PDA

View Full Version : Βοήθεια για επιλογή 1ης μηχανής



spyrosr
11/11/2016, 21:06
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής :

Θέλω να αγορασω την πρώτη μου μηχανή με το μπάτζετ μου να είναι απο 2000 εως 3000 για μεταχειρισμένη μηχανή και ίσως να μπορώ να ανέβω και λιγο παραπάνω σε περίπτωση που βρω κάτι που να αξίζει παρα πολύ.

Εμπειρία απο μηχανές δεν εχω πολύ μεγάλη, παρά μόνο περιστασιακή οδήγηση με το Xt660R.
Τη μηχανή θα την χρησιμοποιώ κατα κύριο λόγο εντός Αθήνας, καθημερινά για να πηγαινω στη δουλειά οπότε ψάχνω κατι που να ειναι εύκολο στην πόλη και ταυτοχρονα με χαμηλη καταναλωση καθώς επίσης θα ηθελα να μπορώ να πηγαινω σχετικα άνετα και ενα ταξιδάκι 200-300χλμ αποσταση.

Προσανατολιζομαι λοιπον σε 3 μηχανές μεχρις στιγμήν

1. xt660r καθώς το χω συνηθισει και μ'αρέσει ,παρόλο που δεν ειναι τοσο άνετο στο ταξίδι.
2. Kawasaki er6f μου το χουν προτεινει και θα θελα τη γνωμη σας.
3.Vstrom, μοντελο του 06 που μου την δινει γνωστος περιπου στα 3000 σε πολυ καλη κατασταση και ειναι ο μονος λογος που το σκεφτομαι επειδη ειναι καλή ευκαιρία ,απλα δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι οικονομικη και ευέλικτη μέσα στην πόλη.

(ειμαι 75 κιλά, 1.73 υψος)


Γενικότερα στόχος μου ειναι να φυγω απο το αμαξι και να παρω μηχανη για να εξοικονομω και λεφτα απτις βενζινες...οποτε αν θεωρητικά χαλαω 20 με 25 ευρω τη βδομαδα σε βενζινη με το αμαξι θα ηθελα μια μηχανη που να χαλαω τα μισα.

Ειμαι ανοιχτός στο να ακουσω τις γνωμες σας όπως επισης να μου προτεινετε και αλλα μοντελα που πιστευετε οτι κάνουν για την περίπτωσή μου!

Ευχαριστώ!

astrapogiannos7
11/11/2016, 21:42
Έχω κάνει αρκετά μαθηματικά πάνω στο τελευταίο που είπες για να γλιτώσεις λεφτά ... Αν το αμάξι σου καίει πάνω απο 6 λίτρα τότε συμφέρει να πάς σε μηχανή αλλιώς απο θέμα οικονομίας κάθεσαι εκεί που είσαι :wave2: ή παίρνεις ένα παπί και καθάρισες :D

spyrosr
11/11/2016, 22:05
Με το αμαξι καίω κάπου στα 8 με 9/100 οπότε με μια κατανάλωση μηχανής καπου στα 5 η και ακόμα χαμηλότερα εντός πόλης θα μουν ικανοποιημένος

akis_trevor
11/11/2016, 22:12
Versys σκέφτεσαι ή όχι;
Αν και νομίζω ότι ένα μονοκυλινδρο θα σου ταίριαζε στην χρήση όπως το χτ που αναφερεις.

astrapogiannos7
11/11/2016, 22:16
Πάρε στομα αφού είναι και από φίλο και ξέρεις τι παίρνεις ;) Τα κάνει όλα και συμφέρει όσο περίεργο και αν σ ακούγεται (έχει γεμίσει ο τόπος απο vstrom αλλά είναι πολύ καλός συμβιβασμός )

spyrosr
11/11/2016, 22:23
Ακη, δεν το αποκλειω, αν και δεν με τρελαινει εμφανιασιακα

akis_trevor
11/11/2016, 22:31
Ακη, δεν το αποκλειω, αν και δεν με τρελαινει εμφανιασιακα

Είναι πιο ολοκληρωμενο μηχανάκι απτο χτ.
Πάντως ότι και να διαλέξεις μία χαρά είναι.

amyroukai
11/11/2016, 22:41
Σπύρο για πόσα χιλιόμετρα μιλάμε, ετησίως;

Αν υπολογίσεις ότι ένα Vstrom ας πούμε καίει περί τα 5 λίτρα με συντηρητική εντός Αθηνών οδήγηση, ότι θα θέλει λάστιχα κάθε 15.000 χιλιόμετρα, ότι θα θέλει αλυσιδογράναζα κάθε 30.000 χιλιόμετρα περίπου, αν ρωτήσεις και για τα σέρβις για να δεις τι θα σε χρεώνουν ετησίως, τότε τα βάζεις κάτω και βλέπεις αν και κατά πόσον σε συμφέρει η μοτοσικλέτα. Υπολογίζεις και τον χρόνο που θα ξοδεύεις θέλοντας και μη στην φροντίδα της (καθαρίσματα/λαδώματα κλπ) γιατί τα χρειάζεται, ενώ ένα αυτοκίνητο το μόνο που κάνεις πρακτικά (ΟΚ, σε ένα μοντέρνο σχετικά αυτοκίνητο) είναι να βάζεις βενζίνη και αέρα στα λάστιχα...

