PDA

View Full Version : Για το νέο παπι Keeway Target 125cc



Γιωργος Σ.
09/11/2016, 23:44
Θελω να αγορασω παπι,εψαξα μεταχειρισμενα αλλα οι τιμες δεν πεφτουν με τιποτα,και μετα απο μερικες προσπαθειες για "ευκαιριες",ειδα οτι ειναι μουφα.Σκεφτομαι λοιπον για καινουργιο.Το Keeway Target ειναι σε αρκετα χαμηλη τιμη,φαινεται να εχει καλες κριτικες απο mototriti και αλλα site ( http://www.superpapi.gr/dokimes/keeway-target-125-super-test/ ) Βεβαια το μοτοτριτη φαινεται να γραφει καλα λογια για ολα τα παπια,οποτε ισως να μην ειναι και τοσο αξιοπιστο.
Υστερα εκανα ερευνα πανω στην keeway ( http://www.keeway.com/our-company ) και ειδα οτι εχει 3-4 εργοστασια σε διαφορες χωρες(βραζιλια,κινα,ουγγαρια) και πουλανε μηχανες και σκουτερ σε σχεδον ολο τον κοσμο.Μετα εψαξα κριτικες (στα αγγλικα) απο σκουτερ/μηχανες.Γενικα η αποψη "μονο honda/yamaha" κυκλοφορει και στο εξωτερικο,οποτε πολλοι απλα αφοριζαν την keeway ως "κινεζικη" (που ειναι),αλλα αλλοι γενικα εγραφαν οτι ειναι αξιοπιστη.Επισης η keeway αγορασε την Ιταλικη Benelli και προσπαθει να χτισει ονομα στην Ευρωπη (το ονομα της μητρικης εταιριας λεγεται Qianjiang,αλλα για θεματα προμοσιον επελεξαν keeway).Εφ' όσον η keeway λοιπον εχει καλες
1)καλες κριτικες(συνηθως) για σκουτερ
2)προσπαθει να φτιαξει ονομα στην ευρωπη και
3)εχει τεραστια παραγωγη(αρα και πωλησεις)
δε βλεπω το λογο γιατι το target να μην ειναι καλο.Επισης,απο ερευνα ειδα οτι πολλα κομματια σε γιαπωνεζικα παπια φτιαχνονται απο κινεζικες εταιριες και η κατασκευη δεν ειναι εξ'ολοκληρου "γιαπωνεζικη".Αρα και 1 καλη κινεζικη εταιρια πιστευω μπορει να ειναι αξιοπιστη.Μεσα στο 2015 ειχε 130 πωλησεις περιπου.Μηπως μπορει καποιος που το εχει να γραψει τις εντυπωσεις του?

(παραθετω ενδιαφερον αρθρα για τα κινεζικα
http://scooternet.gr/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B1-ta-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC/
http://scooternet.gr/news/%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%b7%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/loncin-%e2%80%93-kawasaki-%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%cf%83%ce%b9%ce%b1/
http://scooternet.gr/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/kina-%CE%BD%CE%BF2-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%83%CE%BC/)

irinia
10/11/2016, 03:03
ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ




Βρέθηκα στη θέση σου ψάχνοντας για παπί.
Η αντιπροσωπεία είναι στη Θεσσαλονίκη.
Πήγα και το είδα σε μαγαζί,δεν μου άρεσε η ποιότητα κατασκευής.
Η διαφορά από το Γιαμάχα το 110 το φθηνό που
είναι 400 ευρώ ΦΑΙΝΕΤΑΙ στο μηχανάκι.
Όπότε προβληματίστηκα αν θα έπρεπε να δώσω τα 400 για επώνυμο με πλήρη
υποστήριξη ή να πάρω αυτό με κάποια πιθανά προβλήματα και στην λειτουργία του
αλλά και στο after..!!
Τελικά πήγα σε ψεκασμό,honda astrea,δοκιμασμένο το παιδί του wave με 1950.
Και βλέπω τώρα στην κατανάλωση το απίστευτο 1,6-1,7 λίτρα στα 100χλμ...!!
Αν μπορείς πήγαινε εκεί ή στο wave που ακόμα πωλείται στα 1850.
Αν όχι το θεωρώ και εγώ πολύ καλή επιλογή,αλλά με φοβίζει το μετά,το πόσο
θα ανταποκριθούν αν χρειαστείς κάτι από ανταλλακτικά..!!

leo1964
10/11/2016, 07:48
Πάρε την πεπατημένη και πήγαινε σε επώνυμο παπί
Το ακριβό είναι φθηνό.
Από το προσπαθεί η keeway να εδραιωθεί στην δύση,μέχρι να φτάσει τα δυτικά στάνταρ ποιότητας,υπάρχει τεράστια απόσταση

notakos600
10/11/2016, 11:38
Πάρε επώνυμο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Θα σε αποζημειώσει μακροπρόθεσμα. :beer:

panavour
10/11/2016, 17:30
Βαλε την διαφορα μερικα γραμματια των 50 ευρω τον μηνα για καποιους μηνες και κανε αυτο που σου ειπε ο γερο- πρωην τερενς νυν ΙΡΙΝΙΑ.Μακρυα απο κινεζιες εκτος ισως απο DAYTONA που αντιπροσωπευονται αρκετα καλα.:wave2:

panavour
10/11/2016, 17:37
Και οταν λεω κινεζιες ΔΕΝ εννοω ΚΟΡΕΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑΙΒΑΝΕΖΙΚΑ αλλα μονο ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΚΙΝΑΣ

duncan
10/11/2016, 18:05
Αν θες φτηνο καλύτερα πηγαινε σε DAYTONA. ειχα ενα για 2 χρονια 110cc καθημερινη χρηση και μπορω να πω οτι για τα χρηματα του ήταν πολυ καλο. Ιδιαιτερα μηχανικα ηταν πολυ αξιοπιστο. Τα πλαστικα δεν ειναι yamaha αλλα αν το προσεξεις λιγο δεν θα εχεις προβληματα. Και εγω πάντς θα πηγαινα σε Honda η yamaha.

