PDA

View Full Version : Συσχετισμοί αεροπορικων δυνάμεων στο Αιγαίο και Μ. Ανατολή.



Σελίδες : [1] 2 3

THEOD
11/11/2016, 08:57
Σορρυ που χαλάω το πάρτυ αλλά για εμένα όσο πιο έντονα νοιώθει την ανάγκη επιδείξεων μια πολεμική αεροπορία μικρού-μεσαίου μεγέθους, τόσο μεγαλύτερη ανασφάλεια νοιώθει ότι δεν επαρκεί για την πραγματική αποστολή της...
Θεωρώ ολίγο τι ειρωνικό να ξοδεύονται εκατομμύρια σε air-show, παρελάσεις και επιδείξεις την ώρα που το παιχνίδι στο Αιγαίο έχει ήδη χαθεί (και μαλλον χωρίς δυνατότητα αντιστροφής...). Δεν ξέρω αλλά βλέπω μια στροφή τώρα τελευταία προς το θεαθήναι που για εμένα έχει 2 εξηγήσεις. Ή επιβεβαιώνεται η λαική ρήση "σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει", ή είμαστε παραμονές ενός πολυέξοδου προγράμματος αγορών και γίνεται προσπάθεια εντυπωσιασμού για να καταπιεί ευκολότερα το χάπι ο πολίτης για το χέρι που θα μπεί (βαθιά) στη τσέπη του.

sniper
11/11/2016, 09:52
Σορρυ που χαλάω το πάρτυ αλλά για εμένα όσο πιο έντονα νοιώθει την ανάγκη επιδείξεων μια πολεμική αεροπορία μικρού-μεσαίου μεγέθους, τόσο μεγαλύτερη ανασφάλεια νοιώθει ότι δεν επαρκεί για την πραγματική αποστολή της...
Θεωρώ ολίγο τι ειρωνικό να ξοδεύονται εκατομμύρια σε air-show, παρελάσεις και επιδείξεις την ώρα που το παιχνίδι στο Αιγαίο έχει ήδη χαθεί (και μαλλον χωρίς δυνατότητα αντιστροφής...). Δεν ξέρω αλλά βλέπω μια στροφή τώρα τελευταία προς το θεαθήναι που για εμένα έχει 2 εξηγήσεις. Ή επιβεβαιώνεται η λαική ρήση "σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει", ή είμαστε παραμονές ενός πολυέξοδου προγράμματος αγορών και γίνεται προσπάθεια εντυπωσιασμού για να καταπιεί ευκολότερα το χάπι ο πολίτης για το χέρι που θα μπεί (βαθιά) στη τσέπη του.

Δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα περί χαμένου παιχνιδιού στο Αιγαίο...

Τα υπόλοιπα για τα Air Show, μπορείς να τα αποδώσεις στον ΥΕΘΑ που πραγματοποιεί τα παιδικά του όνειρα...(βλ την πρόσφατη αποβίβαση από το Ελικόπτερο στον Πανορμίτη, από τη θέση χειριστή.... )

Panos76
11/11/2016, 10:33
Διάβασα εχθές μια ωραία ιστορία από το μακρινό 1987 και την παραθέτω εδώ (http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/02/blog-post_4443.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+blogspot/hyMBI+(tromaktiko))







έχω χαλαστεί απίστευτα με τον Κώστα (tsopani) και δεν έχω όρεξη ούτε να γράψω

THEOD
11/11/2016, 11:48
Δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα περί χαμένου παιχνιδιού στο Αιγαίο...

Τα υπόλοιπα για τα Air Show, μπορείς να τα αποδώσεις στον ΥΕΘΑ που πραγματοποιεί τα παιδικά του όνειρα...(βλ την πρόσφατη αποβίβαση από το Ελικόπτερο στον Πανορμίτη, από τη θέση χειριστή.... )

Τι πως το βγάζω ρε σκοπευτή... Αφού παρακολουθείς τα πράγματα ξέρεις ότι πλέον η ποσοτική αλλά τώρα πια και η ποιοτική υπεροχή των Τούρκων είναι τόσο μεγάλη που βγάζει μάτι... Ωραία και καλά τα τσιζάτα περί "ανωτερότητας του ανθρώπινου δυναμικού" και τα πατριωτικά-μεγαλοπρεπή λόγια στις παρελάσεις, αλλά αυτά δεν μπορουν να κάνουν θαύματα όταν οι αριθμοί είναι αμείλικτοι. Με μια χούφτα αναβαθμισμένα F-16, μια χούφτα 2000 (που πλέον φθάνουν τα 30 χρόνια ζωής) και μερικά πολύ περασμένης γενιάς F4 δεν μπορείς να τα βάλεις με έναν 4πλάσιο σε όγκο και πιο σύγχρονο στόλο που επιπλέον διαθέτει και ανεφοδισμούς στον αέρα, αεροσκάφη ηλ. πολέμου κλπ... Να μην αναφέρω για το όταν θα κάνουν την εμφάνισή τους τα F35...

byron
11/11/2016, 11:51
Τι πως το βγάζω ρε σκοπευτή... Αφού παρακολουθείς τα πράγματα ξέρεις ότι πλέον η ποσοτική αλλά τώρα πια και η ποιοτική υπεροχή των Τούρκων είναι τόσο μεγάλη που βγάζει μάτι... Ωραία και καλά τα τσιζάτα περί "ανωτερότητας του ανθρώπινου δυναμικού" και τα πατριωτικά-μεγαλοπρεπή λόγια στις παρελάσεις, αλλά αυτά δεν μπορουν να κάνουν θαύματα όταν οι αριθμοί είναι αμείλικτοι. Με μια χούφτα αναβαθμισμένα F-16, μια χούφτα 2000 (που πλέον φθάνουν τα 30 χρόνια ζωής) και μερικά πολύ περασμένης γενιάς F4 δεν μπορείς να τα βάλεις με έναν 4πλάσιο σε όγκο και πιο σύγχρονο στόλο που επιπλέον διαθέτει και ανεφοδισμούς στον αέρα, αεροσκάφη ηλ. πολέμου κλπ... Να μην αναφέρω για το όταν θα κάνουν την εμφάνισή τους τα F35...

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την ανωτερότητα των F35

THEOD
11/11/2016, 11:59
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την ανωτερότητα των F35

Δεν ξέρω αν τα f35 θα κάνουν την μεγάλη διαφορά, πάντως Βύρωνα ακόμα και χωρίς αυτά είμαστε ήδη πολύ πίσω... Η μόνη βραχυπρόθεσμη ανάσα που έχουμε είναι ότι μετά το πραξικόπημα ο Ερντογάν αποστράτεψε μεγάλο αριθμό έμπειρων πιλότων (που είχαν εκπαιδευτεί αξιόμαχα συμμετέχοντας μαζί με τους δικούς μας στις εικονικές αερομαχίες του Αιγαίου) και θα πάρει κάποιο χρόνο οι νέοι αντικαταστάτες τους να αποκτήσουν την ίδια εμπειρία... Κατά τ'αλλά όπως εξήγησα οι αριθμοί είναι αμείλικτοι και καλά είναι να κοιτάμε κατάματα την αλήθεια...

sniper
11/11/2016, 12:10
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την ανωτερότητα των F35


Είπα κάποια πράγματα περιληπτικά για τα F35 πιο πάνω.

@Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού. Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...

Cpt. Haddock
11/11/2016, 12:14
Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...

Δεν ειναι και τοσο ασχολιαστο. Ο ανεφοδιασμος δεν εχει να κανει μονο με αποσταση πτησης αλλα και με διαρκεια. Δεν ειναι αμελητέα η ικανοτητα να διατηρεις συνεχεια αεροσκαφη σε CAP οταν η αντιπαλη αεροπορια πρέπει να τα προσγειώσει για να τα ανεφοδιασει...

Panos76
11/11/2016, 12:16
@Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού.

Το κακό είναι ότι έχουμε και εμείς μέτωπα ανοιχτά προς τα πάνω (Αλβανία, Σκόπια, κλπ) - αν έχει κάποια σημασία.

THEOD
11/11/2016, 12:16
@Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού. Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...

"ταγμένα αλλού" σε φυσιολογικές συνθήκες. Σε κατάσταση πολέμου ή ακόμα και γενικευμένου θερμού επεισοδίου μεταφέρονται όσα χρειαστούν εν ριπή οφθαλμού...Στο κάτω-κάτω αεροσκάφη είναι όχι ναρκοπέδια...Ούτε οι Τούρκοι έχουν να αντιπετωπίσουν καμιά σοβαρή αεροπορική ισχύ από άλλες συνοριακές τους χώρες...Μόνο με την Ελληνική Πολεμική Αεροπορία έχουν πρόβλημα αντιμετώπισης και με βάση την εξουδετέρωση αυτής κινούνται στρατηγικά και εξοπλιστικά...

sniper
11/11/2016, 12:20
Δεν ειναι και τοσο ασχολιαστο. Ο ανεφοδιασμος δεν εχει να κανει μονο με αποσταση πτησης αλλα και με διαρκεια. Δεν ειναι αμελητέα η ικανοτητα να διατηρεις συνεχεια αεροσκαφη σε CAP οταν η αντιπαλη αεροπορια πρέπει να τα προσγειώσει για να τα ανεφοδιασει...

Σύμφωνοι, αλλά μιλάμε τώρα για πόσες ώρες και για τι πράγμα; Φουλ αντιπαράθεση;


Το κακό είναι ότι έχουμε και εμείς μέτωπα ανοιχτά προς τα πάνω (Αλβανία, Σκόπια, κλπ) - αν έχει κάποια σημασία.

