PDA

View Full Version : AMORTIΣΕΡ YSS ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ-προσοχη-



panavour
12/11/2016, 08:26
Μετα απο 40000 χιλιομετρα με το ΚΑWASAKI ER-5 και εχοντας εξαντλησει και την 5η θεση της προφορτισης -ειμαι 1,90 145 κιλα-αποφασισα να αγορασω καινουργια αμμορτισερ.
Κανοντας μια ερευνα αγορας και μην μπορωντας να δωσω τα λεφτα που ζητουσαν οι ακριβες μαρκες που σε μερικες περιπτωσεις ξεπερνουσαν και την αξια της μοτο σαν μεταχειρισμενης ,αλλα και μην βρισκοντας σαν ανταλλακτικα,τα αμμορτισερ της μαμας,αποφασισα να αγορασω τα YSS που βρηκα για την μηχανη μου στα 192 ευρω με τα μεταφορικα απο γερμανια μεσω ΑΜΑΖΟΝ DE.
Oι επιλογες για το μοντελο μου ηταν 3 εγω πηρα την μεσαια που ειχε μονο ατερμονα προφορτιση ελατηριου.
Οι εντυπωσεις μετα την τοποθετηση ειναι οι ακολουθες.
Το Υss KAINOYΡΓΙΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟ στην προφορτιση του ειναι χειροτερο και τερματιζει στις λακουβες χειροτερα απ οτι το μαμα SHOWA στην 1η θεση προφορτισης.Σε λειο οδοστρωμα χωρις λακκουβες συμπεριφερεται καλα,αλλα αυτο το κανουν ολα τα αμμορτισερ καινουργια.
Επειδη πριν απο χρονια ειχα παλι αλλαξει το μαμα PAIOLI αμμορτισερ απο ενα APRILIA SCARABEO 200 που ειχα με το αντιστοιχο after market YSS και ειχα αντιμετωπισει το ιδιο ακριβως προβλημα ,υποψιαζομαι οτι η συγκεκριμενη εταιρεια δεν ειναι ακριβης στις προδιαγραφες που βγαζει και εφιστω την προσοχη στους μελοντικους αγοραστες ωστε να υπολογισουν οτι δεν θα εχουν το ιδιο ευρος ρυθμισεων και τα αμμορτισερ θα τους -τελειωνουν-πολυ γρηγορα.
Ευχαριστω για την προσοχη σας.:)

zopas
12/11/2016, 08:32
και εγω σε ευχαριστω για την διαθεση σου να μας ενημερωσεις ... απλα να σημειωσω ότι ολοι μας καπου, σε κατι την παθαμε και προσωπικα την εχω παθει και με ανταλλακτικα και με μαστορες πληρωνοντας πολλαπλασια λεφτα από οσα πληρωσες εσυ..αλλα ετσι είναι η ζωη...αν δεν πληρωσεις δεν μαθαίνεις..καλους δρομους να εχεις φιλε μου, απλα εγινες πιο σοφος...

doctoras
12/11/2016, 08:36
οι πιέσεις στα λάστιχα είναι οι ενδεικτικές κατα την μαμα καβα? ακόμη και εάν έχει χάσει 2-3 psi συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά η ανάρτηση
αν δε παιξει με τις μαμα πιέσεις ενδεχομένως για τα κιλά σου να χρειασθεί να ανεβάσεις +2 psi απο τα προτεινόμενα για το er5

teogtp
12/11/2016, 08:45
οι πιέσεις στα λάστιχα είναι οι ενδεικτικές κατα την μαμα καβα? ακόμη και εάν έχει χάσει 2-3 psi συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά η ανάρτηση
αν δε παιξει με τις μαμα πιέσεις ενδεχομένως για τα κιλά σου να χρειασθεί να ανεβάσεις +2 psi απο τα προτεινόμενα για το er5

Και θα σταματήσει να τερματίζει το αμορτισερ;
Θεωρητικα μιλώντας, αν ανεβάσεις πίεση στο ελαστικό δεν το κάνεις και λιγότερο "συμπιέσιμο"(αν υπάρχει τέτοιος όρος );
Άρα δεν θα τερματίζει ακόμα πιο εύκολα;

panavour
12/11/2016, 08:48
οι πιέσεις στα λάστιχα είναι οι ενδεικτικές κατα την μαμα καβα? ακόμη και εάν έχει χάσει 2-3 psi συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά η ανάρτηση
αν δε παιξει με τις μαμα πιέσεις ενδεχομένως για τα κιλά σου να χρειασθεί να ανεβάσεις +2 psi απο τα προτεινόμενα για το er5
Λογω κιλων εχω παντα πιο πολυ αερα στα λαστιχα απ οτι λεει ο κατασκευαστης.Αυτο δεν δικαιολογει την τεραστια διαφορα των μαμα αμορτισερ με τα προαναφερθεντα αφτερ μαρκετ.Καταλαβαινω οτι ειναι φτηνοτερα απο τα κορυφαια αφτερ μαρκετ αλλα εχουν σχεδον την ιδια τιμη με τα μαμα-που δεν υπαρχουν ομως-και αυτο δεν δικαιολογει την διαφορα στην αποδοση και το κυριωτερο τις λαθος προδιαγραφες.

stefanos
12/11/2016, 09:10
Η επισκευασιμότητα της αναρτήσης είναι για μένα κριτήριο επιλογής μοτό.
Μπορεί να ακούγεται "κάπως" αλλά όταν έρθει η ώρα δεν υπάρχει φτηνή επιλογή.
Και δεδομένου ότι όταν αλλάζεις κάτι θα βάλεις και κάτι καλύτερο ο λογαριασμός
πάει στο θεό.

DrBig
12/11/2016, 09:26
Μετα απο 40000 χιλιομετρα με το ΚΑWASAKI ER-5 και εχοντας εξαντλησει και την 5η θεση της προφορτισης -ειμαι 1,90 145 κιλα-αποφασισα να αγορασω καινουργια αμμορτισερ.
Κανοντας μια ερευνα αγορας και μην μπορωντας να δωσω τα λεφτα που ζητουσαν οι ακριβες μαρκες που σε μερικες περιπτωσεις ξεπερνουσαν και την αξια της μοτο σαν μεταχειρισμενης ,αλλα και μην βρισκοντας σαν ανταλλακτικα,τα αμμορτισερ της μαμας,αποφασισα να αγορασω τα YSS που βρηκα για την μηχανη μου στα 192 ευρω με τα μεταφορικα απο γερμανια μεσω ΑΜΑΖΟΝ DE.
Oι επιλογες για το μοντελο μου ηταν 3 εγω πηρα την μεσαια που ειχε μονο ατερμονα προφορτιση ελατηριου.
Οι εντυπωσεις μετα την τοποθετηση ειναι οι ακολουθες.
Το Υss KAINOYΡΓΙΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟ στην προφορτιση του ειναι χειροτερο και τερματιζει στις λακουβες χειροτερα απ οτι το μαμα SHOWA στην 1η θεση προφορτισης.Σε λειο οδοστρωμα χωρις λακκουβες συμπεριφερεται καλα,αλλα αυτο το κανουν ολα τα αμμορτισερ καινουργια.
Επειδη πριν απο χρονια ειχα παλι αλλαξει το μαμα PAIOLI αμμορτισερ απο ενα APRILIA SCARABEO 200 που ειχα με το αντιστοιχο after market YSS και ειχα αντιμετωπισει το ιδιο ακριβως προβλημα ,υποψιαζομαι οτι η συγκεκριμενη εταιρεια δεν ειναι ακριβης στις προδιαγραφες που βγαζει και εφιστω την προσοχη στους μελοντικους αγοραστες ωστε να υπολογισουν οτι δεν θα εχουν το ιδιο ευρος ρυθμισεων και τα αμμορτισερ θα τους -τελειωνουν-πολυ γρηγορα.
Ευχαριστω για την προσοχη σας.:)

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ευρους ρυθμισεων, απλα το αμορτισερ ειναι μαπα και η εταιρια βγαζει μαπα αμορτισερ. Τερματισμα στις λακουβες δηλωνει ανεπαρκεια στην ποιοτητα και σχεδιασμο του υδραυλικου συστηματος, και οχι του ελατηριου.

akis_trevor
12/11/2016, 09:34
εγω στο παπι που ειχα βαλει 2 φορες αμορτισερ της εταιριας αυτης,δεν ειχα παραπονο παντως.πιο σκληρες απο μαμα,ρυθμιζομενες σε 4 θεσεις αν θυμαμαι καλα.
τωρα για τις αναρτησεις για μοτοσυκλετες δεν εχω αποψη αλλα μου φαινεται περιεργο να ειναι τοσο σωβρακο.συνηθως οι φθηνες ειναι λιγο κουτσουρα.το ελατηριο ειναι σωστο για τα κιλα σου;

amyroukai
12/11/2016, 09:36
Λογω κιλων εχω παντα πιο πολυ αερα στα λαστιχα απ οτι λεει ο κατασκευαστης.Αυτο δεν δικαιολογει την τεραστια διαφορα των μαμα αμορτισερ με τα προαναφερθεντα αφτερ μαρκετ.Καταλαβαινω οτι ειναι φτηνοτερα απο τα κορυφαια αφτερ μαρκετ αλλα εχουν σχεδον την ιδια τιμη με τα μαμα-που δεν υπαρχουν ομως-και αυτο δεν δικαιολογει την διαφορα στην αποδοση και το κυριωτερο τις λαθος προδιαγραφες.

για να καταλάβουμε όλοι, οι "λάθος προδιαγραφές" είναι ότι δεν καλύπτουν αναβάτη 145 κιλών; Υπάρχουν τέτοια ελατήρια πρώτης τοποθέτησης; Μερικές εταιρίες ζητάνε πριν σου στείλουν το αμορτισέρ να μάθουν για τι αναβάτη/τυπικό φορτίο προορίζεται, αλλά όχι στα 190 ευρώ το ζευγάρι αμορτισέρ. Επειδή επίσης δεν είμαι κατηγορίας "Ταϊλανδού" και έχω το ίδιο πρόβλημα με τα ελατήρια, σε νιώθω. Αλλά μάλλον γίνεσαι άδικος εν προκειμένω. Αν πήρες την "μεσαία λύση" τα πήρες πολύ καλή τιμή (συγκριτικά με Αγγλία πχ, που κοίταξα πρόχειρα).

Το να τραμπάρεις τα ελατήρια των μαμά αμορτισέρ στα νέα, παίζει σαν λύση; Θα έχεις τις αποσβέσεις του καινούργιου με την σκληρότητα του παλιού. Ναι ξέρω, ρυθμίσεις/ταίριασμα μπλα μπλα μπλα, δεδομένης της κατάστασης όμως...

amyroukai
12/11/2016, 09:40
Δεν νομιζω να ειναι θεμα ευρους ρυθμισεων, απλα το αμορτισερ ειναι μαπα και η εταιρια βγαζει μαπα αμορτισερ. Τερματισμα στις λακουβες δηλωνει ανεπαρκεια στην ποιοτητα και σχεδιασμο του υδραυλικου συστηματος, και οχι του ελατηριου.

ωπ, αυτό μπορείς αν θέλεις να το εξηγήσεις; Δεν κάνω πλάκα, ως αρκετά άνω του μετρίου βάρους, το ζήτημα με έχει απασχολήσει/ταλαιπωρήσει πολύ.

Στο fazer ας πούμε, με το μαμά ελατήριο τερμάτιζε συνεχώς, ειδικά δικάβαλο. Το ίδιο αμορτισέρ με άλλο ελατήριο (ΟΚ και φρέσκα λάδια/τσιμούχες κλπ) είναι μιά χαρά. Έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι το ελατήριο κάνει όλη την δουλειά της στήριξης και το υδραυλικό κομμάτι υπάρχει για να φρενάρει την ταλάντωση και μόνον.

stefanos
12/11/2016, 10:07
Έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι το ελατήριο κάνει όλη την δουλειά της στήριξης και το υδραυλικό κομμάτι υπάρχει για να φρενάρει την ταλάντωση και μόνον.

Ολόσωστα.
Δεν υπάρχει επαρκές "φρένο" οπότε η διαδρομή εξαντλείται και τερματίζει.

amyroukai
12/11/2016, 10:13
ΟΚ, απλά πιστεύω (και έχω εφαρμόσει την θεωρία μου) ότι ένα "σωστά σκληρό" ελατήριο δεν επιτρέπει τόσο μεγάλη συμπίεση που να τερματίσει σε μια "τυπική λακκούβα". Τα εισαγωγικά διότι το τι θεωρεί ο κάθε ένας σωστό και τυπικό αντίστοιχα, διαφέρει. Αλλά αν είναι τα υδραυλικά "χαλασμένα"/φθαρμένα/κακορυθμισμένα είτε πλέει/ταλαντώνεται πολύ λόγω ανεπαρκούς φρένου είτε κοπανάει λόγω υπερβολικής αντίστασης στην μετακίνηση του εμβόλου.

DrBig
12/11/2016, 10:15
ωπ, αυτό μπορείς αν θέλεις να το εξηγήσεις; Δεν κάνω πλάκα, ως αρκετά άνω του μετρίου βάρους, το ζήτημα με έχει απασχολήσει/ταλαιπωρήσει πολύ.

Στο fazer ας πούμε, με το μαμά ελατήριο τερμάτιζε συνεχώς, ειδικά δικάβαλο. Το ίδιο αμορτισέρ με άλλο ελατήριο (ΟΚ και φρέσκα λάδια/τσιμούχες κλπ) είναι μιά χαρά. Έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι το ελατήριο κάνει όλη την δουλειά της στήριξης και το υδραυλικό κομμάτι υπάρχει για να φρενάρει την ταλάντωση και μόνον.

Αυτο που λες ειναι σωστο ... κανει το ελατηριο την δουλεια της στηριξης αλλα επισης οριζει και την μεγιστη σωστα αποσβενημενη συχνοτητα ταλαντωσης. Οσο πιο σκληρο ειναι, τοσο πιο γρηγορα μπορει να ταλαντωνεται η αναρτηση (υπο την προυποθεση οτι τα υδραυλικα ειναι σωστα) χωρις να αφηνει ο τροχος το εδαφος, ενω συναμα διατηρειται η σωστη σχεση υδραυλικων και ελαστικων δυναμεων.

Το υδραυλικο κομματι ειναι αυτο που κατ'εξοχην επιβραδυνει την συμπιεση ωστε να μην τερματισει η αναρτηση. Φυσικα συνεισφερει και η σκληροτητα του ελατηριου σ'αυτο, αλλα το ελατηριο δεν καταλαβαινει απο ταχυτητα συμπιεσης, ανθισταται αναλογα με την συμπιεση και μονο αυτη. Το υδραυλικο συστημα ομως σκληραινει αναλογα με την ταχυτητα συμπιεσης, οποτε οσο πιο δυνατη ειναι η φαπα, τοσο περισσοτερο σκληραινει. Αν αυτο δεν επαρκει, τοτε ακομα και το ελατηριο να ειναι αρκετα σκληρο ωστε να μην τερματιζει η αναρτηση, η σχεση της υδραυλικης με την ελαστικη δυναμη θα ειναι τελειως λαθος σε ολο το φασμα λειτουργιας της αναρτησης.

telegonos
12/11/2016, 10:18
ωπ, αυτό μπορείς αν θέλεις να το εξηγήσεις; Δεν κάνω πλάκα, ως αρκετά άνω του μετρίου βάρους, το ζήτημα με έχει απασχολήσει/ταλαιπωρήσει πολύ.

Στο fazer ας πούμε, με το μαμά ελατήριο τερμάτιζε συνεχώς, ειδικά δικάβαλο. Το ίδιο αμορτισέρ με άλλο ελατήριο (ΟΚ και φρέσκα λάδια/τσιμούχες κλπ) είναι μιά χαρά. Έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι το ελατήριο κάνει όλη την δουλειά της στήριξης και το υδραυλικό κομμάτι υπάρχει για να φρενάρει την ταλάντωση και μόνον.

Αν φρενάρει την ταλάντωση, άρα επιμηκύνει και τον χρόνο που χρειάζεται να κουνηθεί η ανάρτηση.

Πέφτοντας το λοιπόν σε μια λακούβα, αν είχε μόνο ελατήριο, και αυτό ήταν ήδη οριακό για να τερματίσει πέφτοντας στην λακούβα, ε θα τερμάτιζε.

Επειδή όμως έχει την απόσβεση να το καθυστερεί, μέχρι να πάει αυτό στο τέρμα, έχει περάσει την λακούβα, και δεν ασκείται πια δύναμη να το τερματίσει, και άρα δεν τερματίζει.

Επιπλέον η απόσβεση στο αμορτισέρ, μπορεί να είναι αν το θέλει ο σχεδιαστής του αμορτισέρ, μη σταθερή σε σχέση με την θέση του αμορτισέρ, δλδ στην εκτεταμένη θέση να είναι μικρότερη και όσο πάει στην συμπιεσμένη θέση να αυξάνεται. Κάτι τέτοιο δρα ως ''βοήθεια'' στο ελατήριο για να μην τερματίζει.

ΔΕΝ ισχύει δλδ αυτό που έγραψε ο φίλος από πάνω έτσι όπως το έγραψε, και το ελατήριο φταίει, και η απόσβεση, μαζί δουλεύουν στην προσπάθεια να μην τερματίζει η ανάρτηση. Αν το ένα είναι αδύναμο, μειώνεται και το σύνολο, δεν είναι μόνο η απόσβεση από μόνη της.

stefanos
12/11/2016, 10:27
ΟΚ, απλά πιστεύω (και έχω εφαρμόσει την θεωρία μου) ότι ένα "σωστά σκληρό" ελατήριο δεν επιτρέπει τόσο μεγάλη συμπίεση που να τερματίσει σε μια "τυπική λακκούβα". Τα εισαγωγικά διότι το τι θεωρεί ο κάθε ένας σωστό και τυπικό αντίστοιχα, διαφέρει. Αλλά αν είναι τα υδραυλικά "χαλασμένα"/φθαρμένα/κακορυθμισμένα είτε πλέει/ταλαντώνεται πολύ λόγω ανεπαρκούς φρένου είτε κοπανάει λόγω υπερβολικής αντίστασης στην μετακίνηση του εμβόλου.

Σωστά σκληρό ελατήριο είναι οποιοδήποτε ελατήριο επιτρέπει στο αμορτισέρ να λειτουργεί στην ωφέλιμη διαδρομή του σε συμπίεση και επαναφορά.
Αυτό μπορεί να το πετύχεις με πολλούς συνδυασμούς προφόρτισης και σκληρότητας ελατηρίου.
Το θέμα είναι ότι όσο σκληρότερο είναι το ελατήριο τόσο μεγαλύτερη απόσβεση επαναφοράς πρέπει να έχει το αμορτισέρ.
Οπότε είναι προτιμότερο να έχεις ρυθμιζόμενες αποσβέσεις παρά να αλλάζεις ελατήρια.

THEOD
12/11/2016, 10:28
Δεν υπάρχει αμορτισέρ που θα δουλέψει σωστά φορώντας ένα εντελώς λάθος ελατήριο...
Με βάση τα κιλά που γράφει (και που είναι αρκετά πάνω από αυτά που θεωρούνται ως "στάνταρ") και το ότι αντιμετωπίζει συχνά-εύκολα τερματίσματα, εμένα με οδηγεί στην σκέψη ότι φοράει ένα εντελώς λάθος σκληρότητας ελατήριο (πολύ μαλακό)... Οπότε τι να σου κάνει μετά το έρμο το υδραυλικό...
Μην παρεξηγηθώ - δε λέω ότι το αμορτισέρ είναι θαυμάσιο, δεν το γνωρίζω άλλωστε... Αλλά ακόμα και μέτριας ποιότητας να είναι, την στιγμή που είναι καινούργιο, του φούστη θα δούλευε τουλάχιστον αξιοπρεπώς...

amyroukai
12/11/2016, 10:31
ευχαριστώ για τις απαντήσεις :beer:

DrBig
12/11/2016, 11:20
Το θέμα είναι ότι όσο σκληρότερο είναι το ελατήριο τόσο μεγαλύτερη απόσβεση επαναφοράς πρέπει να έχει το αμορτισέρ.

...και μεγαλυτερη αποσβεση συμπιεσης...

panavour
12/11/2016, 11:24
Οταν αποφασισα να τα αγορασω δεν κοιταξα τι ελατηριο ειχε για τα κιλα μου γιατι δεν το ανεφερε αλλωστε ουτε ειχε δυνατοτητα παραγγελιας συμφωνα με τα κιλα καθενος.Ομως στοιχιωδως περιμενα να εχει την ιδια συμπεριφορα και τις ιδιες προδιαγραφες βαρους που εχει και της μαμας αφου ισχυριζεται οτι αντικαθιστα της μαμας.Δεν περιμενα να ειναι OHLINS που κανουν 1200 ευρω ουτε εστω BITUBO που κανουν 450 αλλα ρε εταιρεια ας ειναι τουλαχιστον οσο τα της μαμας που διατεινεσαι οτι αντικαθιστας οχι σωβρακο απο την αρχη.Για να δουλεψουν φανταζομαι σαν της μαμας θα θελουν αναβατη 60 κιλων και σολο οδηγηση:D

DrBig
12/11/2016, 12:00
Οταν αποφασισα να τα αγορασω δεν κοιταξα τι ελατηριο ειχε για τα κιλα μου γιατι δεν το ανεφερε αλλωστε ουτε ειχε δυνατοτητα παραγγελιας συμφωνα με τα κιλα καθενος.Ομως στοιχιωδως περιμενα να εχει την ιδια συμπεριφορα και τις ιδιες προδιαγραφες βαρους που εχει και της μαμας αφου ισχυριζεται οτι αντικαθιστα της μαμας.Δεν περιμενα να ειναι OHLINS που κανουν 1200 ευρω ουτε εστω BITUBO που κανουν 450 αλλα ρε εταιρεια ας ειναι τουλαχιστον οσο τα της μαμας που διατεινεσαι οτι αντικαθιστας οχι σωβρακο απο την αρχη.Για να δουλεψουν φανταζομαι σαν της μαμας θα θελουν αναβατη 60 κιλων και σολο οδηγηση:D

Ειναι ανοιγομενο; Αν ναι, μπορει να καθαρισεις με παχυτερο λαδι.
Το ελατηριο θα καθοριστει αν ειναι το σωστο η οχι απο το σαγκ. Αν με καταλληλη προφορτιση ερχεται κοντα στο 1/3 της διαδρομης με σενα επανω, τοτε εισαι οκ.