PDA

View Full Version : περί ορίων θορύβου



zzr2005
17/11/2005, 10:55
παιδιά μια ερώτηση περί ορίων θορύβου
στα μεταχειρισμένα 400αρια street που εισάγονται από Ιαπωνία στις άδειες δεν αναγράφεται συνήθως (τουλάχιστον όχι στη δική μου) τα όρια σε db για το θόρυβο της εξάτμισης...Σημειώνω ότι οι εν λόγω μηχανές δεν ερχόντουσαν καινούργιες παρά μόνο μεταχειρισμένες....
αν σε σταματήσει τροχονόμος πως θα σε μετρήσει?
με ποια κριτήρια?
Έχει το υπουργείο κάποια κριτήρια για όσες άδειες δεν γράφουν πάνω όριο σε db???
Εφόσον υπάρχουν αυτά τα όρια που μπορώ να τα βρω????γιατί η άδεια κυκλοφορίας μου δεν γράφει τίποτα....

periklisk
17/11/2005, 22:28
Πάρε ένα τηλέφωνο στην Τροχαία να σου πουν.... Αν όχι θα σου πουν που να πάρεις τηλέφωνο....

zzr2005
18/11/2005, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Πάρε ένα τηλέφωνο στην Τροχαία να σου πουν.... Αν όχι θα σου πουν που να πάρεις τηλέφωνο....
Αύτοί είναι ικανοί να πάρουν τα στοιχεία μου κ να έρθουν να ε μετρήσουν σπίτι για να μου κόψους κλήση....:rotflmao: :rotflmao:

stefanos
18/11/2005, 18:13
Μέ γράψανε πρόσφατα.
Σταματάω και σβήνω.
"τι είναι αυτό μου λέει το όργανο"?
πινακίδα?
"οχι η εξάτμηση"
ΑΑΑΑαα εξάτμηση......
σκύβει ελαφρά υπηρεσιακά και κοιτάει την τρύπα.
"άδεια είναι μέσα" λέει
μμμμμμμμμμμ
"βάλε καμιά τάπα"
ακριβώς έτσι.
Αντε τώρα να εξηγήσεις δισκάκια και οτι οσο περισσότερα βάζεις τόσο φωνάζει άσε λέω μέσα μου.

Και την τσίμπισα την 83,50 και την εξόφλησα στα ΕΛΤΑ.
Σε πληροφορώ φίλε μου η άδεια μου λέει 101 στις 4750.
Αλλά μιλάς για λεπτομέρειες.
Αν σου κάτσει πλήρωσε και με ελαφρά πηδηματάκια εκτός αν έχεις ώρες για χάσιμο.

zzr2005
18/11/2005, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μέ γράψανε πρόσφατα.
Σταματάω και σβήνω.
"τι είναι αυτό μου λέει το όργανο"?
πινακίδα?
"οχι η εξάτμηση"
ΑΑΑΑαα εξάτμηση......
σκύβει ελαφρά υπηρεσιακά και κοιτάει την τρύπα.
"άδεια είναι μέσα" λέει
μμμμμμμμμμμ
"βάλε καμιά τάπα"
ακριβώς έτσι.
Αντε τώρα να εξηγήσεις δισκάκια και οτι οσο περισσότερα βάζεις τόσο φωνάζει άσε λέω μέσα μου.

Και την τσίμπισα την 83,50 και την εξόφλησα στα ΕΛΤΑ.
Σε πληροφορώ φίλε μου η άδεια μου λέει 101 στις 4750.
Αλλά μιλάς για λεπτομέρειες.
Αν σου κάτσει πλήρωσε και με ελαφρά πηδηματάκια εκτός αν έχεις ώρες για χάσιμο.
Δηλαδή δε σε μετράει με βάση τα όρια που γραφει η άδεια????
με ποια όρια σε ΄γράφει δηλαδή...υπάρχουν όρια για όλα τα μηχανάκια?ανεξάρτητα κατηγορίας κ κυβισμου????