Οι οποίοι πετάνε με ζέπελιν ακόμα.

sniper
11/11/2016, 12:21
"ταγμένα αλλού" σε φυσιολογικές συνθήκες. Σε κατάσταση πολέμου ή ακόμα και γενικευμένου θερμού επεισοδίου μεταφέρονται όσα χρειαστούν εν ριπή οφθαλμού...Στο κάτω-κάτω αεροσκάφη είναι όχι ναρκοπέδια...Ούτε οι Τούρκοι έχουν να αντιπετωπίσουν καμιά σοβαρή αεροπορική ισχύ από άλλες συνοριακές τους χώρες...Μόνο με την Ελληνική Πολεμική Αεροπορία έχουν πρόβλημα αντιμετώπισης και με βάση την εξουδετέρωση αυτής κινούνται στρατηγικά και εξοπλιστικά...


Ας κλείσει πρώτα το θέμα Συρία/Ιρακ/Ιραν/Κουρδιστάν και μετά το συζητάμε αυτό που λες.

Coyote.V
11/11/2016, 12:23
Για Αλβανία και Σκόπια με τα PZL και χειρομβομβίδες είμαστε καλυμμένοι.

THEOD
11/11/2016, 12:28
Για Αλβανία και Σκόπια με τα PZL και χειρομβομβίδες είμαστε καλυμμένοι.

Κάτι σχεδόν αντίστοιχο ισχύει και για τους αντιπάλους της Τουρκικής Πολεμικής Αεροπορίας όσο αφορά τους υπόλοιπους γείτονές τους όμως... Ουσιαστικά δεν έχουν άλλο αεροπορικό αντίπαλο πλην της HAF...

Coyote.V
11/11/2016, 12:32
Οι Τούρκοι εφόσον θα είναι σε επιθετική σύρραξη θα πρέπει να προσέξουν και τους Ρώσους οι οποίοι τώρα τελευταία έχουν αλλάξει γραμμή και επεμβαίνουν πάλι στις γεωπολιτικές ανακατατάξεις.

panavour
11/11/2016, 12:38
Οι ενοπλες δυναμεις δεν ειναι μονο η περιστσιακη και τοπικη ανωτεροτητα του ανθρωπινου δυναμικου που πιθανως και το τονιζω πιθανως να εχει η Ελλαδα.εΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ και αυτο εχει επιβεβαιωθει σε πολλους πολεμους -και μην μου πειτε για τους εβραιους -γιατι εκει η ποιοτικη διαφορα ηταν χαωδης.
Η τουρκια ειναι 80 εκατομμυρια και ο μισος πληθυσμος της ειναι κατω απο 25 χρονων.Ποσοι ειναι οι αντιστοιχοι ελληνες?Η τουρκια εχει ανθηρη πολεμικη βιομηχανια και τεραστιο εργατικο δυναμικο η Ελλαδα τι εχει ?Ητουρκια παραγει τα ανταλλακτικα της για τα f16 h Eλλαδα απο που και ποσο τα αγοραζει?Ολος ο Ελληνικος στρατος ειναι μονον οι ειδικες δυναμεις της τουρκιας.Μην λεμε λοιπον πατριωτικες κορωνες αλλα ας ανοιξουμε τα ματακια μας πριν τα βγαλουμε ετσι οπως παμε ,πριν ειναι αργα.Και οι Γερμανοι ειχαν ποιοτικη υπεροπλια με τους ρωσους αλλα τελικα νικησαν οι αριθμοι ,νικησε ο ανεφοδιασμος νικησε η βιομηχανικη παραγωγη νικησαν οι φυσικοι και τεχνικοι ποροι.Οσο εθελοτυφλουμε και νομιζουμε οτι εμεις ειμαστε και κανεις αλλος και συνεχως αναπολουμε το αρχαιον μας καλλος και δεν βλεπουμε ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΑΛΟ που σαν λαος εχουμε στο κεφαλι μας μαλλον μετα απο 20 χρονια δεν θα υπαρχουμε σαν εθνος ελευθερο για να συζηταμε.Συγνωμη για το υφος του ποστ αλλα δεν μπορω αλλη εθελοτυφλια.:(

THEOD
11/11/2016, 12:44
Οι Τούρκοι εφόσον θα είναι σε επιθετική σύρραξη θα πρέπει να προσέξουν και τους Ρώσους οι οποίοι τώρα τελευταία έχουν αλλάξει γραμμή και επεμβαίνουν πάλι στις γεωπολιτικές ανακατατάξεις.

Μην μπερδεύεις την πολιτική με την στρατιωτική ισχύ... Στα καθ υμάς η "πικρή" αλήθεια είναι ότι σε ένα γενικευμένο θερμό επεισόδιο με εκατέρωθεν αεροπορικές επιθέσεις πλέον η Ελληνική Πολεμική αεροπορία το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αντισταθεί για λίγες ημέρες, να καταφέρει κάποια πλήγματα και απώλειες, και με την καταστροφή-θυσία της να δώσει λίγο επιπλέον πολύτιμο χρόνο για πολιτική λύση-παρέμβαση... Δεν μπορεί όμως να αποτρέψει την τελική αεροπορική (και άρα και ναυτική) επικράτηση της Τούρκικης αεροπορίας και μην βαυκαλίζεσαι ότι το "ξανθό γένος" ή το ΝΑΤΟ θα κάνει οτιδήποτε στρατιωτικό πριν να έχουν κριθεί όλα... Με την έννοια αυτή δεν αποτελεί πλέον "ικανή αποτρεπτική ισχύ" που θα εξασφαλίσει την μη έναρξη μιας στρατιωτικής αντιπαράθεσης...

Coyote.V
11/11/2016, 12:47
Γι αυτούς τους λόγους που αναφέρονται όλη η Ευρώπη είτε υφίσταται ως ένωση είτε όχι, θα βοηθήσει την Ελλάδα για να αποκόψει τον Τούρκικο επεκτατισμό. Κανείς από αυτούς δεν θα ήθελε να τους έχει έξω από την πόρτα του και η Ελλάδα και η Βουλγαρία λειτουργούν ως ανάχωμα για αυτούς.
Επίσης ο Πούτιν θέλει να βγει στην θάλασσα, θα είναι μια καλή ευκαιρία για αυτόν εφόσον θα έχει γίνει ρήξη της Συνθήκη της Λωζάνης. Δεν είναι απλά τα πράγματα.

astroman76
11/11/2016, 13:22
Είπα κάποια πράγματα περιληπτικά για τα F35 πιο πάνω.

@Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού. Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...

+1100, η τουρκια πρωτα να λησει τα μεγαλα φυλετικα προβληματα που εχει στο εσωτερικο της μετα να ρηξει μια ματια στα νοτιοβοριοανατολικα συνορα και στο τελος θα την απασχολησει η Ελλαδα.. :D

astroman76
11/11/2016, 13:23
Το κακό είναι ότι έχουμε και εμείς μέτωπα ανοιχτά προς τα πάνω (Αλβανία, Σκόπια, κλπ) - αν έχει κάποια σημασία.

εχουμε πολεμο εκει και δεν το εμαθα?

Panos76
11/11/2016, 13:34
εχουμε πολεμο εκει και δεν το εμαθα?

για την ώρα στα λόγια, αλλά ένα φραπ είναι όλα.

akis_trevor
11/11/2016, 13:36
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι παίζει να γίνει πόλεμος με εμάς και τους τούρκους;;;

sniper
11/11/2016, 13:41
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι παίζει να γίνει πόλεμος με εμάς και τους τούρκους;;;


Πολλά και διάφορα, εσύ γιατί δεν το πιστεύεις;

akis_trevor
11/11/2016, 13:45
Πολλά και διάφορα, εσύ γιατί δεν το πιστεύεις;

Δεν το κατέχω το θέμα και ρωταω κυρίως για να μαθω.
Εγώ θεωρώ πως δεν συμφερ κανεναν αυτό.
Επίσης θεωρώ πως αν γίνει ντου,τον ηπιαμε.δεν ξέρω που και πότε έχει υπηρετήσει ο καθένας σας αλλά πολλοί απτην σειρά μου (2008 ημου. Φαντάρος) δεν ξέρουν ούτε βολή να κάνουν.
Αντίθετα, σε διαγωνισμό σφουγγαρισματος έχουμε πιθανότητες.:D

el_hymador
11/11/2016, 13:53
O Ερντογάν έχει ένα κάρο άλλα προβλήματα άλυτα και τα έχει κάνει πουτ@ν@ στο εσωτερικό, έχοντας πλέον ορκισμένους ομοεθνείς εχθρούς. Δεν πίστευα ποτέ ότι η Τουρκία εξάγει τις εσωτερικές κρίσεις της αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, οι πατριωτικο-εθνικιστικο-επεκτατικές κορώνες, είναι επιβεβλημένες για να συνταχθεί ο κόσμος μαζί του. Από την άλλη οι συμμαχίες και οι λυκοφιλίες, δημιουργούνται και λύνονται σε 5΄στην ευρύτερη περιοχή και με τον πλανήτη ολόκληρο να είναι στην φέρμα, δεν είναι καθόλου λογικό και συνετό να ποντάρεις σε βοήθειες και συσχετισμούς δυνάμεων. Αυτό ισχύει και για την Τουρκία και για εμάς.