Η δική μου παρατήρηση τόσα χρόνια είναι πως οικονομικά δεν συμφέρει σε σχέση με αυτοκίνητο. Κερδίζεις σε χρόνο και σε ευκολία στα καθημερινά (όχι σε όλα, πχ άντε να πας σουπερμάρκετ και να πάρεις πάνω από δύο σακκούλες ή να πάρεις μπύρες και νερά, δεν γίνεται) αλλά σε λεφτά δεν έχεις ωφέλεια.

Δεν ξέρω αν μοτοσικλέτες χαμηλής ιπποδύναμης και σίγουρης χαμηλής κατανάλωσης (όπως το Ηοnda NC700/750) μπορούν να κρατήσουν χαμηλά κοστολόγια και αν ζουν τα περιφερειακά λίγο παραπάνω.

anavatis19
11/11/2016, 22:56
και εγω ο λογος που πηρα μηχανη ειναι η οικονομια και κυριως η ευκολια μετακινησης και να μην ψαχνω παρκινγκ συνεχεια και για κανα μπανιο το καλοκαιρι. βεβαια νταξει εγω εκανα τρελα κ εσκασα 8κ για το βερσυς γιατι μετεχειρο δεν εμπιστευομαι κανενα

alexzafeir
11/11/2016, 22:59
Μια καλη λυση
http://www.car.gr/8799688-bmw-f-650-gs

αν για οικονομία εγω θα έπαιρνα αυτο

http://www.car.gr/8632742-bmw-g-650-gs


οι αγγελιες ειναι ενδεικτικές ...

AristidisZ
12/11/2016, 07:21
Μηχανή για οικονομία δεν παίρνεις, εκτός αν μιλάμε για καμιά 30αριά - 40αριά χιλιάδες χλμ το χρόνο

Και 3 λίτρα στα 100 χλμ να γλιτώνεις, αν κάνεις 10000 χλμ το χρόνο γλιτώνεις ένα 400άρι ετησίως

Ε αυτό το 400άρι δε σου βγάζει με τίποτα το κόστος κατοχής / συντήρησης μιας μηχανής

Ασφάλεια, σήμα, αναλώσιμα, σέρβις, καμιά ζημιούλα, ξεπερνάνε μάλλον εύκολα το παραπάνω ποσό

Βάλε και το κόστος κτήσης στην εξίσωση και θα δεις ότι θα την αποσβέσεις σε μια δεκαετία και αν...

irinia
12/11/2016, 07:42
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ




Αν θέλεις να κινείσαι στην πόλη και θέλεις παράλληλα και οικονομία
η απόλυτη λύση είναι ΠΑΠΙ.Με 2 λίτρα στα 100 χλμ.,22 ευρώ τέλη
και 1500 ευρώ αγορά ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ,μέση τιμή αγοράς.
Υπάρχουν και παπιά με 1000-1200 έως 2000 ευρώ.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γλυτώνεις ΜΟΝΟ από καύσιμα,δε μιλάμε
για αναλώσιμα ενός αυτοκινήτου,περίπου 10 ευρώ ανά 100 χλμ...!!!
Το οποίο σημαίνει ότι στα 10000 χλμ. θα έχεις κέρδος ΜΟΝΟ από καύσιμα
1000 ευρώ,ΝΑΤΟ ΤΟ ΠΑΠΙ ,βγήκε...!!!
Αν όμως θέλεις μοτό και για βόλτα,ταξιδάκι, ΠΑΡΕ το βεστρομάκι του φίλου σου
διότι το μονοκύλινδρο ΧΤ ΜΕΙΟΝΕΚΤΕΙ σε πολλά από το Σουζούκι
σε ότι αφορά ταξίδι,βόλτα,συνεπιβάτης κ.λ.π.....
Βέβαια όπως είπε και ο φίλος μας από πάνω,η αγορά μιας μοτό 650 κυβικών
ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΜΟΝΟ ΕΞΟΔΑ στον προυπολογισμό.
Και εγώ όταν ήθελα να πάρω μηχανάκι τέτοιες ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ έβρισκα για να
ψήσω τους δικούς μου .....!!!!!

doctoras
12/11/2016, 08:03
η οποιαδήποτε μοτό ειναι κοστος και δε θα συμφέρει εάν παράλληλα κατέχεις και αυτοκίνητο και είσαι τσίμα-τσίμα
η λύση για οικονομική μετακίνηση είναι παπί που είναι ο βασιλιάς της οικονομίας και βαριά μέχρι 200ρι σκουτερ

εάν αλλαξες άποψη και τελικά θέλεις μοτό για το γούστο σου οσο και αν κοστίζει, απο αυτα που πρότεινες το er6f είναι ιδανικότερο απο τα υπόλοιπα για σένα γιατί βασικά εχει το χαμηλότερο ύψος σέλας στα αλλο 2 θα είσαι με την μύτη του ένος παπουτσιού, θα κάνεις μονο πόλη δε χρειάζεσαι τα +20κιλά βάρος του στρομ, ενω το αβαντάζ εναντι του xtr είναι η κάλυψη στα πόδια σου τις βροχερές μέρες ή τελος πάντων οταν το οδόστρωμα είναι βρεγμένο
ενώ παράλληλα το χαμηλότερο κεντρο βάρους και ύψους θα το κάνουν πιο διαχειρίσιμο όταν το μετακινείς στατικά έναντι των άλλων δυο

irinia
12/11/2016, 08:24
η οποιαδήποτε μοτό ειναι κοστος και δε θα συμφέρει εάν παράλληλα κατέχεις και αυτοκίνητο και είσαι τσίμα-τσίμα
η λύση για οικονομική μετακίνηση είναι παπί που είναι ο βασιλιάς της οικονομίας και βαριά μέχρι 200ρι σκουτερ

εάν αλλαξες άποψη και τελικά θέλεις μοτό για το γούστο σου οσο και αν κοστίζει, απο αυτα που πρότεινες το er6f είναι ιδανικότερο απο τα υπόλοιπα για σένα γιατί βασικά εχει το χαμηλότερο ύψος σέλας στα αλλο 2 θα είσαι με την μύτη του ένος παπουτσιού, θα κάνεις μονο πόλη δε χρειάζεσαι τα +20κιλά βάρος του στρομ, ενω το αβαντάζ εναντι του xtr είναι η κάλυψη στα πόδια σου τις βροχερές μέρες ή τελος πάντων οταν το οδόστρωμα είναι βρεγμένο
ενώ παράλληλα το χαμηλότερο κεντρο βάρους και ύψους θα το κάνουν πιο διαχειρίσιμο όταν το μετακινείς στατικά έναντι των άλλων δυο


ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ



Ναι έχεις δίκαιο..!!

spyrosr
12/11/2016, 14:11
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, συνοπτικα σ αυτα που λετε να πω πως δεν ενδιαφερομαι για παπι για τον λογο που ανεφερα εξαρχης οτι θελω να μπορω να πηγαινω και καμια εξορμηση...
Ξερω οτι θα μου πειτε δεν μπορεις να τα χεις ολα ...και 650αρα και οικονομια..απλα προσπαθω να κανω τη σωστη επιλογη σε 650αρα ωστε να μην ξεσκιστω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στις βενζινες...ειμαι προετοιμασμενος για τα υπολοιπα ..συντηρηση κτλ

Δεν θα εχω παραλληλα και συντηρηση αμαξιου.

Για την bmw gs650 η αληθεια ειναι οτι δεν την εχω ψαξει πολυ, με φοβιζει οτι θα χει ακριβα ανταλακτικα και γενικοτερα συντηρηση σε σχεση με τα ιαπωνεζικα , διορθωστε με αν κανω λαθος.

amyroukai
12/11/2016, 16:06
κάνεις και δεν κάνεις λάθος.

η τακτική συντήρηση είναι "τσάμπα", όσο φτηνή είναι και σε οποιοδήποτε Ιαπωνικό μονοκύλινδρο. Είναι λίγο παραπάνω παίδεμα το ν'αλλάξεις λάδια/φίλτρο λαδιού/φίλτρο αέρα γιατί θέλουν λύσιμο τα πλαστικά στο πλάι και από τις δύο πλευρές. Κατανάλωση λίγο πάνω από 4λ/100 χωρίς πολλή προσπάθεια για οικονομία. Και η εντύπωσή μου είναι πως είχε αρκούντως ποιοτική (αν και μαλακή) ανάρτηση σε σχέση με αντίστοιχα Ιαπωνικά.

Το "κακό" είναι αν βγάλει βλάβη ή αν είναι παρατημένο από τον/τους προηγούμενους, όπου θ'ανακαλύψεις ότι κάποιες βλάβες είναι ακριβές όντως. Μπορεί αν δει το νήμα και ο taisteal να σου πει σχετικά.

basilis_k6
12/11/2016, 18:52
vstrom 2006 3.000e πρεπει να ειναι καλο και φορτωμένο. Η τιμη δεν ειναι καλη, ειναι φυσιολογικη απλα.

irinia
13/11/2016, 10:18
GS 650 ΟΚΤΑΕΤΙΑΣ..??




Να το συγκρίνουμε με βεστρόμ του 2006..??
Δεν είμαστε καλά.....πάει το κορμί..!!
Το βεστρόμ του 2006 είναι από τα πιο πετυχημένα μηχανάκια
μαζικής χρήσης που τα κάνει όλα.
Είναι το τελευταίο χωρίς ABS πολύ προσεγμένο και ΑΘΑΝΑΤΟ.
Βρίσκεις τα πάντα ,βρωμάει ο τόπος.
Και αν είναι από φίλο ακόμα καλύτερα..
ΤΕΛΟΣ.....!!!

:a56:

zopas
13/11/2016, 12:21
εχει που δεν εχει φρενα το βστρομ φαντασου το και χωρις ΑΒΣ...τι να πω..καλη τυχη..