PDA

View Full Version : Λαδι για Cbr600f



cbanthropos
17/11/2005, 12:10
Τι λαδι προτεινετε? Συνθετικο ή semi?
Ποια εχετε δοκιμασει γενικα σε αυτο το μηχανακι? ('03)

OldMan
17/11/2005, 13:15
:look: :look: :look:

Δηλαδή άμα σου πούμε "τράβα στο Praktiker και πάρε το SD Gtx 1137 που έχει 2.95€ το λίτρο" θα το κάνεις ??

cbanthropos
17/11/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Δηλαδή άμα σου πούμε "τράβα στο Praktiker και πάρε το SD Gtx 1137 που έχει 2.95€ το λίτρο" θα το κάνεις ??

2.95 το λιτρο? Τι λες τωρα? Ασε, θα το κρατησω με τα λαδια που εχει μεσα, για παντα. Αντεχουν.. :lol:

Tigas
17/11/2005, 13:37
Λάδι να βάζεις ότι σου προτείνει ο κατασκευαστής, τώρα τι μάρκα θα βάλεις θα ακουστούν πολλές και διάφορες απόψεις.
Εγώ δέν είχα ποτέ μηχανή σαν τη δικιά σου αλλά σε 600RR και 1000RR που περάσανε απο τα χέρια μου δέν συνέχισα να βάζω Agip γιατί το κιβώτιο έκανε λές και ήταν χαλασμένο.
Έχω δοκιμάσει το motul 3100 10w40 συνθετικό(δεν άκουγα τίποτα απο κιβώτιο) και τώρα βάζω 10w40 συνθετικό της Ηοnda γιατί το παίρνω πολύ πιο φθηνά
:wave2:

sniper
17/11/2005, 13:41
αν μπορείς να βρείς ΗΡ4 της Ηονδα τότε θα σου πρότεινα αυτό.....

Βελούδο.... :D

OldMan
17/11/2005, 13:50
Πέρα από πλάκα, αν το μηχανάκι σου είναι καινούριο (03)??, ΜΗΝ αφήνεις τα εργοστασιακά λάδια παραπάνω από όσο λέει ο κατασκευαστής.
Είναι πιο λεπτόρευστα από τα κανονικά (λόγω "σφιχτού" μοτέρ) και θα σου δημιουργήσουν προβλήματα (αυξημένες φθορές, υπερθέρμανση, άφρισμα στο κύκλωμα της αντλίας κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:

Tigas
17/11/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
αν μπορείς να βρείς ΗΡ4 της Ηονδα τότε θα σου πρότεινα αυτό.....

Βελούδο.... :D

:nono: :nono: :nono:
Όχι Hp4 καλύτερο GN4.
Υπάρχει σε 1lt και 4lt το οποίο συμφέρει και το ένα και το άλλο και η τιμή και για τα 2 είναι 10,60+φπα(1lt) και 16,..+φπα(4lt)

Τα συγκεκριμένα λάδια υπάρχουν σε αφθονία στο Σαρακάκη
του κωδικούς τους θα τους βρείτε εδώ(Ηonda maintenance) (http://www.honda.co.uk/mcstatic/en/...roHondaOils.pdf)

Tigas
17/11/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πέρα από πλάκα, αν το μηχανάκι σου είναι καινούριο (03)??, ΜΗΝ αφήνεις τα εργοστασιακά λάδια παραπάνω από όσο λέει ο κατασκευαστής.
Είναι πιο λεπτόρευστα από τα κανονικά (λόγω "σφιχτού" μοτέρ) και θα σου δημιουργήσουν προβλήματα (αυξημένες φθορές, υπερθέρμανση, άφρισμα στο κύκλωμα της αντλίας κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:

Στα Ηonda auto-moto πρίν κουμπόσουν επάνω στα σασί-πλαισια τα αφήνουν και δουλευουν και αργότερα μόλις τα κουμπώσουν τα μοτέρ τα ξαναβάζουν πάλι και δουλεύουν, είναι στρωμένα απο το εργοστάσιο έτοιμα για σκίσιμο δηλαδή, αυτό σαν διευκρίνηση μιά και έχω άνθρωπο που τα έχει δεί live όλα αυτά :wave2:

OldMan
17/11/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Στα Ηonda auto-moto πρίν κουμπόσουν επάνω στα σασί-πλαισια τα αφήνουν και δουλευουν και αργότερα μόλις τα κουμπώσουν τα μοτέρ τα ξαναβάζουν πάλι και δουλεύουν, είναι στρωμένα απο το εργοστάσιο έτοιμα για σκίσιμο δηλαδή, αυτό σαν διευκρίνηση μιά και έχω άνθρωπο που τα έχει δεί live όλα αυτά :wave2:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε Τίγκα, λες δηλ. ότι σε μια γραμμή παραγωγής που βγάζει πάνω από 200 μηχανάκια την μέρα και ο συνολικός χρόνος των ελέγχων (φλας, διακόπτες, ταχύτητες, φώτα, μίζα, φρένα, τιμόνια, σταντ, όργανα κ.λ.π.) είναι λιγότερος από 2 λεπτά (γεγονός !!!), αφήνουν τους κινητήρες να δουλεύουν (σε όλη την κλίμακα των στροφών...) για πάνω από 15 ώρες ???
(Στα Japaneese Standards οι 15 ώρες λειτουργίας ενός Μ.Ε.Κ. θεωρούνται ικανοποιητικός χρόνος "ρονταρίσματος" ).

:wave2: :beer: :wave2:

cbanthropos
17/11/2005, 14:21
Καλως. θα παω στον Σαρακακη να παρω λαδια.
Τι διαφορες εχουν τα Hp4 και GN4 ? :confused:

Το μηχανακι ειναι του '03, το πηρα μεταχειρισμενο. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ξερει τι τυπο λαδι του εβαζαν εκει που πηγαινε (μπαξεβανη). θελω λοιπον να αλλαξω τα λαδια + φιλτρο να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι ειναι φρεσκα και οτι ξερω τι ακριβως ποιοτητα ειναι.Το βιβλιο της μοτο, δεν αναφερει τιποτα για συνθετικο ή μη-συνθετικο. Μιλαει μονο για θερμοκρασια περιβαλοντος και ιξωδες.

Tigas
17/11/2005, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
Καλως. θα παω στον Σαρακακη να παρω λαδια.
Τι διαφορες εχουν τα Hp4 και GN4 ? :confused:

Το μηχανακι ειναι του '03, το πηρα μεταχειρισμενο. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ξερει τι τυπο λαδι του εβαζαν εκει που πηγαινε (μπαξεβανη). θελω λοιπον να αλλαξω τα λαδια + φιλτρο να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι ειναι φρεσκα και οτι ξερω τι ακριβως ποιοτητα ειναι.Το βιβλιο της μοτο, δεν αναφερει τιποτα για συνθετικο ή μη-συνθετικο. Μιλαει μονο για θερμοκρασια περιβαλοντος και ιξωδες.

Δές το Honda maintenance παραπάνω και θα δείς την διαφορά :wave2:

Tigas
17/11/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε Τίγκα, λες δηλ. ότι σε μια γραμμή παραγωγής που βγάζει πάνω από 200 μηχανάκια την μέρα και ο συνολικός χρόνος των ελέγχων (φλας, διακόπτες, ταχύτητες, φώτα, μίζα, φρένα, τιμόνια, σταντ, όργανα κ.λ.π.) είναι λιγότερος από 2 λεπτά (γεγονός !!!), αφήνουν τους κινητήρες να δουλεύουν (σε όλη την κλίμακα των στροφών...) για πάνω από 15 ώρες ???
(Στα Japaneese Standards οι 15 ώρες λειτουργίας ενός Μ.Ε.Κ. θεωρούνται ικανοποιητικός χρόνος "ρονταρίσματος" ).

:wave2: :beer: :wave2:

Δέν θα αμφισβητούσα τον παλαιότερο ανταλλακτικό του Σαρακάκη ο οποίος έχει δέι απο το μηδέν την κατασκευή ενός
moto-auto :wave2:

Seraios39
21/08/2022, 18:44
Cbr 600f εχω του 2001 . Της Honda τα 10 30 κανουν και για Ελλαδα ?
Αν οχι , μηπως κανουν για Ελλαδα τους υπολοιπους 9 μηνες εκτος του Καλοκαιριού ?

panavour
22/08/2022, 21:36
Κάνουν, μέχρι 40 βαθμούς κελσίου,μετά πήγαινε για 10-40.

Seraios39
23/08/2022, 07:44
Κάνουν, μέχρι 40 βαθμούς κελσίου,μετά πήγαινε για 10-40.
Α νομιζα το 30 σημαίνει μεχρι 30° θερμοκρασία του περιβαλοντος.
Αφου κανουν μεχρι 40, καλα ειμαστε.

Bowleno
23/08/2022, 14:05
Α νομιζα το 30 σημαίνει μεχρι 30° θερμοκρασία του περιβαλοντος.
Αφου κανουν μεχρι 40, καλα ειμαστε.

