PDA

View Full Version : ΑΝΤΙΔΙΚΙΑ ΜΕ WIND ΚΑΙ ΛΗΞΗ ΥΠΟΘΕΣΗΣ



g_m900
11/11/2016, 18:29
Λοιπον ας ξεκινησω την ιστοριουλα μια και ισως αφορα αρκετο κοσμο.

Ημουν πελατης της για καμμια 10ετια με επιμελη τηρηση των συμφωνηθεντων αφου μεσω αυτης πηρα 2 καλες συσκευες και ενα ακριβο ταμπλετ.

Την 1/4/2015 με πηρε τηλ μια υπαλληλος να μου κανει προσφορα στο παγιο χωρις συσκευη.
Ξεκιναμε τα διαδικαστικα με την ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΚΛΗΣΗΣ και παει λεγοντας.
Συμφωνουμε στο παγιο και επιβεβαιωνει τα στοιχεια μου.
Μου λεει "Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ". Αυτο και τιποτα αλλο σχετικο.
Τελος κλησης και για 1 χρονο ειχα εκπτωση στο παγιο μου 30€.

Αρχες Μαιου λεω να παω COSMOTE λογω οτι εχω OTETV και πρεπει να εχω νουμερο σταθερο η κινητο εκει ωστε να δουλεψει.
Κλεινω την συμφωνια με το COSMOTE...ολα οκ και την αλλη μερα χτυπαει το τηλεφωνο απο WIND.

-Καλημερα Κε Μητσιακη. Γνωριζετε οτι για να αποχωρησετε πρεπει να πληρωσετε 328€???
-ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ? ΠΗΡΑ ΜΗΠΩς ΣΥΣΚΕΥΗ? ΟΧΙ...! ΑΡΑ ΤΙ? ΘΑ ΣΟΥ ΠΛΩΡΩΣΩ ΤΟΝ ΑΕΡΑ???
-Το πακετο ειναι για 2 χρονια και εχετε υπογραψει.
-ΜΑ ΔΕΝ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΤΙΠΟΤΑ.
-Η ηχογραφηση ειναι σαν υπογραφη.
-ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΑΕΡΑ. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

Η 1η συνομιλια ηταν αυτη και το υφος εντονο οπως και η δυσαρεσκεια μου.
Αργοτερα το απογευμα με ξαναπηρε μια πιο ευγενικη κυρια και μου ειπε αν επιθυμω να προχωρησω με την φορητοτητα παρα το ποσο που ...ΧΡΩΣΤΑΩ...και φυσικα ειπα ναι.

Ολα καλα ολα ωραια και μετα απο 1 μηνα με περνουν τηλεφωνο απο ενα δικηγορικο γραφειο λεγοντας μου οτι εχουν κινηθει διαδικασιες για ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ και οτι γενικα θα χασω περιουσιακα στοιχεια.
μου εξηγει οτι εχω υπογραψει και πρεπει να το τηρησω.
Τον ρωταω αν μαζι με το ξωδικο του δωσανε και το συμβολαιο με την υπογραφη μου και μου λεει φυσικα.
Τον γειωνω ακομψα λεγοντας του οτι η ολη υποθεση στηριζεται σε συνομιλια ...και μου λεει "το ιδιο ειναι"
Το κλεινω χωρις γεια και λεω να κανει οτι θελει.

Μετα απο κανα 15μερο ερχεται εξωδικο...
Περνω τον δικηγορο μου και μου λεει να παρω την συνομιλια γιατι θυμομουν καλα τον διαλογο με την υπαλληλο οτι η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ.

Ενημερωνει κι αυτος το δικηγορικο γραφειο της WIND οτι εκρεμμει η παραλαβη της συνομιλιας και σταματαει προσωρινα καθε κινηση εναντιον μου.

Αιτουμαι με ηλεκτρονικη φορμα απο το site της WIND την συνομιλια και μετα απο κανα 10ημερο με περνει τηλεφωνο μια υπευθυνη και μου λεει παλι το παραμυθι για τη δεσμευση μου σε 2ο χρονο στο συμβολαιο και οτι γιαυτο χρωσταω 328€.
Μου λεει επισης οτι ακουσανε την ηχογραφηση και οτι η υπαλληλος μου λεει ακριβως αυτα που ισχυριζομαι παραπανω.

-ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑ ΣΕ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΤΕ ΓΡΑΠΤΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΧΡΩΣΤΑΩ 328€ ??? ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.
-Ναι αλλα το ποσο ειναι αυτο ...