Stergios69
18/11/2005, 18:20
Βασικά, άμα δεν σε μετρήσει και σε κόψει κλήση μάλλον ψιλοπαράνομο τον κόβω...
Δηλαδή, ποιός είναι και ξέρει αν κάνεις θόρυβο ή όχι?

zzr2005
18/11/2005, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Βασικά, άμα δεν σε μετρήσει και σε κόψει κλήση μάλλον ψιλοπαράνομο τον κόβω...
Δηλαδή, ποιός είναι και ξέρει αν κάνεις θόρυβο ή όχι? Απο ότι ξέρω αν δεν έχει μαζί το μηχάνημα σου κόβει κάποιου είδους κλήση και σε στέλνει στο υπουργείο να σε μετρήσουν...αν βγεις νόμιμος είσαι οκ και σβίνεται...
αλλά το θέμα είναι εκεί με τι όρια θα σε μετρήσουν?????????
τα θέτουν αυτοί τα όρια αυθαίρετα????

stefanos
18/11/2005, 18:37
Κοίτα αν είσαι αθώος, μαμα εξάτμηση δηλαδή ή πολύ ήσυχη aftermarket δεν σε γράφει για τίποτα.
Αν τώρα φοράς καμιά σαν τη δικιά μου και έχεις λίγο φιλότιμο σαν τους αρχαίους ημών προγόνους περνάς απο το ταμείο και πλερώνεις, εξάλου δεν σε γράφει για θόρυβο αλλά για έλλειψη σιγαστήρα (άλλο αυτό).
Αν έχεις τώρα καμιά αντήρηση τότε κάλιστα σε στέλνει για μέτρημα και αν δεν περάσεις έχει 2χ83.5 στο δικαστήριο, και σου κρατάνε την πινακίδα μέχρι να περάσεις.
Και μην νομίζεται οτι η μαμά εξάτμηση σας περνάει.
Τουλάχιστον το XR δεν περνάει ούτε με την μαμά και παίρνεις χαρτί απο τον αντιπρόσωπο που μάλλον λέει οτι τότε οι προδιαγραφές ήταν άλλες κλπ.
τρέχα γύρευε δηλαδή.

sonic22
18/11/2005, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Σε πληροφορώ φίλε μου η άδεια μου λέει 101 στις 4750.


se ena filo den tou dinane gia auton ton logo (an den kanw lathos) adia kikloforias se kainourio wrf...

xamos stin diethinsi siginoniwn...

telika eftase mexri ton nomarxi gia na ginei i douia tou...

lampros_fazer
18/11/2005, 20:56
ΖΖR πιστεύω θα ήταν καλύτερα να το ρωτήσεις δε κάποια διευθυνση μετ. & συγκ.
Και εγώ έχω αναρωτηθεί για το θέμα αυτό..
Αλλα και να σε σταματήσουν να σε μετρήσουν οι περισσότεροι δεν ξέρουν να μετράνε ή μετράνε επίτηδες λάθος για να σε γράψουν.
Είχαν σταματήσει κάποτε ένα παιδί για να το μετρήσουν και του'χωσαν σχεδόν το όργανο μες την εξάτμιση.Το παιδί ευτυχώς ήξερε πως γίνονται οι μετρήσεις (σε τι απόσταση από την εξάτμιση, σε ποιές στροφές κλπ) τους βούλωσε και τον άφησαν να φύγει.
Εμένα μου έχει τύχει όταν με είχαν σταματήσει (για απλό) έλεγχο να κοιτάξει την εξάτμιση για να με ψαρώσει ή να με φοβίσει "είδε" ότι ήταν μαμά και με άφησε χωρίς να πεί κουβέντα.

manos426f
19/11/2005, 02:14
Παιδες,αν σε καποιο δρομο σε σταματησει αστυνομος που συνοδευεται απο ατομο που κανει ελεγχους για θορυβο με ηχομετρο και σε βρει πολυ ψηλα (π.χ 98db) τοτε την εχεις ασχημα γιατι σου ξηλωνουν την πινακιδα και μετα εχει διαδικασια να βαλεις ξανα την μαμισια εξατμιση,να πας στο υπουργειο,να παρεις εγκριση τυπου και αφου δωσεις και 240 ευρωπουλα να παρεις την πινακιδα σου πισω....


Οποτε,πολυ προσοχη....!!!