Κάπου τα έχεις μπερδέψει.... σε ένα λάδι π.χ. 10W-40 το 10 σημαίνει ότι τον χειμώνα το λάδι αυτό συμπεριφέρεται με ιξώδες 10 και το καλοκαίρι με 40 ιξώδες.

Τώρα, σε αρκετά παλιά μηχανάκια που έχουν πλέον μεγάλες ανοχές (και το τσιμπανε και το λαδάκι τους....) το 10-40 που σύστηνε ο κατασκευαστής όντας καινούργιο, πάει περίπατο.... εκεί θέλεις 20-50 και πάει λέγοντας αναλόγως τις φθορές.
Συνήθως ο ήχος του μοτέρ "λέει" τι λαδάκι θέλει..... αν κάνει σαν κουδουνίστρα ένα παχύτερο το χρειάζεται.
Εξαιρούνται μάρκες που κάνουν σαν κουδουνίστρες εξ αρχής (π.χ. Ducati ) :D

telegonos
23/08/2022, 14:38
Σε αρκετά παλιά μηχανάκια που έχουν πλέον μεγάλες ανοχές (και το τσιμπανε και το λαδάκι τους....) το 10-40 που σύστηνε ο κατασκευαστής όντας καινούργιο, πάει περίπατο.... εκεί θέλεις 20-50 και πάει λέγοντας αναλόγως τις φθορές.

Προσπερνάω τον απαξιωτικό όρο ''μηχανάκια'' όταν το θέμα αναφέρεται σε 600cc μηχανή με 97 άλογα τροχό, καθώς επίσης και το ''αρκετά παλιά'' λες και μιλάμε για κανά BSA.

Αυτό που γράφεις ισχύει μόνο σε πολύ πρωτόγονους αερόψυκτους μονοκύλινδρους κινητήρες, δλδ παπιά και μοτοσυκλέτες τύπου XLR του '80, όχι σε υψηλής απόδοσης πολύστροφους τετρακύλινδρους όπως εκείνος του PC35-CBR600F που έχει ο φίλος.

Αν βάλεις τέτοιο λάδι σε τέτοιο μοτέρ, θα δημιουργήσει επιπλέον τριβές, θα καταπονήσει την αντλία λαδιού και το καδενάκι που δίνει κίνηση σε αυτήν, και το μοτέρ θα βαριέται να ανεβάσει στροφές. Μακροχρόνια, κάποια ζημειά θα προκύψει βάζοντας τέτοιο λάδι.

Bowleno
23/08/2022, 14:50
Προσπερνάω τον απαξιωτικό όρο ''μηχανάκια'' όταν το θέμα αναφέρεται σε 600cc μηχανή με 97 άλογα τροχό, καθώς επίσης και το ''αρκετά παλιά'' λες και μιλάμε για κανά BSA.

Αυτό που γράφεις ισχύει μόνο σε πολύ πρωτόγονους αερόψυκτους μονοκύλινδρους κινητήρες, δλδ παπιά και μοτοσυκλέτες τύπου XLR του '80, όχι σε υψηλής απόδοσης πολύστροφους τετρακύλινδρους όπως εκείνος του PC35-CBR600F που έχει ο φίλος.

Αν βάλεις τέτοιο λάδι σε τέτοιο μοτέρ, θα δημιουργήσει επιπλέον τριβές, θα καταπονήσει την αντλία λαδιού και το καδενάκι που δίνει κίνηση σε αυτήν, και το μοτέρ θα βαριέται να ανεβάσει στροφές. Μακροχρόνια, κάποια ζημειά θα προκύψει βάζοντας τέτοιο λάδι.

Απαξιωτικός γιατί; Χαϊδευτικό μάλλον....
Οκ όχι αρκετά παλιά αλλά αρκετά, παλιά. Ευχαριστημένος τώρα;
Επίσης δεν αναφέρθηκα στην μηχανή (και όχι μηχανάκι...) του φίλου, εξήγησα απλά τι σημαίνουν τα νούμερα 10 40 κλπ και ότι από ένα σημείο και μετά, θέλουν άλλο ιξώδες πια για να μην "χτυπάνε"....
Επίσης, το να απαξιώνεις μονίμως τα γραφόμενα κάποιου επειδή του ξέφυγε ένα κόμμα η χρησιμοποιεί άλλους όρους πιθανώς άγνωστους σε σένα (κατανοητό, ως ένα σημείο) δεν θα σε κάνει πιο συμπαθή εδώ μέσα .

OldMan
24/08/2022, 13:28
Προσπερνάω τον απαξιωτικό όρο ''μηχανάκια'' όταν το θέμα αναφέρεται σε 600cc μηχανή με 97 άλογα τροχό,

"Απαξιωτικός" είναι ο οποιοσδήποτε όρος, αρκει να θελεις να το εκλαβεις τοιουτοτρόπως..;)
(κοινως, το πρόβλημα ειναι στον αποδέκτη και όχι στον αποστολεα..)