Με τα πολλα μου λεει οτι πρεπει να μου στειλουν μια αιτηση για την ηχογραφηση την οποια θα παραλαβω γραπτως και οτι πρεπει να παω σε συνεργαζομενη τραπεζα ...να πληρωσω παραβολο 5€ και να το στειλω συστημμενο με μια φωτοτυπια της ταυτοτητας με γνησιο υπογραφης.

Τα κανω ολα αυτα...
Τα στελνω...
Περιμενω...
Περιμενω........
Περιμενω...........

Πριν 2 μερες και συνολικα 1.5 μηνα απο το αιτημα μου με πηραν τηλεφωνο απο τη WIND να μου πουνε οτι "Στα πλαισια της καλης μας συνεργασιας στο παρελθον και μιας καλυτερης στο μελλον...το ποσο των 328€ γινεται πιστωτικο στον λογαριασμο μου και πλεον δεν υπαρχει καμια αξιωση απο την WIND".

Νικη λοιπον με υπομονη απεναντι στα λαμογια και τα παπαγαλακια τους.
Δεν ξερω αν αφορα κανεναν αλλα αν τυχον εχετε τετοια θεματα τοτε τρεξτε το οσο μπορειτε και μην ψαρωνετε!

Εγω πλεον 2 πραγματα θελω.

1. Μηπως παω απο το δικηγορικο γραφειο να του πω 2 λογακια ...αλλα ακυρο λογω οτι δεν ειναι να μπλεκεις μαζι τους...
2. Αυτο θα το κανω...θα ριξω κανα 2 μπινελικια στον Ιδιοκτητη υποκαταστηματος της WIND στην πολη μου που μου το επαιζε ξερολας και ελεγε οτι εκανα μαλακια και οτι οσοι το παιζουν εξυπνοι την πατανε με την WIND.

Να σημειωσω οτι οσα χρονια ημουν πελατης τους δεν ειχα ουτε ενα παραπονο.
Και τις επιδοτησεις μου και ολα.
Απλα με το τελευταιο χαλαστηκα πολυ!

BLiTzER
11/11/2016, 18:32
Δηλαδή, με λίγα λόγια, σου πήραν 5€ από την τσέπη σου για αέρα.

g_m900
11/11/2016, 18:40
Δηλαδή, με λίγα λόγια, σου πήραν 5€ από την τσέπη σου για αέρα.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τα λαμογια!!!

BLiTzER
11/11/2016, 18:43
Ακολουθούν την τακτική του ελληνικού κράτους. Σου ζητάνε ένα τεράστιο ποσό, για κανέναν απολύτως λόγο, τρέχεις από δω κι από κει να ξεμπερδέψεις τη δική τους μαλακία, στο τέλος πληρώνεις ένα μικρό ποσό και είσαι κι ευχαριστημένος. Δουλεύει κάθε φορά.

Πέρα από την πλάκα, καλά έκανες. Στο παρελθόν είχα παρόμοια ιστορία με τη Vfone. Φυσικά, δεν κουνήθηκα από το σπίτι μου, απλά τους αγνοούσα κι αυτούς και τους "δικηγόρους" τους ("ναι, ναι, δώστε μου λογαριασμό και θα τα βάλω από Δευτέρα" :lol: ) και κάποια στιγμή τα παράτησαν.

teogtp
11/11/2016, 18:44
Δηλαδή, με λίγα λόγια, σου πήραν 5€ από την τσέπη σου για αέρα.

Ε ναι ρε!
Wind =αέρας

toyar
11/11/2016, 19:39
ιδια ιστορια με wind με τη μανα μου
καθαρισε ο συνηγορος του καταναλωτη
η απαντηση για καλη συνεργασια κλπ ειναι τυποποιημενη για να γλυψουν οσους δεν μασησαν
τα δικηγορικα γραφεια ειναι εισπρακτικες εταιρειες-κορακια που τους χρειαζεται μεριδιο απο το ξυλο

tzimidis
11/11/2016, 19:53
Ta idia me vodafone.
tous apokalesa dimosia sto site tous , sto twitter tous, kai sto facebook tous, oti einai APATEONES kai PARAPLANOUN KAKOBOULA ton kosmo, kai tous parakalesa ean den apodexontai ton isxyrismo mou na mou kanoun mynisi gia sykofantiki dysfimisi.
1 xrono tora den exoun kanei kati.