Γιωργος Σ.
11/11/2016, 01:51
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις,δεν περιμενα μεσα σε 1 μερα να μου απαντησει καποιος.

Πολυ πιθανον να εχετε δικιο οτι ακριβο γιαπωνεζικο παπι=οικονομια μελλοντικα.Αλλα απο την daytona η οποια ειναι εταιρια του Γκοργκολη,παραγγελνει παπια σε καποιο εργοστασιο της Κινας και ερχονται στην Ελλαδα χωρις να γνωριζουμε που παραγονται και ποιος τα φτιαχνει,μου φαινεται πιο αξιοπιστη μια πολυεθνικη κινεζικη εταιρια με το λογοτυπο της επανω.(Στο site του Γκοργκολη δεν αναφερει καν οτι ειναι κινεζικα,μαλλον διοτι η συγκεκριμενη επωνυμια ειναι ταμπου για τον καταναλωτη.Αν το ψαξετε θα δειτε οτι δεν υπαρχει daytona στο εξωτερικο).

Για ανταλλακτικα προς το παρον υπαρχει αντιπροσωπεια keeway στην Ελλαδα,το προβλημα θα ειναι αν πανε χαλια οι πωλησεις τους και κλεισουν μελλοντικα.

Αν διαβαζει κανεις αυτο το φορουμ απο τους 130 που πηραν περυσι το target θα με βοηθουσε παρα πολυ να μου πει την αποψη του.

Ευχαριστω ξανα για τις απαντησεις,το σκεφτομαι σοβαρα και για γιαπωνεζικο :)

toyar
11/11/2016, 05:04
το θεμα με τα κινεζικα ειναι οτι ειναι θεμα τυχης αν θα βγει καλο ή οχι
συνηθως ειναι για τα μπαζα αλλα προκυπτουν και κατι παρτιδες που ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους
κανεις δεν μπορει να ξερει

Γιωργος Σ.
06/12/2016, 04:11
Τελικα βρηκα σε αρκετα καλη τιμη μεταχειρισμενο ενα kaze-r '06 και λογω της τιμης το αγορασα.

Θεωρω ομως πως αν επαιρνα καινουργιο θα ηταν το keeway.
Συνεχιζοντας την ερευνα στο διαδικτυο ρωτησα ιδιοκτητες του target σε κατι βιντεο στο youtube και σε φορουμ απο πορτογαλια(νομιζω) και γενικα ηταν ευχαριστημενοι με την επιλογη τους.Νομιζω πως αξιζει λιγο παραπανω απο τα χρηματα τα του και πως ειναι απο τα καλυτερα κινεζικα (μαζι με το sprinter και ισως και καποιο ακομα που δεν το ξερω)

IPPO
11/12/2016, 18:05
Τα παπιά με το λογότυπο της DAYTONA βγαίνουν φασόν για λογαριασμό της "ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ" και την ελληνική αγορά από το εργοστάσιο της DAYANG.Eίναι ακριβώς τα ίδια,με την προσθήκη στα DAYTONA κάποιων απάρτιων άλλης εισαγωγής (π.χ. φρένα,φωτιστικά,καρμπυλατέρ) από πιο "δυτικούς" προμηθευτές.Κατά τα άλλα είναι το ίδιο ακριβώς μοτο.

Γιωργος Σ.
13/12/2016, 00:17
Τα παπιά με το λογότυπο της DAYTONA βγαίνουν φασόν για λογαριασμό της "ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ" και την ελληνική αγορά από το εργοστάσιο της DAYANG.Eίναι ακριβώς τα ίδια,με την προσθήκη στα DAYTONA κάποιων απάρτιων άλλης εισαγωγής (π.χ. φρένα,φωτιστικά,καρμπυλατέρ) από πιο "δυτικούς" προμηθευτές.Κατά τα άλλα είναι το ίδιο ακριβώς μοτο.

Αυτο πως το ξερουμε? Στο site Γκοργκολης δεν το αναφερει αυτο.

IPPO
14/12/2016, 23:59
Κανε μια αντιπαραθεση ανοιγοντας το site της Daytona & εκεινο της Dayang.Tα μοντελα οπτικα ειναι ακριβως τα ιδια.Ακομη και οι ονομασιες σε καποιες σειρες ειναι οι ιδιες(π.χ. σειρα DY).Εξαλλου στο site της εταιριας (Γκοργκολης) αναφερει (για τα νεα μοντελα οπως το Velos)οτι οι κινητηρες εξελειχθηκαν υπο τη συνεργασια Dayang-Daytona(το ιδιο εργοστασιο,Daytona=το εμπορικο ονομα για την "Γκοργκολης").Και πιο πρακτικα εαν ρωτησεις εναν μαστορα θα σου πει οτι αλλαζει μονο το σημα.

Γιωργος Σ.
09/01/2017, 08:56
Tα μοντελα οπτικα ειναι ακριβως τα ιδια.Ακομη και οι ονομασιες σε καποιες σειρες ειναι οι ιδιες(π.χ. σειρα DY).Εξαλλου στο site της εταιριας (Γκοργκολης) αναφερει (για τα νεα μοντελα οπως το Velos)οτι οι κινητηρες εξελειχθηκαν υπο τη συνεργασια Dayang-Daytona(το ιδιο εργοστασιο,Daytona=το εμπορικο ονομα για την "Γκοργκολης").Και πιο πρακτικα εαν ρωτησεις εναν μαστορα θα σου πει οτι αλλαζει μονο το σημα.

Εχεις δικιο,ευχαριστω για τις πληροφοριες

Costacurta
08/02/2017, 13:37
Καλησπέρα θα ρωτήσω εδώ δεν ανοίγω άλλο θέμα.
Αναγνωρίζω όλα αυτά που λέτε για τα γιαπωνέζικα κτλ σίγουρα είναι ανωτερα.

Μπορει κάποιος που γνωρίζει η έχει το keeway target 125 να μου πει την άποψή του για το παπί.