7gibernau
11/11/2016, 13:54
Αν γίνει το ντου θα γίνει απο αέρα και θάλασσα.
Οι Τούρκοι δεν περνούν απ τον Έβρο ούτε με σφαίρες πάντως ασε που όλα τους τα βισματα είναι κει πάνω για τον απλό λόγο ότι είναι το μόνο σύνορο που δε μυρίζει μπαρούτι.
Απο ανθρώπινο δυναμικό είναι πολυ μπροστά. Θυμάμαι το βράδυ με τον Οτσαλάν ήμασταν 20-30 άτομα εμείς στη γέφυρα και καμία 1500αρα αυτοί όπως μας είπαν την επόμενη στη σκοπια του πεζικού πάνω στη γέφυρα.

sniper
11/11/2016, 13:59
Αν γίνει το ντου θα γίνει απο αέρα και θάλασσα.
Οι Τούρκοι δεν περνούν απ τον Έβρο ούτε με σφαίρες πάντως ασε που όλα τους τα βισματα είναι κει πάνω για τον απλό λόγο ότι είναι το μόνο σύνορο που δε μυρίζει μπαρούτι.
Απο ανθρώπινο δυναμικό είναι πολυ μπροστά. Θυμάμαι το βράδυ με τον Οτσαλάν ήμασταν 20-30 άτομα εμείς στη γέφυρα και καμία 1500αρα αυτοί όπως μας είπαν την επόμενη στη σκοπια του πεζικού πάνω στη γέφυρα.

Τον Νέστο θες να πεις.

Bob_o_mastoras
11/11/2016, 14:17
Aμα τρωγεστε βαλτε απο την τσεπη σας και αγοραστε S400 να μπορουμε να επιβαλουμε no fly zone σε ολα τα Βαλκανια..
Απο εμενα μη ζητησετε φραγκα ομως γιατι θα παρετε @@..


Μη τσιμπατε ρε με εθνικισμους και πολεμους κλπ.. Αυτοι που αναφερθηκαν ως εχθροι μας (Τουρκοι, Βαλκανιοι) ειναι οτι πιο κοντινο και ομοιο με εμας εχουμε σε ολον τον κοσμο..
Και εχουμε τους πλουσιους, τους πολιτικους της αστικης ταξης, τους παπαδο-μουλαδες και τους στρατοκρατες εκατερωθεν να σπερνουν μισος για να τσεπωνουν και να ενισχυουν την εξουσια τους..



υ.γ. Α, και ενα hint... Αν δεν πατησει στρατιωτης στο εδαφος η αεροπορια μονη της δεν μπορει να κανει και πολλα σε urban περιβαλοντα συγχρονου πολεμου οπως αποδεικνυεται καθημερινα εδω και καμια 20αρια χρονια στη Μεση Ανατολη.

sniper
11/11/2016, 14:23
Aμα τρωγεστε βαλτε απο την τσεπη σας και αγοραστε S400 ...

υ.γ. Α, και ενα hint... Αν δεν πατησει στρατιωτης στο εδαφος η αεροπορια μονη της δεν μπορει να κανει και πολλα σε urban περιβαλοντα συγχρονου πολεμου οπως αποδεικνυεται καθημερινα εδω και καμια 20αρια χρονια στη Μεση Ανατολη.

Έχουμε καβάτζα κάτι S300 που δεν επιτρέπεται να τους στήσουμε...

Επίσης, αυτό με το στρατό ξηράς είναι γνωστό απο το 5.000πχ

7gibernau
11/11/2016, 14:27
Τον Νέστο θες να πεις.
Τον Έβρο ποταμό λέω και την γέφυρα στους κήπους!

Coyote.V
11/11/2016, 14:29
Έχουμε καβάτζα κάτι S300 που δεν επιτρέπεται να τους στήσουμε...

Επίσης, αυτό με το στρατό ξηράς είναι γνωστό απο το 5.000πχ

Επίσης έχουμε και τους κροτάλ και τους πάτριοτ εν ενεργεία. Οι s300 σε δεύτερο χρόνο μπακ απ. Βασικά έχουμε την μεγαλύτερη αντιαεροπορική ομπρέλα στην Μεσόγειο.
Και τα Άρτεμις που σε περίπτωση ξεφύγει κάτι... που δεν νομίζω. Το απόθεμα των πυραύλων είναι τριπλάσιο από τα αεροπλάνα που διαθέτουν.

Bob_o_mastoras
11/11/2016, 14:30
Επίσης, αυτό με το στρατό ξηράς είναι γνωστό απο το 5.000πχ

Ε, ναι. Και εκ του συσταδην και στον ανταρτοπολεμο ολα παιζονται..



Τεσπα, ασχετα με το θεμα, επειδη εχω σοκαριστει καπως απο το θανατο του Τσομπανη σημερα, λεω να απεχω λιγες μερες απο το φορουμ.
Οποτε δεν θα απαντησω ή θα συνεισφερω κατι περισσοτερο.

sniper
11/11/2016, 14:37
Τον Έβρο ποταμό λέω και την γέφυρα στους κήπους!

Ναι, κάτι ξέρω από εκεί πάνω...
Αλλά δεν θα πω τίποτα παραπάνω, υπάρχουν αρκετοί που διαβάζουν κι έχουν τις γνώσεις του αντικειμένου που μπορούν να σας διαφωτίσουν σχετικώς.


Επίσης έχουμε και τους κροτάλ και τους πάτριοτ εν ενεργεία. Οι s300 σε δεύτερο χρόνο μπακ απ. Βασικά έχουμε την μεγαλύτερη αντιαεροπορική ομπρέλα στην Μεσόγειο.
Και τα Άρτεμις που σε περίπτωση ξεφύγει κάτι... που δεν νομίζω. Το απόθεμα των πυραύλων είναι τριπλάσιο από τα αεροπλάνα που διαθέτουν.

Οπότε;

Ε, ναι. Και εκ του συσταδην και στον ανταρτοπολεμο ολα παιζονται..



Τεσπα, ασχετα με το θεμα, επειδη εχω σοκαριστει καπως απο το θανατο του Τσομπανη σημερα, λεω να απεχω λιγες μερες απο το φορουμ.
Οποτε δεν θα απαντησω ή θα συνεισφερω κατι περισσοτερο.

Ο Τσοπάνης έφυγε κι ηρεμησε. Αν είναι να σταματαμε να ζουμε σε κάθε απώλεια, όσο σοβαρή κι αν ειναι, δεν κάνουμε τίποτα.

Coyote.V
11/11/2016, 14:39
Οπότε αποκρούεται η επίθεση από αέρος και τα αεροπλάνα μας και τα υποβρύχια (όσα δεν γέρνουν) θα εστιάσουν στο ναυτικό τους.

el_hymador
11/11/2016, 14:40
Tα δύο πιόματα που έχουμε φάει στην σύγχρονη ιστορία (Μ.Ασία και Κύπρος) οφείλονται καθαρά στην δική μας μαλακία και όχι στην ανωτερότητα ή στον επεκτατισμό των Τούρκων, οι οποίοι απλά εκμεταλλεύονται ευκαιρίες. Περισσότερο φοβάμαι κανά τρόμπα δικό μας που θα την δει Κόκκινη Μηλιά και πο*τσες παρά τους Τούρκους....

Coyote.V
11/11/2016, 14:45
Πάντως να ξέρετε ότι ο αμυνόμενος αν έχει σχεδιάσει καλά την άμυνα είναι πιο ισχυρός από έναν επιτιθέμενο πολλαπλάσια στρατό. Μπορεί να μην έχουμε την ίδια επιθετική ισχύ αλλά η αμυντική μας ισχύ είναι ισχυρότερη από τα μέσα που διαθέτουν.

Το έχει αποδείξει και ο Λεωνίδας αρκεί να μην βρεθεί ο Εφιάλτης που αναφέρει ο el_hymador

astroman76
11/11/2016, 15:00
Οι κουρδοι που έχουν ενα 25% του πληθυσμού τι λέτε καναν σε μια σύρραξη με την Ελλαδα;

el_hymador
11/11/2016, 15:07
Οι κουρδοι που έχουν ενα 25% του πληθυσμού τι λέτε καναν σε μια σύρραξη με την Ελλαδα;

Ότι εξυπηρετεί τις βλέψεις και τα θέλω τους εκείνη την στιγμή. Το οποίο μπορεί να μας βοηθήσει έμμεσα ή όχι. Να μας "βοηθήσουν" επειδή μπλα-μπλα-μπλα-έχουμε κοινό εχθρό-μπλα-μπλα-μπλα και εκπαιδεύαμε τα κομάντα τους και μπλα-μπλα-μπλα, ξεχάστε το.

Coyote.V
11/11/2016, 15:17
Δεν νομίζω να εννοεί και κάτι άλλο.. Όταν λέμε για τους Κούρδους αυτό εννοούμε, θα διεκδικήσουν την ανεξαρτησία τους, ήδη το κάνουν. .

byron
11/11/2016, 15:19
Οι κουρδοι που έχουν ενα 25% του πληθυσμού τι λέτε καναν σε μια σύρραξη με την Ελλαδα;

Ότι έκαναν στην Κύπρο (σε μεγάλο βαθμό)

el_hymador
11/11/2016, 15:21
Ναι, απλά μην το έχουμε σιγουράκι... από σιγουράκια - φόλες, έχουμε φάει πολλά στην ιστορία μας από "φιλικά διακείμενα" και "αδελφά ορθόδοξα" έθνη..

ionized
11/11/2016, 15:26
Το έχει αποδείξει και ο Λεωνίδας

καποτε που ηταν ελληνες και οχι τσιφτετελληνες τουρκολαγνοι λουληδες αδερφε...
Το δογμα μας ειναι αμυντικο.και ως τετοιο προυποθετει παραχωρηση τουλαχιστον της ζωνης προκαλυψεως στα χερσαια συνορα με τουρκια (καστανιες-νεα βυσσα) μεχρι να οργανωθουν τα μετοπισθεν
οποιος αλλος γνωριζει την περιοχη απο ΕΦ-1 εως 8 πραγματικα πιστευει οτι μπορει πλεον με μια ταφρο και καποια πολυβολεια και θεσεις αρματων να σταματησει πεζικο ??

