπες, πολλαπλασιαστές καθάρισα όλες τις φίσες και γενικά έλεγξα όλα τα απ' έξω. Τωρα, έκανα έλεγχο μέσω του καντράν με το σύστημα diag που έχει η μηχανή. Παραθέτω παρακάτω τα ευρύματα που μου έδωσε ο έλεγχος...:

1- Error Number 11 : Cylinder identification sensor error - DIAG mode (none)
2- Error Number 13 : Air intake pressure sensor error - DIAG mode 03
3- Error Number 19 : Sidestand sensor error - DIAG mode 20 (αυτό το ξέρω γιατί έχει φύγει από τη θέση του)
4- Error Number 21 : Coolant temperature sensor error - DIAG mode 06
5- Error Number 22 : Air intake temperature sensor error - DIAG mode 05
6- Error Number 30 : The bike went down - DIAG mode 08 (καλά! μπορεί κιόλας εκεί που την είχα να την ρίξανε κάτω αλλά όχι με μένα πάνω)
7- Error Number 33 : Coil 1 open circuit - DIAG mode 30
8- Error Number 34 : Coil 2 open circuit - DIAG mode 31

Παίζει να είναι εγκέφαλος?????
Τι άλλο μπορεί να παίζει πριν τη στείλω για σιδερικά???

βγαλε εξω τα 19,21,30 γιατι δεν εχουν σημασια.

11. Δεν ξέρει ποιος κυλινδρος ειναι που. Δεν σε αφηνει να την βάλεις μπρος αλλα σε αφηνει να την δουλεψεις αν παρει αρχικα. Υποθετω γιατι μετα αναλαμβάνει ο crankshaft sensor. Αν ειχες προβλημα εκει θα εβλεπες αυτο: Error Number 12 : Crankshaft posiiton sensor error - DIAG mode (none). Αλλωστε δεν κολλαει και με το γεγονος οτι οταν ζεσταθει δουλεύει καλα.
13. οτι ειπε ο shooter

Τα 33-34 πιστευω οτι ειναι το ιδιο προβλημα που απλα αλλαξε θεση οταν εσυ εκανες τραμπα τα καλωδια κτλ.

Μένει ο 22 και εκει πονταρω. Δεν διαβαζει σωστα θερμοκρασια για να ρυθμίσει καυσιμο κρυο-ζεστη και ειδικα οταν ειναι κρυα τα πραγματα ειναι ασχημα. Πιθανων και οταν ζεσταθει να ειναι ασχημα αλλα πλεον δεν το καταλαβαινεις. Μάλλον καις πολύ βενζινη κτλ.

αυτο ισως σε ενδιαφερει https://books.google.gr/books?id=DoYaRsNFlEYC&pg=PA192&lpg=PA192&dq=Cylinder+identification+sensor+cause&source=bl&ots=3PZTQxzohz&sig=RPtPQFFxKQPhGD5S13gpRMwwrWc&hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwjhl9SL_43RAhUkLMAKHUqPCvYQ6AEIUjAH#v=onepage&q=Cylinder%20identification%20sensor%20cause&f=false

basilis_k6
25/12/2016, 01:14
Εφόσον έκανα όλες τις προσπάθειες, έλεγξα τα πάντα μέχρι και πηνίο, άλλαξα ότι ήταν δυνατό να αλλάξω, η μηχανή συνεχίζει να μη δουλευει σωστά όσο είναι κρύα και μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά. Τωρα, ανακάλυψα κάτι ευτυχώς! Όταν γίνεται αυτό παρατήρησα ότι οι εξατμίσεις μέχρι να στρώσει το μοτέρ πυρώνουν απίστευτα. Αυτό δε σημαίνει ότι οι βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να μη κλείνουν σωστά στη έδρα και να περνάει η καύση στις εξατμίσεις???