George_Sp
11/11/2016, 20:13
H forthnet αξίωνε το 2006 ένα ποσό περίπου στα 350ευρώ για συμβόλαιο που έσπασα με υπαιτιότητα παρόχου μιας και είχα πρόβληματα με τη γραμμή και ήταν εκείνοι υπεύθυνοι. Πήγα στον ΟΤΕ και η γραμμή καμπάνα. Μου στείλαν εξώδικη ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ από ένα δικηγορικό στη Πατησίων που πήγε στα σκουπίδια την ίδια στιγμή. Έσκασε 2ο ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ εξωδικαστικού συμβιβασμού που και εκείνο πήρε το δρόμο για τα σκουπίδια. Με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν για τα εξώδικα, τους απάντησα να πάρουν το μακρύτερο και οτι αν συνεχίσουν να ενοχλούν θα απευθυνθώ στο συνήγορο του καταναλωτή και οτι καταγράφω τις συνομιλίες μας.

2016 και ακόμα έχουν πάρει το 3ο το μακρύτερο.

LogOutGoRide
11/11/2016, 20:59
Μέσα σε όλα αυτά, η ,ΕΕΤΤ τι ρόλο παίζει;
Παίζει, ή μήπως όχι;
Δύο χρόνια έχουν περάσει που έχω συμπληρώσει την φόρμα επικοινωνίας και ακόμη περιμένω.
Είχα και εγώ πρόβλημα με την wind που πλήρωνα τρεις μήνες VDSL χωρίς να έχω και έναν ολόκληρο μήνα χωρίς καν internet στο σπίτι γιατί έψαχναν την βλάβη που..... Δεν υπήρχε γιατί δεν είχαν κάλυψη VDSL στην περιοχή!

teogtp
11/11/2016, 21:10
Παίζει ρόλο.
Σε δικιά μου καταγγελία επικοινωνησαν μαζί μου ζητώντας επιπλέον πληροφορίες.

Bowleno
11/11/2016, 21:13
H forthnet αξίωνε το 2006 ένα ποσό περίπου στα 350ευρώ για συμβόλαιο που έσπασα με υπαιτιότητα παρόχου μιας και είχα πρόβληματα με τη γραμμή και ήταν εκείνοι υπεύθυνοι. Πήγα στον ΟΤΕ και η γραμμή καμπάνα. Μου στείλαν εξώδικη ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ από ένα δικηγορικό στη Πατησίων που πήγε στα σκουπίδια την ίδια στιγμή. Έσκασε 2ο ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ εξωδικαστικού συμβιβασμού που και εκείνο πήρε το δρόμο για τα σκουπίδια. Με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν για τα εξώδικα, τους απάντησα να πάρουν το μακρύτερο και οτι αν συνεχίσουν να ενοχλούν θα απευθυνθώ στο συνήγορο του καταναλωτή και οτι καταγράφω τις συνομιλίες μας.

2016 και ακόμα έχουν πάρει το 3ο το μακρύτερο.

τόσο μακρύ ρε συ; :uplate:
:p

George_Sp
11/11/2016, 21:22
τόσο μακρύ ρε συ; :uplate:
:p

ακομα το μετρανε :lol:

THEOD
11/11/2016, 21:31
Πιο ελεεινή εταιρία επί Ελληνικού εδάφους από την wind δύσκολα θα έχει υπάρξει...Επί 7 χρόνια πελάτης σε σταθερό και κινητό και επί 7 χρόνια ανανέωνα τυφλά τηλεφωνικά και ας έβλεπα ότι οι τιμές που ανανέωνα σε σχέση με τις παροχές που είχα ήταν ακριβότερες απ' ότι διαφήμιζε για προσέλκυση πελατών.
Κάποια στιγμή το 2015 και ενώ προ 2μήνου είχα ανανεώσει τηλεφωνικά το σταθερό με 28,5 € τον μήνα βλέπω να παίζει παντού διαφήμιση για 22,00 τον μήνα και με επιπλέον χρόνο ομιλίας προς κινητά που εγώ δεν είχα...Τα παίρνω στο κρανίο και τους παίρνω τηλέφωνο και ζητάω να πάρω κι εγώ την ίδια τιμή που δίνουν παντού και μου το αρνούνται... Απειλώ ότι θα φύγω και μου λένε "δικαίωμά σας". Καταθέτω σε άλλο πάροχο αίτηση και μετά από λίγες ημέρες αρχίζει το πανηγύρι με απανωτά τηλέφωνα... Στην αρχή μου πρόσφεραν έκπτωση 10% στο πακέτο που είχα (δηλαδή επέμεναν να θέλουν να συνεχίσουν να μου πιάνουν τον κώλο απλά λίγο λιγότερο...). Το αρνήθηκα και επέμενα ότι θα φύγω... Μέχρι που με πήρε ένας γελοίος και με ύφος δήθεν προιστάμενου που μου κάνει εξαίρεση μου πρόσφερε 18,00 τον μήνα - δηλαδή φθηνότερα απ' ότι τους ζήταγα πριν 10 ημέρες προκειμένου να μην φύγω... Τον εστειλα στον διάολο και εφυγα... Συνεχίζουν ακάθεκτοι να με παίρνουν τηλέφωνα και καλά "ότι είχαμε καλή συνεργασία" και να ακούσω τι έχουν να μου προσφέρουν... Την τελευταία φορά τους είπα να μην ξαναπάρουν και ότι ο μόνος τρόπος να ξαναπάω σε αυτούς είναι να είναι η τελευταία εταιρία του είδους σε λειτουργία... ΜΑΚΡΙΑ.....