Coyote.V
11/11/2016, 15:33
Με πολυβόλα λες να σταματήσουν τα αποβατικά και τα άρματα;

astroman76
11/11/2016, 15:36
Ότι έκαναν στην Κύπρο (σε μεγάλο βαθμό)

τι καναν εκει?

Coyote.V
11/11/2016, 15:37
Τίποτα, αλλά η κατάσταση δε είναι όπως σήμερα.

sniper
11/11/2016, 15:37
Με πολυβόλα λες να σταματήσουν τα αποβατικά και τα άρματα;
Δεν θα τα σταματήσουν, αυτό λέμε.

Coyote.V
11/11/2016, 15:38
Και όλα αυτά τα αντιαρματικά και οι πύραυλοι εδάφους εδάφους τι θα κάνουν;

byron
11/11/2016, 15:39
καποτε που ηταν ελληνες και οχι τσιφτετελληνες τουρκολαγνοι λουληδες αδερφε...


Αυτά τα στερεότυπα...
Μιλάς για τους Σπαρτιάτες, που υποδέχθηκαν μετά τιμών και χρηματοδοτήθηκαν από τους Πέρσες (τον χρυσό τους βασικά) για να νικήσουν τους Αθηναίους στους Αιγός Ποταμούς?

Α, οκ...

kostasagk
11/11/2016, 15:40
καλα όλα και εμεις λιγοι οι αλλοι πολλοι και και και....μονο που παντα υπαρχη και ο παραγοντας υπερδυναμη...με λιγα λογια τι θελει η αμερικη και ρωσια...πχ ο χιτλερ ενώ ολεμουσε με αμερικανους αγοραζε πετρελαιο από αμερικανικες εταιριες ,αν θελανε και σταματαγα θα τελειωνε ο πολεμος..είναι σαν τον σημερινο isss τον λενε : αν σταματηση ο ανεφοδιασμος οπλων τελειωνει και ο πολεμος σε μια εβδομαδα ,αρα αν θελουν να γωνατισουν την τουρκια και με 4 αεροπλάνα να εχουμε θα το πετυχουμε πως όμως? σκεψου εσυ που κατασκευάζεις και πουλας αεροπλα δεν θα ηθελες να τα ελεχεις κατά καποιο τροπο,? βαζεις πχ ένα προγραμματακι τσιπακι και οτιδήποτε άλλο και με δορυφορο πλοιο αεροπλανο ηλεκτρονικου πολεμου ενεργοποιείς πχ στη σκοπευση πχ χανει μιση μοιρα και ξαφνικα εκει που 10 αεροπλάνα κυνηγουν ένα ελληνικο δεν το πετυχενουν με τιποτα ενώ το ελληνικο βολη και στοχος......ω τι ωραια ειμαστε τρομεροι ......το ιδιο σεναριο γινεται και αντιστροφα και σε πλοια, και παντου
αν θυμαστε πριν λιγο καιρο εκανε ενας ναυαρχος μια τρομερη αποκαλυψη ..είχαμε λεει στα ιμια και πλοιο ηλεκτρονικου πολεμου οποτε δεν θα γινοταν τιποτα...μας λεει κατι? πιστευω ότι παντα οι μεγαλες δυναμεις θελουν μικρα και ανισχυρα καρατη για να τα ελεχουν,πχ γιουκοσλαβια 10 κρατη ισχυς ελαχιστη και πολλα πολλα παραδείγματα ,ποιο πολλα θα πουλησουν σε 10 κρατη παρα σε ένα όταν μαλιστα μπορεις να σπερνεις και διχονια αναμεσα τους..........την αποφαση θα την παρουν οι μεγαλοι όπως το 1821 το 1897 ,1944 κλπ

sniper
11/11/2016, 15:42
καποτε που ηταν ελληνες και οχι τσιφτετελληνες τουρκολαγνοι λουληδες αδερφε...
Το δογμα μας ειναι αμυντικο.και ως τετοιο προυποθετει παραχωρηση τουλαχιστον της ζωνης προκαλυψεως στα χερσαια συνορα με τουρκια (καστανιες-νεα βυσσα) μεχρι να οργανωθουν τα μετοπισθεν
οποιος αλλος γνωριζει την περιοχη απο ΕΦ-1 εως 8 πραγματικα πιστευει οτι μπορει πλεον με μια ταφρο και καποια πολυβολεια και θεσεις αρματων να σταματησει πεζικο ??

Φαντάρος σε φυλάκιο;

Αυτά τα στερεότυπα...
Μιλάς για τους Σπαρτιάτες, που υποδέχθηκαν μετά τιμών και χρηματοδοτήθηκαν από τους Πέρσες (τον χρυσό τους βασικά) για να νικήσουν τους Αθηναίους στους Αιγός Ποταμούς?

Α, οκ...

Τι σχέση έχει η πολιτική μιας χωρας/περιοχής με τη στρατιωτική της δύναμη και το πως ήταν ο Σπαρτιάτης;

byron
11/11/2016, 15:49
τι καναν εκει?

Λέγεται πως μεγάλο μέρος των τούρκων στρατιωτών που αποτέλεσαν τα πρώτα κύματα απόβασης, ήταν Κούρδοι.

Αργότερα, κυρίως την δεκαετία του 90 αποτέλεσαν την πλειονότητα των εποίκων που μετεγκαταστάθηκαν στην κατεχόμενη Κύπρο.



Τι σχέση έχει η πολιτική μιας χωρας/περιοχής με τη στρατιωτική της δύναμη και το πως ήταν ο Σπαρτιάτης;

Άλλο λέω εγώ, άλλο κατάλαβες εσύ. Never mind

ionized
11/11/2016, 15:50
Με πολυβόλα λες να σταματήσουν τα αποβατικά και τα άρματα;

οχι δεν λεω αυτο.Λεω οτι ουτος η αλλος η αμυνα της περιοχης ειναι απο ελαχιστη εως τραγικη και ενα απλο συγχρονο μηχανοκινητο πεζικο περναει για πλακα
δεν βαζω στο παιχνιδι ελικοπτερα και αεροπλανα (που θα ειναι) γιατι μετα αστο πεταξε το πουλακι :rolleyes:

ionized
11/11/2016, 15:52
Φαντάρος σε φυλάκιο;

οχι

DAYMAN
11/11/2016, 16:13
:a014:

sniper
11/11/2016, 16:14
:a014:

Σιγά με τη χοληστερίνη εσύ.

astroman76
11/11/2016, 16:16
https://www.youtube.com/watch?v=AYKC0dsrh4U

THEOD
11/11/2016, 16:35
Μια απλή κουβέντα για την πολεμική αεροπορια και το κατά πόσο αυτή είναι σε θέση να παίξει τον ρόλο της πήγε να γίνει και κατέληξε να διαβάζω σημεία και τέρατα...
Μάγκες ξεχάστε πολυβόλα, βολές πεζικού και μάχες σώμα με σώμα στύλ Θερμοπύλες... Αν και εφ' όσον συμβεί, μια στρατιωτική σύρραξη με την Τουρκια θα είναι κατά βάση αεροναυτική και θα κρατήσει λίγο... Στα χερσαία σύνορα μπορεί να γίνουν μερικές αψιμαχίες αλλά θα είναι αψιμαχίες ή το πολύ σκόρπιοι αντιπερισπασμοί. Το πραγματικό θέατρο του πολέμου θα είναι το Αιγαίο... Εκεί, μόλις η Ελληνική Πολ. Αεροπορία συντριβεί, αυτόματα κανένα Ελληνικό πολεμικό ή άλλο πλοίο δεν θα μπορεί να ξεμυτίσει χωρίς κάλυψη. Που σημαίνει ότι όλα τα νησιά πρώτης γραμμής θα έχουν αποκοπεί από τον κορμό και θα μπορούν να αμυνθούν μόνο με τα επιτόπου μέσα που διαθέτουν και για όσο έχουν αντοχή-επάρκεια. Πολύ-πολύ γρήγορα (μιας και το σχέδιο θα είναι έτοιμο από την πλευρά των Τούρκων) κάποιο ή κάποια από αυτά θα καταληφθούν. Ένα τσιγάρο δρόμο από τις ακτές τους είναι άλλωστε... Στις λίγες ημέρες που θα διαρκέσει αυτό το νταχτιρντί θα γίνουν οι σχετικές πολιτκές παρεμβάσεις-πιέσεις από NATO, EE κλπ και τελικά θα επιτευχθεί μια ανακωχή. Τότε θα αρχίσει το πραγματικό παζάρι για το νέο status της περιοχής (μοίρασμα του Αιγαίου) με τους Τούρκους να έχουν δημιουργήσει όμως κεκτημένα και να συνομιλούν από θέση ισχύος...όπως είχε πεί κάποτε κάποιος σπουδαίος "ο πόλεμος είναι η συνέχιση της διπλωματίας με άλλα μέσα"

7Tolis
11/11/2016, 16:59
Ετσι και κάνουν ντου,τον ηπιαμε παίδες.Απλά πράγματα.Για ελληνικο στρατο μιλάμε, κλάιν πουτς και αντε γειά.

πυξιδας990
11/11/2016, 17:03
θα παρουμε και μεις αεροπλανα,απλως θα ειμαστε δευτεροι.τωρα αν κανουμε κανενα κολπο με μιραζ οπως τοτε ο αντρεας που ηταν ξενη ποσοτητα και μετρησε πολυ στους ουρανους ,θα δειξει..

bulmont
11/11/2016, 17:16
Toν προηγούμενο αιώνα είχαμε κάνει την ''ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ''...............