καθώς επίσης και το ''αρκετά παλιά'' λες και μιλάμε για κανά BSA.

Ενω αυτοκινούμενο δίκυκλο 21 ετών ειναι για σενα brand-new..

Seraios39
24/08/2022, 20:29
Αν βάλεις τέτοιο λάδι σε τέτοιο μοτέρ, θα δημιουργήσει επιπλέον τριβές, θα καταπονήσει την αντλία λαδιού και το καδενάκι που δίνει κίνηση σε αυτήν, και το μοτέρ θα βαριέται να ανεβάσει στροφές. Μακροχρόνια, κάποια ζημειά θα προκύψει βάζοντας τέτοιο λάδι.

Πιο λαδι θα εβαζες εσυ πες μου .

doctoras
25/08/2022, 11:24
Πιο λαδι θα εβαζες εσυ πες μου .

βρε σερραίε, πές μου πόσο δύσκολο είναι να ψαξεις στο νετ για το owners manual και να τσεκάρεις μέσα τι προτείνει ο κατασκευαστής για το μηχανάκι σου?
https://www.manualslib.com/manual/677664/Honda-Cbr600f.html?page=95#manual

περιμένω την απάντηση σου

Seraios39
25/08/2022, 19:29
βρε σερραίε, πές μου πόσο δύσκολο είναι να ψαξεις στο νετ για το owners manual και να τσεκάρεις μέσα τι προτείνει ο κατασκευαστής για το μηχανάκι σου?
https://www.manualslib.com/manual/677664/Honda-Cbr600f.html?page=95#manual

περιμένω την απάντηση σου

Το ειχα γκουγκλαρει αλλα επειδή ειδα 10 30 ειπα μηπως δεν κανει για Ελλαδα .

Tallyban
25/08/2022, 20:40
Για κρύο μια χαρά είναι το 10/30,με τη προϋπόθεση ο κινητήρας να είναι σε άψογη κατάσταση
Καλοκαίρι με υψηλές ταχύτητες σε ταξιδι με φορτίο εγώ δεν θα το έβαζα με τίποτα.

dorso
26/08/2022, 01:10
Βάλε ότι λέει το manual,αν το manual έχει διευκρίνιση για τους ζεστούς μήνες κάνε αυτό που λέει,όλα τα άλλα που θα σου πει ο καθένας είναι αμπελοφιλοσοφιες..

dankannn
26/08/2022, 16:06
Πιο λαδι θα εβαζες εσυ πες μου .

10W-40 , Αυτα βαζω και εχω 130.000 και δεν εχουμε χασει ουτε σταγονα και απο συμπιεση μια χαρα για τοσα χλμ.
Προσωπικα βαζω αυτα, Fuchs Silkolene Pro 4 XP σε 10W-40
Φιλος με το ιδιο μηχανακι βαζει Amsoil 10W-40 Synthetic Metric Motorcycle Oil, παλι χωρις προβλημα
Εχω δοκιμασει και Motul 300v αλλα με κερδισαν τα Fuchs Silkolene

ΥΓ , η honda σου λεει στο manual 10w-40

Seraios39
26/08/2022, 17:08
10W-40 , Αυτα βαζω και εχω 130.000 και δεν εχουμε χασει ουτε σταγονα και απο συμπιεση μια χαρα για τοσα χλμ.
Προσωπικα βαζω αυτα, Fuchs Silkolene Pro 4 XP σε 10W-40

Με τα Fuchs Silkolene το σασμαν πως συμπεριφέρεται;

dankannn
26/08/2022, 20:37
Με τα Fuchs Silkolene το σασμαν πως συμπεριφέρεται;

Μια χαρά, όπως και με τα amsoil.
Ετσι και αλλιώς έχει από τα καλύτερα σασμάν.
Γιατι εχεις πρόβλημα?

Seraios39
28/08/2022, 00:53
Μια χαρά, όπως και με τα amsoil.
Ετσι και αλλιώς έχει από τα καλύτερα σασμάν.
Γιατι εχεις πρόβλημα?

Οχι, απλα απ'αυτα που διαβασα εδω για τα λαδια , απ'οτι καταλαβα καποια λαδια κανουν τις αλλαγές σχεσεων πιο μαλακές .

D3300
28/08/2022, 09:54
Στο CBR σου εγώ θα έβαζα Motul 5100 15w-50, χειμώνα-καλοκαίρι.
Θεωρώ πως για την Ελλάδα είναι ένα από τα πιο κατάλληλα λάδια.