mikes
11/11/2016, 21:33
εγω ειχα κανει αναβαθμιση του σταθερου στη wind τον γεναρη, με υποχρεωση μου να παραμείνω στο συγκεκριμενο πακετο δυο χρονια..
τελος μαϊου αφου μου ηρθε μια ειδοποιηση για αλλαγη χρεωσεων στο κινητο, και μιας και ημουν δυσαρεστημένος από τη ταχυτητα του ιντερνετ, μα μαζεψα και τα πηγα στη vodafone..
στον εκαθαριστικο λογαριασμο μου ηρθε μονο η ποινη λογο μη αποσβεσθεισας επιδότησης για το κινητο, 62 ευρω.. καμια απολυτως αξιωση για το σταθερο! δεν τα πληρωσα (βεβαια ειχα σκοπο καποια στιγμη να τα δωσω μιας και υπηρχε υπογραφη μου) και με ενοχλησαν αρχες οκτωβρη από εισπρακτικη (ευγενέστατοι). τους ειπα ότι ειχα τρεχάματα και αμα καταφερω θα πληρωσω μεχρι 15 του μηνα.. 16 με ξαναπηραν να ρωτησουν αν τακτοποιηθηκε, τους ειπα ότι ακολουθω θεραπεια με φαρμακευτικη αγωγη (ναι καλα...) που όπως καταλαβαίνεται η καλυψη του κοστους είναι πιο σημαντικη από το χρεος στη wind, και ότι εχω διαθεση να πληρωσω φυσικα αλλα δεν ξερω ποτε ακριβως.. σιγουρα όμως μεχρι τελος του ετους! δε με ξαναενοχλησαν..
τα λεφτα τα εβαλα προχθες..

byron
11/11/2016, 21:49
Εγώ να πω την αλήθεια, πιο ξεφτίλες από την Vodafone, δεν πρέπει να παίζουν.
Πήγα στην wind και έχω ησυχάσει. :lol:

Triathlon 7
11/11/2016, 22:09
Εγω απο (Π)ΟΤΕ σε Wind και αν μετανιωνω σε κατι ειναι που δεν το εκανα πολυ νωριτερα. Χωρις πλακα: Προτιμω να μεινω χωρις τηλεφωνο, κινητο και Internet παρα σε αυτους τους ΑΛΗΤΕΣ. Που επιπλεον, δεκαετιες τωρα, για τις αθλιες υπηρεσιες τους μας αρμεγαν μονοπωλιακα με το ετσι θελω. Αν αρχισω να γραφω περιπτωσεις που εχω βιωσει μια ζωη που ημουν πελατης τους, θα χρειαστω σεντονια. Και δεν εχω ουτε την διαθεση ουτε τον χρονο.

skylaros
11/11/2016, 22:34
Εγώ έχω πρόβλημα με τη forthnet πλέον nova και μετά με vodafon. Η πρώτη μου παρέχει ΣΚΑΤΑ σύνδεση από την πρώτη μέρα. Μου είπαν να κατεβάσω ένα πρόγραμμα στο κινητό μου να βλέπω αν στη συχνότητα που είμαι πήζει από συνδέσεις και να αλλάζω χειροκίνητα ... Πλέον σέρνεται ... καλώ και μου λέει πως η κλήση χρεώνετε ... με έχουν κάθε φορά να περιμένω μισή ώρα για δικό τους πρόβλημα και την τελευταία φορά μου είπαν πως κάπου έχω βραχυκύκλωμα λογικά εντός σπιτιού μου και για να έρθει τεχνικός θέλουν 30 ευρό. Τους λέω ρε παιδιά Ok πες πως έχω πρόβλημα πως γίνετε άλλες στιγμές να είναι μια χαρά και άλλες στιγμές να μην έχω καθόλου σύνδεση... κάντε ότι είναι να κάνετε από εκεί τους λέω και βλέπουμε... λειτούργησε δύο μέρες και πάλι άρχισε να μαμιέται ... Έχω την εντύπωση πως ψάχνουν θύματα να καλύψουν τα έξοδα της αλλαγής ...