Ε, να μην κάνουμε κι' αυτόν τον αιώνα κάτι;;;;;;
Ετσι κι' αλλιώς ''λεφτά υπάρχουνε''..........

aris xj
11/11/2016, 17:20
https://www.youtube.com/watch?v=G7bf4_15OMI
:confused:

el_hymador
11/11/2016, 17:20
Μια απλή κουβέντα για την πολεμική αεροπορια και το κατά πόσο αυτή είναι σε θέση να παίξει τον ρόλο της πήγε να γίνει και κατέληξε να διαβάζω σημεία και τέρατα...
Μάγκες ξεχάστε πολυβόλα, βολές πεζικού και μάχες σώμα με σώμα στύλ Θερμοπύλες... Αν και εφ' όσον συμβεί, μια στρατιωτική σύρραξη με την Τουρκια θα είναι κατά βάση αεροναυτική και θα κρατήσει λίγο... Στα χερσαία σύνορα μπορεί να γίνουν μερικές αψιμαχίες αλλά θα είναι αψιμαχίες ή το πολύ σκόρπιοι αντιπερισπασμοί. Το πραγματικό θέατρο του πολέμου θα είναι το Αιγαίο... Εκεί, μόλις η Ελληνική Πολ. Αεροπορία συντριβεί, αυτόματα κανένα Ελληνικό πολεμικό ή άλλο πλοίο δεν θα μπορεί να ξεμυτίσει χωρίς κάλυψη. Που σημαίνει ότι όλα τα νησιά πρώτης γραμμής θα έχουν αποκοπεί από τον κορμό και θα μπορούν να αμυνθούν μόνο με τα επιτόπου μέσα που διαθέτουν και για όσο έχουν αντοχή-επάρκεια. Πολύ-πολύ γρήγορα (μιας και το σχέδιο θα είναι έτοιμο από την πλευρά των Τούρκων) κάποιο ή κάποια από αυτά θα καταληφθούν. Ένα τσιγάρο δρόμο από τις ακτές τους είναι άλλωστε... Στις λίγες ημέρες που θα διαρκέσει αυτό το νταχτιρντί θα γίνουν οι σχετικές πολιτκές παρεμβάσεις-πιέσεις από NATO, EE κλπ και τελικά θα επιτευχθεί μια ανακωχή. Τότε θα αρχίσει το πραγματικό παζάρι για το νέο status της περιοχής (μοίρασμα του Αιγαίου) με τους Τούρκους να έχουν δημιουργήσει όμως κεκτημένα και να συνομιλούν από θέση ισχύος...όπως είχε πεί κάποτε κάποιος σπουδαίος "ο πόλεμος είναι η συνέχιση της διπλωματίας με άλλα μέσα"

Και γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι θα καταρρεύσει η Π.Αεροπορία; :confused:

Μανολης67
11/11/2016, 17:32
Συγνώμη για την παρέμβαση, μενω Μυτιλήνη από το 2005, αν θέλετε την ταπεινή μου γνώμη εχουν δρομολογηθεί κάποιες καταστασεις και εχουμε αποδεχτεί ως χωρα καποια πραγματα (διεθνεις συμφωνιες κτλ) που τίποτα καλό δεν προοιωνίζουν.
οσο για την γείτονος, κάθε χρόνο 1.000.000 Τούρκοι μπαίνουν στην εφηβεία! 1.000.000!!!
συγκρίνεται τους δικους μας δημογραφικούς δεικτες (υπογεννητικότητα -γήρανση) και μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπερασματα του.
Και για να φτάσω στο κατακλείδι, μένω στην Μυτιλήνη, περιοχή Κρατηγος, (Αεροδρόμιο) εξω από το σπίτι μου εχουν αποβιβαστεί και αποβιβάζονται καθημερινά χιλιάδες πρόσφυγες, μετανάστες τελος πάντων.
Δεν εχω τίποτα με αυτούς τους ανθρώπους, απλά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, Στρατός Αστυνομία Λιμενικό ανύπαρκτα, μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως αν βγουν ενα πρωι Τούρκοι κομάντος με φουσκωτά αντί για προσφυγες (στο ραντάρ επιφανείας εχουν ίδιο ίχνος) κανείς δεν θα πάρει χαμπαρι.
Κατά τα άλλα καλές οι Αεροπορικές επίδειξις και ο Καμμένος Ραμπο....

Ζεύκας
11/11/2016, 17:32
δλδ οι χώρες της Βαλτικής τι να πούνε;

TROOPER
11/11/2016, 17:48
Ωρες-ωρες εχω την αισθηση οτι βρισκομαι στο taxi.gr!

:uplate:

Vstrommer71
11/11/2016, 18:38
Ωρες-ωρες εχω την αισθηση οτι βρισκομαι στο taxi.gr!

:uplate:
Και το ωραιο ειναι οτι γεμισαμε ομφαλοσκοπησεις για στρατιωτικους συσχετισμους Ελλαδας-Τουρκιας και το απογευμα ολη η Ελλαδα καθεται να δει τον Κεμαλ του Καρασεβντα στην TV.Μιλαμε γενικη παρανοια...:D

7Tolis
11/11/2016, 18:55
Γιατί φίλε μου,ξέρεις τι είναι να είσαι γόνος πλούσιου,να έχεις αγαπήσει μια φτωχιΑ κοπέλα,να μην τη θέλει ο πατέρας σου,η γυναίκα σου να σε μισεί επειδή αγαπας άλλη,να ειναι έγκυος,να την απαγάγουν,μετά να παθαίνεις ατύχημα και να είσαι σε νοσοκομείο τάβλα και καπάκι η φτωχιΑ κοπέλα να το σκάει απο τους απαγωγείς της και να συναντιέται στο δωμάτιο με τη γυναίκα σου,όταν αυτή πάει να σου χώσει δηλητήριο στον ορό σου και να γίνεται μαδομ@@νι εκει μέσα και να συνέρχεσαι απο το κώμα; Ε; Ξέρεις;

Και στα καπάκια να γεννιέται το παιδί σου το οποίο έχει καρδιολογικό πρόβλημα γιατί η γυναίκα σου είχε παει σε μάγισσα.

DAYMAN
11/11/2016, 19:31
Σιγά με τη χοληστερίνη εσύ.

ενταξει ειναι μην ανησυχεις.;)

Shinji Ikari
11/11/2016, 19:59
Χωρα του ΝΑΤΟ δεν εισβάλλει σε σύμμαχο χωρα του ΝΑΤΟ.

spyrval
11/11/2016, 22:52
Γιατί φίλε μου,ξέρεις τι είναι να είσαι γόνος πλούσιου,να έχεις αγαπήσει μια φτωχιΑ κοπέλα,να μην τη θέλει ο πατέρας σου,η γυναίκα σου να σε μισεί επειδή αγαπας άλλη,να ειναι έγκυος,να την απαγάγουν,μετά να παθαίνεις ατύχημα και να είσαι σε νοσοκομείο τάβλα και καπάκι η φτωχιΑ κοπέλα να το σκάει απο τους απαγωγείς της και να συναντιέται στο δωμάτιο με τη γυναίκα σου,όταν αυτή πάει να σου χώσει δηλητήριο στον ορό σου και να γίνεται μαδομ@@νι εκει μέσα και να συνέρχεσαι απο το κώμα; Ε; Ξέρεις;

Και στα καπάκια να γεννιέται το παιδί σου το οποίο έχει καρδιολογικό πρόβλημα γιατί η γυναίκα σου είχε παει σε μάγισσα.

Φίλε αν δεν έλεγες "...να είσαι γόνος πλούσιου..." θα έλεγα ότι μιλούσες για μένα.

DrIoannis
12/11/2016, 05:19
Χωρα του ΝΑΤΟ δεν εισβάλλει σε σύμμαχο χωρα του ΝΑΤΟ.
Σιγά σιγά

http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/07/turkey-united-states-nato-coup-attempt.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3733654/Turkey-warns-LEAVE-NATO-lack-support-West-country-forms-close-ties-Russia.html

και άλλα ωραία μπορούν να γίνουν...

blackbusa
12/11/2016, 08:02
leme gia to idio NATO pou o Trump thelei na apoxwrisei kai tha vasizete stous GermanoGallous??? opws leei o Byron...omg kai 3 lol...
o Putiniaris exei zestes tis mixanes meta tin Krimea...Estonia is in the suburbs of St Petersburg

http://estonianworld.com/security/president-trump-wouldnt-automatically-rush-nato-allies-aid/

thunder ace
12/11/2016, 08:56
Πολλά και διάφορα, εσύ γιατί δεν το πιστεύεις;
δεν το πιστευω,γιατι απο τον Δεκεμβριο του 81(φανταρος στην Αυλωνα)τα ακουω αυτα τα σεναρια.
Εγω μετα 35 χρονια δεν πηρα χαμπαρι να εχει γινει κατι.
Αν αυριο γινει κατι,τι θα μας λενε ολοι αυτοι που κινδυνολογουν ΟΟΟΟΟλα αυτα τα χρονια;"σας τα λεγαμε ,αλλα δεν τα πιστευατε;"
Aντε, καλημερα ναχουμε.:)

Ζεύκας
12/11/2016, 09:20
στα Ίμια δλδ δεν είμασταν στα πρόθυρα πολέμου;

μπορεί εσύ να μην είχες πάρει χαμπάρι κάτι αλλά εγώ θυμάμαι να έρχεται σπίτι το χαρτί επιστράτευσης του πατέρα μου.

πυξιδας990
12/11/2016, 09:28
και ποιο λετε πρεπει να παρουμε μαχητικο να ερθουμε στα ισα?

DrBig
12/11/2016, 09:32
και ποιο λετε πρεπει να παρουμε μαχητικο να ερθουμε στα ισα?