KostasDev
01/11/2017, 22:54
Καλησπέρα , είμαι κάτοχος του keeway target 125 από τον Ιούλιο του 2015 και από τότε έχω κάνει 8,000 χιλιόμετρα. Πέρα από τα service που ήταν πολύ οικονομικά στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δεν έχει χρειαστεί κάτι άλλο μέχρι στιγμής. Έχει αρκετά καλή κατανάλωση μες την πόλη . Το μόνο αρνητικό είναι τα κακής ποιότητας λάστιχα πρώτης τοποθέτησης. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος και ελπίζω να συνεχίσω να είμαι.

kiao
30/12/2017, 23:28
Γεια σαςΕχω κανει με το παπι 4000 χιλιομετρα Πρωτα απο ολα το μηχανακι κινητηρας και μηχανη ειναι σχεδιασμενα απο την ιταλικη μπενελι και συνεχιστηκε η παραγωγη του
απο την κι γουει που αγορασε την μπενελι
Ειναι ενα πολυ ποιοτηκο βαρυ παπι που δεν υστερει σε τιποτα απο τα ακριβα ιαπωνεζικα
Τα φωτα ειναι 12-βολτα και πολυ δυνατα τα φρενα αριστα ειδικα το πισω οι αναρτησεις καλες αλλα μαλακες δηλαδη πιο καταληλες για χαμηλες ταχυτητες
και εχει μεγαλο χωρο κατω απο την σελα
Στον τομεα του κινητηρα τραβαει πολυ καλα και δυνατα στις χαμηλες στροφες αλλα συνεχιζει και στις μεσαιες
Στις ψηλες στροφες οσο ανεβαινουν αρχιζει να αγχωνετε ο κινητηρας με θορυβο απο εξατμιση και κραδασμους
Γενικα το μοτερ μαζι με την κλιμακωση του κιβωτιου σχεδιαστηκαν για τραβηγμα μεγαλου φορτιου και καλες ρεπριζ
Δεν το συνιστω σε νεους για κοντρες στα φαναρια και τρεξιμο εκτος πολης Δηλαδη λογο του ειδικου σχεδιασμου η καλη αποδοση του μοτερ δεν
θα αποδοσει τα αναμενομενα
Απο αξιοπιστια μεχρι στιγμης δεν εβγαλε τιποτα Αυτο που θα συνιστουσα ειναι το γραναζωμα του κινητηρα 15 απο 14 μπροστα η και πισω σε
ατομα απο 80 κιλα και κατω Το μοτερ εχει αποθεμα ροπης και θα βοηθησει σε γρηγοροτερο βημα οικονομια και ανεση εκτος πολης κτλ

timotas
16/08/2019, 00:47
Καλησπερα,

μιας και με ενδιαφερει να παρω και εγω τον κινεζο μηπως ειναι εδω κανας ιδιοκτητης να μου πει την εμπειρια του?

jawaforever
16/08/2019, 21:09
Καλησπερα,

μιας και με ενδιαφερει να παρω και εγω τον κινεζο μηπως ειναι εδω κανας ιδιοκτητης να μου πει την εμπειρια του?

Δες την παρουσίαση στο youtube απο το moto n action αν θυμάμαι καλά.
Στα λεφτά αυτά δεν υπάρχει καλύτερο Κινέζικο.
Ανώτερο από όλα τα Ε4 φασον της daytona/truva/lifan/dayang και οτιδήποτε άλλο γράφει η άδεια των dy/sprinter/velos.

Γνώμη μου, αν το σκέφτεσαι, σταμάτα να το σκέφτεσαι και προχώρα.

Peterpanta
31/08/2019, 04:11
Γειά σας.
Είμαι ανάμεσα στο daytona velos και στο Keeway target 125i
Ο προβληματισμός μεγάλος η οικονομική διαφορά 200 ευρώ.
Τα θετικά του Keeway είναι φυσικά ο χώρος κάτω από την σέλα η τριπίστονη δαγκάνα στο μπροστά δισκόφρενο, η καταπληκτικά μαλακή σέλα και το όμορφο ντιζάιν.
Από την άλλη το Velos έχει λάστοιχα καλύτερα για αρχή χωρίς σαμπρέλα και μεγαλύτερο δισκόφρενο μπροστά και κυκλοφορούν και πολλά daytona στο δρόμο

Μεγάλος ο προβληματισμός. Την μια λέω Target τελείωσε, την άλλη το ξανασκέφτομαι γιατί τα χρήματα είναι αρκετά για μένα και δεν με παίρνει για λάθος αγορά.
Εσείς τι θα με συμβουλεύατε ?

jawaforever
31/08/2019, 05:15
Γειά σας.
Είμαι ανάμεσα στο daytona velos και στο Keeway target 125i
Ο προβληματισμός μεγάλος η οικονομική διαφορά 200 ευρώ.
Τα θετικά του Keeway είναι φυσικά ο χώρος κάτω από την σέλα η τριπίστονη δαγκάνα στο μπροστά δισκόφρενο, η καταπληκτικά μαλακή σέλα και το όμορφο ντιζάιν.
Από την άλλη το Velos έχει λάστοιχα καλύτερα για αρχή χωρίς σαμπρέλα και μεγαλύτερο δισκόφρενο μπροστά και κυκλοφορούν και πολλά daytona στο δρόμο

Μεγάλος ο προβληματισμός. Την μια λέω Target τελείωσε, την άλλη το ξανασκέφτομαι γιατί τα χρήματα είναι αρκετά για μένα και δεν με παίρνει για λάθος αγορά.
Εσείς τι θα με συμβουλεύατε ?

Keeway 125.
Ανώτερο ποιοτικά απο όλα τα φασον της daytona/lifan/truva/dayang.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στο παπί της keeway, είναι η προσοχή που έχει δώσει το εργοστάσιο σε λεπτομέρειες που - δυστυχώς - από τους περισσότερους αγοραστές, περνούν απαρατηρητες...

Πέρα από το μεγάλο χώρο κάτω από τη "αρχοντική" για τα δεδομένα των παπιών σέλα, την τριπιστονη δαγκάνα, αυτά που μετράνε σε καθημερινή χρήση είναι τα εξής.