el_hymador
12/11/2016, 01:24
Eγώ επικοινωνώ με σήματα καπνού και ταχυδρομικά περιστέρια. Αν εξαιρέσει κανείς την κάπνα και τις κουτσουλιές, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τις ημέρες που βρέχει έχω πρόβλημα με το σήμα και οι γάτες μου γαμάνε την αποστολή μηνυμάτων αλλά οκ, μέσα στο παιχνίδι είναι αυτά... ταχύτητες 16 mega κιλοτούφες καπνού και απεριόριστα μηνύματα προς όλους. Χρέωση 10 κούτσουρα και 5 κιλά καναβούρι τον μήνα.

irinia
12/11/2016, 08:32
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ




Δια τηλεφώνου ,ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ συμβόλαια..!!
Αν λοιπόν της έλεγες ότι κινδυνεύει να πάει
κατηγορούμενη η εταιρεία για ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ της υπογραφής σου,
όπως και του μαλάκα που σε ενόχλησε λέγοντας το ίδιο είναι το μιλητό
με το γραπτό..........ΑΠΛΑ ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΕΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ και την ταλαιπωρία..!!

byron
12/11/2016, 09:29
Μην λέτε πράγματα που δεν γνωρίζετε με απόλυτη βεβαιότητα. Οι ηχογραφημενες κλήσεις, μια χαρά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποδείξεις, ακόμα και από θεσμικους/εποπτικους φορείς.

Όροι κλπ για τα συμβόλαια μέσω τηλεφώνου, σελ 41
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf&ved=0ahUKEwjo8YGK5aLQAhVIDcAKHWg1C4kQFggYMAA&usg=AFQjCNHwnPYiIitNWaW-xRIg6agGzbqOnA&sig2=pJYj7BfIrNS03oToQ7BnOA

Σε ότι αφορά το αρχικό ποστ,το προφανές είναι πως η/ο υπάλληλος έκανε λάθος με το 2μηνο συμβόλαιο.
Συμβάσεις 2 μηνών πρώτη φορά ακούω.

byron
12/11/2016, 09:48
Και κάτι ακόμα, για να μην έρθει σε κάποιον κεραμίδα και βρεθεί χωρίς πάροχο...

«Τηλέγνους», ο Τειρεσίας της κινητής τηλεφωνίας (http://www.kathimerini.gr/878003/article/epikairothta/ellada/thlegnoys-o-teiresias-ths-kinhths-thlefwnias)

amyroukai
12/11/2016, 09:58
Σε ότι αφορά το αρχικό ποστ,το προφανές είναι πως η/ο υπάλληλος έκανε λάθος με το 2μηνο συμβόλαιο.
Συμβάσεις 2 μηνών πρώτη φορά ακούω.

το ζήτημα είναι πως το λάθος οφείλει να το πληρώσει το συμβαλλόμενο μέλος που το έκανε, όπως γίνεται πάντα στα συμβόλαια.
από το πως τα γράφει θεωρώ πως αν του έλεγε μιά δωρεάν συσκευή και δύο χρόνια συμβόλαιο δεν θα συναινούσε.



ωραίο αυτό με τον τηλετειρεσία. μερικοί αστείοι τύποι "πήρα άηφον από την Χ εταιρία, τους φέσωσα και πήγα στην Ψ" θα κλάψουν.

MG-KTiNoS
12/11/2016, 10:03
Και κάτι ακόμα, για να μην έρθει σε κάποιον κεραμίδα και βρεθεί χωρίς πάροχο...

«Τηλέγνους», ο Τειρεσίας της κινητής τηλεφωνίας (http://www.kathimerini.gr/878003/article/epikairothta/ellada/thlegnoys-o-teiresias-ths-kinhths-thlefwnias)


Εμείς όμως έχουν την προστασία του καταναλωτή για τους σπάσουμε το γκώλο
όταν αυτοί δεν γκάνουν ότι υπόσχονται.... :a31:
Χτες ας πούμε ήμουν 2 ώρες χωρίς τηλέφωνο στο μαγαζί, χωρίς μηχάνημα πιστωτικής και χωρίς φαξ
(το ιντερνετ)
Ένας πελάτης έφυγε βρίζοντας και μου την είπε για δε μπαίρνω πλαστικό χρήμα. :a018:
Και τι μπορώ να κάνω για αυτά?
Να πάω και να πλακώσω τον υπάλληλο ή να τους κράξω πιο καλά στο φβ (αυτό δουλεύει πάντως)
Πάλι καλά όμως που δεν είναι δημόσιο ! :D
Σκέφτομαι σοβαρά όμως να κάνω αγωγή γιατί από τότε που έκαναν την αναβάθμιση μ έχουν ... γ....
:a29:
Κάποιοι άλλοι ζήτησαν να γυρίσουν στο παλιό πρόγραμμα πάντως.
Ότι να ναι....