Κανα σουκοϊ. Προτεινω το T-50, αλλα ειμαι ανοιχτος και σε αλλα, αρκει να ειναι σουκοϊ.

Acacius
12/11/2016, 09:47
Όταν αγοράζεις στρατιωτικό εξοπλισμό αγοράζεις και την "εύνοια" αυτού που σου τον πουλάει. Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα σουκ(χ?)όι, αλλά για νταβατζή προτιμώ τους αμερικάνους από τους ρώσους.



moto.gr σου λεέει ο άλλος. Μόνο για τον στρουκτουραλισμό στην τέχνη δεν έχουμε ανοίξει θέμα.:lol:

Ζεύκας
12/11/2016, 09:53
επί ΠΑΣΟΚ και Αντρέα Παπανδρέου είχαμε εθνική κυριαρχία και οι αμερικάνοι μας αέριζαν τ'@@. τι; όχι;

thunder ace
12/11/2016, 09:53
στα Ίμια δλδ δεν είμασταν στα πρόθυρα πολέμου;

μπορεί εσύ να μην είχες πάρει χαμπάρι κάτι αλλά εγώ θυμάμαι να έρχεται σπίτι το χαρτί επιστράτευσης του πατέρα μου.
Αν κλεισει ο ενας τον αλλον στο δρομο και κατεβουμε και πιαστουμε απο τους γιακαδες,βριστουμε και τελειωσει εκει το θεμα,εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο το να σου σπασω τη μυτη,μου σπασεις τα δοντια,σε μαχαιρωσω, με πυροβολησεις.Ετσι;

byron
12/11/2016, 09:57
Αν κλεισει ο ενας τον αλλον στο δρομο και κατεβουμε και πιαστουμε απο τους γιακαδες,βριστουμε και τελειωσει εκει το θεμα,εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο το να σου σπασω τη μυτη,μου σπασεις τα δοντια,σε μαχαιρωσω, με πυροβολησεις.Ετσι;

Ε, ναι. Και αν θυμάμαι καλά, δεν μείναμε στα εκ του μακρόθεν κωλοδάχτυλα...
Κάποιοι, υπό πολεμικές συνθήκες έχασαν και την ζωούλα τους.


Εχει πλάκα πάντως, να παρομοιάζετε τις συνθήκες που υπάρχουν στο Αιγαίο και τις βλέψεις που έχει η πλαϊνή χώρα με τις σχέσεις που έχουν δύο τυπικοί σύμμαχοι τύπου Βελγίου-Ολλανδίας.

thunder ace
12/11/2016, 10:06
Ε, ναι. Και αν θυμάμαι καλά, δεν μείναμε στα εκ του μακρόθεν κωλοδάχτυλα...
Κάποιοι, υπό πολεμικές συνθήκες έχασαν και την ζωούλα τους.


Εχει πλάκα πάντως, να παρομοιάζετε τις συνθήκες που υπάρχουν στο Αιγαίο και τις βλέψεις που έχει η πλαϊνή χώρα με τις σχέσεις που έχουν δύο τυπικοί σύμμαχοι τύπου Βελγίου-Ολλανδίας.
Ναι φιλε,δεν διαφωνω οτι καποιοι εχασαν τη ζωη τους για τα "παιχνιδια" των καργιοληδων.
Αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι,δεν θα σπαταλησω τη ζωη μου να σκεφτομαι : πολεμος-ποτε θα γινει;-θα γινει;-οιΤουρκοι-οι Παλιοτουρκοι-εχουμε οπλα;-ειμαστε ποιο μαγκες απο αυτους-ενας Ελληνας,δεκα Τουρκοι κλπ. κλπ.

Ζεύκας
12/11/2016, 10:21
Ναι φιλε,δεν διαφωνω οτι καποιοι εχασαν τη ζωη τους για τα "παιχνιδια" των καργιοληδων.
Αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι,δεν θα σπαταλησω τη ζωη μου να σκεφτομαι : πολεμος-ποτε θα γινει;-θα γινει;-οιΤουρκοι-οι Παλιοτουρκοι-εχουμε οπλα;-ειμαστε ποιο μαγκες απο αυτους-ενας Ελληνας,δεκα Τουρκοι κλπ. κλπ.

ναι δεν είναι ο ρόλος σου σαν πολίτης να ξέρεις ή να ξέρω για στρατιωτικές ανωτερότητες κτλ αλλά εάν νομίζεις ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες στρατιωτικής σύρραξης μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις.

Γιατί μπορεί η πλειοψηφία των πολιτών των δύο χωρών να μην έχει πρόβλημα ο ένας απέναντι στον άλλο αλλά όταν βγαίνει ο πολιτικός άρχων της Τουρκίας και αμφισβητεί ανοιχτά τη συνθήκη της Λωζάνης, μιλά για τις υποδουλωμενες γενέτειρες των πατέρων (βλ.Κεμάλ) του τούρκικου έθνους, μιλά για τις χαμένες πατρίδες που δώθηκαν από ξεπουλημένους στους ξένους, βγαίνει λιγό μετά το πραξικόπημα ο δήμαρχος της πρωτεύουσας και βάζει χάρτη με όλα τα νησιά του Αιγαίου να είναι τούρκικα τότε δεν πρέπει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

thunder ace
12/11/2016, 10:28
ναι δεν είναι ο ρόλος σου σαν πολίτης να ξέρεις ή να ξέρω για στρατιωτικές ανωτερότητες κτλ αλλά εάν νομίζεις ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες στρατιωτικής σύρραξης μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις.

Γιατί μπορεί η πλειοψηφία των πολιτών των δύο χωρών να μην έχει πρόβλημα ο ένας απέναντι στον άλλο αλλά όταν βγαίνει ο πολιτικός άρχων της Τουρκίας και αμφισβητεί ανοιχτά τη συνθήκη της Λωζάνης, μιλά για τις υποδουλωμενες γενέτειρες των πατέρων (βλ.Κεμάλ) του τούρκικου έθνους, μιλά για τις χαμένες πατρίδες που δώθηκαν από ξεπουλημένους στους ξένους, βγαίνει λιγό μετά το πραξικόπημα ο δήμαρχος της πρωτεύουσας και βάζει χάρτη με όλα τα νησιά του Αιγαίου να είναι τούρκικα τότε δεν πρέπει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Καλα,και εμεις εχουμε παρει την Τουρκια μεχρι τα βαθη της καμμια 40 φορες ολα αυτα τα χρονια.Αμ δε την Αγια Σοφια.....
Ρε μην ακουτε τις μαλακιες που θα πει ο καθε παπαρας.
Οταν θα γουσταρουν να γινει στα αληθεια κατι(πολεμος πχ)θα το κανουν και δεν θα ρωτησουν ,ουτε θα υπολογισουν κανεναν.
Το εχουν ξανακανει στο παρελθον(και με μεγαλη επιτυχια μαλιστα)ΑΠΠ,ΒΠΠ, κλπ

Ζεύκας
12/11/2016, 10:31
φίλε δεν έχεις καταλάβει. εδώ μιλάμε για δηλώσεις του πολιτικού άρχοντα μιας χώρας. όχι γκριζους λύκους ή κανά δημοσιογράφο της χουριέτ

thunder ace
12/11/2016, 11:03
φίλε δεν έχεις καταλάβει. εδώ μιλάμε για δηλώσεις του πολιτικού άρχοντα μιας χώρας. όχι γκριζους λύκους ή κανά δημοσιογράφο της χουριέτ
Αμαν.....τι λε ρε παιδι!!!!!κατσε ...κλεινω να παω σουπερ-μαρκετ να αγορασω ολα μου τα λεφτα σε τροφιμα και αν προλαβω τα ξαναλεμε.....
Αρχιζει και μου θυμιζει η κατασταση τους (καργα θρησκους)που καθε δυο χρονια φερνουν το τελος του κοσμου:D

byron
12/11/2016, 11:21
Δεν είμαστε σε φόρουμ στρατοκαβλων να ζούμε με τα αμπεχωνα αγκαλιά. Αλλά ούτε και πρέπει να είμαστε στην κοσμαρα μας, πως όλα είναι προκαθορισμένα από αόρατα συμφέροντα. Ούτε αόρατα είναι, ούτε μουγκά.

Η ιστορία είναι γεμάτη από συμπτώσεις ή περιστατικά που είχαν οδυνηρή εξέλιξη, ενώ ο εφησυχασμός είναι συνήθως κακός σύμβουλος.

Αν πήγαινες πριν 5 χρόνια στην αγορά στη Δαμασκό και τους έλεγες πως σε 1 χρόνο δεν θα έχουν πατρίδα, θα έλεγαν πως είσαι τρελός.

panavour
12/11/2016, 11:36
Δεν είμαστε σε φόρουμ στρατοκαβλων να ζούμε με τα αμπεχωνα αγκαλιά. Αλλά ούτε και πρέπει να είμαστε στην κοσμαρα μας, πως όλα είναι προκαθορισμένα από αόρατα συμφέροντα. Ούτε αόρατα είναι, ούτε μουγκά.

Η ιστορία είναι γεμάτη από συμπτώσεις ή περιστατικά που είχαν οδυνηρή εξέλιξη, ενώ ο εφησυχασμός είναι συνήθως κακός σύμβουλος.

Αν πήγαινες πριν 5 χρόνια στην αγορά στη Δαμασκό και τους έλεγες πως σε 1 χρόνο δεν θα έχουν πατρίδα, θα έλεγαν πως είσαι τρελός.