Αλαρμ στον στάνταρ εξοπλισμό.
Πλήρως προστατευμενη αλυσίδα.
Έξτρα "ποδαράκι" στο κεντρικό σταντ. Όποιος το παρατηρήσει θα δει οτι το κεντρικό σταντ έχει έξτρα πατακι ώστε να βοηθά να το σηκώνεις πιο εύκολα χωρίς να μαμεις τα παπούτσια σου. Πως είναι το κεντρικό σταντ ενός SH300 για παράδειγμα; Ε το ίδιο έχει και αυτό.

Λεπτομέρειες για πολλούς, όμως φανερώνουν και την προσπάθεια που έχει δωθει από το εργοστάσιο στο προϊόν ώστε να γίνει όσο το δυνατόν πιο βολικό στην καθημερινή χρήση.
Για ποιότητα σε σχέση με όλα τα φασον της αγοράς δεν τίθεται θέμα. Καλύτερο παντού.

Στα 1500€ που κοστίζει, βαζεις μετζελερ με 60-65€ και πάλι εισαι μια 200αρα κερδισμένος.
Τέλος, αν ισχύουν όσα λέγονται στην παρουσίαση του βίντεο στο YouTube απο το moto in action , η κατανάλωση είναι απλά απίστευτη! Μιλάμε για πάνω από 200 χλμ αυτονομία.

Καλή αγορα, όποια και αν είναι αυτή.

Peterpanta
31/08/2019, 09:25
Keeway 125.
Ανώτερο ποιοτικά απο όλα τα φασον της daytona/lifan/truva/dayang.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στο παπί της keeway, είναι η προσοχή που έχει δώσει το εργοστάσιο σε λεπτομέρειες που - δυστυχώς - από τους περισσότερους αγοραστές, περνούν απαρατηρητες...

Πέρα από το μεγάλο χώρο κάτω από τη "αρχοντική" για τα δεδομένα των παπιών σέλα, την τριπιστονη δαγκάνα, αυτά που μετράνε σε καθημερινή χρήση είναι τα εξής.

Αλαρμ στον στάνταρ εξοπλισμό.
Πλήρως προστατευμενη αλυσίδα.
Έξτρα "ποδαράκι" στο κεντρικό σταντ. Όποιος το παρατηρήσει θα δει οτι το κεντρικό σταντ έχει έξτρα πατακι ώστε να βοηθά να το σηκώνεις πιο εύκολα χωρίς να μαμεις τα παπούτσια σου. Πως είναι το κεντρικό σταντ ενός SH300 για παράδειγμα; Ε το ίδιο έχει και αυτό.

Λεπτομέρειες για πολλούς, όμως φανερώνουν και την προσπάθεια που έχει δωθει από το εργοστάσιο στο προϊόν ώστε να γίνει όσο το δυνατόν πιο βολικό στην καθημερινή χρήση.
Για ποιότητα σε σχέση με όλα τα φασον της αγοράς δεν τίθεται θέμα. Καλύτερο παντού.

Στα 1500€ που κοστίζει, βαζεις μετζελερ με 60-65€ και πάλι εισαι μια 200αρα κερδισμένος.
Τέλος, αν ισχύουν όσα λέγονται στην παρουσίαση του βίντεο στο YouTube απο το moto in action , η κατανάλωση είναι απλά απίστευτη! Μιλάμε για πάνω από 200 χλμ αυτονομία.

Καλή αγορα, όποια και αν είναι αυτή.

Καλημέρα σε όλους !!!

Φίλε μου με βοηθάς πολύ στην απόφαση μου, σε ευχαριστώ πολύ.
Προς το Keeway με βλέπω όλο και περισσότερο. Εχθές έκανα μια βόλτα από γνωστό μαγαζί ανταλλακτικών στην Πειραιώς και έχουν πάρει έξι για προσωπική τους χρήση.
Αυτό κάτι λέει...
Θα κοιτάξω αν μπορώ να κάνω ένα test ride και μετά με βλέπω να το αγοράζω.
Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες

Iaswnas1988
31/08/2019, 14:54
Και εγω σε αυτό το δίλλημα είμουνα και τελικά πήρα το velos...Κοιτα αν κολλάς στα 200 ευρώ για τα λάστιχα δεν είναι καλά και τα αρχικά και του velos θέλουν αλλαγή μετά απο λίγα χιλιόμετρα,θα έχεις όμως το πλεονέκτημα 2 χρόνια δωρεάν εργατικά στα service σου.Επίσης με την αγορά θα έχεις δώρο συναγερμό και άλλο ενα δώρο κράνος η βαλιτσάκι κτλ...Το πήρα επειδή μου άρεσε περισσότερο σε εμφάνιση και κυκλοφορούν πολλά daytona οποτε δεν θα έχω και θέματα με ανταλλακτικά

Nospecialname
31/08/2019, 16:55
Και εγω σε αυτό το δίλλημα είμουνα και τελικά πήρα το velos...Κοιτα αν κολλάς στα 200 ευρώ για τα λάστιχα δεν είναι καλά και τα αρχικά και του velos θέλουν αλλαγή μετά απο λίγα χιλιόμετρα,θα έχεις όμως το πλεονέκτημα 2 χρόνια δωρεάν εργατικά στα service σου.Επίσης με την αγορά θα έχεις δώρο συναγερμό και άλλο ενα δώρο κράνος η βαλιτσάκι κτλ...Το πήρα επειδή μου άρεσε περισσότερο σε εμφάνιση και κυκλοφορούν πολλά daytona οποτε δεν θα έχω και θέματα με ανταλλακτικά

Εγώ ήμουν ανάμεσα στο Honda astrea H Daytona velos (το κρυπτον το καινούριο εμετός οπότε δεν το σκέφτηκα καν) και τελικά πήρα το βέλος και μετά από 6.300 χλμ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχει ζητήσει τπτ

katsar
31/08/2019, 17:13
Συγνώμη αλλά σε 6.300 χλμ τι να ζητήσει;

Nospecialname
31/08/2019, 18:40
Συγνώμη αλλά σε 6.300 χλμ τι να ζητήσει;

Προφανώς τπτ αλλά κάποιοι λένε ότι ανατινάζονται τα μη Honda-yamaha στα 1000

Thakokk6
08/11/2019, 22:00
Το αγόρασα πριν λίγες μέρες εξαιρετικο παπι οπιος θέλει ρωτάει

Averel
13/11/2019, 23:05
Το αγόρασα πριν λίγες μέρες εξαιρετικο παπι οπιος θέλει ρωτάει

Καλησπέρα φίλε, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά του πες αν θες πως σου φαίνεται, κατανάλωση, φρένα, αν έχει τριγμούς, φώτα, από ποιότητα και ότι γενικά ενδιαφέρει έναν υποψήφιο αγοραστη..Ευχαριστώ!