irinia
12/11/2016, 13:09
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ 7-8 ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ




Πράγματι πρέπει να ξέρουμε τι λέμε.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ
τα οποία δεν μπορεί να προσβάλλει κάποιος αν διαφωνεί..!!
Απλά είναι ΑΚΥΡΑ όταν κάποιος τα προσβάλλει.
Γιαυτό οι ξύπνιοι σου στέλνουν με κούριερ να υπογράψεις το χαρτάκι..!!
Όταν θα φτάσουμε στο σημείο
να παρακάμψουμε τους συμβολαιγράφους,
τότε ίσως κάνουμε και τα συμβόλαια στο μιλητό και από κασέτα..!!.
Τα οποιαδήποτε συμβόλαια,διότι ΟΛΑ θέλουν υπογραφή..!!




ΥΓ. Άλλο αίτηση κατάργησης προεπιλογής φορέα και άλλο
ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ που υπογράφεις όταν ξεκινάς μια σύμβαση.
Προσωπικά όσες καταργήσεις έκανα μου το ζήτησαν ενυπόγραφα,
τώρα για να με ζορίσουν με την διαδικασία..??
Για να κατοχυρωθούν..??Διότι ξέρουν ότι για να με στριμώξουν και να
ζητήσουν πέναλτυ πρέπει να έχουν την υπογραφή μου αν ήμουν
εκτός χρονικών ορίων..??

byron
12/11/2016, 13:35
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ 7-8 ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ




Πράγματι πρέπει να ξέρουμε τι λέμε.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΔΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ.
Γιαυτό οι ξύπνιοι σου στέλνουν με κούριερ να υπογράψεις το χαρτάκι..!!
Όταν θα φτάσουμε στο σημείο
να παρακάμψουμε τους συμβολαιγράφους,
τότε ίσως κάνουμε και τα συμβόλαια στο μιλητό και από κασέτα..!!.
Τα οποιαδήποτε συμβόλαια,διότι ΟΛΑ θέλουν υπογραφή..!!

Εσύ είσαι με δικηγόρους, γιαυτό δεν μπήκες καν στον κόπο να δεις το link της ΕΕΤΤ (Εθνική επιτροπή Τηλεπικοινωνιών) ?
Ε, μπες και δες το, διάβασε τι αναφέρει για τα τηλεφωνικά συμβόλαια, και πες μας αν επιμένεις στην πλαστογραφία και τα κακουργήματα που έλεγες με τόση βεβαιότητα δυο ποστ πιο πάνω...

irinia
12/11/2016, 14:09
ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΙΠΑ




Από εκεί και πέρα υπάρχουν νόμοι και δικηγόροι...!!!
Εσύ υπόγραφε ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ,τι να κάνουμε τώρα,αν δεν υπήρχαν
διαφωνίες στην ερμηνεία των νόμων δεν θα υπήρχαν
δικαστήρια και δικηγόροι.
Πες και που γράφει για τηλεφωνικά ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ,διότι η σελίδα 41
μόνο για συμβόλαια δεν έγραφε παρά για κατάργηση ..!!
Μήπως αυτή η κατάργηση αφορούσε μετά την παρέλευση του 12μήνου,18μήνου
του συμβολαίου,αν δεν θέλεις τη συνέχιση επ'αορίστου χρόνου..??
Σε οποιονδήποτε δικηγόρο ρωτήσεις για συμβόλαιο μέσω τηλεφώνου
θα βάλει τα ΓΕΛΙΑ.
Και ξέρεις γιατί.......διότι με αυτήν την διαδικασία ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ
ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ..!!

amyroukai
12/11/2016, 14:35
αν έχεις κάπου δίκιο είναι στο ότι το καταχρηστικά ονομαζόμενο "συμβόλαιο" είναι πρακτικά ιδιωτικό συμφωνητικό με όρους που έχουν γραφεί από νομικούς, αφού δεν συμμετέχει συμβολαιογράφος.