ακριβως ετσι:beer:

Ζεύκας
12/11/2016, 11:41
Αμαν.....τι λε ρε παιδι!!!!!κατσε ...κλεινω να παω σουπερ-μαρκετ να αγορασω ολα μου τα λεφτα σε τροφιμα και αν προλαβω τα ξαναλεμε.....
Αρχιζει και μου θυμιζει η κατασταση τους (καργα θρησκους)που καθε δυο χρονια φερνουν το τελος του κοσμου:D

μην αγχώνεσαι, στην επαρχία ζεις. δεν θα πεινάσεις.

thunder ace
12/11/2016, 12:55
[QUOTE=Ζεύκας;2823850]μην αγχώνεσαι, στην επαρχία ζεις. δεν θα πεινάσεις.[/QUOTE
Εσας σκεφτομαι αδερφια.....40χρονια εζησα στο μπουρδελο.

Triathlon 7
12/11/2016, 17:26
Τι πως το βγάζω ρε σκοπευτή... Αφού παρακολουθείς τα πράγματα ξέρεις ότι πλέον η ποσοτική αλλά τώρα πια και η ποιοτική υπεροχή των Τούρκων είναι τόσο μεγάλη που βγάζει μάτι... Ωραία και καλά τα τσιζάτα περί "ανωτερότητας του ανθρώπινου δυναμικού" και τα πατριωτικά-μεγαλοπρεπή λόγια στις παρελάσεις, αλλά αυτά δεν μπορουν να κάνουν θαύματα όταν οι αριθμοί είναι αμείλικτοι. Με μια χούφτα αναβαθμισμένα F-16, μια χούφτα 2000 (που πλέον φθάνουν τα 30 χρόνια ζωής) και μερικά πολύ περασμένης γενιάς F4 δεν μπορείς να τα βάλεις με έναν 4πλάσιο σε όγκο και πιο σύγχρονο στόλο που επιπλέον διαθέτει και ανεφοδισμούς στον αέρα, αεροσκάφη ηλ. πολέμου κλπ... Να μην αναφέρω για το όταν θα κάνουν την εμφάνισή τους τα F35...

Μπορεις απλα να πεις οτι στρατιωτικη ισχυς ( αλλα και διπλωματικη ισχυς ) = οικονομικη ισχυς.
Παλι στις μεγαλες δυναμεις θα εναποθεσουμε τις ελπιδες μας αν... Μονο πλεον που οι γειτονες εχουν σοβαρες βλεψεις - πιθανοτητες να ειναι και οι ιδιοι σε αυτο το club σε λιγο. Τωρα στους G20 και στο μελλον ο στοχος ειναι οι G8. Εχουν γινει μια μικρη Κινα και πολλα απο οσα καθημερινα χρησιμοποιουμε (ακομα και τα αυτοκινητα μας) ειναι δικης τους κατασκευης. Με μια ακμαζουσα πληθυσμιακα και μορφωτικα νεολαια να ερχεται με χιλια απο πισω....
Αισθανονται ηδη αρκετα δυνατοι, τοσο, ωστε να πουλανε τσαμπουκα σε Εβραιους και Ρωσους! Με την - ομολογουμενως καταπληκτικη - διπλωματια τους να απαλοιφει τα οποια λαθη και υπερβολες.

Δεν θα μπω στο τρυπακι να κανω σκεψεις, αναλυσεις και προβλεψεις για το μελλον. Δεν εχει νοημα. Ο καθενας εχει και απο μια....(ξερετε).

Απλα, τα πραγματα στο τραγικο, απο πολλες πλευρες, παρων της χωρας μας ετσι ειναι.

Υ.Γ. : Ειχα μια σχετικη συζητηση με φιλαρακι που δουλευει στη κορυφαια αμυντικη βιομηχανια της χωρας. Πολιτης, με λαμπρη επιστημονικη καρριερα, εδω αλλα και στην Αμερικη. Αφου μου περιεγραψε τα χαλια που επικρατουν στο ουτως ή αλλως πεπαλαιωμενο υλικο ( κανιβαλιζουμε τρια προκειμενου να δουλεψει οπως - οπως το ενα ), κατεληξε:
"Ο Θεος να βαλει το χερι του να μην εχουμε τιποτα με τους απεναντι, γιατι.....".

ionized
12/11/2016, 18:12
απο την αλλη..ειναι αναγκη να ερθει ο τουρκος (μουσουλμανος δλδ) εδω και να ρισκαρει πολλα εξοδα και απωλειες
Η την καταλληλη στιγμη απλα να πεσει συρμα στους εντος των τοιχων ηδη?
Μην ξεχναμε οτι ο θρησκευτικος φανατισμος σε συνδυασμο με την ελλειψη παιδειας και μορφωσης ειναι εκρηκτικο κοκτειλ..

DAYMAN
12/11/2016, 18:13
ξερετε τι μ' αρεσει;Το οτι κατι που λεγεται και καποιοι ανησυχουν απο το 74 και δώθε και αυτο κλιμακωνεται εως τις μερες μας και θεριευει καποιοι το πηραν χαμπαρι ξυπνησαν ξαφνικα ιδρωμενοι και αρχιζουν δειλα να σκεφτονται αν και ποσο θα αρχισουν να ανησυχουν.Οσοι το εκαναν απο παλια και προειδοποιουσαν,ακομα και στις μερες που ολοι μας αρμεγαμε αγελαδες και με τα 2 χερια τους χαρακτηριζαν γραφικους ηλιθιους και οσο περναγαν τα χρονια στρατοκαυλους,φασιστες μεχρι που στις μερες μας τους ταυτισαν με τους ναζιστες του κυρ-Νικου.
Οπως λεει και ο Byron φορουμ μοτο ειναι εδω αλλα μπορουμε να δουμε λιγο πιο περα απο εκει που κατουραμε και να προβληματιστουμε με καποια πιο σοβαρα ισως θεματα απο το τι μοτοσυκλετα να παρω η αν θα βρω βοηθεια να φτιαξω ενα ομορφο cafe racer -τι μας λες ρε βρωμοχιπστερ- και αλλα τετοια υπεροχα μεν αλλα βλακωδεστατα δε απο κοκορομυαλους.
Οσοι εχετε φτασει σε συσχετισμους δυναμεων, αμυντικα δογματα ,τυπους α/φ ,Α/Τ αρματων κτλ -βαριεμαι να γραφω μαλακιες- εχετε ξεπερασει συνειδητα αλλα πιο σοβαρα ΖΗΤΗΜΑΤΑ που υπηρχαν και υπαρχουν αλλα σφυριζουν ολοι αδιαφορα και θα παιξουν ισως τον σημαντικοτερο ρολο- στην μακαρι να την αποφυγουμε - συρραξη;
υγ.Κυριακη αυριο βαλτε βενζινη φτιαξτε ενα σαντουτσακι και βγειτε να πιειτε τον καφε σας σε καποιο χωριουδακι ορεινο οσο ακομα κραταει ο καιρος.
υγ.Στο θεμα αυτο αισθανομαι τυχερος που εφυγα απο το μεγαλο μπουρδελο και πηγα σε μικροτερο το οποιο ομως ειναι διπλα σε παραδεισους της μοτοσυκλετας και σε καποιες Βαλκανικες χωρες οχι απαραιτητα αδιαφορες ολες.:beer::)

panavour
12/11/2016, 18:34
ξερετε τι μ' αρεσει;Το οτι κατι που λεγεται και καποιοι ανησυχουν απο το 74 και δώθε και αυτο κλιμακωνεται εως τις μερες μας και θεριευει καποιοι το πηραν χαμπαρι ξυπνησαν ξαφνικα ιδρωμενοι και αρχιζουν δειλα να σκεφτονται αν και ποσο θα αρχισουν να ανησυχουν.Οσοι το εκαναν απο παλια και προειδοποιουσαν,ακομα και στις μερες που ολοι μας αρμεγαμε αγελαδες και με τα 2 χερια τους χαρακτηριζαν γραφικους ηλιθιους και οσο περναγαν τα χρονια στρατοκαυλους,φασιστες μεχρι που στις μερες μας τους ταυτισαν με τους ναζιστες του κυρ-Νικου.
Οπως λεει και ο Byron φορουμ μοτο ειναι εδω αλλα μπορουμε να δουμε λιγο πιο περα απο εκει που κατουραμε και να προβληματιστουμε με καποια πιο σοβαρα ισως θεματα απο το τι μοτοσυκλετα να παρω η αν θα βρω βοηθεια να φτιαξω ενα ομορφο cafe racer -τι μας λες ρε βρωμοχιπστερ- και αλλα τετοια υπεροχα μεν αλλα βλακωδεστατα δε απο κοκορομυαλους.
Οσοι εχετε φτασει σε συσχετισμους δυναμεων, αμυντικα δογματα ,τυπους α/φ ,Α/Τ αρματων κτλ -βαριεμαι να γραφω μαλακιες- εχετε ξεπερασει συνειδητα αλλα πιο σοβαρα ΖΗΤΗΜΑΤΑ που υπηρχαν και υπαρχουν αλλα σφυριζουν ολοι αδιαφορα και θα παιξουν ισως τον σημαντικοτερο ρολο- στην μακαρι να την αποφυγουμε - συρραξη;
υγ.Κυριακη αυριο βαλτε βενζινη φτιαξτε ενα σαντουτσακι και βγειτε να πιειτε τον καφε σας σε καποιο χωριουδακι ορεινο οσο ακομα κραταει ο καιρος.
υγ.Στο θεμα αυτο αισθανομαι τυχερος που εφυγα απο το μεγαλο μπουρδελο και πηγα σε μικροτερο το οποιο ομως ειναι διπλα σε παραδεισους της μοτοσυκλετας και σε καποιες Βαλκανικες χωρες οχι απαραιτητα αδιαφορες ολες.:beer::)

To οτι γραφουμε για πολεμο κλπ δεν σημαινει οτι δεν σκεφτομαστε η δεν θελουμε να κανουμε η δεν κανουμε οσοι μπορουμε ΚΑΙ τα αλλα που γραφεις.Οσο μπορουμε βεβαιως -βεβαιως διοτι οσο παει και δυσκολευει οικονομικως το πραγμα και μας βλεπω στο τελος η μονη μας διασκεδαση να ειναι το πληκτρολογιο.

camen
12/11/2016, 19:23
Εδω ρε δεν βρίσκουμε 5 άτομα να πάνε να κατεβάσουν τη σημαία κάθε απογευμα απο τον ιστό κ θα βρούμε άτομα να πάνε να πολεμήσουν??? :lol:
Ειλικρινα δε ξερω αν θελω να γελάσω ή να κλάψω με όσα ζω τους 2 μηνες που ειμαι μεσα(και εχει κ συνέχεια) ...