Thakokk6
14/11/2019, 00:13
Λοιπόν φίλε το παπι έχει 380 χλμ. Το στρονω μέχρι 75 πάω με μισό γκάζι οι πρώτες μετρήσεις λένε 54 χλμ. στο λίτρο. Τρίξιμο δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια, φρένα άριστα, φώτα αρκετά καλά, με μία καλή λάμπα ακόμα καλύτερα, το keeway έχει την καλύτερη σέλα που υπάρχει απο Ολα τα πάπια και όχι μόνο, έχει το καλύτερο πηρουνι από όλα τα πάπια παγκόσμια. Έχει 36 χιλιοστά πάχος όταν άλλα έχουν 26 το χονδα το gtr 31 τα ζοντες 300 έχουν 36χλ.εχει μια αίσθηση πολυτέλειας όταν το καβαλάς πάω στη δουλειά μου άνετα και ευχαριστα

Averel
14/11/2019, 00:42
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,είμαι μεταξύ του target και του velos της daytona αλλά μάλλον θα καταλήξω στο keeway γιατί μου φαίνεται ανώτερο σε ορισμένες λεπτομέρειες που εν τέλει θεωρώ ότι είναι σημαντικες όπως π.χ ο διαθέσιμος αποθηκευτικος χώρος και η πολύ καλύτερη του σέλλα!

DRAKONET
15/11/2019, 15:43
καλοριζικα και τα αγορασμενα και τα μελοντικα αγορασμενα παιδια.
γραψτε κι'αλλα για το keeway οπως κοστος σερβις-αναλωσιμα και βαλτε και φωτο εαν θελετε

Thakokk6
15/11/2019, 18:07
Ευχαριστώ φίλε μου, γι αυτά πού ζητάς είναι νωρίς ακόμα, η ουσία είναι ότι με 1.5 Χιλ. Περνεις ένα αξιοπρεπές παπι να κάνεις τιν δουλειά σου

Γιώργης
15/11/2019, 18:25
Πώς σου φαίνονται τα λάστιχα που έρχεται από το εργοστάσιο; Θα τα κρατήσεις μέχρι τέλους ή θα τα αλλάξεις πιο σύντομα;

Thakokk6
15/11/2019, 18:52
Όταν το αγόρασα έβρεχε, το έκανα ένα γερό φρένο και έδειξε καλα στοιχεία, στο στεγνό δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην τα ζορίσεις και πολύ τώρα για αλλαγή του χρόνου τέτοιο καιρό μάλλον καθότι όπως λέει και ο ποιητής τα εργοστάσια μεγάλα τα μεροκάματα μικρα

Averel
22/11/2019, 23:42
Παιδιά σήμερα το πήρα και εγώ, σαν πρώτη εντύπωση μου φάνηκε πολύ καλό και δεν παρατήρησα τίποτα περίεργο όπως τριγμούς και περίεργους θορύβους. Θα του κάνω το στρώσιμο του και θα ξαναενημερωσω!

Thakokk6
23/11/2019, 13:50
Έκανες καλή αγορά, καλά Χ. Λ. Μ να κάνεις, άκου τώρα στη δεξιά πλευρά της μηχανής έχει μια κατσαβιδοβηδα με κόντρα παξιμαδι είναι ο ρυθμιστης του σαζμαν, λασκάρει ςτο παξιμαδι με ένα πολυγωνο και γυρίζεις τον ρυθμιστή τέρμα αριστερά για να μένουν γλυκά οι ταχύτητες καλές βολτες

Averel
23/11/2019, 14:58
Ευχαριστώ, έτσι πιστεύω και εγώ ότι έκανα καλή επιλογή, τώρα για το σασμάν ούτως ή άλλως δεν έχω πρόβλημα μια χαρά μπαίνουν οι ταχύτητες!

Thakokk6
26/12/2019, 14:31
Το παπί έχει 1590χλμ τώρα που ερχόμουν από την δουλειά είπα να το ανοίξω, το κοντέρ έδειξε 105 χλμ η κατανάλωση συνεχίζει να είναι αρκετά χαμηλή

DRAKONET
19/01/2020, 20:27
εχουμε κατι νεοτερο για το target...ψηνομαι να παρω ενα παπι...στα 1500 ευρα...τι λετε ?
πηγα ειδα το σπριντερ και το κι-γουε-ι
το κιγουε-ι μου φαινεται πιο ποιοτητα...σελα ανετη φαρδια και χωρο κατω απο την σελα για κρανος.

Thakokk6
19/01/2020, 23:35
Τώρα κοίταξα το κοντέρ 2275 γράφει τοχω εδώ δίπλα είμαι στη δουλειά το παπι πάει καλά, η σέλα του είναι κορυφή καλύτερη και από σκούτερ το πισο φρένο εξαιρετικο έχει καλή ποιότητα κυλησης σε πάει και σε φέρνει ξεκούραστα το πρωί με μείον 5 το μοτέρ παίρνει με τιν προτη έχει πολύ καλή ευστάθεια στις στροφές καλό σασμάν με 3 λίτρα βενζίνη 150 χλμ με συνεπιβάτη πολύ άνετο και για τους 2 αυτά τα ολίγα και βλέπουμε

Nospecialname
20/01/2020, 13:24
εχουμε κατι νεοτερο για το target...ψηνομαι να παρω ενα παπι...στα 1500 ευρα...τι λετε ?
πηγα ειδα το σπριντερ και το κι-γουε-ι
το κιγουε-ι μου φαινεται πιο ποιοτητα...σελα ανετη φαρδια και χωρο κατω απο την σελα για κρανος.