Υποψιν ενας τετοιος δρομος ειναι η Βεικου στο Γαλατσι....

manos426f
19/11/2005, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
ΖΖR πιστεύω θα ήταν καλύτερα να το ρωτήσεις δε κάποια διευθυνση μετ. & συγκ.
Και εγώ έχω αναρωτηθεί για το θέμα αυτό..
Αλλα και να σε σταματήσουν να σε μετρήσουν οι περισσότεροι δεν ξέρουν να μετράνε ή μετράνε επίτηδες λάθος για να σε γράψουν.
Είχαν σταματήσει κάποτε ένα παιδί για να το μετρήσουν και του'χωσαν σχεδόν το όργανο μες την εξάτμιση.Το παιδί ευτυχώς ήξερε πως γίνονται οι μετρήσεις (σε τι απόσταση από την εξάτμιση, σε ποιές στροφές κλπ) τους βούλωσε και τον άφησαν να φύγει.
Εμένα μου έχει τύχει όταν με είχαν σταματήσει (για απλό) έλεγχο να κοιτάξει την εξάτμιση για να με ψαρώσει ή να με φοβίσει "είδε" ότι ήταν μαμά και με άφησε χωρίς να πεί κουβέντα.


Η μετρηση πρεπει να γινεται σε αποσταση 40-50 cm απο την εξατμιση,υπο γωνια 45 μοιρων και στις 2500-3500 στροφες κανονικα....
Τωρα βεβαια αντε να διασφαλισεις οτι θα γινει οντως ετσι και,αν ξερεις οτι εισαι παρανομος,αντε να ξεμπλεξεις χωρις να τη φας.....

nikos force
19/11/2005, 11:33
ο μονος λογος που μπορουν να σε γραψουν χωρις να μετρησουν ειναι ναναι φανερα πειραγμενη η εξατμιση π.χ. κομμενη,αλλα και μετρηση στο δρομο και παλι λαθος ειναι γιατι ευκολα μπορει απο σχεδον ανυπαρκτους περιβαλλοντικους θορυβους να προστεθουν 4-5 ντεσιμπελ στη μετρηση. το ποιο σωστο ειναι να σε στειλουν κτεο αλλα μη νομιζετε οτι και εκει εχουν ιδεα.γενικα μια νομιμη κληση δεν εχει κοπει ,απλα για να μην μπλεκεις πληρωνεις και τελος

nemethon
19/11/2005, 12:02
παιδιά οι αστυνομικοί dbA μετράνε και όχι db (σιγά μην ξέρουν την διαφορά, δεστε την αδειά σας dbA γράφει και όχι db).Άλλο dbΑ και άλλο db.Τα db είναι κατα κάποιο τρόπο μονάδα μέτρησης ενέργειας του ήχου.Τα dbA δείχνουν κατα πόσο ενοχλείται το ανθρώπινο αυτί απο ήχους.Τα dbA εξαρτώνται απο τα db και την συχνότητα του ήχου. Για να γίνω πιο κατανοητός υπάρχει ένα διάγραμμα παρακάτω που έχει κάποιες καμπύλες, όσο πιο κοντά είναι ο ήχος που ακούμε στις καμπύλες αυτες τόσο πιο ενοχλητικός είναι.

π.χ.ένας ήχος των 20 db και συχνότητα 1000 Hz είναι πιο ενοχλητικός απο έναν με 110 db και πάλι 1000 Ηz

επίσης παρατηρήστε οτι ένας ήχος των 130 db με 15 Ηz δεν τον ακούμε καθόλου.(το ανθρώπινο αυτί αντιλαμβάνεται συχνότητες 20 - 20000)

τελειώνοντας θέλω να αναφέρω οτι αυτές οι καμπύλες διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο γι'αυτό και μερικοί ακούν ήχους που δεν τους ακούν άλλοι ή μέρικοι ενοχλούνται απο ήχους που άλλους μπορεί να μην τους ενοχλούν :winka:


28464

SF
19/11/2005, 12:16
Μετρήσεις θορύβου ΔΕΝ κάνει η Τροχαία.

Κάνουν μόνο τα ειδικά κλιμάκια του Υπ. Μεταφορών, παρουσία πάντα τροχονόμων.

Το υπουργείο έχει ΔΙΚΗ ΤΟΥ λίστα με τις στάθμες θορύβου, που έχει συντάξει με βάση δεδομένα από τις εταιρίες.

