PDA

View Full Version : Ράμπα για μηχανάκι



astrapogiannos7
10/11/2016, 04:33
Επειδή είμαι φοιτητής από Ρέθυμνο στο Ηράκλειο αφήνω αναγκαστικά το σκ έξω το μηχανάκι στην πυλωτή της πολυκατοικίας που μένω :sick: Μιας και μένω στο ισόγειο σκέφτηκα να φτιάξω μια ράμπα για τα δύο σκαλιά της εισόδου και να το βάζω μέσα στο σπίτι να έχω το κεφάλι μ ήσυχο :blush: Πόσο λέτε να μ κοστίσει να πάω σε ένα ξυλουργείο να μ φτιάξουν μια μικρή ράμπα :rolleyes: Ή αν μπορώ κάπως να φτιάξω εγώ κάτι :cool: το δοκίμασα με μία τάβλα που βρήκα εύκαιρη αλλά θέλω και δεύτερο άτομο για να μ κρατάει σταθερή την τάβλα :lol:

buckley
10/11/2016, 05:38
Επειδή είμαι φοιτητής από Ρέθυμνο στο Ηράκλειο αφήνω αναγκαστικά το σκ έξω το μηχανάκι στην πυλωτή της πολυκατοικίας που μένω :sick: Μιας και μένω στο ισόγειο σκέφτηκα να φτιάξω μια ράμπα για τα δύο σκαλιά της εισόδου και να το βάζω μέσα στο σπίτι να έχω το κεφάλι μ ήσυχο :blush: Πόσο λέτε να μ κοστίσει να πάω σε ένα ξυλουργείο να μ φτιάξουν μια μικρή ράμπα :rolleyes: Ή αν μπορώ κάπως να φτιάξω εγώ κάτι :cool: το δοκίμασα με μία τάβλα που βρήκα εύκαιρη αλλά θέλω και δεύτερο άτομο για να μ κρατάει σταθερή την τάβλα :lol:

Αστραπόγιαννος όνομα και πράμα είσαι ρε μαγκίτη.

astrapogiannos7
10/11/2016, 14:06
Δεν με έβγαλαν έτσι για την μαγκιά αλλά για την γρηγοράδα μου και την προθυμία μου (το δεύτερο δεν ξέρω κατα πόσο μου έχει βγει σε καλό αλλά τεσπα :( )

sapila racing
10/11/2016, 15:12
Επειδή είμαι φοιτητής από Ρέθυμνο στο Ηράκλειο αφήνω αναγκαστικά το σκ έξω το μηχανάκι στην πυλωτή της πολυκατοικίας που μένω :sick: Μιας και μένω στο ισόγειο σκέφτηκα να φτιάξω μια ράμπα για τα δύο σκαλιά της εισόδου και να το βάζω μέσα στο σπίτι να έχω το κεφάλι μ ήσυχο :blush: Πόσο λέτε να μ κοστίσει να πάω σε ένα ξυλουργείο να μ φτιάξουν μια μικρή ράμπα :rolleyes: Ή αν μπορώ κάπως να φτιάξω εγώ κάτι :cool: το δοκίμασα με μία τάβλα που βρήκα εύκαιρη αλλά θέλω και δεύτερο άτομο για να μ κρατάει σταθερή την τάβλα :lol:

Αν μπορείς να κάνεις μερικές τρύπες στο δάπεδο για να την σταθεροποιείς θα είναι πολύ απλό το θέμα.
Αν δεν γίνεται να ανοίξεις τρύπες θα πρέπει να βρεθεί αλλος τρόπος.

basilis_k6
10/11/2016, 15:14
φτιαχτη μονο σου. μια ταβλα χοντρη με μια απο κατω να ακουμπησει στο σκαλι και ενα χοντρο λαστιχο εκει που πατανε και οι δυο (απο σαμπρελα μηχανης ας πουμε) και εισαι ετοιμος.

amyroukai
10/11/2016, 15:15
πόσο να σου ζητήσουν για δυο τρίγωνα κομμάτια χοντρό νοβοπαν και ένα καπάκι; για να μην γλιστράει μπορείς να βάλεις λαστιχένια ποδαράκια, δεν είναι κάτι δύσκολο. Πάρε μέτρα από τα σκαλιά και πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με DIY ξυλουργικά, φαντάζομαι ούτε 50ρικο δεν θα δώσεις.