Αν θες απλά πλήρη οικονομία σκέψου για DY 125 , παίρνει και πλαστικά από σουπρα , το μοτέρ είναι ίδιο και παίρνει πολλά ανταλλακτικά με σουπρα/αστρεα γραντ και αν στο μέλλον θες και καινούργιο πουλάει και η αντιπροσωπεία 300€ ολοκαίνουργιο μοτέρ , το κουμπώνεις και έχεις καινούργιο παπί

Το ταργκετ από πού παίρνει ανταλλακτικά?Τι θα γίνει αν χρειαστείς κάτι σε βάθος χρόνου?Το έχω οδηγήσει κιόλας και δεν μου άρεσε , το μόνο θετικό ο χώρος κάτω από την σέλα

Averel
22/01/2020, 15:59
Επειδή είχα και το dy 125 για ενάμιση χρόνο και επειδή τώρα έχω το target εδώ και τρεις μήνες πιστεύω πως έχω πλήρη και αντικειμενική άποψη, το keeway ειναι καλύτερο σε όλα, έχει σαφώς πιο άνετη σέλα με χώρο για κράνος από κάτω, καλύτερα φώτα, πολύ καλύτερο κινητήρα και απείρως καλύτερες αναρτήσεις,ποιότητα κατασκευής καλύτερη το target χωρίς υποψία τριγμων ενώ φρένα έχουν πολύ καλά και τα δύο, ή τιμή αγοράς είναι σχεδόν παραπλήσια οπότε για εμένα ξεκάθαρος νικητής ειναι το keeway, στο θέμα ανταλλακτικών σε βάθος χρόνου το συζητάμε αλλά εγώ πήρα το παπί για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και όχι για delivery η courier.. Ελπίζω να βοήθησα τους υποψήφιους αγοραστές!

DRAKONET
22/01/2020, 17:05
Επειδή είχα και το dy 125 για ενάμιση χρόνο και επειδή τώρα έχω το target εδώ και τρεις μήνες πιστεύω πως έχω πλήρη και αντικειμενική άποψη, το keeway ειναι καλύτερο σε όλα, έχει σαφώς πιο άνετη σέλα με χώρο για κράνος από κάτω, καλύτερα φώτα, πολύ καλύτερο κινητήρα και απείρως καλύτερες αναρτήσεις,ποιότητα κατασκευής καλύτερη το target χωρίς υποψία τριγμων ενώ φρένα έχουν πολύ καλά και τα δύο, ή τιμή αγοράς είναι σχεδόν παραπλήσια οπότε για εμένα ξεκάθαρος νικητής ειναι το keeway, στο θέμα ανταλλακτικών σε βάθος χρόνου το συζητάμε αλλά εγώ πήρα το παπί για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και όχι για delivery η courier.. Ελπίζω να βοήθησα τους υποψήφιους αγοραστές!

ποσα χλμ εχεις ...και ποσα δινεις για σερβις...εαν εχεις κανει

Nospecialname
22/01/2020, 17:42
Φρένα αυτα που οδήγησα εγώ δεν είχαν καλά (2500-5000-9000χλμ στο κοντέρ) έχω οδηγήσει 4 ταργκετ το τέταρτο δεν μετράει γιατί είχε φάει στουκα γερή , φώτα όμοιος....Για την σέλα πάντως θα συμφωνήσω ήταν πολύ καλη αν και με τα 200€ παραπάνω που κοστίζει από το DY φτιάχνεις μια σέλα και σου περισσεύουν κιόλας , το DY δεν ξέρω αν έχει καλά φώτα/φρένα μιας και δεν έχω οδηγήσει ποτέ...Για να αποφασίσεις παίρνεις για ένα τεστ drive και τα 2

Averel
22/01/2020, 18:52
Δεν έχω κάνει ακόμα, σε λίγες μέρες συμπληρώνω τα 1000χλμ οπότε θα κάνω το πρώτο σέρβις!

Thakokk6
25/01/2020, 20:10
Για τον φίλο πιο πάνω πού ρωτάει για τα σέρβις, το πρώτο πού εκανα εγώ είταν δωρεάν πλήρωσα βέβαια το λαδι 11 ευρο, τα επόμενα λαδι και 10 ευρο εργατικά σιγά τα σέρβις που κανουν

fmon
09/02/2020, 19:17
Καλησπέρα,
Το αγόρασα καινούριο πριν περίπου έναν μήνα και έχω κάνει 150km. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι ακόλουθες. Ο κινητήρας είναι δυνατός και ροπάτος (η 4η σε βγάζει σχεδόν παντού), η θέση οδήγησης είναι πολύ άνετη, τα πλαστικά δείχνουν πολύ δεμένα και δεν παρουσιάζουν καθόλου τριξίματα.
Αν πρέπει να παραθέσω κάτι αρνητικό αυτό είναι κάποιος χαμηλός ήχος που ακούγεται, μάλλον μέσα από τον κινητήρα, λίγο μετά το άνοιγμα του γκαζιού στις χαμηλές στροφές, εμφανίζεται μετά από 1 km και μοιάζει σαν μεταλλικός συντονισμός . Το είπα στον αντιπρόσωπο (ζω σε νησί) και μου είπε ότι έτσι κάνει το μπεκ του ψεκασμού. Δεν με έχει καλύψει η απάντησή του. Μήπως κάποιος από τους κατόχους έχει το ίδιο πρόβλημα?

DRAKONET
09/02/2020, 21:04
Το πηρα την παρασκευη.....το εφερε ο γιος απο τον εμπορο και εγω την επομενη το πηρα και ξεκιναει το στρωσιμο.
Πρωτες εντυπωσεις..
Τα πλαστικα ειναι καλα δειχνουν αρκετα ποιοτικα οπως και η βαφη τους.

ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ πουθενα..μα πουθενα ομως

Φωτα σε σχεση με το ινοβα ενος φιλου εχει πιο καλα...δεν ξερω με καποιο αλλο....παντως ειναι σε καλο επιπεδο.