και με βάση αυτο διαβασε αυτο http://www.carpe-tdm.net/tdmforum/viewtopic.php?t=5801&start=0&sid=60fe5e81fd7b654ea8eda4edff78cd24

Αν έχει καποιο choker μέσα που κλεινει τον αερα?

και αυτο http://www.bikechatforums.com/viewtopic.php?t=164490

ΚΑΙ ΕΔΩ τα ποστ του AJ συνδέουν το προβλημα σου με τον coolant sensor. http://www.singaporebikes.com/forums/showthread.php/74253-Yamaha-TDM-900/page72 Τι wtf σχεδιαση ειναι αυτη?!

αυτο επισης https://www.youtube.com/watch?v=RXFJNrNXdLc. Ειχα και εγω φλαπ και το ξυλωσα. Μήπως κολλαει?!

pepenaxos
19/01/2017, 20:43
Ευχαριστώ όλους τους προλαλήσαντες, τώρα που έσπασε λίγο το κρύο θα καθήσω να ψάξω λίγο να δω τι γίνεται. Ωστόσο να σας παραθέσω μια φωτογραφία του πηνίου που έβγαλα τότε που το είχα λύσει για τυχόν διάγνωση. Δεν είναι πολύ καλή και ίσως να μη λέει πολλά. Ελπίζοντας να μην είναι το ECU βέβαια γιατί σε μεταχειρισμένο που έχω ψάξει τιμές πάμε σε 350 και βάλε, άσε που είναι με immobiliser οπότε άστα να πάνε!!377757

mouse112
20/01/2017, 01:01
ρε μαν...οταν υπολειτουργει ο α ή β κυλινδρος,
μπορεις να δεις (εν ωρα λειτουργιας ) αν φερνει ρευμα ?

pepenaxos
20/01/2017, 08:11
ρε μαν...οταν υπολειτουργει ο α ή β κυλινδρος,
μπορεις να δεις (εν ωρα λειτουργιας ) αν φερνει ρευμα ?

Στην αρχή δούλευε ο αριστερός και μόλις ζεσταινόταν η μηχανή έπαιρνε και ο δεξιός. Πριν λίγο καιρό και πριν τα παίξει τελειώς (και με το κρύο ακόμα χειρότερα!) δούλευε ο δεξιός. Τώρα δεν παίρνει με τίποτα εκτός από κάνα σκάσιμο, σαν να θέλει να πάρει μπρος δηλαδή αλλά στο δευτερόλεπτο τίποτα! Το θέμα είναι ότι λεφτα δεν υπάρχουν, συνεργεία εδώ στη Νάξο με εγκέφαλο ελέγχουν δεν έχει οπότε καταλαβαίνεις γιατί την ψάχνω μόνος μου... :(

mouse112
20/01/2017, 14:36
Και πάλι δεν απαντάς στην ερώτηση μου.... Την ώρα που μιζαρεις.. Μπορείς να δεις αν φέρνει συνέχεια ρεύμα ή αν σκαει ρεύμα 1/10....
Ρωτάω ΜΉΠΩΣ την έχει ακούσει το φωτοκυταρο (πικάπ)....

Ξέρεις ε?..... Μαλακιες πετάμε μπας και πέσουμε μέσα.. Άλλωστε από γραπτό λόγο, δύσκολα γίνεται γνωμάτευση μηχανικού...

pepenaxos
20/01/2017, 17:55
Και πάλι δεν απαντάς στην ερώτηση μου.... Την ώρα που μιζαρεις.. Μπορείς να δεις αν φέρνει συνέχεια ρεύμα ή αν σκαει ρεύμα 1/10....
Ρωτάω ΜΉΠΩΣ την έχει ακούσει το φωτοκυταρο (πικάπ)....

Ξέρεις ε?..... Μαλακιες πετάμε μπας και πέσουμε μέσα.. Άλλωστε από γραπτό λόγο, δύσκολα γίνεται γνωμάτευση μηχανικού...