Ως εκ τούτου η λίστα τους περιλαμβάνει στάθμες και για μηχανάκια που δεν έγιναν ποτέ επίσημη εισαγωγή (CB400, BROS κλπ).

Και φυσικά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δε δεχόμαστε και δεν υπογράφουμε καμία κλήση θορύβου εφόσον δεν υπάρχει κλιμάκιο.

ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΕΞΟΘΦΑΛΜΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, προσωπικά θα έριχνα ξύλο αντί για κλήση!!!!

:winka:


Κατά τ'αλλα ισχύει ο γενικός κανόνας που λέει ότι όλη η Ελλάδα είναι μια παρανομία, οπότε άντε βρες άκρη...

stefanos
19/11/2005, 12:44
Τώρα μας δουλεύεις SF.
Εχεις δεί δηλαδή καμιά κλήση αδικαιολόγητη για θόρυβο?
Αφού οι μισόι (και εγώ δηλαδή)φοράνε πάνω εξατμήσεις που το γράφουν πάνω
"ΔΕΝ ΕΪΝΑΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ"

SF
19/11/2005, 12:54
Σε τούτο το φόρουμ μάλιστα, θα βρεις σε παλιότερα μηνύματα περιπτώσεις τροχαίου που έγραψε τύπο μετρώντας με ...το αφτί!

Για "εσας τους υπόλοιπους" δεν έχω κάτι να πω. Σε παραπάμεπω στο περι Ελλάδας και απέραντης παρανομίας.

sonic22
19/11/2005, 13:08
giati den ftiaxnei kapoios mia bouka me metavliti diatomi i opoia na rithmizete en kinisi?

na tha mas katastrefei tin roi alla tha einai oti prepei... to mesimeri pou koimate o kosmso to exoume sto sigano kai otan pame gia grigori adigisi terma...

tespa...


telos an i ejatmisi einai idiokataskeui alla den kanei poli thorivo eimaste paranomoi?

sotpag
19/11/2005, 16:43
σε γενικες γραμες ουτε κλιμακια ουτε λιστες.......


σε αλλες στροφες μετραμε ενα μονοκυλινδρο σε αλλες ενα δικυλινδρο κτλ (πχ ενα παπι μπορει να κανει περισοτερο θορυβο απο ενα cb400)

απο εκει και περα αν δεν θες να πληρωσεις πας δικαστικος και λογο του οτι η μετρηση δεν εγινε οπως επρεπε (αποσταση απο κτηρια ,στροφες κλπ) αθωος ο κατηγορουμενος .

και τελος σε οσες αδειες δεν γραφουν τα db εχουν ορισει οι ασχετοι εναν συγκεκριμενο αριθμο (δεν θυμαμε ποσο) και απο εκει και πανω την τρως

SF
19/11/2005, 17:15
'Ολα όσα έγραψα είναι τα τυπικά, και οι κανονισμοί που ισχύουν. Μάλιστα έχω τύχει (συνεπιβάτης) σε μπλόκο για θόρυβο. Η άδεια του BROS δεν έχει στάθμη, αλλά η λίστα του υπαλλήλου (τις είδα) είχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

BY THE WAY, το BROS ήταν θορυβώδες, αλλα τη γλύτωσε λόγω......... Supertrap!!!!!!!΄
;)

zzr2005
21/11/2005, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
'Ολα όσα έγραψα είναι τα τυπικά, και οι κανονισμοί που ισχύουν. Μάλιστα έχω τύχει (συνεπιβάτης) σε μπλόκο για θόρυβο. Η άδεια του BROS δεν έχει στάθμη, αλλά η λίστα του υπαλλήλου (τις είδα) είχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

BY THE WAY, το BROS ήταν θορυβώδες, αλλα τη γλύτωσε λόγω......... Supertrap!!!!!!!΄
;)
καλά όπως είμαι τώρα δεν την γλιτώνω καθώς έχει τρύπα η εξάτμιση και θα την φάω αμα με σταματήσουν...
απλώς δημιούργησα το post προκειμένου όταν βάλω καινούργια εξάτμιση να μην είμαι πάλι παράνομος...΄θα είναι βλακεία να πληρώσω του κόσμου τα λεφτά και να τρώω πάλι κλήσεις....
thanx anway για τις απαντήσεις...θα ψάξω τα όρια στο υπουργείο..