Σασμαν οι ταχυτητες προς τα πανω μπαινουν με την σκεψη και με ελαχιστη δυναμη και κουμπωνουν αριστα...στο κατεβασμα ειναι πιο αποτομο ισως να τρομαξει εαν δεν ξερεις πως να κατεβασεις.
Το θεμα λυνεται με διπλογκαζια θελει δλδ στροφες .

Μοτερ βαμενο σε ωραιο γκρι μεταλικο χρωμα.

Εχει αλαρμ....δεν εχει ρολοι.

Ποιοτικο διπλο σταντ με εξτρα μεταλικη (παντοφλα) που δεν τραβας πισω σχεδον καθολου το μηχανακι και δεν ποναει και το ποδι.

Πισω φρενο με μεγαλη διαδρομη που δεν μου αρεσε ισως βοηθαει σε πιο προοδευτικο φρεναρισμα(ετσι κι αλλιως λογω cbs δεν μπλοκαρει) ισως διορθωθει με εξαερωση.

Λαστιχα στο στεγνο μια χαρα....στο νερο κατεβαινεις και το τσουλας με τα ποδια

Τελος ο χωρος κατω απο την σελα ειναι απλα για παπι...το κατι αλλο οντως χωραει κρανος τα ανοικτα ολα... τα φουλ
οχι ολα και επειδη εγω το κρανος δεν το βαζω κατω απο την σελα και το θελω στο κεφαλι μου
ανετα βαζεις ενα καρπουζι ας πουμε το καλοκαιρι

Αλλη στιγμη θα επανελθω.

Thakokk6
10/02/2020, 13:48
Για το φίλο πού ακούει θόρυβο του συνιστώ να περιμένει λίγο για τον drakonet τώρα έχω κάνει κάμποσα χλμ με βροχή είπαμε δεν θέλουν ζόρισμα για το σαζμαν είναι όπως τα λέει μετά τα 2500 χλμ στρονει καλά τα φρένα μια χαρά είναι έτσι πρέπει να φρεναρουν τα cbs

kiao
11/02/2020, 20:39
Το σαζμαν δουλευει σωστα με τον συμπλεκτη σωστα ρυθμισμενο Η ρυθμιστικη βιδα-παξιμαδι στον συμπλεκτη δεν θελει και πολλες στροφες 20-40 μοιρες το πολυ αριστεροστροφα Οταν τα δισκακια φθαρουν ξεβιδωνουμε και μετα σφιξιμο το παξιμαδι Το ποσο συχνα θελουν αλλαγη ειναι θεμα χρησης γιατι αυτος ο κινητηρας ειναι και πιο δυνατος απο τα αστρεα σουπρα-100 Την ιδια καμπανα εχουν παντως Εγω αλλαξα στις 20000 ως τωρα 30000 χιλιομετρα και ειναι αριστο

Και καποια στοιχεια συντηρησης γιατι πολλοι βλεπω ψαχνονται Ομως εγω εχω καρμπυρατερ και δεν ξερω αν σιγουρα ισχυουν και για το ψεκαστο
Το διακενο βαλβιδων ειναι 0.03-0.05 Εισαγωγης και εξαγωγης το ιδιο
οχι 0.05-0.08 οπως τα χοντα και με το καταληλο κλειδι δεν χρειαζεται να βγουν τα πλαστικα για να ρυθμιστουν που βγαινουν αρκετα δυσκολα
και ο στροφαλος περιστρεφεται δεξιοστροφα για να βρειτε το Τ
Λαδια 10-40

DRAKONET
12/02/2020, 16:49
Το σαζμαν δουλευει σωστα με τον συμπλεκτη σωστα ρυθμισμενο Η ρυθμιστικη βιδα-παξιμαδι στον συμπλεκτη δεν θελει και πολλες στροφες 20-40 μοιρες το πολυ αριστεροστροφα Οταν τα δισκακια φθαρουν ξεβιδωνουμε και μετα σφιξιμο το παξιμαδι Το ποσο συχνα θελουν αλλαγη ειναι θεμα χρησης γιατι αυτος ο κινητηρας ειναι και πιο δυνατος απο τα αστρεα σουπρα-100 Την ιδια καμπανα εχουν παντως Εγω αλλαξα στις 20000 ως τωρα 30000 χιλιομετρα και ειναι αριστο

Και καποια στοιχεια συντηρησης γιατι πολλοι βλεπω ψαχνονται Ομως εγω εχω καρμπυρατερ και δεν ξερω αν σιγουρα ισχυουν και για το ψεκαστο
Το διακενο βαλβιδων ειναι 0.03-0.05 Εισαγωγης και εξαγωγης το ιδιο
οχι 0.05-0.08 οπως τα χοντα και με το καταληλο κλειδι δεν χρειαζεται να βγουν τα πλαστικα για να ρυθμιστουν που βγαινουν αρκετα δυσκολα
και ο στροφαλος περιστρεφεται δεξιοστροφα για να βρειτε το Τ
Λαδια 10-40

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες

kiao
15/02/2020, 02:43
Για τον συμπλεκτη
Για ευκολοτερη ρυθμιση γιατι με το σφιξιμο ξεφευγει
Πρωτα με το κατσαβιδι βιδωνουμε την βιδα τερμα και
μετα το γυρναμε αριστεροστροφα περιπου 45 μοιρες
και τελος σφιξιμο το παξιμαδι
Βολτα και αν δεν μπαινουν σωστα οι ταχυτητες επαναλαμβανουμε
την ιδια διαδικασια το κλειδι για σωστη ρυθμιση ειναι το σταθερο χερι
Γενικα δεξιοστροφα μπαινουν καρφωτες και αριστεροστροφα πατινιαρει

Πολλοι την πατανε ετσι Δεν ξερουν να τα ρυθμισουν οποτε η μπαινουν καρφωτες και βαρανε μετα σασμαν
η παραπονιουνται για πατινιαρισμα σε καινουρια μηχανακια και μετα αλλαζουν τζαμπα δισκους