Ναι! έχεις δίκιο δεν απάντησα, πρέπει να λύσω τεπόζιτο κλπ να μπορέσω να δω τη φίσα που ανεβαίνει πάνω. Περιμένω μόνο να ζεστάνει ο καιρός γιατί δεν έχω κλειστό χώρο εκτός από ένα ημιπαίθριο και έχουν πλακώσει πιγκουίνοι από το κρύο! μόλις μπορέσω θα το κάνω. Αν καταφέρω θα ανεβάσω βιντεάκι την ώρα που μιζάρω κιόλας

pepenaxos
25/01/2017, 18:46
Παράλληλα αυτό που παρατήρησα στο καντράν είναι ότι ο κίλυνδρος C1 είχε τιμή ρύθμισης 25 ενώ ο C2 έχει -126... σας φαίνεται λογική μια τέτοια ρύθμιση???

SHOOTER045
25/01/2017, 18:50
Οχι φυσικά

pepenaxos
26/01/2017, 09:53
Οχι φυσικά

Άρα λογικά τόσο καιρό δε μπορεί να λειτουργούσε σωστά με τέτοια ρύθμιση... Έλα όμως που δεν το είχε πειράξει κανείς... Τι να πω... Ας ζεστάνει ο καιρός λίγο να μπορέσω να τη λύσω πάλι και να αρχίσω τις μετρήσεις...

pepenaxos
28/01/2017, 19:50
Δοκίμασα μπουζοκαλώδια ένα ένα αν φέρνουν ρεύμα... έκανα σώμα ΄το μπουζί στο σκελετό και μιζάρισα, και τα δυο τα καλώδια έφερναν ρεύμα. Τώρα, μια παρατήρηση επειδή δε ξέρω και καλά. Όταν μίζαρα ο σπινθήρας δεν ήταν ζωντανός (έτσι στο γαλάζιο χρώμα έντονο) ήταν κίτρινος και μικρός... Είναι εντύπωση μου ή έτσι πρέπει να είναι? ΓΙατί θυμάμαι σε άλλες περιπτώσεις που δοκίμασα σε αυτοκίνητο και σε άλλη μηχανή ήταν πιο ζωηρός ο σπινθίρας...

SHOOTER045
28/01/2017, 19:56
Το οτι σε δοκιμή εκτός, με το μπουζί στην πίπα βγάζει σπινθήρα δεν σημαίνει ότι είναι και σωστός.
Εκτός απο τα μπουζί βραχυκυκλώνουν και αυτά.
Κάνε εναν κόπο σύνδεσε τον σενσορα,και κάνε την δοκιμή να αποκλειστεί και αυτό το ενδεχόμενο και μην πελαγωνεις.

Στο είχα πει ποιο πίσω.
Μπουζί
Μπουζοκαλωδιο
Ανορθωτης
Ηλεκτρονική
Πηνίο/βολάν

pepenaxos
29/01/2017, 07:53
Στο είχα πει ποιο πίσω.
Μπουζί
Μπουζοκαλωδιο
Ανορθωτης
Ηλεκτρονική
Πηνίο/βολάν

Ένας ανορθωτής είναι πιό εύκολο να μου δοθεί για δοκιμή οπότε λες τώρα να δοκιμάσω εκεί ε? Μετά από αυτό φίλε μου παίζει ηλεκτρονική οπότε εκεί σταματάω και πουλάω τη μηχανή ανταλλακτικά!!!

SHOOTER045
29/01/2017, 11:31
Το ζήτημα είναι που θα βρεις άλλο ίδιο μηχανάκι να σου σκατζαρει τα πράματα που λες για δοκιμή.
Το ζήτημα να μαζεψεις λεφτά να το φορτωσεις και να πάρεις το πλοίο δεν παίζει?

pepenaxos
30/01/2017, 17:45
Το ζήτημα είναι που θα βρεις άλλο ίδιο μηχανάκι να σου σκατζαρει τα πράματα που λες για δοκιμή.
Το ζήτημα να μαζεψεις λεφτά να το φορτωσεις και να πάρεις το πλοίο δεν παίζει?