Για την ιστορία, καμια 60αρια Μ113 και καμια 10 hummer που υπάρχουν εδω που ειμαι ΟΥΤΕ ενα δεν ειναι πραγματικά επιχειρησιακό! ΟΥΤΕ ενα! Τα κανιβαλίζουν όπως ειπε κ κάποιος πριν για να βγάλουν καμια άσκηση/καμια νυχτερινή/πλωτά με χίλια ζόρια(2-3 απο τα καμια 60αρια δλδ)και να ειναι σενιε πενιε και κλαιν μαιν οταν έρθει επιθεώρηση :bawl:

Καληνύχτα Ελλάδα!

bulmont
12/11/2016, 19:35
Εδω ρε δεν βρίσκουμε 5 άτομα να πάνε να κατεβάσουν τη σημαία κάθε απογευμα απο τον ιστό κ θα βρούμε άτομα να πάνε να πολεμήσουν??? :lol:
Ειλικρινα δε ξερω αν θελω να γελάσω ή να κλάψω με όσα ζω τους 2 μηνες που ειμαι μεσα(και εχει κ συνέχεια) ...

Για την ιστορία, καμια 60αρια Μ113 και καμια 10 hummer που υπάρχουν εδω που ειμαι ΟΥΤΕ ενα δεν ειναι πραγματικά επιχειρησιακό! ΟΥΤΕ ενα! Τα κανιβαλίζουν όπως ειπε κ κάποιος πριν για να βγάλουν καμια άσκηση/καμια νυχτερινή/πλωτά με χίλια ζόρια(2-3 απο τα καμια 60αρια δλδ)και να ειναι σενιε πενιε και κλαιν μαιν οταν έρθει επιθεώρηση :bawl:

Καληνύχτα Ελλάδα!


Ουστ κωλόψαρο που απόκτησες κι' άποψη......χτεσινέ, ε χτεσινέ!!!!!!!!!!!!!!!:bawl:

camen
12/11/2016, 19:37
Ουστ κωλόψαρο που απόκτησες κι' άποψη......χτεσινέ, ε χτεσινέ!!!!!!!!!!!!!!!:bawl:

Δεν εξέφρασα άποψη :smokin:

Grafton 505
12/11/2016, 19:41
και ποιο λετε πρεπει να παρουμε μαχητικο να ερθουμε στα ισα?

Θα μας παραχωρίσουν τα eurofighters 1ης γενιάς οι νατοσύμμαχοι που δεν τα θέλουν πλέον και σιχτιρίζουν την ώρα και την στιγμή που τα πήραν, και θα λένε ''να ορίστε ήρθατε στα ίσια σας ΄τωρα συνεχίστε''.


Εδω ρε δεν βρίσκουμε 5 άτομα να πάνε να κατεβάσουν τη σημαία κάθε απογευμα απο τον ιστό κ θα βρούμε άτομα να πάνε να πολεμήσουν??? :lol:
Ειλικρινα δε ξερω αν θελω να γελάσω ή να κλάψω με όσα ζω τους 2 μηνες που ειμαι μεσα(και εχει κ συνέχεια) ...

Για την ιστορία, καμια 60αρια Μ113 και καμια 10 hummer που υπάρχουν εδω που ειμαι ΟΥΤΕ ενα δεν ειναι πραγματικά επιχειρησιακό! ΟΥΤΕ ενα! Τα κανιβαλίζουν όπως ειπε κ κάποιος πριν για να βγάλουν καμια άσκηση/καμια νυχτερινή/πλωτά με χίλια ζόρια(2-3 απο τα καμια 60αρια δλδ)και να ειναι σενιε πενιε και κλαιν μαιν οταν έρθει επιθεώρηση :bawl:

Καληνύχτα Ελλάδα!

σσσσσσ κοιμάτε κόσμος λέμε......

bulmont
12/11/2016, 19:41
Δεν εξέφρασα άποψη :smokin:



:a36:

zopas
13/11/2016, 14:42
Σορρυ που χαλάω το πάρτυ αλλά για εμένα όσο πιο έντονα νοιώθει την ανάγκη επιδείξεων μια πολεμική αεροπορία μικρού-μεσαίου μεγέθους, τόσο μεγαλύτερη ανασφάλεια νοιώθει ότι δεν επαρκεί για την πραγματική αποστολή της...
Θεωρώ ολίγο τι ειρωνικό να ξοδεύονται εκατομμύρια σε air-show, παρελάσεις και επιδείξεις την ώρα που το παιχνίδι στο Αιγαίο έχει ήδη χαθεί (και μαλλον χωρίς δυνατότητα αντιστροφής...). Δεν ξέρω αλλά βλέπω μια στροφή τώρα τελευταία προς το θεαθήναι που για εμένα έχει 2 εξηγήσεις. Ή επιβεβαιώνεται η λαική ρήση "σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει", ή είμαστε παραμονές ενός πολυέξοδου προγράμματος αγορών και γίνεται προσπάθεια εντυπωσιασμού για να καταπιεί ευκολότερα το χάπι ο πολίτης για το χέρι που θα μπεί (βαθιά) στη τσέπη του.

Υποτίθεται ότι με τις αεροπορικες επιδειξεις ανυψωνεται το ηθικο ειδικα των νησιωτών...η δικια μου ενσταση είναι ότι εχουμε αναγαγει σαν σουπερ ντουπερ επιδειξη τα ακροβατικα του Φ-16 όταν ακομα και εμεις οι αδαεις εχουμε δει πολύ καλυτερες πλατφόρμες π.χ η επιδειξη του ραφαλ στον αρχαγγελο του 2005 δεν παιζοντανε ποσο μαλλον να δεις και τα ρωσικα..οι ελληνες πιλοτοι εχουν βραβευτεί κατά επαναληψη ως οι καλυτεροι πιλοτοι του ΝΑΤΟ δεν χρειαζονται ανουσιες επιδειξεις για να κατανοηθεί αυτό..

Εχουμε λιγο χρονο πλεον στην διαθεση μας και το ξερουμε ολοι...οι τουρκοι εκσυχρονισαν τα δικα τους φ-16 στο επιπεδο των ελληνικων και ερχονται τα Φ-35 που δυστυχως επαληθεύονται οι κασσανδρες: Σε πραγματικες συνθήκες τα αμερικανικα Φ-35 τσακισαν όλα τα φ-16, φ-15 με ΑΕΣΑ ρανταρ χωρις καμια απωλεια και με τους μετεορ που θα μεταφερουν ταχύτητας 6μαχ και εμβελειας 120 χλμ, bye bye love στο αιγαιο..

Γινονται υπόγειες προσπάθειες δυστυχως σε ένα αρνητικο περιβάλλον: ο νεος προεδρος Τραμπ είναι και περιτρυγιριζεται από τουρκόφιλους συμβουλους..η προσπαθεια να προμηθευτεί-όπως γραφτηκε- η ελλαδα αμεσα μια μοιρα 20 φ-35 αμφιβαλλω αν θα ευωδοθει...δυστυχως και τα μονο ρωσικα που μπορουν να αντιπαρατεθουν είναι τα νεα Τ-50 αφου τα SU35M με τα βιας μπορουν να ανιχνευσουν τα φ-35 στα 80χλμ όταν τα φ-35 μπορουν να το κανουν από τα 240χλμ αποσταση..

κοινως..

Αν η ρωσια δεν αποφασισει να επαληθευσει τις προφητειες του αγιου παισιου καποια στιγμη στο αμεσο μελλον, δεν βλεπω τι άλλο μπορει να γινει..ειμαστε χαμενοι...

τον Σημιτη και την παρεα του -επι εποχης του ξοδεύαμε σε μιζες-θα την πληρωσουμε πολύ ακριβα συντομα αν δεν μας λυπηθεί καποιος από μηχανης θεος..

Cpt. Haddock
13/11/2016, 15:01
Ρε αφήστε τις ιστορίες με τα μαγικά ρώσικα αεροπλάνα που εκτος απο καλους ελιγμους σε επιδειξεις, μονο προβληματα θα φερουν.

Τυποποιησης, υποστηριξης, χρησης και, για μένα αμφιβολης και υπερεκτιμημένης ποιότητας.

Αν πραγματικά θελουμε αεροσκάφος που να κανει τη διαφορά και να ειναι δοκιμασμένο σε πραγματικές συνθηκες (Λιβύη και Μαλί) και να μην έχει προβλημα υποστηριξης, μονο το Ραφάλ υπάρχει. Αλλιως F16 μπλοκ οτιβγαινει.

Το να ξοδεψουμε μια περιουσια για 10-15 F35 τα οποια θα κοστισουν τρελά για να αξιοποιηθουν και τελικα δε θα προσφέρουν σε αριθμο, ενιαι λαθος (οπως ήταν λαθος και παλια η εμμονη των πρωην φαντομαδων να ψαχνονται για αγορά 10-15 F15 eagle)