κατά τα λοιπά, από την στιγμή που αποδέχεσαι τους όρους τόσο προφορικά μαγνητοφωνούμενος (διότι στο λένε "η κλήση καταγράφεται" και επίσης σου διαβάζουν το κείμενο στο οποίο θα συμφωνήσεις και πρέπει να πεις συμφωνώ/αποδέχομαι για να καταγραφεί) όσο και εγγράφως στην συνέχεια, δεσμεύεσαι.

tzimidis
12/11/2016, 15:47
αν έχεις κάπου δίκιο είναι στο ότι το καταχρηστικά ονομαζόμενο "συμβόλαιο" είναι πρακτικά ιδιωτικό συμφωνητικό με όρους που έχουν γραφεί από νομικούς, αφού δεν συμμετέχει συμβολαιογράφος.

κατά τα λοιπά, από την στιγμή που αποδέχεσαι τους όρους τόσο προφορικά μαγνητοφωνούμενος (διότι στο λένε "η κλήση καταγράφεται" και επίσης σου διαβάζουν το κείμενο στο οποίο θα συμφωνήσεις και πρέπει να πεις συμφωνώ/αποδέχομαι για να καταγραφεί) όσο και εγγράφως στην συνέχεια, δεσμεύεσαι.

Ego pantos apaitisa na mou apaggeiloun olokliro to symbolaio KAI ta psila grammata gia na apantiso se otidipote.
me pire meta apo 2-3 meres mia pou systithike os proistameni kai zitisa to idio.
den to ekanan pote.

byron
12/11/2016, 16:22
ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΙΠΑ




Από εκεί και πέρα υπάρχουν νόμοι και δικηγόροι...!!!
Εσύ υπόγραφε ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ,τι να κάνουμε τώρα,αν δεν υπήρχαν
διαφωνίες στην ερμηνεία των νόμων δεν θα υπήρχαν
δικαστήρια και δικηγόροι.
Πες και που γράφει για τηλεφωνικά ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ,διότι η σελίδα 41
μόνο για συμβόλαια δεν έγραφε παρά για κατάργηση ..!!
Μήπως αυτή η κατάργηση αφορούσε μετά την παρέλευση του 12μήνου,18μήνου
του συμβολαίου,αν δεν θέλεις τη συνέχιση επ'αορίστου χρόνου..??
Σε οποιονδήποτε δικηγόρο ρωτήσεις για συμβόλαιο μέσω τηλεφώνου
θα βάλει τα ΓΕΛΙΑ.
Και ξέρεις γιατί.......διότι με αυτήν την διαδικασία ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ
ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ..!!

Βασικά, τίποτα δεν είπες εκτός αν μας δουλεύεις ψιλό γαζί. Καταργούνται οι συμβολαιογράφοι λεει, και γελάνε οι δικηγόροι λέει...

Οταν υπογράφεις σύμβαση/ιδιωτικό συμφωνητικό/εξουσιοδοτήσεις/υπεύθυνες δηλώσεις....τις κάνεις σε ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ...!!!????
Όταν πάρεις ΔΑΝΕΙΟ...σε συμβολαιογράφο πηγαίνεις....?

Σελ.41, άρθρο 18 λέμε, του Εθνικού Φορέα Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων λέμε...ρώτα και τους 6-7-8 ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ για το αν είναι νόμιμος αυτός ο κρατικός φορέας...!!!!
Εκτός από την κοινοποίηση, βλέπεις να ζητάει πουθενά ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΟΥ?????

Πάρτην και σε φωτό, μιας και εσύ προτιμάς να φας γίδα ζωντανή, παρά να παραδεχτείς πως έκανες ΛΑΘΟΣ...!!!!

373631

g_m900
12/11/2016, 18:54
Εγω παντως παιδια απο την στιγμη που η εκπτωση ηταν στο παγιο και δεν πηρα συσκευη... Αυτοι ζητουσαν να πληρωσω 1 χρονο αερα.
Σε κανενα δικαστήριο δεν θα δικαιωθουνε και να το προχωρουσαν.
Νομιζαν οτι θα ψαρωσω... Δεν το εκανα και τελος το παιξανε και καλα καλοι μαζι μου.
Οταν πήρα συσκευες ημουν ακεραιος και συνεπης στα συμφωνηθεντα... Αλλα να με συγχωρει η χαρη τους... 330€ δεν τα σκορπαω για αερα.

byron
12/11/2016, 19:39
Σε κανέναν δεν περισσεύουν, εφόσον είχες ακούσει καλά, και υπήρχε παράλειψη/λάθος από την μεριά τους, ας πρόσεχαν.

Το σίγουρο είναι πως στο άμεσο μέλλον δεν θα ξεμπλέκει κάποιος τόσο εύκολα. Αν έχει πρόβλημα με μια, θα έχει με όλες.

vaska
13/11/2016, 07:50
Και κάτι ακόμα, για να μην έρθει σε κάποιον κεραμίδα και βρεθεί χωρίς πάροχο...