Thakokk6
15/02/2020, 06:28
Σωστός ο παίκτης

DRAKONET
15/02/2020, 12:23
250 χλμ εκανα μονος αλλαγη σε λαδια με ορυκτελαιο με
https://www.skroutz.gr/s/8298245/Bel-Ray-EXL-Mineral-4T-10W-40-4lt.html

και θα κανω ακομη 2 αλλαγες μεχρι τα 1000.
επισης το πισω δοχειο φρενου ηθελε λιγο συμπληρωμα και ρυθμισα το πενταλ ωστε να πιανει πιο αμεσα.
Ο χωρος κατω απο την σελα βολευει το καλοκαιρι οπου μπορεις να βαλεις παγο και μπυρες..η πεπονι...η ενα μικρο καρπουζι.:D :lol:

Thakokk6
16/02/2020, 06:58
Για καρπούζι δεν νομίζω

panavour
16/02/2020, 10:37
Για καρπούζι δεν νομίζω
τωρα τα καρπουζια βγαινουν και σε baby και μαλιστα ειναι και χωρις κουκουτσια.

Thakokk6
16/02/2020, 11:03
Ε τώρα αν έχεις οικογένεια μπειμπι θα πάρεις η ένα δεκαπεντακιλο

DRAKONET
17/02/2020, 18:07
Ε τώρα αν έχεις οικογένεια μπειμπι θα πάρεις η ένα δεκαπεντακιλο

:lol:

zoslen
17/02/2020, 21:59
Kατι που με ξενερωσε στην keeway ειναι ο περιορισμος στα χλμ αναφορικα με την εγγυηση.
Θετει οριο τα 12000.
Λιγες ειναι οι εταιριες που το κανουν αυτο και με προδιαθετουν αρνητικα, ειδικα οταν βαζουν τοσα λιγα χλμ περιορισμο.

panavour
18/02/2020, 01:43
2 χρονια ή 12000 χλμ.τοσος ειναι ο μεσος ορος για παπι.

zoslen
18/02/2020, 08:58
Αν αναλογιστει κανεις οτι το παπι το θελει κανεις για να κινειται πρωτιστως για δουλειες, εμενα μου φαινονται παρα πολυ λιγα.
Αλλα το πρωτευον ειναι οτι ο ανταγωνισμος δεν θετει θεμα χιλιομετρων. Οι αλλες εταιριες γιατι δεν το κανουν;
Δηλαδη μετα απο αυτα τα χλμ η κατασκευαστρια δεν θελει να εγγυηθει την ομαλη λειτουργια;; Και στην τελικη πόσοι θα τα ξεπερασουν μεσα σε 2 χρονια;;
Ειναι σαν να βαζει ενα πλαφον για να μην αρχισει να πληρωνει επισκευες μετα.
Οπου το βλεπω αυτο (νομιζω και η beneli το εχει αυτο γυρω στις 15000) απλα προδιατιθεμαι καπως αρνητικα και γεμιζω επιφυλαξεις.

panavour
18/02/2020, 09:12
Δικαιωμα σου σαν καταναλωτης να κρινεις οπως θελεις τις εταιρειες,αλλα οι εταιρειες κρινουν και ενεργουν συνηθως με διεθνως αναγνωρισμενα προτυπα και μετρησεις.
Τα παπια ειναι μηχανακια μικρου κυβισμου και οι εταιρειες παγκοσμιως τα θεωρουν μηχανηματα πολης για να πας στην δουλεια σου ,και στο σουπερ μαρκετ,αρα θα κανεις 20 χιλιομετρα την ημερα το πολυ.ΔΕΝ υπολογιζουν την Ελλαδα που ο αλλος παιρνει παπι για να τα κανει ολα ,απο κουριερ μεχρι γυρο Ελλαδας ,και μετακομιση στο σπιτι του.Αρα σε ενα φθηνο προιον δεν θα σου βαλει εγγυηση μεγαλη.
Απο κει και περα αν εσυ βρεις εταιρεια με περισσοτερα ετη ή χιλιομετρα εγγυησης πας εκει και ψωνιζεις π.χ. ΣΟΥΖΟΥΚΙ 4 χρονια εγγυηση και 4 χρονια οδικη βοηθεια.

vforvendetta85
15/07/2020, 19:01
Κάτοχος κι εγώ εδώ κι ένα μήνα, πάνω κάτω ισχύει ότι έχει γράψει ο κάθε άλλος κάτοχος. Εγώ όμως θα σταθώ σε ότι έχει να κάνει με την εγγύηση:

Είμαι μόνιμος κάτοικος Αθηνών και αγόρασα το εν λόγω παπί από την επαρχία (2 ήταν οι λόγοι: Η τιμή ήταν ακριβώς ίδια με το να το έπαιρνα στην Αττική και 2) Φίλος έχει μαγαζί και είπα να δώσω σε αυτόν το μεροκάματο). Με αφορμή ένα πρόβλημα που είχε εξ αρχής το φλοτέρ και προς αναζήτηση εξουσιοδοτημένου συνεργείου που θα το έφτιαχνε, διαπίστωσα ότι:
Η MOTOWAY (επίσημος αντιπρόσωπος) δεν δίνει πλήρη εμπορική εγγύηση και πλήρη κάλυψη αν πάθει κάτι εντός εγγύησης, έχεις μόνο από τον πωλητή (νόμιμη εγγύηση). Συγκεκριμένα, οι όροι εγγύησης αναφέρουν ότι τα ανταλλακτικά είναι δωρεάν εντός 2 ετών από την αγορά αλλά την εργασία την πληρώνεις, με εξαίρεση αν απευθυνθείς στον πωλητή ή σε αυτόν που κάνει την συντήρηση.

Άρα έστω ότι το αγόραζα κι εγώ από Αθήνα και μετά από λίγους μετακόμιζα, εγγύηση δεν θα είχα για την εργασία, έστω ότι πάω διακοπές σε νησί και πάθει κάτι, πάλι εγγύηση δεν θα έχω γιατί άλλος το πούλησε κι άλλος κάνει την συντήρηση, κ.ο.κ.