Άσε... αυτή τη στιγμή είμαι σε χάλια κατάσταση. Δυστυχώς η δουλειά μου έχει φάει το μεγαλύτερο αγγούρι χωρίς να θέλω να πω για τούς άλλους στα άλλα επαγγέλματα... Οπότε γιαυτό κάνω ότι μπορώ μόνος. Ψιλογνώσεις έχω, χώρο δεν έχω να κάτσω να αφιερώσω χρόνο. Τεσπα... Μέτρησα και τον ανορθωτή με πολύμετρο και δουλεύει μια χαρά. Οι τιμες που δίνει είναι ΟΚ και στις τρεις γραμμές αντέστρεψα και την πολικότητα να δώ αν τα δίοδα λειτουργούν σωστά, οπότε πάμε τωρα για εγκέφαλο (λέμε τώρα) και πηνία... :(
Έχω ένα γνωστό που έχει στην αποθήκη στο συνεργείο διάφορα καλούδια και ψάχνει... εγκέφαλο εντούτοις δύσκολο! Τώρα σκεφτόμουν επειδή δε λειτουργει η μηχανή για να δω τα πηνία, να μετρήσω τουλάχιστον την αντίσταση του η οποία από ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι 0,5 με 1,00

pepenaxos
07/02/2017, 09:11
Τσέκαρα με το πολύμετρο και τον ανορθωτή και το πηνίο... και τα δυο δείχνουν οκ Το πηνίο είναι 0,1 με 0,3 οπότε μια χαρά, επίσης δεν κάνει σώμα με το σκελετ΄΄ο κανένα από τα τρία καλώδια... Τι άλλο μένει πιά... πλέον πάω για έλεγχο μπεκ, αν και έστω και αν κατουράνε θα έπρεπε να κάνει κάπια σκασίματα στην εκκίνηση ενώ τώρα δε λέει να πάρει με τίποτα ούτε μονοκίλυνδρα... Βαλβίδες καμένες - καπνισμένες???

Manalishi
07/02/2017, 10:46
Παράλληλα αυτό που παρατήρησα στο καντράν είναι ότι ο κίλυνδρος C1 είχε τιμή ρύθμισης 25 ενώ ο C2 έχει -126... σας φαίνεται λογική μια τέτοια ρύθμιση???

Αυτό το έφτιαξες?

pepenaxos
03/03/2017, 12:26
Δείτε στο YOUTUBE τον παρακάτω σύνδεσμο και πείτε μου την άποψη σας για αυτό το πρόβλημα! Ευχαριστώ όλους σας

https://www.youtube.com/watch?v=6zxGdbeahlM

pepenaxos
15/03/2017, 13:52
Καλησπέρα, λοιπόν λύθηκε ο κινητήρας χρονίστηκαν οι εκκεντροφόροι, ελέγχθηκαν οι βαλβίδες συμπίεση κλπ, τα μπεκ μπήκαν στο μηχάνημα για έλεγχο καθαρισμό κλπ. βάζουμε μπρος και πάλι τα ίδια...

GFawkes
15/03/2017, 14:01
Ρευματα δες....

pepenaxos
15/03/2017, 15:01
Ρευματα δες....

Τα ρεύματα τα έχω τσεκάρει, φορτίζει η μπαταρία σπινθήρες βγάζουν τα μπουζί, το μόνο τώρα που σκέφτομαι είναι να μην δίνει τους σπινθήρες τη σωστή στιγμή και να μπερδεύει τους χρόνους των κιλύνδρων, αλλά δε ξέρω που να βαδίσω... μάλλον πρέπει να ανέβει Αθήνα γιατί εδώ στη Νάξο δεν έχουν εγκέφαλο για έλεγχο ECU...