«Τηλέγνους», ο Τειρεσίας της κινητής τηλεφωνίας (http://www.kathimerini.gr/878003/article/epikairothta/ellada/thlegnoys-o-teiresias-ths-kinhths-thlefwnias)

έχει πέσει Μπιστόλι αβέρτα σε όλους τους παρόχους και τα ποσά που διαβάζω είναι τεράστια (βέβαια και αυτοί με την σειρά τους μπιστολιάζουν τον ΟΤΕ αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). Όσο ήταν θετικό το πρόσημο "πελάτες που μετακόμιζαν γιατί χρωστούσαν μείον Μπιστολιές" όλες έκαναν την πάπια, μόλις κοκκίνισε το εξελόφυλλο πήραν μέτρα. Στους κακοπληρωτές θα ζητάνε την μαξ εγγύηση που μπορούν δλδ σε οικιακούς πελάτες 90€ και δεν ξέρω πόσο σε εταιρικούς. Επίσης ακούγεται ότι θα ξεκινήσει με την κινητή και σιγά σιγά θα επεκταθεί και στην σταθερή.

irinia
13/11/2016, 09:59
Βασικά, τίποτα δεν είπες εκτός αν μας δουλεύεις ψιλό γαζί. Καταργούνται οι συμβολαιογράφοι λεει, και γελάνε οι δικηγόροι λέει...

Οταν υπογράφεις σύμβαση/ιδιωτικό συμφωνητικό/εξουσιοδοτήσεις/υπεύθυνες δηλώσεις....τις κάνεις σε ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ...!!!????
Όταν πάρεις ΔΑΝΕΙΟ...σε συμβολαιογράφο πηγαίνεις....?

Σελ.41, άρθρο 18 λέμε, του Εθνικού Φορέα Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων λέμε...ρώτα και τους 6-7-8 ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ για το αν είναι νόμιμος αυτός ο κρατικός φορέας...!!!!
Εκτός από την κοινοποίηση, βλέπεις να ζητάει πουθενά ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΟΥ?????

Πάρτην και σε φωτό, μιας και εσύ προτιμάς να φας γίδα ζωντανή, παρά να παραδεχτείς πως έκανες ΛΑΘΟΣ...!!!!

373631




ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ





Που λέει κι η παροιμία..??
Αν εσύ κατάλαβες ότι αναφερόμουν στο νομικό καθεστώς που ισχύει σήμερα
σε ότι αφορά συμβάσεις κ.λ.π. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ..!!
Πίστεψε με ξέρω πολύ καλά το τι ισχύει και στις τράπεζες κ.λ.π.
Όλη μέρα με τράπεζες ασχολείται το σόι μου.
Με όλους αυτούς που έφτασαν να ζητάνε 30 και 40 ευρώ για να βγάλουν αντίγραφα
των συμβάσεων που είχαν υπογράψει ΝΥΧΤΑ οι καταναλωτές ΧΩΡΙΣ ΕΧΕΓΓΥΑ μπας και
μαζέψουν ΤΑ ΑΜΑΖΕΥΤΑ 115 ΔΙΣ..!!
Στις πιθανές μελλοντικές επιπτώσεις αναφερόμουν φίλε στον κλάδο συμβολαιογράφων
και δικηγόρων όλων αυτών των τερτιπιών που προσπαθούν να περάσουν.
Αν δεν το ξέρεις οι συμβολαιγράφοι είχαν το 2016 κατά καιρούς αρκετές ΑΠΕΡΓΙΕΣ
και οι δικηγόροι ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΣΕΖΟΝ από τον Ιανουάριο μέχρι τον Ιούνιο του 2016
ΑΠΕΡΓΟΥΣΑΝ..!!Και είναι πολύ δυνατός κλάδος που κινεί την οικονομία όλη.
Να μην μαζεύεται και ένα μύρριο από παράβολα την ημέρα στο δικαστικό μέγαρο
της Θεσσαλονίκης..?? Άσε την Αθήνα....επί 4, επί 5..??
Επειδή είσαι ΞΥΠΝΙΟΣ άνθρωπος,διάβασε και εσύ αυτό το 18 που μου παρέθεσες.
Και μόνο οι όροι που θέτει είναι αρκετοί για έναν δικηγόρο για να το στείλει στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ..!!
Αλλά προβληματίσου και από το ότι ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ αλλά
διακόπτω ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ...!!!!
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ.....??? ΤΙΠΟΤΕ...??


ΥΓ.Δεν μου αρέσει η γίδα,προτιμώ το κατσικάκι
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.