foogr01
10/11/2016, 18:10
Αν σ' αφήνουν να τρυπήσεις εκεί στα σκαλοπάτια τη στερεώνεις την τάβλα εύκολα με δύο βίδες (το πολύ να χρειαστεί και κάτι βοηθητικό) και μένει μόνιμα (μέχρι να φύγεις που θα την βγάλεις και θα στοκάρεις τις τρυπούλες). Δες αυτό πρώτα και αν θες βοήθεια με την "κατασκευή", εργαλεία κλπ. μιλάμε.

basilis_k6
10/11/2016, 18:21
αν ειναι να κανει τρυπα μπορει απλα να κανει μια και να βαζει ενα πυρο για στοπ της ταβλας

foogr01
10/11/2016, 18:29
Τώρα σκέφτομαι βέβαια ότι αν την αφήσεις μέσα στο σπίτι 2 μέρες θα μυρίζει άσχημα μετά...

doctoras
10/11/2016, 19:57
Παπί ειναι; Εαν ειναι για 2 σκαλοπάτια το πιάνεις λιγο σηκωτα και το ανεβάζεις ούτε 100κιλα δεν ειναι. δεν γινεται να κανεις καμια μετατροπή στην κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας μπορει να χρεωθεις ως δολιοφθορά

astrapogiannos7
11/11/2016, 20:56
Θα πάω σε ένα ξυλουργείο εδώ κοντά να μ φτιάξουν 4 τρίγωνα σε συγκεκριμένες διαστάσεις και θα γίνει η δουλειά μια χαρά :a10:
Από Δευτέρα θα το φτιάξω να το βγάλω και δύο φωτογραφίες να βοηθήσουν και σε όποιον άλλον θέλει :wave2:

astrapogiannos7
11/11/2016, 21:02
Παπί ήταν αλλά το πήρε ο πατέρας μ και μ έδωσε το σκούτερ τώρα :eleison: και το κολπάκι με την σαμπρέλα στην κάτω πλευρά για να μην γλιστράει καλή ιδέα :a013:

borbos
13/11/2016, 13:24
Εγω τοτε.... την αστρεα την ανεβαζα 3 σκαλοπατια μονος μου καθε βραδυ...αλλες εποχες...οι νεοι απο οτι βλεπω δεν θελουν να κουραστουν

Coyote.V
13/11/2016, 13:33
Εγώ ανέβαζα GPZR600 σε 7 σκαλιά ίσια, πάνω σε ένα μαδέρι που είχα κολλήσει χοντρό λάστιχο γιατί την ανέβαζα αναμμένη με πρώτη και εγώ κάτω με τα πόδια. :ninja:

astrapogiannos7
25/11/2016, 03:01
Είναι scooter το ριμάδι και δεν βολεύει να το ανεβάσεις με τα χέρια :mad: το παπί που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες το ανέβαζα και με τα χέρια :D borbos είμαι μηχανολόγος πιστεύω ότι το μυαλό το έχω για να μην κουράζομαι σωματικά ... σωματικά κουράζομαι μόνο σε δουλείες στο χωριό και στη δουλειά μου όταν κάνω (αμπέλια ελιές κτλ ) άρα όχι δεν είμαι απο τη νεολαία που πας να χαρακτηρίσεις σαν βουτηρομπεμπέδες ...

borbos
25/11/2016, 13:47
Είναι scooter το ριμάδι και δεν βολεύει να το ανεβάσεις με τα χέρια :mad: το παπί που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες το ανέβαζα και με τα χέρια :D borbos είμαι μηχανολόγος πιστεύω ότι το μυαλό το έχω για να μην κουράζομαι σωματικά ... σωματικά κουράζομαι μόνο σε δουλείες στο χωριό και στη δουλειά μου όταν κάνω (αμπέλια ελιές κτλ ) άρα όχι δεν είμαι απο τη νεολαία που πας να χαρακτηρίσεις σαν βουτηρομπεμπέδες ...
Τοτε μαν δεν εχεις παρα να την σχεδιασεις (χαρτι,CAD κλπ) και να πας σε βιπε και να πεις θελω τοσα υλικα ποσο κανουν. Απλα πραματα...:beer: